In onderwijswereld dreigt chaotische toestand een Malenkov ontving Britse ambassadeur Zes personen met auto water en verdronken te Groot tekort aan lesruimten en onderwijzers Ondanks veel tegenstellingen dichter bij het ene-Europa Start de Tour inAmsterdam? Schipbreukelingen h uistoe Tito is bereid troepen bij Triëst terug te trekken Maandag 30 Nov. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN AGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Leerkrachten luiden de noodklok 28.000 daklozen Poesan door enorme brand geteisterd Mossadeq in hongerstaking Haagse conferentie ten einde Europese Tweede Kamer historisch besluit Eend redde hele stadswijk Vrouw stierf bij bet zien van overleden echtgenoot Toenadering tussen Moskou en Londen? Gromyko zag kroningsf ilm Schip te IJmuiden tegen de wal Gevaarlijke vergissing Vergif inplaats van een zout afgegeven Tragisch ongeval in Waddingxveen Pas herstelde matroos bood vergeefs hulp De Russen feliciteren weer.... Massamoorden in Atjeh Nederland zal een VN-besluit negeren WEERBERICHT Directie: J.BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 150e Jaargang No. 282 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1 elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.U2 per kwartaal 6.05 plus incassokosten Weekabonnementen f 0.4t TIJDENS de demonstratieve vergadering te Utrecht, uitgaande van de Nederlandse Ouderraad Openbaar Lager Onderwijs, De Nederlandse Onderwijzersvereniging en de Vereniging „Volksonderwijs", die door ongeveer 8000 belangstellenden bezocht was is unaniem de volgende resolutie aangenomen. De demonstratieve bijeenkomst spreekt als haar oordeel uit, dat de opeenvolgende regeringen hehben nagelaten vol doende maatregelen te treffen ter bestrijding van het ernstig tekort aan schoollokalen en aan leerkrachten. Zij merkt tevens op dat door boven genoemde organisaties tijdig en bij voortduring is aangedrongen op het treffen van voldoende maatregelen, terwijl zij verder constateert, dat het gevolg van dit alles is, dat er een chaos dreigt te ontstaan, zoals het onderwijs sedert 1920 nog niet heeft gekend, dat nu reeds duizen den klassen zijn volgepropt met een onverantwoord hoog aantal leer lingen, dat het aantal leerkrachten op het ogenblik totaal onvoldoende is, en dat aan een behoorlijke schoolruimte een groot gebrek bestaat. Zij wijst er met nadruk op, dat de voortdurende stijging van het aantal leerlingen in de komende jaren het onderwijs in nog slechter omstan digheden zal brengen waardoor de chaos groter wordt. De resolutie besluit met de regering en de volksvertegenwoordiging met de meeste klem te verzoeken met de grootste spoed maatregelen te treffen, opdat in deze voor Nederland onwaardige toestand afdoende verbetering zal komen. De grote brand, die gedurende enkele dagen de Zuidkoreaanse havenstad Poesan teisterde, heeft naar schatting een schade veroorzaakt van ruim f 100 millioen gulden. Voor zover bekend, zijn vijf mensen om het leven gekomen. Er zijn 28.000 daklozen. Onder de ver brande gebouwen zijn het radiostation, een spoorwegstation, krantenbu- reaux en een kantoor van een lucht vaartmaatschappij. Driehonderd dui zend Koreanen en Amerikanen zijn voor het vuur gevlucht. De brand is te wijten aan de achte loosheid van een jonge Koreaanse huisvrouw, in wier woning tijdens haar afwezigheid een pot met gloeiende kolen is omgevallen. De vrouw is ge arresteerd. De Perzische oud-premier dr Mossa deq, die op het ogenblik terechtstaat, is Zaterdagavond in hongerstaking ge gaan. Hij heeft gezegd, binnen drie da gen dood te zullen zijn. £)e bijeenkomst, die geopend werd door de heer R. van Gasbeek, bracht ver tegenwoordigers van verschillende po litieke partijen en onderwijsautoritei- ten tezamen. „De minister van Onder