Fransen spelen zeer hoog spel HERSENGYMNASTIEK Val der regering zou kroon op het werk der Russen zijn De wekelijkse wereldschouw rN BRIDGERUBRIEK PUZZLERUBRIEK Nieuwe Sovjetnota handige zet Geef echte wijn Geef import wijn Geef ALCIERA KRUISWOORD PUZZLE Pim, Pam Pom en de wonderlamp Tussen Amsterdam en fdoor F. DE SINCLAIR J Parijs Radioprogramma Een pracht van 'n is ZATERDAG 28 NOVEMBER 1953 WELK EEN (loog- toerental de Westeuropese politieke molen op dit moment draait en van welk een enorme betekenis het debat over de buitenlandse politiek in de Franse Nationale Vergadering en de moge lijke gevolgen daarvau wel is, kan men alleen al afmeten aan hetgeen rich gisteren omstreeks het middag uur, toen wij deze beschouwing schre ven, voordeed. Omstreeks twaalf uur kwam het alarmerende bericht binnen, dat Georges Bidault, de Franse minis ter van Buitenlande Zaken, die eind vorige week met zoveel elan het Eu ropees Leger Verdrag verdedigde, schriftelijk zijn ontslag had ingediend. Wij vonden dat een veeg teken. Enke le uren later zou in de Franse Twee de Kamer worden gestemd over de door de regering opgestelde motie, waaraan de vertrouwenskwestie was gekoppeld en wij vreesden, dat Bi- dault's ontslagaanvrage reeds sterker dan ooit wees op een debacle voor de regering met als gevolg een kabinets crisis in Parijs op een moment, dat men deze juist meer dan ooit had moeten kunnen voorkomenDoch toen wij Bidault's besluit overwogen, kwam de tijding, dat een zeker wanho pige Laniel het na een kwartier spre ken met Bidault zóver 1/d weten te krijgen, dat deze zijn ontslagaanvrage voor 't moment introk, ja zelfs, dat de minister zich 's middags opnieuw met een rede tot de zo verdeelde Franse volksvertegenwoordigers zou richten. Het is wel 'n bewijs hoe hard de Franse regering moet vechten om de afge vaardigden, in meerderheid althans, goedgunstig te stemmen voor een door Jhet kabinet opgestelde motie, die toch eigenlijk maar zwak van inhoud is, weinig positiefs bevat ten aanzien van de Europese Defensie- en Politieke Gemeenschappen en louter als doel heeft in elk geval het voortbestaan van de 1 cring-Laniel tot de nabije verkiezing van een nieuwe Franse president te verzekeren. £)E STEMMING over deze motie was tegen gistermiddag of -avond aan- 'gekondigd, zodat wij daarvan op dit moment de uitslag nog niet weten. En als er één uitslag is, waarover van te voren wéinig te voorspellen valt, dan :is het wel die van de stemming in de Nationale Vergadering, waarvan de partijen voor en tegen de Europese Verdragen zo fel tegenover elkaar staan en waarbij zo talloos vele afge vaardigden een twijfelachtige houding aannemen, dat er bijna geen touw meer aan vast te knopen is. Dat men zich in gemoede afvraagt, wat die ver tegenwoordigers van het Franse volk nu eigenlijk wel wensen. Als er ooit sprake geweest is van een chaos in de franse politiek, dan is het nu wel. Zou dat slechts gevolgen hebben voor het ■Franse volk zelf, dan zou men zich slechts de houding van een geïnteres- .seerd toeschouwer kunnen aanmeten, doch dit is in genen dele het geval. Het lot der volkeren is zo sterk samenge groeid, dat een staatkundige beslissing in een der hoofdsteden van de vrije wereld onmiddellijk van invloed is op .de situatie in het gehele Westen en in het bijzonder in het vrije deel van Europa. Zou de stemming in de Nat. Vergadering de val van het Franse kabinet tot gevolg hebben, dan zal dat niet alleen betekenen, dat de bouw van het Huis Europa totaal tot stilstand komt, dat de ministers van het „Kleine Europa" bijeen in Den Haag hun kof fers wel kunnen pakken, de conferen tie van de Grote Drie op