Politieke zonder economische integratie Aanval van r.k. mr Blaisse op socialist drs Nederhors Is vrije huurvorming wel te realiseren Fonteijn wendt zich tot de Tweede Kamer Koper werd doorgezonden naar Oost-Europa Hongaren door Engelse pers met lof overladen DE WONDERE WAERELT A G FA ISOLETTE Ook Dr J. Schouten deed een aanval op Drs Nederhorst In avondvergadering van de Tweede Kamer NU OOK VOOR f De wijziging van de Huurwet Vrees voor prijsstijging Ontslag strijdig met Keuringsreglement Verzoek om rehabilitatie I D!en,te st"n' dy nimmer 3311 bron- Nederlandse zaken lieden veroordeeld KREOfLAVON Trams in hoofdstad door trolleybussen vervangen „Zwarte lijst" is geen smaadschrift Fameuze overwinning NOG, EVEN een dom be richtje over een domi nee in Aagtekerke (in Zeeland), die zonder op houden werd opgebeld dooi- allerlei onbekende mensen, die „groenkraag voederbieten" bestelden. Dominee hield vol, dat hij ze niet kon leveren, maar de adspirant-kopers zetten maar door. Toen de telefoon roodgloeiend werd, stelde de predikant een onderzoek in. Ten slotte bleek, dat de wer kelijke groenkraag voe derbieten-verkoper in een advertentie het verkeer de telefoonnummer had gezet. Dodelijke aanrijding in Den Haag Gezin door gas bedwelmd VRIJDAG 27 NOVEMBER 1953 (Van onze parlementaire redacteur OP HETZELFDE ogenblik, dat in de Ridderzaal in Den Haag de ministers van Buitenlandse Zaken van het „kleine" Europa bijeen kwamen ter bespreking van de mogelijkheden ener Europese politieke integratie, richtte de K.V.P.-afgevaardigde mr Blaisse gistermiddag in het naast de Ridderzaal gelegen gebouw der Tweede Kamer een felle aanval op drs Nederhorst van de P.v.d.A. over hetzelfde onderwerp. Zoals bekend verondersteld mag worden, huldigt de Nederlandse regering het standpunt, dat als voorwaarde voor de politieke integratie geldt een economische samenwerking, ongeveer zoals in de Kolen- en Staal Gemeenschap bereikt is voor deze bepaalde producten. En wat deed nu drs Nederhorst in de Tweede Kamervergadering van Woens dagmiddag? Hij pleitte voor de economische integratie, sprak als zijn overtuiging uit, dat deze pas volle betekenis zou hebben als ook een politieke integratie tot stand komt, maar hij maakte er geen bezwaar tegen, dat maar vast op politiek gebied geprobeerd wordt te bereiken, wat mogelijk is. Temeer daar hij de economische integratie niet op siel en sprong geboren zag worden. Drs Nederhorst doorkruiste dus min of meer de officiële regeringspolitiek. Donderdagmiddag meende het r.k. lid mr Blaisse hem daarover te moeten onderhouden. (Van onze parlementaire redacteur) JN DE AVONDVERGADERING deed de anti-revohitionnaire fractievoor zitter dr Schouten niet nog eens dun netjes, maar fors over wat in de mid dagbijeenkomst mr Blaisse gepresteerd had. Hij kapittelde de socialistische economische deskundige, drs Neder horst om diens bereidheid tot mede werking aan een politieke Europese integratie zonder de gelijktijdige tot standkoming van een Europese econo mische gemeenschap. Dr Schouten baseerde zijn repriman de op de wijze waarop het officiële standpunt van de regering zich heeft gevormd, nl. met medeweten en in overleg met de Kamer. De A.R. woord voerder had gedacht dat drs Neder horst en zijn partijgenoten tot de meerderheid behoorden die meent dat politieke en economische integratie niet los van elkaar gezien kunnen wor den. Wanneer drs Nederhorst een andere opvatting huldigt dan maakt hij daar mede gewild of ongewild een ernstige inbreuk op het beleid van de rege ring. Dr. Schouten noemde dat uiter mate gevaarlijk, vooral in deze tijd. Overigens drong hij aan op het in dienen van een wetsontwerp waarbij transformatie van risicomijdend in risicodragend kapitaal wordt mogelijk gemaakt en hij vroeg om het inbren