AANTREKKEN VAN EMIGRANTEN HEEFT POLITIEKE BASIS DE WONDERE WAERELT De vuurproef", actueel stuk van Arthur Miller De conferentie in Den Haag De arbeid van „Geestelijke Volksgezondheid"neemt toe Lloydschipna342havens terug in Rotterdam Bevolkingsvacuum ten Zuiden van Azië moet gevuld worden Toch ook: een epos van menselijke energie Tapijtendiefstal berecht Veel leed wordt verzacht Aanvaller van chauffeur gegrepen Rotterdammers gooiden stenen naar de politie Apotheker verdacht van malversaties Nederlands immigrant in Canada verongelukt Turkse militaire missie bezoekt Nederland Een voortreffelijke opvoering door de Nederlandse Comedie Indrukwekkend spel in Stadsschouwburg „Utrecht" zwierf bijna vijf jaar over de zeeën GEESTELIJK LEVEN Ned. Bijbelgenootschap gaat feest vieren Meer godsdienstonderwijs op Oostduitse scholen W er eldwolpr oductie op recordhoogte BEROEPINGSWERK DINSDAG 34 NOVEMBER 19&3 CYDNEY (New South Wales) 5 November. Misschien zijn er onder U, die he, gedurende het lezen van mijn stuk ken af en toe nodig hebben gevonden de kaart van Australië te raadplegen Zij zullen hebben bemerkt, dat ik nv „rond' ben. Op een groot gedeelte na, het z.g. Northern Territory, dat aan de Commonwealth behoort, maar be stuura wordt door Zuid-Australië. Ik ben er niet geweest, niet in Alice Springs, waarover de meest romantisch* verhalen worden verteld; noch in het kleine plaatsje, dat uitbundig in het nieuws is gekomen, omdat er vreemde dingen op sexueel gebied schijnen te gebeuren en dat is biefstuk voor de kranten hier, dat verzeker ik U noch in Port Darwin in het aller noordelijkste tropische gedeelte. 'K BEN «*r niet geweest. Dat ik er toch iets over wil zeggen, heeft twee redenen. In een van mijn vorige stukken heb ik geschreven over het gebrek aan be volking in Australië. Men laat geen vreemdelingen naar dit land komen ten faveure van deze Europe anen. Men moet het land bevolken. Wie de kaart nog even voor zich wil nemen, zal zien, dat Australië in het Noorden ligt bij zeer dichtbevolkte Aziatische gebieden. De afgelopen oorlog heeft de Japanner op de drempel van Australië gebracht, hoewel de be volking van dit land nog geen oorlog gekend heeft en maar een paar ontploffingen heeft gehoord, toen namelijk Japanse duikboten in een der havens van Sydney waren doorgedrongen. Met behulp van de Amerikanen men kan hun enorme bases en zie kenhuizen in Brisbane nog zien; het emigranten kamp aldaar is het hoofdkwartier geweest van de Nederlands-Indische regeringzijn alle ge varen voor de kust van dit land overwonnen. Maar er is niemand, die garandeert, dat dit in de toekomst precies zo zal lopen. Migratie is daarom een politieke noodzaak voor Australië. Zoals alles in het leven tegenwoordig met politiek samenhangt. TK HEB gedurende mijn bezoek aan Australië geprobeerd deze politiek verre te houden, omdat het mij om de emigrant te doen was. Maar vie kennisneemt van de controversen, die er bestaan, de naijver ook tussen de religieuze emigratie-centrales in Neder land, die begrijpt, dat het ook hier niet gaat om het serieuze spel, maar om de knikkers. Bovendien schijnt er verschil van mening te bestaan tussen de regering van Commonwealth en de regeringen van de afzonderlijke en autonome sta ten. Australië leeft thans onder libe raal bewind. Maar de staten zijn in meerderheid Labour. Indien ge dan nog weet, dat de katholieken hier in het algemeen gesproken de labour- politiek steunen, dan is het niet eens zo heel ver gezocht, om het Nederland se enthousiasme voor emigratie te be grijpen. