Haagse conferentie begint met klein lichtpunt Lichte vorderingeninzake Saarkwestie gemeld Straatsburgse delegatie komt naar Haagse conferentie Prins Bernhard terug van zijn reis naar Ethiopië Triest uitzicht De loongrens wordt voorlopig nog niet f 6000.- Klein gedeelte van de lichting 1952-2 naar huis Brits Koninklijk Paar voor de wereldreis vertrokken 'et met het ste rokers! op ?kagenda ining van de ilocracks 20 millioen en oog Dinsdag 24 Nov. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 277 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN V ooral psychologisch probleem Pleidooi voor ideeën van Raad van Europa Oost-Duitsland stelt economische eisen Meisje klom 50 m. hoog in radiomast En viel later flauw BouwNH. kerk te Londen vordert snel Groot respect voor hard werkende keizer Auto verongelukt in H'lemmermeer Premier Pella in Nederland Wijziging sociale wetten naar Tweede Kamer Weinig legeringsruimte voor parate onderdelen Herder met 1000 schapen kwam om in storm WEERBERICHT eenmaal zo: is leert kennen, j Cross! rk ik als win- u al jarenlang :dag opnieuw. ivertentie, Ing. Med.) DAG n 2A werd volkomen et. Want niet alleen i (2e) en speelde ZFC r ook WA liet zich wel met 60 door rndia door de zege op or de overwinning op drie plaatsen konden 11 16—8 9 11—9 9 22—16 8 19—10 8 86 12—15 15—9 9—14 10—17 8—19 6—13 waren minder schok- lehaalde een regelma- Helder. De Kenne- n met 5—2 op een af- rsloeg UW. Men zou n verbazen over het chters met 41 ver- 6 5 0 t 10 18—7 5 3 ■2 0 8 17—8 6 3 2 1 8 16—12 6 2 3 1 7. 17—15 6 3 1 2 7 15—15 6 2 2 2 6 7—9 S 2 1 3 5 10—10 6 2 1 3 5 8—10 6 1 0 5 2 7—17 7 0 2 5 2 11—23 vergadering van de iletiek Federatie wer- de belangrijke athle- istgelegd. Van 25 tot us zullen te Bern de enschappen worden ederland staan onder j wedstrijden op het ili NederlandBelgië gustus te Hamburg and (dames en he- ontving op het con- uitnodigingen welke technische commis- van de KNAU onder te worden genomen. ste conditietraining, ten voor het Neder- sveiital gistermiddag verveen ondergingen, wijze duidelijk ge* het is gesteld met nditie van onze wa- en te meer om ver- de technische com- ining, welke geinspi- inesmethode in Hon- 'ië is overgegaan. De brust en Planjer, die 1, waren van mening niddag aan de ver- oldaan. De spelers en commentaarzU i meer over. nachtwaker Gino i een straal van zieke zoon, toen ekend liet maken oen lire beschik- r degeen die een \an voor zijn door gde masseur, de aanbieding In- dat het de enige zijn zoontje van jaar, dat drin- eeft aan zeelucht, j lijdt aan een ademhalingsorga- :n*er iver krijgt benauwd zodat >n vrezen. Als roe 'v maden we met ladplaats aan zee VU hoier is," ze* hoopvol. af tont Coppi zal Directie: j.bijlsma en c. krak. Hoofdredacteur: H. m. koemans Redactie: Achterdam 18. Tel. 5541 advertenties en abonnementen: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN Advertenties 16 ct p mm Vraag en aanbod lalleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.02 per kwartaal f 6.05 plus incassokosten Weekabonnementen f 0.4! (Van een bijzondere medewerker) DONDERDAG A.S. komen de ministers van Buitenlandse Zaken van „klein-Europa" in Den Haag bijeen. Bij die gelegenheid zullen de Vestduitse Bondskanselier Adenauer en de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Bidault ook de netelige Saarkwestie bespreken, die immers de voorwaarde vormt voor de totstandkoming van de Europese Defensie Gemeenschap en zeker ook van de Europese Politieke Gemeen schap. De Saar-kwestie is veel meer een