EIGEN HUIS VOOR 880 GULDEN EN F 4,78 PER WEEK MISTERX Eenvoudige, solide woningen behoeven niet duur te zijn Baggerregeling van de met subsidie overheid Akersloot pakt de woningnood aan Plan van burgemeester en architect Visser uit Bergen gaf dertien gezinnen een woning I Berekening bleek tot op 3 cent nauwkeurig Langedijk De heer Jol 25 jaar brievenbesteller De Sint landt vanavond Bedrijfsexposi tie voor schooljeugd Faillissement VTN afgewezen Voor de tuinbouw te Langedijk INSTITUUT"-AFDEL1NG OPGERICHT Humanisme ook negatief te bestrijden.... JIMMY BROWN EN DE Koedijk „JEUGDHOEK" RICHTTE CLUBLOKAAL IN Schoorl BURGERLIJKE STAND Spijkerboor Mej. Hoving sprak over Albert Schweitzer ZATERDAG 28 NOVEMBER 1953 JN HET HART van ons gewest gelegen is Akersloot, behalve dan voor de watersport toch nooit een provinciaal centrum geworden. Het bleef een lan delijke gemeente met alle voor- en nadelen, die daaraan verbonden zijn. Mogen we tot de prettige zijde reke nen, dat de Akersloter zeer aan zijn dorp gehecht is en dat ook de ver moeide stedeling er in zijn vacantie g.aag rust en ontspanning zoekt, an derzijdszijn juist de landelijke ge- met iten in de magere jaren kort Voor dé tweede wereldoorlog er wat de woningbouw betreft op achteruit ge gaan, Een achterstand, die nog steeds niet geheel is ingelopen. Een achter sten die minder spectaculair is dan die in de steden, doch die relatief gro.er is. Een van die onbillijkheden, die in tijden van schaarste zelfs bij de be.' regeling niet te voorkomen zijn. A' ersloots eerste burger, burgemees ter an den Heuvel, heeft genoeg ge voel -nor verhouding om niet jaloers te zijn op het extra bouwvolume, dat steden als Beverwijk en Den Helder in veruand met industrialisatie en de- r |i.V *YS v tliS-.p.tx-i? fensie kregen toegewezen, doch is er anderzijds de man niet naar, zich be rustend bij een voor zijn gemeente en zijn gemeentenaren zo onbillijke situa tie neer te leggen. Hij kent en waar deert de liefde die de inwoners hun dorp toedragen en heeft in de vele jaren dat hij zijn ambt uitoefende een grote dosis ervaring opgedaan in het hakken met ambtelijke bijltjes. Maar al heeft een burgervader nóg zoveel be grip voor de (woning)noden van zijn burgers en al kan hij hun belangen nóg zo wélsprekend bij de vele instanties bepleiten en zelfs een financierings plan uitdokteren dat klinkt als een beursbengel, daarmee is nog nooit een woning gebouwd. Dan moet eerst nog de architect gevonden tooiden, die voor het beschikbare geld zóveel mogelijk goede eigen woningen kan bouwen. Zo veel mogelijk omdat er veel Akerslo- ters zijn. die een woning zoeken, goed omdat niemand gediend is met de po- temkinade van de revolutiebouw en eigen omdat men op een dorp nu een maal van het eigene houdt (meer dan 50 procent van de dorpelingen is eige naar van het huis dat zij bewonen). Men zou, vooral in deze tijd, zo zeg gen; een onmogelijke eis, 'pOCH HEEFT de burgemeester zijn man gevonden. En wel in R. Visser, een jong architect, die ook réêds in zijn woonplaats Bergen en in CastrI- cum huizen bouwde die de aandacht trokken. Dank zij diens frisse, moder ne, vaak originele en bij dit alles toch solide opvattingen omtrent goed èn goedkoop bouwen heeft de burgemees ter zijn plan kunnen verwezenlijken, dank zij het financieringsplan van bur gemeester Van den Heuvel heeft ar chitect Visser kunnen tonen, dat hij het verstaat, in een tijd die op dit gebied hoge eisen stelt, voor