YPMA Frankenberg Stad en omgeving Halter-adspiranten gaven een enthousiaste uitvoering Wethouder Hoytink ziet in één Chr. partij zijn ideaal Het huwelijk van de dag Uitbundige vrolijkheid voor NVV moeders en kinderen Graficus Escher sprak voor de „Vrienden van het Museum" Geen kazernebouw in Alkmaar Charme, gratie en behendigheid Het woonschepenprobleem steeds urgenter Beverwijk wil een nieuwe voor- en nazorgregeling Radiotoestel gewonnen JONGETJE TE WATER AGENDA: Voor Vakkundige reparatie van Uw piano of vleugel: Langestraat 77 Alkmaar Telefoon: 2626 (K2200) De 17de November Raadpraat van AR en CH-jeugd 3196 Loten Dierenbescherming FRITZ CONIJNSTRAAT IN AMSTERDAM Eerder mathematicus dan kunstenaar Hengelaar viste weer Herv. Filmclub komt met een muziekfilm Damestassen Reistassen Actetassen Langestr. 24, Tel. 2394 Dalende aanvoer op scheiveemarkt Als motief gebrek aan een oefenveld «OENSDAG 18 NOVEMBER 1953 pij mi 250 adspiranten van dc gymnastiekvereniging De Halter zijn gisteravond op het toneel van het Gulden Vlies geweest om te laten zien tot welke resul taten de lichamelijke opvoeding kan leiden. Het zijn er vele. En door die ver scheidenheid kreeg de uitvoering een levendig en variabel karakter, zodat het programma ondanks de lange duur zeer aantrekkelijk bleef. Want dat is het enige bezwaar geweest, dat wij tegen de „openbare les" hebben gehad. Zij begon om half acht en was eerst om half twaalf geëindigd, wat voor kleuters van een jaar of zes wel wat aan de late kant is. Men heeft dit bij het bestuur zelf ook gevoeld en het plan is dan ook om enkele nummers voor vanavond wat te be snoeien, waardoor men hoopt om elf uur uiterlijk het gordijn voor het laatst te kunnen' laten zakken. Laten wjj er meteen bij vertellen, dat wij ons gedurende de vier uur, dat dc kleine Hailerianen op de planken waren geen minuut hebben verveeld. Daarvoor was het gebodene veel te charmant en te adembenemend. Als we charmant schrijven, denken we in de eerste plaats aan de peuters van zes jaar'en ouder, die hun schoor steentje bouwden en als paarden trap pelden alsof er kapitalen mee waren te verdienen. En het mooiste was wel, dat zij hun directeur met bank en al in de rondte droegen als kleine krachtpat sers. De meisjeskleuterklas opende het programma met een alleraardigst ka- bouterspel, dat de harten der ouders, die ditmaal het publiek vormden, wist te vertederen. Daarna kwamen de meisjes met een klassikaal brugnum- mer, deden de ouderen hun vrije oefe ningen en kwamen de jongens met het spannende wedlopen. Op het triplo- paard werden vlotte oefeningen gege ven Verder vermeldde het program ma vóór de pauze ong evenwichtsoefe ningen en paardspringen. Het adembenemende, waarover we hierboven schreven vonden we bij het bokspringen, dat de jeugdige turners goed onder de knie hadden. Bij deze en dergelijke oefeningen bleek, dat on der het jonge materiaal al veelbelo vende krachten schuilen, die, wanneer zij De Halter trouw blijven en waar om zouden ze niet in de toekomst Voor de vereniging van grote waarde zullen blijken te zijn. Een sierlijk num mer was de trio galop, de rhythmische oefeningen, die de meisjes met een aan geboren gratie hebben uitgevoerd. Met de populaire lange mat werd de avond brsloten. Verwacht van ons niet, dat wij alle nummers in dit bestek gaan noemen. Elk onderdeel immers had zijn eigen bekoring. Zowel om de wijze waarop het werd uitgevoerd als om de manier waarop de leider, de heer J. H. Visser, met zijn pupillen omsprong. Het was de eerste maal. dat de heer Visser in het openbaar met de Halter voor het voetlicht kwam en hij, zowel als mej. A. Borjeson. kan over het welsla gen van dit debuut in Alkmaar zeer tevreden zijn. De kleuterklassen gaven het beste voorbeeld van de vrije en moderne methode volgens welke