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik niet veel zin heb op deze kant van het vraagstuk in te gaan. Het heeft allemaal zo bedroevend weinig met de mensen te maken. Maar het is nodig deze problemen althans aan te duiden, omdat de emigrant tenslotte geen zwerfsteen in deze wereld is, maar dagelijks met de hem omringende omstandigheden te maken heeft. I OVERZIEN WE dit alles dan is het Australische verhaal toch ergens een roman. Twee generaties geleden gingen een paar mannen in dit land aan wal. Nu wonen in het toen volkomen onbekende land niet alleen vele mensen, zij leven er goed, er zijn grote en aantrekke lijke steden en de ontsluiting van onontgonnen gebieden heeft onop houdelijk voortgang. Het is een nieuw verhaal van menselijke energie en doorzettings vermogen, van vallen en opstaan en je kunt je als Nederlander, die een geschiedenis van strijd en noeste arbeid meedraagt, zo goed begrijpen, dat de Australiër trots is op wat tot nu toe is bereikt. Maar er zal nog heel veel moeten gebeuren vooraleer dit jongste we relddeel zijn vaste plaats onder de naties zal hebben ingenomen. £0 IS HET ook met de e umie. Ik heb vroeger al eens gesteld, dat de Australische economie mij niet bijzon der hecht voorkomt. Het is bepaalde lijk onjuist te spreken over een wol economie, maar de wol heeft in dit land wel een enorme betekenis. De regeringen der staten spannen zich in ook zware industrieën aan te trekken. Doch bij het uitwerken van deze plannen zal men naar mij voorkomt steeds voor de grote moeilijkheid van de afstand komen te staan. De bevolking van Australië zelf biedt te weinig afzetgebied tegenover belangrijke investeringen. De export wordt evenwel geremd door de afge legenheid van het land. Indien men de vervoerskosten in de prijzen zou onderbrengen dan zou de concurren tiepositie op vreemde markten vrijwel onmogelijk worden. Wanneer ik de loonschalen bekijk, dan valt mij op. dat zij werkelijk hoog zijn. Is dit misschien een gevolg van de tegenstellingen in de wereld, waarvan de Australische arbeider zij delings profijt trekt? Maar het voornaamste lijkt me, dat Australië op den duur een eigen le vensstijl weet te creëren, aan de tot standkoming waarvan allen deel heb ben, die thans tot de „New-Austra- lians" worden gerekend. In de zitting van de Maastrichtse rechtbank heeft de officier van Justi tie, mr F. van Rijckevorssel, gisteren twee en een half jaar gevangenisstraf geëist tegen de opkoper J. K. uit Heer len wegens diefstal met inbraak in de tapijtenzaak van de heer Fr. van den B te Heerlen. In de nacht van 6 op 7 October wer den daar na verbreking van een ruit enige tapijten en lopers alsmede een stofzuiger gestolen. De goederen wer den per auto naar Nijmegen vervoerd, waar het gestolene aan de man is ge bracht Alleen de stofzuiger kon wor den opgespoord. Tegen de opkoper J. W. K., die in het woonwagenkamp Heerlen verblijf hield, vroeg de officier van Justitie we gens heling acht maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, omdat hij geholpen had bij het vervoer van de gestolen goederen. Voor de derde verdachte in deze zaak, de koopman J. L. uit Heer. len, vroeg de officier vrijspraak we gens gebrek aan bewijs. De rechtbank zal op 7 December uitspraak doen. kampioen-inbreker naar DE CEL De 27-jarige M. uit Heerlen, die bin nen enkele jaren bijna honderd grote inbraken heeft gepleegd, en onlangs werd betrapt bij het forceren van een brandkast in zijn woonstad, is door de rechtbank van Maastricht 'ot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Daarna zal hij ter beschikking van de rege ring worden gesteld. QPNIEUW KIJK IK uit mijn hotel kamer over de daken van Sydney. Geen „toits de Paris", beslist