ONZE KINDERKRANT Ons hoekje n Hoe heette de nieuwe koning V /#~~A Wat de post ons bracht Kinderlectuur r Welk sprookje is bedoeld? "«""AKKERTJE BOEKEN BULLETIN Waar is tante? Pim, Pam Pom en de wonderlamp Boeiende dierenwereld 2'ussen Amsterdam fdoor F. DE SINCLAIR] en Jm Parijs „Zenuwen" „Nare dagen"? Moe en mat Radioprogramma Van Lingen hers Za terdagm iddaf, DOKTERSDIEÏ Goede propagandj voor slechthore "v' VRIJDAG 20 NOVEMBER 1953 Beste kinderen, Sinterklaas is al weer in het land. Ik had het bericht in de krant gele zen, maar nu weet ik het zeker, want ik kreeg gisteren een brief van Sint- Nicolaas-zelf. Postmerk Utrecht. Wat denk je dat er in stond? Nu, Sinter klaas vroeg of ik hem zo vlug mogelijk inlichtingen wilde sturen over mijn familiekring. Natuurlijk heb ik per omgaande post geantwoord. Wat? Dat verklap ik jullie niet. Wel kan ik jullie vertellen, dat het vier kantjes vol waren. Want als ik eenmaal be gin over mijn neven en nichten, nu, dan ben ik niet zo één-twee-drie uit gepraat Maar om nu van Sinterklaas op dé raadsels over te stappen, het zijn er ditmaal drie. Niet zo erg moeilijk, of eigenlijk helemaal niet. Ik verwacht dus een stroom van goede oplossingen aan het onderstaande adres: Tante Paulien, Bureau van dit blad. Tot de volgende week! OPLOSSING RAADSELS 13 NOV. I kanarie, aap, tante, markt, tin. II mot, Opa of Oma, tak. III gros, ros, os. NAARMATE het Sinterklaasfeest naderbij komt stijgt bij volwasse nen de belangstelling voor het kin derboek. Enkele nieuwe uitgaven en herdrukken vindt U hieronder vermeld en in het kort besproken. In de Tetterdorp-serie van Douwe Helder verschenen twee nieuwe deel- jes: „De tovertrompet van Tetterdorp" en „Koning Bastiaan en het Vliegende Tapijt". Deze fantastische dorpsvertel lingen zijn geschikte leeskost voor 6-8 jarigen, die er, naar ons gebleken is echt van kunnen genieten. Uitg. Kluit man, Alkmaar. Vele ouders zullen blij zijn te verne men, dat van de bijna klassiek gewor den Harlekijntje's-serie delen in her druk zijn verschenen. Wij ontvingen „Harlekijntje op Kasteel Hemelstroo" (5e druk) en „Harlekijntje in Zwitser land (4e druk).. De vier Harlekijntjes van Josephine Siebe zijn juweeltjes van vertelkunst. Voeg daarbij de geestig illustraties van E. ten Harmsen van der Beek, die zo prachtig bij de tekst aan sluiten en we menen te kunnen zeggen dat deze serie bij uitstek geschikt is als lectuur voor meisjes van 7-10 jaar. A van Kempen verzorgde de Nederlandse bewerking. Uitg. van Holkema en Wa- rendorf N.V. te Amsterdam. Suizebol en Bij de pink zijn twee grappige kabouters. Pbiny Dick vertelt van hoe ze zijn en wat ze doen en Maarten Toonder maakte er een mas sa allerleukste tekeningen bij. Een ge zellig boek voor 6-8 jarigen. G. B. van Goor en Zn. te 's Gravenhage zorgde voor een royale uitgave. De dr Dolitte-serie van Hugh Lot ting bezit al jaren bekendheid in ons land. Deze klassieke Engelse kinder boeken, geschreven vanuit de loopgra ven in de eerste wereldoorlog, zijn het lezen alleszins waard. Geen boeken om zo door te vliegen en daarom ook voor al boeiend voor intelligente kinderen van 8-12. „De geschiedenis van dr Do- little" (vierde druk) en „De zeereizen van dr Dolittle" (2de druk verschenen bij van Goor en Zn. te 's Gravenhage i een royale uitgave, verlucht met de oorspronkelijke illustraties van de au teur. Lectuur, waar de lezertjes telkens naar terug zullen grijpen, omdat ze er zo heel veel meer uit zullen halen dan uit het traditionele kinderboek. De Ne derlandse bewerking is van G. W. El- berts. Dick Laan verblijdt de Nederlandse Jeugd met nog meer avonturen van Pinkeltje, liet mannetje dat niet groter is dan je pin'-. „Pinkeltje en het grote