Wat moeten wij op 1 Januari aan huur betalen? Cowboys blijven populair in de Wie kan Olischlager aan een „rattenkoning" helpen? Gemeenten in Noord-Holland in vijf klassen verdeeld Verhoging is afhankelijk van tijdstip waarop de woning werd afgebouwd Twee mille voor een levend exemplaar D Rattenvanger heeft een bijzondere theorie Acht en twintigste „Rodeo" in Madison Square Garden trok tienduizenden geestdriftige bezoekers Het percentage Winnaar vloerde stier in 11.2 seconden W Huisvrienden Geheimzinnigheid Ter overdenking V er antwoor delij k ZATERDAG 28 NOVEMBER 1953 (Van onze parlementaire redacteur). WAAR zijn we aan toe, als op 1 Januari a.s. de huurverhoging ingaat? Ziedaar de vraag, die zowel de huurders als de huis eigenaren zich stellen. Gemakkelijk te beantwoorden is zij niet, want de door de Tweede Kamer goedgekeurde wijziging van de Huurwet aangenomen mag worden, dat ook de Eerste Kamer zich ermede zal verenigen is zeer ingewikkeld. Het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting zal daarom zo vernemen wij een brochure uitgeven, waarin populair uiteengezet wordt, wat de wijzigingen precies inhouden en wat er met de huren van de verschillende soorten woningen gebeuren gaat. Deze brochure zal in de loop van December het licht zien en evenals het ge schriftje, dat bij de vorige huurverhoging door hetzelfde departe ment verspreid werd, naar wij mogen aannemen weer tegen een gering bedrag op de postkantoren verkrijgbaar zijn. Dat neemt niet weg, dat er op dit ogenblik reeds velen zijn, die hun ongeduld moeilijk kunnen bedwingen en graag willen weten, wat zij als huurder met ingang van 1 Januari 1954 moeten gaan betalen of als huiseigenaar vorderen kunnen. Voor hen volgt hier een zeer beknopte uiteenzetting, die globaal de weg door de moei lijkheden wijst. ÜR gelden uiteraard nog allerlei andere bepalingen, doch met de bovenstaande gegevens kan men na genoeg berekenen, hoe hoog na 1 Januari de huur wordt van het huis, dat men bewoont, of dat men, als eigenaar, verhuurd heeft. Verstandig zal het evenwel zijn bij ernstige twijfelgevallen of bij diepgaand ver schil van mening de huuradvies commissie te raadplegen. Tenslotte nog dit: de huur van be drijfspanden dus winkels, werk plaatsen, enz. gaat niet automa tisch omhoog. Hiervoor moet een nieuwe huurovereenkomst worden gesloten. En gaat men een nieuwe huur overeenkomst aan, dan mag de huur niet meer verhoogd worden dan in de verschillende gemeenteklassen voor de woningen toegelaten is. „In Holland staat een huis" en in dat „huis" wonen mannen en vrouwen die zich afvragen of ook zij met ingang van 1 Januari meer huur zullen moeten betalen. De HUURVERHOGING geldt niet voor iedereen en voor zover men wel zal moeten offeren, is de huur verhoging niet in alle gemeenten gelijk. De regering heeft de gemeen ten verdeeld in vijf groepen, op de zelfde wijze, als dat voor de toepas sing van' de Noodwet Ouderdoms voorziening is geschied. De huren in de gemeenten der eerste klasse wor den verhoogd met 17%, der tweede klasse met 20%, der derde klasse met 23%, der vierde klasse met 26% en der vijfde klasse met 29%. Het is dus in de eerste plaats van belang te weten, in welke klasse de gemeente, waarin men woont, valt. Hieronder volgt een lijst van de indeling in onze provincie, waarbij echter uitdrukkelijk zij vermeld, dat de minister haar op dit ogenblik nog herziet, teneinde enkele onbil lijkheden weg te nemen. De moge lijkheid bestaat dus, dat hier en daar wijzigingen worden aange bracht. Óp sommige punten zullen deze ook