Ex-Kapitein Westerling sprak wusmi y.V.V.-vergadering bleek vóór extra bijdrage Jimmy Brown en de Oranjehemden Federalistische idee werd tot aanfluiting in Indonesië Nieuws uit Egmond aan Zee LAATSTE NIEUWS Wat Nederland moet weten" Verkapt-communistische regering EMIGRATIE) 'iKaasiiuis van Alkmaar MiEIN i 18 TEL. 28i4 Werkloosheid stijgt Bazar in sfeervolle Remonstrantse kerk PIANISTEN KONDEN NIET BIJ DE PEDALEN Schoort BURGERLIJKE STAND PHILIPS Egmond aan den Hoei Hij was verzamelaar Besteller van P.T.T. scheurde zegels af Heiloo Typelessen op de Ulo Een „stille" St Maarten Beemster r' Badgasten gaven anderhalf millioen uit „Parasieten"Wij verhuren toch wel Bergen Smeulend Vuur" van dubieus gehalte Heer-Hugowaard P.T.T.-stationhouder stal uit de kas Veiser-affaire Geen publicatie van het rapport Dalende kolen- en olieproductie in Nederland Doodstraf tegen Mossadeq geëist DONDERDAG 12 NOVEMBER 1953 ff DE VEELOMSTREDEN ex-kapitein van het KNIL, R. P. P. Wester ling, heeft gisteravond onder auspiciën van de stichting „Steunt ont redderde staten" en het Veteranenlegioen Nederland voor een geheel gevulde zaal van het Gulden Vlies gesproken over „Wat Nederland moet weten". De heer Westerling betoogde, dat in Zuid-Oost-Azië een zeer gevaarlijke toestand is ontstaan, nu Nederland de souvereiniteit over Indonesië in verkeerde handen gelegd heeft door haar over te dragen aan de verkapt-communistische regering-Sukarno. In 1916 pro clameerde Sukarno de onafhankelijkheid van Indonesië, maar hij werd hiertoe gedwongen door de communistische studentenorgnisatie, aldus de heer Westerling, die verder zei. dat alleen de communistische groe peringen in Indonesië het totstandkomen van de Linggadjati-overeen- koinst hadden gesteund en dat hij de onderdrukking van de zogenaam de communistische opstand te Madiocn in 1918, waardoor de jonge republiek haar positie in de internationale wereld aanzienlijk ver sterkte, in werkelijkheid slechts enkele communisten, maar duizenden feodalen om het leven waren gebracht. Vooral Noord-Amorika was er hlindeli ngs ingetrapt en had enthousiast op deze „anti-communistische" actie gereageerd, aldus spreker. gX-KAPITEIN Westerling deelde mee, dat uit een geheim rapport was gebleken, dat de republikeinse leider S.iarifoeddin instructies uit Mos kou had ontvangen, welke o.m. in hielden 1. het afdwingen van de souvereiniteit2. de liquidatie van alle feodalen3. het uitroepen van de volksrepubliek; 4. het vestigen van marinebases, niet alleen in de Indo nesische archipel, maar ook op Ne derlands en Australisch Nieuw-Gui- nea en op de Philippijnen. Volgens spreker was aan deze gegevens, die generaal Spoor aan de bevoegde au toriteiten had doorgegeven, niet de minste waarde gehecht en ze waren in de doofpot gestopt. De republikein se officier, die ze verstrekt had, moest er met zijn leven voor betalen. Na de souvereiniteitsoverdracht door Nederland is de republiek-Djokja terstond begonnen met de liquidatie van de Verenigde Staten van Indo nesië. Spreker vertelde, dal de Ka pitein van het KNIL Abdul Azi die opkwam voor het zelfbeschikkings recht van Oost-Indonesië, bij zijn fe deralistische opstand tegen de- dicta tuur van Djokja documenten buit- maakte, waarin werd gezegd, dat men niet moest tevreden zijn met het uit roepen van de Republiek Indonesia, maar onder die dekmantel moest voortgaan tot het „uiteindelijke doel"» was bereikt (het uitroepen van de volksrepubliek, zoals in de Mpskouse instructies had gestaan). De heer Westerling wees er in dit verband op, dat tegen de Indonesische leger leiders, die de laatste