II" MAAK VAN UW CADEAUX EENS IETS BIJZONDERS Ook zonder slanke lijn kunt u elegant zijn Marsepein en borstplaat van eigen fabrikaat Zelf gemaakte geschenken vinden steeds veel waardering Zelf gebakken in de oven Sint zag: 225 2350 25 rELLERs475 4" T.... 25 Het „hoe" van het geven is bijna nog belangrijker dan het „wat" Tips voor surprises en voor geschenken W IK GEEF EEN PH1USHAVE Speculaas Taai-taai Pepernoten DINSDAG 24 NOVEMBER tjbi AUTOPED ichtbanden irijzen: "5/150 rO, 29.75, «ï®t 95 ieler rsjE k op kogellagers in luxe uitvoe- 12 SLEEËD £95 ITGEDAGT tschaatsen, n, -Jongens- Kinder itsen x'5 oor LANTARENS speciale sein- aarns rdichte hulzen ■ubber) rZAK- EN JTELRING- TARENS KERS 135 tvoering 2^7 Moeder blij mee zijn! DWARMERS 205 SPECIALE >r de bromfiets yr 26U en 28.U len sle GE-TASSEN Z95 ,'anaf O de dames: ELE TASJES tvoering, ook in ruit, ^80 JSCHOENEN "ANTEN der y95 itige DAMES TEN 1995 uwste tinten t kap en tasje ioek of porte- 1. RIJWIEL- TARENS 95, 12.45 £00 IEL-KAP E DYNAMO i, 9.75,10" ÏNPIJPEN SN- 795 CEN JPOMPJES in zak- 95 "POMPEN HERMERS 15, 1.95, 2'5 EN - ver- ^95 R epen v. A 95 mmen en MOTOR- IEL- .65 AARD I fN- 'ERS Z95 5, 5.95, ït ook eens en bij: ï?SSeJ§! MbïïyrA NSTRA ALKMAAR JJET HEERLIJKE van het Sinterklaasfeest bestaat voor de grote ren wel uit de voorbereidingen om het cadeautje zo origineel mogelijk ter bestemder plaats te doen belanden. Het maken van surprises, het dichten, het met grote zorg inpakken van de ge schenken, waardoor de geheimzinnige sfeer ontstaat in huis, is niet te evenaren. In deze weken kan men door onverwachts de kamer binnen te komen de meest hartverscheurende kreten ont lokken. Degene, die gewoon een winkel binnenstapt en daar zijn ca deautjes laat inpakken om het zo in de Sinterklaasmand te wer pen, mist heel wat! Maak dus vooral van uw geschenk iets bijzon ders en misschien als u dit deel van de krant voor uw familieleden kunt verborgen houden, kunnen enkele aanwijzingen u tot grote dingen inspireren. VOOR EEN slechte tandenpoetser- (ster): U neemt een rode kool, maakt daar met een scherp mes de ogen en mond in. Vervolgens snijdt u van een sinaasappelschil een mooi gebit en plaatst dat in de mond. Het bovenste gedeelte van de rode kool wordt uitgehold om het cadeautje in te stoppen. Verder maakt u van houtwol een mooie pruik met twee vlechten. Onder aan één van die vlechten het gedicht en bovenop de pruik een oude hoed zetten. Zet het geheel op een moeilijk te vinden plaats, door middel van een briefje in de mand gaat het slachtoffer zoe ken. Kunt u niet dichten? Helemaal niet nodig! Schrijf uw vermaning en lering omtrent het onderhoud van het gebit gewoon onder elkaar. Heeft u wel eens een modern gedicht ge zien dat rijmde? Foei hoe ouderwets en burgerlijk om dat ook nog erbij te willen hebben! Breit u een trui of maakt u een ander kledingstuk? Verberg dit dan eens onder het mom van een sneeuwpop. Vul het op met oude lap pen en naai er een oud stuk laken om heen. Met inkt het gezicht erop tekenen, van een stukje zwart car ton de hoge hoed fabriceren en het zal zo echt zijn, dat een kind er niet eens aan denkt om het open te maken! Wanneer uw slachtoffer niet tot die uitzonderingen behoort, die bij de eerste wekkergeluiden klaar wakker uit bed wippen, pak zijn geschenk dan als volgt in: U snijdt twee witte cirkels van carton. Aan een kant tekent u de wijzers van de klok. Bij ieder uur wordt een mooi plaatje geplakt van een man nelijke of vrouwelijk schoonheid de weekbladen bieden een grote keus Op het gewenste uur plakt Handschoenen van astrakanstof gevoerd met leer Mooie tas bij nieuwe mantel Warm bedjasje voor lezeressen