wijs is echter niet aanwezig", aldus spreker, „met het oog op het karakter van de vergadering". Ook de staats secretaris, mej. dr De Waal had be richt van verhindering gezonden. De heer de Glopper sprak vervolgens na- menS' de ouders. „Een felle veront waardiging gaat door ons land", aldus spreker, „omdat we acht jaar na de be vrijding bij het onderwijs steeds die per in het moeras zinken. Er is een tijd geweest, dat Nederland in het onder wijs aan de spits stond in de wereld. Het dieptepunt, dat. we echter thans beleven kan een ontreddering mee brengen, waarvan een hele generatie het slachtoffer dreigt te worden. De kleuterschool is er niet, of de huisves ting is slecht. In Rotterdam wachten 5300 kinderen op hun beurt om op de kleuterschool te komen. „Er is", zo ging spreker verder, „een duidelijk verband tussen de volle klassen en de baldadigheid en jeugdcriminaliteit. De Verenigde Staten geven per jaar zes maal zoveel uit aan criminaliteit als aan het openbaar onderwijs. De grote klassen zijn daarvan de oorzaak. Dien tengevolge heeft het onderwijs niet meer de macht om het kind alle zorg te geven. In een klas zouden, volgens Amerikaans systeem, op zijn hoogst 25 QE CONFERENTIE van de ministers van de Europese Zes te Den Haag is Zaterdag geëindigd met een zitting van drie uur, waaraan ook werd deel genomen dom de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault. Het feit, dat men tot overeenstemming is geko men tot het vormen van een Volkeren- kamer, een soort Europese Tweede Ka mer, waarvan de leden door de bewo ners der zes staten zullen worden ge kozen, en van een Eerste Kamer, waar in de staten zelf zullen zijn vertegen- tnordigd, dit alles zodra het Verdrag van de Politieke Gemeenschap van kracht is geworden, moet wel als zeer belangrijk worden bestempeld. De Vol- kprenkamer zal straks een enorme in vloed kunnen uitoefenen op de Euro pese politiek, waardoor zeer grote mo gelijkheden op het politieke terrein teorden geschapen. 0MTRENT de aard van de te vormen Senaat bestaan overigens nog veie tegengestelde meningen, zodat de stu- De burgemeester van b'reiburg hcett Zaterdag een monument ont huld t.er nagedachtenis van de eend die op 27 December 1944 de bewoners van de stadswijk bij de dierentuin wekte doof zijn hevig gekwaak De qewekte bewoners hoorden toen vliegtuiggeronk en konden overhaast de schuilkelders bereiken enkele minuten voor het bombardement begon, dat de gehe le stadswijk verwoestte Er was geen luchtalarm gegeven Het monument is opgericht in het park. waar na het bombardement de ppr>n rin-telijk verwond werd gevnnde* diecommissie, die opdracht heeft aan de materie verder te werken, nog vele pro blemen dienaangaande zal moeten trachten op te lossen. Verder heeft het vraagstuk van de executieve organisa tie, die reeds door de plaatsvervangers van de ministers te Rome was aange sneden, tot nuttige besprekingen geleid. Het beginsel van de oprichting van een enkel Europees Hof werd goedge keurd. Een commissie van rechtsgeleer den zal het gehele vraagstuk nader on derzoeken. De Gemeenschap zal, volgens nog te bepalen modaliteiten, zowel de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal als de Europese Defensiegemeenschap omvatten. De ministers hebben besloten een commissie met de taak te belasten, de werkzaamheden voor de oprichting van een Europese Gemeenschap voort te zetten en met het vaststellen van een tekst van het verdrag aan te vangen. De commissie, die te Parijs haar standnlaats zal hebben, zal tegen 15 Maart aan de ministers, die op 30 Maart 1954 te Brussel wederom zullen bijeen komen, verslag uitbrengen. Ongetwijfeld' waren de algemene ver wachtingen van wat deze conferentie tot stand zou kunnen brengen, oor spronkelijk groter geweest. Omtrent de grondnrincines