niet. Wèl wolkenkrabbers in de verte, twee sta len torens, die de Eiffeltoren imiteren, en daarvoor huizen van oude kolonis ten, die nog kleiner lijken, omdat zij in de kom tussen twee heuvels zijn neergevleid. Ik leef weer voor een paar dagen op Kings Cross, waar de hele wereld een woonstede schijnt te heb ben. En het is me goed er te zijn, om dat hier, in een paar straten, de mo dernste geschiedenis van Australië schijnt te worden geschreven. Want al die nationaliteiten spreken, al is het met de vreemdste accenten, Engels! Degenen, die hier het langst zijn, spre ken zelfs Australisch! Zij hebben zich een nieuw land gekozen. Het land heeft hen opgenomen; vraagt veel van hen en heeft veel te bieden. Toen ik vloog van Brisbane naar Sydney werd mijn oog opnieuw door de wonderschone baaien getroffen. U moogt het geloven, wanneer ik bij mij zelf vaststel, dat ik niettegenstaande de vermoeiendste van alle reizen een stuk van mijn hart aan Australië heb gegeven. De kern ervan aan Kings Cross. Omdat dit kleurige wijkje zo goed voor me is geweest. BLIJKENS het jaarverslag 1952 van de Stichting voor Geestelijke Volksge zondheid in Noord-Holland bedraagt het aantal momenteel ingeschreven pa tiënten, dat voor voor- en nazorg in aanmerking komt 3000. Deze geestelijk gestoorden staan onder voortdurende controle van een acht tal psychiaters en een twaalftal sociale werksters. Door de arbeid van deze functionarissen wordt heel wat leed weggenomen of althans verzacht, zowel voor de betrokkene zelf als voor zijn of haar omgeving. Indien deze zorg, om de een of andere reden zou moeten worden beëindigd of ingeperkt, dan eerst zouden de zegenrijke gevolgen van dit werk duidelijk worden. Maar dan zou tevens blijken, hoevelen van hen, die thans een redelijke plaats in de maat schappij innemen zouden terugvallen tot volledige hulpbehoevendheid. Nu er zo'n snelle vooruitgang valt te constateren, en de interne organisatie vaste vorm heeft verkregen, begint zich duidelijk de omvangrijke taak, die de Dienst ter uitvoering wacht af te tekenen. 33 pCt. der gevallen, Rooms Katholiek 21 pCt., Gereformeerd 7 pCt., andere ge zindten 6 pCt., zonder 33 pCt. Tot de Stichting behoort verder de zorg. die zich utistrekt van kinderen tot 18 jaar. Het zijn die kinderen, wier ge dragingen aanleiding geven voor het vermoeden, dat hun geestelijke en ka rakterontwikkeling hun zullen verhin deren zich in de toekomst aan te pas sen aan de normen, welke het maat schappelijk leven hun zal stellen. Het valt soms zwaar voor de ouders, om te erkennen, dat zij met de opvoeding van hun eigen kind geen raad weten. Ter- wille van dit eigen kind moeten zij echter raad gaa.i vragen, waar deze te vinden is. Voorts is er nog de psycho logische afdeling, die de onmisbare schakel vormt in het werk van de geestelijke volksgezondheid. Zij ver leent aan de psychiatrische voor- en nazorg en aan de Medisch Opvoedkun dige Bureaux haar diensten. EEN 102-JARIGE TE DELFT De heer W. H. Kostering te Delft heeft Zondag zijn 102de verjaardig ge vierd. Van vele zijden mocht „opa" Kostering gelukwensen en bloemen ontvangen. Ook de burgemeester kwam de oudste inwoner van zijn gemeente de hand drukken. MET DE toeneming van het aantal pa tiënten wordt ook het probleem van de personeelsbezetting groter. In het district West-Friesland bleek het in Mei 1952 noodzakelijk een derde sociaal werkster aan te stellen met als werk gebied Enkhuizen en omstreken. Ook in het gebied Alkmaar breidden de werkzaamheden zich zodanig uit, dat in Maart '53 tot aanstelling van een derde sociaal werkster moest worden overge gaan. Het aantal