Gemeenteraad gaf aan de zon geen voorkeur LAATSTE NIEUWS Vervolg stadsnieuws Nieuws uit Schoorl VVV Schoorl niet ontevreden over het afgelopen seizoen De Berger IJssportvereniging reclameert bij KNSB Heilooër Plattelandsvrouwen vergaderden Hooge Huys en Catapult steeds ongeslagen nog Woningen worden omgedraaid3 iff Oudkarspel USO tentoonstelling uitstekend geslaagd Langedijk BURGERLIJKE STAND Vergadering van ijsclub Wintervermaak" De Rijp Geslaagde avond van het Staatspensioen Voorzitter werd herkozen Hensbroek Candidaatstellingen De Schaatskampioenschappen Waarom voor de derde maal in St. Pancras? BURGERLIJKE STAND Schoonheidsspecialiste Staatsloterij F 25.000 op no 9662 Bij de dames leidt het SOVA-team gaf tal van tips Oudorp Uitslag aanbsteding Akersloot Koedijk BURGERLIJKE STAND Wegverbetering aanbesteed Groentehandelaar van f 500.- beroofd Selectiemesterij zal worden geopend SCHAAKCLUB VVV d f Donker Afrika in de opmars DINSDAG 17 NOVEMBER 1953 De beraadslagingen over de diverse punten, voorkomende op de agenda van de raadsvergadering van Maandag, die onder voorzitterschap van burgemeester Jochems werd gehouden, namen een tijdsduur in beslag die niet evenredig was aan hun belangrijkheid. Er werd een lijst van 8 ingekomen stukken voor kennis geving aangenomen aangaande diverse Gcmeentcrekeningcn en suppletoire crcdicten waarvan alléén het crediet van 1700 (suppletoir) voor het verbou wen en stofferen van de raadzaal enigszins duidelijk sprak door de aanwezig heid van nieuwe gordijnen van prachtig velours, die door hun warme afsluiting van de buitenwereld de knusheid en gezelligheid van deze bijeenkomsten van de vroede vaderen goed te stade zullen komen. Daarna kwam aan de orde de be noeming van etn Kampeercommissie. Door het uittreden van de heer Blan- kensteyn, aan wiens verdienstelijk werk door de burgemeester met enige vriendelijke woorden van dank werd herinnerd, moest een nieuw lid aan de oude commissie worden toegevoegd. Hiervoor werd aangezocht de heer Se- vénhuysen, die deze benoeming aan vaardde. Een voorstel van de heer De Leeuw cm ook nog een lid buiten de raad en «en lid vanwege de kampeervereniging aan de commissie toe te voegen, werd door de raad verworpen, omdat men van mening was, dat het hier een lou ter adviserend lichaam betrof om B. cn W. te helpen de nodige voorschrif ten op dit terrein uit te vaardigen. De commissie in verband met de Woun- ruimtewet voldoet naar ader mening aan de te stellen eisen, zodat deze on veranderd werd gehandhaafd. Daarna werden enige voorstellen aangenomen, die alle gemeen hebben, dat zij geld kosten, maar volgens mededeling van de burgemeester nog kunnen worden gefinancierd uit een potje van de be groting 1953. Hieruit zullen worden be kostigd een verhoogde vergoeding voor vervoerkosten van kinderen naar scho len van Bijzonder Onderwijs in andere gemeenten, een crediet van ƒ800 voor 10 nieuwe schoolbanken voor de o.l.- school te Groet, 825 voor een bijdra ge voor een nieuw consultatiebureau te Alkmaar voor de N.H. Vereniging tot bestrijding der Tuberculose, 1500 voor verbetering van een gedeelte van de Laanweg, ƒ750 voor verplaatsing van het hulplokaal bij de o.l.-school te Schoorl naar het terrein van de o.l.