Huiberts Guido van Deths poppen speelden voor het KCB Nieuws uit Bergen Een interessante lezing voor de Vereniging van Huisvrouwen Conferentie over uitwisseling van plattelandsjeugd Nieuws uit Heiloo Frits Kief sprak over het land van Tito wonderlamp dioprogramma ter eens naar Theater met geheel eigen, goede sfeer \yiJ WETEN, dat het zien en horen van dit poppenspel op het publiek een gevarieerde indruk heeft gemaakt. Dat sommigen niet juist wisten, hoe zij dit nu moesten zien. Dat is begrijpelijk. Het kijken en luisteren naar een pop- penvertoning is geen alledaagse zaak en eist van de mens van vandaag, gewend aan en vervlakt door hoog sensationele en emotionele prikkels, een geheel ande re instelling. Doch meer dan bij het „ge wone" toneel en het spel op het witte doek wordt de mens hier toch een spie gel van het dagelijks leven voorgehou den, wordt een ieder door de figuren en gezegden van het poppenspel gecon fronteerd met zijn menselijke zwak heden en eigenaardigheden en krijgt hij ook wel eens een flinke veeg uit de pan. En juist dit directe van het spel met de poppen, begeesterd door de man achter de schermen, is geheel eigen aan het poppentheater, verleent het zijn onuit sprekelijke bekoring. Sint komt Dinsdag Blindenbond hield propaganda-a vond JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN De Rijp Bergen krijgt een eigen afdeling Nederlanders prefereren bezoek aan Engeland GEMEENTERAAD KOMT MAANDAG BIJEEN Langedijk Chauffeur veegde vrouw van de weg Niet vlug genoeg Langedijk bouwt in een snel tempo Zuid-Scharwoude „DAMLUST' VERVOLGDE COMPETITIE Egmond aan den Hoef „Inter Nos" bracht het er goed af U slaagt beter bij Tito houdt van moppen Graft Kleuterschoolbazar bracht f1800.- op Z.- en N. Schemer Kleuterschool vraagt subsidieverhoging CULTURELE EXCURSIE DOOR „INSTITUUT" Koedi'j „Aurora" gaf weor een goed concert Stempelaren Dief in Arnhem geprikt WOENSDAG 25 NOVEMBER 1953 -g. ntje Pim. Die lamp is een iedereen. Daar komen ngelukken van." „Wat wilt mee doen?" vroeg de emir „Die lamp smijt ik in zee" „Dat zullen we nog eens p de emir. „Daarvoor ben ik Bagdad naar Diereridorp ge, U de lamp in zee te zien J geeft mij die lamp!" Hij ijn hand al uit, maar Moeder daardoor niet bang maken, ntje lager alstublieft", zei zé Billie de Spinner —-buiten op luisterde met voldoening e woorden. „Precies wat ik b", dacht hij. „Straks vliegen nog in de harenen dan mijn kans". Hij wenkte Ka- wat dichterbij te komen. Suez verwacht Roepat, pass. naar Belawan Rijnkerk, Rijnland, 23-11 van San- - Samarinda, 23-11 e naar Coosbay Slamat, 23-11 verwacht Stad Leiden, verwacht Stad. Schie- tr. 24-11 van IJmuiden naar Stad Vlaardingen, 25-11 van te Emden verwacht Tabian, 1 Ceylon naar Madras Ta- 1 van Semarang te Tandjong vacht Tomori, 23-11 van Sin- ar Tandjong Pandan Tosari, i Rangoon naar Belawan 21-11 van Mauritius naar Be- Westerdam, 23-11 van New York Wonigiri, 29-11 17 uur te rwacht Wonosari, 21-11 van Priok naar R'dam via Vlissin- illem Ruys, 23-11 van Colombo Said IJssel, 23-11 van Bre- dam Zuiderkruis, pass. 23-11 naar A'dam. DERDAG 26 NOVEMBER SUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 11.00 KRO, 14.00^—24.00 7.00 Nieuws. 7-10 Gram. 7.15 5 Morgengebed en Liturgische 8.00 Nieuws en weerberichten, n. 9.00 Voor de vrouw; 9.35 ien. 9.40 Schoolradio. 10.00 30 Morgendienst. 11.00 Voor de .45 Schoolradio. 12,00 Angelus, iconcert. (12.30 Land- eh; Tuin- delingen. 12.3312.40 „Wij van 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Kath. nieuws. 13.'20 Kamer- 3.50 Gram. 14.00 Kamermuziek, 14.45 Voor de vrouw! 15.15 piano. 15.47 Gram. 16.00 Bij- 16.30 Gram. 17.00 Voor de Gram. 18.10 Fagot-trio. 18.30 jraat. 