Verdienstelijk burger werd door gemeentebestuur onderscheiden „MACA0" BB gaat een commandowagen aanschaffen met mobilofoon Botte vernielzucht kost vijf Egmonders f 80.- per persoon Belastingzondaren voor de Alkmaarse Rechtbank Goede wil van het Westen werd in twijfel getrokken De heer C. W. Keysper 80 jaar AGENDA: Drukke receptie in het Gulden Vlies VICTORIA THEATER Organisatie krijgt steeds meer gestalte HarmonieTheafer Begroting 1954 werd door kringraad goedgekeurd Auto op boulevard omver geworpen Gunstig advies op gratieverzoek Onderscheiding voor Zuster Koopman Liever in de cel dan naar huis Blokploegen zijn nog steeds onvolledig Storm over Azië" JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN DINSDAG 17 NOVEMBER 1953 HET GEMEENTEBESTUUR is er bijzonder trots op een man als U de zilveren erepenning van de stad Alkmaar toe te kennen. Gewoonlijk zjjn het alleen gemeenteambtenaren die deze penning wegens grote verdiensten toegewezen krjjgen en is het een bijzondere zeldzaamheid als dit ook met een particulier het geval is. bent de tweede die dit eremetaal wegens uitnemende verdiensten aan de stad Alkmaar bewezen in ontvangst mag nemen. Hiermee drukt de gemeente Alkmaar jegens U het hoogste eerbetoon uit dat zij U bieden kan". Deze woorden sprak burgemeester Wytema toen hij de nestor van de Alk- maarse middenstand, de heer C. W. Keysper, toesprak tijdens de receptie, die gistermiddag ter gelegenheid van diens 80ste verjaardag in het Gulden Vlies werd gehouden. „Ik hoop dat ook Uw nagelacht deze penning zal bewaren als de herinnering aan een groot man" besloot de heer Wytema zijn speech. Dat deze woorden gesproken werden met volledige instemming van de op de receptie aanwezigen, bleek wel uit het hartelijke applaus en het „Lang zal hij leven" dat daarna spontaan opklonk. Het antwoord van de Keysper op de huldebeuiging van burgemeester Wyte ma liet niet lang op zich wachten. Hij repliceerde in enkele hartelijke dank woorden dat de waardering die de ge meente Alkmaar hem door het doen toekomen van de zilveren eremedaille had getoond, wel „de klap op de vuur pijl" was geweest, een waardering die hij niet verwacht en waar hij zelfs niet op had gehoopt. In enkele humoristische bewoordin gen releveerde de heer Keysper de prettige maar vooral vriendschap'pelijke besprekingen die hij met B. en W. en leden van de gemeenteraad in de loop der jaren had mogen hebben, „Nooit ben ik bij U geweest", richtte de jubi laris zich tot de heer Wytema, „of ik kreeg wat ik u vroeg en vaak zelfs meer". Het was de heer G. Grondsma die, met een gedicht als ouverture, de heer Keysper namens de Stichting tot be houd van de kaasmarkt toesprak. Met een stentorstem die door niemand mis verstaan kon worden zeide hij: „Ook wij komen u huldigen. En dat niet al leen omdat gij de leeftijd der zeer ster ken hebt bereikt, maar om de wijze lessen en heldere ideeën die gij ook in ons college hebt willen ontwikkelen Het idee om op gezette tijden kaaskeuringen te houden is aan uw brein ontsproten. Dit is een grote stimulans geweest voor de markt en niet alleen in de eerste plaats voor het vreemdelingenbezoek." De talrijke activiteiten die de heer Keysper in de loop van zijn vruchtbare leven heeft ontplooid, brachten hem met heel veel mensen en corporaties in contact en velen van hen zijn gisteren de tachtigjarige komen gelukwensen. Als voorzitter van de contactcommissie heeft de heer Keysper veel gedaan in het belang van de middenstand en zijn aandeel geleverd in tal van acties waar in de winkeliers eensgezind naar vo ren traden. Namens de Alkmaarse af- Ferover amber Sinds gisteren wordt in het Victoria theater de grote 20th Century Fox film „Forever Amber" vertoond, het romantische verhaal van een jonge, eerzuchtige vrouw, die naar steeds hogere roem wil grijpen en tenslotte door haar intriges haar geluk verloren net gaan. In deze technicolorfilm schitteren drie spelers: Linda Darnell als Amber, Cornel Wilde in zijn rol Y,an de edelman Bruce Carlton en Ceorge Sanders als Koning Charles II. ~iJ zijn het die de levensgeschiedenis van de naar rijkdom en titels snak kende Amber gestalte geven en meer g dan de schittering van de costuums en de rijke entourage het hofleven in net Engeland van de zeventiende eeuw voor de ogen van de toeschouwers laten spreken. In dit hofleven met zijn ve e complotjes en intriges voelt Am ber zich volkomen thuis. Ze heeft zich tot deze hoge positie weten op te 'wer ken dank zij haar charme en haar schoonheid en niet in het minst door haar gewetenloze karakter, dat haar haar vele minnaars doet gebruiken om zo hoger te stijgen op de maatschap- Pc'ijke ladder. Maar Amber gaat te ver. Tweemaal komt Lord Carlton bij haar terug en tweemaal ervaart hi.i haar bedriegelijke natuur. Als hij voor de derde maal verschijnt is het slechts om zijn zoon op te eisen. En dan eerst beseft de bij de koning in ongenade gevallen Gravin Redcliffe, dat zij in haar eerzucht haar pure geluk heeft verspeeld. Een film, die ge niet moogt verzuimen. deling van de r.k. middenstandsbond sprak dan ook de voorzitter, de heer F. Putman, zijn grote waardering uit voor het vele werk dat de heer Keysper in deze sector van het maatschappelijk leven had verricht. Hij hoopte dat God de jarige nog vele jaren zou toestaan zijn levenswerk, zij het noodzakelijker wijs wellicht op beperkter schaal, voort te zetten. De voorzitter van de Stichting tot Behoud van de Alkmaarse Kaas markt, de heer G. Grondsma, was een van de velen, die gisteren de heer C. W. Keijsper zijn komen fe liciteren met zijn 80ste verjaardag. Ook de Hoogeerwaarde Heer, Deken J. Th. Jacobs was aanwezig, benevens enkele andere r.k. geestelijken. Voorts merkten wij op de wethouders, de he ren A. J. M. Leesberg, H. W. Hols- muller, G. H. Hoytink en C. Venneker. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen was vertegenwoordigd door de dames R. Dekker, W. Swanen- burg de Veye en E. Kistemaker. Voorts zagen wij de secretaris van de Kamer van Koophandel, de heer A. J, Schef- fel, de directeur van het ir -ktwezen, de heer W. Voorthuvsen. d- n„mmissa- ris van politie, de heer J. Dreeuws, de directeur van de middenstandsbank en voorzitter van de Kon. Ned. Midden standsvereniging, de hr J. P. H. Nijhuis. het bestuur van de Stichting Alkmaar Braderie, vertegenwoordigers van de Chr. Middenstandsvereniging, de heer P. I. Wesdorp, directeur van de Licht- bedrijven en tal van andere ingeze tenen. Tijdens de receptie werden de jarige vele cadeaux overhandigd. VICTORIA THEATER, 8 uur: For ever Amber (18 jr.) HARMONIE THEATER, 8 uur: Ma- cao (18 jr.) CINEMA AMERICAIN, 8 u.: Happy landing (a.l.). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Het mysterie van het. leven, (14 jr). Kindermidd^g van^hfvV^8 urn' "ca- 1 De organisatie van de Bescherming burgerbevolking, die in de kring Noord- li a-p!rvnnH X V V JN| V V" uur' L Holland IV sinds Februari van dit iaar gedragen wordt door twintig gemeenten, Attttzt™ ur tvc 7 10 Tui-nnit 1 begint steeds vastere vorm aan te nemen. Men krijgt langzamerhand de beschik- „norino =H«ni™nt«n bt Halter I kitlS ovcr de onontbeerlijke materialen en het enige waar het eigenlijk nog om r-TTR VPTTF tÏfrv Heul 8 uur- draait om de hulpverlening in tijden van nood effectief te doen zijn is de man- t O rt a 1 kracht. Ov%r het algemeen genomen stemt de aanmelding van noodwachters in 'Frwjji sin mil" T erlenverea- I de buitengemeenten tot meer voldoening dan in Alkmaar, waar men voor de bezetting van de blokploegen (1 blokhoofd, 1 plaatsvervanger, 6 redders, 6 brand- wachts, 4 EHBO-ers en 2 melders) nog slechts tot een bezetting is gekomen van dertig tot hoogstens 40 Het is begrijpelijk, dat de BB in Alkmaar alle 39 blok ken moet hebben bemand voordat men kan overgaan tot grootscheepse oefenin gen. De opleiding van de mannen en vrouwen (geneeskundige mobiele colonne) vindt reeds geregeld plaats en zal ongetwijfeld nog meer resultaten hebben als men t.z.t. in de eigen commandopost aan de Ruysdaelkade kan trekken, waar twee instructielokalen gebruikt kunnen worden. De oefeningen van de brand weren uit Alkmaar en omgeving hebben bewezen, hoe noodzakelijk een training is wil men uit een samenwerking tussen corpsen en ploegen van verschillende gemeenten het volie rendement halen. dering. BERGEN, Filmliga. N.SCHARWOUDE, Enrico Caruso (a.l). Rustende Jager, 8 uur. Tivoli, 8 uur: WOENSDAG VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 u.: Forever Amber (18 jr.) HARMONIE THEATER, 2.30 en 8 u.: Macao (18 jr.) CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8 u.: Happy Landing (a.l.) REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Het mysterie van het leven (14 jr.) GULDEN VLIES, 7.30 u.: Gymnastiek- uitv. De Halter. BERGEN, Ruslende Jager, 8 uur: Rechter Thomas (14 jaar). DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Mient C 13. HOOG WATER TE BERGEN A/ZEE Dinsdag 12.31 0.40 Woensdag 12.59 1-23 TE CAMPERDUIN hoog laag Dinsdag 12.36 0.45 6.36 18.45 Woensdag 13.04 1.28 7.04 19.28 In plaatii van Botsende Hartstochten vertonen wij de film met JANE RUSSELL en ROBERT MITCHUM (Advertentie lug Med.) Een van de moeilijkste punten bij oefeningen in grootscheeps verband is de verbindingsdienst en om deze goed te doen functionneren zal er binnen kort een commandowagen (stationcar) worden aangeschaft, voorzien van mo bilofoon en luidsprekerinstallatie. De ze wagen is tevens bedoeld voor de in structie van de chauffeurs en zij kan bij oefeningen dienst doen als een kleine cantinewagen. Voorts is het mogelijk de auto die men tweede hands wil kopen als trekker te ge bruiken. Voor de aanschaffing is in totaal op de begroting 1954 een post geraamd van 9150.Deze begroting is gistermiddag op het stadhuis te Alk maar door de burgemeesters van de aangesloten gemeenten besproken en goedgekeurd. De meeste posten van de gewone dienst konden de goedkeuring van het college wegdragen, maar tegen het tijdschrift De Paladijn, dat aan de noodwachters wordt toegestuurd, ble ken nogal wat bezwaren te bestaan. Burgemeester J. Kalff van Heiloo, lid van het dagelijks bestuur, meende, dat dit orgaan als binding van de nood wachters geen waarde zou hebben en burgemeester M. Niele van de Egmon- den zinspeelde op een gezellige avond, die z. i. meer effect zou sorteren. Er werd door de burgemeestcren nog meer over het blad gezegd als gold het een heuse redactievergadering. Zes jonge Egmonders waren op Zaterdag 27 Juni danig aan de zwier geraakt en toen omstreeks het uur van middernacht de eafé's gesloten werden, bleek het, dat zjj wel even te diep in het glas hadden gekeken. Eenmaal buiten gekomen zagen zjj om naar nog meer vertier en meenden dit te kunnen vinden op de parkeerplaats bij de Boulevard waar zij hun vereende kracht.en beproefden op een daar staande luxe-auto met het gevolg, dat dit vervoermiddel in minder dan geen tijd met de wielen omhoog aan de kant lag. Negenenveertig bclastingzondaren stonden op het lijstje, dat de Alkmaarse politierechter, geassisteerd door de Rijksadvocaat, Maandagmiddag te verwerken kreeg Belastingovertredingen van diverse aard waren er bij doch het grootste aantal werd gevormd door hen, die vergeten hadden hun wegenbelasting op tijd- te voldoen. De staffen varieerden hier van f 1.tot f 50.boete. „Botte vernielzucht", zei de officier van Justitie, mr dr J. M. Vellinga, toen vijf van de zes zich Maandag middag voor de Alkmaarse politie rechter moesten verantwoorden. De ontbrekende van het sextet moest we gens ziekte verstek laten gaan, doch de overigen waren verschenen om hun spijt over het gebeurde in het open baar te belijden. Slechts één van hen, de 27-jarige Engel Kr., verklaarde zich onschuldig en betoogde, dat hij „geen hand naar de auto had uitgestoken". De overigen, Willem J. G, Jogchem B., Andries V. en Engel's broer Theo, getuigden met de hand op het hart, dat zij van de schuld van hun kame raad niet overtuigd waren omdat de drank hun hersens teveel had bene veld. Zo liep Engel vrij, doch de an deren betaalden het gelag, dat door de politierechter, mr J. N. Alblas, op f 50.