- school te Groet als kleutcriokaal, ƒ1100 voor de aanschaf van een vijftal nieu we brandkranen. Een langdurige dis cussie ontspon zicli ovti de ligging van de huizen in het nieuwe comoiex van gemeentewoningen aan de Voor weg. Volgens het door de architect ont worpen plan zijn alle 'muzen zó ge plaatst, dat de grootste kamer in liet huis aan de zonkant is gelegen. Nu xij- ken deze zonnige kamers van een der geprojecteerde rijen uit op de schuur tjes en achtererven van de voor nen liggende rij. Daar men vreesde, dat deze aanblik al het zonnige, althans van de gezichten der bewoners van die huizen, zou doen verdwijnen, kwam net voorstel deze rij om te draaien, zodat de achtererven ruggelings komen te liggen. Hierover ontbrandde een hevi ge strijd. Aan de ene Kant de zonean- bidders, die een achtererf met konij nenhokken en wasgoed met telden, mits het door de zon werd bestraald, aan de andere kant zij, die er niet voor vreesden hun gemoed, dat zich toch al in kille hovaardigheid tegen een al te nauwe band met hun naas ten verzette, nog verder door georek aan zon te laten bevriezen. Na heel wat been en weer gepraat bleo* het aantal der zonaanbidders in de minderheid OUDKARSPEL De tentoonstelling van de Ned. Herv. Vrouwenclub USO is uitstekend geslaagd. Er was een flinke belangstelling, zodat het finan cieel resultaat zeker niet zal tegen vallen. De uitslag van de verloting was, dat de mooie sprei gewonnen werd door Jac. Schuit te Oudkarspel. De uitslag van de verdere attracties was. Vogelpiek: 1 A. Stoop; 2 W. Kos; 3 S. Klaver. Sjoelbak; 1 J. Grootjes; 2 Leyen3 mevr. J. Dekker. Raden ontbijtlaken, gewonnen door P. Kramer, Zuidscharwoude. Pop, Lau ra, gew. door Mevr. J. Bood-Timmer- man, Oudkarspel. Verjaardag pop, 27 Mei, gew. door Mevr. I. Kolf-Stam, Oudkarspel. Kleine verloting, Sprei: gew. door J. Mulder, Oudkarspel. LANGEDIJK. Geboren: Adriaan F-, z. van KL Bouwens en G. Zeeg. Petrus N., z. van P. C. Hoogeboom en G. K. Mettes. Getrouwd Zeger van Dijk, won- te Amersfoort, en Rempje Smit. Overleden Antje Oudhuis, 74 jr, weduwe van P. Gekker. Maartje Groen, 80 jaar, weduwe van J. Weel. BROEK OP LANGENDIJK. - De be langstelling voor dc Maandagavond in café J. de Boer gehouden vergadering van de IJsclub „Wintervermaak" was zeer gering daar behalve het bestuur slechts twee leden aanwezig waren. De leiding berustte bij de heer K. Mammen. In het jaarverslag kwam zeer weinig nieuws voor daar er tij dens de afgelopen winter geen ijs ge weest is. De rekening van de penning meester gaf een batig saldo van f 176.46. De bes uursverkiézing had tot uitslag dat de heien J. ten Hartigh en G. van der Pol beiden herkozen wer den. te zijn, zodat de huizen worden omge draaid. Hierna volgde de rondvraag, die door de heer De Leeuw werd aan gevangen met de uitbaggering van de Damsloot. Hoewel dit onderwerp al eigenlijk officieel in vorige beraadsla gingen was afgehandeld, bleek -.och, dat er in de ontworpen uitvoerings plannen voel onduidelijks is geweest, waarop wederom eeh discussie weid geopend. Het eind van het lied was, dat B. en W. zich nog eens in dit vraagstuk zullen verdiepen om er na der op terug te komen. Mevrouw Jan sen vroeg om een verplaatsing van de bushalte bij Klein Zwitserland naar .