Minister geeft uitvoering aan adoptie door afzonderlijk wetsontwerp Nieuwe Pachtwet op komst Kernenergie in bruikbare vorm Bespreking gaspolitiek in de Kamer dringend gewenst Nederland protesteert tegen de maatregel van Hammerskj öld Krachtig pleidooi voor EVG in Belgische Kamer Mercurius komt even langs.... Algemene Dierenwet gewenst Doden herdenking te Parijs De prijzen moeten zo laag mogelijk zijn Minder ontvluchtingen in gevangenissen Secretariaa tspersoneel niet politiek aangesloten Geen militairen naar wandeltochten 'IÖ1 Mausoleum voor Kemal Ataturk Het Beheerinstituut Taken vermoedelijk begin 1955 gereed Res.-kapitein kreeg f 150 boete Duitse strijdmacht onmisbaar Vijf en dertig doden bij vliegongelukken Nieuw onderzoek in zaak-Drummond Morgenmiddag om zes over half vijf Wedstrijd tussen Noord en Oost gaat niet door Peggeman (De Kennemers) in Bondsploeg Het Noordwest-Nederland elftal tegen Z.-Afrika Pia Beek neemt deel aan Rallye van Monte Carlo VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 GP het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede imer inzake de begroting van Justite voor het dienstjaar 1954 is versche nen de memorie van antwoord van de minister van Justitie. Daarin wordt o.m. een overzicht gegeven van onderwerpen, waaromtrent de minister zich voorstelt de Indiening van wetsontwerpen in de toekomst te bevorderen; zoals het nieuw Burgerlijk Wetboek, adoptie en de Pachtwet. Ten aanzien van de adoptie bestaat het voornemen aan conclusie 48 voor het nieuwe Burgerlijk Wetboek, luidende: „Adoptie in beperkte vorm en met de nodige waarborgen omkleed verdient overweging" door indiening van een afzonderlijk wetsont werp reeds uitvoering te geven voor totstandbrenging van het nieuwe wet boek. Voor de nieuwe Pachtwet is in ambtelijk overleg tussen de ministeries van Justitie en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een wetsont werp opgesteld. Verder zullen wetsontwerpen bevor derd worden voor wijziging van Stichtingen, de Auteurswet, schrap ping van het beletsel voor vrouwen om arbiter te kunnen zijn, bewijzen van goed zedelijk gedrag, herziening van het materiële en processuele kin derstrafrecht. Dierenbescherming, wij ziging van het tarief van justitiekos- ten in burgerlijke zaken van de tarie ven van gerechtskosten in strafzaken, wijziging van de regelen over ver beurdverklaring en vernietiging in strafzaken, administratieve rechtspraak, nieuwe beroepswet sociale verzekering, nieuwe organisatie van de belasting rechtspraak, Friese kwestie, politie wet, nieuwe regeling van de bezoldi ging van de rechterlijke macht, wets ontwerp ter uitvoering van de nota over de rechterlijke macht, bezettings- maatregelen en nadere regeling van de vergoeding aan de leden van de afdeling rechtspraak van de raad voor het rechtsherstel. Ten aanzien van wijziging van de Auteurswet zal een wetsontwerp eerst kunnen worden Ingediend nadat een ontwerp zal zijn ontvangen van de adviescommissie voor het auteurs recht. Wat het burgerlijk- en handelsrecht Ook te Parijs is Woensdag de herdenking van de wapenstil stand (eerste wereldoorlog), waarbij men alle gevallenen van Frankrijk wil eren en zich herinneren, op plechtige wijze geschied. President Auriol legde een krans bij het graf van de Onbekende Soldaat onder de Are de Triomphe. Een over zicht van de plechtigheid. betreft, de opmerking, dat verleden jaar een herziening van het vennoot schapsrecht met het oog op de factor arbeid in uitzicht is gesteld, moet op een misverstand berusten. Het vraag stuk is in studie bij een commissie, in gesteld door de Stichting van de Arbeid. Voorts is de minister gaarne bereid tot verbetering van de wetgeving in zake de. dierenbescherming. Ten aan zien van de vraag hoe dat zal moeten geschieden en of het wenselijk is een algemene dierenwet vast te stellen, wil