huisartsen, dat regel matig de steun van de Dienst inroept groeit zienderogen en ook van niet- medische zijde betreedt men thans spontaner de weg, waardoor men de hulp van de „Voor- en Nazorg" kan verkrijgen. RIJ HET bestuderen van de lijst van ingeschreven patiënten komt men tot de ontdekking, dat de sterkste concen tratie zich vertoont in 't Gooi en West- Friesland. Bussum 157, Hilversum 17b'. Alkmaar 121, Enkhuizen 102, Hoorn 184, De Zaanstreek daarentegen vertoont een gering percentage. Koog aan de Zaan 12, Krommenie 12, Zaandijk 2, maar Zaandam weer 94. Dit waren de patiënten van de voorzorg. Bij de na zorg liggen de percentages voor dezelf de plaatsen veel lager. Bussum 88, Hil versum 152, Alkmaar 98, Enkhuizen 19 en Hoorn 30. Het aantal onder volledige contröle van de sociale werksters staande pa tiënten bedraagt in Alkmaar 394, Den Helder 224, Purmerend 195, Zaandam 301, Hoorn 581 en 't Gooi 572. Het totaal aantal controle-bezoeken bedraagt 12484. Interessant zijn ook de cijfers, die aangeven op welke wijze de in 1952 onderzochte gevallen op de bureaux kwamen. Op eigen initiatief 82, verwe zen door het hoofd der school 105. Ver wezen door me'isch opvoedkundig bureau 22. verwezen door Voor- en Na zorg 38, schoolartsen 5, beroepskeuze- commissies 67, huisartsen 1 en particu liere bedrijven 12. De verdeling over de kerkelijke ge zindten is de volgende: Ned. Hervormd Na een langdurig verhoor door de Rotterdamse politie, die de man Za terdagavond arresteerde, heeft de 35- jarige koopman D. v. d. W. uit Vlaar- dingen bekend, dat hij Vrijdagavond de 62-jarige chauffeur M. Brandwijk in Ro'terdam heeft aangevallen Gelijk bekend was de koopman gemaskerd en sloeg hij de chauffeur op diens hoofd met een schroevendraaier. De aanval ler wist met een auto te ontkomen, doch het nummer daarvan was be kend. Dit leidde dan ook tot de aan houding van de aanvaller. Hij vertelde de politie, dat het hem om geld te doen was geweest. De man is inge sloten. Zondagnacht van kwart ovei elf tot half een hebben zich ordeverstoringen voorgedaan aan de Vletstraat te Rotter dam en de politie moest met de wapen stok enige charges uitvoeren. Dit had weer tot gevolg, dat het publiek met straatstenen begon te gooien. De politie 1 eeft daarop enkele waarschuwings schoten gelost om de rust te hers;,"Hen De hele oorzaak was gelegen in het volgende. Een 16-jarige leerling-glas blazer werd de toegang geweigerd tot een dansclub in de Vletstraat. Er ont stond als gevolg hiervan een vechtpar tij, waarbij de jongeman gevoelige klappen opliep. Zijn vader, die onder de invloed van drank verkeerde, Itwam om zijn zoon te wreken. Een grote me nigte stroomde daarop samen en het kwam tot ordeverstoringen met het vermelde gevolg. De vader werd ten slotte ter ontnuchtering opgesloten De recherche te Deventer heeft de 33-jarige apotheker J. F. C., beheerder van een der apotheken te Deventer, voor de officier van Justitie te Zutfen geleid als verdacht van malversatie, waarbij aanzienlijke bedragen, waar schijnlijk ongeveer een halve ton, zou den zijn onttrokken aan het landelijk vereveningsfonds, dat ter beschikking staat van de ziekenfondsraad, welke de gelden van dit fonds verdeelt over de ziekenfondsen in ons land. De fraude is ontdekt door een con trolerende ambtenaar van de accoun tantsdienst van de ziekenfondsraad, waarna de voorzitter van deze raad aangifte heeft gedaan. De 28-jarige Nederlandse immigrant Henry Scholtens is Zondag om het le ven gekomen toen het vliegtuig, dat hij bestuurde neerstortte in de nabij heid van Windsor (Ontario). De mede- inzittende 24-jarige Paul Helmut Pet- zold, een