de Bermuda's sterke afbreuk zal worden gedaan en de Russische beer last but not least een vergenoegd gebrom zal doen horen, waarvan het schrille geluid een droef pijngevoel zal verwekken bij allen, die met zulk een goede ijver bouwden aan een Westelijke machtseenheid, welke ten doel heeft de krachtenbalans in de wereld in evenwicht te houden. De mannen van het Kremlin zullen dan met gerechtvaardigde trots kunnen constateren, dat hun de laatste maan den gegeven trommelvuur ter verkrij ging van een bres in de Westeuropese eenheid en het gehele Westelijke poli tieke front niet vergeefs is geweest. rtAN zal ook het volgens velen voor dehand liggende doel zijn bereikt van o plotselinge in de nacht van Donderdag op Vrijdag door de Russen tenslotte toch getoonde bereidheid tot deelneming aan een bespreking tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier. Eerder hadden de Russen aan de Westelijke uitnodigin- gen voor een dergelijke conferentie allerhande voorwaarden verbonden, die bij voorbaat voor de Westelijke mogendheden niet te aanvaarden wa ren. Nu schijnen die voorwaarden met van grote importantie. Maar het is meer dan duidelijk, dat deze stap der Sov jets, juist vóór de stemming in de Franse Nationale Vergadering bedoeld was de wankelmoedige Franse afge. vaardigden op de hand te krijgen om zo een stemming voor de regerings motie de das om te doen. Hoevele ma len al niet hebben de Sovjetleiders Zich de laatste weken vleiend uitgela ten over Frankrijk. Herinnerde Malen- kov niet aan het vriendschapsverdrag dat nog steeds tussen Moskou en Parijs van kracht is, sprak de Oostduitse vice-premier dezer dagen niet over dat „grote Franse volk" en deed Polen geen beroep op België, Frankrijk, Ne derland en Luxemburg om het Euro pese legerplan op te geven, omdat an ders de „op wraak beluste Duitsers onder nazi-generaals een leger in het leven zullen roepen" dat zich uit eindelijk toch tegen het Westen zal ikeirsri? D.e Belgische Kamer van Afgevaar digden trok zich daar gelukkig niets van aan en bekrachtigde met over tuigende meerderheid het Europese Legerverdrag. De Franse premier, Laniel, echter, die gisteren bij de aan vang van het beslissende debat de regeringsmotie ging toelichten, begon met zijri blijdschap uit te spreken over de jongste Russische nota inzake de conferentie van de ministers der Grote Vier. Zou hij dan zo weinig inzicht hebben in de bedoelingen van het Kremlin, dat hij al pleitend voor zijn motie de twijfelmoedigen nog eens op de verkeerde wijze een riem onder het hart stak? Het gevolg was in elk geval, dat Bidault zich met een geërgerd ge zicht zette tot het schrijven van zijn ontslagaanvrage, die hij eerst introk na een fors onderhoud onder vier ogen met premier Laniel. £IEN WIJ ook de andere zijde onder ogen. Tenslotte ligt er nl. ook de mogelijkheid, dat de Franse afgevaar digden voor de motie zullen stemmen en de regering daardoor niet naar huis zullen sturen. In feite is er dan nog niet veel gewonnen, omdat de debat ten in de Nationale Vergadering wel duidelijk hebben bewezen, dat Bidaults Europa-politiek niet die noodzakelijke en overtuigende steun in Frankrijk vindt, welke hij behoeft om straks op de Bermuda-conferentie een krachtig en vastomlijnd Frans standpunt naar voren te brengen. De Fransen zullen, dat staat wel vast, maar al te graag het oor lenen aan het Russische ge praat, steeds maar weer hopend op op rechtheid van de zijde van Moskou en maar altijd vergetend, dat het spreek woord „Als de vos (de beer) de passie preekt, boer pas op je kippen" in het verleden heeft bewezen juist te zijn. En dat louter om de Russen niet te prikkelen