gevoelskwestie dan een econo mische kwestie. Een gevoelskwestie vooral tussen de Fransen en de Duitsers. Het Saar-gebied was in 1935 nog juist die ene smidse, welke Hitier behoefde om zijn gigantische 90 milliarden (RM) program voor Duitslands herbewapening en de daarmede verbonden Hermann- Goering-vierjarenplannen uit te voeren, die straks in 1939 en 1910 zouden dienen om de grote aggressie in beweging te zetten. Het Roer gebied en de andere industriegebieden waren alléén niet voldoende In 1914 en 1870 was het niet anders. QEEN WONDER, dat de beduchtheid voor Duitse aggressie bij de Fransen in de loop van bijna een eeuw tot een tweede natuur is geworden. Zij is ge groeid in een meer dan duizend jaren oude voedingsbodem van bewuste en onderbewuste tegenstellingen tussen de beide grote volken. De tragiek van het verdelingsverdrag van Verdun in 843, toen het Frankische rijk van Karet de Groote uiteenviel, is niet in de eerste plaats de verdeling op zichzelf, maar de verdeling in drieën. Tussen West-Francië, het tegenwoor dige Frankrijk, en Oost-Francië, het te genwoordige Duitsland, werd toen een Midden-Francië gevormd, waartoe o.m. Elzas-Lotharingen en het Saargebied behoorden. Dit middengebied is steeds het voorwerp geweest van wederzijdse begeerten en min of meer gefundeerde aanspraken. Het is dus niet de tragiek van het nabuurschap van volken van uiteenlopende mentaliteit, maar de tra giek van de twistappel en van de vrees. Geen wonder ook dat Frankrijk na de Duitse nederlaag van 1918, het Saar gebied tegelijk met Elzas-Lotharingen gaarne binnen de Franse grenzen zou hebben willen trekken. Maar dit stuit te op verzet ook van Frankrijks bond genoten. Op de vredesconferentie te Versailles in 1919 werd tenslotte een compromis bereikt, waarbij Duitsland theoretisch de souvereiniteit over het Saargebied bleef behouden, maar waar bij het uitoefenen van de souvereiniteit, d.w.z. dus bet regeren van dit gebied werd opgedragen aan een regerings commissie uit de Volkenbond. Dit gold voor de tijd van 15 jaren, na afloop waarvan er een volksstemming zou worden gehouden over de vraag: bij Frankrijk, bij Duitsland óf onder de Volkenbond. Die volksstemming had plaats op 13 Januari 1935 onder de controle van een internationale troepenmacht, waaraan ook door een contingent Nederlandse mariniers werd deelgenomen. Negentig procent van de Saarbevolking koos voor Duitsland, welk resultaat Hitier wist te exploiteren als een votum ten gunste van het nationaal-socialisme. Het was duidelijk, dat Frankrijk na de tweede wereldoorlog opnieuw het Saargebied in een of andere vorm zou opeisen. Het viel reeds onmiddellijk in 1945 binnen de Franse bezettingszone van Duitsland. Eerst in April 1947 op een bijeenkomst van de vier ministers EEN delegatie van de Raad van Europa, waarvan ondermeer onze landgenoot jhr mr M. van der Goes van Naters deel zal uitmaken, zal Donderdag naar Den Haag komen. Zij wil voor de conferentie van ministers der KSG-landen de denkbeelden van de Consultatieve Vergadering inzake de eenheid van Europa uiteenzetten. Het besluit hiertoe werd genomen door de commissie voor algemene za ken uit deze vergadering, die de afge lopen drie dagen in Parijs is bijeen geweest. Gelijktijdig vergaderde in Parijs een werkgroep uit de Assemblée van de Kolen- en Staalgemeenschap, welke zich met de opstelling van het sta tuut voor de Europese politieke ge nieenschap heeft beziggehouden. De werkgroep heeft de resultaten van de conferentie van Rome en de vooruit zichten van die in Den