weinig geld goede moderne huizen te bouwen. Het heeft beiden veel doorzettings vermogen en energie gekost, veel taaie gevechten moesten gelevérd Worden, vele hindernissen met vindingrijkheid worden overwonnen, maar de huizen zijn er gekomen. En er komen er nog meer! DÉRTIEN NIEUWE WONINGEN kreeg Akersloot. Twee blokken van vier en één blok van vijf. Dertien gezinnen in een nieuwe moderne woning. Een eigen woning voor 4100 gulden. Drie slaapkamers boven, twee twee-persoons en één drie-persoons, een woon-eetkamer van twin tig vierkante meter, een flinke keuken, een badeel, kelder, gang, por taal en toilet beneden. Flinke kastruimte in elk vertrek. Veel glas op bet Zuiden, waaronder een paar openslaande deuren die op een terras Uitkomen. Vóór een tuin van vijf bij vijf meter, achter zestig vierkante ïneter tuin en een flink schuurtje. Dertien moderne mime woningen, waarvan de gelukkigen die er thans voor in aanmerking kwamen (er waren liefst negen pas gehuwde paren bij) eigenaar kunnen worden voor éert bedrag van f 880.in eens en f 4.78 per week gedurende 35 jaar. Vier gulden en achtenzeven tig cent, dat is slechts drie cent meer dan architect R. Visser berekend had. Zo goed zat het plan in elkaar. Een plan dat opkwam bij de bur gemeester, door de architect op poten werd gezet en door aannemer Heyne en Zoon uit Heiloo werd uitgevoerd. Een plan waar wat inzit. Dertien woningen waar nu gelukkige gezinnen inzitten. |-|OE dat plan in elkaar zat? Achteraf eenvoudig, zoals de meeste zaken achteraf bezien eenvoudig Zijn. H;t bouwvolume dat Akersloot over de jaren 1951 tot 1953 toekwam bedroeg negen woningen (men ziet dat het niet overdreven is indien men stelt dat het platteland er relatief slechter voorstaat dan de stedengezien de vele mérites die het bouwplan had werden vier extra woningen toegewe zen. De dertien woningen werden neergezet voor totaal f 104.100.d.i. slechts honderd gulden méér dan de architect had berekend, n,l. f 8000. zuivere bouwkosten per woning. Met de grond en andere kosten kwamen de huizen óp f 8.500.per stuk. Het plan was echter zo opgezet dat er per woning door het Rijk met eeh premie van f 4.100 zou worden bijge dragen. Op St. Nicolaasavond nu een jaar geleden ontving men bericht dat deze premie inderdaad was toegekend. Het financieringsplan behelst nu, dat de gemeente het restant van f 4400. versirekt in de vorm van een hypo theek. Twintig proeent van dat bedrag, 880.dus, moet de toekomstige bewoner ineens voldoen, de rest kan in vijf en dertig jaar (m.ximaal, ver vroegde aflossing is toegestaan) wor den afgelost. De gemeentelijke financiën lieten toé dat de hypotheken geheel uit éigen middelen konden worden verstrekt, zodat Akersloot niet behoefde té lenen. De vele instanties die tegenwoordig bij de woningbouw zijn betrokken stonden er aanvankelijk ietwat scep tisch tegenover, doch de goedé Opzet van het geheel gaf op den duur overal de doorslag voor êen gunstige beslis sing of dito advies. HOE de woningen zo goedkoop kon den blijven is het geheim van de architect. Een nadere toelichting zou teveel technische détails vergen. Wij volstaan er derhalve mee er op te wijzen, dat de heer Visser bij de bouw van de voorzijde zowel boven als beneden gebruik heeft gemaakt van grote kozijnen over de gehele breedte van het huis met daartussen een betonplaat. Dit maakte een snelle en toch stevige boüw Van de voorgevel mogelijk. Bovendien verleent het wit geschilderde Vlak