18.40 Leger des Heils- 19.00 Nieuws en weerberichten, r de jeugd. 19.30 Gram. 20.00 20.20 Gevar. programma, denk er zo over.... en U?". ar. muziek. 22.20 Orgelconcert, 23.00 Nieuws berichten. 23.15—2400 Clavë- ital. SUM II, 298 m,: 7.00 AVRO, D, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 "Gram. pening. 8.00 Nieuws. 8-15 Gram. nwijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor >uw. 9.35 Gram. 10.50 Vciör de 1100 „Studio Europa". 12.00 12,25 „In 't spionnetje". 12.30 Tuinbouwmededelingerü.' 12.33 tsmuziek. 12.50 „Uit hef be- causerie. 13.00 Nieuws.' 13.15 of gram. 13.25 Lichte mu- Gram. 14.05 „Mag ik mij, even Mijn naam is Cox!", hoor- Sopraan en piano. 15.ÖÖ Voor 15.45 Gram. 16.15 „Het "ijiionu- de kip", causerie. 16-30 Gram. de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 itzending: Mr. W. J. van Ba- Curasao's buurland", ws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 of gram. 18.30 Gram. 18.45 eriff en zijn prairie-duivels". 19.00 Voor de kleuters. 19-05 brief uit Londen. 19.10 Ronde- ent. 19.30 Metropole-Orkest en 30 Nieuws. 20.05 Radio Phil- Orkest en solist. 21.25 „D® Taverna", hoorspel. 22.20 Ge- nuziek. 22.40 Gram. 22.45 Sport- n. 23 00 Nieuws. 23,15 Jazz- .4524.00 Gram.muziek. programma. N.T.S. 20.15— internationale voet- d Engeland—Hongarije. SCHiiFER. Ditmaal enkele ramojoonplatenwaarop het n deze onze grootste pianist ■n kwart eeuw geleden is egd. Men hoort hem in van Handel, Beethoven pin. (Donderdag 17.30 over um II, 298 m), \DlO-PHlLHARMONlSCH T. Ook dit herdenkt Scha- loor de uitvoering van diens die Javanaise. Verder ho- het mooie tweede piano van Chopin, een der zeer pogingen van deze com- om een groot werk te n; dit lag hem namelijk geheel niet. Tenslotte de s er fuga op een thema tozart, van Max Reger. rdag 20.05 over Hilversum n>. TAVERNA, een hoor- in Max Hansen, vertaald nna van CoghKaulbach. k speelt op een boerderij tserland en berust op een er dramatische motieven, dag 21.25 over dezelfde $INDS Yert-Tse aan het hof van de keizer van China zijn legenda risch schimmenspel vertoonde, om streeks het jaar duizend vóór Chris tus, is dat wondere spel met de pop pen in velerlei gedaanten en langs talloze paden over de wereld ge gaan. Via lndië, Turkije, Italië en Frank rijk brachten de zigeuners het pop penspel ook naar ons land, waar men het omstreeks het jaar 1200 voor het eerst ziet verschijnen. Overal weer hadden zij andere namen. In Duitsland kreeg de pop aller poppen de naam van Kasperl, in Engeland komt een grijns op het strakke gelaat van de Brit als hij de naam „Punch" verneemt, Puli- chinelle en Guignol zijn in België en Frankrijk begrippen geivorden en tegen het eind van de zeventien de eeuw ontstaat in deze contreien de Jan Klaassen-figuur, die met zijn Katrijn en Pierlala hier en daar, wij denken aan de poppen kast op de Amsterdamse Dam, nog een mager en vrij vereenzaamd leven leidt en lijdt PEN nieuwe opleving kreeg het pon- pentheater in ons land kort na 1945, toen verschillende poppenspelers weer |n sterke mate van zich deden spreken. Wij denken aan Cia van Boort, Henk Zoutendijk en Feike Boschma. De in Brussel geboren Guido van Deth, die al Jarenlang voor de Poesjenellen een bij zondere liefde koesterde, kwam via de letterkunde, het regisseurschap en de ambtenarij na de oorlog tot zijn doel, een eigen poppentheater. Samen met zijn vrouw Miep en geholpen door goede vrienden, vestigde hij in Juni 1945 zijn eigen schouwburg in een def tige Haagse buurt. De achterkamer werd tot „Poesjenellenkelder" ingericht. Guido van Deth durfde het in deze moderne en vluchtige tijd zo moeilijke vak van poppenkastman aan en men mag zeggen, dat hij er in is geslaagd zich sindsdien, ook dank zij zijn tour- nee's, in den