Kamermuziekvereniging vierde jubileum op artistieke wijze enda AAT SOECKER Amsterdam heeft nu een Fritz Conijnstraat Alcmaria VVV wenst geen dictator boven zich Clara Haskil gaf spel van de allerhoogste orde Pater A. Potveer vertelde over communistisch China Het bestuur in de bloemen AMANDEL MARSEPAIN BANKETLETTERS De heer C. Venneker gaat 1 December met pensioen Alkmaars verzetsheld in hoofdstad geëerd Alles wat GERO maakt Cassettes-Etuis Dozen Messen Lepelrekken Losse artikelen F. M. END EL Feestelijke opening van Zij per Wapen Na 23 jaar terug in Nederland BURGERLIJKE STAND „Die Festspielstadt" goede documentaire Nieuwe verlichting Critiek op rapport Hirschfeld 'ft tioxy/.Jci (fïuaxf VRIJDAG 20 NOVEMBER 1953 De Alkmaarse Kamermuziekvereniging heeft wel op zeer artistieke wijze het S5-jarig bestaan herdacht, en honderden luisteraars waren naar het Gulden Vlies gekomen om deze zeer zinvolle herdenking mede te vieren. De kamermuziek vereniging is voor het culturele leven van Alkmaar van de hoogste betekenis, en het is geen overdrijving te beweren, dat met de oprichting van deze vereniging in 1918 Alkmaar in muzikaal opzicht, toen eigenlijk pas stad werd. Voordien zal het hoogst zeldzaam zijn geweest, dat er meesterwerken uit de toonkunst ge hoord konden worden, d.w.z. op het gebied van de kamermuziek. Een van de eerst optredende ensem bles was, als we ons goed herinneren, het Budapester strijkkwartet, en het Concertgebouw sextet. Sedert deze muzikale openbaringen heeft de bron van muzikale sr'i >onheid voortdu rend gevloeid in talloze vocale en instrumentale evenementen. Dat dit zeer velen een kunstzinnig inzicht heeft bijgebracht en een stimulans is geweest voor het serieus beoefenen van de muziek, behoeft wel geen na dere verklaring. Het was dus wel zeer gemotiveerd het werk van de Kamer muziekvereniging te herdenken en feestelijk te onderstrepen. Dit gebeur de dan ook op een waardige en artis tieke wijze. Het was dus een uitne mende gedachte het eerste concert in het seizoen met een klavierrecital te beginnen, en dit evenement vond dan plaats in een bescheiden maar smaak vol versierd Gulden Vlies. Het was de beroemde Roemeense pianiste Clara Haskil die ons een Barok-, klassiek- en romantisch programma kwam voor spelen. Voordat de kunstenares het podium betrad heerste er in de zaal een zekere geladen spanning, want herinneringen aan een vorig optre den deden weer het allerhoogste ver wachten. Toen dé eerste passages weerklonken van Joh. Sebastiaan Bach's Toccata in c. kl. t. was onmid dellijk het ondefinieerbare contact met het auditorium tot stand geko men, en vanaf dat moment slaagde Clara Haskil er in haar luisteraars in vervoering te brengen. Dit klavier- spel was musiceren van de hoogste orde en het is toch alleen maar aan meesters gegeven om meesterwerken te spelen. De Bach-interpretatie van deze Toccata was zeer doorzichtig en rijk aan contrastwerking. Het was alsof de pianiste het orgel registreer de. Subliem en charmanter Mozartspel Recept 1793 ƒ0.50 per 100 gr. Met zuivere amandelspijs ƒ3.50 per 500 gr. RITSEVOORT 22 Tel. 2801 - b.g.g. 5708 Chocolaterie Patisserie dan in de sonate in C gr. terts hoort men maar zelden. Het parelend passa ge-werk en de brillant uitgevoerde versieringen gaven het geheel een prachtig relief. Dat Clara Haskil over een pheno- menale techniek beschikt was merk baar in de zeer virtuoos geschreven Abegg-variaties van Robert Schumann. De pianiste liet echter de techniek middel en camoufleerde deze door haar herscheppende geest, zodat