Enige keus: Duitsland opnemen in Europese leger Corpschef, bang voor schieten, nam Feldgendarmerie mee Werd een diamantmaatschappij in Amsterdam bedrogen? Hij wilde iedereen doodrijden De uitgeputte Bidault moest spreekgestoelte verlaten Leids eredoctoraat voor drie auteurs en een medicus Werklozen bestormden het stadhuis van Triest Democratie Zaterdag 21 Nov. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN- '50e jaargang No. 275 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vergadering werd verdaagd Half jaar wegens opruiing tot muiterij en desertie De Velser-Af faire Idee van Hannie Schaft mislukte WEERBERICHT Een nieuw vermaak: ganzenrennen Spoorloze verdwijning Vakman met een dubbele nationaliteit Hall en mevr. Heady mogen niet trouwen Afschuwelijke misdaden Geen gratie voor de oorlogsmisdadigers Zij eisten ook een gratis maaltijd Te veel huisdieren in Londen Vuurwerkfabriek vloog in brand Dronken woesteling in de hoofdstad VS geeft meer inlichtingen over atoomwapens Directie: J.BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - JTel. 3320 Postgiro 1ÓÊ2S4 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod ialleen 2e hands goederen) tot 15 woordeD f 1.— elk woord meet 5 cent Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.02 per kwartaal f 6.05 plus incassokosten. Weekabonnementen i 0.4S- HET is onmogelijk Europa te maken zonder er een plaats in te ruimen voor Duitsland. Duitsland ligt in Europa en niets kan dat veranderen. Het is on mogelijk Europa te verenigen zonder een behoorlijk verdedigingsstelsel, tenzij wij blindelings vertrouwen in de schrikwekkende bescherming van atoom wapens, waarover Europa niet beschikt. Er zijn twee alternatieven voor een Europees leger, doch ze zijn beide onaanvaardbaar. Het ene is een neutraal Duitland, hetgeen de grens aan de Rijn onbeschermd zou laten. Het andere de directe toetreding van Duitsland tot het Noord Atlantisch Pact. De Europese Verdedigings Gemeenschap zal Duitsland door dat land aanvaarde militaire be perkingen opleggen, de NAVO niet. Er is dus geen andere keuze dan West- Duitsland op te nemen in het Europese leger op aanvaardbare voorwaarden. Met deze dringende woorden richtte de Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidault zich gisteren tot de leden van de Nationale Vergadering in het grote debat over de buitenlandse politiek. De minister verklaarde, dat maarschalk Juin, bevelhebber der NAVO-strijdkrachten in de midden-Europese sector sterk had bevestigd, dat het onmogelijk is de veiligheid in deze sector te garanderen zonder de hulp van Duitse strijdkrachten. PET debat in de Nationale Vergade ring werd onderbroken doordat Bi dault halverwege zijn rede het spreek gestoelte blijkbaar uitgeput moest ver laten. Hij had 's nachts vrijwel niet ge slapen, maar gewerkt aan zijn rede, die hijzelf beschouwde als ,.de rede van zijn leven". Een voorstel van zijn se- GEORGE BIDAULT dodelijk vermoeid cretaris om tijdens de morgenuren wat te rusten had hij afgeslagen. De voor naamste delen van zijn rede waren reeds tevoren aan de dagbladen ver strekt, zodat de afgevaardigden in staat waren het gesprokene, dat ter nauwernood verstaanbaar was, al le zend te volgen. Premier Laniel deelde later mede, dat Bidault door vermoeid heid was overmand. De rest van zijn rede werd daarna door zijn plaatsver vanger voorgelezen. Volgens geruch ten zou de mogelijkheid bestaan, dat Bidault om gezondheidsredenen zijn ontslag aanbiedt. Van officiële zijde is dit nog niet bevestigd. In de rede van Bidault werd voorts gezegd, dat de Franse regering tracht nauw omschreven garanties te ver krijgen voor het blijven in Europa van Amerikaanse en Britse troepen na de bekrachtiging van het Europese Leger Verdrag. Onderhandelingen daarover vonden bevredigende voortgang. Deze kwestie zal ook op de Bermuda's ter sprake komen. Frankrijks veto kan Duitsland belet ten tot de