lande een goede naam te verwerven. En gisteravond was Guido van Deth met zijn medewerkers dan voor de tweede maal op uitnodiging van het KCB in een der zalen van de Rustende Jager in Bergen. Tallozen waren geko men om van deze bijzondere kunst te genieten en wij weten zeker, dat velen van hun komst door mist en koude geen spi.it hebben gehad. Want er wa ren tijdens de voorstelling van ..Vader ik ga reizen", gebaseerd op de Biibelse gphikenis van „De verloren zoon" en gebracht met hand-poppen voor dit spel grotendeels ontworpen door Levinus van de Bundt en vervaardigd door een werkgroep van de Vrije Academie, heel goede en boeiende momenten. In zes taferelen werd ons de geschie denis van de zoon, die de boerderii van ziin vader verlaat om met ziin erfdeel de wereld in te trekken op zoek naar riikdom, liefde en avontuur vertoond Niet alleen „de" zraon verlaat zijn vader, doch twee van zijn broers doen desgelijks. Elk gaan zii een kant heen. Op een gegeven ogenblik koopt de zoon „ongezien" van een stel rovers twee slaven. Het bleken ziin broers te zijn. die tevoren door de rovers waren gevangen genomen. De zoon baadt zich tenslotte in weelde en de twee broers mogen hem als slaven slechts aanspre ken met de titel „meester". De knapen kriigen daar genoeg van, bedreigen hun broeder met de dood en ontroven hem ziin geld. Dan komt ook voor deze zoon de armoede, lcomt na het vergeefse zoe ken naar geluk, de nederige post van varkenshoeder. Daar bij de varkens komt het berouw, het goede inzicht en het besluit weer te keren naar de vader, dip hem, gestoken in het kleed van de bedelaar, tct grote verbazing der knechts niet afstoot, doch weer met vreugde opneemt in zijn huis. Tot slot verschijnt dai. toch nog de harlekijn, de Jan Klaassenfiguur, die er peinzend de nadruk op legt, dat men een dergelijk oud gebeuren ook in de razende wereld van nu kan ontmoeten, juist omdat het zo echt menselijk is en de warmte in sommige mensenharten ook nu nog niet geheel verkild is Wanneer men dit beseft, weet men ook, dat het optreden vim Guido van Deth in de Rus aan hoge eisen voldeed. Hoewel soms een gebrek aan voldoende actie optrad, werd dat geheel goed ge maakt door b.v. de scène van het ge sprek van de twee nachtwakers, het ge roddel van de knechten, de verrassende slavenverkoop door de rovers, de scènes in de varkensst-1 met de kostelijke ge sprekken van de varkens over de mens en het verwijt van vader varken aan zijn kinderen „In het huis van de ge meste varkens snreekt men niet over het braadspit". De koppen waren stuk voor stuk zeer suggestief en werden onder de uitgebalanceerde verlichting en de diverse standen tot schier levende mensen. In wel heel sprekende vorm kwamen die prachtige poppenkoppen tot leven in het sinttafereel, toen heel de bevolking van de boerderii zich om vader en zoon had verenigd om het grote feest van de terugkeer van de zoon in zijns vaders huis te vieren Vanmiddag trad het theater van Guido van Deth ook op in het Gulden Vlies, waar een voorstelling werd ge houden voor de leerlingen der middel bare scholen en de rijkskweekschool en dat op initiatief van de IVA, welke steeds met zoveel succes dergelijke cul turele manifestaties voor de scholieren organiseert. W.K. Het St. Nicolaascomité te Bergen maakt bekend, dat de intocht van de Sint thans definitief vastgesteld is op Dinsdag 1 December, 's ochtends om 11 uur. Het is het comité «ok na herhaalde pogingen niet mogen gelukken de Ne derlandse Spoorwegen te bewegen voor deze intocht materiaal beschikbaar te stellen. Bescheiden als de bisschop is, wilde hij wel genoegen nemen met een door een locomotor getrokken goede renwagen. De plaatselijke beambten waren gaar ne bereid geweest mede te