huis" heet het nieuwste deel in de Pinkeltje's serie. Wat lezen kinderen deze boeken graag! Dick Laan weet de juiste toon te treffen en hij heeft veel fantasie. Ook nu zal Pinkeltje de weg naar het k'nderhart wel weten te vin den! Uitg. van Holkema en Warendorf N.V. Leeftijd 5—8 jaar. De plaatjes zijn van R. van Looy. Voor jongens van 1014 jaar schreef H. A. van Ommen „De jongens van t-nt 868 (Uitg. Kluitman Alkmaar). Tom Distel en zijn vriend Jaap beleven spannende avonturen in het zomer kamp Bakkum bij Castricum. Het zijn zeker geen alledaagse dingen, dig de twee vrienden in het kampeercentrum ontdekken 'en het is maar goed, dat Vader Distel, die rechercheur is, een wakend oogje in het zeil houdt. Een aardig, vlot geschreven verhaal. 111. H. van Giesen. „Goéd zo, Marjolein!" van Freddie Hagens is ook al weer een vervolg op een hele reeks andere boeken. Om pre cies te zijn het zesde deel in de Marjo- lein-serie. Of de meisjes ook graag over Marjolein lezen! En terecht. Mar jolein is een fris, sportief meiske, in dit boek als H.B.S.-leerling. Deze lec- tuur kunt J Uw dochters van 12 15 gerust in handen geven. Uitg. Kluit man, Alkmaar. H. Giesen zorgde voor de illustraties. Aan de „Sneeuwba "-serie van uit geverij Kluitman .te Alkmaar werden twee aardige jongensboeken toege voegd De bekende schrijver-journalist Tjeerd Adema heeft met „Drie jon gens in een boot" weer een oergezellig, spannend verhaal voor 11—14 jarigen aan zijn oeuvre toegevoegd. Ook Guus Betlem verstaat het metier. „Raadse len rond Boszicht" is een detective- story voor 12—16 jarigen. We hebben het boekje zelf in één adem uit gelezen. Nietha Den Hartog heeft een oprech te poging gedaan met haar ..Frank komt terug" een serieuse meisjesroman te schhrijven. Ze is daat ook wel m geslaagd. Een sympathiek verhaal voor meisjes van 14-17 jaar De illustra ties van Han= Borrebach zijn gerouti neerd als steeds, Uitg. Kluitman, Alk maar. 0 jn/ N 1 O O O 0 O 0 0 0 0 0 £R WAS IETS ergs gebeurd in het koninkrijk „De Zeven Heuvels". De koning was ten strijde getrokken tegen een naburig land en men had hem daar gevangen genomen. Het hele land treurde weken lang, maar.men kon toch niet voor altijd blijven treuren. Er moest een nieuwe koning komen en men vond met algemene stemmen dat dit de eerste mi nister maar moest zijn. Nu was de eerste mi nister een zeer kundig man, alleen een beetje vergeetachtig. Zo kon het gebeuren dat hij t°e"°P de kroningsdag met z'n mooie kronings- kledmg aanzat.hij nog niet eens wist hoe hij zich :ou noemen. Zenuwachtig liet hij zijn secretaris komen en vroeg hem al de mooie namen, die hij wist, op te schrijven, zodat de nieuwe koning een keus kon maken. Maar er was niet eén naam bij die hem aanstond. Toen riep de aanstaande koning de voltal lige ministerraad bijeen. De héren vergaderden twee uur lang en wisten het toen nog niet. Ten einde raad ontbood de nieuwe koning de Hofnar. De paljas kwam binnen en begon direct hard te lachen. „Ik weet precies waar het over gaat!", zei hij. „Nu, we zullen wel eens een leuke naam voor U bedenken. Kijk eens wat ik hier heb?" De nar haalde van onder zijn buis een rond doosje te voorschijn met een glazen dekseltje er opIn het doosje stonden een aantal letters en er rolde een klein knikkertje in rond. „Hier, aanstaande Majesteit!" lachte de nar. „Schudt U maar goed en de letter waarbij het balletje blijft liggen is de eerste letter van Uw nieuwe naam. Dan schudt U nog eens voor de tweede letter. In totaal moet U twaalf keer schudden." De koning deed wat hem werd gevraagd. Steeds als de knikker stil lag riep hij luid de letter af, die er bij stond en de nar schreef deze letter dan op een groot bord. Na de twaalfde keer