Haag bespro ken en besloot, geen delegatie naar Nederland te zenden. Zij verwacht namelijk niet, dat er in Den Haag be langrijke resultaten zullen worden bereikt ten aanzien van het Europese statuut. De kans bestaat evenwel, dat de voorzitter van de werkgroep, de Westduitse politicus Von Brentano, in andere hoedanigheid de conferentie der ministers zal bijwonen. Oust-Duitsland verlan" dat de Westerse mogendheden alle buiten- landse vordern.0jn op West-Duitsland zullen schrappen, de bezettu.gskosten zullen terugbrengen tot vijf procent van het eindbedrag der Westduitse begroting en nog n aantal andere economische concessies zullen doen. Dit werd medegedeeld op een pers conferentie in Oost-Beriijn. Hier is verder verklaard, dat Oost-Du ltsland nimmer de overeenkomsten van de conferentie van Londen aangaande de Duitse buitenlandse schulden za! er kennen en voor de andere verplich- luigen de beslissingen van een vre- descunfei entie wenst af te wachten Ook de afspraken tussen West-Duits land en Israël over schadevergoeding voor de vervolgde Joden werden ver worpen. De Franse communistische partij en de onder haar leiding staande vakbeweging "ebben opgeroepen tot een krachtige al gemene orote: tactie. om de vrijlating af te dw.ngen van de Zondagavond gear resteerde leider Benoit Frachon. De radicaal-socialistische afgevaar digde Mendès France heeft Maandag avond de Nationale Vergadering een agenda voorgelegd ter afsluiting van het debat over buitenlandse politiek. In deze agenda wordt aan de regering voorgesteld: 1. Bepaalde voorwaarden te stellen voor de conferenties op Bermuda en in Den Haag. 2. Het parlement na deze conferen ties een concreet programma voor nationaal herstel voor te leggen. De agenda voorziet derhalve in ver daging van het debat over de buiten landse politiek tot 26 Januari 1954. van Buitenlandse Zaken in Moskou, kwam Frankrijk met het voorstel om politiek van het Saargebied een onaf hankelijke staat te maken, doch het" economisch geheel met Frankrijk te verbinden. Dit voorstel werd aanvaard. De vorige maal, in 1919, werd het gebied geïnternationaliseerd; in 1947 werd het onafhankelijk verklaard, doch in feite onder Franse controle gesteld. Een verschil, dat da Saar kwestie meer tot een Frans-Duitse aan gelegenheid dan tot een wereldaan gelegenheid maakte. Dit berekende een vereenvoudiging en daardoor ongetwij feld een verbetering. Immers, de din gen werden weer tot de oorspronke lijke Frans-Duitse gevoelstegenstelling herleid, dus tot het politiek-psycholo- gische kernprobleem dat nog steeds moet worden opgelost. (Zie verder elders in dit blad) ZATERDAGMIDDAG het was al schemerig) klom het 23-jarige Haagse ateliermeisje w. j. van E. tot een hoogte van 50 meter in een mast van Scheveningen Radio en weigerde naar beneden te komen. Haar ex-ver loofde klom haar tenslotte ten einde raad na en kon haar overhalen haar hoge plaats te verlaten. Toen het meis je beneden kwam viel ze flauw. De mastklimster verklaarde nader hand aan de politie, dat ze van het schone uitzicht had willen genieten Ze zal psychiatrisch worden onder zocht. IK HEB een zeer goede tocht ge had. Het bezoek aan Ethiopië was mooi, interessant en bijzonder pret tig, vertelde Prins Bernhard, toen hij gistermiddag om kwart over twaalf de Dakota, persoonlijk aan de stuurknuppel, feilloos aan de grond had gezet op de basis Soes- terberg.waarmede zijn reis naar het oude Afrikaanse keizerrijk was ge ëindigd. Nadat het vliegtuig naar de hangar was gereden, stapten de Prins en zijn gevolg