NAVO toe te treden, doch als Wij dat doen zal het een crisis in de Atlantische eenheid zelf veroorza ken. Het Saarprobleem zal binnenkort De arrondissementsrechtbank te Utrecht beeft gisteren de 27-jarige A. B. te Utrecht, beschuldigd van op ruiing tot muiterij en desertie, verooi- deeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek. Aan verdachte was ten laste gelegd dat hij in Augustus jl. enige militairen zou hebben aangespoord de uniformen uit te trekken en de wapens „er bij neer te gooien", toen hij in een cafeta ria een gesprek met hen had aange knoopt. De eis luidde: acht maanden met aftrek. QISTEREN is de strafkamer van de Haarlemse rechtbank begonnen net de behandeling van een zaak tegen twee vroegere leden van de Velsense politie. De 40-.jarige A. J. W., destijds hoofdagent, en de 45-jarige C. J. B., destijds rechercheur, die er van be schuldigd worden ten nauwste betrok ken te zijn geweest bij de gevangen neming van een groep illegalen, die op 16 Januari 1945 een overval had gepleegd op de boerderij van de land bouwer W. van der Z. in de Velser- broekpolder. De leden van de groep werden op 16 Februari door de Duit sers gearresteerd en naar de Euterpe- straat in Amsterdam vervoerd. In Maart 1945 werden de mannen gefu silleerd. De officier van Justitie eiste een voorwaardelijke straf van negen maanden met een proeftijd van drie jaar. De beide voormaligepolitie- m innen is ti n laste dat zij als Nederlanders tijdens de oorlog tegen Duitsland illegalen hebben blootge steld aan vervolging en vrijheidsbero ving door de vijand. Verwachting tot morgenavond: ZELFDE WEERTYPE Overwegend zwaar bewolkt en droog weer met op vele plaatsen nevel oi mist Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind Iets lagere temperaturen. Zondag: Zon op 8.11 onder 16.41 Maan op 17.31 onder 10.20 Maandag: Zon op 8.13. >nder 16.39 Maan op 18 41 oder!115 Beide verdachten gaven te kennen, dat zij achteraf nooit een verwijt van de voormannen Ier illegaliteit hebben gekregen over hun wijze van werken. Als getuige werd gehoord, de 30-jarige oud-illegale werkster T. O die samen met Hannie Schaft op een bijeen komst met de beide verdachten was geweest. Zij vertelde, dat Hannie Schaft er bij de verdachten op aan had gedrongen te trachten het hele geval betreffende de groep te hullen in een voorwendsel van een diefstal, zodat het voor de Nederlandse Jurti- tie zou komen. Ook uit de verdere getuigenissen kwam naar voren dat wel getracht was de zaak tegen de illegale groep Van der Haas buiten bemoeiing van de Duitsers te houden. „De corpschef vond het echter raad zamer enkele leden van de Duitse Feldgendarmerie mee te nemen bij de arrestatie, omdat men verwachtte, dal er geschoten zou worden". weer met dr Adenauer worden bespro ken. Bidault wenste verder niets te zeggen om de kansen op overeenstem ming niet te verminderen. De leider van de Socialistische Par tij, Guy Mollet, betoogde tijdens het debat dat er noch een neutraal Duits land moet zijn, noch een zelfstandig leger, dat een gevaar voor de vrede en voor de Duitse democratie zou zijn. Hii bevestigde, dat de Socialisten het EVG-plan zouden steunen, op voor waarde dat ten eerste een doeltreffen de band met Engeland tot stand ge bracht werd door een concrete en duurzame overeenkomst en ten twee de, dat een politieke autoriteit zou worden ingesteld, met werkelijk bo- ven-nationale bevoegdheden om op het leger toezicht uit te oefenen. Het debat is mede in verband met de toestand van Bidault, die een „crisis" heeft en het bed moet houden, uitgesteld tot Dinsdag. gEDERT het begin van deze maand mist een der grootste diamant maatschappijen in de hoofdstad 20 diamanten ter waarde van ruim f 103.000. Zij heeft deze kostbare ste nen op 5 November in goed vertrou wen op zicht meegegeven aan de 47-jarige E. L. de Clercq uit Johannes burg, die enkele dagen later het hotel in Amsterdam, waar hij