van de Europese Politie ke Gemeenschap is nog steeds geen overeenstemming bereikt. De studie commissie zal hieraan hopenlijk een en ander kunnen doen. Gistermiddag is het echtpaar Van Veen. wonende aan de Hoge Rijndijk te Leiden dood in zijn woning aange troffen door een zoon. die een bezoek kwam brengen. De politie veronderstelt, dat de 71- jarige mar Zondagmorgen in de keu ken een dodelijke hartaanval neeft ge kregen. waarna de 73-iarige orht«<"- te naar beneden is gekomen en bij het zien van haar echtgenoot van schrik is gestorven. kinderen mogen zitten. Alles wat de ouders zich van het onderwijs voor stellen blijft op het ogenblik", zo ver klaarde de heer De Glopper, „beneden de verwachting. Bij de onvoldoende persoonlijkheidsvorming op de tegen woordige openbare school werkt men de massavorming in de hand. Verge leken met 1935 zijn de uitgaven voor het onderwijs met 1/3 verminderd. £)e vorige week", zo verzekerde spre ker, „was er in Rotterdam voor 37 a 40 klassen geen onderwijzer. Er ko men wanhopige klachten uit vele kleine gemeenten, die het eerst met de moeilijkheden zitten. Er is geen be schaafd land, waar het tekort aan on derwijzers zo groot is als in Neder land. Het is niet aan te nemen, dat de regering zich van een dreigende ramp zal afmaken met de woorden „Na ons de zondvloed". (Zie verder pag 2, kolom 3). De organisatoren van de Ronde van Frankrijk, de dagbladen l'Equipe en le Farisien Libere, aan wie gevraagd werd de Ronde van 1954 over Neder land te leiden, hebben dit verzoek in overweging genomen op grond van de zege van de Nederlandse renners, die de ploegprijs (Challenge Martini) in de laatste ronde van Frankrijk wonnen. Zij hebben onderhandelingen geopend met een Nederlands organisatie-comité, dat gevormd is op initiatief van een aantal personen, dat zich voor sport interesseert. Daar zij van mening zijn, dat het niet mogelijk is om Nederland een etappe plaats te geven zonder al te lang uit Frankrijk weg te blijven, hebben de Franse organisatoren gevraagd te wil len onderzoeken of het mogelijk zal zijn om de wedstrijd uit Nederland te laten vertrekken. Het ligt in de bedoe ling om Amsterdam als startplaats te kiezen. Wij vernamen van de organi satoren, dat de besprekingen reeds zo ver zijn gevorderd, dat het van de toe stemming en van de medewerking van de regering en de provinciale en gemeentelijke instanties afhangt, of dit plan werkelijkheid kan worden. Indien het plan kan worden uitgevoerd, zat Donderdag 8 Juli in het Olympisch Stadion te Amsterdam worden gestart. He nieuwe Britse ambassadeur te Moskou, Sir William Hayter, heeft Zaterdag gedurende twintig minuten „in vriendschappelijke sfeer" gespro ken met premier Malenkov van de Sovjet-Unie over internationale kwes ties. Minister Molotov woonde het on derhoud bij. Sir William is de eerste Westelijke ambassadeur, die sinds de dood van Stalin door Malenkov werd ontvangen. Het onderhoud vond plaats in het particuliere bureau van Malen kov in het Kremlin. J-JET ONDERHOUD was van algemene aard en wees niet op een nieuwe richting in het politieke beleid van de Sovjet-Unie. In algemene bewoordin gen gaf Malenkov aan zijn verlangen naar goede betrekkingen, maar er heeft geen uitwisseling van voorstel len plaatsgevonden, aldus verklaarden bevoegde kringen. Bijzonderheden over het onderhoud zijn noch van Russische noch van Britse zijde prijsgegeven, of schoon het bericht van de ontmoeting zelf over radio-Moskou is omgeroepen. Een woordvoeder van de Britse am bassade zeide „Het kan alleen beschre ven worden als een beleefdheids bezoek". Korten tijd na zijn vertrek uit het Kremlin heeft Sir William Hayter de Amerikaanse ambassadeur, Charles Bohlen van het gesprek in kennis ge steld. Diplomatieke waarnemers in Moskou zijn van mening, dat