Mengelwerk in Tweede Kamer LCREEM DE WONDERE WAERELT AR en CH willen meewerken aan Unie van Chr. Democraten Bestolen piloot van de Britse Koningin schadeloos gesteld Tekenen van naderende baisse? Nederland krijgt een Raad voor de Jeugdvorming Belgische Kamer stemt heden over Europese Leger Begroting Economische Zaken Bij na300 emigranten uit Canada naar Nederland Trumanisme.... McCarthy contra Truman en Engeland Heer Schmal bestrijdt het vreemde woord Uitkering Noodwet- Drees verhoogd met 3 y2 Lijdt niet langer Bekrachtiging de enige keus, zegt Van Zeeland Het geschenk waar de Sint zijn mijter voor afneemt Groot rumoer in Edinburgh Waterkrachtcentrale in Limburg Bevordering van het internationaal contact Onbekende schonk f 60.000 DONDERDAG 26 NOVEMBER 1953 BCRMUÏ ATLANTISCHE" OCEAAN BAHAMAS Golf van— Mexico 'CUBA 1R/TS - Honduras - Con b i «ch t MEXICO f HqNCHJRAS h/CA RAGl GUATEMALA- GROTE OCEAAN: COSTA RICA- Bijna J in Nederland geboren in woners van Canada zijn Dinsdag uit Montreal vertrokken om hun vacan tia in Nederland door te brengen. Zij reisden per trein naar Halifax, waar zij zich zullen inschepen op de „Maasdam". Een van deze Nederlandse emi granten, die zich minder dan twee jaar geleden in de provincie Alberta had gevestigd, gaf de volgende schilde ing van de toestand van vele van ~ijn reisgenoten. „Indien men niet teveel amusement zoekt, kan men veel geld naar de bank brengen. Dat hebben wij gedaan, nu gaan wij voor een paar maand i naar huis". De meeste reizigers komen uit het Westelijk deel van Canada en gaan de Kerstdagen bij familie in Nederland doorbrengen. Enkelen echter keren niet naar Canada terug. Een jonge Nederlander zei, clat hij zijn vrouw niet over haar heimwee naar Neder land heen had kunnen helpen. Op het eiland Guam wordt op het ogen blik een onderzoek ingesteld naar tien Japanse soldaten, die zich in de bergen zouden schuilhouden in de veronderstel ling, dat de tweede wereldoorlog nog niet afgelopen is. De Republikeinse senator McCarthy heeft via radio- en televisie dan ten slotte toch geantwoord op de onlangs door Truman uitgesproken rede in ver band met de zaak-White. De senator gebruikte de term „Trumanisme" als aanduiding voor „het stellen van je eigen politieke partij boven het belang van het land, ongeacht de mate, waarin het land daardoor wordt benadeeld. Het is de theorie, dat het kwaad, onge acht hoe groot het ook is, goed is, in dien het je politieke partij helpt." Tru man had in zijn rede het „McCarthy- isme" een vervalsing van de waarheid genoemd. Wat de Engelsen betreft zei McCarthy „Zij zijn het, die de zenuwen verschaf fen voor de oorlogvoering door het rode China. Laten wij Amerikanen het toch duidelijk maken, dat niet één Amerikaanse dollar ter beschikking zal worden gesteld aan een land, dat bloed geld maakt door handel te drijven met onze doodsvijand. Uit de statistieken blijkt, dat de Britse verschepingen naar communistisch China in het afge lopen jaar met 1500 pet. zijn toegeno men. Daarmede bevoorraden de Engel sen de Chinese communisten ,die Ame rikaan.. mannen gevangen houden en martelen". Canada heeft toestemming gegeven, dat de Amerikaanse senaats-subcom- missië voor binnenlandse veiligheid een onderhoud heeft met Igor Gouzenko, de voormalige codeerklerk van de Sov jet-ambassade. die het bestaan van een communistisch spionnagecomplot s de dag heeft gebracht. Gouzenko leeft onder een andere naam als Canadees burger onder de bescherming van de Canadese politie. (Van onze parlementaire redacteur) PAGINA'S liecft de minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, volgeschreven toen hij zijn begroting voor het jaar 1954 toelichtte. Opnieuw vulde hij liet ene vel na het andere met zijn beschouwingen, toen hij zijn antwoord klaar maakte