werken, opdat de oude traditie in ere kon wor den gehouden en de Bergense jeugd deze voor hen onvergetelijke ogen blikken niet zou missen. De heren in Utrecht hebben echter anders beslist. Maar de Sint laat zich hierdoor niet uit het veld slaan: Hij hoopt nu per rijtuig zijn intocht te doen. De kinde ren van de lagere- en kleuterscholen worden opgesteld op het terrein van de Ruïnekerk vóór het Raadhuis, waar de officiële ontvangst door het ge meentebestuur zal plaats vinden. De Sint is voornemens dan een toespraak tot de verzamelde jeugd van Bergen te houden. Voor de niet-schoolgaande kleuters zal een plaats worden gere serveerd. In de Ruïnekerk te Bergen is gis teravond door de Nederlandse Blin denbond een propagandabijeenkomst gehouden, die uitblonk door haar artis tieke gehalte. Niet minder gewaardeerd was overi gens de toespraak van de heer Joh. v. d. Berg, die een krachtig en op wekkend woord sprak in korte trek ken het blindenwerk schetste en zijn gehoor opwekte de bond te steunen. Aan de muzikale omlijsting van deze avond werkte mee dt blinde pianist, de heer Thierry van Driest, die mee enkele pianovoordrachten van Beetho ven, Chopin en Hollberg zich als een virtuoos kunstenaar met een gaaf tech nisch touchée deed kennen. Voorts bracht het „Bergen's Klein Vrouwenkoor" o.l.v. de dirigente, mevr. Corry Morée Dol enkele zeer mooie nummes ten gehore. De avond, die door burgemeester ar W. Huygens geopend en door ds Be- kius gesloten werd, sloot met een film, die wel duidelijk aantoonde, dat mede lijden voor een blinde een misplaatst gevoel van medeleven betekent. 11. „Eigenlijk is mijn mededeling dat de Bloedboef-Beren nooit door men sen-ogen zijn aanschouwd niet gehéél juist", zei professor Propjos, terwijl hij zijn stoel wat dichter naar die van Jimmy trok, „want één mens ter we reld heeft ze wèl gezien. Dat was een stokoude Tibetaanse monnik, die ze eens aanschouwde en die zelfs een stu die heeft gemaakt van hun levensge woonten, want hij verbleef ongeveer drie maanden in hun midden Hij stel de later zijn bevindingen te boek en dat boek(hier begon professor Propjos te fluisteren) dat boek is in mijn bezit, 't Ligt bij mij thuis achter slot en grendel. Geheel overbodig ove rigens, want ik ken het van de eerste tot de laa'ste letter uit mijn hoofd". Jimmy knikte. .„En waarom professor?" vroeg hij recht op de man af, „waar om vertelt u juist mij dit alles? Waar om maakt u mij deelgenoot van deze zaak die toch eigenlijk 'n geheim is?" Er trok nu toch een glimlach over het gezicht van de professor. „Op aanra den van uw vriend Potlood, waarde heer", zei hij. „Die heeft mij gezegd: als er één mens ter wereld is die u moet meenemen naar het Himalaja- gebergte dan is dat Jimmy Brown. Al3 u die weet over te halen met u mee te gaan, dan kunt u er helemaal zeker van zijn dat u met een stuk of wat Bloedboef-Beren thuis komt!" Nu was het Jimmy die met een ruk van zijn Stoel op stond. „Heeft-ie dat durven te beweren!" riep hij uit. „Maar dat noem ik brutaal!" GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden zijn de volgende voorwerpen: grijs geblokte shawl, starter v. lichte motor, paar motorhandschoenen, brli, cyclamenkleur shawl. Zo klaar met de afwas, fluweelzachte handen I en.. achte ënl I (Advertentie Ing. Med.) Mej. N. Posthumus Meyjes, lerares kunstgeschiedenis te Amsterdam, heeft in de grote zaal van de Rustende Jager te Bergen 'n zeer leerrijke en interessante verhandeling gehouden voor de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen, van de afdelingen Alkmaar en Bergen. Deze bijeenkomst was tevens de laatste, die onder auspiciën van de afdeling Alkmaar werd gehouden. Bergen zal in de na bije toekomst tot oprichting van een