Duitse immigrant, kwam eveneens om het leven. Volgens de po litie is blijkbaar de motor uitgevallen, nadat het vliegtuig ruim een uur in de lucht was geweest. Scholtens, die twee jaar geleden naar Canada was geëmi greerd, was, de zoon van ir K. Schol tens, algemeen procuratiehouder van de B.P.M. te 's Gravenhage. Sedert Zondag bevindt zich een mili taire missie uit Turkije in Nederland, waarvan hoge Turkse officieren, voor namelijk van de technische staf, deel uitmaken. Het doel van dit bezoek is kennis te nemen van de mogelijkheden, welke de Nederlandse industrie biedt inzake de fabricage en leverantie van allerlei benodigdheden ten behoeve van de Turkse strijdkrachten. Gisteren be zochten de leden van de missie de Fok kerfabrieken nabij Schiphol en de Ar tillerie-inrichtingen aan de Hembrug. Dezer °agen is te Den Haag opgericht de „Stichting Kruideniersexamen", die tot raak heeft het organiseren eh het af nemen van de examens voor vakbekwaam heid in gevolge het Vestigingsbesluit Kruideniersbedrijf. 99 pEN ACTUEEL stuk heeft het Amstei damse publiek Zaterdag- en Zondag avond van fe Nederlandse Comedie ge zien, een stuk. gebaseerd op een histo risch gegeven, op feiten, die gedateerd zijn Massa,chu 'ts 1692. De ongelofelijke dingen, die zich toen aldaar hebben af gespeeld, zijn ons door Arthur Miller, bekend geworden door zijn „Dood van een Handelsreiziger", documentair, his torie-getrouw voor ogen gesteld. Maar wat spreken we van actueel, wanneer we tweehon^rdviiftig iaar in de geschiedenis terugbladeren? Zeke*. ondank»; dat zijn we in Arthur Millers onbarmhartige aanklacht „De Vuur proef" (The Crucible) op de grond der actualiteit. We worden daar naar toe geleid via een heksenpoces, dat in ge noemd jaar in Amerika plaats had. Op valse beschuld*'gingen werd in naam van het christelijk loof een heel dorp uit zijn sociale en morele voegen ge slagen. Dp beschuldigingen kwamen van meisjes, die verboden spel hadden ge speeld. en die uit vrees en om de aan dacht van zich af te leiden, volhielden geesten en verschijningen te hebben ge zien. Zii hielden zich ziek en men schreef hun ziekte aan bovennatuur lijke oorzaken toe. In hun visioenen hadden ze zogenaamd geconstateerd, dat vele dorpsgenoten in contact met de duivel stonden. Kerkelijke en gerechte lijke autoriteiten ontketenden een jacht op de ongelukkigen, die het slachtoffer werden van de hysterische meisjes Zon der blikken of blozen verklaarden deze kinderen, van wie een uit persoonlijke wraakgevoelens handelde, dat tientallen eerbare vrouwen in verbinding met de Boze stonden. Lichtgelovigheid is niet alleen een eigenschap van de domme, als het gaat om het bewaren van gezag. En zo zien we, dat in de heksenprocessen juist de bekleders der machtsposities gaarne ge loof hechten aan losse beschuldigingen. Ze zeggen, niet te willen oordelen, maar doen niet anders. Ze nemen om bepaal de oogmerken iets aan en overdonde ren en intimideren in hun vooropge- 70+te ripnkri^hting de anderen, die zij een zekere wijze van zien hopen op te dringen. Onbewezen feiten spelen daar bij altijd on grote rol, doch waar een normaal mens geen bewijs vindt, hou den zij een onzinnige schijn voor waar, al* bun dat zo uitkomt. Eigenbelang, aanzien en machtspositie, en handhaving der bestaande orde, in het groot of in het klein, religieus of maatschappelijk, speelt dan zijn duivel se troeven uit. Behalve dit ene geruchtmakende hek senproces heeft Miller wellicht dat tegen Jeanne d'Arc, voor ogen gehad: misschien dacht hij aan de troebele „nette" heren uit Sartre's Eerbiedige Lichtekooi, en misschien dacht hij aan het lvnchen van