tot voor Europa ongewenste daden. W'st Hitier zijn buurstaten destijds ook niet zwak en verdeeld te houden door de zoete bewering, dat zij zich heus niet bedreigd behoefden te voelen? Zijn de Fransen dat afschrik wekkende voorbeeld dan ook al verge ten? Het is te hopen, dat Laniel in elk geva! zijn motie er door weet te sje- pen, dat de Nationale Vergadering hem nog zjjn korte regeringsperiode gunt, dan kunnen de Franse leiders tenmin ste iels geruster naar Bermuda reizen en dan zullen zowel Eisenhower als Churchill naar wij willen verwachten wel weer hun uiterste overredings kracht inschakelen teneinde de Franse staatslieden te bezweren tot een krach tiger houding, tot een vaster koers, tot het in de grote zaken één lijn blijven trekken met het Westen omdat daar tegenover zou staan een nog groter verbrokkeling van Europa en een nog verder opdringen van het voor de vrije mens onaanvaardbare systeem der Sovjets. (Advertentie, Ing. Med.) HORIZONTAAL: 1 plant, 4 vruchtbare plek, 8 riviertje, 10 officier, 12 toevallig, 17 plaatsje in Overijssel, 18 opstootje, 19 deel van de dag, 20 meisjes naam, 22 jammer, 23 mechanisch mens, 26 hoofdzaak, 27 centi meter, 29 land bewerken, 31 wortel, 34 bazaar, 37 Europeaan, 38 de mensen, 41 bijwoord, 42 zonder schoolse kennis, 45 voeg woord, 46 op die manier, 47 roofvogel, 48 vulkaan. VERTICAAL: 2 vacantie van Kamerleden, 3 vr. vrnw., 5 vrou wenstem, 6 hulp, 7 pauselijke kroon, 9 verdriet, 11 gewoonte, 13 windrichting, 14 titel, 15 na melijk, 16 lof, 21 wintersport, 22 krachttoer, 24 bijna (afk.), 25 lofzang, 28 bespieder, 30 onbe schoft, 32 plaatsje, 33 kwader, 35 concertgebouw, 36 voertuig, 38 middelbare leeftijd, 39 bevel, 40 deel van de bijbel, 43 tel woord, 44 tezijnertijd. (Voor de oplossing zie men ons nummer van Dinsdag). VIER prominente spelers uit de Ne derlandse Bridgebond, mr F. en mr E. C. Goudsmft, H. Filarskimr C. Kaiser, hebben een twintigtal spellen gespeeld, welke door een eenvoudige methode in de huiskamer nagespeeld kunnen worden. Voor deze originele trainingsmethode, sinds kort door de Nederlandse Bridge bond voor de leden open gesteld, be stond reeds direct een zeer grote be langstelling uit alle delen van het land. De deelnemers kregen, behalve een overzicht van het bieden en spelen der meesterklassers, een speciale scorelijst, waarop zij hun eigen biedin gen en speelwijze konden weergeven. Deze scorelijsten zullen door de bonds- oefenmeester Filarski op bied- en speelfouten gecorrigeerd worden. Een bijzonder aardig spel uit deze eerste serie van 20 spellen was het no- volgende: E. Goudsmit *8. 5,4,3 VB, 10 H,B +A, H, 8,7, 3 H. Filarski A, H, V, B, 2 VA, V, 8 ♦A, V, 5, 2 4.2 C. Kaiser 9. 7, 6 VH, 6,4 9, 8,7,3 4-9, 5, 4 F. Goudsmit 10 V9, 7, 5,3,2 10, 6,4 V, B, 10,6 Noord was de gever kwetsbaar. Biedverloop: NZ waren West 3 KI. 3 Sch. pas Noord Oost Zuid 1 KI. pas 2 KI. pas 3 R. pas pas 4 Sch. pas pas West's 3 Klaverbod werd als manche- forcing gebruikt. Inderdaad is West's kaart te sterk om met enig ander bod genoegen te nemen. Noord speelde Klaverheer voor en in slag 2 klaver na. West troefde af en trok twee malen troef, waarbij bleek, dat de troeven slecht zaten. West kon zich niet permitteren de troeven eruit te halen, daar hij nog met ruiten van slag af moest. Eerst werd daarom rui tenaas gespeeld, vervolgens de dummy (Oost) aan slag gebracht met harten heer, en toen weer ruiten nagespeeld, waarop West een kleine ruiten gooide. Noord moest de ruitenheer nemen en speelde wederom klaver. West troefde af, incasseerde hartenaas en speelde toen de vrije ruitenvrouw. Noord kon aftroeven, maar zag nu geen