eigen afdeling overgaan en zelfstandig han delen en doen. De waarnemend presidente van deze middag sprak gelijktijdig sympathieke woorden aan het adres van de a.s. nieuwe afdeling. Er werd gesproken van een goede samenwerking in de toekomst, maar van concurrentie zal geen sprake zijn. Zeer onderhoudend, toegelicht door lichtbeelden, onderhield mej. Posthu mus Meyes daarna de aanwezigen eni ge uren met een causerie over het Rijksmuseum en de kostbare schatten, die hier voor een ieder ter bestude ring en bewondering liggen, zodat zij het geestelijk eigendom kunnen wor den van de toeschouwer. Spr. gaf eerst een uitleg van de ar chitectuur van het mooie gebouw, dat een nalatenschap is van de grote bou wer Dr. Kuypers. Vervolgens voerde spreekster het auditorium door de tij den heen van de schilderkunst, aan dacht vestigende op details van be roemde schilderwerken uit de 15e en 16e eeuw. De verschillen in toets, het leren kunnen zien van verschillen in com- De Stichting uitwisseling en studiereizen voor het platteland, waarvan het secretariaat gevestigd is op de Volkshogeschool te Bergen, heeft in de afgelopen jaren in totaal 1129 aanvragen behandeld van jonge boeren en tuinders uit Ne derland, die voor kortere of langere tijd in het buitenland in practijk wensen te gaan. De Stichting uitwisseling en studiereizen is opgericht in 1949 en behan delt niet alleen aanvragen uit Nederland, maar eveneens uit tal van andere Westeuropese landen, vooral Scandinavië, Engeland en Frankrijk. met deze uitwisseling samenhangen, wordt er van 23-26 November een bij eenkomst géhouden op de volkshoge school te Bergen van vertegenwoordi gers uit een achttal landen, nl. Fin land, Zweden, Denemarken, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Zwitserland en Nederland. Naast de besprekingen woi- den enkele excursies gemaakt, o.a. naar de Wieringermeerpolder, de Afsluitdijn en Friesland, waarbij ook enkele be drijven zullen worden bezocht. De heer H. D. Louwes, voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, spraK gisteren over de betekenis van deze internationale uitwisseling. Ontvang sten door het ministerie van Land bouw, de Friese maatschappij voor Landbouw, het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité en de Bond voor Plattelandsvrouwen zullen dit bezoek completeren. Van de Nederlandse jongelui ging het grootste gedeelte (ongeveer 66%) naar Engeland, waarbij voornamelijk wel dé wens om de taal goed te leren spreken op de voorgrond zal hebDeti gestaan. Naar Frankrijk gingen pim. 16%, naar Scandinavië ongeveer 17%, waarbij vooral Denemarken in trek was. Tot en met 1952 (de cijfers over 1953 zijn nog niet volledig ter beschik king) werden er uit andere landen in totaal bemiddeld naar Nederland 340 personen, waarvan er uit Engeland af komstig waren 61. uit Denemarken 65, uit Frankrijk 174, uit Zweden 10, uit Zwitserland 13. Ter bespreking van de vragen, die positie, waardoor met het klimmen der eeuwen, meer perspectief in de schil derijen werd verkregen; verandering van horizon, die niej alleen plaats vond door de grondlijnen, maar waar ook de psychologie van de mens in werd .betrokken. De groei van de psyche in het por tret, dat zo nauw verweven is met het beeld in het vlak. De beweging, die allengs groter vormen ging aanne men, zodat in de tijd der klassieken alles kon worden uitgebeeld wat het leven te bieden had. Dat de mens evenwel tijdloos is, werd met diverse voorbeelden van grote meesters aange toond, zodat de dynamiek van de con- terfeitsels allengs meer ging spreken. Vooral in de religieuze uitbeeldingen van de diverse schilders-genieën, werd de toehoorders de dynamiek zeer dui delijk aangetoond. Spr. zei, dat men thans in het