de jeugd spe lenderwijze het turnen wordt bijge bracht. Dat dit aan de ouders werd getoond was het zoveelste winstpunt van deze avond. Burgemeester Wylema, de wethou ders, de gemeentesecretaris, de direc teur van openbare werken en zijn as sistent ir H. J. Oosten hebben gister middag met belangstelling gekeken naar de zogenaamde zinkbrug, die het water achter de scheepswerf van Ni- colaas Witscn en Vis afsluit. Het col lege heeft verder nog een bezoek ge bracht aan de Baansingel en de Oude- gracht, waarschijnlijk om zich te oriën teren over de oplossing van het woon- scheppnvraagstuk, dat nu de demping van het Afgesneden Kanaalvak in ver band met de bouw van een nieuwe Veiling dringt, zeer urgent begintte worden. Bovendien beginnen ook de in dustrieën in de nabijheid van Schelp- hoek en Zandersbuurt ongeduldig te worden. En dat is gemakkelijk te be grijpen. Reeds in April 1951 richtten zij een verzoek tot demping van de twee grachtjes aan het gemeentebestuur en nu op 20 Augustus de raad zich met grote meerderheid voor de demping uitsprak is het begrijpelijk, dat de be langstellenden de dag verbeiden waar op de eerste schep grond in het water zal plonsen. Aan de demping zit echter een tweede probleem vast, dat van de lisplaats der woonschepen. Een woon schepenhaven is begroot Op rond 240.000 gulden en in een eerder gehouden raadsvergadering is reeds de vraag op geworpen hoe men eventueel de ver binding langs het kanaal zou moeten maken. Een draaibrug zou voor de en kele maal, dat de schepen de haven in en uit varen te kostbaar zijn en een vaste brug zou evenmin aan te bevelen zijn, zo werd destijds gezegd. Wellicht dat het college nu eens heeft willen zien hoe de derde mogelijkheid een zinkbrug bij de scheepswerf in de practijk voldoet. In de Vrijdag te houden vergadering zal rle gemeenteraad van Beverwijk moeten beslissen over het voorstel de met Haarlem en andere gemeenten be staande regeling betreffende een psy chiatrische voor- en nazorgdienst op te zeggen en zich aan te sluiten bij de gemeente Alkmaar. Men bereikt daar mee, dat de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Beverwijk een districtsbureau zal vestigen, waaraan een psychiater en een aantal maat schappelijke werksters zal zijn verbon den. Een van de vijftig radiotoestellen, die de firma Stokvis in Nederland heeft uitgeloofd voor de winnaars van de door haa- georganiseerde wedstrijd is toegekend aan de heer H. L. Kranen burg uit de Kekelstraat. De overdracht van het toestel had gist"'" '-'ag plaats m de radii zaak van de h-er Buisman, eveneens in de Hekelstraat. Voor de afwisseling waren er ver schillende komische numertjes inge last, die door een tweetal „clowns" werden verzorgd. De beide heren heb ben het er uitstekend afgebracht, ook al werden Ze in de brandweer-act drijf nat. Maar dat kan de stemming bij het publiek nog slechts verhogen. Alle deelnemers ontvingen nog een tractatie. Het is dus niet alleen voor de toeschouwers, maar ook voor de adspi ranten zelf een beste avond geworden. Rest ons nog te vermelden, dat de heer N. J. Visser vier uur achter elkaar voor de muzikale begeleiding zorgde. Vanavond komt de tweede ploeg aan de beurt. Wij twijfelen er niet aan of ook deze jongens en meisjes zullen de naam van de Halter hoog houden. Als het programma iets kan worden be kort, zoals in het voornemen ligt, dan zal een bezwaar zijn opgeheven en staat niets het welslagen van het Hal- terfeest meer in de weg. Want een feest is het voor de kleintjes geweest. Om daarvan overtuigd te raken behoefde men slechts in hun van opwinding schitterende ogen te kijken Het spelen op de vletten die in het Verdronkenoord liggen blijft ondanks de ongelukken die zich de laatste maanden hebben voorgedaan geluk kig met goede afloop een geliefkoos de bezigheid