Motie van afkeuring in het Britse Lagerhuis Critiek op opbouw der defensie De staking in vijfduizend Engeland trof industrieën Wegenwacht blijft actief McCarthy door Eisenhower uitgedaagd Liever drie sterke divisies dan vijf onvolwaardige Labour contra Afrikabeleid van kabinet Ook critiek bij een groep Conservatieven Verkeer in Den Haag eiste twee doden Auto reed trottoir op Televisieverbinding met België en Duitsland Het blijft zacht WEERBERICHT Donderdag 3 Dec. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN isoe jaargang No. 285 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De Kamer over „Oorlog en Marine Perzië-Engeland Diplomatiek contact hervat Waardering voor de Kon. Marine Wij mogen anderen geen dwang opleggen Blijde gebeurtenis in Luxemburg Annelies Witter is weer thuis... Een bijzonder postpakket voor dr Schweitzer Churchill en Eden op de Bermuda's I Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 advertenties en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 DE LABOURPARTIJ heeft gis ter in het Britse Lagerhuis een motie van afkeuring ingediend betreffende de koloniale politiek in Afrika van de regering, doch deze later, althans voorlopig, weer inge trokken, in de hoop, dat de rege ring de affaire met de koning van Boeganda alsnog in het reine zal weten te brengen. De motie, getekend door offi ciële leiders van de Labourpartij, spreekt 'e „ernstige bezorgdheid van de partij uit over de handel wijze van de regering met betrek king tot aangelegenheden in Afrika. De motie werd in het La gerhuis ingedie-.d tijdens een debat over de verbanning van de koning van Boeganda. Zij was een uitdrukking van de stijgende on tevredenheid van de Labour-partij over het koloniale beleid in Afrika. /^LS DE Britse premier, Sir Winston Churchill, volgende week uit Ber muda in Londen is teruggekeerd, zal hij zich geplaatst vinden tegenover een hernieuwde actie van conserva tieve zijde met betrekking tot het Brits-Egyptisch conflict over de Brit se basis in de Suezkanaalzone. Een groep van 37 parlementsleden, waar van vele zich verzetten tegen elke overeenkomst, die de ontruiming van de basis zou inhouden, is Dinsdag avond bijeen geweest om de positie te bespreken. Men is van mening, dat de toestand voor Engeland veel slechter is gewor- .:cn door de verkiezingen in Soedan, waardoor de nationale eenheidspartij, die de steun van Egypte geniet, een meerderheid heeft gekregen. Enkele leden van de conservatieve groep zijn van oordeel, dat als Engeland, na het ophouden van de Britse invloed in Soedan, ook nog de Suezkanaalzone zal verlaten, het zijn steunpunt in het Midden-Oosten verloren zou zien gaan. Men wil een motie over de zaak indienen als Churchill en Eden terug zijn. Een aantal dissidente conser vatieven heeft persoonlijk verklaard bereid te zijn tegen hun leiders te stemmen om een onbevredigende rege ling te verhinderen. De Britse minister van Staat, Sel- wyn Lloyd, heeft in het Lagerhuis gezegd, dat in de afgelopen twaalf maanden in de Suezkanaalzone 102 aanvallen zijn gedaan op de militaire en burgerlijke installaties. Een conser vatieve afgevaardigde zei, dat in En geland een „ernstige wrok" wordt ge wekt door de houding van de regering, die blijft onderhandelen met Egypte De onovertrefbare wegenwach- ters zullen met ingang van a.s. Maandag waarschuwingsborden achter op hun motoren mee voeren. Dit in verband met het feit, dat automobilisten er vaak niet aan denken groot licht te ontsteken bij mistig weer. Twee verkeersongevallen eisten gis teren in Den Haag twee doden, 's Mor gens gaf een vrachtauto geen voor-, rang aan een personenauto. Laatstge noemde wagen reed, om een botsing te voorkomen het trottoir op. De daar wandelende 66-jarige mevr. C. C. J.-B. uit de Meidoornstraat werd gegrepen, Zij overleed later in het ziekenhuis aan haar verwondingen. 