nodig zijn met het oog op grenswijzigingen, die intussen tot stand gekomen zijn. In de eerste klasse vallen Amster dam (de kom der gemeente), Bloe- mendaal (noordelijk deel), Haarlem, Heemstede, Nieuwer-Amstel (Rand wijk, Elsrijk, Patrimonium en Am stelveen). In de tweede klasse vallen Am sterdam (buiten de kom der ge meente; Ransdorp, Durgerdam, Holysloot, enz.), Assendelft (noor delijk deel), Beverwijk, Blaricum, Bussum, Diemen, Haarlemmerliede en Spaarnwoude (Halfweg), Haar lemmermeer (Badhoevedorp, Schip hol en Zwanenburg), Hilversum, Huizen, Koog aan de Zaan, Krom menie, Laren, Naarden, Nieuwer- Amstel (Bovenkerk en Ouderkerk), Oostzaan, Ouder-Amstel (Duiven- drecht, Molenkade en Ouderkerk), Velsen, Weesp, Westzaan, Wormer, Wormerveer, Zaandam, Zaandijk, Zandvoort. In de derde klasse vallen Aals meer, Alkmaar, Assendelft (met uit zondering van het noordelijk deel), Bennebroek, Bergen, Bloemendaal, (behalve het noordelijk deel), Castri- cum, Haarlemmermeer (het noorde lijk deel, behalve Badhoevedorp, Schiphol en Zwanenburg), Heiloo, Den Helder, Hoorn, Landsmeer, Mui den, Nieuw-Amstel (met uitzonde ring van Randwijk, Elsrijk. Patri monium, Amstelveen, Bovenkerk en Ouderkerk), Ouder-Amstel (behalve Duivendrecht, Molenkade en Ouder kerk). Oudorp (het deel grenzend aan Alkmaar), Uithoorn (de kom der gemeente), Weesperkarspel (het deel grenzend aan Weesp). In de vierde klasse vallen Anke veen, Bovenkarspel, Broek in Wa terland. Edam, Egmond-Binnen, Eg- mond aan Zee, Enkhuizen, 's-Grave- land, Grotebroek, Haarlemmerliede en Spaarnwoude (behalve Halfweg), Haarlemmermeer (het zuidelijk deel), Heemskerk, Hoogkarspel, II- pendam, Jisp, Koedijk, Kortenhoef, Langedijk, Limrncn, Marken, Me- demblik, Monnikendam. Nederhorst den Berg, Purmerend, Sehagen, Schoorl, Texel, Uitgeest, Uithoorn (buiten de kom der gemeente), Weesperkarspel (het deel, niet gren zend aan Weesp), Wieringermeer, Wijde Wormer. De overige gemeenten of delen van gemeenten behoren tot de vijfde klasse. 1. Woningen, die op of na 27 Dec. 1940, doch vóór 5 Mei 1945 zijn ge bouwd en waarvan de huren door de minister krachtens het Besluit bij zondere huurprijzen zijn vastgesteld op 115% van hét huurpeil van 1940. Voor deze categorie zal de huur verhoging ook automatisch gelden. 2. Woningen, die op of na 27 Dec. 1940, doch vóór 5 Mei 1945 zonder Rijkssteun zijn gebouwd en waarvan de huur beneden het peil ligt, dat na de huurverhoging voor de voor oorlogse woningen geldt. Van deze categorie zullen op ver zoek van de eigenaren de huren door de minister kunnen worden opge trokken tot het nieuwe huurpeil van de voor-oorlogse woningen. 3. Woningen, die met Rijkssteun na 27 December 1940 tot stand zijn gekomen. De huurprijzen van deze woningen zullen, voor zover zij beneden het nieuwe huurpeil liggen, door de minister aan dit nieuwe huurpeil worden aangepast. 4. Woningen, die na 5 Mei 1945 zonder Rijkssteun zijn tot stand ge komen. De huren van deze woningen blij ven vrij. (Van onze speciale verslaggever). E moderne rattenvanger lijkt in weinig of niets meer op de legendarische fluitspeler uit het Middeleeuwse Hameln. Onze prozaïsche tijd heeft er een zakenman van gemaakt met een auto en een fabrieksgeheim, die luistert naar de naam J. Olischlager. De auto voert hem van plaats tot plaats in Nederland en een enkele keer ook naar het buitenland. Zoals nu weer naar Frankrijk. Naar- de autofabrieken van Citroën in Parijs en naar de gemeente Bonnières sur Seine en de gemeente Rive de Gier, opdat er over een paar maanden weer zo'n zwierig