QUEENSLAND: warm en goed land Verkeersonderwijs ook voor de plattelands jeugd gewenst DE WONDERE WAERELT Zestig zorgeloze minuten totaal niets doen in een weldadig vrijgevige natuur Buitenlanders naar ons land POPENT "ooi» Instelling van een raad voor de jeugdvorming dÏÏUDSOhPl In eerste halfjaar 1953 40.000 verkeersongeva llen Bleekgezichtenonder subtropische zon Verkeersonderwijsdag in Utrecht Politie geen boeman Het leven begint bij veertig ook met Uw Rheumatiek! Rheumatische Pijnen liggen op de loer. De Spelen te Melbourne De Carrera Panamericana Het Engelse team Nederlandse ploeg voor Italië samengesteld Dri, GROTE maarschalk Montgomery heeft op een vrolijk feest van een roeiclub in de Engelse hoofdstad de onbezorgde en uitgelaten stemming nog aanzienlijk verhoogd door in een speech het volgende te verklaren: „Wat ik maar zeggen wil de, is dat u nog wel rus tig tien of vijftien jaar op de Thames kunt roeien, voordat de volgende „ron de" begint". Als de maar schalk gelijk heeft en het er tóch van moet komen, dan hebben wij net zo lief, dat die volgende ron de morgen begint. Dan hebben we het tenminste gehad. Zo is het toch maar uitstel van executie. VRIJDAG 20 NOVEMBER 1953 BRISBANE (Queensland), 3 Nov. De jacaranda is mauve-lila, de bougainvillea diep-paars, de catspaw licht rood, de flametree zwaar-purper. Er zijn bananenplantages, citroenen groeien er en pompelmoezende sinaasappelen lachen in de zon. Oostindische kers, mimosa en orchidee wedijveren met elkaar; de roos heeft ook hier doornen, maar is er altijd rood. Ik lig op een onvolprezen Engelse lawn in de zon naast het doorzichtige open zwembad met lichtblauw water van „The Oasis" en ik kan het niet helpen, dat ik het liedje neurie, dat mij te binnen schiet, als ik naar die rijke haag rozen kijk: „Du solist mir nur nicht rote Rosen schenken" Zonder verdere bedoeling overigens dan een heel ver eer betoon aan de allerliefste directrice van het KLM-hotel bij het vliegveld in Cairo, Madame Yasmine, die de goud bruine gloed van de Egyptische volkeren in haar ogen had en die Frans sprak natuurlijk Frans en vooral geen Engels in Egypte! toen wij méér dan een maand geleden een vluchtige tour door Cairo maakten. Zij wees mij IK CONSTATEERDE met enige vol doening, dat wij journalisten zo'n stille middag met drie mensen rond de „pool", die ook luieren wilden echt verdiend hadden. Je moet dat toch wel kunnen. Ik berekende hoeveel ar tikelen ik nog te schrijven had, steldé mezelf gerust met de wetenschap, dat het eerstvolgende vliegtuig pas over vier dagen vertrok, betrapte mij erop, dat ik het laatste half uur maar één si garet had gerookt, had medelijden met het Australische Davis Cup-tennisteam, dat aan de Queensland-kampioensc'nap- pen deelneemt in deze warmte, poogde van Ans Kamstra (U weet wel: van „Margriet") te weten te komen, waar om hier geen margrieten bloeiden, en liet me verder doorstoven. Ziet u, dat kun je doen in Queensland in de buurt van Brisbane. Alle problemen van de emigranten losten zich in de rimpels van het blau we water op, de emigratie-ambtenaren kregen onwezenlijke uitgerekte hoof den in de waterkringen en het kon mij op dat moment geen zier meer schelen of er nu 10.000 of 100.000 emigranten volgens schema zo en zo op Australië zullen worden afgestuurd. Ik dacht: hier zal ik een stukje over schrijven. Een stukje over niets. Alleen omdat de wereld zo mooi kan zijn, zo lief, zo weldadig, zo exuberant vrijge vig, zoaards als de vlieg, die mij bijzonder gemeen op mijn rug zat te steken. We lieten thee aanrukken en sand wiches, omdat wij in al die weken Australië klaarblijkelijk nog niet ge noeg looizuur naar binnen hadden ge werkt en de koffie meestal gekookt wordt of