's Middags werd een bromfietser door een autobus uit Haarlem gegre pen. Het slachtoffer, de 54-jarige H. W. H. uit de Cartesiusstraat, had geen voorrang verleend. Ook hij overleed kort na het ongeluk in een ziekenhuis. Een Mohammedaanse geestelijke is Woensdag voor zijn huis te Fez (Frans Marokko) door onbekenden vermoord. Vijfduizend scheepswerven en fa brieken in Engeland werden gisteren getroffen door een staking, die twee inillioen arbeiders gedurende vier en twintig uur hielden in verband met looneisen. De eis tot loonsverhoging gaat tot 15 pet. De staking kost het land ongeveer f 110 millioen gulden door productieverlies en was de ern stigste in Engeland sinds de nationale staking in 1926. De staking, die was afgekondigd door het Verbond van Vakverenigin gen voor de Scheepsbouw en de Ma chine-industrie op 19 November jl„ werd onderstreept door protestbijeen komsten en demonstraties in steden in heel Engeland. In verschillende plaatsen hebben vrouwelijke employé's de staking geboycot en de posters ge negeerd. Bij de Fordfabrieken hebben de 17.000 arbeiders zich gemeld voor het werk, nadat de bedrijfsleiding beloofd had de eis tot loonsverhoging te over wegen, onafhankelijk van andere werk gevers. De minister van Arbeid heeft beide partijen arbitrage door de rege ring aangeboden. De staking stond niet onder communistische leiding Communisten slaagden er niet in de staking uit te breiden tot de arbeiders in de staatswapenindustrie en het vlieg veld personeel. Slechts een klein deel van het personeel van het arse naal van Woolwich in Londen legde het werk neer. Van de zijde van de Televisiestlch ting wordt medegedeeld, dat Nederland binnen twee weken over een televisie verbinding in beide richtingen met België en vóór Juni 1954 ook met Duitsland zal kunnen beschikken. De Novembermaand is op tal van plaatsen in ons land dit jaar de op één na droogste van 100 jaar geworden. In het Noordelijk gedeelte van onze provincie als ook langs de Waddenkust van Friesland en Groningen viel de meeste regen. In Den Helder 46 mm, Slootdorp 31 mm, Anna Pau- lowna 30 mm, terwijl in De Bilt 17 mm, in Vlissingen 16 mm en in Maastricht 12 mm regen viel. In beide laatste plaatsen was het de laatste tachtig jaar in November niet zo droog geweest. De gemid delde etmaaltemperatuur bedroeg in De Bilt 10,8° Cel. boven nor maal. Er werd in De Bilt op 24 tegen normaal op 55 uren zonne schijn gemeten. Ook deze eerste Decemberdagen doen ons verbluft staan. Temperaturen van 12°, in Brabant gistermiddag zelfs van 14° Cel. zijn nog aari de orde van de dag. Een belangrijke verande ring is er nog niet op komst, en dit betekent dat het mooie weer met hoge temperaturen, weinig wind, en ook weinig regen de ko mende dagen nog zal aanhouden Verwachting tot- morgenavomd: AANHOUDEND ZACHT Veranderlijke bewolking en over wegend droog weer. Matige, nu en dan vrij krachtige wind tus sen Zuid en Zuid-West. Weinig verandering in tempera tuur. Vrijdag: Zon op 8.29, onder 16.31 Maan op 6.40. onder 14.27 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling Weekabonnementen f 0.49 per maand 2.02 per kwartaal 6.05 plus incassokosten. (Van onze parlementaire redacteur) £R BESTAAT verschil van mening tussen de minister van Oorlog en Marine, ir Staf, en bijna de gehele Tweede Kamer. Dal bleek Woensdagmiddag, toen zijn begroting voor 1954 in openbare behande ling kwam. De minister is, wat de opbouw van ons leger .betreft, eigen lijk. zo'n beetje overal tegelijk mee bezig: met de vorming van vijf di visies en de stichting van een sterke territoriale verdediging. Wanneer daarvoor de tijd beschikbaar is, als de zekerheid bestaat, dat in de toekomst over voldoende materieel en over genoeg geoefende manschappen beschikt kan worden, dan is dat misschien wel te ver dedigen. Maar de Kamer is er blijkbaar niet zo van overtuigd, dat alles langs lijnen van geleidelijkheid zal verlopen en dat zich geen moei lijkheden zullen voordoen. Om e'én van de onzekerheden te noemen: het Amerikaanse Congres heelt de wens te kennen gegeven, dat het over twee jaar maar eens moet uit zijn met de banden vol geld verslindende materiële steun aan West-Europa. Er gaan in Amerika stemmen op, om de troepen uit Europa terug te trekken. Hoe dit zij, Nederland behoeft er niet op te rekenen, dat het onge limiteerd allerlei materialen, nodig voor de opbouw van zijn defensie, door de Amerikanen toegeschoven blijft krijgen. En dan zitten we, als we het niet verder zelf volledig kunnen be talen, met een half afgemaakt gebouw. 