van onze water-liefheb bende jeugd. Gisterochtend om 9 uur tuimelde er weer een 6-jarig jongetje te water dat echter door een onbekend gebleven slagersjongen door handreiking oo het dricge werd gebracht. De politie heeft de jongen naar huis gebracht. WOENSDAG VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 u.: Forever Amber (18 jr.) HARMONIE THEATER, 2.30 en 8 u.: Macao (18 jr.) CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8 u.: Happy Landing (a.l.) REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Hel mysterie van het leven (14 jr.) GOLDEN VLIES, 7.30 u.: Gymnastiek- uitv. De Halter. PAVILJOEN KINHEIM, 4.30 uur: Sreekvergadering Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Rechter Thomas (14 jaar). DONDERDAG VICTORIA THEATER, 8 uur: For ever Amber (18 jr.) HARMONIE THEATER, 8 uur: Ma- cao (18 jr.) CINEMA AMERICAIN, 8 u.: Salz burg - Festspiel-stad (a.l.) REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Het mysterie van het leven (14 jr). WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: Feestavond SOVA. GULDEN VLIES, 8 uur: Jubileum concert Alkm. Kamermuziekvereniging. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Buurtver. Tuin- en Oostdorp. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Mient C 13. HOOG WATER TE BERGEN A/ZEE Woensdag 12.59 1.23 Donderdag 13.51 2.12 TE CAMPERDUIN hoog laag Woensdag 13T4 1.28 7.04 19.28 Donderdag 13.56 2.17 7.56 20.17 (Advertentie lng. Med.) „Het is thans de hoogste tijd en ik hoop, dat het moment niet ver meer af zal zijn, waarop de Christelijk-Historischen en de Anti-Revolutionnairen in één grote Prot. Chr. Partij verenigd zullen zijn, waarin we moeteai kijken naar wat ons allen bindt en niet naar wat ons scheidt", zo sprak gisteravond de heer W. Wiegers in zijn openingswoord ter inleiding van een gecombineerde vergadering van Chr. Hist, en A.R. Jongeren, waar de heer G. H. Hoytink een inleiding hield over de gemeente-politiek. „Reeds in de orlogsjaren aldus de heer Hoytink heb ik maand in maand uit gepleit, dat yve na de oorlog zouden komen tot de stichting van één grote Prot. Chr. Partij, doch dit heeft helaas niet zo mogen zijn, omdat de ouderen tot dusverre niet tot een oplossing konden komen. Het is evenwél verheugend, dat de C.H. en A.R. Jeugd nauwer met elkaar in contact is gekomen en dat daar uit wellicht meer toenadering zal ontstaan. De 17de November 1944 behoort voor Alkmaar tot één der meest smartelijke dagen uit de bezetting. Toen kort tevoren nabij de Heilooër- brug een landwachter werd dood geschoten zonder dat de dader kon worden opgespoord, verschenen in de late middag van de 17de November een viertal gesloten grijze auto's in de Wilhelminalaan nabij de hoek van de Prinses Julianalaan. Zwaar gewapende en gehelmde mannen van de Grüne Polizei stapten met een zestal slacht offers uit. Enkele momenten later, klonk terwijl de duisternis viel en de regen onafgebroken neerkletterde een onheilspellend salvo, dat een einde maakte aan het leven van zes dap peren. De lichamen werden behoed zaam weggevoerd en pas later werd bekend, welk drama zich hier had af gespeeld. Na de bevrijding werd op de execu- tieplek een voorlopig houten monu ment overgebracht, dat een paar jaar geleden door het bekende bronzen beeld van Marijke Visser werd ver vangen. Gisteren hebben liefdevolle handen daar weer een bloemenhulde neer gelegd als bewijs, dat zij, die daar nu negen jaar geleden het hoogste offer brachten, niet zijn vergeten. Het N.V.V. heeft, onder leiding van Frans Nienhuys, een cabaretgezelschap in Nederland op weg gestuurd met een programma „Speciaal voor U mevrouw". Gisteravond viel de eer van het bezoek van dit gezelschap te beurt aan Alkmaar en hebben enige honderden dames in het Wapen van Heemskerk ge noten van een reeks