van deze plaat de voorgevel op het Zuiden nog een charmant accent. Verder werd door het niet van voor naar achter laten doorlopen van de gang véél ruimte gewohnen. De huizen zijn practisch ingedeeld en eenvoudig doch solide uitgevoerd. Er zijn geen spectaculaire „stunts" in ver werkt doch er is door de architect gewoekerd met de mogelijkheden. Ver antwoord gewoekerd met toepassing van wat onze tijd aan nieuwe materia len en opvattingen aan deugdelijks te bieden heeft. Gezien de enthousiaste commentaren van de bewoners en de waardering die het plan in ambtelijke en in vak kringen ten deel viel, mag het geen wondêr heten dat mêh op de ingesla gen weg wil voortgaan. Dezer dagen wordt dan ook een blok van vier woningen volgens hetzelfde plan te bouwen aan de overzijde van hêt nog te vormen Julianaplein, waarvan de thans gebouwde huizen de Noordzijde vormen, aanbesteed. En men hoopt dat er nog méér zullen volgen, want er wachten in het dorp nog ongeveer vijftig paren die willen gaan trouwen, op een eigen woning. De financiering van deze nieuwe huizen is zélfs nog iets gunstiger dan voor dé eerste dertien. Volgens de nieuwe premie-regeling wordt per huis n.l. door het Rijk verstrekt: f 3750. inééns en bovendien nog tien jaar lang elk jaar f 93,76. Dat is samen nog een dikke vijfhonderd gulden meer dan voor de eerste drie blokken per woning werd toegekend. £)E EFFICIENCY door burgemeester en architect bij het bouwen in acht Gedeelte van de maquette die architect R. Visser vervaardigde, Zodat de leden Van de gemeente raad, die tenslotte de plannen goed moesten keuren, een juiste indruk van het plan zouden krijgen. Nu de huizen er staan zal er wel niemand zijn die achteraf spijt heeft zijn stem voor het voorstel te hebben gegeven. genomen, heeft nog verder doorge werkt. De gemeenteraad besloot ten einde een uniform uiterlijk te hand haven en de bewoners, veelal arbei ders die in Akersloot wonen, doch daarbuiten hun werk vonden, voor hoge onderhoudskost te vrijwaren, dwingend voor te schrijven dat het onderhoud gemeenschappelijk diende te geschieden. Elk gezin draagt nü dan ook naast het wekelijkse aflos singsbedrag van f 4,78 nog f 2.per week bij in een fonds waaruit te zij ner tijd de kosten van onderhoud zul len worden bestreden. Men ziet er is voor zover mogelijk aan alles gedacht en er is niets ver geten. Als de instanties die hierover beslissen Akersloot nu Ook niet verge ten bij het toewijzen van extra bouw volume, dan is dat de schoonste be loning voor de energieke arbeid van twee elk op zijn gebied deskundige mannen: Burgemeester Van den Heu vel en architect Visser, die op frisse wijze een van de nijpendste problemen van onze tijd wisten aan te pakken. Een waardevolle bijdrage van een er varen burgemeester In het geluk van zijn gemeentenaren, een sterk en goed begin van de carrière van een jong architect. Akersloot mag dan geen provinciaal centrum zijn, wat daar ge presteerd is verdient zeer zeker eens in het centrum van de belangstelling geplaatst té Worden. (Advertentie, Ing. Med.) BROEK OP LANGENDIJK Ieder dorp heeft zijn persoonlijkheden, men sen, die In het openbare leven een rol spelen, en veelal „aan de weg timme ren". Tot deze laatste categorie behoort in de letterlijke zin van het woord de postbode, de man, die alle dagen in weer en wind zijn plicht doet. In Broek op Langendijk nu hoopt de postbode de heer N. Jol Dinsdag I December zijn 25-jarig ambtsjubileum te