abstracte tijdperk is ge komen wat de consequentie mede brengt, dat men al het voorgaande mooie los zal moeten laten. Dat evenwel het stugge en het on verzettelijke van de Nederlanders hl- tijd zullen blijven spreken uit de wer ken van de meesters, kwaliteiten, die ook tijdens de watersnood weer door het Nederlandse volk zijn getoond, werd door spreekster afzonderlijk ge memoreerd. Maandagavond om half acht zal de gemeenteraad van Bergen weer bijeen komen. Op het verzoek van het Sint Nico laascomité een jaarlijkse subsidie te mogen ontvangen adviseren B. en W de raad hierop afwijzend te beschikken. Wel verzoekt het college een bijdrage van 7,50 per leerling te verlenen voor het psycho-technisch onderzoeken der leerlingen van de Kohnstamm- school. Op verzoek van de NV hotel „Nas sau Bergen" tot het inhuren van een strook berm aan het v. d. Wijckplein als parkeergelegenheid voor bezoe kers van het hotel, adviseert het col lege toestemmend te beschikken. Voorts stellen B. en W. voor de heer J. C. van Zoonen, technisch ambtenaar bij gemeentewerken, met ingang van 1 Januari 1954 te bevorderen tot tech nisch ambtenaar 1ste klasse en tot waarnemend directeur. Tenslotte zal de gemeentebegroting voor het dienst jaar 1954 worden aangeboden. BROEK OP LANGENDIJK „Er wordt in deze zaal wel eens gespro ken van wegpiraten. Maar ik geloof, dat we hier te doen hebben met een wegmisdadiger". Aldus kenschetste de .officier van Justitie, mr Holsteyn, gisteren voor de arrondissementsrecht bank de chauffeur P. K. uit Broek op Langendijk, die bij de Limmerhoek een wielrijdster opzettelijk van de weg had gedrukt. Maar dat was niet het enige. Al vorens achter het stuur te kruipen had verdachte zich eerst te goed ge daan aan acl.t glazen bier. Hij was dus nog al verhit. Toen de muziekle rares B. M. K. niet vlug genoeg plaats had gemaakt om de personen wagen te laten passeren was de chauf feur wat driftig geworden en had de wielrijdster eenvoudig een „druk kertje" gegeven. De snelheid, die daardoor ontketend werd kon de jon ge vrouw niet meer beteugelen. Om te voorkomen, dat zij in het water terecht kwam liet zij zich vallen, waardoor haar kousen werden bescha digd. Hoewel verdachte geïnformeerd had wat er voor schade geleden was meende hij daarna toch maar te moe ten doorrijden. De heren achter de groene tafel vonden het maar een vreemde handelwijze. Verdachte die inmiddels failliet is gegaan had blijk baar wel genoeg geld om midden in de week biertjes te gaan drinken en een auto te huren. Gezien de finan ciële moeilijkheden, waarin de chauf feur op het ogenblik verkeert, bepaal de de officier van justitie zijn eis tot 1 week principale hechtenis voor het ene en 1 week principale hechtenis voor het andere feit. Benevens intrek king gedurende 1 jaar van rijbevoegd heid. Uitspraak over 14 dagen. LANGEDIJK. Wie een poosje niet in de nieuwe woonwijken in de gemeente Langedijk is geweest, valt het op, fcoe hard er de laatste tijd gebouwd wordt. Sinds enige weken is de firma De Haan en Reek uit Alkmaar bezig met de bouw van acht-en-veertig woningen voor de Woningbouwvereniging „Langedijk". Hiervan komen er twee-en-dertig ui bet plan „Centrum" te Noordscharwpude en zestien in het uitbreidingsplan „Broek op Langendijk". Bepaald verheugend is, dat ook parti culieren laten bouwen. Deze particuliere bouw geschiedt met hulp van de N.V. Bouwkas Noord-Neder landse Gemeenten, waarbij ook de ge meente Langedijk is aangesloten. Onlangs besloot de raad hypothecaire garantie te geven voor deze bouw. In plan „Centrum" is dezer dagen bo vendien een nieuwe woning met garage gereed gekomen. Tenslotte is de firma Giltjes uit Broek op Langendijk bezig met het maken van een nieuw huis voor