tijd opvielen door hun opstandige activiteiten, geen maatregelen zijn genomen en dat zij in de door kapitein Aziz buitgemaakte documenten werden genoemd als dege nen, die van het „uiteindelijk doel" op de hoogte waren. CPREKER zei vervolgens, dat Neder land Indonesië heeft overgedragen onder de druk van het buitenland, maar dat wij hier niettemin een grote schuld dragen. Zevenenzeventig milli- oen Indonesiërs zijn thans overgeleverd aan dictatuur, hongersnood, terreur, etc., aldus de ex-kapitein, en wij heb ben hier grote verplichtingen, waarvan de morele zeker de geringste niet zijn. Indonesië is de pilaar van Zuid-Oost- Azië en vormt, indien communistisch, door haar ligging een enorme bedrei ging voor de wereldvrede, zou een rijke bron van grondstoffen en van nu nog partijloos mensenmateriaal voor communistisch China vormen. De positie van het Westen in Azië wordt steeds zwakker, aldus ex-kapi tein Westerling, en ook de wapenstil stand in Korea is weer een grote ne derlaag geweest. De heer Westerling achtte Syngman Rhee een man met durf en inzicht en generaal MacArthur noemde hij een der weinige Ameri kaanse Azië-deskundigen. Dè oplos- Stuurt Uw kinderen in 't buitenland EEN HEERLIJKE HOLLANDSE KAAS. Wij verzorgen alles. Pakketten zijn vrij van invoerrechten en verzekerd tegen verlies. lAciv mg Med., Het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar heeft de volgende cijfers ge publiceerd over de plaatselijke ar beidsmarkt. Op 7 November bevonden zich in onze gemeente 583 mannelijke werkzoekenden. Hieronder bevonden zich 408 werklozen, 59 arbeiders, wer- zaam in DUW-verband en 93 in ge meentelijke werkobjcctén. Het aantal bij het Gewestelijk Ar- beidsbureau ingeschreven vrouwelijke arbeidskrachten dat (ander) werk zocht bedroeg op bovengenoemde datum 118. Van hen waren 85 werk loos en 33 nog werkend. Ten opzichte van het "aantal manne lijke werklozen werd in de week van 31 October tot l November een duide lijke stijging waargenomen. De vraag naar arbeidskrachten be treft hoofdzakelijk werkers in de gra fische beroepen, metaaldraaiers, ijzer werkers, plaatwerkers, verwarmings- menteurs en 1ste automonteurs. Veer belanghebbenden heeft het Ge- westekjk Arbeidsbureau een spreek uur vastgesteld op Vrijdagavond van 19 tot 20 uur. Het wordt gehouden in het gebouw Doelenstraat 44. sing voor het probleem zou zijn ge weest het zenden van troepen over de Jaloe, waardoor het westelijk pres tige in Azië aanzienlijk zou zijn ver hoogd. Moskou wil Indonesië in haar ge heel aan zijn blok toevoegen, aldus spreker, en indien dit van binnen, van Indonesië uit zou geschieden, zou geen enkel westelijk verweer mogelijk zijn, •daar wijzelf hebben erkend, dat Su karno c.s. de wil van het volk ver tolkt. Spreker riep uit, dat het de hoogste tijd werd de 77.000.000 naar recht en vrijheid hunkerende Indo nesiërs te hulp te komen. Hij meende, dat de Nederlanders zeker kunnen helpen als zij willen en als zij nog enig gevoel van eigenwaarde hebben. Eerst moeten-wij echter ons zelf ver anderen, zo zei hij en betoogde meer respect te hebben voor keiharde, niets ontziende tegenstanders dan voor apa thische, slechts kankerende sympathi se ren den. De federalistisch gedachte is in Indo nesië een aanfluiting geworden en de federalisten en gezonde nationalisten kijken naar de Nederlanders om hulpje zusterkring vervaardigd en bijeen- gevolg van het „verraad" van een Nederlandse kapitein, die thans over ste is. Kapitein Westerling had om slag uit^ de dienst genomen, nadat ge neraal Spoor hem had opgedragen een plan voor de bezetting van Djokja te