Agenda Stad en omgeving Verheugende belangstelling voor de verpachting van het feestterrein Dhr GRONDSMA WERD OP KAASMARKT HERDACHT M. Heusy speelde tegen J. Kay uitzonderlijk sterk N.V. Eyssen engageerde prima cabaretgezelschap PIANO-WEDSTRIJD VOOR DE JEUGD Passe-partout zal vijf gulden kosten Het programma neemt grootse vormen aan B en W willen vergoeding van BB-kosten BURGERLIJKE STAND Prijzen op de kaasmarkt Damclub W.D.O. Bestuurder had twee dodelijke ongevallen DOKTERSDIENSTEN De Apostel van de kaasmarkt Herdenkingsrede door de heer Voorthuysen Sint Nicolaastornooi Henk de Graaf heeft thans de leiding Volharden kreeg bezoek van St. Nicolaas Gevonden voorwerpen Berger overweg bleef klein half uur dicht Weergaloze virtuositeit JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN is. MAANDAG 71/2 UUR in het „GULDEN VLIES" Het kasteleintornooi Jan Huiberts brak traditie VRIJDAG 4 DECEMBER 1953 QP DE EERSTE twee dagen van de verpachting van de établissementen op het feestterrein van „Alkmaar 700 jaar Stad" heeft de plaatselijke middenstand reeds voor bijna 50% van de beschikbare ruimte serieuze belangstelling getoondDeze animo betrof niet slechts de verpachting van café tjes en terrassendoch verschillende objecten, tvelke gedurende de periode van 21 Juli t.e.m. 15 Augustus op het Canadaplein zijn ge projecteerd. De belangstelling op de eerste twee dagen doel voor de verpachting het beste verwachten en steekt wel zeer gunstig af bij de resultaten, tvelke in andere feeststeden zijn geboekt. Zoals bekend, be houden de Alkmaarse zakenlieden tot 15 December voorrang bij de verpachting. Na 15 December worden ook niet-Alkinaarders in de ge legenheid gesteld établissementen te pachten. De prijs van het passe partout, de doorlopende toegangskaart, tvelke de bezitter gedurende 26 dagen dagelijks van 's ochtends 10 tot 's nachts 1 uur toegang zal geven tot het feestterrein is vastgesteld op f 5.Het bezit van een passe- partout brengt de kosten van een bezoek per dag slechts op 19 cent. Hiervoor zal het publiek dagelijk van n.m. 211 uur een non-stoppro gramma worden geboden, waarin nummers zullen worden gebracht, waarvoor men normaliter in een theater het tienvoudige betaalt. De uitbouw van de plaatselijke or ganisaties van de Bescherming Be volking zal de gemeente in het komen de jaar voor grote uitgaven plaatsen, zo delen B. en W. mede. Met de wer ving en opleiding van vrijwilligers en de bevoorrading van de wijk- en blok- ploegen wordt voortgang gemaakt. B. en W. zijn het niet eens met de regering, dat de uitrusting van de blokploegen door de bevolking moet worden gedragen. Het apparaat van de „vierde macht" behoort volgens het college te worden beschouwd als een onderdeel van de nationale ver dediging en dient derhalve bekostigd te worden door de gemeenschap, i.e. het Rijk. De tegemoetkoming van het. Rijk in de door de B-gemeenten te maken kosten is zo gering, dat zij nog geen 10 daarvan uitmaakt. B. en W. menen, dat het Rijk, hetzij door het verlenen van ruimere bijdragen, hetzij door verhoging van de uit het ge meentefonds te verwachten uitkering de gemeenten het dragen van de las ten mogelijk moet maken. Om die redenen is het voor rekening van de gemeente blijvende bedrag ad 49.936 opgenomen onder de raming van dc aan te vragen subjectieve verhoging van de algehele uitkering uit het ge meentefonds. welke aanvrage dient om de begroting 1954 sluitende te maken. Geboren Rudolf W., z. van A. Balk en M. Buter. Lidewij de T. J., d. van J. Witte en J. C. Wester. Maria G. J-, d. van H. Schilder en G. Kroon. Ondertrouwd Beno J. Boogaard en Anna M. Groothuizen. Dirk Ooije- vaar en Sophia M. Mans. Bernardus C. Wendels en Joanna