-en ander punt, dat minaet duister en op een breder geaeelte vr.n de weg is gelegen. De heer Duyn bracht het be lijden van de rijwielpaden met brom fietsen ter sprake, waarover de meeste berijders nog maar vage vöorstellin- gen hebben. Ook voor het afgraven van de fraai begroeide duinen in de buurt van het Hargergat waarschuw de hij en verzocht, indien mogelijk, dit te beletten. Het was intussen kwart, over tien geworden, mqar dit kon de raad niet verhinderen nog in comité te gaan. Zaterdagavond hield de afdeling De Rijp—Graft van de Bond voor Staats- pensionnering in dc zaal van de heer C. Zomerdijk een propoganda-feest- avond. De heer J. Dekker sprak bij de opening van de avond zün vreugde uit over de tot de laatste plaats bezette zaal. Spreker betuigde zijn tevreden heid over datgene, wat tot heden voor de ouden van dagen is bereikt. Ter ilustratie hiervan trok hü enkele ver gelijkingen tussen vroegere en tegen woordige toestanden. Ook het aantal leden van de afdeling is bevredi gend. Voldaan was spreker echter niet. Hij betoogde, dat ieder lid tevens een propagandist moet zijn. Slechts dan zal men meer kunnen bereiken. Na dit propagandistisch woord kwam de Purmerender Toneelvereniging „Voorwaarts" met het bekende stuk van A. M. de Jong. „Flierefluiters Op onthoud" voor het voetlicht. Daar het gelijknamige boek van deze schrijver tot één van de meest bekende Neder landse romans behoort, zullen we de inhoud van het stuk niet nader be spreken. Wel dient te worden vermeld, dat „Voorwaarts" een opmerkelijk goede opvoering gaf. Speciaal de rol vastheid, welke bij meerdere amateurs veelal het zwakke punt vormt, was uitstekend. Uiteraard viel het spel van de kinderen zeer in de smaak. Merijn- tje Gijzen, gespeeld door Wijnie Boom, komt echter terecht een woord van lof toe. Dat het publiek er eveneens zo over dacht, bleek uit het tot een ovatie groeiende applaus. Nadat de heer Dekker de kinderen chocolade had aangeboden, kon hij de mededeling doen, dat verschillende nieuwe leden zich hadden aangemeld. Ook in dit op zicht kon de avond derhalve als ge slaagd worden beschouwd. De V.V.V. Schoorl is weer in haar najaarsvergadering bijeen geweest. De in een vi'ü groot aantal opgekomen leden werden door de voorzitter, de heer v. d. Garde, welkom geheten. In dit openingswoord memoreerde hij tevens het afge lopen seizoen, dat wel bevredigend genoemd kan worden, ai was het naseizoen door het slechte weer als een nachtkaars uitgegaan. De heer Stoelhorst dankte hij voor de interessante duinwandelingen die een grote attractie voor de gasten zjjn. Ook de wandelingen met muziek, de verlichtingsavonden en de Braderie droegen het hunne bij een vacantievcrblijf in Schoorl te veraangenamen. Het vij vertje in de Nollen wordt nu in een behoorlijke staat gebracht en zal door een beplanting en het plaatsen van banken in de omtrek ervan een nieuwe gelegen heid bieden voor een rustig verpozen. De exploitatie van een uitkijktoren zal het Bestuur eventueel bij voorrang aan het particulier initiatief overlaten. Uitvoerig werd gesproken over het nut van de plaats gehad hebbende propagandatocht per autobus. Volgens de heer Blankensteyn was dit nut ni hil geweest tegen welke mening ver scheidene andere leden opkwamen. Wel was men het er over eens dat de voorbereiding voor een dergelijke tocht nog beter moest worden georga niseerd. De verslagen van de secreta ris en van de penningmeester werden onder dankzegging goedgekeurd. Het verslag van de bureauhouder van het Informatiebureau, de heer Zuurbier, meldde ook voor dit seizoen weder een toenemende vraag naar inlichtingen aangaande huurmogelijkheden. Ook de feestcommissie die de strand- en kin derfeesten organiseerde, bracht een opgewekt verslag over de deelneming door de kinderen der gasten. Daarna volgde een bestuursverkiezing. De voorzitter die herkiesbaar was, werd herkozen met 44 van de 61 stemmen, terwijl in plaats van de