de gemeente-secre taris. ZUIDSCHARWOUDE. De leden van Damlust vervolgden hun compe titiewedstrijd. De uilslag luidde: Eerste klas: J. Zijp—Jac. Kramer ■1-1, Joh. Huilema—Th. de Haas 2-0, A. GoudsblomP. Beers 0-2, K. v. d. Ho venN. Jol 2-0. Tweede klas: Jac. BerkhoutA. Beemsterboer afgebr., A. Zuidscher- woudeP. Balder 0-2. Derde klas: C. v. d. BergM. Kaas 2-0, P. BekkerA. Mosk 1-1, D. Wie- dijkJ. Engeringh 2-0, W, van Kooten S. van Leyen 1-1. Voor een goed bezette zaal heeft de toneelvereniging „Inter Nos" een op voering gegeven van het toneelstuk „Een baby van 1000 weken", een be kend niemendalletje dat echter door zijn gemakkelijke speelbaarheid en zijn „gegarandeerd succes" graag voor het voetlicht wordt gebracht. Toch moet het mej. B. Speet als regisseuse niet meegevallen zijn, daar zij dftmaal wel met bijzonder veel debutanten op de planken moest verschijnen. De groep heeft het er bijzonder goed afgebracht. De avond werd met een kort woord geopend door de voorzitter, de heer H. Egbers, en gesloten met een korte, op wekkende epiloog van de zeereerw. hr. pastoor J. Kooy. Onder leiding van een kleine band met vlotte muziek werd de avond met een gezellig bal besloten. Parfums, Zeep en Eau de Cologne, luxe cadeaux de mooisfe arlikelen .Advertentie ing. Med.» Maandagavond hield de heer Frits Kief, journalist en radio-medewerker, een lezing over het onderwerp „Bouwt het land van Tito aan een Socialistisch Maatschappij - orde?" Op zeer interessante en voor iedereen begrijpelijke manier, zette de heer Kief, de breuk tussen Moskou en Tito, uiten. Vrijdagavond zal de gemeenteraau van Graft weer bijeen komen. De agen da vermeldt een groot aantal punten, waarvan de meeste echter van onder geschikt belang zijn en overigens hoofd zakelijk subsidie-aanvragen betreffen. Afwijkingen op het vastgestelde win kelsluitingsuur zullen besproken wor den, gevolgd door te nemen maatrege len tot beperking van hooibroei. De heer C. Slooten verzocV de gemeente hem als doodgraver ontslag te verle nen. Tevens wordt de raad voorgesteld de heer J. Pool tot ambtenaar van de burgerlijke stand te benoemen. B. en W. stellen verder voor om in zoverre op het verzoek van de polder „de Graf- termeer" in te gaan dat ten behoeve van het onderhoud der wegen niet een subsidie van f 500.maar f 250.ver leend zal worden. Voor een bijdrage aan het nieuwe consultatiebureau te Alkmaar zal waarschijnlijk een bijdrage van f 300.— worden uitgetrokken. Hoe het met de subsidieregeling van het achtergestelde kleuteronderwijs zal gaan is nog niet zeker. Dat de finan ciële positie van de Stichting Kleuter- schoolonderwijs niet overmatig roos kleurig is blijkt anders wel uit het ver zoek der Stichting de bijdrage van f 10 per kind te verhogen tot f 20.Ver volgens kan meegedeeld worden dat men tot aankoop wil overgaan van een stuk grond ten behoeve van de woning bouw te Graft. Het heeft enige be vreemding gewekt, dat het college van B. en W. afwijzend staat tegenover het verlenen van een subsidie aan de Bond van Openbare Leeszalen en Bibliothe ken ten behoeve van de door deze in stelling geëxploiteerde boekenauto, die toch uitsluitend ten dienste van het platteland is ingezet. De beide bazars, die ten bate van de kleuterschool gehouden werden, heb ben in de „gemeentedorpen" een bui tengewoon mooi resultaat opgeleverd en de dames, die avond aan avond in het huis van burgemeester Driesscn hebben zitten naaien en borduren, heb ben hun moeite dan ook ruimschoots beloond gezien. Vooral in Driehuizen is het succes buitengewoon geweest. Driehuizen heeft met zijn 200 inwoners als klein ste dorp in dé gemeente Zuid- en Noord-Schermer ƒ800,aan de bazar „geleverd". De afgelopen dagen is de bazar in de „hoofdstad" van de gemeente ge vestigd geweest en ook daar was de ontvangst buitengewoon gul. Mevrouw Kieft-Meins is op een morgen om dr e uur opgestaan en tegen twaalf uur 's middags waren er 2400 oliebollen klaar. Het ballen- en ringgooien, het knikkerbord, sjoelen en prijsschieten hebben honderden op buitengewone wijze vermaakt. Zaterdagavond werd door burgemeester Driesscn de offi ciële opening verricht, waarna de „rush" op de diverse stands begon. Zondags werd het feest rustig voortge zet. Het totale eindresultaat was een bedrag van niet minder dan 1800,—. Vermelding verdient nog de stand, die de Bond van Plattelandsvrouwen op de bazar in Groot-Schermer had inge richt en waarvan de verkoopopbrengst bestemd was voor de door de waters nood geteisterde gebieden. De communistische partij in Joegosla vië kon zich losmaken van Stalin, omdat zij vele bekwame le;ders had. Tito kwam met Dimitrov op voor een verenigd Oost-Europa, iets dat Moskou juist niet wilde, omdat het bang was in dat geval de macht te verliezen. Vervolgens besprak Kief het economi sche leven in Joegoslavië. In hoofdzaak leeft men van de veeteelt, terwijl in het noorden enige industrie is. De communistische partij is geen ver- kiezingr.partij en heeft in Joegoslavië een andere functie dan in het Westen. Wat de bevolking betreft, deze hecht meer waarde aan goed eten dan aan kleding. Tot slot vertelde Frits Kief iets over Tito. Tito houdt van moppen en ^vèr- zamelt juist de grapjes, die tegen hem persoonlijk en tegen het regiem zijn ge richt. Het Instituut voor Arbeidersontwik keling afdeling Heiloo is Zondag niet een aantal leden naar Amsterdam ge weest waar men o.l.v. mevr. Hunziker in het Stedelijk Museum de expositie „Vijf Generaties Schilderkunst" be zocht. 's Middags bracht men een bezoek aan de Stadsschouwburg om te ge nieten van Puccini's opera „La Bohèr me" door de Nederlandse Opera ten tonele gebracht. Hierna bracht het ballet van de Ne derlandse Opera, het ballet „Quatre Mouvements" op muziek van Haydn, die gespeeld werd door het opersi- orkest o.l.v. Cor Olthuis. Over deze culturele excursie hebben de deelnemers zich zeer voldaan ge toond. De Harmonieverengmg „Aurora" heeft in het Vergulde Paard een u t- voering gegeven, die de toet? der cri- tiek weer m vrijwel alle opzichten heeft kunnen doorstaan. De voorzitter, de heer A. Jongsma, verwelkomde in zijn openingswoord de aanwezigen, waaronder ook burge meester Schellmger en zi.in echtge- nole. Hij sprak er zijn teleurs ell :ig over uit dat de zaal dit keer niet tot de laatste plaats bezet was. Het optreden van Aurora heeft déze teleurstelling aanmerkelijk vei zacht. Onder leiding van de eminente direc teur, de heer Adr Nieman, bracht het orkest een serie nummers waarvan vooral twee, die in de afdeling U l- muntendheid op het onlangs geliom en concours een tweede prijs behaalden, verdienstelijk geespeeld en met een daverend applaus beloond werden. Uit de jongs! e leden van het orkest had de directeur een jeugdorkest ge vormd dat twee nummers ten bi :;te gaf en wel „Jeugdrnars" en ..Elsie". Een vrolijke stemming werd na de pauze teweeg gebrac. t door de „T'ro- ler kapel" en de „Boerenkapel". tb or de orkestleden in bijpassende costuums geformeerd. BURGERLIJKE STyi'D Overleden: Agatha Ploeger, echt- gen. van Jb. Brouwer. KLAPROOSCOLLECTE f 35.25 De Klaprooscollecte op de Kanaal dijk te Koedijk gehouden heeft f 35,25 opgebracht. De woonwagenbewoner S„ d'e bij de familie Stam aan de Noordervaart op he terdaad werd betrapt toen hij de boer derij was binnengedrongen is door de politie van de Gelderse hoofd'tad gear resteerd. Naam en signalement van de inhreker waren bekend. I

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3