in bed Handig naaidoosje voor kleine kunstwerkjes en dichten maar weer U de mooiste en.... dichten maar weer. Het cadeautje wordt tussen de twee cirkels verpakt. Een bezem, versierd met papieren slingers, kan bedekt worden met vele pakjes. Een ervan is het felbegeerde voorwerp; wie geluk heeft is gauw klaar met uitpakken. U ziet er zijn tal van mogelijkheden en het voordeel is dat juist de surprise weer aanleiding geeft tot dichten. Heus van het een komt het ander. Wat u in die surprises doet hangt natuurlijk van de persoon af. Wel is het zaak lijstjes te maken en het karakter of de persoonlijkheid van degeen, die men iets geven wil, goed te doorgronden. UR ZIJN natuurlijk de traditionele *4 cadeaux. Er zijn ook dit jaar weer vele. vele snufjes aan de markt: Een klein handig naaidoosje om iedere dag te gebruiken voor het herstellen van kleinigheden voor komt dat de grote doos rommelig wordt. Een handige metalen clip, die maakt dat de schoudertas niet meer wegglijdt. Een klein kleerborsteltje voor in de handtas, het mooie met de hand gezoomde zakdoekje, al deze dingen zijn voor nog geen drie gul den onder uw bereik. Koop als man iets voor uw vrouw, wat ze zich zelf nooit cadeau zou doen. Heerlijke warme handschoe nen van astrakanstof, gevoerd met leer elf gulden), of het fijne nachtjaponnetje van rayonzijde voor nog geen vijftien gulden. Bij de nieuwe lichte mantel, die ze aanschafte, een mooie tas van ocelot bont met leer verwerkt. Heel modieus. Als u een bijou koopt, neem het dan groter dan u tot nu gewend was: op de eenvoudige ja ponnen worden bijoux als duiven eieren gedragen! Een vederlicht kof fertje waar ze straks veel plezier van zal hebben of die pullover die ze zelf te duur vindt. Huishoudelijke voorwerpen om haar de taak te hel pen verlichten. B.v. een uiensnij der, die in een minimum van tijd deze traanverwekkende groente voor u klein snijdt (ƒ4.75). Een heer lijk warm bedjasje voor haar die van lezen houdt in bed is bijna bij iedere vrouw welkom (ƒ5. Voor de man zijn alleraardigste nieuwe fotoalbums, losbladig en doorzichtig. Het tijdrovende inplak ken is bij deze vensteralbums niet meer nodig. Voor de overhemden op reis zijn er handige etuis van plastic in de handel; er kunnen drie a vier in. Een nieuwe rage is er op het gebied van globes, die vanaf negen tot honderd gulden te koop zijn. Voor de huiskamer een aan winst. Om meteen te weten waar de aardrijkskundige ligging van een bepaalde plaats is zijn deze globes te prefereren boven een atlas. Tijd- schriftenbakken zijn nu ook in aar dige lichte uitvoeringen verkrijgbaar. Op het gebied van asbakken sloven de fabrikanten zich uit om juweel tjes op de markt te brengen. Voor de vrijgezel die op kamers woont, is een praktische klerenhan ger welkom; trouwens de kleerkast kan voorzien worden van een hele reeks praktische en vernuftige han gertjes en rekjes voor boorden, das sen, hoeden en schoenen. Die appa raatjes kunnen op eenvoudige wijze aan de binnenkant van een kastdeur worden bevestigd. Prijzen vanaf f 0.50 tot 3.90. En nu aan de slag, weinig of veel besteden, als het maar met zorg is uitgezocht zal het geschenk zeker succes hebben! HENDRINE. Plooi vouw j j—eamuon ife r middenachter 1 VOOR EEN gezellig avondje uit, een receptie en voor al die ge legenheden, waar u graag op uw voordeligst verschijnt, ziet u hier een charmant japonnetje en een chic deux pieces costuum, die beide naar het uitgezette patroon te maken zijn. De lange knoopsluiting en de aparte halsuitsnijding maken deze modellen uiterst geschikt voor zwaardere fi guren. De japon vraagt ca. 2.40 m. stof van 140 breed. U knipt van het pa troon van het