voordrachten, sketches en imitaties die alleszins de moeite waard waren. Dat hier en daar enige propaganda voor het N.V.V. gemaakt werd is vanzelf sprekend, maar voorzover dergelijke passages voorkwamen vormden zij een na tuurlijk geheel met het programma. Het was Frans Nienhuys die deze avond de conference voerde en dal op de manier van de doorknede vakman. Pittig, suggestief en pakkend. Niet altijd waren zijn grapjes even origineel, maar het succes was er niet minder om. Spr. vond het een genoegen als AR- man in deze door de Chr. Hist, jonge ren georganiseerde bijeenkomst een praatje te mogen houden. Nog is er verdeeldheid onder de beide Prot. Chr. partijen, doch we moeten onze wapens zuiver houden, aldus spreker. Komende tot zijn feitelijk onderwerp „Raadpraat" zeide de heer Hoytink, dat de taak van de Raad uit een ver schillende gezichtshoek kan worden bekeken, waarna hij een overzicht gaf van de wijze, waarop de Raad wordt gekozen en op zijn beurt het College van B. en W. kiest. In de regel is het zo, dat de grootste fractie het initiatief neemt bij het for meren van een nieuw College. Spr. noemde de jongste wethouders verkiezing in onze gemeente „merk waardig" en merkte daarbij op, dat de heer v. d. Borden en spr. zich altijd tegen de Rooms-Rode samenwerking hadden verzet. Daarom waren de Prot. Chr. bereid mede te werken aan de samenstelling van een college op zo breed mogelijke basis. Met inzet van al onze krachten hebben wij tot het laat ste moment getracht de PvdA te be wegen één wethouderszetel te aan vaarden, doch deze heeft dat niet ge wild, aldus spreker. Het huidige College heeft voor de jeugd dezelfde belangstelling als het vorige, al zal wel eens een andere lijn gevolgd worden. In de 24 jaar, dat spr. deel uitmaakt van de Alkmaarse Raad is het slechts eenmaal voorgekomen, dat een wet houder aan een bepaalde kwestie de politieke consequentie verbond en heenging. Men zou zeggen, dat de Raad slechts zaken van materiële aard te behande len krijgt doch er zijn zeker vele prin cipiële vraagstukken, ter illustratie waarvan spreker op de kwestie van het onderwijs wees. De gelijkstelling moet steeds weer bevochten worden. De heer G. de Koning heeft bij de opening van de bejaarden-sociëteit, waarvan hij een trouw lid is, een paar sloffen gekregen omdat hij en twee andere leden bijna 7000 loten hadden omgezet. De heer De Koning nam al leen bijna 3200 voor zijn rekening. Om precies te zijn: 3196. Hij werkte eerst de ganse stad af en bezocht vervolgens fabrieken, werkplaatsen en kantoren. „Zonder de medewerking van de di recties van de verschillende firma's had ik het nooit geklaard", zegt de be jaarde lotenverkoper. Nog een paar van zulke leden en dan zal de socië teit voor de toekomst niet bang be hoeven te zijn. Spr. was verheugd, dat er zowel in de Staten als in de Raad slechts één Prot. Chr. fractie is. In de acht jaar, die spr. deel uitmaakt van de Pr^v. Staten, is daar nog geen woord van verschil gehoord. In de Raad hebben de Prot. Chr. verantwoordelijkheid je gens de gehele Alkmaarse Gemeen schap. Hun uitgangspunt ligt in de zonde en hun doelstelling in de gena de. Dat scheidt hen van de anderen. Er zijn mensen, die beweren, dat de scheidslijn op het sociaal-economische vlak ligt, waarbij zij enerzijds de pro gressieven en anderzijds de conserva tieven onderscheiden, doch spr. merkte op dat dit niet bestaat. Conservatieven treft men zowel fcij de CH, AR als bij de socialisten en communisten aan. Wij, aldus spr., zitten in de Raad in opdracht van Christus met het uitein delijke doel Hem te verheerlijken. Dit komt bij vele vraagstukken niet aan de orde, doch niettemin dienen wij ons van onze roeping bewust te zijn en deze objectief uit te voeren. Op de Kennemerstraatweg zwerft een jonge herdershond donkere kleur, reu, plm. 1 jaar oud, brede leren hals,ban om. Adres Inspecteur: C. Verwer, Zaagmolenstraat 36, telef. 