herdenken. De heer Jol begon zijn loophaan bij „tante Pos" als hulpbesteller te Span broek. Op 7 Maart 1931 volgde zijn vaste aanstelling en een jaar later werd post bode Jol overgeplaatst naar Broek op Langendijk. Hij is hier dus al 21 jaar werkzaam. Met grote opgewektheid vervult de Broeker brievenbesteller dagelijks zijn taak en het strekt hem tot eer, dat hij voor een ieder klaar staat. Voor de oudjes heeft de heer Jol een bijzonder „zwak", zodat hij meermalen op het postkantoor boodschappen voor hen doet. De ouders van de jongens, die na de oorlog hun dienstplicht vervulden, zijn hem wel bijzonder dankbaar, daar de brieven uit Indonesië, welke Zater dagmiddag aankwamen, geheel vrijwil lig na PTT-diensttijd thuis gebracht werden. De heer Jol leeft door zijn Werk met de plaatselijke gebeurtenis sen mee. Dit komt in zijn functie van dorpsomroeper, een nevenfunctie, waar voor hij van de P.T.T. speciaal toestem ming verkreeg, tot uiting. Zo gebeurt het meermalen, dat de heer Jol zijn mede-dorpsbewoners op de hoogte houdt van bijeenkomsten en vergade ringen, welke per bekkenslag door hem worden bekend gemaakt. BROEK OP LANGENDIJK. Door de Sticahting Onderwijstentoonstellingen te 'S-Gfavenhage, worden al enige jaren in samenwerking met het bedrijfsleven in tal van plaatsen tentoonstellingen georgani seerd. Het doel is, om in het hijzonder bij de jeugd belangstelling op te wekken, voor hetgeen de Nederlandse Industrie en het bedrijfsleven presteren Zo wordt momenteel in één der lokalen van de Chr. Nationale School te Broek op Langendijk een expositie gehouden van de Koninklijke Ver. Tapijtfabrieken té Moordrecht en Deventer. Op aanschouwelijke wijze wordt de schooljeugd door een deskundige uitge legd hoe tapijten, karpetten enz. ver vaardigd worden. Deze interessante ex positie, welke veertien dagen duurt, is toegankelijk voor de twee hoogste klas sen der lagere scholen en voorts voor de leerlingen van de U.l-o.-school Tuin bouw-, Huishoud- en V.G.L.O.-scholên. Vrijdagmiddag werd deze voor de Lan gedijk unieke tentoonstelling door wet houder M. Kuiper officieel geopend. De Alkmaarse rechtbank heeft Don derdag het verzoek van een tweetal crediteuren, o.w. de voormalige direc teur de heer K. Wagenaar, om de Coö peratie V.T.N, uit Noordscharwoude failliet te verklaren, afgewezen. Naar wij vernemen zullen de aanvragers bij het gerechtehof te Amsterdam in ho ger beroep gaan. LANGEDIJK. - Het heeft wel lang geduurd, maar eindelijk komt er dan toch een baggerregeling met overheids subsidie. Deze baggerregeling welke men zal kunnen benutten voor Ver betering van de akkers in Geestmer- ambacht zal zeker vooral in tuinders- kringen met instemming begroet wor den. Een aantal van de voornaamste bepalingen van de baggerregeling, wel ke 30 November a.s. in werking treedt en duurt tot 27 Februari 1954 luidt als volgt: Uitvoering: a. er wordt alleen subsidie verleend voor baggerwerk uitgevoerd in de pe riode 30 Nov. 1953 tot en met 27 Febr. 1954. b. de werkzaamheden worden uit gevoerd onder leiding van de opdracht gever. c de werkzaamheden kunnen be staan uit: baggerwerk waarbij de bag ger direct over het land wordt ver spreid; baggerwerk waarbij de bagger langs de wal in depot wordt gebracht en na opstijving op het land wordt ge bracht. d. de werkzaamheden worden uit gevoerd als vrij werk zodat automa tisch de voor de tuinbouw geldende loonregeling van toepassing is. De aan vrager treedt op als