de minister zich een Oordeel voor behouden totdat het rapport van de interdepartementale commissie hem zal hebben bereikt. ]\jaar aanleiding van het dringend ver zoek om maatregelen ter bestrij ding van de ondermijningen van de zeden te treffen, meent de minister, dat de leden hierbij het oog hebben op maatregelen van wettelijke aard. Hij wijst er op, dat het verre van een voudig is voor deze- vraagstukken de juiste oplossingen te vinden. Ten aan zien van de opmerking over wederin voering van de doodstraf bij moord kan de minister zich geheel aansluiten bij hetgeen door sommige leden is aan gevoerd. Hij gevoelt evenmin behoefte aan een hernieuwde discussie over de vraag of de doodstraf in het commune strafrecht wenselijk c.q. principieel verboden is, terwijl hij ook sceptisch staat tegenover de veronderstelde bij zondere preventieve werking van deze straf, met name bij een misdrijf als moord. Bij het onderzoek, dat op het gebied van de omzetting van kernenergie in een bruikbare vorm o.a. in Nederland geschiedt, zijn reeds belangrijke vor deringen gemaakt. Deze wettigen de verwachting, dat het in de naaste toe komst gelukken zal op economisch verantwoorde wijze van kernenergie gebruik te maken bij de energie productie. Aldus lezen wij in de me morie van antwoord van de minister van Economische Zaken, op het voor lopig verslag van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de nota inzake de gasvoorziening. De toepassing van kernenergie zou tot een verbreding van de energiebasis van ons land lei den, hetgeen economisch gezien voor ons land zeer gunstig is. Vermoedelijk zal kernenergie worden toegepast in electrische centrales, omdat de elec- trische energie de meest geschikte vorm is om de kernenergie dienstbaar te maken aan het bedrijfsleven en de gezinshuishoudingen en verder, omdat atoomkernsplijting bijzondere bescher mingsmaatregelen vereist, die uithoof de van de hieraan verbonden kosten tot een productie op zo groot moge lijke schaal noopt. Het is thans echter nog niet mogelijk het tijdstip te bepa len, waarop de toepassing van kern energie op grote schaal ten behoeve van de electriciteitsproductie, een feit wordt. Een spoedige en openhartige ge- dachtenwisseling over het te voeren gasbeleid teneinde te komen tot een voor regering en parlement aanvaard bare gaspolitiek, is dringend gewenst. Dit schrijft minister Zijlstra, in zijn memorie van antwoord over het voor lopig verslag betreffende de z g- Gasno- ta aan de Tweede Kamer. De vruchtbaarheid van dat gesprek zal belangrijk worden bevorderd door het zojuist gereed gekomen rapport van de adviescommissie inzake de be stemming van het aardgas. Dit temeer omdat daaruit blijkt, dat de zienswijze van de minister om het aardgas in de eerste plaats aan te wenden ter ver vanging van de bestaande plaatselijke koolgasproductie juist is geweest. De minister zegt nog eens toe, dat hij, zo lang de mondelinge gedachtenwisse- ling met de Kamer over de Nota niet heeft plaats gehad, geen nieuwe be<- slissingen van principiële aard zal ne men, zonder tevoren overleg te hebben gepleegd met de vaste commissie voor Economische Zaken. De minister onderschrijft de mening van vele Kamerleden, dat de gasvoor ziening allereerst moet worden gezien Ten aanzien van het gevangenis wezen deelt minister Donker in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer de begroting van Justitie betreffende mede, dat het aantal ont vluchtingen de laatste jaren niet is ge stegen, doch daarentegen een daling vertoont. In 1952 en 1953 ontvluchtten tot op heden uit de gevangenissen, rijkswerkinrichtingen en huizen van bewaring respectievelijk 56 en 57 ge detineerden en uit de rijksasyls voor psychopaten te Avereest respectieve lijk 43 en 48 verpleegden. Van deze ontsnapten werden in 1952 wederom ingesloten 73 gedetineerden, waarvan 