heer De Jong, die zich niet meer herkiesbaar had gesteld, werd gekozen de heer J. J. Meedendorp met 45 van de 61 stem men. Bij de begroting voor 1954 werd door de heer Zuurbier de opmerking gemaakt dat het beter was geweest deze niet sluitend te maken en enige posten, bijv. de kosten voor adverte ren op een hoger bedrag te brengen dan nu was geschied. Men had dan voor het tekort kunnen aankloppen bij de gemeente om subsidie. En daar mede was men weer op het zo dikwijls naar voi-ön gebrachte punt van de ge meentesubsidie gekomen. Verscheidene De candidaatstelling voor de verkie zing van een lid van het college van dagelijks Bestuur en het college van Hoofdingelanden van de Banne en Pol der Hensbroek zal plaatsvinden op Za terdag 21 November des voormiddags van 912 uur, periodiek aftredend de heren K. de Hart en C. Smit. De candidaatstelling voor een lid van het college van hoofdingelanden, vaca ture W. Dekker, zal plaats hebben op Maandag 23 November des voormid dags van 9—12 uur. Op beide dagen kunnen bij de voorzitter van de Banne en Polder in het polderhuis schrifte lijke opgaven van candidaten worden ingediend. OPBRENGSÏ COLLECTE De onlangs gehouden Klaprooscollec te bracht voor het dorp Hensbroek f 24,46 op; een waarlijk aardig resul taat. ZOALS HET KLOKJE THUIS TIKT.. en verbetering van wegen, de plan-tf nen voor'^en boulevard in Camperduin' enz. Aan de leden der Verlichtingscom missie en die v.n de Feestcommissie werd verzocht hun krachten weder het volgend jaar aan de taak te geven die op zo uitstekende wijze door hen wordt verricht. Daarop volgde de rondvraag die aan een negental leden gelegenheid gaf vragen van min of meer belang te doen, die alle tot hun genoegen door de Voorzitter werden beantwoord. Om ongeveer half twaalf sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering met de wens, dat de plan nen en verbeteringen die de leden in hun bedrijven gedurende de winter maanden ten uitvoer zullen brengen, met een goed seizoen 1954 zullen mo gen worden beloond. leden meenden dat de gemeente, die door de gasten grote inkomsten geniet, een hogere subsidie moet geven dan de thans verleende; een ander lid maakte erop attent dat de gemeente indirect zeer veel bijdraagt tot het reemdeiingenverkeer door de aanleg- December melden als lid, terwijl na i„ deze datum de contributie met een Met vaart en zwier, zoals een goed schaatsenrijder betaamt, heeft de ze- ycntlgjarigè voorzitter van de Berger IJ. itveeniging, dc heer Piet Blan- kendaal, gisteravond de algemene ver gadering gepresideerd in de bar van de Rustende Jager te Bergen. Bij de aan vang constateerde hij met vreugde, dat voor Bergen's doen de opkomst bevre digend te noemen was. hoewel het voor een vereniging van 383 leden nog al tijd te weinig was. In zijn welkomst woord besteedde spreker in het bijzon der aandacht aan de aanwezigheid vah mr C. P. Eecen, oud-voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Schaafesenrij- dersbond. De hoop werd uitgesproken, dat dit jaar een winter van betekenis zich zou laten gelden, daar de schitterend ge legen ijsbaan thans is voorzien van een prima verlichting, aangebracht met me dewerking van het gemeentebestuur, terwijl de pompinstallatie in staat is, na een grondige revisie te hebben on dergaan, op volle toeren is gaan wer ken. De kosten van de ijsbaan zullen per jaar f 100.gaan bedragen, een het budget der vereniging. Mocht het het budget de vereniging. Mocht het bedrag hoger worden, dan