ontwerpen en de door hem daartegen over gestelde voorwaarden '(het blij vend behouden van Djokja na de be zetting en de berechting van de Ja panse collaborateurs, o.w. Sukarno) door de generaal waren geweigerd. Hij was de Bandung-actie begonnen, nadat de republikeinen ondanks plech tige beloften waren overgegaan tot de onbarmhartige liqudatie van de fede rale staten. Een nieuwe gezond-natio- nalistische regering had toen klaar ge staan om de Djokja-regering van op portunisten en collaborateurs te ver vangen, indien de actie zou zijn ge lukt, zo vertelde de ex-leider van deze onderneming. Ex-kapitein Westerling zei ervan overtuigd te zijn, dat binnen afzien bare tijd, nu de communisten zich consolideren en de Masjumi en de rechtse groeperingen sterk in de op positie zijn, wel een der politieke partijen in Indonesië de hulp van Ne derland zou inroepen tegen de com munistische dictatuur van Djokja. Laat Nederland dan op de bres staan en de zaak niet aan de Verenigde Naties overlaten, want die hebben al genoeg verknoeid, zo riep spreker uit. Wat Nieuw-Guinea aangaat, acht te hij het zeer noodzakelijk, dat spoe dig de status hiervan wordt vastge steld en dat Nederland een positiever houding aanneemt. Het land is uit stekend geschikt voor immigratie door Indische Nederlanders en Ambonezen, maar thans durft nog niemand er een cent in te steken. Enkele Amerikaan se bladen hebben onlangs voorgesteld Nieuw-Guinea ter kolonisatie aan Ja pan over te dragen, aldus ex-kapitein Westerling. Het orkest „Suara Maluka" zorgde tussen de bedrijven door voor een op gewekt programma van toepasselijke Indonesische muziek. In de sfeervolle Remonstrantse kerk aan het Fnidsen is gisteren de bazar begonnen, waarvoor de artikelen door en bijstand, aldus spreker, maar wij kijken een andere kant uit en de verdragen zijn vodjes papier gewor den. Daarom is de stichting „Steunt ontredderde staten" opgericht, niet om Indonesië voor Nederland terug te winnen, maar om het een door het volk zelf gekozen regering en een democratische, federale bestuursvorm le geven. Nederland is dit aan In donesië verplicht, aldus de heer Wes terling, en hij deed een beroep op alle Nederlanders om, ongeacht godsdien stige of politieke overtuiging, maar louter als de ene mens, die de andere mens helpt, dé krachten samen te bundelen en zo invloed uit te oefenen op de volksvertegenwoordiging en via deze op de Verenigde Naties. NTA DE PAUZE beantwoordde spre ker een groot aantal vragen op zeer besliste en dikwijls spitsvondige wijze. De Ambonezen adviseerde hij te blijven doorvechten, daar uiteinde lijk de overwinning zou worden be haald. Hij meende, dat sultan Hamid II spoedig vrij zou zijn. Wat zijn Ban dung-actie betreft zei spreker, dat deze was mislukt, doordat een transport wapens in beslag was genomen als De pianozaken Ypma en Spanjaard hebben ,een begin gemaakt met de pianowedstrijden voor kinderen tot 15 jaar. Bij eerstgenoemde firma hebben vijftig van de zeventig deelnemertjes reeds hun krachten op het klavier be proefd en vanavond komt de derde groep aan de beurt. Kleuters, die op geen stukken na bij de pedalen konden komen hoorde men keurig en correct een sonatine spelen van Kuhlau, Cle- menti, of een simpel beginnersstukje en mevrouw Frederikse had een zware ,taak om uit de jeugdige concertisten de besten te zoeken naar hun prestaties in verhouding tot leeftijd en lesduur. Met voldoening is geconstateerd, dat er voor de pianomuziek veel liefhebberij is. Ongeveer een week na Sint Nicolaas zullen de beste pianisten, ongeveer 25, in het openbaar concerteren. Voor deze avond