32 psychopaten en in 1953 61 gedeti neerden, waarvan 41 psychopaten. Met betrekking tot de oorzaken van de ontvluchtingen verwijst de minister naar de overgang van het strikt cellu laire systeem naar een stelsel met rui me gemeenschap. (Van onze parlementaire redacteur) J)E REGERING heeft aan het hoofd van de Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties telegrafisch me degedeeld, dat hij alles in het werk zal moeten stellen om uit de reglemen ten, uitgaande van de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, de heer Hammerskjöld, de te ver gaande be paling, dat het secretariaatspersoneel niet meer bij een politieke organisatie aangesloten mag zijn, te doen verwij deren. De minister zonder portefeuille, mr Luns, deelde dit gistermiddag in de Tweede Kamer op vragen van de fractievoorzitter van de PvdA, mr Burger mee. Deze had namelijk zijn ongerustheid over de voornemens van de heer Hammerskjöld uitgesproken en verzocht er van Nederlandse zijde verzet tegen aan te tekenen Minister Luns herinnerde aan de veldtocht, die in Amerika tegen on Amerikaanse en met name commu nistische activiteiten ondernomen is. De aan de secretaris-generaal van de VN verleende bevoegdheid om aan leden van het secretariaatspersoneel te verbieden lid te zijn van een poli tieke organisatie in het land van hun herkomst, is daarvan een uitvloeisel. Al had mr Luns waardering voor de arbeid van de secretaris-generaal, toch was ook hij ongerust over diens eventuele beperkingen van de poli tieke uitingsmogelijkheden van zijn personeel. Vandaar, dat de Nederland se delegatie de opdracht ontving zich er effectief tegen te verzetten. HéLICOPTèRE-COMMISSIE IN DE HOOFDSTAD B. en W. van Amsterdam hebben de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam verzocht namens de Kamer een lid aan te wijzen voor de commissie tot onderzoek van een deugdelijk landingsterrein in Amster dam voor hefschroefvliegtuigen. In deze commissie hebben reeds zitting ir J. J. Sterkenburg, prof. F. van Eeste ren en directeur U. F. M. Dellaert van Schiphol. vanuit een oogpunt van openbaar nut. Doel is in een zo groot mogelijk gebied gas van goede en constante kwaliteit beschikbaar is tegen zo laag mogelijke prijzen. De verwezenlijking hiervan is echter afhankelijk van de concrete economische mogelijkheden. Exploi tatiekosten op de gasdistributie in on rendabele gebieden moeten steeds wor den gedragen door de verbruikers in de rendabele gebieden. Aan hun draagkracht zijn echter grenzen ge steld. Het zal daarom wel nooit te ver- wezelijken zijn om alle streken van het land op een gasnet aan te sluiten... Hoewel de minister van mening is, dat de distributie van energie dopr de öVerhëid 'primair moet 'worden gezien als een mogelijkheid om te komen tot een socidal-economisch verantwoorde tariefstelling, bestaat er voor hem geen aanleiding, bezwaren te maken tegen het feit, dat door de lagere pu bliekrechtelijke lichamen winsten wor den gemaakt op de productie en distri butie van energie. De minister vertelde o.a. nog, dat op 15 October jl. reeds een totale lengte van het aardgastransportnet van 398 km. was gelegd (in het Oosten van het land), hetgeen hij een technische en organisatorische prestatie van groot formaat noemde. Aangezien de sinds lang bestaande moeilijkheden op het gebied van de wandelsport niet tot een oplossing blijken te kunnen worden gebracht, heeft de regering zeer tot haar leed wezen moeten besluiten zich in den vervolge te onthouden van het ver lenen van medewerking in welke vorm dan ook aan het organiseren van enig wandelsportevenement. Maatregelen zullen worden getrof fen teneinde te voorkomen, dat door militairen en rijkspersoneel in ambte lijk verband aan dergelijke evenemen ten zal worden deelgenomen. Dit is het hoge mausoleum in de buitenwijken van de Turkse hoofdstad