stond de naam van de nieuwe koning voluit te lezen. Hiernaast zien jullie een afbeelding van het doosje met let ters en daaronder zijn de plaatsen aangegeven waar de knikker bleef liggen. Nu, hoe heet de nieuwe koning? Daantje ging uit logeren bij zijn tante in Zaandam. Doordat hij in Amsterdam nog juist kon overstappen in de sneltrein kwam hij eerder in Zaandam aan dan tante hem verwachtte. Het huis van tante was dan ook op slot en Daantje ging tante zoeken. Waar vond hij haar? Het staat op het bord. Neem de eerste letter van elk cijfer, dus 31 drie-een, wordt dus „de". 177. Tja, als je wensen doet, moet je daar heel voorzichtig mee zijn! Dat ondervond mevrouw Van Pottum ook. Nauwelijks had ze gevraagd om een „klokje", of ze kreeg het ook! Een grote koekoeksklok met 'n band om hrir.i pols. „Lieve Woeffie," smeekte ze. „Tover dat malle ding weer weg alsje blieft!" „Nou, zoals je wilt," zei deze, terwijl er een fijn glimlachje om haar mondhoeken speelde. „Ali, wég met die koekoeksklokAli bewoog zijn handen even en floep! Weg was de koekoeksklok. Baron Van Pottum stond er stomverbaasd naar te kijken. „Onge looflijk," zei hij, maar vergat daarbij, dat hij zijn pijp nog in de mond had. Pats, daar viel het ding op de grond, in duizend stukken „Kijk nu eens," bromde de baron spijtig.,, Mijn mooie pijpkar, ik nog een nieuwe pijp kopen óók. Al dit wensen brengt maar ongeluk aan. Hoewel De Da ion dacht even na, terwijl er een slim g.im- lachje op zijn gelaat verscheen. „Die Pim, Pam en Pom schenen zich toch wel eens practische dingen aan te schaf fen op die manier... zou ik.... eh, mevrouw Woeffie, als 't niet te veel gevraagd is:k zou U willen vragen, zou Ali misschien een nieuwe pijp kun nen toveren?" „Maar waarom niet!" riep Moeder. „Dat zal wel gaan hoor. All staat voor niets, nietwaar, Ali?" AU knikte, maar er glinsterde een ondeu gende blik in zijn ogen. Mijn nieuwe nicht IJbeltje Elzinga uit Alkmaar verraste mij al weer met een enige brief. Wil je Fransje nog wel feliciteren met zijn verjaardag? Beter laat dan nooit, hè? Ja, hoor, er zijn op Sint Maarten bij mij ook heel wat kinderen aan de deur geweest. Fijn dat je toen zoveel opgehaald hebt, zegIs er nog iets van over? Oei, wat een vraag! Siepje was natuurlijk véél te groot om nog mee te doen. Nu, aan de deur uitdelen is ook een gezellig werkje. Bedankt voor de leuke teke ning van het snoepgrage varkentje Frouwkje Dekker uit Alkmaar heeft door Alan Devoe, bewerking dr P. J. Velsen, geïll. Uitgave „Hollandia", Baarn. J-JET IS een verheugend verschijnsel, dat de mens zich meer en meer aan getrokken gaat voelen tot de natuur, met het begrijpelijke gevolg, dat hij er ook meer van wil weten. Tal van vragen doen zich aan hem voor, waarvan hij het waarom niet weet. Waarom kunnen kat en hond elkaar niet zien? Waarom valt een slapende vogel niet van zijn tak? Waar toe dient de grote staart van een eek hoorn? Maken alle dieren geluid? Waarom vinden we zo zelden .een dood dier? Op deze en honderden andere vragen geeft de schrijver in dit rijk geïllustreerde boek op onderhoudende en van kennis van zaken getuigende wijze een antwoord. Herhaaldelijk ont snapte ons een uitroep van verbazing, als we het antwoord op zulk een vraag hadden gelezen en daarom werd met gretigheid naar een volgend onderwerp gegrepen. Plaats de antwoorden op de volgende dertien vragen in de vakjes van bijgaande tekening. Wanneer alle woorden goed zijn ingevuld vormt de middelste rij letters, gelezen van boven naar beneden, de naam van een bekend sprookje. 