zijn prijsjes beschikbaar gesteld voor alle deelnemers en van hen zul len enkelen worden afgevaardigd naar de landelijke finale, die in de Kerst- vacantie in Utrecht zal worden ge houden. gebracht zijn. De opbrengst van de fancy fair komt ten goede aan het bouwfonds van de Remonstrants geref. gemeente, want hoewel de uit 1631 daterende schuilkerk onder monumentenzorg staat is er in het gebouw nog heel veel, dat uit eigen middelen moet wor den gefinancierd. Zo heeft de vloer thans dringend herstel nodig. Zelfs liet witte zand, dat zo keurig is ge strooid kan de zwakke plekken niet meer verbergen, die de grond hier en daar vertoont. Het is verrassend te zien hoeveöl ar tikelen door de kleine kring van twin tig vrouwen bijeen zijn gebracht. Natuurlijk zijn er veie handwerken, babykleertjes, theemutsen en wat nog meer bij dergelijke gelegenheden ten verkoop pleegt te worden aangeboden. Maar ook is er een boekenstand met goede tweedehandsboeken, die voor een bespottelijk laag prijsje van de hand gaan. Verder kan men er een draai geven aan het rad van avontuur, grabbelen in een melkbus met zaagsel, waaron der de prijsjes liggen verscholen, en er genieten van een kop thee met cake. In de consistoriekamer is nog gele genheid tot sjoelen. In zeker vijf en twintig jaar heeft de zusterkring geen bazar meer gehouden en bepaalde men zich tot een verloting. Nu heeft men de acties voor hét bouwfonds op grotere schaal aange pakt en met succes. Het bezoek was gistermiddag overweldigend en men moest zelfs dringen om de stands goed te kunnen .bekijken. Eén stand is door een dame alleen verzorgd. Zij heeft er een vol jaar aan gewerkt, De bazar zal ook vandaag nog ge opend zijn tot 9 uur. Zij is een bezoekv ten volle waard. Geboren: Johannes Nicolaas Jacobus, zoon van Petrus Adrianus de Waarden Catharina Zwagerman. - Cornelis, zoon van Pieter Cornelis Ivangh en Anna Smit. Ondertrouwd: Anthonius Theodorus Bakker te Heiloo en Julle Gararda de Vries. Getrouwd: Pieter Slooten en Reitje Nieuwland. Overleden: Hendrika Anna Kooij, 51 jaren, gehuwd met Pieter Dalenberg. ELECTRISCH DROOGSCHEERAPPARAAT (Advertentie Ing. Med.) Het is goed, wanneer men zich dag en uur kan bezighouden met een lief hebberij. Niet goed is het, wanneer die liefhebberij ontaardt in hebzucht. Te gen de besteller C. A. de R. uit Egmond aan de Hoef eiste de officier van Justi tie gisteren een boete van f 10.- subsi- dair 10 dagen hechtenis. De politierech ter veroordeelde hem tot een boete van f 10 subsidair vijf dagen. Verdachte, die een hartstochtelijk philatelist is had al meermalen met een verheerlijkte blik naar Portugese postzegels gekeken, die steeds op hetzelfde adres werden be steld. De droefheid, dat de zegels elke keer weer zijn neus voorbijgingen, moet ondragelijk geweest zijn voor ver dachte, want op zekere dag trok hij de stoute schoenen aan en belde aan de deur, waar de Portugese brieven be zorgd werden. Of mevrouw misschien bereid was de zegeltjes aan hem af staan. Maar mevrouw voelde daar niets voor. Blijkbaar had zij zelf plulatelisten in de familie. De man kon dus onver- richterzake terugkeren. Toch bleven zijn gedachten beheerst dooF»~de fraaie- géjfcartelde Vierkantjes. Toen trok hij de stoute schoenen pan. Voorzichtig verwijderde hij de zeldzame plaatjes van de envelop en verrijkte zijn album met de nieuwe aanwinsten. Natuurlijk ging de reeds eerder genoemde vrouw niet accoord met deze manipulaties. De politie kwam er aan te pas, de aanwin sten verdwenen uit het album. Omdat de meeste UX..O.-leerlingen na het examen naar een kantoor gaan, zódat een typediploma zeer gewenst is, heeft men op de U.L.O.