zal het sur plus door de gemeente als een extra subsidie worden gegeven aan de ijs- club. De vereniging is thans wederom aan gesloten bij de K.N.S.B., aangezien de Ner. IJsverenigingen Bond zich weder om heeft gefuseerd met de KNSB, waarover grote vreugde werd uitgespro ken. De KNSB bestaat thans uit geweste lijke en districtsafdelingen, zodat iede re vereniging 3 afgevaardigden naar de uit te schrijven wedstrijden kan stu ren. De nationale en provinciale kam pioenschappen zuilen blijven gehand haafd, waarvoor technische commissies zullen worden aangewezen, terwij! van de B.IJ.S.V. onmiddellijk een reclame zal uitgaan naar de KNSB, dat de te verrijden kampioenschappen reeds zijn voorgesteld door het gewest, zonder dat Bergen hierin is gekend. St. Pan- cas bijv. zou zich dan voor de derde achtereenvolgende maal een te verrij den kampioenschap zien toegewezen. De notulen van de secretaris werden goedgekeurd, die mededeelde f 384.12 van 1952 te hebben kunnen overboe ken. Hierna werd rekening en verant woording afgelegd door de penning- meesteresse mw. Bos Eyssen. De in komsten bedroegen f 1784.81, waarte genover uitgaven werden gesteld van f 1568.12, zodat een batig saldo van f 216.69 werd genoteerd. Beide be stuursleden, de heren Graftdijk en C. F. Bruin, waren herkiesbaar, zodat na stemming beiden wederom in het be stuur zitting hielden. Adspirantledcn kunnen zich tot 15 ze datum de contributie 'met één gulden zal worden verhoogd. Door hpt bestuur zal ijs en weder dienende een langebaanwedstrijd wor den aangevraagd. Geboren: Johannes A., z. van C. de Waard en V. H. Dingerdis. Carla, d. van C. de Vriend en C. Ligtendag. René W. S., z. van J. P. Koper en W. Stuifbergen. Marianne, d. van W. Nij- land en L. T. van Boekhoven. Elisa beth C. J. U., d- van T. B. Buisiman en J. A. Roosloot. Elisabeth C. J., d. van 1 J. van der Grijspaarde en J. C. van den Berg. On dertrouwd Johannes C. Hen- neman en Klazina van der Zwan. Overleden: Johannes Houtenbos, 62 jaar. Mr Eecen gaf nog enige ervaringen uit de practijk van zijn bestuursfunctie. Groningen een stad van 100.000 inwo ners telt 2000 leden van cje ijsvereni- ging, waartój Amsterdam verre achter blijft. De meeste mensen worden alleen lid als er ijs ligt, terwijl de onkosten van eqn vereniging niet worden geacht en men zonder meer van de putillage van de banen gaat gebruik maken. Het enige lichtpuntje is de entree. Als het nu maar vriezen wil. (Ongecorrigeerd) (Ongecorrigeerd) In de 521e Staatsloterij 4e klasse, 2e lijst; zijn de volgende prijzen gevallen- 25.000 - 9662; ƒ5.000 - 21173; f1500 - 2Ö565; 1000 1603, 1621. 2857, S892 12552; 400 - 1113, 2775. 2969, 4CB6', 0692, 13159. 15845, 18627; 200 - 1067, 1212, 2008. 2607, 3133, 3245, 3432, 1387, .4432 4592 5271, 6056, 6724 7537, 7567, 7856, 9394, 9746. 12547, 14161, 15891, 16399, 16927, 16948, 16982, 18069, 18577, 19617, 19775, 19796, 20252, 20607, 20849. De uitslagen van dé wedstrijden wel ke voor de Nederlandse Vplleybalbond afdeling Alkmaar, werden gespeeld, luiden; Heren le klasse; Jong Hqlland 1Ca tapult 2 3—1, Povay 1—SOVA 1 13, SNV 1Octopus 1 uitg., The Smash 1 —Rijk? Politie 1 30, SGA 1Hooge Huys 03, Catapult 1The Smash 1 3—1. 2e klasse: TOPTempo 1 03, SVN 2 —TOP uitg., PCB 1—Tempo 1 uitg., Jong Holland 2Be Fit 1 2—2, Rijks Po litie 2Catapult 3 03, PCB 2DeNeBa 0—3. 