1 ATEN we eerst maar zorgen, dat we drie divisies bewapend en bezet hij elkaar krijgen en dat onze territo riale defensie zo sterk mogelijk is. Dat is niet alleen in ons eigen belang, maar ook in dat van onze bondgeno ten, bij wie we daarom dienen aan te kloppen om steun, wanneer we die nodig mochten hebben. JN DE van één tot zeven uur durende middagvergadering kwamen achter eenvolgens de heren Vermeer (PvdA), Fens (KVP), Roosjen (AR), Korthals (VVD), Tilanus (CH), Visch (KVP), Haken (CPN), Bruins Slot (AR) en Hitmeester (VVD) an. het woord en het opvallende was, dat zij allen (voor ?over zij geen andere onderwerpen ter sprake brachtenongeveer dezelfde redenering toepasten. Het spreekt vanzelf, dat deze afge vaardigden aan de bewindsman en de Staatssecretarissen van Oorlog en van PRESIDENT Eisenhower heeft giste ren senator McCarthy openlijk uit gedaagd door te verklaren, dat „vrees voor ondermijnende activiteit van com munisten tegen onze regering geen punt zal uitmaken bij de verkiezingen in 1954". Lang voor die tijd zal deze re gering zulke vorderingen hebben ge maakt bij het opsporen van commu nisten volgens het door de minister van Justitie opgestelde veiligheids- program, dat dit niet langer als een ernstige bedreiging kan worden be schouwd. Reeds zijn 1500 personen, aan uier betrouwbaarheid wordt getwij feld, verwijderd. Een eerlijk, zorg vuldig en fatsoenlijk onderzoek, ge volgd door resolute correctiemaatrege len, is de enige doeltreffende manier om dit noodzakelijke werk op te knap pen, aldus Eisenhower. De president voegde daaraan toe: Ik hoop, dat tegen de herfst van het vol gend jaar het publiek niet langer bang behoeft te zijn, dat communisten in deze regering hun afbrekend werk doen, en men de doeltreffendheid zal prijzen, waarmee ons bestuur deze be dreiging van de staatsveiligheid weg neemt. Eisenhower onderschreef volkomen een verklaring van minister Dulles, waarin deze had gezegd, dat de kern van de Amerikaanse buitenlandse po litiek bloot staat aan ongerechtvaar digde critiek. In dit verband wees de president de eis van McCarthy van de hand. dat de V.S. Engeland dienen te dwingen, de handel in niet-strategi- sche materialen met communistisch China op te geven. De president was van oordeel dat, wanneer de V.S. an dere „vrije volkeren" dwang gaan op leggen, dit meer het kenteken van „de imperialist" dan van „de leider" zou zijn. Hij voegde hieraan toe, dat Ame rika de niet-communistische landen helpt „omdat eenheid onder de vrije volkeren onze enige hoop is om staan de te blijven tegenover de Sovjet samenzwering in de gehele wereld". Om deze reden zullen de V.S. hun Programs voor militaire en economi sche steun aan het buitenland voort zetten, ook al zullen er waarschijnlijk altijd meningsverschillen met de bond genoten bestaan, aldus de president Senator McCarthy heeft onmiddellijk na de verklaring van Eisenhower te kennen gegeven, dat hij zal antwoor den op de verklaring van de piesident .Misschien zal ik morgen een ver klaring afleggen", aldus zei de senator gisteren. de snelle en degelijke opbouw van onze vloot. Over de „Karei Doorman", het vlieg kampschip, was men evenwel minder tevreden. Het is verouderd, het moet gemoderniseerd worden en het gaat dus voor geruime tijd uit de vaart. De heer Vermeer wilde zekerheid heb ben, dat we er een volwaardig schip aan overhouden, alvorens voor de des betreffende begrotingspost te stemmen en de heer Ritmeester vreesde, dat de geoefendheid der bemanning achteruit zal gaan. We kunnen het niet betalen, maar eigenlijk is een tweede vliog- kampschip onontbeerlijk, vond hij. Een mening, waarmede de heer Tilanus Let eens was. De heer Visch, oud-hoofd van de meteorologische dienst van onze lucht macht, schilderde somber, wat ons te wachten staat bij een onverhoedse aanval. Een eventuele aggressie opent met een luchtaanval van