de Britse ambas sadeur in Moskou is aangekomen op een ogenblik, dat er een merkbare verandering in de houding van de Sov jet-Unie ten opzichte van Engeland waarneembaar was. In Russische pers- De „Daniela Borchard" uit Hai fa, die onderiveg was van Am sterdam naar Bremen, voer bij het verlaten van de grote sluis te IJmuiden door een ongeluk kige manoeuvre tegen een meer- stoel en werd daarna tegen de wal gedrukt. De meerstoel en een aanzuigbuis van een chemi sche fabriek werden flink be schadigd. De kapitein wist zijn schip op eigen kracht vlot te krijgen, doch kreeg opdracht terug te keren. Het schip iverd in afwachting van het onderzoek aan de ketting gelegd. commentaren over Engeland wordt ge zegd, dat Engelands economie beheerst wordt door Amerika. Vorige maand is Sir William Hayter de gast geweest van Molotov, bij een diner, ter gelegenheid van de viering van de verjaardag an de Russische re volutie. Lady Hayter is door mevrouw Molotov uitgenodigd voor een middag thee, terwijl de plaatservangende mi nister van Buitenlandse Zaken, Gro myko vorige week de Britse ambas sade bezocht heeft om de kroningsfilin te zien. Te Delft kwam gisteren een bedien de in een drogisterij tot de ondekking, dat hij, in plaats van een bepaald zout, een vergift aan een klant had afgeleverd. Onmiddellijk werd de po litie er van in kennis gesteld. Zij liet de mobilofoonwagen door de stad rij den en op ta' van punten waarschu wingen omroepen. Tegelijkertijd stelde zij een onderzoek in naar aanleiding van het signalement dat de bediende van de koper kon geven. Dit laatste leidde er toe dat zij de koper vond, waarmee een groot gevaar werd be zworen. De drie overlevenden van de scheepsramp op de Eierlandse Gron den zijn Zaterdagmiddag met de „Dokter Wagemaker" naar de vaste wal overgestoken en vandaar met een auto van het Belgische consulaat naar Ostende gereisd. Van links naar rechts: matroos André Brackx, matroos Jozef Bruyneel en machinist Fernand Ackein. Voor hun vertrek brachten zij nog een bezoek aan de be graafplaats te Den Burg. waar het stoffelijk overschot van hun om gekomen jeugdige makker stond opgebaard. De mannen waren nog zeer ontdaan over het gebeurde, maar zij spraken vol dank baarheid over de verzorging, die zij in het R.K. zusterhuis „Maris Stellate De Cocksdorp hadden genoten. QISILRMIDDAG heeft zich tussen half drie en drie uur nabij Wad- dinxveen op de weg GoudaBoskoop een tragisch auto-ongeval voorgedaan, waarvan niet minder dan zes personen het slachtoffer zijn geworden. Het ge zelschap was per auto uit Rotterdam vertrokken. Ter hoogte van de Hene- gouwerweg heeft de bestuurder door het klappen van de linkervoorband, kennelijk de macht over zijn stuur ver- loTen. Hoewel het zicht ter plaatse zeer goed is heeft de auto enkele berm- palen omver gereden en is daarna tegen een waarschuwingsbord voor Maarschalk Tito van Zuid Slavië heeft in een onderhoud met een Zuid- slavisch blad verklaard, dat het nuttig zou zijn om tot een gedeeltelijke, voor lopige regeling te komen waarbij Triest ondor Italiaanse souvereiniteit wordt geplaatst, omdat in de stad een overwegend Italiaanse bevolking woont. De rest van het vrije gebied van Triest dient onder Zuidslavische souvereini teit te komen, aldus de maarschalk. Zondag sprak Tito te Jajce in Bosnië over hetzelfde onderwerp. Zuid-Slavië is bereid een conferentie over Triest bij te wonen als het er van overtuigd is, dat het besluit van de Westelijke geallieerden om de zone-A van Triest aan Italië over te dragen, niet in zijn geheel zal worden uitgevoerd. De pre sident de i een beroep op Italië het eerst zijn troepen van de grens terug te trekken, dan is Zuid-Slavië bereid dit eveneens te doen. Soms waren Tito's woorden nauwe lijks hoorbaar doordat de menigte tel