kans meer het spel down te spelen; trekt Noord klaver na, dan wordt in Oost een har ten afgegooid. West troeft de klaver af en trekt harten na. Noord kan wel in troeven, doch Oost troeft over, enz. In dit spel bleken vele Nederlandse bridgers in OW niet tot 4 schoppen gekomen te zijn; vaak ging het bieden, Noord 1 klaver. Zuid pas (of 1 harten), West 2 schoppen, waarop iedereen paste. De biedtechniek van een man- cheforcing werd hier door de Meester klassers op afdoende wijze gedemon. streerd; bovendien zullen talrijke spe lers nog wel iets van het afspelen kun nen leren. Een fraai spel, dat ëèri waardevolle bijdrage vormt tot de training van de Nederlandse wedstrijd bridgers. JOKER. 184. Plotseling floepte het licht weer aan. „Iemand heeft aan de stoppen ge zeten", riep mevrouw Van Pottum uit de gang. „Een verdacht geval, zéér verdacht", brieste de emir, zijn zwaard trekkend. „Waar is de wonderlamp? Spreekof ik....". „Bedaar man", riep Moeder Woeffie. „Die lamp zat in mijn tasjeen mijn tasje ben ik kwijt! Iemand trok dat tasje uit mijn handen, toen het donker wasMis schien wat U dat zélf, meneer!" De woedende emir wilde mevrouw Woef fie te lijf, maar baron Van Pottum trok hem wanhopig aan zijn jasje. „Edele vriend", riep hij, terwijl hij de emir met kracht tegenhield. „Geen bloed vergieten in mijn huis, wat ik U bid den mag. Kalm toch. Die lamp komt heus wel terecht!" Daarin had hij 't ech ter lelijk mis. Billie de Spinner had de lamp en draafde er vrolijk de deur mee uit, geheel en al vergetend, dat hij ook nog een compagnon had. „Nou, die ziet maar, dat ie zich redt", mompelde Billie onverschillig. „Van zo'n bange wezel heb je in de regel meer last dan plezier!" Ja, zo was Billie; als Karel- tje eenmaal het vuile werk voor hem opgeknapt had, dan telde hij niet meer mee. Maar ook Kareltje kwam 't kas teel al uitrennen. Hij zag Billie recht voor zich uitdraven over het bordes., maar ook zag hij in het maanlicht, dat er even verderop op het grindpad vier personen stonden; Pim, Pam en Pom en nog een vreemde snuiter met een soort handdoek om zijn hoofd. Puzzle 12. Serie '53—'54. Welk spreekwoord? (Opl.). De 13 woorden, die voldeden aan de gegeven omschrijvingen, waren de vol gende: (zij moesten het aangegeven aantal letérs tellen). 1 Zenobia, 2 Oester, 3 Nietsnut, 4 Denemarken, 5 Etui, 6 Reprimande, 7 Gegrom, 8 Espana, 9 Lissabon, 10 TJsk- werd, 11 Klauw, 12 Verzetje, 13 Aanval. De eerste en laatste letters van deze woorden geven van boven naar bene den gelezen het spreekwoord: Zonder geluk vaart niemand wel. Er is door onze puzzelaars met ani mo naar deze opl. gezocht. Talrijk wa ren de ingezonden oplossingen. Na loting is de wekelijkse prijs van f 5.— ditmaal ten deel gevallen aan de heer W. van Amstel, Kamer 417, Huize „Westerlicht" te Alkmaar. Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. O—O En nu onze nieuwe opgave. Puzzle 13. Serie '53—'54. Welke Vermenigvuldiging? Twee getallen van drie cijfers wor den met elkaar vermenigvuldigd? en geven een product van zes cijfers. Be halve de twee voorste cijfers van de uitkomst, geven wij de andere cijfers in letters, waarbij dezelfde letters steeds hetzelfde cijfer voorstellen. ABC maal CBAisl8AACB. Gevraagd wordt het geheel in cij fers in te zenden. Oplossingen (per briefkaart) tot en qjetJDond.erdag 3 December aan de Redactie van dit blad. (Onder de in zenders van een correcte oplossing wordt weer een prijs van f 5.