de virtuositeit schuil ging achter een subtiele romantische sfeer. Na de pau ze twee Sonates van Beethoven. De Sonate in d. kl. t. op. 31 nr. 2 bijge naamd „Der Sturm" en de Sonate op. 31 no. 3 in Es gr. t. In deze beide meesterwerken heeft de pianiste ons een zeer schone Beethoven-reproductie geschonken. Vele facetten van Beet- hovens emotionele en soms heftig be wogen muziek werden in een helder licht geplaatst. In volmaakt beheerst klavier-spel weet de kunstenares grote spanningen te bereiken en daar waar Beethoven milder is, zingt de vleugel in de schoonste Cantilenen. Dat er voor Clara Haskil een staande ovatie moest volgen na zulk indrukwekkend klavier-spel was te begrijpen. De rijke bloemenhulde welke zij in ontvangst had te nemen was voor haar tevens het symbool van grote erkentelijkheid voor haar ongeëvenaard mooie klavier- spel. Zo werd deze concertavond een artistiek-onvergetelijke en stijlvolle feestelijke opening van het nieuwe seizoen van de Kamermuziekvereni ging. W. SCHREURS Na afloop van het concert betrad het bestuur van de jubilerende ver eniging het podium, waar het werd toegesproken door burgemeester Wy- tema, die namens het gemeentebestuur bloemen overhandigde en uit naam van het huldigingscomité enige leren omslagen aanbood voor het door de secretaresse mej. A. C. Gouwe sinds de oprichting nauwkeurig bijgehouden archief. Spr. prees de rijke verdien sten, die de jubilaresse voor het Alk- maars'e muziekleven heeft en hij stel de tenslotte de aanwezigen voor mej. Gouwe tot ere-lid van de Kamermu ziekvereniging te benoemen. Mr F. A. Josephus Jitta, de voor zitter, richtte zich speciaal tot mej. Gouwe, die hij roemde om haar acti viteit en haar geestdrift, ook in tij den, dat anderen twijfelden aan het voortbestaan van de vereniging. Tenslotte werd ook de administra teur van het Gulden Vlies, de heer C. Uitentuis dank gebracht voor zijn hulp, die hij steeds aan de vereniging geeft. Hem werd als blijk van waarde ring een kistje sigaren overhandigd. Het bestuur begaf zich vervolgens naar de kleine zaal, waar vele trouwe concertbezoekers persoonlijk hun ge-, lukwensen kwamen aanbieden met dit 35-jarig jubileum. VRIJDAG REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Het mysterie van het leven (14 jr). VICTORIA THEATER, 8 u.: Les Mi serables (14 jr.) HARMONIE THEATER, 8 u.: De man met de wassen beelden (drie-dimen sionaal) (18 jr). CINEMA AMERICAIN. 8 u.: Twee stuivers hoop (18 ir). WAPEN VAN HEEMSKERK, 7.45 u.: Lezing Ned. Genootschap tot reclas sering: 8 u.: Feestavond Kat. Bouwvak arbeiders. GULDEN VLIES, 8 u.: Filmavond Volksuniversiteit. BERGEN, Rustende Jager, 8 u.: Verwoeste levens (18 jr). ZATERDAG REX THEATER, 2.30, 7 en 9.30 U.: Het mysterie van het leven (14 jr). VICTORIA THEATER, 7 en 9.30 u.: Les Miserables (14 jr). HARMONIE THEATER, 7 en 9.30 u.: De man met de wassen beelden (drie dimensionaal) 18 jr). CINEMA AMERICAIN, 7 en 9.30 u.: Twee stuivers hoop (18 jr). WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 U.: Donateursconcert Postharmonie. GULDEN VLIES, 8 u.: Reünie Paci- volo. BERGEN, Rustende Jager, 8 u.: Door braak in Normandië (14 jr). NOORDSCHARWOUDÉ, Tivoli, 7.30 u., De misstap van der Talbot (18 jr). HEILOO, Rustende Jager, 8 u.: Uit voering Doves. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Mient C 13. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Vrijdag 14.36 2.57 Zaterdag 15.27 3.47 TE CAMPERDUIN hoog laag Vrijdag 14.41 3.02 8.41 21.02 Zaterdag 15.32 3.52 9.32 21.52 Wethouder C. Vennaker, die van daag zijn 60ste verjaardag viert zal op 1 December zijn werkkring bij de Amsterdamse Bank verlaten. Hij werd in 1893 te Oudorp geboren en kwam na verschillende kantoorbetrekkingen in 1918 bij de Noorderbank. Als pro curatiehouder ging hij op 21 December 1951 naar de Amsterdamse Bank over, waar hij nu bij het bereiken van de 60-jarige leeftijd wordt gepension- neerd. BERGERHOF KRIJGT ANDERE RIOLERING Hoewel de riolering en de afwatering sedert de bouw van de Bergerhof in 1942 voortdurend aanleiding tot klach ten heeft gegeven, werd hierin tot dusverre niet voorzien. De volgende week zal echter een aanvang worden gemaakt met het leg gen van een nieuwe riolering waartoe reeds een groot aantal betonnen bui zen is aangevoerd. Gistermorgen heeft in de nieuwe stadsuitbreiding te Amsterdam-West een korte plechtigheid plaats gehad toen mevrouw Conijn het straatnaambord ont hulde, dat de naam draagt van haar zoon Fritz, de Alkmaarse jongen, die in het Noordhollandse verzet zo'n voorname plaats innam en zün moed tenslotte moest bekopen met de dood voor het vuurpeloton. Hij was nog slechts 21 jaar, toen hij in het kamp te Vught werd gefusilleerd. Onder de aanwezigen, die het cere monieel op de Amsterdamse straathoek bijwoonden, bevonden zich verschillende familieleden van Fritz Conijn, alsmede tal van verzetsvrienden uit Alkmaar, Hoorn, Amsterdam, Zaandam, Den Haag en vele andere plaatsen. De heer J. M. P. de Bie (Pierre) heeft ter plaats namens de L.K.P. en de K.P. Noord-Holland, de dank uit gesproken aan het Amsterdamse ge meentebestuur, dat de naam van Fritz Conijn aan een van de hoofdstedelijke straten heeft willen verbinden. Spre ker schetste de jonge verzetsheld, met wie hij zo nauw heeft samengewerkt, als iemand, die niet zo zeer lid was van één bepaalde organisatie, maar veeleer een lid van het Nederlandse verzet en het Noordhollandse in het bijzonder. Fritz bekleedde leidende functies in de L.O., het N.S.F. en de K.P. en werkte bovendien nauw samen met de O.D. en de R.V.V. Hij deed verder verdienstelijk werk op het ge bied van spionnage en pilotenhulp. Is het wonder, aldus spreker, dat niet alleen de K.P., maar ook de andere organisaties over hem spreken als „onze Fritz". Hij bezat uitnemende kwaliteiten, en heeft onnoemelijk veei gepresteerd. Fritz Conijn was de cen trale figuur van het verzet in de kop van Noord-Holland. De Gestapo maak te een felle jacht op deze dappere Nederlander. Zij zette verscheidene spionnen aanhet werk om achter de verblijfplaats van Fritz Conijn te ko men. Teen de Gestapo de K.P. Alkmaar in Juli 1944 een zware slag toebracht en het grootste deel van de verzet strijders arresteerde, ging Fritz onver zettelijk verder. Hij vormde een nieu we K.P. ir. Amsterdam. Bij een poging om zijn vriend Harry Scharrer uit handen van de Gestapo los te kopen liep hij in een valstrik en werd gear resteerd. Zijn grootste vijand, de SD-er Willy Lages zei later van hem: „Ik bén blij, dat ik hem te pakken heb, want hij heeft onze zaak onnoemelijk veel schade berokkend. Maar toch kan ik voor hem niets anders dan respect hebben. Hij vocht en stierf als een dapper soldaat". .