zo, want die is niet te drinken. "pOEN ONTDEKTE ik kangeroo's. Ik ben behept met een kangeroo- en koalacomplex. Ik loop alle dierentuinen in Australië af om ze te zien, die ge drochtelijke beesten met lieve smoel tjes, mummelend als konijnen en ik werd pas enthousiast toén een oude heer zijn kop omhoog hield om zich verlekkerd te laten strelen. vriendelijk-sissend hel pompeuze paleis van Faroek en het betrekkelijk nederige huis waai Narriman nu met haar moeder woont. Een lange soldaat hield er onbewogen de wacht. Dat was alles wat er van een sprookje is overgebleven, dacht ik. Het schoot mij weer te binnen, toen ik nu niet in het Cat'rose KLM-hotel „Oasis", maar in het openluchtbad Oasis (12 mijl buiten Brisbane) van één enkel vrij uur lag te genieten, nadat ik op één morgen een drietal (op deze reis kennelijk onvermijdelijke) „parties" had afgewerkt. In Holland noem je dat populair „opzitten en pootjes geven", maar nu lag ik om in geen uren op te staan te liggen tri de subtropische zon van Queensland, keek naar de rozen en graaide een rijke bloem van de bougainvillea om haar mijn vrouwelijke collega aan te bieden, gewoon uit een soort, wellust om wat Gods natuur aan de mens, die ogen heet om te zien, te bieden heeft. Op zo'n moment is het leven goed. Ook het leven in Australië. Op deze dag geen zorgen om der wil le van de Nederlandse emigrant: hij kan tenslotte ook in de zon gaan liggen en volmaakt gelukkig zijn. Waar of niet. Hij kan ook verliefd worden op niets, omdat dat zo'n prettig gevoel is en morgen weer met ernstig hoofd aan an dere dingen denken. Weet u, ik heb in Australië niet geleerd de dag te pluk ken, want daarvoor kreeg ik de kans niet, maar wel het uur. En als je dan maar helemaal niets doet, dan sta je verbaasd over de lengte van zestig mi nuten. Heerlijk, alle paperassen in mijn ho telkamer ou buiten op de weg de sta tige zwarte Humber van de Common wealth met een geüniformeerde chauf feur ,die zijn pet afneemt en het portier openhoudt als ik in shorts kom aan wandelen. De tuin is een doolhof gelijk met heel smalle paadjes door een dichte en rijke begroeiing. In wijde kooien kwetteren de papegaaien me toe: „Hello, boy", schreeuwt er een en als ik min of meer vertederd nabij kom, keert het ondier zich mopperend af en ik versta duide lijk „kletskous". Waarop zoeven genoem de Margriet stikt van het lachen, terwijl ze mijn stukken niet eens gelezen heeftDat me dat als hoofdredac teur nou in Australië moest gebeuren. Dan suizen we terug. Er is weer „iets" om half zeven. Dan moeten we (met alle verschuldigde eerbied i naar een aartsbisschop of zo en dan trekken Belvedère op het hoogste punt van Mount Cootha, „de honingberg" men een prachtig gezicht heeft op de stad Brisbane. we ons beste pakje aan en doen moeite om weer wat in de sfeer van „het pro bleem" te komen. Het zal wel lukken, vrees ik, want journalisten zijn tenslotte aanpasselijke mensen. QP DE TOP van Mount Cootha staan we nog even stil. Daar kijk je over Brisbane. Cootha betekent honing, heb ben ze me gezegd. Het uitzicht over de grootste stad (in oppervlakte) van de wereld is dan ook honingzoet in de late zon, die nog warm genoeg is. In de ver te is er de Brisbane River en de huizen verliezen zich tussen de gombomen. Ik ruik in mijn gedachten het boerenland, de veeteelt op rijke bodem en rietsui ker, stempel van de subtropen. Queens land is een warm. goed stuk land, denk ik. Bovendien centrum van het histo rische probleem van Australië, omdat een blank Australië alleen kan bestaan als de „bleekgezichten" kunnen wen nen aan een leven in de uitgestrekte gebieden van dit land onder subtropi sche en tropische zon, waar thans nau welijks ooit een blanke komt. Hangt