— ver loot). J-JET is een veelvuldig voorkomend verschijn sel, dat het grootste ge deelte van het lezend pu bliek zich bij de aankoop van een boekwerk laat leiden door de titel. In Amerika, waar zoiets na tuurlijk aanleiding geeft tot het houden van een diepgaand onderzoek, is men tot de overtuiging gekomen,dat een boek een goede kans maakt een hoge omzet te berei ken, als in de titel de woorden „Lincoln", „Hond" of „Dokter" voorkomen. Op deze we tenschap baserend schreef een tweederangs-auteur een boek, getiteld: „De hond van dokter Lin coln". Wat zegt U? Hoeveel exemplaren er verkocht werden? Tot nu toe geen enkel. De vragen voor deze week luiden als volgt: 1. In welke twee landen kunnen we APACHEN aantreffen? 2. Wat is het verschil tussen een BOT en een SCHOL? 3. Waar vinden we de CARSTENSZ-toppen? 4. Wie is I. D. PAPA- NIN? 5. Wat is het kenmerk van de ROCOCO-stijl? 6. Wat. weet U van de TENGGER-vulkaan te vertellen? 7. Was MOESSORGSKY een Russisch gene raal, componist, uit vinder of schrijver? 8. Welk dier levert de kostbare bontsoort NERTZ? 9. Zet U achter de vol gende drie voornamen eens de eigen namen van bekende heden daagse Nederlandse figuren uit de boeken-, toneel- en filmwereld? Jan, Rika, Piet. 10. Hoe luidde de En gelse spotnaam voor de Duitsers tijdens Wereldoorlog II? (Voor de oplossingen zie men ons blad van Dinsdag a.s.) dat er 39) „Ja". „Zo? Heeft zij u iets verteld nopens haar ervaringen bij of met de G.B.A.?" „Alles! Zij was ook op Westerveld". „Och kom? Ik heb haar niet ge zien". „Kende u haar?" „Uiterlijk, jaIk heb gezorgd, ze gearresteerd werd". „Hèwat gemeen!" De Boer lachte. „Ja, erg: gemeen! Maar ik heb toch geen spijt van. Evenwel, juffrouw de Wilde, ik begrijp dan nu wel, dat het geen zin heeft, om u nog tegen de praktijken van die heren' te waar schuwen". „Nee, dat is volmaakt overbodig, weest u daar maar zeker van! Het kost me alleen nog altijd moeite om te ge loven in de kwade trouw van Victor. Maar ik weet nu, dat hij een slecht mens was". „Hij was maar zwak dan slecht en ■het is de vraag of hij helemaal toere kenbaar was. Maar ik ben blij, juf frouw de Wilde, dat we dit gesprek gevoerd hebben. Want het was een ge vaarlijke bende, waar u in terecht was gekomen. Dat bewijzen ook wel die moorden, op Victor en op die zoge naamde Vriesendorp en het visum re- pertum stond ten opzichte van de doodsoorzaak vrijwel voor een raad sel. Ja, het zijn schobbejakken!" Marta knikte. „Ik heb er van gehoord: het zijn wel heel raadselachtige gevallen, meneer de Boer. Een vraag: Was het toeval, dat u aan mijn tafeltje plaats nam in de restauratiewagen?" „Nee, ik volgde u, want ik vermoed de al gauw, dat u opvolgster was van Beate Lasalle. En om volledig zeker heid te krijgen, zorgde ik dan ook dat ik uw tasje in mijn bezit kreeg en door dat tasje uw suitcase". „Dan heeft u zich toch zelf schuldig gemaakt aan een strafbaar feit!" „O ja. Dat doe ik wel meer. Maar het doel heiligt de middelen! En in dit geval kreeg ik de zekerheid, die ik wou hebben, ten volle! Overigens heeft u door die manipulatie van mij geen materiële schade geleden: ik héb u al leen wat onrust bezorgd". „Een vraag", sprak Marta. „Werd u bij die sympathieke handeling van u ge assisteerd door een dame, die een groene mantel droeg?" „Ja zeker, dat is mijn assistentie. Een jonge dame met enorme kwaliteiten". „Ja, dat moet wel", zei Marta kwaad, „Een volleerde zakkenrolster!" De Boer lachte. „U moet nog leren juffrouw De Wilde, om de dingen in hun juiste verhoudingen te zien. Dit is zakken rollerij met een ethisch-sociale inslag!" „En was zij ook in het restaurant, waar de moord op Victor werd ge pleegd?" „Dat weet ik niet. Dat moet dan toe val zijn geweest. En er zijn in Amster dam meer groene mantels! Maar iets anders. Wordt het voor u geen tijd om alles wat u weet en ervoer