2515, Alk maar. Aardig was zijn liedje over de uitver koop, waarin hij enkele minder aan gename eigenschappen van de vrouw naar voren bracht. Het liedje „strugg le for live" stamde kennelijk uit een tijd van 75 jaar geleden, de tijd der „arme schooiers" en „de rijke bloed- reders" en wierp enkele vervaagde herinneringen op aan de pioniersperi ode van het socialisme. Ger Clements ontmo'etten wij als een bijzonder sympathieke sneltekenaar die met een zeer onderhoudend pro gramma kwam. Met het schetsen van caricaturen van de voorzitter en secre taris van de Alkmaarse Bestuurders- bond oogstte hij een ovationeel applaus. Elly Rexon zong met veel tempera ment en charme een paar liefdeslied jes. Wat Henny Kesseler betrof, zij verzorgde het programma met een uit stekende begeleiding. Haar pianistische voordracht van de tweede Hongaarse Rhapsodie van Liszt konden we echter niet waarderen. Hierin speelde zij uit gesproken slordig, overspeelde enkele maten geheel en sloeg andere over. In de sketch na de pauze onder scheidde Miep Olff van Boven zich door een pretentieloos, maar misschien juist daarom bijzonder aantrekkelijk spel. - Kindervoorstelling 's Middags w as het een kindervoorstel ling, die de zaal van het Wapen van Heemskerk op haar grondvesten Öeed schudden. Ger Clements zagen wij hier als goochelaar die er slag van had een hele zaal met kinderen uit „zijn hand te laten eten". Het uitbundige enthou: siasme van zijn publiek hield hij Morgenochtend om 10 uur zal in de nieuwbouw Slotermeer te Amsterdam een straat worden vernoemd naar Fritz Conijn, de Alkmaarse verzetsstrijder, die de KP-Alkmaar stichtte en een be langrijke positie bekleedde in andere organisaties van de voormalige illigali- teit. Conijn werd in September 1944 ge fusilleerd en verleden jaar wegens zijn zeer verdienstelijk werk posthuum on derscheiden met het verzetskruis. De vrienden van Fritz Conijn uit KP. LO, NSF, OD en andere verzetsgroepen, zijn voornemens aan het vernoemen van de straat een korte nlechtigneid te ver binden. De voormalige illigaliteit heeft geruime tiid geleden tot het Alkmaarse gemeentebestuur ook een verzoek ge richt om de naam van Fritz Conijn blij vend te eren. Dit verzoek is welwillend ontvangen, maar nog niet ingewilligd omdat men alleen een straat van imnor- tantie naar de Alkmaarse verzetsheld wil vernoemen. yOOR de „Vrienden van het Stedelijk Museum" heeft de grafische kunste naar M. C. Escher in hotel „Victory" in een zeer onderhoudende voordracht, verlucht met tal van lichtbeelden, 'gis teravond gesproken over zijn werk. Deze avond was georganiseerd in het kader van dc uitstekende grafische tentoonstelling, welke nog tot Zondag 22 November in het Stedelijk Museum te bezichtigen is. De heer Escher zei in de eerste plaats geboeid te zijn door het „waar om", van zijn werk, en daarna pas door het „hoe". Uiteraard moet men zich aanvankelijk wel op de techniek toe leggen, doch deze blijft een middel en naarmate de kunstenaar meer en meer het technische meesterschan benadert (al zal hij nooit tot perfectie kunnen komen), zullen de grafische technieken steeds meer spelenderwijs door hem worden gehanteerd. Het doel van de kunstenaar blijft uiteraard het geven van een spiegelbeeld van wat hem bin nenin aan. dromen, gedachten en pro blemen beroert, het aan zijn medemen sen vertellen van wat hij op het hart heeft. Graficus Escher vertelde zich over het algemeen meer tot de beoefenaars van de exacte wetenschanr>„n dan zijn kunstcollega's aangetrokken te voe len. Ais men zijn technisch bijzonder knappe en zeer fantasierijke scheppin gen van intellectuele humor, maar zon der warmte, ziet (er hangt ook werk van hem op de expositie „De