-school in Heiloo typelessen ingevoerd. De lessen zijn niet verplicht en wor den in aansluiting op de gewone les uren gegeven. Het typen wordt onder wezen door een instituut uit Wormer- veer, dat voor cursussen in schoolver band, twintig nieuwe schrijfmachines aanschafte. Ook in Heiloo waren gisteravond honderden kinderen met lampions op straat. In de St Willibrordus Stichting kregen ruim 1500 kinderen, van de broeders, versnaperingen. In tegenstelling tot vorige jaren wa ren er deze keer geen muziekcorpsen langs de weg. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes G.t z. van G. Twint en J. Boots. Anna M-, d. van N. J. Smit en A. Beets. Beatrix, d. van M. de Bakker en M. R. Giele. Overleden: Wijntje Bakker, 79 jr, weduwe van K. Kool. De stampvolle zaal van de Vergulde Valk bewees Dinsdagavond wel dat er tij dens de vergadering van de vereniging voor vreemdelingenverkeer iets bijzon ders aan de hand was. Oorzaak hiervan was 'iet bestuursvoorstel tot liet invoe ren van een verplichte bijdrage boven de contributie. Gezien de massale opkomst leek hel er naar dat deze verhoging velen een beetje zwaar op de maag zou ko men te liggen. Burgemeester Niele leidde als voorzitter deze zaak op tactvolle wijze in. In zijn openingswoord wees hij er op dat Egmond, vooral na de oorlog, van klein vissersplaatsje was uitgegroeid tot een badplaats van betekenis. „Om te houden wat bereikt is en om voorwaarts te blijven gaan" aldus de heer Niele „zal men zich echter eerst financiële offers moeten getroosten. Als men in aan merking neemt, dat dit seizoen naar schatting anderhalf millioen gulden is ont vangen, moet dit ook mogelijk zijn". Burgemeester Niele wees er ver volgens nog eens op dat de VVV-be- stuursleden belangeloos voor hun or ganisatie werken. Hij sprak er zijn vertrouwen over uit, dat de leden op deze vergadering aanwezig eveneens in opbouwende geest zouden mede werken. Hoewel de voorzitter het bewuste bestuursvoorstel als eerste programma punt aan de orde gesteld wenste te zien ging de vergadering accoord met het voorstel van de heer Vos om eerst de begroting te behandelen, zodat men wist hoe groot de voorgestelde ver hoging zou moeten zijn. De heer A. v.d. Steen deelde hierop mede dat voor drukwerk f 2000.was uitgetrokken, voor reclamedoeleinden f 300.en voor feesten en bijzondere propagandadoeleinden een bedrag van f 500.Het vuurwerk werd geraamd op f 3000.terwijl aan overige onkos ten een bedrag van ongeveer f 2100 no dig was. In totaal kwam de uitgaven post op f 7900.waar tegenover aan inkomsten een bedrag van slechts f4034 stond. De mening van de heer Wijn, dat het redelijk zou zijn dat de gemeente als belanghebbende voor een verplichte bijdrage (dus geen subsidie) van f 3000 moest opkomen ondervond tegenkan ting van de heer Niele die zeide dat de gemeente op geen enkele wijze van een groter bezoek van badgasten pro fiteerde. Als producente van gas, wa ter en electricieteit maakt zij geen winst en de grotere zomeromzet komt alleen de ingezetenen ten goede. Over de in te voeren verplichte bij drage kwam de vergadering vooralsnog niet tot een definitief resultaat. Toen men de mogelijkheid onder ogen zag, dat bij het invoeren van de verplichte bijdrage velen als lid zouden bedanken en deze lieden ietwat voorbarig als „parasieten die verwijderd moesten worden" gekwalificeerd werden, kreeg de vergadering een rumoerig karakter. „Wij verhuren tóch wei', werd er ge roepen. Tenslotte besloot men maar een com missie te benoemen die nog dit jaar een beslissing zal nemen. De zaak