Ankara, waarheen het stoffelijk overschot van de stichter van de Turkse repu bliek, Kemal Ataturk, zul wor den gebracht en opnieuw bij gezet. Het nieuwe mausoleum is geboutvd op een hoge heuvel, zodat het van ver zichtbaar is. Aan de bouw ervan is bijna tien jaar gewerkt. Verscheidene taken van het Beneors instituut zullen vermoedelijk begin 1955 practisch voltooid zijn. Dit deelt minister Donker mede in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer de begroting can Justitie betref fende. Het aantal landverraderlijke vermogens, dat nog onder beheer staat, bedroeg op 1 ^October 1953 nog slechts 313. Een zeer gering aantal, indien men in aanmerking neemt, dat er in totaal, meer dan 100.000 van deze be heren zijn geweest. In de grote meer derheid van de gevallen bestaat de reden van het onder beheer houden van deze vermogens in de omstandig heid, dat de executie van een ver beurdverklaring nog niet heeft kun nen plaatsvinden. Het aantal onder beheer staande vijandelijke vermogens bedroeg op 1 October jl. ongeveer 13.700. Dit is slechts in schijn een vermeerdering ten opzichte van het aantal 6935, in de memorie van toe lichting als het cijfer per 31 December 1952 genoemd. In werkelijkheid was er in de eerste maandefieen vermin-' dering van 15753 tot 13700. De losse vijandelijke vermogensbestanddelen spelen in dit verband een rol. Van een groot deel dezer vermogens zal de liquidatie waarschijnlijk eind 1954 vol tooid zijn. De reserve-kapitein Th. te Delfzijl, die veertien dagen geleden voor de krijgsraad te velde-Oost te Arnhem te recht heeft gestaan op beschuldiging van „joy-riding'', het geven van onbe voegde opdrachten aan minderen en het vervalsen van declaraties, is giste ren veroordeeld tot f 150 boete, subsi diair een maand. Van de vervalsing der declaraties werd de kapitein vrijge sproken. De auditeur had een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden geëist en een boete van f 300. Als inspecteur van het „CVA Noord- Oost", een combinatie van particuliere autobedrijven, waar militaire auto's in reparatie en onderhoud zijn, moest de kapitein vele dienstreizen maken in het Noordwestelijke deel van ons land. Een van deze reizen had hij benut om zijn stervende moeder te bezoeken, terwijl hij in een ander geval een onderge schikte een verwarmingskacheltje van een auto liet omruilen. In een uitvoerig betoog heeft de Bel gische minister van Buitenlandse Za ken, Paul van Zeeland, gisteren in de Belgische Kamer aangedrongen op be krachtiging van het Europese Leger Verdrag. Aan de andere kant moet men, aldus Van Zeeland, tijdens het begin van het Kamerdebat, over dit vraagstuk, niet nalaten te pogen met de communistische landen tot een compromis te komen. Wij moeten ech ter van het notaspel afzien en tot con crete voorstellen komen.. De Sovjet- Unie moet worden overtuigd van de oprechtheid van de Westelijke bedoe lingen. Intussen moeten we het Wes ten zo sterk mogelijk maken. Het Europa-Leger betekent, aldus Van Zeeland, geenszins het einde van het Belgische leger. Tot en met de divisie blijven de strijdkrachten geheel nationaal. Bovendien zal België over een apart leger beschikken, dat in ge val van nood de Congo moet verdedi gen. Het Europees Leger Verdrag draagt geen elementen van aggressief imperialisme in zich, zoals de Sovjet leiders menen. Het verdrag is een werk van vrede. Het is zeer gewenst, dat Duitsland wordt toegelaten tot de Noordatlantische strijdmacht. Dit zal echter slechts mogen geschieden via de EVG. Van Zeeland meent, dat de Amerikanen zich nimmer uit de Euro pese landen zullen terugtrekken, daar Vliegtuigongelukken in Argentinië en Italië hebben het leven geëist van vijf en dertig personen. Dertig mensen kwamen in Argentinië om in de buurt van Cordoba, waar een passagiersvlieg tuig in botsing kwam met een militair toestel. In