gen van de artillerieinrichtingen in een normaal staatsbedrijf. Dr Schouten kwam pas als vijftien de spreker aan het woord. Na hem beklommen nog twee A.R. het spreek gestoelte, nl. de heren Hazebosch en van Eysden. De heer Hazenbosch verzocht aan minister De Bruijn om een spoedige totstandkoming van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, doch waar schuwde tegen dwang. Hij schaarde zich daarmede aan de zijde van de heer Koersen (KVP) en Kikkert (CHU) die een zelfde wens hadden geuit. Ds Zandt (SGP) daarentegen moest in het geheel niets van de PBO heb ben. Deze afgevaardigde zag meer heil in een drastische belastingverlaging vooral ten bate van de kleine onder nemingen. De heer Van Eysden stond op de bres voor de middenstand. Hij ver langde dat de minister aandacht zou schenken aan de liquiditeitsmoeilijk heden van de middenstand en hij be val een vergemakkelijking van de cre- tiietverstrekking aan. Vrijdag komen de ministers Zijlstra en De Bruijn en staatssecretaris Veld kamp aan het woord. £)E HEER BLAISSE betoogde, dat politieke en economische integratie niet los van elkaar gedacht kunnen worden en dat drs Nederhorst een bres schoot in het officiële, Nederlandse regeringsstandpunt, nog wel aan de vooravond van de ministersconferen tie Dat moment achte hij ongelukkig gekozen. De positie van onze vertegen woordigers zou er door verzwakt kun nen worden. Mr Blaisse zei dit alles op een nog al aggressieve en sterk verwijtende toon. De heer Nederhorst zal het ant woord wel niet schuldig' blijven, den ken .we. We hebben ons niet aan de indruk kunnen onttrekken, dat deze tegen stelling sterk werd opgeblazen. Mis schien gaat daarachter een politieke tegenstelling schuil en heeft mr Blaisse het gevoel gehad dat de socialist zich richtte tegen de vooral van Katholieke zijde voorgestane integratie. In de ononderbroken woordenstroom, die bij de behandeling van de begro ting van Economische Zaken vloeide, was deze schermutseling overigens de enige interessante gebeurtenis. De heren Van Leeuwen (VVD), Roemers (PvdA), Weiter (KNP), Blaisse (KVP) en Reuter (CPN) brachten de kwestie van de investerin gen „ter sprake, een bewijs, dat daar aan veel gewicht gehecht wordt. Te recht, want van voldoende investe ring hangt de uitbreiding van de in dustrialisatie en daarmede de werk gelegenheid, de verhoging van de pro ductie en de mogelijkheid van export af. De heer Van Leeuwen meende, dat er een overvloed is aan risico-mijdend kapitaal en een tekort aan risico-dra gend kapitaal en hij beval de rege ring aan door haar belastingpolitiek de industriële emissies te bevorderen. De heren Weiter en Blaisse dachten er ongeveer evenzo over, maar de heer Roemers vroeg zich af, of niet eerder gesproken moest worden van een te geringe doorstroming dan van een te kort aan risico-dragend kapitaal. De heer Janssen van de KVP on dersteunde elke stap, die de regering zou zetten om te komen tot conver tibiliteit van de dollar. De heer Roe mers beval in het belang van de werkgelegenheid stimulering van de consumptie aan en oefende met de heren Weiter (KNP), Peschar (PvdA) en Hooy (KVP) critiek uit op de tra ge voortgang van de totstandkoming van de publiekrechtelijke-bedrijfsorga- nisatie, al speet dat de heer Weiter eigenlijk slechts zeer matig en hadden de heren Peschar en Hooy daarbij met name een toporgaan voor de midden stand op het oog. De belangen van de middenstand werden krachtig bepleit door de heren Peschar (PvdA), Hooy (KVP) en Cor- nelissen (VVD). Credietverstrekking met het oog op de bedrijfsuitrusting, spoedige wettelijke regeling van het cadeaustelsel en een technische her ziening van de winkelsluitingswet wa ren daarbij o.a. de wensen. (Advertentie, Ing. Med.) de meest geliefde 6x6 camera Y^ERSCHENEN is