Frans briefje bij hem thuis in Maastricht bezorgd kan worden: ,,Je tiens a vous adresser mes trés vifs remerciements„L'efficacite de votre itnervention s'est affirmée paries cadavres de rats qui ont été dénombrés Er zijn lieden geweest, die deze 37-jarige Olischlager de erenaam ge geven hebben van „De Rattenkoning van Holland". De Maastrichtenaar zelf lacht er wat om en vraagt ons met geheimzinnige trilling in z'n stem: „Weet u wat dat is, een rattenkoning?" We zeggen er geen idee van te hebben en vernemen dan, dat het een speling is van de natuur. Een kluwen van ratten met de staarten aan elkaar gegroeid. „Voor wie me zo'n rattenkoning levend weet te bezorgen, ligt hier ƒ2000.klaar. Voor een dode, maar onbeschadigde rattenkoning heb ik duizend gulden over." WE hebben zo'n id'ee, dat niemand eerder dan deze royale Maas trichtenaar voor de uitgeloofde pre mie in aanmerking kan komen. Wie zou er veelvuldiger oog en oog met deze griezelige knaagdieren komen te staan en dus de grootste kans maken nog eens tegen zo'n speling van de natuur aan te lopen? De heer Olischlager vertelt ons het door hem gezochte wonder nog nooit aanschouwd te hebben. Maar het bestaat. Drie gevallen zijn be kend. Die van Straatsburg én het Duitse Altenburg hebben een zekere vermaardheid. „Ik heb er een theorie over. Mis schien kan ik er over een maand meer van vertellen. Dan heb ik dr. Reh in Straatsburg bezocht, een arts, die als hobby een studie van de rat ten maakte. Ik geloof, dat Ratten koningen geen toevallig verschijn sel zijn, die zeldzaam voorkomen. Ze zijn alleen moeilijk vindbaar, en wanneer ze ooit gevonden worden, zal er weinig waarde aan gehecht worden. Wonderlijke speling van de natuur", zegt men dan, zo men de bijzonderheid al opmerkt. „En dan probeert men er zo gauw mogelijk (Van onze correspondent te New York). HET RUIKT niet meer onwelriekend in de „Vier kante Tuin van Madison", want één van de grootste shows, ooit in Madison Square Garden (de grote arena een groot overdekt voetbal veld die een heel stadsblok in het hartje van MEN kan nu dus met het voor behoud, dat nog wijzigingen in deze indeling kunnen worden aange bracht uitmaken, welk percentage geldt in de gemeente of het gedeelte van de gemeente, waar de woning, die voor huurverhoging in aanmer king komt gelegen is. De huurverhoging geldt automa tisch voor alle vóór 27 December 1940 tot stand gekomen woningen, (net uitzondering van onbewoon baar verklaarde woningen. Voor de woningen, die op of na -.7 December 1940 tot stand zijn ge komen gelden verschillende afwij kende huurbepalingen. De volgende categorieën worden onderscheiden: Het valt niet mee om zonder zadel te blijven zitten. Manhattan beslaat) gehouden, is thans afgelopen en de paarden zijn weer weg. Meer -dan tweehonderd van de beste cowboys en cowgirls streden hier een maand lang om titels in de 28ste „Annual Rodeo" die zojuist eindigde en die de belangrijkste is in de Amerikaanse rodeo-annalen. De vele souvenirstalletjes die aan een gretige jeugd cowboyhoeden, lasso's en met (imitatie)-parels beslagen revolvers sleten, zijn thans gesloten en kunnen tevreden terug zien op een maand van dikke zaken. Want de kreet: „Daaaaaddy, I want a cowboy hat", en „Daaaaddy, peeelease gimme a revolver" waren niet van de lucht. De jeugd heeft genoten van de voortreffelijke staaltjes „bareback bronc riding", „steer wrest ling"» „calf roping", etc. Ze heeft ook genoten van het optreden van de ster van de show, de populaire Gene Autry, die werd aangekondigd als „America's most popular