uit. Hij werd o.a. begroet door een aantal ver slaggevers, met wie de Prins daarna in een geanimeerd gesprek het een en ander over zijn reis vertelde. £)E PRINS meent, dat er door deze reis co acten vi or goede vriend schap tussen Nederland en Ethiopië zijn gelegd. Deze contacten zijn vooral ge- legd met de keizerlijke familie. Op een vraag over de door de HVA te Wongi gevestigde suikerfabriek, zei de Prins dat deze een zeer goede toekomst tege moet gaat. Naar de mening van ZKH zouden er o k voortreffelijke vooruit zichten bestaan indien men zou over gaan tot de verbouw van rijst. Doch daarvoor zullen natuurlijk eerst explo raties moeten worden verricht. De Prins vertelde nog, dat hij vrijwel de gehele reis het vliegtuig zelf heeft bestuurd. Maar op een desbetreffende vraag moest hij tot zijn spijt vertellen dat het leeuwtje, dat hij in Ethiopië tei geschenke had gekregen, niet met net vliegtuig is meegekomen. Dat diertje zal worden nagestuurd, omdat er op de reis anders wellicht douane- en andere moeilijkheden konden ontstaan. Ethiopië maakte de indruk een land te zijn, waar de geschiedenis eigenlijk twintig eeu"-- '--»ft stilgestaan. Maar op het ogenblik doet men een snelle sprong naar ontwikkeling, waaraan re tegenwoordige topklasse van harte mee werkt. „Mijn indruk over keizer Haille Se- lassi? Ik heb voor Zijne Majesteit groot respect. De keizer, die toch al 61 jaar is, en zo ontzaglijk veel heeft meege maakt, maar nog bijna geen witte haren vertoont, werkt van des morgeijs half zeven tot vrijwel elke dag midder nacht". zeide de prins. Op de gewone vriendelijk' en pres tige wijze nam Z.K.H. daarop afscheid van de verslaggevers, na nog verteld ie hebben, dat hij geen bijzondere dingen uit Ethiopia had meegebracht met uit zondering van een bijzonder schild. De herbouw van de Ned. Her vormde kerk in Londen, waar voor H.K.H. Prinses Irene in Juli 1950 de eerste steen legde vordert gestadig. Het exterieur van de nieuwe kerk dat bijna voltooid is. De Italiaanse minister-president Giu seppe Pella is gisteren per trein uit Rome naar Den Haag vertrokken voor zijn driedaags bezoek aan Nederland. Hij zal de gast van de Nederlandse re gering zijn. Vandaag zal Koningin Ju liana premier Pella ontvangen. QONDERDAG begint er in Den Haag een conferentie van zes ministers van Buitenlandse Zaken, welke vooi de ontwikkeling ener Europese politieke gemeenschap van groot belang wordt geacht. De ministers van Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de Benelux- landen zuilen zich gaan bezighouden met een voorstel, dat te Rome door hun plaatsvervangers al ten dele is uitge werkt, en dat naar het zich laat aan zien ingrijpend afwijkt van de grond wet, die al eerder door het KSG-perle- ment en de Raad van Europa is opge steld. Niemand ziet er eigenlijk nog enig heil in. dat de ministers gaan vergade ren. Er is maar heel weinig, waarin zij het eens zijn. In Frankrijk is een toe nemend verzet tegen elke afstand van nationale souvereiniteit aan welk Euro pees orgaan ook. In volstrekte tegen stelling hiermede is het Nederlandse standpunt, dat hierop neerkomt, dat po litieke eenheid dient gepaard te gaan met een zo ver mogelijk gaande eco nomische eenwording. Enige aanra- kingsvlak is het besef, dat de dingen niet moeten worden geforceerd Aangezien de standpunten der anders landen tussen deze beide uitersten in- liggen en ieder der ministers weer met andere binnenlandse weerstanden reke ning moet houden, lijkt ons de confe. rentie bij voorbaat al weinig vrucht baar. Zo