het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de huurwet. Wat het regeringsbeleid betreft hadden sommige leden wel enig voorbehoud. Het beleid berust volgens de leden op het streven naar herstel van de vrije huur vorming. Hoe denkt de regering echter een dergelijk plan te realiseren, als men toe is aan de noodzakelijke krotopruimingen op grote schaal alsmede de sane ringen van binnenkernen, die dan moeten worden uitgevoerd? Zal een en ander kunnen geschieden zonder enige vorm van regeringsinvloed op en dus zonder regeringsbemoeiing met de huren? De leden zouden het hebben toegejuicht, als er was gestreefd naar de stichting van een huur-egalisatiefonds en de heffing van een huurbelasting. Zij hadden van de regering althans een bescheiden stap in die richting verwacht. Verder waren de leden van mening, dat bij de beoor deling van het effect van de huurstop in 1940 en de thans etappe-gewijze toe gepaste huurverhoging niet buiten beschouwing mag worden gelaten: le dat niet slechts het onderhoud van de huurwoning veelal achterop is geraakt, doordat de exploitatie voor de verhuurder minder lonend is geworden, en 2e dat met name wat het interieur betreft, de huurders noodgedwongen het onderhoud hebben overgenomen. QIT heeft in zeer vele gevallen het be. drag, hetwelk de huurder in feite aan huisvesting uitgaf, opgeheven bo ven het overeengekomen huurbedrag. In dezelfde verhouding hebben de ver huurders op vroegere normale uitga ven gespaard. Andere leden waren de mening toegedaan, dat het huurpeil te lang is gehandhaafd op dat van voor de 8 punten die pleiten np voor de Isolettevan T. 00 1 Haarscherp tekende AGFA AGNAR jent 1ï4.S met Varlo sluiter 2 Deze lichtsterke 4,5 lans Is Ideaal voor •He soorten kleuropnamen 3 .Tot In. de kleinste onderdelen een ft* lijnde preeisie.camera 4 Formaat 6x6, dus 12Lopnamen op een 6x9 rolfilm 5 Compleet Ingericht voor llitsfotografle: llltscontaet en cpsleekschoen voor synchro llilser 6 Rompontspanner 7 Handig van vorm, (raat van uiterlijk 8 Ongekend laag In prijs (Advertentie, Ing. Med.) chiale asthma heeft geleden. ^a de uitspraak van het Haagse ge rechtshof, dat hem tot 2 maanden voorwaardelijk veroordeelde wegens gepleegd smaadschrift, heeft de thans 54-jarige ex-sergeant-konstabel der Koninklijke Marine A. H. F. Fonteijn zich onmiddellijk met een adres tot de Tweede Kamer gericht. Hij betoogt in dit rapport, dat tijdens dit nu al 4 jaar lopende, door hem op zettelijk tegen zich zelf uitgelokte straf proces, wegens smaadschrift, uit alle medische rapporten, dus uit die van 1935 (voor en onmiddellijk na zijn ont slag) als ook uit het dit jaar uitge brachte medische rapport vast is ko- £EN AMSTERDAMSE en een Haagse koopman-importeur, de 35-jarige J. L. en de 55-jarige Chr. K. B., die in het eerste kwartaal van '52 hun admi nistratieve bemiddeling hadden ver leend bij koperleveranties van België uit via Rotterdam naar Oost-Europa, zijn gisteren door de economische kamer van de rechtbank te Amsterdam beiden veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De officier van Justitie had tegen elk zes maanden geëist. KANS OP VERKOUDHEID? voorkomt en geneest Geen snoep/e, maar.... 't helpt (Advertentie, Ing. Med.) Beiden ,bona fide zakenlieden met een blanco strafregister, was overtre ding van het deviezenbesluit ten laste gelegd, nl.: het op de aanvraag tot in voer van koper uit België vermelden, dat dit voor verkoop/verbruik in Ne derland bestemd was, terwijl het koper in werkelijkheid verscheept werd naar het gebied achter het IJzeren Gordijn. Het betrof hier twee transacties van respectievelijk 100.000 en 150.000 kilo rood koper, die een gezamenlijke waar de van meer dan een millioen gul den hadden. Door deze transactie was geen enkel nadeel toegebracht aan