kens riep „Held Tito, held Tito". De maarschalk sprak in Jajce omdat hem daar juist tien jaar geleden de titel van „maarschalk" was verleend en omdat het de tiende verjaardag was dat er de vorming van een voorlopige pro-com munistische regering tot stand kwam. In verband met dit feit had Tito gelukwensen in ontvangst te nemen van de president van Italië en van de president van de Sovjet-Unie, Woros- jilov. In Moskou bezocht Gromyko een receptie in de Zuidslavische ambassade. Het was voor het eerst dat een derge lijke geste plaats vond sinds Tito brak met de Kominform. In Berlijn woonde een Sovjetdelegatie een receptie bij van de Zuidslavische militaire missie al daar. In Zuidslavië is aan ruim 53UÜ per sonen amnestie verleend. Minister Popovitsj kreeg de onderscheiding „nationale held" In Rome achtte men Titos voorstel tot het terugtrekken der troepen aan vaardbaar. Pella zei echter, dat Tito met zijn rede" de taak der gealheerdc-n zeker niet heeft vergemakkelijkt". In een communiqué van het leger wordt medegedeeld, dat benden ir. Atjeh onder de bevolking in gebieden ten Zuid-Oosten van Laut Tawar, die niet bereid was zich aan hun zijde te scharen, massamoorden hebben bedre ven. In de kampong Bintang werden 30 mensen vermoord, in Uwak 20, in Angkup 30 in Takengon 30 en toen de benden uit Brawang Gadjah terugtrok werden ongeveer .100 personen vei moord. kabels opgebotst. Vervolgens is hij een ongeveer 1 meter hoge beschoeiing afgekanteld. Hierna heeft de auto nog een draai gemaakt en is daarna onder water verdwenen. De 19-jarige matrocs M. Hofman die Zaterdag jl. uit een ziekenhuis is ontslagen en zijn zwager B. Goudriaan aarzelden, toen zij van het ongeluk vernamen, geen ogenblik en sprongen in het ijskoude water, om :e poger. de inzittenden van de verongelukte auto te bevrijden Zij sleegen de voo.ruit m. doch hun pngin; bleek ve.t^efs. Ook de hulp, die schippers met roeiboten kwamen verlenen was niet meer nodig. De inzittenden waren reeds overleden- Burgemeester Vernaar van Waddinx- veen en een pastoor waren ter plaatse aanwezig. Nadat de auto met een ta kelwagen uit het water was opgehaald werd vastgesteld, dat de aehterportie- ren waren afgesloten. De radio stond nog aan. De lijken ziin overgebracht naar de begraafplaats in Waddinx- veen. In de vpronge' kte auto bevon den zich de afdelingschef van de His- pona-Suiza fabrieken te Breda, de heer W. Verlinde en echtgenote (bei den 49 jaar oud), de bankbediende A. de Waard en ziin vrouw (58 jaar), hun dochter (22 jaar) en haar ver loofde. anaivst. de heer L. Bartels (25 iaar). De families Verlinde en De Waard zijn >eger buren geweest. Sindsdien hebben zij nog regelmatig contact onderhouden De Algemene Vergadering der N heeft ondanks bezwaren van Neder landse zijde een resolutie aangenomen met 33 tegen 13 stemmen bij 6 ont houdingen waarin Nederland verzocht wordt voort te gaan met het zenden van rapporten over de toestand op de Antillen en in Suriname De Nederlandse afgevaardigde, mr C. W. A Schurmann. zeide, dat zijn regering het verzoek zou negeren De parlementen van de Antillen en Suri name, zo verklaarde hij, zijn vrijelijk gekozen en hebben volledige wetgeven de bevoegdheid zonder tussenkomst van de Nederlandse regering De Nederlandse afgevaardigde zei: „Het verstrekken van inlichtingen door Nederland zou een inbreuk op de autonomie betekenen en in strijd met de grondwet zowel *an de beide ge bieden als van Nedprland" Verwachting tot morgenavond: OVERWEGEND DROOG Aanvankelijk opklaringen, maar later weer toenemende bewolking. Overwegend droog weer Matige tot kracntfge wind tussen Zuid west en West. Vannacht iets lage re temperaturen. Dinsdag: z,on op 8.25 onder 16.32 Maan op 3 07, ondei 13 49

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1