1. Wat is de hoofdstad van Zuid-Holland? Met welke dieren is de herder op de heide? Welke dieren worden aangeduid met fiet woord reptielen? Waarin Is een schoolgebouw verdeeld? Wat doet vader haast iedere morgen voor hij zich wast? Noem eens een dag van de week? Hoe luidt de naam van een balspel waarbij je de bal zo ver mogelijk moet wegslaan? Welke bomen vormen vaak een bos? Wat is een ander woord voor „dicht doen"? Wat doet vader als hij zijn hoed voor een ander afneemt? Hoe noemt men oude bouwvallige huizen? Hoe heet de laatste dag van het jaar? Wat staat er nog meer in de Amerikaanse vlag dan sterren? 2. 3. 4. 5. 8. 10. de raadsels alle drie opgelost. Bijna goed, er was alleen maar een kleine vergissing in het derde raadsel. Die hoeveelheid moet niet „bros" maar „gros" zijn. Voor de rest vind ik het bijzonder knap van je, dat je de puzz les de baas bent geweest. Hoe gaat het nu met je verkoudheid? Ben je al weer beter? Fijn, dat je op Sint Maar ten toch bij het raam hebt mogen kijken. Met sjoelen gaat het dus als maar beter. Leuk, zegJe groeten aan de neven en nichten breng ik hierbij over. Hartelijk dank voor al die mooie tekeningen Tinie Thomas uit Beverwijk is een oude bekende. Zij loste het tweede raadsel goed op. Keurig, Tinie! Van Mapie Smit uit Julianadorp kreeg ik al weer een brief in keurig blokschrift. Kind, kind, wat een prachtig zachtgeel postpapier heb jij toch! Die film uit de vogelwereld was zeker wel mooi, hè? Ik kan me wel voorstellen, dat moeder heel even bij het oplossen moest helpen, want de raadsels waren echt wel moeilijk, vooral het eerste. Je oplossingen zijn alle drie goed, hoor! „Gros" is een hoeveelheid, maar „tros" eigenlijk ook. Doe je de volgende keer weer mee? Dag Mapie! Ik heb je naam nu toch heus goed. Van Tini Helder uit Berkhout kreeg ik al weer een brief. Wat knap, dat jij alle raadsels goed hebt opgelost. Heb je er erg lang op moeten turen? En je brief kwam nu keurig op tijd. Leuke bloemetjes heb je in deTioeften getekend, zeg! Hebben jullie er nog in de tuin? Het wordt buiten nu wel echt winters, hè? Annie Leeuw uit Berkhout is al net zo pienter geweest als Tini. Ook drie goede oplossingen! Die kanarie was moeilijk te vangen, hè? Zijn jullie al weer aan het touwtje springen'? Het „Heel de dag stroomt maar de regen!", „Toch moet ik er vlug doorheen gaan, Want ik heb geen eten thuis!" Met een grote paraplu op, Zien We ons klein muisje gaan. Haalt eerst boter bij Van Buren En dan broodjes bij Van Spaan. „Zo word ik beslist niet nat, hoor!", Lacht ferm onze Mierenmuis, Met de pakjes in haar armen Trippelt ze weer snel naar huis. Bij haar huisje aangekomen, Gaat het paraplu'tje dicht. „Zo, dat is alweer in orde!", Lacht ze met een blij gezicht. Maardan stroomt er plots Het water door een pijpje op Mies neer, „Bah!", roept ze, „dat 's toch erg zeg Ben ik tóch nat deze keer!" 32) Marta gehoorzaamde onwillekeurig en ook te willoos en te moe om veel weerstand te bieden en ze zag nu in het neerstromende licht onder die pa- raplu-achtige lampekap aan een tafel twee mannen zitten en achter hen een schoorsteenmanteltje, dat bloedrood ge marmerd was en waarop een paar blauwe stenen hondjes stonden. En wonderlijk genoeg trokken die hondjes meer haar aandacht dan de mannen het was allemaal zo vreemd-dromerig. Die mannen rookten sigaretten en een derde man stond als een grote zwarte schaduw vlak bij haar, die rookte ook een sigaret; ze hadden alle drie zwar te maskers voor. „Gut", dacht ze, „een gemaskerd bal Ineens hoorde ze achter zich een dreuning en dan floot er een trein. Toen zei de man, die vlak bij haar stond: „Je moet es goed luisteren, juffie. Voor smoesjes en uitvluchten zijn wij niet te vinden, hoor, en we zien d'r ook niet tegenop om hard toe te slaan of m dood te slaan als s't mot! Begrepen?" „Wat wilt u van me?" vroeg ze en ze hoorde zelf, dat