3e klasse: Slinger BoysBe Fit 3 3—0, APSV—Octopus 2 1—3, SGA 3— Be Fit 2 0—3, .SGA 2—Povay 2 3—0, SGA 3—Tempo 2 uitg., HVB—VLN 2-2, SGA 3—Be Fit 3 2—2. Dames le klasse; PCB 1Jong Hol land 1 03, Catapult 2SOVA i3, The Smash 1Catapult 1 uitg., PCB 1 —The Smash 1 22, Jong Holland 1 The Smash 1 3—1. 2e klasse; Jong Holland 2—TOP 30, Rijks PolitieBergen 13, Tempo 1 Catapult 3 30. 3e klasse: The Smash 2Be Fit 2 30, SVNJong Holland 3 31, Tempo 2— The Smash 2 22, Be Fit 3Octopus uitg. Gisteravond hield de Bond van Plat telandsvrouwen afd. Heiloo een algeme ne vergadering in de Rustende Jager waaraan een causerie en demonstratie over huidverzorging verbonden was. Mevr. Mossel gaf een uitvoerig ver slag van de Prov. Verg. te Alkmaar. Voor de pauze gaf de schoonheidsspeci aliste mevr. Hoogkamer een eenvoudige en voor iedereen begrijpelijke uiteen zetting ver de structuur en functionne- ring van de huid. Na de pauze kregen de dames te zien hoe men de huid onderhoudt. Allereerst werd het gelaat gereinigd door middel van een oliesoort. Om rimpels te voorkomen moeten al- De aanbesteding van de bouw van een dubbele woning ten behoeve van de R.K. Woningbouwvereniging „St. Willibrordus" aan 't Wuiver te Ou- dorp had het volgende resultaat: G. J. F. Staa te Oudorp, f 26.179, P. Buis te Oudorp, f 23.070.J. Ob- dam te Heiloo. f 23.041.K. Klaver te Koedijk, f 22.600; D. v. Diepen te Scher- Maandagmiddag is men begonnen merhorn, f 22.600,—; D. Langedijk te 'Heiloo, f 21.590.—; J. Orij te Alkmaar, f 21.300,B. P. v. Kooten te Oudorp, f 20.950,—. Laagste inschrijver is B. P. van Kooten te Oudorp. met het weer aanbrengen van de wij zers en wijzerplaten van de N.H. kerk alhier, zodat nu spoedig Hensbroek weer zijn oude trouwe tijdsaanwijzer zal terug hebben. OPBRENGST COLLECTEN De dezer dagen gehouden collecten t.b.v. het Nationaal Katholiek Thuis front te 's-Gravenhage en het Verbond van Algemene Instellingen voor Kin derbescherming te Utrecht hebben in cieze gemeente resp. opgebracht de be dragen van f 172,en f 31,50. Geboren Wietze J„ z. van K. Ra maker en K. A. Hilvering. Johannes Th., z. van ,T. J. de Goede en C. M. Abbo. Overleden: Hendrink Jonker, 56 jaar, overl. te Alkmaar. Ie bewegingen van onder naar boven gemaakt wonden. Eén der dames fungeerde als proef konijn en werd klaar gemaakt voor de nacht. De huid werd ingesmeerd met een vette crème en vervolgens gemas seerd, zodat de crème goed in de po riën dringt, en de huid soepel wordt. Hierna zagen we het aanbrengen van een maskertje. De grote wekelijkse beurt noemde mevr. Hoogkamer het. Nadat het gelaat schoongemaakt was werd het proefkonijn tot slot even in de verf gezet. 18 Dec. houden de Plattelandsvrou wen een kerstbijeenkomst in de Rusten de Jager. De kookcursus van de gasfa briek begint het volgende jaar Januari. Gisteravond werd in de Rustende Jager te Heiloo door de heer M. N. Krijnse Locker, opzichter van de Scher mer, de wegverbetering aan de Boeke- lermeerweg en de Nijenburgerweg aan besteed. De inschrijvingen waren als volgt; C. Nieuwenhuizen, Heiloo f 55.300.Polderman. Heiloo f 51.900. v. d. Vemde en de Beest, Heemstede f 51.460.Bosland en Zn., Heemstede f 50.450.— Gebr. Min. Bergen f 49.360.