voorpand langs de ingetekende lijn de kraag los. De stippellijn geeft het beleg aan. U stikt in alle delen de figuurnaden dicht en paspoileert de knoopsga ten in het rechtervoorpand, waarna u het beleg tegen de voorkanten naait. De halsuitsnijding zet u tus sen de dubbele stof van de kraag- delen. Schouder-, zij- en mouwnaden sluiten en de mouwen over de kop iets ingehouden inzetten. U verbindt de voorbanen, paspoileert de knoops gaten en vouwt het belegje naar bin nen. In de rugbaan opvallend de plooi inleggen, waarna de zijnaden gesloten worden. U zet de rok aan het lijfje. De ceintuur maakt u 110 cm. lang en 3 cm. breed. Het kan ten plastronnetje, dat hier in de halsuitsnijding gedragen wordt, is 28 cm. breed en ongeveer 15 cm. lang. Het wordt met drukknoopjes aan het beleg bevestigd. Een sjaaltje, mits goed met de ja- ponstof harmoniërend, zal in plaats van het plastronnetje een aardige afwisseling vormen. Bij het deux pièces (2,65 m van 140 breed) zijn de kraagdelen aange knipt en is de onderste halslijn een paar cm. hoger getekend, zodat u het ook zonder plastron of sjaaltje kunt dragen. Het schootje tekent u als de bovenkant van de rok met de stippellijn als onder- en zijkanten. Langs de grote figuurnaad knipt men het voorschootje door, waarna de delen aan voor- en rugpand geplakt worden. Voor de begrenzing van het beleg, dat nu aan één stuk ge knipt kan worden, tekent u een licht gebogen lijn van de schouder (punt 16) tot de onderkant 4 cm. vanaf middenvoor. Bij de rok wordt de knoopsluiting vervangen door een ritssluiting in de linkerzijnaad. Vanzelfsprekend kunt u het schootje ook apart knippen en aanzetten en er een ceintuur op dragen. Boven dien moogt u het deux pièces met de hals van de japon en deze met de hals van het costuum maken, net wat ja het mooist lijkt. DINNEN zeer afzienbare tijd staat ons gezellige St. Nicolaasfeest weer voor de deur. En mis schien is het wel prettig om U van te voren wat recepten van versna peringen te geven, die gemakkelijk zelf te maken zijn. U kunt Uw kin deren dan vast eens een gezellig- heidje in hun schoen geven, dat door het „eigen fabrikaat" niet zo kost baar is. HEEL GOEDKOOP en toch smake lijk zijn de z.g. marsepeinaardap peltjes van gemalen havermout. Benodigdheden: 40 gr. vlugko- kende havermout, 50 tot 60 gr. basterdsuiker, een snuifje zout, amandelessence of laurierkerswater, cacao. De havermout malen (eventueel kan ze ongemalen gebruikt worden, maar moet dan enige uren geweekt worden in wat water) en vermen gen met de suiker, het zout, de es sence (eventueel een paar druppels water). Kneden tot "een stevige sa menhangende massa verkregen is, en hiervan, wanneer het geheel goed naar marsepein smaakt, balletjes maken, die niet al te precies rond zijn. Deze door cacao of kaneel wen telen. Deze zelfde aardappeltjes (en allerlei andere aardige voorwer pen. wanneer U over wat fantasie beschikt) kunnen natuurlijk ook ge maakt worden van echte marsepein, dat ook heel makkelijk zelf te ma ken is. Zij is natuurlijk duurder dan „havermoutmarsepein", maar toch altijd nog veel goedkoper dan de marsepein die U in de winkel koopt. EN WAT EEN voldoening, wanneer U zelf een surprise gemaakt heeft! Recept marsepein: 200 gr. aman delen, 40 gr. poedersuiker, 1 eiwit, 1 theelepel laurierkerswater of oranjebloesemwater. De amandelen van de bruine vel letjes ontdoen (dit gaat heel snel wanneer U ze even in heet water geweekt hebt) en malen door een vleesmolentje met grof mes, nog lie ver door een amandelmolentje. Dan de gezeefde poedersuiker vermengen met de 1 x gemalen amandelen. Deze massa samen nog eens malen, (fijn mesje in de molen) en