eens aan de politie mee te delen?" „Ja. dat ben ik ook van plan", ant woordde Marta, „want ik heb ook nog een heleboel beleefd, waar U niets van weet! Maar vandaag begin ik daar nog niet aan. Morgen! Want morgen weet ik waarschijnlijk nog meer te vertel len!" Hij zag haar verwonderd-vragend aan, maar ze scheen dat niet op te merken, ze riep de kellner en rekende af. En dan ineens stond ze op, reikte De Boer de hand. „Meneer De Boer; ik ben blij dat we dit onderhoud gehad hebben". Hij was haastig opgestaan, boog hof felijk. „Juffrouw de Wilde, het was mij aan genaam!" HOOFDSTUK XXI Marta had zo laat ontbeten, dat ze voor haar koffiemaaltijd ook wel ge noeg had gehad aan haar kopje koffie met een stuk cake in het blauwe pa viljoen en daar ze toch ook een beetje onrustig was, nerveus, zoals ze zich maar eerlijk bekende, besloot ze het Park maar door te steken en naar Jeanne te gaan. Ze moest wat afleiding hebben, wat rustige afleiding, een vorm van aflei ding, welke helemaal geen inspanning van haar geest eiste, want ze was in deze dagen ook te veel aileen geweest en vooral daarom zo alleen, wijl ze nie mand had, tegenover wie ze al haar zorgen en noden eens kon uitspreken. Wat die brief van Bea zou bevatten? Vermoedelijk wel iets dramatisch, natuurlijk; dat hele Beate-geval was gedompeld in de somberste dramatiek en het was net of haar zwarte huids kleur die somberheid nog verdonkerde! Het was nu half twee en toen ze bij Jeanne kwam, zaten ze daar nog aan de koffie. Het was er dadelijk weer zo echt levensblij druk met de kinderen en Marta at nog een paar beschuiten met aardbeien mee en later hielp ze Jeanne bij de afwas. De middag verstreek zo, een beetje taai en van Marta's kant een tikje ge- forceerd-opgewekt, want haar hoofd was toch eigenlijk veel te vol met alles wat ze beleefd had en wellicht nog stond te beleven! Terug op haar kamer, kwam niemand haar daar storen; ze at in het restau rant en daarom, want ze zag er tegen op vanavond alleen op haar kamer te zitten alleen met die telefoon en daqrom ging ze dan nu maar naar die film bij Tuschinsky. Doch gedeeltelijk erheen lopen deed ze ditmaal niet; ze ging helemaal, al thans zo ver mogelijk, per tram. Een beetje wantrouwig was ze, al moest ze toegeven, dat het nu voor die ke rels weinig zin meer zou hebben om haar te bedwelmen en te ontvoeren. Gisteren was het hun om de „post" te doen, maar ze wisten nu wel dat die niet meer bestond! Met de film trof ze het ook al niet bijster, want de heldin werd er waar- empel ook in bedwelmd en pntvoerd al ging het daar om andere motieven, maar het bracht haar toch weer in de put! (Wordt vervolgd.) ZONDAG 29 NOVEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 8.00 NCRV, 8.30 IKOR, 9.30 KRO, 17.00 NCRV, 19.45 —24.00 KRO. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Orgelconcert. 8.30 Vroeg dienst. 9.30 Nieuws. 9.45 Gram. 9.55 Plechtige Hoogmis. 11.30 Vragenbeant- woording. 11.45 Strijkorkest. 12-20 Apolo gie. 12.40 Musette-Orkest en* soliste. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.10 Kamerkoor, strijkorkest en sol. 13.40 Boekbespreking. 13.55 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Viool en piano. 14.50 Gram. 15.00 „Het atoom in diénst van de vrede", klankbeeld. 15.20 Resi dentie-Orkest. 15.50 Gram. 16.10 „Katho liek Thuisfront Overal!". 16.15 Sport. 16.30 Vespers. 17.00 Kerkdienst. 18.30 Gram. 19.00 Kerkelijk nieuws. 19 05 Sa menzang. 19.25 Gram. 19.30 „Weg en werk der Kerkhervormers", causerie. 19.45 Nieuws. 20.00 Gram. 20.25 De ge wone man. 20.30 Promenade-Orkest en soliste. 21.10 Actualiteiten. 21.20 Gram. 21.25 „Heilige Moeders", hoorspel. 