ziet het ook het parlement van de Kolen- en Staalgemeenschap, inzon derheid de werkgroep die indertijd de Europese grondwet heeft ontworpen En dat is voor de groei van Europa een veeg teken. En de privé-conferenties in de wan delgangen? Er zijn de nodige te wach ten, waarvan die tussen Adenauer en Bidault over het Saarprobleem we] ds voornaamste is. Waarom het hier gaat zet elders op deze pagina een bijzon dere medewerker uiteen. De vooruitzich ten schijnen iets gunstiger, nu in voor besprekingen reeds heel wat ijs kon worden gebroken. Dat neemt niet weg, dat Adenauers Europese politiek in eigen kring nog heel wat verzet ont moet. Niet iedereen begrijpt zijn stre ven naar een Europees bestuur voor het Saargebied. Dat zal ongetwijfeld een zware domper op de besprekingen leg gen. Maar Adenauer heeft geen andere keus, al zal hij stellig de nodige waar borgen wénsen, dat zulk een Europese oplossing niet eenzijdig ten voordele van Frankrijk werkt. Zo zal Den Haag waarschijnlijk nog .de beste resultaten op het stuk van de "bijzaken te zien geven. Dat de Euro pese eenheid een stap naderbij komt, Iaat zich nauwelijks aannemen, al hoopt ieder redelijk mens vurig het tegen deel. Van W. J)E REGERING voelt voorlopig nog niet voor verhoging van de loon grens voor de sociale wetgeving tot f 6000.Weliswaar hebben de Stich ting van de Arbeid en de Sociale Ver zekeringsraad zich er beide in gunstige zin over uitgesproken, maar er zijn nog besprekingen gaande met de deelne mers in de ziekenfondsen. Zolang deze nog niet zijn afgesloten, acht de rege ring het onjuist, om de gesprekspart ners voor een voldongen feit te stellen QE CHEF van de Generale Staf heeft zijn onmiddellijke ondercommandan ten, die parate onderdelen onder hun bevelen hebben, gemachtigd om tot 1 Augustus 1954 telkens wanneer voor bepaalde parate onderdelen een te kort aan legeringsruimte ontstaat, aan een aantal dienstplichtige soldaten klein verlof te verlenen in afwachting van het hun te verlenen groot verlof. Deze maatregel zal thans betrekking De zwaar beschadigde wagen Op de Rijksweg AmsterdamDen Haag in de Haarlemmermeer nabij bet viaduct in de Kruisweg heeft gisteren tegen het middaguur ëen ernstig auto ongeval plaatsgevonden. Een uit de richting Amsterdam komende personen auto moest uitwijken voor een stilstaan de vrachtauto, reed door de midden berm. sloeg enkele malen over de kop en kwam tegen de afrastering van de weg tot stilstand. De chauffeur en een tweede inzittende zijn zwaar gewond opgenomen in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam. Een andere auto. welke uit de tegenovergestelde richting kwam remde bij het zien van het ongeval krachtig af en reed door de afrastering van de weg tegen de balustrade van het viaduct. De chauffeur kwam echter met de schrik vrij. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zijn Maandagavond voor hun reis van zes maanden door het Britse Gemenebest vertrokken. Hun vliegtuig, de Stratocruiser Canopus, steeg om even over tien uur Neder landse tijd op. Het Koninklijk paar werd uitgeleide gedaan door de Ko ningin-moeder, prinses Margaret en de andere leden van het koninklijk hu.s Ook waren Britse kabinetsleden op hei vliegveld aanwezig. Langs de weg van net Buckingham Palace naar de Londense luchthaven stonden duizenden mensen vijf tot zes rijen dik om het koninklijk paar toe te juichen Twintig minuien na het vertrek van het paleis, kwam de klei ne stoet op het vliegveld aan. Hier en daar kwam men slechts zeer langzaam vooruit, omdat de