—; .A. Groot en Zn.. Bergen f 47.950.Ned. Baz. Maatschappij, Amsterdam f 46.430.D. Bosch. IJ- muiden f 46.200.P. Versluis, Bode graven f 45.858.Schelvis, Bodegraven f 44.900.Kennemerland. Heiloo f 44.600.fa. J. Punt, Heiloo f 44.464.J. Ooms en Zn.. Avenhorn f 44.300.Noord Ned. Wegenbouw Maatsch., Avenhorn f 41.900. Hoogste inschrijver was dus f 55.300.De wegenverbetering werd gegund aan de N. Ned. Wegenb. Maat schappij voor f 41.900.De raming was f 41.000. OORLOGSHERINNERINGSKRUIS De heer J. A. Koelewijn te Heiloo werd de vorige week onderscheiden met het oorlogsherinneringskruis met de twee gespen. De heer Koelewijn heeft in de oorlogsjaren gevaren in In* donesië als hoofdwerktuigkundige bij de K.P.M. De groentehandelaar N.W. heeft bij de politie aangifte gedaan van een beroving van f 500.—. Om half drie gistermiddag kwam een man van on geveer 3035 jaar bij hem in de win- ;kel, ,di£ door gebaren aangaf, hij •dlife rbfikk&i groenten^vfrifdq, kópêh. De man, die zich als buitenlander voor deed, wierp f 100.op een veilingkist je, maar wenste toen de heer W. zijn- portefeuille pakte, het wisselgeld in buitenlandse valuta terug. De onbe kende keek eveneens in de portefeuille, zogenaamd om buitenlands bankpapier te zoeken en van die gelegenheid moet hij op onverklaarbare wijze gebruik hebben gemaakt ojn drie bankbiljetten van f 100.1 van f 50.2 van f 25. en 10 van f 10.te ontvreemden. De groentehandelaar bemerkte het ver lies eerst later. De onbekende heeft zwart haar, draagt een groene jas en is middelmatig van postuur. Morgen zal de varkensselectiemes- terij, waarover wij enige tijd geleden reeds schreven, te Alkmaar in gebruik genomen worden. Er komen 80 varkens van het Yorkshire-stamboek, waarvan de groei en de ontwikkeling nauwkeu- I rig zal worden geobserveerd. Tot dat doel is de boerderij aan de Helderseweg, bewoond door de heer C. Roeper, grondig verbouwd. Destal len, de deel en de tasruimte zijn tot een geheel samengetrokken en voor zien van een plafond dat ongeveer 2.50 m boven de begane grond is aange bracht. Er zijn 22 boxen aangebracht, gecon strueerd van stalen buizen en raster werk, die ieder vier varkens zullen bevatten. De verwarming geschiedt door warmwaterbuizen. De seleetie- mesterij. zal in de plaats komen van die te Hoorn. De officiële opening zal waarschijn lijk pas in Februari plaats vinden. De resultaten deze week op de club avond behaald, waren als volgt: Hoofdklasse: C. WoutersenE. G. Kayser 10, voor C. Woutersen een fraai resultaat; J. de RuiterF. Hil- dama 01. De partijen: D. Appel Jr. A. Beemsterboer, P. DeugdW. Kwak, P. HoekstraA. Tegel en P. Seewald A. v. d. Tak werden afgebroken. Eerste klasse: D. Appel Sr.—G. v. Brenk 10; P. v. d. StruysJ. de Waal 1—0; J. MaatsG. Groenewoud Vs—G. BoonH. Dagelet 01; A. VisMej. C. Bouwman afgebr.A. Schaaps—A. Haksteen 10. Tweede klasse: P. GroenenbergF. J. Hol VaVz T. ZanenF. v. d. Vliet 01; L. Nijm&nF. Bosch V2Va'; F. FaberJ. Schuurman 01. Derde klasse: J. Bakker—J. de Wolf VaVa; J. v. EkerenH. de Vries Maats 01. Vierde klasse: C. SchaapsJ. Wes- semius 1—-0; J. DijkmanJ. Wesse- mius 10. Voor de competitie van de Noordh. Schaakbond speelde VVV 5 een wed strijd in Den Helder tegen MSC III. Hoewel VVV sterk was opgekomen, werd toch met 73 verloren. De ge detailleerde uitslag was: 1 G. Schuck- manJ. Moedt 10; 2. J. Kuikens—R. Zaal 01; 3 G. DuitP. Genee 10; 4 J. GyswijtP. Obdam 1—0; -5 G. GeusH. Lansen 10; 6 C. Coppens P. Sneek 01; 7 C. DuysMevr. dè Jong VjV28 J. v. d. Kuyl—R. Fa ber VaVa; 9 J. Stolk—J. Fontyn 10; 10 J. Mosterd—Mej. Schaaps 10. Dames, le klasse: SOVA 4 0 0 12— 3 8 Catapult 1 3 3 0 0 9—0 6 i. Holland 1 4 2 0 2 7^ 7 4 Catapult 2 3 1 0 2 4—7 2 The Smash 1 4 0 1 "3 4—11 1 PCB 1 4 0 1 3 3—11 1 f'empo 1 2e klasse: '3 2 0 8— 3 5 J. Holland' 2 3 2 1 0 8ö— 3 5 Bergen 4 2 L -1 8— 6 5 Rijks Politie 4 2 0 2 8— 7 '4 TOP 4 1 1 2 6—8 3 Be Fit 1 3 0 1 2 3—8 1 Catapult 3 3 0 1 2 2— 8 1-) 3e klasse; Tempo 2 3 2 1 .0 8—2 5 Octopus 2 2 0 0 6— 4 SVN 3 2 0 1 6—4 4 The Smash 2 1 1 1 5—5 3 Catapult 4 i 0 1 0 2— 2. 