vermen gen met het '/s eiwit en het laurier kerswater. Zolang kneden tot een volkomen samenhangende gladde massa is ontstaan. Maak er dan de gewenste figuren, aardappeltjes e.d. van. U kunt de marsepein door cacao en verschillende kleurstoffen (die bij iedere drogist verkrijgbaar zijn) de door U gewenste kleur ge ven. De kleurstof of cacao vermen gen zich het snelst, wanneer ze een maal meegemalen worden. PENVOUDIGE BORSTPLAAT: 2 dl. suiker, 3 a 5 lepels water, paar druppels essence, (klein klontje boter). De suiker met het water laten koken tot de laatste druppel die van de lepel valt een uiterst fijne draad vormt, die niet terugtrekt. De pan van het vuur nemen (een steelpan *-***•/»* m*. PR ZIJN veel mensen Ia moeders en oma's be horen tot die categorie die zeer gevleid zijn met een zelfgemaakt cadeautje. Nu moet ik eerlijk toege ven, dat ikzelf ook altijd ten zeerste geroerd ben door de voortbrengselen van mijn spruiten. Al zijn die niet altijd even mooi en nuttig, het geeft wel een heel speciaalgevoel om zo'n zelf gemaakt werkstuk te krijgen en later ook werkelijk te ge bruiken. Want daar wordt meestal door de makers en maaksters streng op ge let. Misschien bent u erg handig, misschien niet, we zullen trachten een aantal Sinterklaascadeautjes te beschrijven, waarvan en kele ook door de slechtste handwerksters met veel succes kunnen worden vervaardigd. Een handwerktas: Benodigd: een lap ste vige stof liefst gordijn of meubelstof van eén halve meter. Knip hier van een lap van 50 x 50 cm. Knip twee zij stukjes (soufflets) in de vorm van een gelijkbenige driehoek. Deze soufflets moeten 14 cm. breed en ongeveer twintig cm. hoog zijn. Twee hengsels van 48 cm lang en 6 cm. breed. Stik de hengsels dubbel, verwerk de soufflets tus sen de zijnaden van de tas. Maak een brede zoom aan de twee bovenkanten van de tas, waardoor u twee baleintjes (aan iede re kant één) schuift; be vestig de hengsels aan de tas door deze stevig aan de buitenkant erop te stikken. Pers het geheel op onder een vochtige doek en maak er een handwerkend familielid gelukkig mee. (1). Zakdoeken zijn, in wel ke vorm ook, altijd wel kom. Biedt ze eens op een andere manier aan dan in het traditionele platte doosje. Maak er zoals hier bij afgebeeld een aardige jongedame van. Koop wat van dat met pluche omwonden ijzer- draad, dat de speelgoed winkels verkopen voor het boetseren van klei, het is in verschillende kleuren in de handel. Hiervan maakt u armen, lijf en benen; onderaan de benen een paar kurkjes bevesti gen. Het gezichtje (van een lapje opgevuld met watten) aan het ijzer- draad bevestigen en even tueel nog van een mutsje voorzien. Er kunnen om de pop aan te kleden een onbeperkt aantal zakdoe ken worden gebruikt. De pop op het plaatje heeft er drie, maar dat zijn dan ook extra mooie (2). Kussens van een mooi stevig stuk meubelstof, al of niet van wollen franje of bandfluweel voorzien, zijn op het ogenblik zeer geliefd. Ze worden in bank en stoel veel gebruikt en als men een lap stof kiest in overeenstemming met het interieur, zal er zeker een dankbaar gebruik vsr worden gemaakt. Een speldenkussen op de toilettafel. Voor de ene kiest men een fijn geval letje met kant omzoomd, voor de andere maakt men een grappig beest van vilt. De egei op het plaatje is wel zeer toepasselijk. (3). Een brillenétui van plas tic of vilt. Maak een pa pieren patroontje knip de beide delen zeer nauw keurig, voer het etui des gewenst met een lapje stof en breng er een aardig stiksel ter versiering op aan Een klein étui voor het schaartje, dat. in de zak of tas gedragen, niet gauw zoek raakt. Materiaal leer of plastic. Heel veel moeders