- of 25 dagen per persoon werd geschat. En omdat de civiele vordering van de eigenaar van de wagen ook werd toe gewezen, komt er per man nog f 30. schadevergoeding bij. De Alkmaarse caféhouder Pieter BI. moet binnenkort nog eens terugkomen bij de politierechter want de verkla ringen, die hij terzake een tegen hem uitgebrachte beschuldiging van heling aflegde, konden geen genade vinden in. het oog van mr Alblas. Omstreeks half September van dit jaar had BI. een partij „handel" gekocht van d® Vecndammer vrachtauto-chauffeur K. hoewel hij kon vermoeden, dat laatst genoemde de goederen baaltjes meel, bloem, gemengd graan en vee voeder niet op regelmatige wijze in zijn bezit had gekregen. BI. ontkende en aangezien dit niet klopte met eer der bij de politie afgelegde verklarin gen en men de anders zo lankmoedige politierechter furieus kan maken in dien de waarheidsliefde van de verba liserende ambtenaren in twijfel wordt getrokken, werd de zaak aangehouden om de verbalisant en de pleger van de diefstal te horen. De veehouder Johan van S. uit Heer- hugowaard had van de vorige ver dachte een paar balen veevoeder ge kocht en stond deswege terecht we gens schuldheling. Hoewel hij betoog de, dat zijn zoon de partij tegen zijn uitdrukkelijk verbod in had gekocht, achtte de officier hem ten volle ver antwoordelijk en omdat ook de politie rechter deze mening toegedaan was, werd Johannes conform de eis veroor deeld tot f 75.boete of 25 dagen hechtenis. Wanneer er burenruzies voor de groene tafel worden uitgevochten kan men er vrijwel zeker van zijn, dat de schuld bij beide partijen ligt. Dit was ook kennelijk nu het geval waar zo wel van de aanvallende als van de aangevallen partij iemand voor de politierechter moest verschijnen. Het verschil tussen aanvaller en aangeval lene is niet recht duidelijk geworden, doch wel kwam vast te staan, dat de Alkmaarder Nicolaas de V. op 20 Aug. van dit jaar zijn buurvrouw, mevrouw Sw.V., had geslagen nadat er ruzie was ontstaan om de kinderen. Volgens verdachte had het „slachtoffer" gezegd dat zij hem „de hersens in drieën zou slaan" omdat hij bezwaren had ge maakt tegen het feit, dat de dochter van mevrouw Sw. zijn dochter had ge slagen. „Geslagen heb ik niet, alleen maar geduwd en dat was nog uit zelfverde diging" meende verdachte, doch moe der en dochter S. kwamen vertellen, dat hij wel gestompt had. „Tegen twee getuigen kan ik niet op, veroordeelt U me maar", zei verdachte, „waar kan ik betalen?' Getroffen door dit vlotte gebaar van De V. deed de politie rechter een tientje van de eis af en maakte er f 15.van. Jansjé B.P., een zuster van de ge tuige in de vorige zaak, stond vervol gens bij verstek terecht omdat zij de echtgenote van De V. in de haren ge vlogen was nadat de ruzie al bijna was geluwd. Haar thuisblijven kostte geld want zij werd conform de eis veroor deeld tot f 25.of 10 dagen. Een bijzonder geval was echter dat van een oud-Alkmaa'rder, een kleine sigarenfabrikant, die een proces-verbaal had opgelopen omdat hij in Februari, enkele dagen na de overstromingsramp, vijf sigaren zionder banderolle had af geleverd. De man, die thans in Zeist als sigarenmaker werkzaam is, had np de Koningsweg een klein fabriekje ge had, want liever dan zich bij de dienst van Sociale Zaken aan te melden had hij getracht op deze wijze het hoofd boven water te houden toen hij werk loos was geworden. Op de bewuste dag toen hij gecontroleerd werd, had hij met enkele klanten staan praten over de ramp en in het vuulr van het ge sprek vergat hij de verkochte sigaren van een bandje te voorzien. Toen er