Australië geografisch bekeken niet on der aan Azië? Hoe komt Mount Cootha eraan mij op deze gedachte te brengen. Ze puilen uit van de politiek, voelt u wel? En ik wilde nog wel een stukje over helemaal niets schrijven. Gewoon over de zon. Maar die was inmiddels onder gegaan (Vervolg van pag. 1) QVER nationaliteitsvreemdelingen en vluchtelingenvraagstukken kwam de Kamer trouwens ook nog in ander opzicht te spreken. Mejuffrouw Ten- deloo was van oordeel, dat de rege ring zich te weinig aan de vluchtelin gen uit de Oosteuropese landen ge legen laat liggen en dat zij hun ves tiging in Nederland te veel belemmert. De heer Van Rijckevorsel beval aan, ten opzichte van de Ambonezen niet meer te spreken van mensen met de Indonesische nationaliteit, maar van personen (vreemdelingen) van onbe kende nationaliteit. Deze afgevaardigde toonde zich voorts ongerust over de plannen van de minister ten aanzien van de admi nistratieve rechtspraak. Mejuffrouw Zeelenberg wenste meer selectie in de huizen van bewaring, bevredigender toestanden bij de toe passing van de voorlopige hechtenis en zij vroeg aandacht voor de gegij zelden en de strafinrichtingen voor vrouwen. Mejuffrouw Tendeloo en de heren Haken en Zandt spraken hun vero t- rusting uit over de beangstigende toe neming van het aantal verkeersonge lukken. Zij verlangden van de minis ter, dat hij verkeersovertreders zwaar zou straffen, vooral bij gebleken alco holgebruik en dat van automobilisten het rijbewijs zou worden ingetrokken, als zij ernstige ongelukken veroorza ken. De heer Zandt drong aan op de spoedige totstandkoming van een die renbeschermingswet en hij en de he ren Van Rijckevorsel en Haken wens ten, dat de grensboeren van wie de landerijen, die zij van het Beheers instituut kochten weer werden afge nomen, omdat de oorspronkelijke Duitse eigenaren ontvijand werden, op een degelijke manier zullen wor den schadeloos gesteld. De juristen in de Kamer lieten zich tenslotte niet onbetuigd in allerlei be schouwingen over de organisatie, de onafhankelijkheid en de opleiding van de rechterlijke macht. En nog staan enkele leden op het sprekerslijstje ingeschreven Minister Donker krijgt heel wat te beantwoorden. Twee arbeiders in Maastricht, die op af betaling gekochte goederen ter waarde van f 5000 weer hadden doorverkocht, zijn ge arresteerd. V V (Advertentie, Ing. Med.) QNZE hedendaagse samenleving is ondenkbaar zonder het verkeer, dat op velerlei wijzen zijn invloed uitoefent,' een invloed ten goede, maar ook vaak ten kwade. Het verkeer doet afstanden verdwijnen en effent de weg tot een steeds grotere samenwerking, nationaal en internationaal. Maar het steeds toenemende verkeer werkt ook in steeds toenemende mate de onveiligheid en de onrust in de hand en schept tal van gevaren voor de weggebruiker", aldus de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr J. M. L. Th. Cals, die gisteren in Utrecht de tweede Verkeersonderwijsdag van het Verbond van Veilig,Verkeer opende. Behalve de talloze sprekers waren bij deze manifestatie aanwezig de Secretaris Generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, mr dr D. G. Spitsen, vertegenwoordigers van de departementen O. K. en W. en Binnenlandse Zaken, alsmede verscheidene burgemeesters en commissarissen van politie van enkele grote steden. Minister Cals merkte op, dat het geven van verkeersonderwijs in onze dagen een eis is, die met de dag klemmender wordt gezien. Maar al te duidelijk blijkt dat uit de sombere lijnen, die de verkeersstatistiek van ons land vormen. Het aantal jeugdige slachtoffers vormt daarbij een zeer hoog percentage. HET geven van verkeersonderwijs zal", zo zeide de minister verder, „allereerst op de lagere school moeten