negers. Actueel is de massa-verstandsverbijstering steeds ge weest en voor „heksenproces" heeft men slechts andere begrippen in te vul len, om in 1953 te komen. Wie de krant Na een onafgebroken afwezigheid van bijna vijf jaar, gedurende welke tijd het schip 572.980 km. aflegde, of bijna 15 keer rond de aarde voer, waarbij 342 maal een haven werd aan gelopen, keerde het s.s. Utrecht van de Rotterdamsche Lloyd dezer dagen ein delijk weer eens in de thuishaven Rotterdam terug. Het schip brak hier mee voor de naoorlogse Lloydvloot in dit opzicht een record, dat met een af wezigheid van drie en een half jaar op naam van het m.s. Slamat stond. In December 1948 vertrok de Utrecht voor het laatst uit Rotterdam met be stemming Indonesië. In die vijf jaar bezocht het schip 37 verschillende lan den, voer 6 maal door het Panama kanaal en drie maal door het Suez- kanaal, stak zeven maal de Atlanti- IJ HERINNERT zich on getwijfeld die goed moedige circusleeuwin Sultana, die enkele .- gen geleden haar domp teur tegen een tijger be schermde, toen de man was gevallen. Een paar nachten geleden ont stond een verwoed ge vecht in de kooi der wilde dieren en voordat het eircuspersoneel tus senbeide kon komen, was Sultana bezweken onder de woedende aan vallen van de wraak zuchtige tijger. AMERIKAANSE chirur gen kunnen nu hart operaties verrichten in ernstige gevallen onder geheel nieuwe omstan digheden, namelijk bij een kunstmatig verlaagde lichaamstemperatuur en na „drooglegging" van het hart. Door de „be vriezing" worden de werkzaamheden en de behoeften van de orga nen aanzienlijk vermin derd. De chirurg heeft daardoor een veilige periode van acht minuten tot zijn beschikking en hij kan door droogleg ging zien, wat hij doet Bij andere methoden wordt de chirurg gehin derd door het bloed en moet hij op zijn gevoel afgaan. De Amerikaanse operateurs verklaren, dat zij minder technische moeilijkheden hebben ondervonden dan bij het gebruik van een mecha nisch hart, dat wordt in geschakeld om de bloeds omloop te laten function- neren, terwijl de opera tie plaats heeft. IN DETROIT heeft een clectronischp hartstimu. lator, bekend onder de naam „cardiotron", het hart van een vijftigjari ge patiënt weer op gang gebracht, nadat het bij na anderhalve minuut had stilgestaan. Dit ap paraat geeft het hart tachtig tot negentig elec- trische schokjes per mi nuut, totdat het weer normaal op toeren is. TAE STICHTING „Onze lichte muziek" heeft in Amsterdam haar jaarlijkse schoonheids, prijs (voor 1952) uitge reikt aan de lichte com ponist Henri Theunisse voor zijn walslied „Maar ik hou van jou". Hij componeerde ook het lied „Als de zon schijnt door de ruiten". Wij kennen geen van beide liedere maar dat zal wel aan ons liggen. Jos Cleber en Stan Haag kregen de zilveren. „On ze lichte muziek-viool- sleutel" voor hun wals lied „Kleine gouden ster", Wim Poppink en Pi Veriss voor hun fox trot „Die zon ben jij" en Malando voor zijn tan go „Vida". £EN WESTBERL1JNSE politie-agent werd wegens zijn romantische inslag ontslagen. Twee meisjes hadden in het nachtelijk duister acht fraaie rode rozjsn uit de tuin van een ander ge plukt. De politieman, die er op zijn ronde voorbij kwam, had de meisjes niet alleen haar gang laten gaan, maar haar zelfs in het donker met zijn dienstzaklantaarn bijgelicht. J)E IN HET VOORJAAR gerestaureerde Neder lands Hervormde kerk te De Cocksdorp op Texel is voorzien van een pro- paangasverwarming, de eerste, die in ons land in een kerkgebouw wordt aangebracht. Volgende week wordt in een kerk te Schoondijke in Zeeland een tweede soortgelijke installatie in gebruik ge nomen. sche