proces-verbaal was opgemaakt bleek dat hij bovendien verzuimd had een tabaksregister bij te houden. De Rijks advocaat achtte het ten laste gelegde bewezen en eiste de minimum-straf, n.l. De vierde macht, een orgaan van hoger orde en dus minder populair werd ook nog in de discussies betrok ken, maar tenslotte werd aan de Pala dijnen toch het fiat van de kring Noord-Holland IV verleend, al zal men de redactie op de hoogte stellen van enkele wensen, die uit de vergadering naar voren kwamen. De gewone dienst, die een eindcijfer vertoonde van f 41.300,69 werd weldra met een fikse hamerslag van burgemeester Mr. H. J. Wytema bekrachtigd, maar even an ders was dat met de kapitaaldienst, die burgemeester mr. C. A. J. Jochems van Schoorl begrotingstechnisch als onsmakelijk kwalificeerde. Hij maakte bezwaar, dat een bedrag van f 21.000, dat bestemd scheen te zijn voor het aanschaffen van 60 ziekenhuisbedden met uitrusting, geheel onder de post onvoorziene uitgaven was geboekt. Het eindcijfer van de kapitaalsdienst be droeg f 31.150 en in verhouding daar mee vond spr. de post onvoorzien te hoog. Medegedeeld werd, dat het nog niet zeker is, dat de bedden moeten worden aangeschaft. Dit hangt af van de voorgenomen organisatie van het ziekenhuiswezen. Na enige discussie verklaarden de aanwezigen zich ac- coord met de begroting. De bijdrage van de gemeenten in de financiering van de organisatie bedraagt in totaal vijf en twintig cent per inwoner. Het betreft in kring IV ongeveer 125.000 personen. 2 maal f 100.boete of 2 x 10 dagen. De politierechter, die overtuigd was van het feit, dat hier geen opzet in het spel was, kon niet anders doen dan con form de eis een vonnis uitspreken, 'och hij adviseerde de verdachte P. J. H. om terstond een gratie-verzoek in te die nen en verbond hieraan de verzekering dat in dit geval een gunstig advies daarop zou worden uitgebracht. KOE STOND IN DE WEG Om 7 uur vanmorgen is op de Hel- derseweg een auto in botsing geko men met een koe, die in haar eentje over straat zwalkte. Een koplamp (van de auto) werd vernield en het koe beest is door de politie naar een wei land gebracht. Donderdag zal de Amerikaanse zaak gelastigde in ons land de heer William C. Trimble aan 32 Nederlandse Ko- reavrijwmigers Amerikaanse onder scheidingen uitreiken. Onder hen be vindt zich ook zuster C. M. Koopman, vroeger woonachtig in Alkmaar, die geruime tijd als verpleegster heeft ge werkt op Korea en in het hospitaal te Tokio. Zuster Koopman zal worden onderscheiden met de Medal of Free dom. „Ik heb een bromfiets gestolensluit me maar op", zei een meneer tegen de politie. Maar de wachtcommandant rook alcohol en aangezien bromfiets- dieven doorgaans niet zo hard naar het bureau plegen te lopen, stelde hij een onderzoek in. Het bleek, dat de man zo'n ruzie had geschopt met zijn' huisgenoten, dat hij liever in de cel dan thuis wilde slapen. Toen alle eafé's waren gesloten is de vertoornde huis vader toch maar naar zijn niet minder boze familieleden teruggestuurd. Ter ondersteuning van de actie van de Bescherming Burgerbevolking om de 39 blokploegen in de wijken Zuid, West en Centrum van onze stad volle dig te kunnen formeren, heeft de bur gemeester tot verschillende ingezetenen een schrijven gericht. Hierin doet hij een beroep op de burgerzin en het plichtsgevoel van hen aan wie deze brief is gericht. In aansluiting op de oproep zal een B. B.