(Pierre" zei vervolgens in Fritz Co nijn niet alleen een vriend te hebben verloren, maar tegelijkertijd een broer, vader en zoon. Hij hoopte, dat de of fers, die Fritz en de aAdere verzets- slachtoffers brachten niet tevergeefs zouden zijn geweest. Na deze woorden trok mevr. Conijn de driekleur weg, die het straatnaam bordje had bedekt, volgde een krans- legging door Pierre en „Toon" Japin, een van Fritz' Amsterdamse vrienden. Vervolgens werden enkele ogenblik ken stilte in acht genomen, waarna een bewoner uit de nieuwe Fritz Conijn straat zeide te begrijpen, dat de stad Alkmaar trots is op een zoon als deze jonge held. Hij toonde zich dankbaar, dat zijn straat de naam van deze be- Langestraat 65 Alkmaar kende Alkmaarse verzetsstrijder droeg en stelde hem ten voorbeeld aan zich zelf en alle straatbewoners. Mr E. Conijn, een broer van de ge fusilleerde, dankte namens de familie. Hij zag in de vernoeming van de straat niet uitsluitend een waardering van het werk van Fritz maar ook van het geen diens vrienden, die hij had leren kennen als mensen met een gouden hart, in het verzet hebben verricht. „Met Pierre," aldus spreker, „die ik zeer dankbaar ben voor zijn woorden, hoop ik, dat de vele offers de vruchten zullen afwerpen, die Fritz en alle ge vallenen, alsmede de nog levende ille gale werkers, zich gedroomd hebben." Na afloop van de plechtigheid brach ten Fritz' vrienden nog een uurtje door bij „Tante Corry" de K.P.-moeder van Amsterdam. Er heerste gisteravond in het Zijper Wapen een feeststemming. Dat laat zich begrijpen, want na weken van koorts achtig werken heeft mevrouw Hennink haar nieuwe zaak op de Nieuwesloot kunnen openen. Toen het ons gister middag was vergund even een kijkje te nemen, stonden op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen fraaie bloemen manden, die de voortreffelijk aange klede zaak een fleurig aanzien gaven. Het is een zaak geworden, waarop mevrouw Hennink en haar zoon trots kunnen zijn en waarlijk niet alleen om dat het interieur van het café zo goed is verzorgd. Men heeft namelijk de bo venverdieping ingericht voor hotel. De slaapkamers geven een even verzorgde ir.druk als het café en wij hebben de overtuiging, dat Alkmaar met deze ho telkamers zeker is verrijkt. In de zo mermaanden bestaat in onze stad een tekort aan behoorlijke hotelruimte en met de festiviteiten, welke straks ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad worden georganiseerd, zal dat tekort nijpender dan ooit zijn. Aan belangstelling heeft het mevrouw Hennink bij de opening zeker niet ont broken. De gehele avond door moest zij handen schudden en felicitaties in ontvangst nemen. (Advertentie, Ing. Med.; Het was prettig om in China te leven, omdat het er pleizierig wer ken was en men van het humoristi sche en beleefde, volk kon houden, zo Vertelde gisterenavond pater A. Pot veer van het Franciscanen-kloooter te Nieuwe Niedorp in een causerie voor de R.K. Werknemcnde Middenstand. Spr. die 23 jaar in China heeft door gebracht en eerst twee jaar geleden repatrieerde, arriveerde in Sjanghai, toen de „model-gouverneur" van de provincie waar hij zich vestigen zou, met heel het overige deel van China overhoop lag. Dat betekende een voor lopig cponthoud van drie maanden in Sjantoeng, dat spr. zich ten nutte maakte om de eerste beginselen van het Chinees te leren. Toen eindelijk de tocht na een nieuw oponthoud van twee weken in Peking per draagstoel kon worden vervolgd, meldde zich een Mandarijn als bediende aan, die een Mandarijn van de destijds bekende generaal Yen Chi Shan bleek te zijn en in deze creatie zijn zending wist te camou fleren. Tegen Kerstmis bereikte pater Potveer zijn standplaats Loeanfoe, waar het zeer koud kan zijn en een temperatuur van 25 graden vorst heel gewoon is. Vele dorpen moeten het zonder de hulp van een medicus stel len, wat het sterftecijfer zeer be- invloedt. Toch ging het leven rustig voort tot in 1937 de Japanners