Italië vloog een Amerikaans mili tair vliegtuig bij een landing op het vliegveld te Napels tegen een huis. Drie inzittenden van het toestel wer den gedood en twee gewond. Van de bewoners van bet huis werd een zeven jarig meisje gedood. Haar driejarig zus je overleed later aan haar verwondin gen. Volgens ooggetuigen raakte het toestel, een bommenwerper, eerst een fcoom, waardoor het een stuk vleugel verloor. Verschillende huizen liepen zware schade op. De Franse politie heeft gisteren een nieuw onderzoek ingesteld op de plaats langs de autoweg van Marseille naar Grenoble, nabij Lurs, waar vorig jaar Augustus de Britse geleerde Sir Jack Drummond, zijn echtgenote en hun 10- jarig dochtertje werden vermoord. De plaatselijke bevolking gelooft, dat hoofdinspecteur Sebeille van de politie te Marseille, die met het onderzoek is belast, nieuwe aanwijzingen heeft ont dekt. Er zouden twee nieuwe getuigen zijn opgespoord. 2ATERDAGMIDDAG om zes minu ten over half vijf, geschiedt er voor ons, aardse waarnemers van het heelal, iets bijzonders binnen het eigen zon nestelsel. Dan gaat Mercurius onze dichtst bij de zon staande zusterpla- neet over de zonneschijf heen. Dit gebeurt maar gemiddeld eens in de acht jaar, dus is het inderdaad iets buitengewoons. De. uitdrukking „gaat over de zon neschijf heen" eist enige toelichting, want Mercurius blijft toch nog altijd zo'n kleine zestig millioen kilometer van onze „moeder" -vandaan. Voor goed begrip het volgende: Mercurius draait er 88 dagen om de zon, de aarde doet er zoals u weet een jaar over. Als de aarde één keer haar weg om de zon heeft algelegd, heeft Mer curius dus kans gezien vier rondjes te maken. En toch komt het maar gemiddeld eens in de acht jaar voor, dat Mercurius op een van haar wen telingen om de zon precies tussen de aarde en de zon in staat en dus, voor onze aardeogen, over de zonneschijf heen sluipt. De oorzaak? De baan van Mercurius en die van de aarde liggen niet in één vlak. Nu moeten wij vrijwel alle lezers ,op één punt teleurstellennoch met ongewapende ogen, noch met de be kende beroete glaasjes waarmee be langstellende leken zonsverduisterin gen „waarnemen" is het mogelijk Mercurius' gang over de zon te zien. Daarvoor is onze zuster te klein en het zonlicht te fel. De overgang is wel zichtbaar op het beeld, dat u met een goed afgestelde kijker projecteert op doek of papier. „Als de meesten van ons er toch niets van kunnen zien, waarom dan dit verhaal van Mercurius' overgang?", zult u nu wellicht vragen. Ten eerste: omdat er stellig velen zijn die het tóch willen weten zo maar, omdatt het wetenswaard isen omdat het' ons gelegenheid biedt u iets te vertellen over één wijze, waarop men de afstand aard-zon kan meten. Bijgaande teke ning maakt het duidelijk. Als Mercu rius „overgaat" zetten wij gesteld, dat wij daartoe de macht hebben op aarde twee waarnemers neer: één (bij voorbeeld) 50 graden Noorder breedte en één 50 graden Zuiderbreed te. Nu zien de „Noorderlingen" Mer curius over de zuiderlijke helft van de zon gaan, de „Zuiderlingen" nemen haar waar op het noorderlijke deel van de zon (Louter voor ons gemak praten we over noorderlijke en zui derlijke deel van de zon, in werkelijk heid kunnen wij er niet van spreken!) Maar u ziet op de tekening een aantal waarnemings-driehoeken, waarvan de hoeken dus ook de zijden en de hoogtelijnen (loodlijnen) te bereke nen zijn. Hoe dat precies gaat voert ons te ver, doch neemt u maar aan, dat deze rekenarij ingewijden niet veel hoofdbrekens kost. Zo kan men de af stand aarde-Mercurius en Mercurius- zon (dus: aarde-zon) vaststellen. He laas is gebleken, dat de becijferingen met Mercurius als hulp geen nauwkeu rige uitkomsten geven, daarom voeren astronomen ze liever uit als Venus de andere binnenplaneet „overgaat". een dergelijke politiek zich onmiddel lijk