-functionaris de adressen bezoeken teneinde verdere gegevens over de organisatie en de verplichtingen van de vrijwilligers te verstrekken. „In India stierven in 50 jaar tüds 31 millioen mensen van honger. Over China beslaan geen nauwkeurige cijfers, maar vast staat wel dat ook hier de sterfte cijfers door honger in de loop der jaren buitengewoon hoog hebben gelegen" Dat was een voorbeeld, dat ir P Schuit uit Amersfoort tijdens zijn lezing voor het Humanistisch Verbond te Alkmaar aanhaalde en waarmee hij aantoonde dat er voor de Humanistische gedachte nog een enorm arbeidsveld braak ligt' waarop het zijn activiteit kan ontplooien, een arbeidsveld dat tevens een toets steen voor de levensvatbaarheid voor het Humanisme is. In enkele korte trekken schilderde spreker vervolgens de toestanden in de Chinese steden en op het platteland zo als deze volgens een rapport uit 1925 geweest moeten zijn. „Met de Russische revolutie van 1917, die voor de Azia tische volken een klaroenstoot is ge worden'" vervolgde hij, „begon de storm over Azië pas goed los te komen. Toch duurde het nog tot 1947 eer ook 4. „Ik weet niet waar ik mij meer over moest verbazen, over die doods kop van die Bloedb:ef-Beer of over mijn zonderlinge bezoeker", zei Piet Potlood tegen Jimmy Brown. Ik zei maar zo iets van nou, nou, héél in teressant. Ik had nog nooit van het be staan van zo'n Bloedboef-Beer ge hoord.., maar wie is eigenlijk? Ik zou toch wel graag willen weten met wie ik het genoegen heb.... De oude heer reageerde daar niet eens op. Hij scheen mijn vraag niet verstaan te hebben. En weet u wat ik nu ga doen? vroeg hij in vervoering. Ik ver trek over een paar dagen naar het Hi- malaja- gebergte om een paar van die exemplaren van de Bloedboef-Beren te gaan vangen. Want daar hoog in de bergen, daar leven de Bloedboef-Beren en' ik professor Pedro Propjos zal de wereld het bewijs leveren dat ze be staan, dat daar nog een kudde van min stens tachtig van deze dieren leeft. Meneer, dit wordt een biologisch^ oni- dekking van hoog-wetenschappelijke waarde, die van heel wat meer belang is dan het beklimmen van de Hima- laja zelf.wani wat daar nu het nut van is, tegen zo'n berg op te klauteren en te constateren dat zo'n berg een top heeft, dat itfunt u mij niet duidelijk maken.En zo praatte hij nog een hele tijd door, terwijl ik mij begon af te vragen wat ik met dit alles te ma ken had. En dat vroeg ik hem tenslot te ook. Maar professor, vroeg ik hem, wat is nu eigenlijk de reden van uw bezoek? Nu die vraag had hij -cl verstaan. Hij zei: ik kwam u vraag met mij te gaan. Het kost u niet meer dar tien duizend gulden...." in China de revolutie begon. Een ty perende reactie hierop was dat de En gelsen zich uit Azië begonnen terug te trekken. Ook India en Pakistan wer den, mede onder invloed van de non- coöperation en geweidloosheidsacties van Ghandi ontruimd en ook in Afrika moest Engeland de teugels laten vie ren". Spreker wierp de vraag op of het Westen definitief zal afzien van zijn neiging tot kolonisatie en onderdruk kingsmethodes in de eertijds onderwor pen gekleurde werelddelen. „Men kan geweld toepassen om zijn posities te handhaven", zeide hij, „maar dit komt alleen maar neer op een verschuiving van het probleem. De moed om ter wille van deze verschuiving een derde wereldoorlog uit te lokken en te ris keren, heeft men gelukkig nog niet opgebracht. De andere en betere weg is om tot een .steeds intensiever samenwerking met de gekleurde volkeren te komen. Vervolgens schetste ir Schut de gang van zaken in Korea, waarmee hij dui delijk maakte, dat men de goede wil van het Westen niet immer moet ne men voor wat zij meestal geacht wordt te zijn. Hij merkte daarbij op, dat in Korea indertijd een legerorder was uit gevaardigd de strijd voort te zetten om te zien hoe de Chinezen zouden reage ren als men hun electrische centrales te Jaloe zou aanvallen, hetgeen volgens spreker allerminst getuigde van een neiging om de vrede te bevorderen. ,.Door thans Tsjang Kai Tsjek te bewa penen, aldus de heer Schut, jaagt men China helemaal tegen zich in het har nas." Tenslotte wees de spreker op de enorme mogelijkheden en de natuurlijke rijkdommen, waarover de mensheid be schikt en waarmee zij in staat is alle mensen te onderhouden. Zoals de pers pectieven echter nu liggen komt het spook van een steeds dreigender we reldhongersnood met snelle schreden naderbij.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5