gelogeerd had, heeft verlaten en van wie sindsdien niemand meer iets heeft gehoord. ^Ij zijn vertrek uit het hotel deelde hij het personeel mede, dat hij enkele dagen naar Kopenhagen ging. Hij liet wat toiletgerei en een kof fer op zijn kamer achter. Bij onder zoek bleek de koffer leeg te zijn. Via. een Amsterdams diamantair kwam De Clercq in contact met een diamant maatschappij, die hem drie diamanten voor verkoop aan buitenlandse rela ties ter hand stelde. Enige dagen later keerde de man bij de maatschappij terug met 1 diamant. Hij verklaarde de anderen te hebben verkocht, doch daarvoor pas 7 November de dollars te zullen ontvangen. Hij verzocht om de derde diamant nog even te mogen aanhouden en nog enkele diamanten mee te nemen. Hem werden toen 20 diamanten ter hand gesteld, die hij op 9 November zou komen terugbrengen en afrekenen. Sindsdien heeft men hem niet meer gezien. De hotelreke ning is niet betaald. De politie houdt nog rekening met de mogelijkheid dat De Clercq terug zal keren. Zeer waar schijnlijk heeft hij een dubbele natio naliteit, want in zijn hotel beschikte hij over een Belgisch en een Brits paspoort. Op de dag van aankomst heeft hij bovendien f 500 geleend die evenmin zijn terugbetaald. De Ver. Naties zullen op 10 December een postzegel uitgeven ter gelegenheid van de „Dag van de Mensenrechten". De Japanners hebben een nieuwe attractie gevonden in de eenden race. De „runners", welke met een lijn worden vastgehouden, worden met een blaadje spinazie naar de finish gelokt. Elke eend is met een gekleurde band gemerktEigenaar en eend bereiken de finish. Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft bekendgemaakt, dat het geen toestemming zal geven voor een huwelijktussen Carl-Austin Hall en mevrouw" Bonnie Brown Heady, de ontvoerders en moordenaars van Bob bij Greenlease, die op 18 December in de gaskamer van de staat Missouri ter dood zullen worden gebracht. Zoals bekend had mevr. Bonme Brown Heady tegenover de gevange nisautoriteiten de wens te kennen ge geven met Hall in het huwelijk te tre den. Arbeiders hebben van de vlaggestok op de honderd meter hoge Victoriatoren van het Londen se parlementsgebouw een groene jurk verwijderd, waarop de woor den „gelijke betaling voor vrouwen" wa ren gebordu urd. (Van onze pari. redacteur) £)E minister van Justitie, mr Donker, die nog herhaaldelijk lastig geval len wrrdt met acties voor gratie verlening aan politieke gevangenen, heeft Vrijdagmiddag de Tweede Kamer opening van zaken gegeven in één enkel geval, teneinde duidelijk te doen uitkomen, dat zij die nu nog ge vangen zitten, gewone criminelen zijn en dat de „levenslangen" zich hebben schuldig gemaakt, aan misdrijven in de afschuwelijkste vorm. In de winter van 1944 op 1945 had een hier gevangen zittende Duitse oorlogsmisdadiger grote aantallen mensen opgespoord en zonder vorm van proces doodges^' oten. Toen hij op een keer in een huis vier personen aantrof, zei een van hen: „Ik heb er niets mee te maken; ik ben de groenteboer". De Duitser schoot de man daarop door het hoofd. En toen hij een Joodse vrouw ont dekte, beval hij haar, tegenover hem te gaan zitten. Hij nam haar knieën tussen de zijne en drukte haar beide ogen in.... En dan schreeuwen de Duitsers ach en wee, als wij niet willen en dan smeekt men om gratie, verzuchtte de bewindsman. De Senaat der Leidse Universiteit heeft gisteren besloten het eredocto raat in de letteren en wijsbegeerte te verlenen aan: de Engelse schrijver E M Forster, de Franse schrijver Jean Schlumberger en aan de Nederlandse schrijver Victor E. van Vriesland Voorts is het ere-doctoraat in de ge neeskunde verleend aan de heer P. J vVaardenhurg, oogarts te Arnhem De drie erepromoties in de letteren en wij egeerte zullen te Leiden ge schieden in Juni 1954, gedurende de rijd. dot m Amsterdam het PEN- congres wordt gehouden De ere- oromotie van dr Waatd »>urg ral vaarschijnlijk m