op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer. Beschouwingen over zijn economisch beleid, de in dustrialisatie, de export, de energie-voorziening, de Kolen- en Staal gemeenschap. het mijnwezen, de middenstand, het vreemdelingenver keer, de productiviteit, de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, de bezitsvorming en nog een aantal andere onderwerpen. Woensdag middag kwamen al deze zaken in de Tweede Kamer in openbare be spreking. De honderd vroede dames en heren zullen zich er de gehele week mee bezig houden. f)E AFGEVAARDIGDE Ankersmit (VVD), Nederhorst (PvdA) en Schmal (CH) stonden voor Woensdag op het sprekerslijstje. Hoe was het hun mogelijk na de uitvoerige, schriftelijke voorbereiding van de openbare behan deling der begroting daarover nog iets nieuws te zeggen? zal men vragen. Welnu, dat is dan ook slechts zeer ten dele gelukt. De socialistische spreker zette een breed betoog op, waarin hij de minister toegaf, dat onze nationale economie niet meer los gezien kan worden van de "in ternationale, ioch waarin hij het opti misme voor de toekomst van prof. Zijl stra temperde door te wijzen op enkele symptomen a la baisse, die in de inter nationale conjunctuur waarneembaar zijn. Hij meende, dat onze welvaart aan de zijden draad van toenemende in dustrialisatie, stijgende export en emi gratie hangt en voerde een uitvoerig pleidooi voor Europese economische en politieke integratie. Wat de Kolen- en Staalgemeenschap presteert is al heel mooi, vond hij, maar het is half werk. Er moet verder gegaan worden op de weg van de internationale, economische samenwerking. De socialistische afgevaardigde pleitte verder voor coördinatie bij onze export en constateerde, dat we met de Bene lux in wat kalmer vaarwater gekomen zijn. Een tere snaar roerde hij aan, toen hij vroeg, waarom het bureau van de. Nederlands-Belgisch-Luxemburgse Dou ane unie zo'n enorm budget nodig heeft, of het niet te zwaar bezet is en wat de secretaris-generaal (de heer Jaspar) verdient. Waarschijnlijk wel meer dan een Nederlandse minister, veronderstelde hij. De redevoeringen van de heren An kersmit en Schmal kan men het best karakteriseren met „mengelwerk". Eerstgenoemde informeerde, hoe de bewindsman zal handelen, als hij in zijn verwachtingen omtrent ons wel vaartspeil teleurgesteld wordt. Het deed hem genoegen, dat de belastingen-ver laagd worden, maar hij was van oor deel, dat de verlagingen ter bevor dering van de industrialisatie meer in de industriële sfeer hadden moeten liggen. Een verarming van onze samenle ving zag hij in de materiële nood, die heerst onder hen, die vrije beroepen uitoefenen; hij pleitte voor een hogere salariëring van de academisch gevorm de ambtenaren, die telkens voor de ver leiding staan naar beter gesalarieerde particuliere betrekkingen over te stap pen. De heer Schmal trok te velde tegen het veelvuldig gebruik van vreemde woorden in de schriftelijke stukken van de minister. Men komt er in tegen „adequaat", verschillende malen het woord „trent" en zelfs las hij ergens „de indicatie van mutaties", dat even gemakkelijk in het Nederlands gezegd had kunnen worden. Iedereen moet Ie stukken kunnen lezen, vond hij. De pu blieke belangstelling is een levensvoor waarde voor de democratie. Overigens wenste de christelijk-histo- rische afgevaardigde ingelicht te wor den over de plaats en de taak van de secretaris-generaal aan 's ministers de partement; over wat .de regering denkt te doen ter bevordering van het vreem delingenverkeer en de bouw van grote hotels en over de investeringen door Nederlanders in het buitenland. Het cadeaustelsel komt in aanmerking zo vond hij tenslotte voor een spoedige, wettelijke regeling. gij DE TWEEDE KAMER zijn acht wetsontwerpen ingediend, onder meer tot wijziging van de