Grafi sche"), wordt dat ook begrijpelijk De heer Escher zei grote belangstelling te hebben voor de wetmatigheden in de natuur, voor mathematische formules en problemen en in het bijzonder ook voor de regelmatige vlakverdeling, waaraan hij een belangrijk deel van zijn werk heeft gewijd. De kunstenaar ontvouwde in zijn scherp analytische lezing tal van inte ressante denkbeelden en de daarbij ge toonde dikwijls fascinerende lichtbeel den droegen' veel bij tut een goed be grip. Typerend voor het wprk van de ze graficus is bijvoorbeeld het spiegel beeld van de werkelijkheid, zoals men dat in een glanzende bol of in een wa terdruppel ziet. De meest bizarre ver vormingen vindt men in ziin etsen en houtsneden, door elkaar gewerkte pers pectieven, wonderlijke spelerijen met vlakken, die twee of meer functies te gelijkertijd hebben of in elkaar over vloeien. Doch men doet ongetwijfeld het beste zelf deze grafische wonderen in het Stedelijk Museum te gaan be zien. prachtig in de hand doordat hij de kin deren op tekens leerde applaudisseren, hoera-roepen en stil te zijn. Het zal nauwelijks gezegd behoeven te worden dunkt ons, dat hij ook met zijn „spre kende" pop een ongekend enthousias me ontketende. De zangwedstrijd, waarbij enkele kinderen voor de toneelmicrofoon een versje mochten zingen en waarbij het publie.k de jury vormde, slaagde even eens uitstekend. Moeders en kinderen van het NVV kunnen met veel vreugde aan de dag van gisteren terugdenken. Onder buitengewoon gunstig weer heeft de visclub De Hengelaar zijn 5de onderlinge viswedstrijd gehouden. Het begin was niet hoopvol. De bus ging een uur later dan men vermoedde. Het operatie terrein was het Westeind on der de rook van Den Helder. Er wefd gevist op baars. Het eerste uur leek het of de heer Bekker weer met de eer zou gaall strijken," Al gauw wist hij een paar mooie baarsjes te verschalken. Het eerste anderhalf uur had hij dan ook een kleine voorsrong, op de voet gevolgd door zijn zwager H. Hart. Daarna liep W. Corbie langzaam zijn achterstand in. De heer G. Staa wist het laatste half uur nog een flinke schol te vangen Veel te vroeg gaf de hoorn van Wiedijk langs de waterkant het einde aan. Een ieder was het er over eens dat dit de prettigste en mooiste wedstrijd van het jaar is ge weest. Sinds jaren was de vangst niet zo goed. Gemiddeld waren de baarjes ruim -20 cm. Er ging dan ook een mooie zak met vis mee naar Alkmaar. In het clubgebouw de Muizenvreugd reikte de voorzitter C. Staa de prijzen aan de gelukkige winnaars. De uitslag was le prijs W. Corbie 15 stuks: 2 H. Bekker 10 stuks: 3 T. Staa 7 stuks en 4 G. Staa ook 7 stuks. De grootste baars was voor G. Staa nl. 27 cm. Gisterochtend is een bekende Alkmaarse figuur uit de voetbal wereld, de heer W. Schmidt, in het huwelijk getreden met mej. F. H. Obdam. De heer Schmidt, die thans in Eindhoven woont en daar in Eindhoven 1 speelt, was daarvóór een actief lid van Alcmaria. Op 16-jarige leeftijd kwam hij officieel voor het eer ste uit in een wedstrijd tegen Xerxes. Hij was indertijd opge steld als reserve voor het Neder lands elftal en heeft afgelopen Zondag nog in het Bondselftal tc Rotterdam gespeeld. Ter afwisseling presenteert de Her vormde Filmclub Donderdagavond in Cinema Americain, de bioscoop waar in zij een gastvrij onderdak heeft ge vonden, de muziekfilm „Salzburg, die Festspielstadt". Als cultureel centrum 'van Oosten rijk heeft de grensstad Salzburg een betekenis die vooral gelegen heeft op het gebied der muziek. Wereldberoemd is Salzburg geworden om de Fest- spiele, die echter hun traditionele ka rakter door een steeds verder voort schrijdende „commerciëring" dreigen te verliezen. De film geeft een beeld van Salz burg en omgeving en blikt ongege neerd in de keuken der Festspiele, waar door beroemde