haar stem vreemd en mat klonk, als ver af. „Je hebt gezegd, dat je niks had meegebracht uit Parijs, want dat Ro- meil had gezegd dat de boel nog niet klaar was. Maar d~' is een grote leu gen! Wij hebben Romeil aan de tele foon gehad en die heeft ons yerteld, lat hij de hele poet zelf achter de lubbel bodem van de suitcase had gepakt en dat jij met die suitcase ver trokken bent. Zo is het en niet anders. Dus waar heb jij de boel gelaten?" „Ik heb alles vernietigd", antwoord de ze. „Vernietigd?" „Ja. Ik dacht werkelijk dat het on derdelen waren van machines voor de G.B.A. Maar toevallig maakte ik de dubbele bodem los en zag ik dat het een zending verdovende middelen was: Opium, Haschis, Heroïne en zo. En ik wil me daar niet mee inlaten, geen handlangster zijn van mensen, die daarin doen en toen heb ik alles kapot gescheurd en door het bad laten ver dwijnen „Allemachtig Het was een van de twee mannen aan de tafel, die die uitroep slaakte en toen viel er een stilte. De man, die bij de divan had ge staan, trad nu naar de tafel toe en fluisterde iets met de twee anderen, dan wendde hij zich weer tot haar en vroeg op dreigende toon: „En tegen wie heb je daarover ge smoesd?" „Tegen niemand". „Is dat zo?" Ze wendde nu het hoofd naar de tafel. „Dat kon ik toch immers niet doen, want ik begreep toen nog niet, in hoe verre de G.B.A. daar iets mee te ma ken kon hebben. Het had me ook 4e- veel verrast; ik dacht, dat ik voor heel -mdere dingen werkte". „Zo. En ben je nou van plan om er toch wél met iemand over te gaan spreken en er bijvoorbeeld mee naar de politie te lopen?" „Ik ben op 't ogenblik te suf om bèpaalde plannen te makenu kunt met me doen wat u wilt, maar ik be loof in geen geval geheimhouding als het er ooit toe komt om te spreken, tenzij ik daarmee iets zou verraden vén de G.A.B. Maar ik begrijp er niet veel meer van, of misschien ook wel.." besloot ze met een zucht en ze sloot haar ogen. Ze voelde zich onbeschrijfelijk moe. Ze hoorde dat de mannen in de ka mer snel en scherp fluisterden, dan scheen er een weg te gaan en dan voelde ze weer de nadering van de man, die straks ook bij de divan had gestaan. Plots was er dan een arm achter haar rug, die haar dwong wat overeind te komen. „Juffie, maak je maar niet ongerust, we zullen je geen kwaad doen", hoor de ze hem dan zeggen. „Hier, steek maar es n' sigaret op, daar kikker je van op en meteen duwde hij tussen haar lippen een sigaret en gaf haar vuur. Werktuigelijk deed ze een paar trek ken. „Zo dat 's lekker hè?" zei de man, die haar nog steeds in de rug steunde. „Maar goed trekken en inha leren Ze voelde haar oogleden wonder lijk zwaar worden. HOOFDSTUK XVII Er viel iets kouds en nats op haar gezichtze veegde het af met de rug van haar hand, maar dadelijk was het er weer. Toen deed ze haar ogen open en keek ze verwonderd naar iets, waar ze niets van begreep. Allemaal groen? Wat was dat nu? Gut, een weiland, waar bruinrode koeien op liepen en op de verre ach tergrond bomen en een torenspits! En uit de grauwe lucht daarboven viel een fijne motregen. Ze lag buiten, zo maar buiten, of beter gezegd: ze zat buiten, rechtop met haar rug tegen een stenen muur, welke muur het onderstuk bleek te zijn van de steunbeer van een spoor wegviaduct, want ineens dreunde links hoog boven haar het geluid van een voorbij schietende trein. Ze had hoofdpijn en ze voelde zich wat onpaselijk, maar ze kon nu wel weer vrij helder denken, al bleef alles wat ze beleefd had op die divan, in die kamer met die ge maskerde mannen, een herinnering, welke gehuld scheen in een nevel. Blijkbaar hadden ze haar opnieuw verdoofd; daar waren ze natuurlijk experts in, haar verdoofd en haar toen hier in de regen