zul len ook blij zijn met een frisse overtrek voor de theemuts. Maak de over trek afneembaar en kies goed wasbaar materiaal. Van een restje meubel stof kunnen met wat bandfluweel aardige kleed jes worden gemaakt en een lapje zachtgekleurd linnen kan met een ef fen bandje versierd heel goed dienst doen als kleed je voor blad of etensdra ger. Een linnen zakdoek wordt door het zelfge- borduurde monogram di rect heel anders en het is niet veel werk. Trou wens al deze grapjes kun nen in een middag of een avond worden gemaakt. Het zijn echt de geschen ken voor hen, die tot het laatste ogenblik gewacht hebben en nu toch nog zelf iets willen fabriceren. H. R. is het makkelijkst) en de essence en het stukje boter er aan toevoe gen en onder sterk roeren laten af koelen tot de massa troebel en dik begint te worden. Dan deze massa snel overgieten in natgemaakte vor men die op een nat aanrecht staan. Hoe beter men roert tijdens het af koelen. hoe zachter en fijner de borstplaat wordt. Men kan de vorm ook met iets boter of olie vet ma ken en op een vetgemaakt stukje boterhampapier zetten. Inplaats van essence kan men ook pl.m. 2 eet lepels cacao, 1 lepel sterk koffie- extract of een lepel gemberstroop met een paar kleine stukjes gember toevoegen. oO ELECTRISCH DROOGSCHEERAPPARAAT (Advertentie, Ing. Med.) 200 gram zelfrijzend bakmeel of bloem met bakpoeder. 100-150 gram boter of margarine. 100 gram bruine suiker ±10 gram speculaaskruiden. Zout. Kruimels van koekjes. De boter roeren met suiker en zout. Een bakker roert er fijnge stampte kruimels van koekjes door, omdat deze het deeg zachter maken, wie dus wat koekkruimels heeft, kan dit ook doen.De bloem 4- bak poeder en de kruiden erdoor kne den. Het deeg wordt vrij stevig. Heeft men speculaasplanken dan deze bestrooien met bloem of aard appelmeel en het deeg, dat enige tijd gerust heeft om nog op te stij ven, in de plank drukken. Het deeg, dat boven de plank uitsteekt, met een scherp mes afsnijden, vervol gens de koeken uit de planken klop pen en op een vetgemaakte bak plaat leggen. Het deeg kan gegar neerd worden met amandelen of stukjes sucade die er goed inge drukt moeten worden. Wie geen plank heeft kan met de hand aar dige figuren vormen waarvan het oppervlak met mesindrukken ver sierd wordt. Dunne speculaasjes bakken in een matig warme oven 150° C.) gedurende 15 a 20 min. Dikke speculaas in een zeer weinig warme oven 130° C.) ge durende 3/4 a 1 uur. 250 gram stroop. 250 gram bloem. Vi theelepel zout. anijszaad. 1 thee lepel koekkruiden. 5 gram potas (bij de drogist verkrijgbaar). De stroop iets vloeibaarder maken door ze op een zacht vuur even te verwarmen. Het gezeefde meel, het zout en de kruiden er door kneden en de in wat koud water opgeloste potas toevoegen. Het deeg 1 a 2 dagen, zo mogelijk een week, laten rusten, het dan uitrollen en er recht hoekige koeken van snijden. Deze rechthoeken op een ingevet bakblik in een matig warme oven gaarbak- ken (15 a 20 min.). 100 gram bloem, 10 gram boter, 40 gram suiker, 1 lepel stroop, 1 lepel water, zout, kaneel, nootmus kaat, anijs- of koekkruiden, 3 gram bakpoeder. Alle droge bestanddelen goed door elkaar mengen. De boter, de stroop en het water toevoegen en het ge heel tot een samenhangende, stevige massa kneden. Van het deeg balletjes vormen. Deze op een vetgemaakt bakblik leggen en in een hete oven bruin en gaar bakken. Baktijd 10 a 15 min. Wanneer men geen oven heeft, kan men de balletjes in een vetgemaakte koekepan leggen en ze zachtjes gaar bakken, niet het deksel op de pan. De pepernoten geregeld omleggen. VOOR DAMES DE ZACHTE' (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7