Januari of Februari doctoraat verleend wegens zijn ver diensten op het gebied van de erfe lijkheidsleer van de mens. Victor van Vries^nd, die officier is in de orde van Leopold, heeft behalve enige essays een roman gepubliceerd, „Het afscheid van de wereld m drie dagen" Hij vertaalde verschillende werken uit het Frans Duits en Engels. Hij is vice-voorzitter van de Neder landse Vereniging van Letterkundi gen. Zeventien personen zijn om het leven nakomen en 'wintis ernstig gewond door hei instorter van twee hui/en In Cairo. Dt als geven» van de /.ware regenval in de afgelopen twee dagen. Vijfhonderd werklozen zijn gisteren onder geroep van „Wij willen werk en brood" het stadhuis van Triëst binnen gedrongen en hebben daar ruiten en meubilair vernield. Vervolgens dwon gen zij een aantal gemeentelijke restau rants hun gratis een maaltijd te ver strekken. De politie liet hen hun gang gaan totdat zij genoeg gegeten hadden. Daarna drongen zij er bij de demon stranten op aan zich te verspreiden tot 's avonds. Dan zouden de Italiaanse functionarissen een delegatie van de werklozen ontvangen. Voordat zij het stadhuis binnen drongen, hadden de betogers meer dan een uur lang in optocht door de stad gelopen, het verkeer in de war stu rend. Als protest tegen het gebrek aan politiebescherming heeft het stadhuis- personeel een staking aangekondigd. Ook Donderdag is er door werklo zen gedemonstreerd. Toen moest het arbeidsbureau het ontgelden. Vrijdag is zowel door de communistische als door de niet-eommunistische vakorganisa ties een beroep op de werklozen ge daan geen aandacht aan agitators te schenken. De vuurwerkfabriek „Pyro" te Kla- zinaveen is gisteravond tot de grond toe afgebrand. Persoonlijke ongeluk ken hebben zich hierbij niet voorge daan. De brand ontstond omstreeks kwart voor vijf in de fabriekshal, ter wijl al het personeel aanwezig was. Het vuur verspreidde zich zo snel dat door zware explosies het dak reeds van de fabriek was afgeslagen, toen de brandweer arriveerde. De vrijwillige brandweer van Klazinaveen en het re gionale corps van Emmen hebben het vuur met levensgevaar bestreden. Over de oorzaak van de brand is op het ogenblik nog niets bekend. WAN DE „Roemeense Revue", vierde jaargang (1950) nummer zeven, uit gegeven door een anoniem „comité" te Boekarest, blad voor opvoeding en cul tuur, ligt voor ons de editie in de Franse taal. In een der artikelen van het blad lezen we de volgende opmer- „De bevrijding van ons land door het zegevierende Sovjet-leger en de perma nente hulp, welke ons land van de Sovjet-Unie ontvangt, hebben onze arbeid in de steden en op het platte land de weg geopend naar een nieuw leven. De werkende klasse nauw ver bonden met de boeren en geleid door de Roemeense Arbeiders Partij heeft de macht in de Staat veroverd en een volks-democratisch regime gevestigd. In ons land zal een nieuwe cultuur opbloeien, die zich in dienst stelt van het werkende volk. Onder leiding van de Partij en met behulp van de rege ring opent zich een schoon perspectief, zal er steeds meer licht komen in het leven van de werkers" Een nieuw levenEen schoon pers pectief Dezer dagen, drie jaar later dus. ver. scheen in het Roemeense communisti sche blad „Munca" een andere bericht. „In de Roemeense fabrieken zijn fa- briekstribunalen ingesteld, die tot taak hebben de discipline in de fabriek te vergroten. De rechters van deze tribu nalen worden gekozen door de arbei ders van de fabrieken zelf. De instel ling van de tribunalen was nodig, aldus het blad, omdat vele personeelsleden door gebrek aan discipline en inbreu ken op de verordeningen de regels van de socialistische samenleving met voe ten treden". Fabriekstribunalen. Dat wil zeggen de knoet achter de arbeiders. Dat be tekent in Roemenië, dat men al wer kend in het bedrijf geducht op zijn tel len dient te passen, omdat elk woord en elke uiting, elk persoonlijk inzicht in de gang