cowboy". Maar eigen lijk was Gene's aanwezigheid meer stof tot en thousiasme van de iets ouderen van het publiek. De jeugd heeft, zonder hiervoor de dure en hon derden kilometers lange reis naar Texas te ma ken, de allerbeste cowboys van het land gezien in hun dagelijks werk en bovendien nog genoten van vele bravour-staaltjes. j-JOEWEL DIT de 28ste maal was dat de jaarlijkse kampioens-rodeo in Madison Square Garden werd ge houden, heeft het nog nooit op zo'n grote schaal plaats gevonden als dit jaar met een deelnemersaantal van 227. Er wordt natuurlijk dik geld ver diend, want elke cowboy moet een inleggeld betalen van 100 dollar en het meer dan tienduizend-koppige publiek betaalt iedere avond een minimum entree van anderhalve dollar de man, circa zes Nederlandse guldens dus. Daartegenover staat dat de „garden" aan het einde van de rodeo een totaal van 100.800 dol lar aan geldprijzen aan de cowboys uitbetaalt. Als speciale attractie had de Gar den dit jaar wederom Gene Autry gehuurd, die iedere avond met en thousiast gehuil werd ontvangen. Zijn optreden bestond voor een groot deel uit (vrij tamme) dressuurstaaltjes van zijn beroemde paard „Cham pion". Voor de buitenstaander is het wel wat moeilijk zich dit enthousias me van het publiek voor te stellen. Maar wie, als Gene Autry in Ame rika eenmaal een grote naam heeft „can get away with murder", zij het dan natuurlijk niet letterlijk. EEN VAN DE aardigste nummers was het optreden van „The Range Rider and his pal Dick West". De Range Rider (Jack Mahoney) en zijn vriendje zijn hier bekend door hun optreden in talrijke Hol- lywood-„westerns", waarin zij de „stunt men" spelen. In Madison Square Garden laten zij dan ook avond aan avond zien hoe Hollywood zo'n cowboygevecht voor de fiim op neemt. Er worden een divan, een paar stoelen en een houten bar de arena binnen gedragen en dan ver telt de Range Rider aan het publiek dat ze eikaar in Hollywood bij die gevechten niet „echt" voor appel moes slaan. Hij heeft nauwelijks de microfoon weer naar het dak op laten trekken of de kleine Dick West geeft hem een reusachtige opstopper midden in het gezicht en het gevecht is aan de gang. Beurtelings slaan ze elkaar door en over het meubilair, waarbij geen stuk van de houten tafels en stoelen heel blijft en alleen de pluche divan er het leven afbrengt. Hoe zij het doen zonder elkaar pijn te doen blijft het publiek een raad sel. Het is allemaal erg knap. Dick West slaat de zware Mahoney op een goed ogenblik over de divan en de tafel heen en dwars door de houten bar, maar ze lopen er geen schrammetje mee op. TUSSEN zo'n nummer en het op- treden van Gene Autry gaan de cowboys voor een jury van drie ex perts hun staaltjes vertonen. Hoe ze kans zien een volle minuut op een woedend, stijgerend paard te blijven zitten, zonder zadel of stijg beugels, is verbazingwekkend. Aan het „steer wrestling" (wor stelen met stieren), komen twee cow boys te pas, de ene om de stier op de knieën te krijgen, de andere om te trachten de stier in zo'n positie te krijgen dat dit mogelijk is. De vechtende cowboy rijdt dan op zijn paard met een kleine 60 kilometer per uur langs de stier, springt op zijn nek, pakt hem bij de horens én tracht hem omlaag te drukken op zijn zij. Dat het geen truc-werk is, blijkt wel uit de vele malen dat dit mis gaat en de cowboy het moet opgeven. De winnaar presteerde het de stier op de grond te krijgen in 11.2 seconden. Sedert Prairie Rose Henderson in 1901 in Cheyenne deelnam aan een rodeo en vele prijzen won, treden er cowgirls in iedere rodeo van