de Nederlandse deviezenpositie. De raads man van de Haagse koopman, had ter zitting medegedeeld, dat de betalingen via Zwitserland in dollars geschiedden. Het initiatief tot deze transacties ging uit van een Belgische firma in Brussel. Teneinde een exportvergunning in België te krijgen was het voor deze firma noodzakelijk daarbij een in voervergunning aan de Belgische dienst voo'- in- en uitvoer over te leggen. Op verzoek van de firma vroegen de twee K derlandse zakenlieden bij de Cen trale dienst voor in- en uitvoer in Den Haag invoervergunningen voor koper aan, die verleend werden. De zendin gen arriveerden in Nederland, niet als normale invoerzendingen die inge klaard werden, doch als transito trans port via Rotterdam. Voorts schrijft hij, dat hij volgens het in 1935 geldende militaire keurings- besluit, art. 10, alleen voorgoed als be roepsmilitair ongeschikt had mogen worden verklaard „voor een ongenees lijke ziekte, waarvan de genezing vruchteloos is beproefd". Het proces wegens smaadschrift latend voor wat het is, concludeert hij, dat hij toch in ieder geval in strijd met dit keurings reglement ontslagen is en dat al zijn pogingen dit ongedaan te maken vruchteloos zijn gebleven. Hij verzoekt de Tweede Kamer hem do°r een commissie te laten horen om met officiële stukken en bewijzen de door hem gestelde feiten waar te ma ken. Daarmede zo schrijft hij is het belang yan het gehele Nederland se volk gediend, aangezien „onoirbare handelingen", waarvan hij meent de dupe te zijn geworden, „de wettelijk voorgeschreven rechten van militairen aantasten." Tot slot verzoekt hij „in het belang Yan bet recht en mijn persoonlijk be lang bij de minister van marine aan te dringen op rehabilitatie. B. en W. van Amsterdam zijn voor nemens opnieuw de vraag in studie te nemen, of het aanbeveling verdient het gemeentelijke tramnet geheel of ge deeltelijk te vervangen door een net van autobussen of trolleybussen. Dit wordt opgemerkt in de memorie van antwoord op het verslag der afdelingen van de gemeenteraad over de begro ting voor 1954. Bij het vraagstuk van de steeds toe nemende verkeerscongestie in de bin nenstad speelt ongetwijfeld de tram een belangrijke rol. De vraag of in de binnenstad de tram al dan niet zou moeten worden vervangen door een ander middel van publiek vervoer, is herhaaldelijk het onderwerp van uit voerige gedachtenwissêling in de ge meenteraad geweest, zo wordt in de memorie gezegd. Tot dusver heeft dit niet geleid tot de overtuiging, dat het aanbeveling verdient, wijziging te brengen in de huidige exploitatie door middel van trams. B. en W. zijn bereid tevens in studie te nemen welk type vervoermiddel voor vervanging der trams in aanmer king komt. Zij zullen ook overwegen om met autobussen of trolleybussen op enkele lijnen in de binnenstad een proef te nemen. Het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren de uitspraak van de Almelose rechtbank bevestigd, waarbij de 47- jarige incassobureauhouder G. W. le L. uit Almelo van smaadschrift was vrijgesproken. Verdachte had als hou der van een incassobureau een 'zoge naamde zwarte lijst aangelegd van personen, die z.i. niet credietwaardig waren. Deze lijst stuurde hij naar zijn abonné's. Het ging er bij de be handeling van de zaak om of het niet eredietwaardig-zijn als een belediging diende te worden opgevat. Ook de procureur-generaal kon zich met het vrijsprekend vonnis van de Almelose rechtbank verenigen, zij het op enigs zins andere geformuleerde gronden. oorlog en in 1951 met een te gering per centage is verhoogd. Voorts werd door enige leden betreurd, dat het amende- ment-Bommer c.s. door de Tweede Kamer was aangenomen. Daardoor was afgestapt van de aanvankelijk in het ontwerp opgenomen enigszins vrijere sfeer voor de huur van