neergezet. Enfin, ze hadden haar ook dood kunnen maken, dus in zoverre.... Ineens begreep ze: die sigaret, die haar zo vriendelijk werd opgedron gen, Skopolamine, ja, daar had ze wel van gehoord Ze betastte haar kleren; die voch tig aanvoelden, blijkbaar had het al lang geregend, hoewel ze hier een klein beetje beschut zat door dè muur achter haar. Het was volkomen dag; hoe laat was het in 's hemelsnaam? O, haar horloge liep gelukkig nog; halfzevenZe wond het nu meteen op. Achter zich had ze al een paar maal auto's voorbij horen rijden, ook fietsers, die een beetje schreeuwend met elkaar praatten. Ze stond op, even was ze duizelig, sloeg ha hand tegen de klamme muur, maar di^ duizeligheid week gauw, ook het gevoel van onpasselijk heid verr derde, nu ze stond; ze hield alleen nog een nare smaak in' haar mond. Haar tasje? O gelukkig, dat lag daar in het natte gras. (Wordt vervolgd.) (Advertentie Ing. Med.) meisje op het postpapier doet het erg. sierlijk, ze danst op de puntjes van haar tenen. Net een balletdan seres Nellie van Leijen uit Obdam mist zelden of nooit een oplossing. Ook nu weer heeft ze alle antwoorden keurig op een rijtje staan. Bravo, Nellie! Wat een groot nieuws van die prijzen op Sint Maarten, zeg! Arie de eerste en jij de vijfde. Wat zal dat een feest zijn geweest bij jullie thuis. Nu, ik had best eens om een hoekje willen kijken en van de taart had ik ook wel een proefje willen, nemen. Dat snap je! Had je al een poppenkamer om de meubeltjes in te zetten? Anders moe,t je er maar één vragen aan Sin terklaas. Dag Nellie Mijn trouwe neef Ferdinand Nel* lenstein heeft alle raadsels prima op gelost. Een tien met een griffel, hoor! Jij hebt dus ook echt genoten op het feest van Sint Maarten. Welke liedjes zong je? Je spaarpot is ook een heel stuk zwaarder geworden met al die centen er bij. Ja, het is echt fijn, dat Sint Nicolaas al weer in het land is. Cilientje en Marietje Briars uit Am sterdam doen niet voor hun neef Fer- Öinand onder. Ook jullie kwamen m^J $rie besté ^oplossingen vbór de da|* Seeft vader of moeder niet even moe? ffen helpen? Komt Sinterklaas Zater dag mét de boot in Amsterdam aan? Wat jammer, dat het zo ver lopen is van jullie huis af. Maar naar dat an dere Sinterklaasfeest gaan jullie in ieder geval wel. Wat fijn, zeg! ZATERDAG 21 NOVEMBER HILVERSUM 1, 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ge wijde muziek. 7.45 Morgengebed en Li turgische kalender. 8-00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 An gelus. 12.03 Promenade-Orkest en soliste. (12.3012.33 Land en Tuinbouwmedede- ligen.) 12-55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amus.-orkest". 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Gemengde Zangverenir ging. 15-00 Kroniek v. Letteren en Kun sten. 15.35 Gram. 16.00 Fanfarecorps; 16.20 Boekbespreking voor de jeugd. 16.30 fP,De Schoonheid van het Grego.-: riaans". 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sport uitslagen. 18 00 Voor de jeugd. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte mu ziek. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.20 Parle-; mentsoverzicht. 19.30 Gram. 20.25 De ge wone man. 20.30 „Lichtbaken", causerie. 20.50 Gram. 21.00 Gevar. programma; 21.50 Actualiteiten. 22.00 ,,'n Meng kan wat meemakeni". wedstrijd. 22.30 „Wij luiden de Zondag in", avondgebed eri Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. .9.00 Gym. 9.10 Gram. 10-00 „Tijdelijk uit geschakeld", causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de arbeiders in de con- tinu-bedrijven. 11.35 Viool en cello. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Vara-varia. 13-20 Dansmuziek. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Gram. 14.25 Drents pro gramma. 