Oceaan over en 14 maal de Stille Oceaan. Het verbruikte ongeveer 47.000 ton stookolie en vervoerde 182.000 ton lading (ongeveer twee honderd millioen kilogram). De gehele bemanning werd in die jaren gemiddeld bijna vijf maal afge lost. Geen der opvarendenheeft de ge. hele reis meegemaakt. Tot degenen, die het langst van huis waren,' behoort ook de gezagvoerder, kapitein H. Rijn bergen, die 17 maanden geleden voor het laatst zijn huisdeur in Schiedam achter zich sloot. Op 16 Juni 1954 zal in de Houtrust- hallen in Den Haag een Bijbeldag wor den gehouden, uitgaande van het Ne derlands Bijbelgenootschap. Deze staat in verband met het 150-jarig bestaan van het Brits en Buitenlands Bijbel genootschap dat het volgend jaar te Londen zal worden gevierd. Met het Amerikaanse Bijbelgenootschap is de Nederlandse organisatie de voorspoe digst gedijende tak van de Britse stam geweest. Het Nederlands Bijbelgenootschap heeft steeds met Engeland, Schotland en Amerika de arbeid inzake bijbel vertaling en -verspreiding op interna tionaal terrein verdeeld. Noorwegen hal alleen de zorg voor Madagascar, terwijl Duitsland en Frankrijk aan het internationale werk beginnen deel te nemen. Er wordt trouwens steeds intensie ver naar mogelijkheden voor interna tionale samenwerking gezocht. Nog on langs zijn vertegenwoordigers van bij belgenootschappen uit België, Frank rijk, Nederland, West-Duitsland en Noorwegen in Amsterdam bijeen ge weest om na te gaan wat er op het stuk van vertaling, uitgave en ver spreiding in samenwerking kan wor den gedaan. De Oostduitse autoriteiten hebben de mogelijkheden voor godsdienst onderwijs op de scholen verruimd. Zo is het thans ontoelaatbaar, zich op de scholen tegen deelneming aan dit on derricht uit te spreken. Propaganda mag er echter evenmin voor worden gemaakt. De schoolhoofden moeten desgevraagd kosteloos verlichte en verwarmde lokalen ter beschikking van de kerken stellen Kerkelijke krin gen zien deze regeling als een belang rijke verbetering. leest kan zelf de voorbeelden opnoe men. Ergens ter wereld maakt men al tijd weK elkander het leven zuur met een nieuw soort heksenjacht. Methoden, "«men en motieven zijn gewijzigd, de oorzaken en verschijnselen zijn dezelfde gebleven. Hitier heeft zijn heksenjacht georganiseerd en met hem hield net niet op. In een parallel vol duistere kracht en opwekking tot waakzaamheid en gebruik onzer intelligentie, heeft Miller ons toegeroepen. De grootse vertoning door de Neder landse Comedie met een over biina de geheld linie evenwichtige bezetting 1er rollen heeft het stuk de indruk laten maken die het verdient. De voorstel ling maakte ons ervan bewust, dat Mil lers werk even historisch als profetisch is. T.oes Hensen als een der doortrapte meisjes, Henk Rigters als een armzalige dominee. Hans Bentz van den Berg als de man die voor alles het "ezond ver stand de voorrang wil laten een prachtige creatie John Gobau, koste lijk type van een landbouwer, Ton Lutz, een tussen alle gevoelens hee*1 en weer geslingerde domine° Hale, Ank van der Moer als de innerlijk sterke vrouw Proctor, en Albert van Dalsum als een indrukwekkende onder-gouverneur, gaven de vertoning een buitengewone dramatische eladenheid. Van Dalsum voerde ook hier de regie. E B. (Vervolg van pag. 1) IJOE DENKEN de Duitsers nu over de Saarkwestie? We moeten ons wel duidelijk voor ogen stellen, dat ondanks alles, het Saargebied naar. taal en cul tuur een Duits gebied is eri dat de Saar- landers Duits voelen. Voor de Duitsers weegt deze afsnijding zeer zwaar. De verkiezingen van 30 November 1952 wa ren een groot succes voor de bestaande