leek dus afgehandeld. Aan het slot van de vergadering J» 138. Het vaderland liet deze schitte rende 84 overwinning van het Ne derlands Elftal' niet onopgemerkt voor bij gaan. Toen de spelers op het vaste land waren teruggekeerd, werden zij als helden ontvangen, waarbij er zoveel toespraken werden afgestoken, dat er op 't eind niemand meer naar luisterde. Er werd vijf dagen lang gevlagd. De kranten verschenen enige dagen achter een op oranje-kleurig papier. In ver schillende stedqn werden bekende stra ten omgedoopt in Wêmbiêy-allee of Achtvier-boulevard. In Wilgenwolde kreeg zelfs een nieuwe wijk de naam van het Brown-kwartier, waarmede B. en W. dus èn Jimmy èn Jackie wilden eren. Ook gingen er stemmen op. een gedenkteken op te richten. In het huis van Jimmy kon niemand meer een voet verzetten. Men struikelde er over de bloemstukken en men gleed uit over de taarten. Miebet wist zich op het laatst geen raad meer. Tenslotte be sloot zij alle nieuwe .bloemstukken rechtstreeks naar het stadsziekenhuis te sturen en alle nieuwe taarten naar het Stedelijk weeshuis voor alle ge zindten. Eerst na een week luwde de feestvreugde enigszins. Jimmy Brown kon toen het woord voetbal niet meer hóren en als Jackie alleen maar aan een taart dacht, werd hij al draaierig. „Het is mooi geweest", dacht Jimmy. „Het waren glorierijke dagen en ik zou ze voor niets ter wereld hebben willen missen, maar ik zal toch ook dolblij zijn als de rust is weergekeerd en ik weer op m'n gemak wat in m'n tuintje kan werken". SLOT Bill Spencer, een geestelijk gedegene reerd mens tracht zich ten koste van alles en iedereen met het smokkelen van goud aan de kust van Cornwall te verrijken. Hij wordt daarbij geholpen door „Sir Joe", een „bochel", die om aan de mishandelingen door zijn mees ter te ontkomen een narrenieven leidt. Dat was de ouverture van een toneel stuk, dat door de toneelvereniging St Jan voor de KAB-leden werd op gevoerd, een „oeuvre", dat hoewel spannend, van .een, om het maar op z'n allerzachtst te zeggen, minder hoog staand karakter was. In een sfeer van koelbloedigheid schoot de één de ander dood, werd er iemand vergiftigd en maakten wij kennis met een waarzegster die, zij het ook onschuldig, al 19 jaren heeft „op geknapt". Wreedheid, liefde, haat en dodelijke vergissingen gaven dit stuk, dat overigens zeer verdienstelijk ge speeld werd, het karakter van een anti-moralistische draak. Zelfs de wre kende gerechtigheid kwam niet aan haar trekken, daar deze lugubre ge meenschap tenslotte zichzelf vern tigde. Jan van Stralen gaf een loffelijke prestatie van „Sir Joe". De opvallend goede dictie van mevrouw Camphout ging echter wel eens ten koste van haar spel, waarin zij een tekort aan tragiek aan de dag legde. Het spel der anderen stond op een zeer redelijk niveau. De avond kreeg een bijzonder karak ter doordat vóór de aanvang van de voorstelling het nieuwe vaandel van de K.A.B. door ^apelaan Wanna op het toneel werd gewijd, een ceremonie, die gevolgd werd door het zingen van het Bondslied. Hij was vroeger landarbeider ge weest en in 1947 stationhouder van de PTT in Heerhugowaard geworden. In deze functie had hij verschillende be dragen aan de PTT onttrokken. Giste ren stond F. A. B. uit Heerhugowaard terecht voor de politierechter, die hem veroordeelde tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar en een boete van f 15 subsidiair 15 dagen hechtenis. De officier van Justitie, die tegen de stationhouder een voorwaar delijke gevangenisstraf van drie maan den eiste met een proeftijd van drie jaar was van mening, dat verdachte bij de PTT niet