dit land op. Ze doen niet het hele zware werk maar geven fantastische staal tjes „dare-devil riding" ten beste in de beste traditie van de voormalige Russische kozakken. Bovendien zien ze er heel aardig uit en dat is uiteraard ook wat waard. N' J. OLISCHLAGER rattenvanger van af te komen. Ik meen echter, dat aan dit verschijnsel meer waar de gehecht moet wórden, dan opper vlakkig lijkt 'ELKE waarde we aan de gedach ten van deze moderne en succes volle rattenvanger moeten toeken nen, het is moeilijk te peilen. Zeker is intussen, dat deze zakenman zich moeite noch kosten bespaard heeft om de gedragingen na te gaan van de vuilbruine rovertjes, aan wie ook zijn grootvader en vader in vervlo gen dagen reeds de oorlog verklaard hadden. Op zekere dag had hij er zo'n 400 a 500 in zijn woning aan de Begaardenstraat. Hij had er een spe ciale kamer voor ingericht, die hij onder en boven en langs de wanden had afgeschoten met sigarendoos- jes blik, en overigens een betimme ring had gegeven, die „z'n vrien den" het klimmen en klauteren ge makkelijker maakt. Op tallozen heeft hij z'n gifstoffen geprobeerd, totdat hij een paar jaar geleden de juiste samenstelling gevonden had om de ratten efficient te kunnen verdelgen. Wat er toen nog over was van zijn wilde veestapel, die hij aanvanke lijk met de lekkerste beetjes gevoed had, heeft hij weg proberen te vangen uit de kamer met een klem. Hij ontdekte, dat het rattenvolkje al heel gauw in de gaten had, hoe gevaarlijk het ding midden in de kamer was, maar ook hoe de ratten als wolven aanvielen op de slacht offers, die toevallig in de klem terecht kwamen of erdoor getroffen werden. Zo ongelooflijk slim bleek de laatst overgeblevene tenslotte te zijn de klem met het verleidelijke stukie spek werd naar de muur ge sleept om er van boven af een stuk hout op te kunnen laten vallen dat de man, die duizenden ratten naar de andere wereld hielp, zich gedrongen voelde deze laatste in het veld de vrijheid te hergeven. Een kwestie van sportiviteit dus. PN dan willen we natuurlijk iets weten over zijn werkmethode en het gif, dat hij gebruikt. „Nee, zee ajuin is het niet". Maar wat het dan wel is, horen we niet. Evenmin als hij iets wil los laten over zijn manier van werken. Het enige, wat wij hierover te horen krijgen is. dat hij bij dat werken veelal geassisteerd wordt door zijn vrouw, een charmante Parisienne, de enige romantiek mogen we wel zeg gen, die er rond de figuur van de moderne rattenvanger - zakenman bleef hangen. WIJ LEVEN in een tijd van grot» politieke spanningen en conflic ten. Het is haast een gemeenplaats, omdat te zeggen, zó duidelijk is ons vooral de jaren na de oorlog, dat geworden. Was het vóór de oorlog nog mogelijk, om als volk en kleine natie, tot óp zekere hoogte een zelf standig en betrekkelijk kalm bestaan te voeren, ver van het gedruis en machtig rumoer, der grote landen; dat is het nu niet meer. Wij zijn er zelf persoonlijk bij betrokken, je kunt wel zeggen, tegen wil en dank, bij alles wat gebeurt, en wat er plaats vindt, aan conflicten, drei gingen en gigantisch meten van el kanders krachten. Het is dan ook geen wonder, dat wij thans, als volk, als natie en regering, met alles mee doen, v/at bij ons in 't Westen wordt gebouwd, wordt opgericht, en wordt besloten, althans voor zover dat be treft, de grote lijn. Je kunt als volk, temidden van de machten van de wereld, nu eenmaal niet neutraal staan, alsof je al die strijd, en al die vragen eigenlijk niet aangaan. Je bent er zelf immers op een of andere wijze bij betrokken, en an