bedrijfspanden. Naar hun mening ligt deze huur in een ietwat andere sfeer dan de huur van woningen. In het laatste geval geldt het in de voorziening in de primaire levensbehoeften van de mens, bij de huur van bedrijfspanden verkeert men in de economische sfeer van het bedrijf. Andere leden verzetten zich tegen de critiek, geoefend op het amendement- Bommer c.s. £)IT toch strekte er o.m. toe, winke liers en andere middenstanders te gemoet te komen. Enkele leden ver klaarden zich met de voorgestelde huur verhoging volstrekt niet te kunnen ver. enigen. Zelfs indien voor deze verho ging volledige compensatie zou worden gegeven staat het toch reeds bij voor baat vast, dat die compensatie een prijs verhogende werking zal hebben, zodat andermaal het levenspeil van de arbei dersklasse zal worden aangetast. Ver der werd door verscheidene leden de vraag gesteld of de regering niet beter zou hebben gedaan met een stelsel van automatische huuraanpassing voor te stellen, waarbij dan tevens enig ver band zou kunnen zijn gelegd met de toekomende productiviteit. Deze leden stond mitsdien voor de geest, de aan passing door een verhoging van de hu ren met b.v. 10 pet 's jaars, in zes of zeven jaren tot stand te brengen. In een tapijtfabriek te Hilversum is de 51-jarige schilder J. de W„ terwijl hij in de fabriekshal op een noge stel lage bezig was het plafond te schilde ren, door een duizeling bevangen en naar beneden gestort. In de Engelse ochtendbladen heb ben de sportredacteuren niets dan lof voor het spel van de Honga ren. Onder koppen als: Een ver pletterende nederlaag en een les voor Engeland", „Briljante Hon garen verpletterden Engeland" en „Bij de Hongaren vergeleken wa ren wij achterlijk", staan de meest enthousiaste verhalen over de techniek, tactiek en de balbehan deling van de Hongaarse spelers. In de Daily Mail schrijft Roy Peskett onder het hoofd „een saluut voor de kastanjebruine Hongaarse wonderspe- lers" („The maroon Magyar marvels") dat het beste elftal dat ooit in Engeland gespeeld heeft niet alleen het 90 jaar oude Engelse record van nooit door een continentale ploeg verslagen te zijn te niet heeft gedaan, maar tevens heeft aangegeven op welke leest het Engelse voetbal in de toekomst geschoeid moet worden. Clifford Webb constateert in de Daily Herald dat Engeland zowel op het stuk van vaart en knapheid als van uithou dingsvermogen ver overtroffen werd. De Engelsen zagen zich voor problemen in snelheid en precisie geplaatst welke Billy Wright en de zijnen met geen mogelijkheid konden oplossen. WELE NATURELLEN in Zuid. Afrika hebben de gewoonte hun kinde ren de namen te geven van personen, die zij vereren. Zo stond dezer dagen de zwarte heer Adolf Hitler terecht, omdat hijtwee bus sen verf en een verf kwast had gestolen. Hij moet twee maanden brommen. De eveneens zwarte heer William Shakespeare kreeg een tientje boete, omdat hij in het openbaar ge vloekt ea getierd had. „Uw optreden was niet in overeenstemming met de kwaliteit van uw litteraire productie" zei de rechter. J7E1V driejarig jongetje, eveneens aan de Kaap, had een week lang iedere morgen van zijn moeder een schoteltje melk ge had voor zijn „Poenie- Poenie". Toen de vader van het knaapje geen bijzonder duidelijk ant woord kreeg op Zijn vraag, wie toch wel die „Poenie-Poenie" was, liep hij zijn zoontje en het schoteltje melk ach terna. Het ventje ging bij een hoop oude planken op zijn buik liggen en riep luidkeels „Poenie- Poenie". Tot zijn ont steltenis zag de vader, dat „Poenie-Poenie" een reusachtige slang was, die gretig het schoteltje melk leegdronk. Het beest, dat een half uur later werd doodgescho ten, was een uiterst giftige geelkapel van anderhalve meter. JN EEN postagentschap aan de Amsterdamse Nassaukade was het en kele dagen geleden plots klaps een hele conster natie. „Niemand de deur uit!", riep een heel deta chement politiemannen uit en fouilleerde ieder een, die in de buurt van een 65-jarige man had gestaan, want deze was zomaar f 375 kwijt. Het was een bijzonder pijn lijke geschiedenis en de vijftien slachtoffers moch ten tenslotte weer gaan, want het vermiste geld werd niet gevonden. Of liever, het werd wèl ge vonden, een uur later, door de „benadeelde" zelf: thuis, in zijn an dere pak [)E ARME BRITTEN die verwacht had den, dat de voedsel ro«!