Invalidi teitswet, van de noodwet Ouderdoms voorziening en van de Kinderbijslag wet. De minister van Economische Zaken acht het gewenst de loongren zen van de Invaliditeitswet en van de Ziektewet voorlopig met vijf procent te verhogen, waardoor deze op f 5300, zullen komen. Met betrekking tot de wijziging van de noodwet Ouderdoms voorziening stelt de minister een ver hoging van de uitkeringen met drie en een half procent voor. De minister acht het niet juist om ook de loongrens van de Werkloos heidswet met vijf procent te verhogen. De uitkeringen van de noodwet- Drees zullen voor gehuwden jaarlijks met f 39 in de eerste en met f 33 in de vijfde gemeenteklasse worden verhoogd. Voor ongehuwden zijn deze bedragen f 22 en f 18.50. De verlaging van de personele be lasting kan gesteld worden in de eer ste en vijfde gemeenteklasse voor ge huwden op resp. f 5.50 en f 11.50 m voor ongehuwden op resp. f 3 en f 6.50. De tijdelijke verhoging van rente ingevolge de Invaliditeitswet wordt voorgesteld op 6 zodat de tijde lijke bijslag thans 21 komt te be dragen. door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88 (Advertentie, Ing. Med.) (Van onze parlementaire redacteur) p^EDERLAND krijgt binnenkort een Raad voor de Jeugdvorming. De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp tot instelling ervan zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd en aangenomen mag worden, dat de Eerste Kamer zich er eveneens mee verenigen zal. Vooraf had de minister van O. K. en W., mr Cals, het ontwerp verdedigd, o.a. door er de aandacht op te vestigen, dat de niéuwe Raad zich zal gaan bezig houden niet alleen met de zogenaamde asphaltjeugd, maar ook met onze gezonde naar lichaam en geest jongens en meisjes, die zich in vrije jeugdorganisaties verenigd heb ben. Hoewel de Centrale Jeugdraad van 1920 belangrenke adviezen heeft ver strekt, heeft hij toch niet aan de ver wachtingen beantwoord. Vandaar nu de Raad voor de Jeugdvorming. Onder de jeugdzorg worden ruim 600.000 jongeren begrepen en 7300 lei ders en leidsters bemoeien zich ermee. Een jeugdwet achtte de bewindsman niet mogelijk en een jeugdstatuut om deze beide dingen was gevraagd zal in de eerste plaats moeten worden opgesteld door hen, die met de opvoe ding van de jeugd in engere zin zijn belast. De bewindsman verzekerde, dat bij de samenstelling van de Raad terdege met de verschillende geestelijke stro mingen rekening zal worden gehouden. Deze verklaring was later voor de heer Fokkema aanleiding om een desbetref fend amendement in te trekken. Ook enkele andere amendementen werden na 's ministers betoog ingetrok ken. De bewindsman nam er enkele over, er werd één verworpen en één aangenomen. De voorzitter van de Belgische Tweede Kamer, Frans van Cauwclaert, heeft gisteren aangekondigd dat de Kamer vandaag zal stemmen over de wet tot ratificatie van het Europese Verdedigingsverdrag. Minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland zeide, dat de Katho lieke regering zich verenigd had met enige voorwaarden, gesteld door de Socialistische en Liberale oppositie partijen, teneinde de volledige steun van die partijen te verkrijgen. Van Zeeland zei, dat het E.V.G.-ver- drag geratificeerd moest worden „om dat er werkelijk geen goed alternatief bestaat". Hij voegde eraan toe, dat als Duitsland belet wordt lid te worden van de E.V.G., hij er de voorkeur aan zou geven dat het zich aansluit bij het vormd door de K.V.P. Hoewel in Bel gië, Frankrijk en Italië de nationale afdelingen der unie een vrijwel uit sluitend rooms-katholiek karakter dra gen, is dit met name voor Duitsland niet het geval, omdat aan de Christe lijke Democratische Unie van Aden auer ook de protestanten in Duitsland medewerken. in de parlementen van Straatsburg en Luxemburg is een geregelde samen werking ontstaan tussen de vertegen woordigers van de christelijke demo cratische partijen van de verschillende landen, waarbij ook de anti-revolution- naire en christeiijk-historische afge vaardigden betrokken zijn geworden, zodat deze in het fractieverband van de christelijk-democratische groep zijn opgenomen. Daardoor is vanzelf de vraag aan de orde gekomen, of nu ook het contact tussen de drie christelijke partijen in ons land ten behoeve van deze internationale samenwerking niet diende te worden bevorderd. 