geschieden. Maar ook het voortgezet onderwijs in al zijn geledingen heeft hier een taak, die zeker niet van min der belang is. De jeugd moet aan alle kanten zoveel mogelijk tegen de ge varen van de weg worden beschermd en niet alleen in de steden, maar ook in de dorpen. Immers ook het platte land wordt steeds intensiever in het snelverkeer betrokken". De minister deelde mede, dat hij in dit verband aan de inspecteurs van het lager on derwijs opdracht heeft gegeven bij de verkeersexamens aandacht te schenken aan een en ander. Het belang hiervan blijkt overigens wel uit het feit, dat ar.n de landelijke verkeersexamens dit jaar 130.000 kinderen hebben deel ge nomen. „Het verkeersonderwijs is niet Panorama van Brisbane vanaf Mount Cootha. wettelijk verplicht, maar misschien kan het bij Nederlandse taal, aardrijkskun de, rekenen, tekenen, natuurkunde en lichamelijke oefening worden ingescha keld", aldus besloot minister Cals zijn rede. J\*A net welkomstwoord van voorzit ter jhr Th. Roell, die de hoop uit sprak dat binnenkort op alle kweek scholen het verkeersonderwijs zal wor den ingevoerd, nam de inspecteur bij het L.O., de heer J. Machielsen het woord. In het kader van de toespitsing van het veilig verkeer-probleem noemde hij enige sprekende cijfers. Ons land telt op het ogenblik vier millioen wielrijders en 283.000 bromfietsers. In het eerste halfjaar van 1953 waren er bij de 40.000 verkeersongevallen ï50 doden en 6100 ernstig gewonden. Vele van deze ongevallen ontstaan door onbekendheid met de verkeers regels. Spreker gaf de gemeente besturen met klem in overweging de vereiste leermiddelen voor degelijk verkee sonderwijs, aan de scholen te verschaffen. [)AT ook de politie in deze een be langrijke taak heeft, bracht de hoofd commissaris van politie van Den Haag, de heer J. H. A. K. Gualtherie van Wee- Neem 0 in acht - neem Kruschen. Regelmatig! De zes minerale zouten van Kruschen stimuleren Uw bloedzuive rende organen. Zolang die maar krach tig blijven werken, worden pijnver- wekkende onzuiverheden QP natuur lijke wijze afgevoerd en hebt U van rheumatiek geen weet (Advertentie, Ing. Med.) zei, naar voren. De politie kan nuttig werk als opvoeder in het verkeer ver richten. „Maar dan moeten de ouders de kinderen vertrouwd maken met de politieman in uniform en hem niet ge bruiken als boeman. Het verkeerspro bleem meende de hoofdcommissaris voor de schooljeugd te kunnen opvan gen door te blijven attenderen op het gevaar van oversteekpunten. Tenslotte sprak nog de directeur van de Engelse Bond voor Veilig Verkeer, mr R. F. E. Howard Hodges over de verkeersopvoe- ding in Engeland. De resultaten van de op vele manieren, ook door de over heid uitgevoerde verkeersmaatregelen heeft in Engeland goede resultaten op geleverd. Spreker zeide, dat ook in zijn land gestreefd wordt naar net vormen van Jeugdverkeersbrigades ofschoon het tot op heden nog niet gelukt is. (Advertentie, Ing. Med.) De voorzitter van het Olympische Constructie Comité, P. L. Coleman, heeft meegedeeld dat de definitieve plannen voor de aanleg van banen en bassins voor de spelen van 1956 zijn goedgekeurd. Volgens schatting zal aan de wielerbaan 125.000 Australisch pond (1 millioen gulden) aan de ath- ietiek-accomodatie 137.000 Australi sche pond (1.096.000 m. gulden) en aan het zwembad 300.000 Australische pond (2.400.000 gulden) moeten wor den besteed. Coleman verklaarde ver der dat de vrouwelijke deelnemers in twee gebouwen van de universi teit van Melbourne zullen worden ondergebracht. Een bedrag van 31.000 Australische pond (248.000 gulden) zal gemoeid zijn met de verbouwing en inrichting van drie gebouwen van de zelfde universiteit tot hoofdkwartier van de pers. De Italiaan Felice