tegen henzelf zou keren. De minister van Defensie zei, dat een doeltreffende verdediging van West-Europa slechts mogelijk is, in dien ook Duitsland hieraan deelneemt. De socialist Victor Larock zei, niec te geloven, dat het aannemen van het verdrag een gunstige invloed zal uit oefenen op de Franse denkbeelden in deze. Rusland heeft veel meer belang bij vrede dan bij oorlog. Daarom moet van de bekrachtiging van het verdrag een vredesgebaar worden gemaakt. Larock drong er op aan, dat de Weste lijke geallieerden de Sovjet-Unie eerï niet-aanvalspact en een pact van on derlinge veiligheid zullen aanbieden. De politieke gemeenschap moet overi gens het sluitstuk vormen van een Europees leger. Dat Engeland bij de EVG wordt betrokken, achtte hij on ontbeerlijk. Medegedeeld is, dat de militaire her bewapening in België rechtstreekse arbeid geeft aan 150.000 arbeiders. De Franse generaal De Gaulle noem de gisteren het Europese leger verdrag een wangedrocht. Hij drong aan op het zoeken van een regeling met de Sovjetwereld. Te Madrid is een bevel uitgegeven tot uitzetting van Jean Creach, corres pondent van het Franse blad „Le Monde", uit Spanje. Naar wij vernemen gaat de voor Zondag 15 Nov. te Veendam vastge stelde wedstrijd Noorden—Oost niet door. De reden is dat men in het Noor den door afschrijvingen van spelers en door het feit dat zowel Be Quick als Velocitas in de competitie uitko men, terwijl Heerenveen en Oosterpar- kers een oefenwedstrijd spelen welke zij zo belangrijk achten dat zij geen krachten voor de ontmoeting te Veen- dam wensen af te staan, niet in staat is een werkelijk representatief team op de been te brengen. Jeltema, Buist en Hoekstra van GVAV zijn gebles seerd en deeldenm ede om deze reden verstek te moeten laten gaan. Aange zien voorts het doel van deze wed strijd, wat het Noorden aangaat, nl. het beproeven van spelers met het oog op de komende wedstrijden tegen Denemarken B en Noord-Duitsland, niet bereikt zou worden, heeft het Noordelijk districtsbestuur aan het bondsbestuur laten weten dat het geen nut in het spelen van de wedstrijd tegen het Oosten ziet. De samenstelling van het Bondself- tal dat Zondag 15 November on het terrein van Soarta te Rotterdam om de Gouden Onafhankelijkheidsbeker tegen het Rotterdams elftal uitkomt, is als volgt: Feyts (Woerden)Wiersma (Donar) en Peggeman (De Kenne mers); Ydema (Sneek), Westbroek (DOS) en Nass (VVV); Trooster (Rig- tersbleek), W. van der Gijp (Emma), Bieyenberg (Rigtersbleek), Ummels (MVV) en Schmidt (Eindhoven). Reserves Kok (ADO), Kabel (ZFC), Visser (DOS) en De Jong (Elinkwijk). Voor de wedstrijd tegen Zuid Afrika, Dinsdagavond 17 November in het Olympisch Stadion te Amsterdam, is de ploeg van Noord-West Nederland als volgt samengesteld: Van der Wint (VSV); Odenthal (Haarlem) en Kuys (Haarlem); K. Smit (Volendam), De Voogd (Haar lem) en Biesbrouck (RCH); Van Ede (Sparta), Michels (Ajax), Cor van der Gijp (Emma), Luppens (Stormvogels) en Van der Kuil (VSV). Reserves: Hagenaars (Volewijckers), Mesman (Blauw Wit), Krist (Ajax) en Vonhof (DWS). Van Ede en Cor van der Gijp zijn dus „gasten" in deze ploeg van Noord-West Nederland. Er zijn nog twee Nederlandse in schrijvingen binnengekomen voor de Rallye van Monte Carlo. De ene is af komstig van mej. Pia Beck, die ver moedelijk met een MG te München zal starten, en de andere van de heer J. A. G. Dacrozy uit Amsterdam. Deze laat ste zal deelnemen ir, een Fiat, maar hij heeft nog niet beslist waar hij de rit zal aanvangen. Het totaal aantal Ne derlandse inschrijvingen bedraagt thans twintig. Het eerste laboratorium voor het on derzoek naar vliegende schotels ls te Shirley's Bay, zestien km ten Noord westen van Ottawa in aanbouw- Het laboratorium wordt gebouwd door het Canadese departement van vervoer.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 13