het land binnenvielen en de grote Chinese le gers tot over de Gele Rivier viacht ten, omdat ze niet wilden, dat het legermateriaal in Japanse handen zou vallen! Met de komst van de Japan ners verdwenen de vrijheid en de vei ligheid. Teen Nederland in December 1941 na de overval op Pearl Harbour Ja- pa" de oorlog verklaarde, werden de Hollanders in China in een Japans concentatiekamp opgesloten, waar zij werkzaamheden moesten verrichter). Pater Potveer werd met tien collega's ingedeeld bij een groep bakker', aan welker hoofd een dominé stond. Hun taak bestond uit het kneden van deeg Door een handige verdelinz in vier groepjes van -drie, kreeg men na een kwartier kneden telkens drie kwar tier rust. Na een half jaar kwam aan dit v erk een einde en werden de gees telijken door bemiddeling van een Duitse pater-overste naar Peking ge zonden, waar zij o.a. de Chinese li teratuur gingen sensureren. Na de Japansche capitulatie bracht pater Potveer een jaar verlof in Ne derland door om vervolgens weer naar Peking teug te keren, dat na eniga tijd in handen van de communisten viel. Zij vervolgden aanvankelijk meer in het bijzonder het „Legioen van Maria" dat afgedwaalden tot de kerk terug bracht, maar lieten de paters met rust. Toen de volgelingen van Mao Tse Tceng eenmaal wisten wie tot de Ka- ♦Iclieke ceugb behoorde, moc.Pen de paters het werk staken, omdat de communisten zelf een nationale kerk hadden opgericht. Zij stelden Comi- té's aan, die met de Paus en de gees telijkheid niets te maken wilden heb ben. Het ontkennen van de waarheid van communistische verzinsels wordt reeds als misdaad beschouwd, evenals het bidden voor de bekering van het Rus sische volk. De kerk moet volledig vrij van Europeanen worden gemaakt. De Volksdemocratie heeft twee grote vijanden, nl. in materieel opzicht Amerika en in geestelijk opzicht de Paus en de Kerk, die gevaarlijker zijn dan eerstgenoemde en deswege ver nietigd moeten worden. Spr. zei in zijn slotwoord dat het een voorrecht is in het vrije Ho1 land te mogen leven, doch verzocht hen, die in China op hun post bleven in het ge bed te willen gedenken. Geboren Leentje, d. van A. Kroes en L. de Jong. Henderikug M.t z. van G. J. Besseling en M. Peereboom. Ni- colaas W., z. van W. N. Lutgerink en E. Marchand. Ondertrouwd Jan Hoogland en Trijntje Klinkert. Johannes Rooker en Jantien A. Vos. Wilhelmus G. Som broek en Gerarda M. van Wonderen. Gerard Swertz en Jantje M. Eggens. Gerrit Strooker en Catharina van Straa- ten. Adrianus Sneek en Hillegonda V. dc Vries. EERVOL ONTSLAG RIJ POLITIE Aan de heer T. EUander. tot dusver re agent van politie alhier, is eervol ontslag verleend wegens zijn benoe ming tot wachtmeester der Rijkspolitie. (Advertentie, Ing. Med.) In een buitengewone mooie film heeft de Hervormde filmclub gister avond weer eens getoond dat zij zich op het juiste pad bevindt. Het is niet gemakkelijk op iedere vertoningsavond een film te brengen die naast een cul tureel karakter ook nog het vermogen heeft om te boeien. Toch is men hier tot nog toe in geslaagd. „Salzburg, die Festspielstadt" de rolprent die de club gisteravond in Cinema Americain ver toonde heeft deze indruk weer cos bevestigd. Zonder een overdreven Ho- sannah uit te roepen kan gezega wor den dat bovengenoemde film, die uit 5 delen bestaat die alle een bijzonder aspect van Salzburg belichtten veel indruk heeft gemaakt. Prachtig came rawerk, hoofdzakelijk begeleid door Mozarts muziek vormden bij elkaar een reportage die door de gevoerde re gie tot een boeiend geheel aaneenge