22.25 Gevar. muziek. 22.45 Avondgebed en Li turgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Radio Philharmonisch Orkest. 23.45— 24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.30 IKOR, 12.00 AVRO, 17.00 VPRO, 17.30 VARA, 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws en weerberichten. S.J8 Gram. 8.45 Sportmededelingen. 8.55 Voor het platteland. 9.00 Gram. met com mentaar. 9-45 „Geestelijk leven", cause rie. 10.00 „Geef het door", causerie. 10.05 Voor de jeugd. 10-30 Doopsgezinde kerk dienst. 12.00 Sportspiegel. 12.05 Lichte muziek. 12.35 „Even afrekenen, heren!"» 12.45 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.05 Mede delingen of gram. 13.10 Pianospel. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Boekbespreking. 14.20 „Alfonso und Estrella", opera. 15.50 Toneelbeschouwing. 1Q.05 Lichte muziek. 16.30 Sportrevue. 17.00 „Gesprekken met luisteraars". 17.20 „Van het kerkelijk erf", causerie. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Sportjournaal. 18.15 Nieuws en sportuit slagen. 18.30 Hammond-orgelspel. 18.50 Radiolympus. 19.20 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. muziek. 20.50 „Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!", hoorspel. 21.25 Metropole-Orkest. 21.50 Disco-causerie. 22.30 Actualiteiten. 22-45 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Gevar. mu ziek. 23.45—24.00 Orgelspel. MAANDAG 30 NOVEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7-00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Sportuit slagen. 8.20 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Mast- kiimmen. 10.10 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.45 Gevar. muziek. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram. 12-59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole- Orkest en solist. 13.45 Gram. 14.00 School radio. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15-30 Piano-trio. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Vocaal Ensemble. 16.50 Gram. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Acc.muziek. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending: Mr. K. Vonk „Nederland en het verkeer in Europa". 18.00 Kerkkoor en orgel. 18-20 Sport. 18.30 Fagot-kwar tet. 18.45 Engelse les. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Gram. 19.30 „Volk en Staat", causerie. 19.45 Orgelconcert. 20.00 Radïokrant. 20.20 Marinierskapel en mannenkoor. 21.10 „Het antwoord", hoorspel. 22.05 Samenzang 22-35. Omroep orkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15-24-00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7°15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koorzang. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 11.00 Voor dracht. 11.15 Kamerorkest en soliste. 12.00 Lichte muziek. 12-30 Land- en Tuin bouwmededelingen. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram. 13.30 Lichte muziek. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?", caufeerie. 14.20 Gram. 14.30 Voordracht. 14.45 Viool en piano. 15.15 Voor de vrouw. 16.15 Gram. 17.30 Voor de padvinders. 17.45 Gram. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Muzikale causerie. 18.30 Accordeonmuziek. 19.00 Voor de jeugd. 19.15 Reportage of gram. 19.25 Cabaret. 19.45 Regeringsuitzending: Ir. J. G. W. Ignatius: „De landbouwtel ling 1953". 20.00 Nieuws. 20.05 „Les noceg de Jeannette", opera. 21.05 Cabaret. 21.30 Amus.muziek. 22.05 Voordracht. 22.20 In strumentaal kwartet. 22.35 Orgelconcert. 23.00 Nieuws. 23.15 Filmprogramma. 23.45 24;00 Gram.muziek. OSTA.BiV^lt (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2