14.50 Gram. 15.10 „Van de wieg tot het graf". 15.25 Dansmuziek. 15.55 Muzikale causerie. 16.10 Omroeporkest. 17.00 Weekjournaal. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke Staalkaart. .19.30 „Passepartout", causerie- 19.40 „De heidense wereld, waarin het Christendom ontstond", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. programma. 22.00 Socialis tisch commentaar. 22-15 Franse muziek. 22.40 „Onder de pannen", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Verzoekprogramma. HOEST, GRIEP... De weldadige warmte van Ther- mogène still de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. Leo Heynis heeft git het door de heer C. B Schouten, een van de en dat waarlijk niet ai sitie kon krijgen. Inde laatste maanden van l mate zijn oorzaak in en Schouten geen gele, Het zag er aanvankel uit dat Schouten zou g Na tien beurten had hij e van 89 tegen 40. In de d de drie beurten bewees achterstand van 50 car; spelers van deze klasse t zwaar is. In die drie bet produceerde hij niet mi caramboles, ruimschoots de leiding over te nemei doende om Schouten ee te geven. Precies in de 2C te Heynis de 200 vol. Noj er naar uit dat Schouter zarenstukje zou uithalen brekende 67 caramboles op tafel te deponeren, m brak op 37 af. Heynis had de smaak 1 gen Van Lingen begon openingsserie van maar hadden verwacht dat d zou zijn om Van Linger Na die eerste krachttoe het even zitten en met ee: nuttige serie kon Van achterstand wegwerken, beurten met de stand van alles mogelijk was. zeer spannend duel gev Heynis in zijn 26e beurt van 188 was gekomen, s beste kansen te hebben, had op dat moment 194 c zijn naam staan, maar voorgift van 50 punten r Met een sterk gespeelde maakte Van Lingen eet spanning en de illusies va een einde. Evenals Van Lingen tl Gerrit Wessels in uitsteki (Advertentie, Ing. Med.) Op de kolfbaan van Cer de achttallen van Alk Krommenie II een spai strijd gespeeld. Met slecl ten voorsprong konden oi ten zegevieren. De bes werd geleverd door K. De en Holbesma. In de eerste Dekker tot een totaal va en Holbesma brachten hel de ronde tot 47. Slechts behaalden èn in de eers tweede ronde een over\ waren de Alkmaarders O véld en de Krommenieër De uitslagen luiden Eerste ronde: C. de 0—2; K. Dekker—Van Ha H. SchermerHolbesma C Hart 20Harteveld 20H. NoomeDekker keiOlie 02; Y. Kronen huizen 02. Tweede ronde: C. de 2—0; K. Dekkêr—Van Ha H. SchermerHolbesma Hart 20Harteveld 20; H. Noome—Dekker keiOlie 02; Y. Kronen huizen 02. In tegenstelling tot het bal wordt het programma terdagmiddagvoetballers werkt. Morgen luidt de bel vo< ronde en gaat Jong Hollai merveer. Onze verwachtin aan de hoge kant. Daar loop in de eerste helft n De opstelling luidt: Vos Brakel; Romeijn, Van Ti koop; Fenijn, Dragtsma, J Btra en Tesselaar. Tijdens het weekend wo tersdiensten waargenomen gende artsen. ALKMAAR: A. H. F. Nieuwlandersingel 59 (319 J. Kruisinga, Steynstraat BERGEN: H. W. J. M. KOEDIJK en SCHOORI selada te Schoorl (K 2209 HEILOO, LIMMEN. A A. A. M. E. Janssen te He 3530). LANGEDIJK en St. P7 Manjoero te Broek op L'd: 364). H.H.WAARD en OBD/ Buirma te H.H.Waard (K DE RIJP, BEEMSTER, J- C. D. van Maanen te De —355). In een geheel bezette zas vond gisteravond een bijeenkomst plaats van d( voor Slechthorenden. De bijeenkomst werd ditma door de heer J. Untied, c en boeiende wijze vertelc ervaringen als buitenlan 4*0 nam de aanwezigen Tj naar ^et Prachtige Ti in a de pauze werd een jJ11 vertoond van één d< t SCar'triPs gemaakt naa tennjkse provincie. Het c W °gersies met vrolij "7V'ei zeer in de sm g enkele voordia hten trucjes van de heer Untiec

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2