thuishoorde. Het was mis schien beter, dat hij zijn oude beroep weer ging hervatten. Het vertrouwen van de PTT had hij volkomen be schaamd. bleek echter dat het merendeel van de vergadering achter het bestuursvoor stel stond. De te elfder ure gehouden stemming leverde 114 stemmen voor en 37 tegen op, zodat de verhoging er in principe door was. De commissie, waarin 9 personen werden gekozen zal echter gehand haafd blijven om het voorstel nog jia- der te modelleren. In de kascommissie werden gekozen de heren S. Zwart en G. Groen, fie heer Jonker Jr deelde mee, dat hij zijn functie als houder van het informatie bureau binnenkort moet prijsgeven en verzocht het bestuur naar een opvolger uit te zien. (Ongecorrigeerd) In de memorie van antwoord van de minister van Justitie, de heer Donker, op het voorlopig verslag over de be groting 1954 aan de Tweede Kamer zegt de minister o.a.: „Op de gronden, welke in het voor lopig verslag door zeer vele andere le den zijn aangegeven, meen ik, dat er geen aanleiding bestaat terug te kómen op de zaken-M .iter, en Schallenberg. Voorts deelt hij de opvatting van deze leden, dat de openbaarmaking van stuk ken omtrent een gerechtelijk onder zoek, dat niet of nog niet tot een ver volging heeft geleid, in het algemeen ongeoorloofd is. Wat dit laatste be treft, meent hij nog verder te moeten gaan: Hij is van oordeel, dat openbaar making van de inhoud van strafdos siers, gelet op het vertrouwelijk' ka rakter daarvan, ook overigens in het algemeen niet toelaatbaar is. De minister betreurt de indiscrete publicaties over de z.g. Velscr-affaire, in het bijzonder hetgeen onbeyoqgde- lijk bekend is gemaakt over de in houd van het rapport der commissie, welke deze zaak destijds in opdracht van de toenmalige minister van Justitie heeft onderzocht. Dat het in verband met die publicaties en met het. onlangs door hem gegeven antwoord op des betreffende vragen van een lid der Eerste Kamer nu maar beter zou zijn het gehele bedoelde rapport openbaar te maken, vermag hij echter niet in te zien. Mededeling van de conclusie van bedoelde commissie en van de motive ring daarvan kwam hem in de gege ven omstandigheden geboden voor, om dat anders door de reeds geschiede pu blicaties bij de Staten-Generaal en..bij het publiek een onjuiste voorstelling omtrent he't in deze zaak gevoerde vervolgingsbeeld zou kunnen hebben post gevat". De productie van de thans in exploi tatie zijnde kolenvelden heeft waar schijnlijk haar hoogtepunt bereikt, zo dat op een verdere opvoering hiervan in de komende jaren niet mag worden gerekend. Dit deelt minister Zijlstra mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de z'.g. Gasnota. Daarom is thans de tijd geko men te onderzoeken of een uitbreiding van de basis van de kolenproductie door het in gebruik nemen van nieuwe mijnvelden mogelijk is. Het besluit tot de instelling van de commissie voor de Peelmijnvelden, alsmede het besluit tot de stichting van de nieuwe staats mijn Beatrix moet in dit licht worden gezien. Het zal echter nog ten minste twaalf jaar duren alvorens deze niéu we mijn in bedrijf zal komen. Ook de productie van aardolie uit het veld bij Schoonebeek heeft waar schijnlijk haar hoogtepunt bereikt 'en zal in de komende jaren een dalende tendens gaan vertonen. Als geen nieu we belangrijke olievelden worden ge vonden (aanwijzingen daartoe zijn nog niet in sterke mate aanwezig) moet voor de komende jaren eerder met een daling dan met een stijging van de binnenlandse aardolieproductie reke ning worden gehouden. De huidige aardgasproductie ten slotte betekent (hoewel op zich