enthousiaste menig te de weg versperde. Ook op het vliegveld brachi een grote menigte ruide aan het konink lijk paar. Aan boord van het vliegtuig, dat koers zette naar de lucht aven Gander op New-Foundland, zijn 25 personen. hebben op een klein aantal van de bij parate onderdelen ingedeelde dienst plichtigen van de lichtingsploeg 1952-2 en op enkele kaderleden en specialisten van de lichtingsploeg 1952-1. Het totaal van dit met klein verlof te zenden aan tal militairen bedraagt ongeveer zes honderd. De oorzaak van deze maatregel is, dat de reorganisaties tengevolge van de invoering van het nieuwe „aanvullings"- systeem van legeropbouw, alsmede het uitblijven van een verwachte lege- ringsmogeiijkheid van parate troepen in West-Duitsland, op verscheidene plaatsen in het land hebben geleid lot een plaatselijk en tijdelijk tekort aan legeringsruimte voor parate onderde len. De dienstplichtigen, die voor dit verlof in aanmerking komen, moeten tenminste zestien maanden van hun eerste oefening hebben volbracht, in dien zij een eerste oefentijd van twin tig maanden hebben te volbrengen. De dienstplichtigen met een eerste oefen tijd van 24 maanden, moeten hiervan tenminste twintig maanden hebben volbracht. Nabij Kayseri in Midden-Anatolië n een herder met een kudde van duizend schapen in een sneeuwstorm geraakt en met alle dieren om het leven gekomen Van een .eddingsploeg van twaali man zijn minstens zes man om het leven ge komen. door nu alvast een verhoging voor te stellen. Aldus schrijft de regering in een toelichting op een achttal wets ontwerpen tot wijziging van even- zovele sociale wetten, zulks in verband met de loon-, huur- en belastingmaat regelen die in Januari a.s. van kracht gaan worden. De regering wil er dan ook voorlopig mee volstaan, de loongrens voor Inva liditeitswet, Ziektewet en Ziekenfond- senbesluit te verhogen van f 5025 tot f 5300, en het dagloon te verhogen van f 14 tot f 15. Met het oog op de huurverhoging wil de regering voorts overgaan tot een verhoging van de uitkeringen krach tens de Noodwet-Drees. Deze wo'den in de eerste en tweede gemeenteklasse verhoogd voor gehuwden met f 84 voor ongehuwden met f 60 per jaar, in de overige gemeenteklassen met resp f 90 en f 66 per jaar. Voor de bepaling van de uitkering wordt voortaan f 200 aan eigen inkomsten buiten beschouwing gelaten. Verder wordt voorgesteld, voor ren tetrekkers krachtens de Invaliditeits wet thans een verhoging van 6 pet vast te stellen en de gezinstoeslag te ver hogen tot f42.50 per maand. Ongevals. uitkeringen gaan op overeenkomstige wijze omhoog. De kinderbijslag zal worden gebracht op 48 ct per dag voor het eerste kind, 54 cent per dag voor het tweede en derde kind, 75 cent per dag voot het vierde en vijfde kind en 85 cent per dag voor het zesde en volgende k'nde- ren. Thans zijn deze bedragen resp 46 cent. 51 cent en 67 cent; er komt dus een nieuwe klasse bij, waardoor de progressie in de uitkeringen wordt versterkt. Blijkens een 'elegram, dat vice-presi dent Wongsonegoro heeft ontvangen heeft een „commandant van de republiek der Zuid-Molukken" N Thomas Nüssy. zich aan het leger in Ambon overgegeven Verwachting tot morgenavond: KOUD WEER Mistig of nevelig, overwegend droog weer met plaatselijk op klaringen. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Vannacht over het algemeen lichte vorst, mor gen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Woensdag; Zon op 8.16, onder 16.37 Maan op 21 14, onder 12 2? f 4

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1