voegd waren. In zijn toelichting die ongeveer 10 minuten duurde gaf ds van Wijk onder andere nog een kort commentaar op „Jedermann" het mysteriespel dat tot het vaste repertoire der „Festspiele" behoort en waarvan men. ook op de film het nodige te zien kreeg. Midden in het frivole leven overvalt de mens de roepstem van de Dood die hem uitnodigt voor God te verschijnen. „Ick ben die doot, die niemant en spaert, maar Elckerlyc sal bi Gods be- veele doen rekeninghe mi". Dan zoekt de mens steun bij vrienden, verwan ten, rijkdom, schoonheid, maar alles en iedereen laat hem in de steek, en al leen het Geloof geeft hem de zo lang gezochte en gemiste sleur. Een goed bezette zaal heeft de vertoning met aandacht gevolgd. Momenteel wordt de Kanaalkade en vervolgens ook de Geester- en Kenne- mersingel van een moderne verlichting voorzien Het aanbrengen van de hoge Kchi masten' en het leggen van de daar bij behorende kabels is opgedragen aan het elee ro-teermisch bureau Zwaag te Heiloo. Bij het leggen van de nieuwe kabel aan de Kanaalkade. deed men de on aangename ervaring op, dat de in de- ze'fde sleuf liggende hoogspannings kabel die het net gedeeltelijk voedt, nagenoeg was vergaan terwijl de laag- spanningskabel. waarop de percelen zijn aangesloten ruim een halve meter te diep lag. Men heeft nu een nieuwe hoogspanningskabel moeten optrekken. Het bestuur van de jubilerende Kamermuziekvereniging. Van l. n. r. mr. F. A. Josephus Jitta, mevrouw F. FrederikseHoekstra, mej. A. C. Gouwe en de heer L. Berman. De heer W. Kegel bevond zich op dit moment nog in de zaal. In het advies van Alcmaria wordt opgemerkt, dat over het voorgestelde bedrijfschap voor het vreemdelingen verkeer een democratisch tintje wordt gegoten door de instelling van een aW, gemeen en een dagelijks bestuur, maar dat in wezen de VVV's op de samen stelling van dit bestuur geen enkele in vloed hebben omdat het wordt be noemd door de Minister van Econo mische Zaken. Als dictator wordt over dit geheel gesteld een Directeur-gene- raal-voor-het-vreemelingenverkeer. Im mers deze zal de Minister ongetwijfeld adviseren bij de benoeming van de le den van het algemeen bestuur. De commissie van onderzoek, zo ver volgt de brief, is er ten onrechte van uitgegaan, dat de ANVV geen geschikt orgaan is om het Vreemdelingenver keer te leiden. Naar de mening van „Alcmaria" had het op de weg gele gen van de commissie na te gaan of door reorganisatie van de ANVV, iets was te bereiken. Verder wordt in de brief gerepli ceerd op de klacht van de ANVV over de zelfstandigheid van de plaatselijke VVV's, die zich niets van de wensen van d»e Algemene verenigingen zou den aantrekken. Naar de mening van het bestuur van Alcmaria WV zouden de plaatselijke verenigingen zeker be reid zijn iets van hun souvereiniteit prijs te geven. De ANVV heeft echter nooit gepoogd goede contacten te leg gen over het gehele land. Het bestuur is van oordeel, dat een particuliere or ganisatie zeker aan de gestelde eisen zal voldoen. Zij zal echter toegerust moeten zijn met een bureau, dat vol doende armslag heeft om zijn taak naar behoren te vervullen. De naar het buitenland centraal ge richte propaganda dient te worden toegejuicht, aldus het advies, met dien verstande evenwel, dat rekening wordt gehouden met bepaalde plaatselijke of streekbelangen. (Advertentie Ing Med Allebei ROXYI Toeval? Neen, kwaliteit! ROXY kwaliteit! Alleen daarom wordt er zo veel ROXY gerookt. Geen wonder, dat mensen met smaak zeggen:

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 11