werkgever. e. het baggerwerk moet worden uit gevoerd door arbeidskrachten die in de in a genoemde periode zijn betrok ken van het gewestelijk arbeidsbureau. Evenwel is het geoorloofd eigen krach ten in te schakelen, In beide gevallen zal er aan het einde van de periode het aantal manweken' van de aange trokken arbeidskrachten overeen moe ten stemmen met het aantal man- weken, nodig voor het gesubsidieerde baggerwerk, waarbij is uitgegaan van een productie van 27 pramen (drie kwarts pramen) per manweek bij uit voering van baggerwerk als bedoeld onder? c-1 en 23 m3 per manweek bij baggerwerk als bedoeld onder c-2. Dat wil dus zeggen dat bij het baggeren van 270 pramen die overeenstemmen met 10 manwekenwerk eveneens tiert manweken arbeidskracht moet worden aangetrokken van het gewestelijk ar beidsbureau ten behoeve van het éigen bedrijf. f. door deze arbeidskrachten dienen op de normale wijZe zegels te worden geplakt (en behoeve van bet bedrijfs pensioenfonds voor de landbouw De subsidie zal bedragen: a: ƒ1,45 per praam .gerekend naar de zgn. drie- kwartpraam, bij verspreiding van de bagger direct over het land. b: 1,70 per m3 voor enigszins op gesteven bagger, gemeten in depot, bjj baggeren in depot. Nadere inlichtingen worden ver strekt door de afdeling Sociale Zaken van de gemeente Langedijk te Zuid- Scharwoude. M LANGEDIJK. Op een óntwikke- lingsavond van de Katholieke Arbei dersbeweging, welke in hotel „De Burg" werd gehouden, heeft de Weleerw. heer Boekei, tweede Aalmoezenier in het Hoogovendistrict gesproken over het Humanisme. In het eerste deel van zijn rede be handelde de heer Boekei het godloze humanisme, waarvan een eventuele ontwikkeling zowel in 'nationaal als in internationaal opzicht tot een ramp zou voeren. „Dit humanisme streeft naar de Verbanning van God uit de samenle ving," aldus spreker. Door de Huma nistische beweging .in ons land welke plm. 9000 leden telt, w.o. veel intellec tuelen, wordt overigens een goed ge organiseerde propaganda gemaakt. De uiteindelijke doelstelling van de Huma nisten is om zonder God aan de mens meer menselijk geluk en betere be staansmogelijkheden te schenken. Dit humanisme is ondanks de goede eigenschappen, voor ons onaanvaard baar, vervolgde de inleider. Wij dienen het te bestrijden, zowel positief als ne gatief. Tegenover dit humanisme, stelde spreker het Christelijk Humanisme, dat zijn achtergrond heeft in het offer en het kruis van Christus. 14. Prof. Pedro Propjos bleef zonder ophouden Jimmy's hand maar schud den. „Mijn beste meneer Brown", riep hij, terwijl de tranen van dankbaar heid uit zijn ogen opwelden, „wat bén ik u dankbaar. Nu staat het vOor mij als een paai boven water, dat mijn ex peditie zal slagen. Wij tweeën komen gegarandeerd met een paar Bloedboêf- Beren thuis. Wanneer zullen wij ver trekken, meneer Brown? Wat dénkt u er van strakjes meteen na de koffie op te breken?" Jimmy schoot in een lach. „Hoor 's, professor", zei hij, „ik moet eerst nog wat orde op mijn za ken stellen en bovendien is het van daag Zondag, zodat de spaarbank ge sloten is. Ik zou niet eens wat geld bij mij kunnen steken". Jimmy liep naar de deur en riep: „Hela, Miebet. Waar blijf je nu toch met de thee? Breng meteen het ontbijt maar mee. De pro fessor zal ook wel een zacht gekookt eitje believen!" Jimmy hoorde Miebet in de keuken een misprijzend gemom pel aanheffen, maar even later kwam zij toch een groot blad met beide han den torsend, binnen. Zij