dirigenten en so listen reeds maanden en weken van te voren wordt gerepeteerd. (Advertentie, lng. Med Als garnizoen van enig ander leger onderdeel komt Alkmaar, in welks om geving geen geschikte oefenterreinen zijn te vinden, niet in aanmerking. Daar de mogelijkheid zeker niet denkbeeldig is, dat de funderingen in de toekomst toch nog anderszins zullen wordten ge bruikt er zijn in dit opzicht nog wel wensen blijft het Ministerie van Oorlog de indertijd door de gemeente Alkmaar in erfpacht afgestane gronden voorlopig nog beheren. Mogelijk kunnen de funderingen t.z.t. nog worden gebruikt bij de even tuele bouw van een school voor de op leiding voor dienstplichtig administra tief personeel of andere speciale on derdelen, waarvoor vrij uitgebreide oefenterreinen niet noodzakelijk zijn. De schei-veemarkt, vanochtend in Alk maar gehouden, had niet het florissante aanzien van de voorjaarsmarkt van dit jaar. De zon liet verstek gaan en een kille temperatuur liet voelen dat de zomer de finitief voorbij is. In de aanvang van de markt was de handel vrij levendig, maar zakte later iets af, zodat tenslotte de kwalificatie matig" gegeven moest worden. Dank zij het zeer milde najaar bevon den zich onder het aangevoerde vee heel wat exemplaren van een meer dan mid delmatig gehalte. Deze dieren gingen uiter aard het eerst weg. De aanvoer was lager dan die van vorig jaar, namelijk 416 tegen 508. Er werden 376 koeien en 40 graskalveren aange voerd. De handel noteerde de volgende prij zen: kalfkoeien van 6509,75, melkkoeien van 8001000, geldekoëien van 550760, kalfvaarzen van 450600, geldevaarzen van -350—550, gra'kalveren van 210—340 en stierkalveren van 375525. Thans echter is van officiële zijde medegedeeld, dat het voorlopig niet KASTELEINS-FILJARTTORNOOI in het voornemen ligt de fundamenten Donderdagavond zal de tweede rondé van de ©iet-afgebouwde kazerne te plaats vinden van het biljarttornoói benutten. tussen Amstel- en Heinekens kaste- Het militair belang, dat vóór de oor- leins. Deze wedstrijden zullen plaats log bestond, om hier een regimen' vinden in het café De Vriendschap. Zo- luchtdoelartillerie te legeren, is thans als bekend eindigde de eerste ontmoe- niet meer aanwezig. ting van de reeks van acht onbeslist. Bij de ontvangst ten Stailhuize van de reünisten der voormalige Cadetten- School heeft burgemeester mr H. J. Wytema uitdrukking gegeven aan de hoop, dat Alkmaar binnen afzienbare tijd nog eens een groot garnizoen zou mogen huisvesten. Hoewel sedert de bevrijding ver schillende legeronderdelen hier ter stede gelegerd waren, waarvan wjj o.a. willen memoreren de Gezagstroepcn, Luchtdoelartillerie, Territoriale troe pen. het Indisch Instructiebataljon, wachtdetachementen van verschillende regimenten infanterie en het Bewa- kingscorps Koninklijke Landmacht, zijn zü de een na de andere, na korter of langer verblijf verdwenen. Momen teel is slechts een detachement van het B.K.L. ter sterkte van pl.m. tachtig man aanwezig. Desondanks bleef de hoop bestaan, dat op de in 1939 gereed gekomen zware betonfunderingen voor een toen te bouwen kazerne-complex toch nog verder zou worden gebouwd. Deze mo gelijkheid bestond zeer zeker, vooral toen zeer onlangs van militaire zijde de mededeling werd gedaan, dat ondanks het gebrek aan kazerneringsruimte hier te lande, het ni et in het voornemen lag Nederlandse militairen in Duitsland te legeren, omdat de Nederlanders in de Britse sector zelf voor kazernes zouden moeten zorgen. Het spreekt vanzelf, dat de Regering deze uiterst kostbare investeringen iever -op het eigen grondgebied zou doen. In dit verband leek het geenszins onwaarschijnlijk, dat de kostbare fun deringen op het kazerneterrein aan de Bergcrweg nog zouden ^worden ge. bruikt.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 13