's Werelds meest verkochte hairdressing County Perfumery Co. Ltd., Scanmore. England. Imp. Jacq. Mot Jr., Amsterdam (Advertentie, Ing. Med.) Noordatlantisch Pact, „liever dan ge ïsoleerd te blijven en misschien zich weer tot het Oosten te wenden, zoals het in het verleden gedaan heeft". Maar aansluiting van Duitsland bij de Noordatlantische Verdrags-organi- satie, of zijn herbewapening ingevolge een directe overeenkomst met de Ver enigde Staten, wilde zeggen „onbelem merde Duitse herbewapening met de daaraan verbonden mogelijke cata strophe. Onder uitroepen als „Judas Iscari- ot", „Verrader" en „Politiehandlanger" heeft gisteren te Edinburgh een woe dende menigte getracht een man te molesteren, die tegen vier jonge Schotse nationalisten had getuigd, die terechtstonden op beschuldiging van „samenzwering om de regering om ver te werpen". De getuige, John Cullen, moest door 20 politiemannen in bescherming wor den genomen. Op straat werden vlug schriften rondgèstroóid, waarin ge sproken werd over „Engelands Ge stapo aan de kaak gesteld". De vier Schotten waren tevoren- onschuldig; verklaard aan samenzwering, doch wegens het bezit van ontplofbare stoffen ieder tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld. Ex-bondskanselier dr Leopold Figl van Oostenrijk is in de plaats van dr Karl Gruber tot Oostenrijks minister van Bui tenlandse Zaken benoemd. Naar wij vernemen is aan de N.V. Noury en Van der Lande te Deventer vergunning verleend voor het bouwen van een waterkrachtcentrale in de Maas nabij Linne (L.). Deze beslissing opent de mogelijk heid, dat voor de eerste maal in de ge schiedenis van Nederland kan worden overgegaan tot het winnen van elec- triciteit uit waterkracht uit een van onze grote rivieren. De vergunning was door de N.V aangevraagd ten behoe ve van haar chemische fabriek te Roer mond. De nieuwe Amerikaanse ambas sadeur in ons land, de hëèr C. Freeman Matthews, werd giste ren op paleis Lange Voorhout te Den Haag door de Koningin ontvangen, ter aanbieding van zijn geloofsbrieven (Advertentie, Ing. Med.) [-JET CENTRAAL comité van de Anti- Revolutionnaire Partij heeft zich in principe bereid verklaard mee te wer ken aan de Unie van Christelijke De mocraten (Nouvelles Equipes Inter nationales), onder voorbehoud van enkele punten waaromtrent een nadere regeling nodig wordt geacht. Het hoofdbestuur van de Christelijk Histo rische Unie is bereid gebleken, voor lopig voor een jaar zijn medewerking te verlenen. De Unie van Christelijke Democra ten is sinds de bevrijding werkzaam met Parijs als hoofdzetel. Zij heeft ten doel contacten te leg gen tussen die groepen en die politie ke persoonlijkheden in de verschillende naties, die uitgaan van de beginselen van de christelijke democratie. De Ne derlandse afdeling werd tot heden ge- Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zijn gisteren na hun bezoek op de Bermuda-eilanden per vliegtuig aangekomen op Jamaica, waar zij drie dagen zullen blijven. Daarna gaan zij scheep voor de reis naar Australië en Nieuw-Zeeland. Gezagvoerder Anthony Loraine van de Stratocruiser, waarmee het Britse koninklijke paar reist, uit wiens wo ning voor een waarde van ruim f 90.000 werd gestolen, toen hij was gestart voor de koninklijke reis, is door twee