ders nog, je bent mee verantwoor delijk ook. En zo maar kun je, en ook mag je niet jezelf onttrekken, aan de solidariteit met anderen. U IS ER echter, wanneer we dat zeggen, tóch een vraag! En dat is deze: Wie zijn we eigenlijk verantwoordelijk, en waarvoor? Die vraag is niet zo overbodig, als hij op het eerste gezicht misschien wél lijkt. Als er n.l. één ding is, waardpor onze tijd, en dan bedoel ik, onze dagen, wordt gekenmerkt, dan is het dit: De verpolitieking van het ganse leven. De politiek krijgt langzaam aan de overhand, niet slechts in internationale of ook na tionale vragen, maar ook, en dat is eigenlijk het diepst gevaarlijk, in ons persoonlijk leven. Wel verre van te willen zeggen, dat de poli tiek een zaak is, van ongeestelijke betekenis, blijft het een feit, (men hoeft daarvoor de kranten slechts een blik te gunnen, of met zijn buurman een gesprek aan te kno pen), dat het zo langzaam aan de politiek wordt, die heel ons denken, handelen, bewegen, bezig is te be palen. Het is in vele opzichten de liin (die lijn waaraan wij meedoen sinds de oorlog), die óns bepaalt, en niet meer omgekeerd zijn wij het, die gezamenlijk de richting zoeken in een verbonden verantwoordelijk heid. MENS-ZIJN, is verantwoordelij'k- zijn, maar, is de vraag aan wie? Soms aan ons zelf? Of aan het le ven? Of aan een willekeurige macht, of machtconcentratie, waarvan wij min of meer toevallig deel uitma ken? Dat zou weJ vreeiiid zijn. ais het zó was. Want verantwoordelijk heid is, als het woord iets zal be tekenen, toch altijd verantwoorde lijkheid, niet aan een hèt, of een iéts, of aan wijzelf, maar altijd aan een iemand, een ander beter nog: De Ander. Die Ander, dat is God. Hij is de Schepper, wij zijn schepsel, Hij de verlosser, wij verlosten. Hij houdt de werelden, de natiën, de volken, als in Zijn hand. Pas in waarachtige gebondenheid, en verantwoordelijk heid aan Hem, in alle dingen van ons leven, zijn wij waarachtig mens, en ook als volk, alleen waarachtig volk. Dat heeft voor ons nu iets te zeg gen. En wel dit: Dat het voor ons als mens, nooit de politiek kan zijn, noch de macht, nóch de verdedi ging van ons zelf en de onzen, nóch de bewapening, die in ons leven het laatste woord mogen hebben, maar God, de Heer alleen; en dat het in al onze handel en wandel, in ons denken en beslissen, in ons kiezen en partij nemen, nooit mag gaan, om óns, maar om die God alleen. UR IS EEN neiging tegenwoordig, li die uiteindelijk de dingen in het leven wil laten beslissen, door de politiek alleen. Zo gebeurt het, dat wij door de politiek, en de ideolo gieën, die daar ook bij ons mee ge- Paard gaan en de scheidingen die de pohüek, trekt, m.n. die van Oost en West, zo in ons denken, en ons doen vertroebeld worden, dat we de naaste niet meer zien. Nóch de naaste in ons volk, noch de naaste aan de andere zijde van het ijzeren gordijn. En het geschiedt, dat wij, door de politiek-ideologische keuze, die wij doen, en na de oorlog in ons volk gedaan hebben, zelf bezig zijn schei dingen op te richten, tussen de an dere en ons. .Scheidingen zijn dat, die in laatste instantie berusten dik wijls op de hypocrisie, van: Ik ben beter dan jij! Dat alles is fout. Gron dig en radicaal fout. Want in laat ste instantie mag niét de politiek, noch de ideologie, nóch enig ding van deze wereld het laatste woord hebben, maar God alleen. Hem ziin wij verantwoordelijk, en Hem al leen, En Hij kent slechts één gebod, dat is het gebod, van de liefde, tol Hem en daarom tot de naaste.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5