ongekende omvang en hevigheid, onmiddellijk ge volgd door luchtlandingen. Van een mobilisatie, waarover we hier met be zorgdheid over de lange duur ervan spreken, komt dan, als zij nog nodig is, waarschijnlijk niets terecht Zijn bedoeling was duidelijk: wc moeten voor alles een sterke lucht macht hebben! De opbouw ervan be hoort aanzienlijk te worden versneld. (Zie verder elders in dit blad) Radio Teheran heeft bekend gemaakt, dat Perzië heeft be sloten, de diplomatieke betrek kingen met Engeland weer aan te knopen. Annelies Witter, de 17-]arige adspi- rant-film-figurante uit Maastricht, is met stille trom weer thuis gekomen. Vóór haai vertrek naar Londen op 1 November jl. verklaarde zij, dat zij drie maanden op proef bij de MGM- studio in Londen werkzaam zou zijn en daarna, met toestemming van haar vader, als figurante waarschijnlijk naar Amerika zou vertrekken. Thans na haar terugkeer in Maas tricht vertelt zij, dat zij slechts enkele weken met vacantie is geweest. Wan neer haar de gelegenheid geboden wordt, zal zij echter in Januari weer naar Londen reizen De „Air France" zal, bij gelegenheid van de behandeling van het millioenste postpakket dat aan haar dienst is toe vertrouwd, een symbolisch pakket zen den aan dr Schweitzer, wie de Nobel prijs voor de Vrede is toegekend. Dit pakket, dat naar Schweitzers zieken huis te Lambarene verzonden wordt, bevat middelen voor de lepra-patiën ten. Marine talrijke vragen stelden, die nauw met de ontwikkeling van onze defensieve kracht verband houden. De volgende jaren zal elk jaar ongeveer 1350 millioen aan leger, luchtmacht en vloot worden uitgegeven. Men wilde graag weten, hoe dat geld besteed wordt en of zo'n hoog bedrag wel verantwoord is. jy^EN informeerden aar de resultaten van de grote militaire oefeningen en naar de eventuele wijze van samen werking, in EDG-verband met Duitse troepen. Men vroeg om minder ge heimzinnigheid ten aanzien van de atoomwapens en hoe het op het ogen blik met de uitrusting van ons leger staat. Men stelde vragen over de op leiding en de bevordering van het personeel, critiseerde de nieuwe ver lofregeling, waardoor gedurende de weekends' vele soldaten in de kazer-ne moeten blijven en klaagde over de trage gang van zaken bij bestellingen voor het leger. De heren Fens en Tilanus verzochten om een nieuwe Defensienota, waarin de minister nog eens duidelijk zijn beleid uiteen zet en de heer Vermeer noemde de bejegening, die de minis ter-president dr Drees bij de jubileum viering. van de Koninklijke Militaire Academie in Breda heeft ondergaan, onaanvaardbaar. Hier w<.s een duide lijke afkeuring door de hoogste leger leiding op zijn plaats geweest, zeide hij. MET„ grote voldoening haalden ver- J schillende sprekers citaten uit bui tenlandse bladen aan, waarin de lof trompet gestoken wordt over de mo derne Nederlandse Marine. Die leden hadden ook zelf veel waardering voor JOSEPHINE CHARLOTTE Te Luxemburg is gisteravond officieel medegedeeld, dat prin ses Josephine Charlotte een blijde gebeurtenis verwacht. De bisschop m Luxemburg heeft opdracht gegeven dat in alle kerken van het Groothertogdom openbare ge beden zullen worden gehouden voor een voorspoedige bevalling van de Prinses. Sir Winston Churchill en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, zijn gisteravond op het vliegveld van Kindley nabij Hamilton, de hoofdstad van de Ber muda's aangekomen voor de confe rentie met Eisenhower en Laniel. Gisteravond te 10 uur zijn de F ran se premier, Joseph Laniel, en de minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, per vliegtuig uit Parijs naar Bermuda vertrokken. Laniel verklaarde vóór zijn vertrek o.m. van mening te zijn, „dat het in de huidige omstandigheden bijzonder belangrijk is, dat wij een brede ge- dachtenwisseling kunnen hebben, die naar ik vast vertrouw, zal bij dragen tot versterking van ons ge meenschappelijk optreden." Boven: Het vertrek van Churchill. Foto rechts: Langs de gehele weg naar de Midoceanclub op de Bermuda's worden wachthuisjes geplaatst.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1