Bonetto heeft, aan het stuur van een 3.3 liter Lancia, de eerste etappe gewonnen van de Carrera Panamericana van Tuxtla Guttierez naar Oaxaca, een afstand van 500 kilometer, warvan 200 kilometer door bergland. Zijn tijd was 3 uur 28 min. 14 sec., gemiddel de snelheid 152.713 km/u. Bonetto ver beterde hiermee het record voor deze etappe dat sinds verleden jaar op naam stond van Behre (Gordini) met 143.413 km/u. Ook de drie volgende plaatsen werden bezet door leden van de Lancia- ploeg. Hier volgt het klassement voor de internationale sportklasse: 1 Bonetto (It.) met Lancia 3.28.14; 2 Taruffi (It.) met Lancia 3.30-17; 3 Fangio (Arg.) met Lancia 3.31.06; 4 Castellotti (It.) met Lancia 3,33.27; 5 Maglioli (It.) met Ferrari 3.3^10; 6 Behrf (Fr.) met Gordini 3.37.39; 7 Bracco (It.) Mét Lancia 3.41.25; 8 Lucas (Fr.) met Gordini 3.42.43. De Hongaarse doelman Gyula Grosics is geen kleine jongen in de voetbalwereldWe zien hem hier in een van zijn ka rakteristieke saves'9. Grosics zal volgende week Woensdag het Hongaarse doel verdedigen in de wedstrijd tegen Engeland. Na ruim anderhalf uur delibereren heeft de keuzecommissie van de Engelse voetbalbond het elftal samengesteld, dat op Woensdag 25 November in het Wem- bley-stadion te Lqnden tegen Hongarije zal uitkomen. De ploeg zal in de volgen de opstelling aantreden: Merrick (Bir mingham City); Ramsey (Tottenham Hotspur) en Eckersley (Blackburn Ro vers); Wright (Wolverhampton Wande rers), aanvoerder; Johnston (Blackpool) en Dickinson (Portsmouth); Matthews, Taylor, Mortensen (alien Blackpool); Se- well (Sheffield Wednesday) en Finney (Preston North End). Reserves: Williams (Wolverhampton Wanderers), Kennedy (West Bromwich Albion) en Hassall (Bol ton Wanderers) In het elftal, dat vorige week Ierland met 3-1 versloeg, zijn dus vier spelers (allen in de voorhoede) vervangen: Quixall, Lofthouse, Hassall en Muilen. De Nederlandse tennisploeg, welke van 27 t-m. 29 November in de Marlothal te Den Haag in de tweede ronde van het tornooi om de Koning Gustaafbeker tegen Italië uitkomt, zal uit de volgende spelers bestaan: Van Meegeren, Karamoy. Deh- r»ert en Krijt. Als niet-spelend aanvoer der zal drs L. I. Rinkel optreden. Het staat vast, dat Van Meegeren en Karamoy de enkelspelen voor hun reke ning zullen nemen. Hoe het dubbelspel zal worden geformeerd staat nog niet vast. (Advertentie. Ing. Med.) (Van onze parlementaire redacteur) JJDT is altijd een gunstig teken als de opvoeding van de jeugd buiten school- verband door de jongeren zelf ter hand genomen wordt. Maar hoe goed de jongeren dit ook doen, van welk idealisme zij ook bezield mogen zijn, de over heid die in vcle gevallen subsidies verleent zal enig toezicht moeten uitoefenen en aanvullend dienen op te treden. In het verleden heeft zij zich daarbij laten voorlichten door enkele commissies van deskundien. Haar taak werd op den duur echter zo omvangrijk dat zij uit groeiden tot permanente advieslichamen. De regering achtte het daarom nodig een definitieve regeling bij de wet vast te stellen. Een ontwerp, strekkende tot instelling van een Raad voor de jeugdvorming is Donderdagavond in de Tweede Kamer behandeld. De dames Lips-Odïnot (CPN) en Fortanier-de Wit (WD) en de heren Peters (KVP), Stufkens (PvdA), Fokkema (AR) en Tilanus (CHj voerden het woord. jtyJEN achtte de zorg voor de jeugd hier te lande nogal „versnipperd" en meende dat het wellicht aanbeve ling zou verdienen een staatssecretaris te benoemen, die speciaal met de zorg voor de vorming van de jeugd buiten schoolverband belast is. De minister kon hiertoe, voorlopig althans, nog niet besluiten. Een door velen aangevoer-d bezwaar was dat een groot deel van de georga niseerde jeugd buiten de