van zaken .elk eigen recht van de arbeider als mens, indien met parallel lopend met „het" systeem als een inbreuk wordt beschouwd op „so cialistische samenwerking" Dat bete kent, dat de arbeider die zich hieraan schuldig maakt, elke werker, die zijn aard als zelfstandig denkend wezen niet vermag te verloochenen door „ge trouwe" collega's zal worden aange bracht. De mede door hemzelf „geko zen" kameraden zullen het oordeel over hem uitspreken. En men kan er van verzekerd zijn, dat daarmee èen dcr3®" lijk „volksvijandig element" wordt verwezen naar de diepste geestelijke en materiële zelfkant van het leven. Een weg naar een nieuw leven voor onze arbeiders" Misschien, dat som mige werkers in Roemenië daar on danks alles in 1950 nog op probeerden te hopen Het bericht van nu hoe so ber ook gesteld, bewijst dat met Sikkel en Hamer gelijk overal achter het „Gordijn" de terreur en de angst in Roemenië hoogtij vieren Dat wantrou wen en soms ook gedwongen sPl0IJ" nage, louter om in elk geval zichzelf te kunnen handhaven, de geest m_de bedrijven bezoedelt en verziekt. Kan het dan in de gezinnen en de maat schappij anders zijn? Een schoon perspectiefNeen, een gemeenschap onderworpen tot Staats- slavernij, doordrenkt met één grote leu- gen van mens tegen mens. Stellen wij daartegenover de positie van de arbeider in het vrije Europa. Vijftien landen verenigd in de Raaa van Europa tekenden een Conventie voor de Rechten van de Mens. Daarin ligt het persoonlijk recht van ons al len op vrijheid van woord en druk pers, bescherming tegen slavernij, te gen onmenselijke behandeling, veran kerd. Geen ij dele woorden, maar reali teit. Deze democratie beschermt en onderhoudt de voor de mens onontbeer lijke „goederen" Dit beseffend is het duidelijk, waarom wij het communis me afwijzen. Daarom ook zullen wij de geestelijke troffel hanteren om on ze democratie te versterken en het zwaard scherp houden om elke aan rander ervan te kunnen weerstaan. W. K. Bewoners van L ondense wijken weigerden min dieren ai 'e staan toen die ie-ie user langs kwamen om de dooi dun talrijkheid verlast bezorgende dieren op te halen. Op de Stalinlaan te Amsterdam is gistermorgen omstreeks half vier een 34-jarige chauffeur-monteur aangehou den, die onder invloed van sterke drank „p het Thorbeckeplein kort te voren voor- en achteruit had gereden, daarbij tegen de omstanders roepen de: „Ik rijd jullie allemaal dood". Inderdaad reed hij twee mannen aan, waarna hij via de Herengracht in de richting Utrechtsestraat verdween Op de hoek bij de Utrechtsestraat gaf een agent van politie hem een stop teken en ging daartoe midden op cie weg staan De chauffeur hield in, doch gaf terstond daarop vol gas en reed recht op de agent in. Deze kon :ich slechts aan een aanrijding onttrekken door snel opzij te springen. Zonder licht reed de chauffeur door in de richting van de Amstel De agent slaagde er in de auto van een auto- spuiter aan te houden, die voor hem de achtervolging door de stad inzette. Op de Stalinlaar, wist de antospniter de dronken ehaoff->-r voorhh te rilden en zijn wagen dwars over de straat te zetten. Op deze wijze dwong hij de vluchteling stil te houden, die daar na naar het politiebureau werd over gebracht. President Eisenhower heeft een rui mere uitwisseling van inlichtingen .ra het gebied van atoomonderzoek tussen de VS. Engeland en Canada goedge keurd. De Amerikanen zullen hun bei de bondgenoten echter geen '""«h- tingen verschaffen over de raad van de Amerikaanse atoomwapens De uitwisseling zou alleen de ver nietigende kracht en de mogelijke be scherming tegen de wapens betreffen Binnenkort zulloo Britse Canadese en Amerikaanse deskundigen bespre kingen voeren over de beschermioe tegen atomische ontnloffingen De 5mftr>k„ans„ ma-ine werkt aan het ,,eri-,nuwer van drie doikh ten voor het lanceren van geleide projectielen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1