1 Be Fit 3 i 0 0 1 0—3 0 Be Fit 2 3 0 1 2 2—8 1-) J. Holland 3 2 0 0 2 1— 6 2-) De standen luiden: Heren le klasse 1. Hooge Huys 4 4 0 0 12—0 8 2. Catapult I 4 4 0 0 12—2 8 3. J. Holland I 4 2 1 1 8—6 5 4. S. G. A. I 4 1 2 1 7—8 4 .5. The Smash I 3 1 1 1 6—5 3 6. Octopus I 3 1 1 1 5—5 3 7. Rijks Pol. I 4 1 1 2 5—8 3 ,8- S.V.N. I 3 0 2 1 4—7 2 9. Catapult 2 4 0 2 2 6—10 2 10. S.O.V.A. 3 1 0 2 3—7 0 11; Povay I 4 0 0 4 2—12 0 2e Klasse 1. DeNeBa 4 3 1 0 11—2 7 2. J. Holland 2 4 3 1 0 11—3 7 3. Be Fit 1 4 1 3 0 9—6 5 4. The Smash 2 4 2 1 1 8—6 5 5. Tempo I 4 2 1 1 8—6 5 6. Catapult 3 4 2 0 2 6—7 4 7. T.O.P. 4 1 1 2 6—9 3 8. P.C.B. I 3 0 2 1 5—7 2 9. S.V.N. 2 3 0 2 1 5—7 2 10. P.C.B. 2 4 0 1 3 3—11 1 11. Rijks Pol. 2 4 0 1 3 3—11 1 3e Klasse 1. S.G.A. 2 5 4 1 0 14—4 9 2. Octoous 2 4 4 0 0 12—2 3 3. Be Fit 2 4 3 1 0 11—2 7 4. H.V.B. 4 2 1 1 9—5 5 5. V.L.N. 4 0 3 1 6—9 3 6. A.P.S.V. 3 2 0 1 7—4 2 7. Tempo 2 3 0 2 1 4i7. 2 8. Slinger Boys 4 1 0 3 5—9 2 9. S.G.A. 3 3 0 1 2 2—8 1 10. Be Fit 3 4 0 1 3 3—11 1 11. Povay 2 4 0 0 4 0—12 0 -) SOVA. APSV, 2 verliespunten in mindering men. wegens onvolledig uitko- Catapult 3, Be Fit 2 en J. Holland 3 2 verliespunten in mindering wegens onvolledig uitkomen. Voor een klein maar zeer aandach tig gehoor heeft de heer A., Pleysier, redacteur buitenland van het Vrije Volk, gisteravond onder auspiciën van liet Instituut voor Arbeiders .Ontwikke ling een causerie gehouden over het ontwaken van Afrika, het zwarte we relddeel. Na eerst een summiere samenvatting gegeven te hebben van de Afrikaanse ethografie en gewezen te hebben op de grote verscheidenheid aan volkeren die Afrika bewonen, volkeren die. zich. nog niet binnen bepaalde grenzen gelocali- seerd hebben, schilderde spreker het eerste contact van de neger met de blanken en Arabieren. „Het zijn de Arabieren geweest", al dus spreker, ,die kans hebben gezien om via het Nijidal in Afrika door te drin gen en daar de blanken zijn voorgegaan in een elke .beschijving tartende slaven- roof en -handel. De blanken hebben hierin voor de Arabieren nauwelijks ondergedaan en deze episode zal in de geschiedenis im mer als een donkere bladzijde geboek staafd blijven". Vervolgens behandelde de spreker de aanraking der geïmporteerde negers met de blanke bevolking in de Verenig de Staten en, gescheiden hiervan die van de negers en blanken in Afrika. Hij onderscheidde in Afrika twee diverge rende evoluties. Die in Zuid Afrika, volgens 'bet prin cipe wel gelijkstc ig. maar. gelijkstel ling onder de toe\oeging „no identity en die in Nigeria en de Goudkust, waar de negers, naar het schijnt met. gelukki ge resultaten, het zelfbestuur, over mm staten langzaam maar zeker in handen wordt gegeven, zonder dat de suprema tie van- het blanke ras hinderlijk, hoen te interverpiëren. ANDERE FILM IN HARMONIE De film „Botsende Hartstochten", gisteravond in de Harmonie heeft Se' draaid en die tot en mét ponderdas ..in stond" is door de directie ïjlms vervangen door een andere rolpren omdat de film aan de geluidsband eeu ernstige storing vertoonde. Nu wore gedraaid Macao met Jane Russell Robert Mitchum. GESLAAGD Voor het doctoraal examen êe}}eef' kunde is aan de Rijksuniversiteit w Leiden geslaagd de heer C. Buis Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2