bemoeiing van de wet valt en wel de sportjeugd, £)E GOEDE BURGERS van het stadje Wheat land in het drooggelegde Oklahoma hebben hun buik vol van de reizigers, die hen bij nacht en ontij luidruchtig uit het bed komen bellen om te vra gen waar ergens clande stiene drank te krijgen is. Ze hebben daarom over al langs de wegen en in de straten borden gezet met een pijl erop en het opschrift: „Naar de bor- relboer." gIJNA een week na af loop van een legeroe- fening stond in de omge ving van Mainz een Ame rikaanse soldaat nog steeds op wacht bij en kele ponten, waarmee tij dens de oefening soldaten en voertuigen over de Rijn waren gezet. De Ginsheimers brachten hem voedsel en een be schutting tegen de na. tuurkrachten, maar zij konden hem niet overha len zijn post te verlaten. Tenslotte zond de plaatse lijke politie een Sonder- meldung aan de Ameri kaanse autoriteiten en na een paar dagen zond het leger een auto Om de trouwe Wacht am Rhein op te halen. Men bleek vergeten te hebben hem te vertellen, dat de oefe ning was afgelopen LEEUWIN Sultana heeft tijdens een cir cusvoorstelling in Acqui in Noordwest-Italië de dertigjarige temmer Leo- nidas Casartelli het leven gered. Deze gleed name lijk uit en viel languit in het zaagsel, waarna een tweejarige onstuimige tij ger hem te lijf wilde. Maar Sultana, een oude getrouwe van Casartelli, wierp zich op de tijger, dreef hem terug en stelde zich toen op tussen de aanvaller en de temmer, tot deze laatste zich weer hersteld had. |N EEN WASSERIJ te Delft ontdekte een knecht een vlam in de electrische leiding. Hij bedacht zich geen ogen blik, maar stortte een emmer water, welke daar toevallig stond, over het brandje uit. Toen eerst ontdekte hij, dat het geen water, maar wasbenzine was geweest. De brand weer moest er aan te pas komen, maar het viel ge lukkig allemaal nogal mee. de jeugd in militaire dienst en de poli tieke jeugdorganisaties. De minister denkt deze bezwaren te ondervangen door personen die nauw aan de jeugd- sport-organisaties en aan de politieke jeugdorganisaties verbonden zijn in de jeugdraad op te nemen. De jeugd in militaire dienst valt onder de departe menten van Oorlog en Marine. Voor zover het de besteding van de vrije tijd van de militairen betreft is een betere samenwerking tussen de depar tementen van Oorlog en van Marine en dat van O. K. en W. tot stand ge komen. Enkele sprekers toonden slechts een matige belangstelling voor een Raad van de jeugdvorming omdat zij een te sterke invloed van de staat op de jeugdvorming vreesden. Doch daar te genover werd opgemerkt dat deze vrees ongegrond is omdat de Raad col lege van advies en bijstand is. Aan de zelfwerkzaamheid van de jeugdvereni ging zal niet getornd worden. We zou den geen echte Nederlanders zijn, als niet zeer nadrukkelijk de wens wa.< uit gesproken dat bij de samenstelling fan de Raad met de verschillende geeste lijke stromingen rekening gehouden zal worden. Van minister Cals is ech ter zeker niet te verwachten dat hij aan de geestelijke stromingen geen recht zal laten wedervaren. \\IEL staat vast, dat geen Communist in de raad zal worden benoemd. De minister is nl. van oordeel nog af gezien van de bedoeling om geen ver tegenwoordigers van organisaties op te nemen dat de communistische jeugd organisaties niet in Nationale geest op voeden. Het spreekt vanzelf, dat mevr. Lips-Odinot zich fel tegen dit voorne men verzette. In vele, maar lang niet in alle op zichten was de Kamer het met het wetsontwerp eens. Dat bleek wel uit de indiening van een aantal amende menten, waarmede men verbeteringen in het ontwerp denkt aan te brengen. De bewindsman zal later de sprekers beantwoorden.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5