plantte 't op tafel, maar haar gezicht beloofde niet veel goeds. „Dit is prof. Pedro Prop jos", zei Jimmy, terwijl er een lachje om zijn mond speelde, „met wie ik heel binnenkort een tocht naar het Hi. malaja-gebergte ga ondernemen". Het was maar goed dat Miebet even tevo ren het ontbijtblad op de tafel had ge zet, want anders zou zij het van schrik met -een klap op de vloer hebben la ten vallen. „G-g-gaat u met d-d-che naar de H-h-himalaja?" vroeg zij voi afgrijzen, terwijl ze met uitgestrekte hand naar de professor wees. „Oóóó, wat verschrikkelijk!" riep zij met over slaande stem en toen snelde zij met de handen voor haar gezicht de kamer uit. LANGEDIJK. Op een contactavond van het Instituut voor Arbeiders Ontwik keling, welke gehouden werd in lokaal P. Kramer te Zuid-Seharwoude, werd door het kleinkunst-enrtsemblé „De Pos tiljon" uit Amsterdam, een gevarieerd programam afgewerkt. Het gebodette Waa van een zëer goed gehalte en viel zeer in de smaak. Hoewel de opkomst niet groot was. kon niettemin tot oprichting van een af deling worden overgegaan. DE HEER J. VERKAIK ALS ONDERWIJZER BENOEMD. BROEK OP LANGENDIJK. In de vacature Brouwer als onderwijzer aan de Christelijke Nationale School te Broek op Langendijk wordt met in gang van 1 Februari benoemd de heef J. Verkaik te Rotterdam. De heer Ver kalk is thans tijdelijk werkzaam te Gouda. NIEUWE SCHUURTJES MET TEGELPAD Behalve, dat de bewoners van de Woningbouwvereniging aan de Ooster straat voorzien zijn van nieuwe schuur tjes, zal van de woningen af een tegel pad worden aangelegd. Een en ander betekent een grote verbetering. BENOEMING. OUDKARSPEL. De heer D. Pol man alhier is benoemd tot 2e contro leur bij de Rundvee Fokvereniging in de Noord-Oostpolder. Een gedeelte van het oude raadhuis is met toestemming van de gemeente raad thans met veel fantasie door de „Jeugdhoek" omgebouwd tot een club lokaal waar de jeugd van Koedijk deze winter met handenarbeid zal bezig Worden gehouden. Burgemeester Schellinger sprak in tegenwoordigheid van het bestuur zijn felicitaties Uit en wenste het leidinggevend personeel veel succes met dit werk toe. Hij bood aan de jongensafdeling een „tim- mertoestel" in bruikleen aan, hetgeen op hoge prijs werd gesteld. Geboren: Mar ja Catharina, dochter van Willem Verhagen en Nellie Catha rina Treurniet. Jan, zoon van Arie Hoogvorst en Hendrika Boerkool. Theresia Maria, dochter van Adrianus Kooijman en Cornelia Sijs. Gerda, dochter van Huibert Hendrik Koel en Grietje Tailleman. Overleden: Antjé Hoogland, oud 61 jaar, gehuwd met Dirk Duin, Adam Delver, oud 59 jaar, gehuwd met Maartje Raven. Nicolaas Johannes de Vet, oud 17 jaar (wonende te War- menhuizen). Gerrit Rietveld, oud 75 jaar, gehuwd met Willemijntje Twisk. Donderdagavond sprak mej, N. Hoving, hulppfedikster te Beemster, voor de plat telands jongeren over Albert Schweitzer In een boeiende lezing vertelde spreek ster vele bijzonderheden uit de jeugd en de studie-periode van de grote Leprozen- apostel van Lambarene. Van jongsaf heeft Schweitzer grote eerbied gekoesterd voor al wat leeft. Mej. Hoving besloot haar lezing met de woorden dat Schweitzer de Bijbeltekst „Wat gij de minste Mijner broederen hebt gedaan, dat hebt gij Mij gedaan", wel zeer duidelijk tot leven heeft gebracht en daarom ook iets heeft te zeg gen tot hen, die in de huidige wereld nog twijfelen aan de waarde van het Christendom.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 12