giften schadeloos gesteld. Dinsdagmiddag ont ving mevrouw Loraine van een onbe kende een chèque van 60.000 gulden, £EN DRONKEN STIER heeft dezer dagen een paniek veroorzaakt in Kharagpoe, een hon derd kilometer ten Wes ten van Calcutta. Het stomme dier was losge broken en drong op zijn zwerftocht het achter huis van een café bin nen. Daar ontdekte het tot zijn vreugde een vat met twintig liter ster ke drank, door de café houder zelf gestookt en ongeveer van dezelfde kracht als wodka. Daar het dier zijn maat niet kende, nam het de ge hele inhoud van het vat tot zich en waggelde toeh lallend de straat op. Op zijn dronkemans- tocht door de lange dorpsstraat doodde de stier, die een kwade dronk bleek te hebben, drie dorpelingen voor dat de toegesnelde be volking hem in een hoek kon drijven en voor im mer onschadelijk ma ken. W IE WAAGT het te be weren, dat de delf- stoffen dezer heerlijke aarde aan hun einde be ginnen te komen? Up een bouwterrein te Sieg- burg nabij Bonn hebben Duitse kinderen een fraaie kruik met Franse goud- en zilverstukken uit het begin van de zes tiende eeuw gevonden, en de Amerikaanse hotel eigenaar William Sneed, wiens hobby het schat graven is (en wiens hob. by is dit niet?), heeft bij de monding van de Su wannee in Florida een kist met Spaanse goud en zilverstukken uit het midden der achttiende eeuw ter waarde van 625.000 dollar gevonden. Hoe romantisch en luc ratief allemaal! £?EN HEER in Kopen- hagen heeft nu reeds genoeg van de drie-di mensionale film. Toen hij een enorme fabrieks aardappel uit het raam van een vierde verdie ping naar beneden zag vallen, bleef hij er ge woon naar staan kij ken, totdat de aardap pel met een vette klap op zijn oog terecht kwam. ïn hpt zieken huis zei bij tegen de dokter, die een bief stukje op zijn oog legde, dat bet de schuld van de drie-dimensionale film was. Hij was er im mers aan gewend om ge- woon te blijven zitten kijken, wanneer stoe len, messen of tomaten van het doek af de zaal in suisden. Dat had hem een ongerechtvaardigd gevoel van veiligheid gegeven, ook buiten de bioscoop. j-JET LIEFLIJKE Kwints- heul beroemt zich er op het oudste echtpaar van Nederland onder zijn burgers te hebben. In het tehuis voor ouden van dagen aldaar woont namelijk het krasse echt paar Buys-Vis. Zij werd Zondag zes-en-negentig jaar en hij hoopt op 4 December dezelfde leef tijd te bereiken. Beiden zijn nog gezond en op gewekt en vol belang stelling voor de klein, en achterkleinkinderen. Opa Buys is als oud- schipper. door geen re zen of wind van zijn da gelijkse wandeling te weerhouden. Is er in Noord-Holland geen echt paar baas boven baas? Het bovenstaande kaartje geeft de drie plaatsen aan. die het Britse koninklijke paar de komende dagen zal bezoeken. Het bevindt zich thans op de Bermuda's. NEDERLAND EN ITALIË MAKEN AMBASSADE VAN GEZANTSCHAP De regeringen van Italië en Neder land hebben besloten hun wederziidse gezantschappen te verheffen tot 'am bassades. Deze beslissing ij genomen op grond van de bestaande nauwe relaties tussen beide landen, mede in verband met de ontwikkeling der Europese samenwerking. Vijf mijnwerkers zijn Woensdagochtend om het leven gekomen en drie gewond als gevolg van een mijngasontploffing in een mijn te Berknmen in het Ruhr- gebied De lijken en de gewonden zijn geborgen. waarna enige uren later Billy Butlin, de eigenaar van de bekende Britse va- cantiekampen, een chèque van 30.000 gulden kwam overhandigen. „Het is als een sprookje", zei mevrouw Loraine. Butlin verklaarde, dat de bedoeling van zijn gift was, dat gezagvoerder Loraine, „aan wiens hoede het leven van de Ko ningin is toevertrouwd, niet meer de zorg heeft, dat hij alles is kwijtgeraakt". ZUID 'iueniKA PANAMA JAMAICA

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 13