zelf de thans gevonden hoeveelheid van grote betekenis is) slechts een fractie van de totale brandstoffenbehoefte. De calo rische waarde van het huidige aanbod is gelijk aan ongeveer 165.000 ton stan daardsteenkolen per jaar of wel 1,3 van de jaarlijkse binnenlandse steen- kolenproductie. Dit is minder dan de totale energiebehoefte tijdens het jaar 1952. Over de eventuele ontginning bv. van het kolenveld in de Gelderse Achterhoek valt thans nog niets te zeggen. Tegen de voormalige Perzische pre mier dr Mohammed Mossadek is in het proces, dat thans te Teheran tegen hem wordt gevoerd, de doodstraf ge- eist. LANGEDIJK. 1 schuldig puntje kwi agenda in Langedfjk stel tot wijziging V begroting 1953, met van 300, —wegen in een door de gei woning in het jaar van L. te Oudkars] werd destijds betrok malige predikant va gemeente aldaar, dr bleef wonen tot in 1 Nadat de woning den genoemde erve: meente met verzoek stellen voor ontstant noemd huis. In ovt meentebestuur hebb deskundigen de scha opgenomen en dez f 300,Nu ging h bedrag betalen m werd, dat de betrok tot drs N. zouden v drag binnen te krijs waarom de Erven maals tot de gemeen vraag, hoe het nu v< De gemeente, die zich zo maar niet 1 daarna geprobeerd 1 treden, doch evenmi taat. Ingevolge de be Woonruimtewet 1947 verplicht de eigenaa gevorderde huis sch waarna zij het bedr N. trachtte te verh; heel in overeenstem: kelen 14 en 16 de N. maakte van de m gen de door hem ai betalen schadevergo: gaan bij de beroep ressort Amsterdam Drs N„ die de scl ontkende, werd door gelijk gesteld ondan deskundige getuigen er schade was gecoi Op de vraag van d dat waren de deski bewuste huis waren het betrokken werd, ontkennend antwoori men lot bovengen kwam. De mening van he na deze uitspraak i toekomst altijd dire een gevorderde woni Verder vond men hi ,tj\LS u zich als z steenveger zou mijnheer de voorzit de R.K. heer Petei middag in de Twee president, mr Korte', u examen moeten d( nis. Maar dat zou u len, omdat u op dit kennis bezit, meer de examinatoren. Doch ook zou u wo in vakbekwaamheid zou luiden: „Wat is U bent getraind in logica en de denkleef ter, of u deze vraag uw examinatoren zi woorden. Wat is er v 1liëren. Vermoedelijk endosseren aan de S Economische Zaken, antwoordelijkheid zij Er zouden voorts voor u worden nee magere kolen, van i steenkolen, van brui slik en u zou moeti Onder grote vrolij, mer gunde de heer ter een kijkje in d< onderzoek naar de van lieden, die zich „Grote eerbied heb „voor de wetenschai sjouwer. Want hij v zijn van alles, wat e de „genese van de ca meldt De heer Peters ht perfectionisme en he chologie, dat zich m examinatoren demon van theoretische bek in het geheel geen be de degelijke uitoefet drijf. Alk] Mijnheer de Red: Toen ik in uw bl 9 November las „Sti ten", en zulke bericl gelezen, gingen mijn keurig terug naar de aan de grens door overheid mij als 21-j leende om met alle staande middelen ee staan te brengen en i len was ook begrepe gereikte karabijn mi nitie. Ofschoon de c stond, zelfs niet vo: daad, werd aan mij gegeven om de doo passen, wanneer bij bij verdenking vai aanroeping niet blee de vlucht sloeg. Bij een strafbaar feit kr een geldboete of eni| nisstraf. Ik mag mij gelukl nimmer iemand raa: lijkheid gebiedt mij dit meer geluk dan v Op latere leeftijd h afgevraagd, wat dree medemens te schiet haas was en kwam machtswa.-n. De o\ haar on'' geschikt: bevoegdheden en ni' betreft in het bijzon: weten dezg bevoegd! manier toe te passen Dat de overheid schikten die daarvoi komen vuurwapenei

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2