«oe-"»ring, waaraan geen eind schijnt te komen, met Kerstmis 1953 nu toch eens ge heel en voorgoed zon zijn afgeschaft, hebben een nieuwe klap ge kregen, na de voetbal nederlaag tegen Honga rije. Zondag a.s. zal het vlees namelijk weer <p de bon gaan. De vlees rantsoenering was eerst in Juni j.l. beëindigd. De regering had toen echter reeds gewaar schuwd, dat een ver mindering van de aan voer in de winter we derinvoering van de rantsoenering misschien noodzakelijk zou kun nen maker. In de Daily Telegraph verklaart Frank Coles dat "de Hongaren voetbal speelden in de allerbeste Engelse stijl. Zij behaalden een fameuze overwin, ing tot stand gebracht door het schitterend ste spel dat ooit In Engeland gespeeld is door een ploeg in prachtige conditie, bestaande uit spelers, die even snel wa ren als spipnters. De Times schrijft onder de kop „Een nieuwe conceptie van voetbal" dat de Hongaren op meesterlijke wijze de korte pass met het open Engelse spel hebben gecombineerd. Het geheel werd een voorbeeldige demonstratie van per fecte balcontróle en juiste krachtsaan wending door een ploeg die zien liet hoe voetbal gespeeld moet worden. De Daily Herald zet boven het ver slag van de wedstrijd „Bravo Honga rije" en meent dat na nog een paar ont moetingen tussen de ..grote elf" de kou. de oorlog niet langer zal kunnen wor den voortgezet. Het blad zegt verder dat de Engelsen van de Hongaren moe ten leren, en alleen op die wijze hun reputatie kunnen terugwinnen. De Manchester Guardian schrijft o.m.: „Wij werden door betere voetballers overwonnen en wij moeten niet naar verontschuldigingen zoeken. Maar, al wijzen wij ook een speciaal sportminis- terie en politiek gecontroleerde spelers af, zo mogen we toch niet het voordeel voorbijzien dat hierin lag dat het de leden van de Hongaarse ploeg mogelijk was drie jaar lang samen te spelen". Bily Wright, de aanvoerder van het Engelse team, zeide dat de Hongaren sterk, zeer sterk waren, en dat Enge land vroeger of later de faam van on overwinnelijkheid od eigen terrein had moeten verliezen. Hij vond niet dat de Hongaren zo buitengewoon snel waren. Maar ze hadden de bal het werk laten doen waardoor ze de indruk gaven sneller te zijn dan de Engelsen. Winter in handen en voeten Zwelling en jeuk verdwijnen door PUROL. Doos 45, Tube 60ct. (Advertentie. Ing. Med In alle vroegte is gistermorgen op de Benoordenhoutseweg te Den Haag een vrachtauto, bestuui i door de 22- jarige C. van Vliet uit Rijnsburg, te gen een lantaarnpaal aangereden en vervolgens in een sloot terechtgeko men. De bestuurder, die de macht over zijn stuur was kwijt ~eraakt, werd ge dood. Zijn 57-jarige vader en zijn 16- jarige broer, die iede in d Cabine zaten, kwamen er met een nat pak af. Toen gisteren een van de leden van de familie G. wonende Brouwersdijk 111 te Dordrecht, wakker werd, rook hij een sterk* gaslucht. Hij ging op on derzoek uit en vond zijn zeven mede gezinsleden bedwelmd in hun bed. OnmiddeDijk waarschuwde hij een arts, die bij allen gasvergiftiging con stateerde. Een onderzoek wees uit, dat de gasleiding voor de meter v/as gescheurd De toestand van de patiën ten was gelukkig van dien aard, dat zij spoedig bijkwamen

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5