regering-Hoffmann, derhalve voor de handhaving van een separate Saar- staat. Dit is echter nog geen bewijs dat de Saar-bevolking niet Duits voelt, evenmin als de 90 uit 1935 een be wijs waren dat zij pro-nazi voelden. Het votum van November 1952 geeft echter, dieper gezien, de houding weer van: laten we voorlopig de kat maar uit de boom kijken, omdat de dingen in Duitsland toch nog hangende zijn en we voor het moment zekere economi sche voordelen hebben van de band met Frankrijk. Bovendien is de huidige toestand ideaal voor dat deel der bevol king dat zich aan de smokkelhandel wijdt. En dit deel brengt namelijk ook z'n stem uit. Maar als puntje bij paaltje komt voelt de Saarbevolking even Duits als die van het Roergebied. j~)E SAARKWESTIE is dus een Frans- Duitse aangelegenheid geworden. Dat betekent tevens een Europese aan gelegenheid. Zij regardeert de nieuwe Europese supra-nationale organen als de Kolen- en Staalgemeenschap, de Raad van Europa en de conferenties van de ministers van „klein-Europa". Het Nederlandse voorstel (v. d. Goes van Naters) in de Raad van Europa strekkende tot Europeïsering van het Saargebied ligt dus logisch in de lijn van de ontwikkeling der dingen naar Europees niveau. Logisch is het ook dat ter gelegenheid van de ministersconferentie van „klein- Europa" in Den Haag het onderhoud Adenauer-Bidault over de Saarkwestie zal plaatsvinden. Dit is een meer na tuurlijk verband, dan eertijds de vol kenbondsorganen waren. En daarom is de mogelijkheid van succes ook groter. De Franse Hoge Commissaris Fran cois Poncet, heeft met Adenauer de besprekingen over het Saai-gebied te Den Haag Voorbereid. Francois Poncet kent de Duitsers. Hij studeerde aan drie Duitse universiteiten, hij was hoog leraar in de Duitse taal- en letterkun de aan de Sorbonne te Parijs en htf was 7 jaren Frans ambassadeur in Ber lijn, waarvan 5 jaren in de Hitier- periode. Hij heeft inzicht in de Duitse psyche en mentaliteit. Hij voelt ook dat een zuiver economisch probleem betrekkelijk snel en koel zakelijk kan worden opgelost, maar dat gevoels kwesties tussen twee volken de moei lijkst oplosbare internationaai-politie- ke problemen zijn. En als hij dan niet tegenstaande deze wetenschap ver klaart, dat in de voorbesprekingen met Adenauer „lichte vorderingen" zijn ge maakt, wil dit zeggen dat Donderdag de ministerconferentie in Den Haag toch met een lichtpuntje begint... In een ocrlopig overzicht van de wolsituatie in de wereld va het door het Amerikaanse ministerie van Land bouw uitgegeven periodiek „Foreign crops and markets" wordt medegedeeld, dat de wereldproductie van wol dit jaar de nog nimmer bereikte omvang heeft gehad van 4.410 millioen pounds. Dezs hoeveelheid is 80 millioen pounds grotur dan de recordproductie van het vorige jaar. Het wereld"erbruik van wol is echter sterk verminderd en het valt te betwijfelen of de grote scheer tegen de thans geldende prijzen geheel zal kun nen worden afgezet. In vrijwel alle lan den is de wolproductie thans gelijk aan die van vóór de oorlog of groter. De voornaamste v!'-nr,5'"-'-igen hierop zijn de Ver. Staten, Canada West-Duitsland en Engeland, waar de economische om standigheden „niet zo gunstig schijnen t - zijn voor de wolproductie". Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bergharen: M. J. Poo* te St. Maarten. Beroepen te Lienden (toezegging): J. Vink te Zuid-Beier land. Beroepen te Veen (N.Br.): P. P. J. Monster te Katwijk aan Zee. Bapt. Gemeenten Aangenomen naar Hoogeveen-Assen ■T. H. Blenkers cand. te Hengelo (O.), die bedankte voor Gent in België en

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9