M. Bakker. Piet de Vries en Anna Bijlsma. Cor nells C. J. Raijmakers en Johanna J. Halman. Petrus Berkhout en Anna A. Sijs. Overleden: Aagje Pluister, 75 jaar. wed. van C. Bierman. Mathijs Hovenier, 75 jaar, weduwnaar van J. Moe ij es. Op de Alkmaarse kaasmarkt werden aangevoerd 2 stapels boerenkaas, totaal vegende 1050 kg. De prijs was f 1.80 per kg. De handel was matig. Te Woerden werden 72 partijen aan gevoerd, le soort 2.11—2.17, tweede soort 2.052.10. Handel flauw. In Bodegraven waren de noteringen resp. 2.10—2.15 en 2.06—2.09. De prij zen te Gouda waren le soort 2.102.15, tweede soort 2.05—2.09. Handel flauw. WINTERCOMPETITIE Voor de wintercompetitie van W.D.O. werden Donderdagavond de volgende partijen gespeeld: Eerste a f d.: H. KruiderJ. Schip per 2-0; A. BurgertM. J. Langras Jr 2—0; C. DammerD. Kiewitt 11; W. PiederietC. Dammer 11 (uitge speeld vorige ronde). D. J. HeyesR. Zaadnoordijk uitgesteld evenals G. v. d. KuytW. Piederiet. Tweede a f d.: C. BooyH. J. Toe poel 02; P. VeerA. v. Doorn 20; J. OostenbroekC. Prins 20; A. Bos man—D. Davelaar 11; A. Jonker J. Homma 02; J. HommaA. Jonker 2-0. COMPETITIE KENNEMER DAM- KRING Van deze competitie is thans, zowel in klasse I als in klasse II, de eerste helft afgespeeld. Elk der vier deel nemende clubs heeft nu in beide klas den 3 wedstrijden gespeeld. De standen zijn thans: Eprstp Ir 1 a c DOS I (St Pancras) -3 3 39—21 SNA (H.H.Waard) .3 2 1 37^29 Heiloo 3 0 1 2 26—34 WDO (Alkmaar) ..3012 18—42 Tweede klas WDO II 3 3 35—25 DOS II3 2 1 33—27 Heiloo 3 1 2 26—34 SNA 3 1 2 26—34 'De kolommen betekenen resp.: ge speeld, gewonnen, verloren, gelijk, punten.) Topscores in klasse I: 1. A. Smit, H.H.Waard 6 pnt. 2. J. Borst, H.H. Waard 5 pnt. 3. P. Borst, St Pancras, 5 pnt. 4. C. Klinker. St Pancras 5 pnt. Ifi klasse II: 1. P. Noom, Alkmaar 6 pnt. 2. S. Kooy, St Pancras 6 pnt. 3, 4 en 5 T. Bancras, H.H.Waard, 5 pnt. Smit, H.H.Waard, 5 pnt. en A. F. Deichmann, Alkmaar, 5 punt. J-JET ligt in de bedor''"- van het hoofdcomité gedurende 26 dagen „leven in de brouwerij te brengen" en dat niet alleen op het fe -stterrein en in de hoofdstraten, doch ook in die wijken van de stad, welke nor maal niet zo in de belangstelling staan. Dagelijks zullen muziekcorp sen door de stad trekken en voor verschillende dagen staan optochten op het programma, ^eeds zijn con tacten gelegd voor het houden van een grote Gildedag, waarvoor de oude gilden uit Brabant, Limburg en sommige gedeelten van Gelderland zullen worden uitgenodigd. Deze gil den zullen in costuum en voorafge gaan door vendelaars door de stad trekken, 's Midadgs en 's avonds zul len de vendelaars op het podium van het feestterrein demonstraties ven- 'delzwaaien geven. Wat het programma op het Canadaplein betreft, beoogt men voorts het optreden van Indi sche en Hindoeballetten, showorkes ten, dansgroepen, en een keur van vermaarde variété-artisteri, o.w. een van de grootste Europese illusionis ten. Daarnaast zullen de Alkmaarse verenigingen demonstraties geven. Het ligt voorts in het voornemen een Poolse en een Hongaarse dag Le houden, waarop de in ons land ver blijvende Polen en Hongaren hun nationale costuum in Alkmaar zullen tonen. Behalve de internationale dra verijen en motorraces staan op het programma een kellnersrace, atle tiekwedstrijden, brandweerwedstrijr den, een autorallye, een bromfiets- sterrit en Roode Kruis-demonstra- ties. Voor de jeugd is een massaal visconcours in de Oudegracht of de Singel ontworpen. Tevens zullen de jeugdige Alkmaarders elkander in verschillende wedstrijden kunnen be kampen. Plannen bestaan voor auto ped-, rolschaats-, foto- en tekenwed strijden. Deze wedstrijden zullen buurtgewijze worden georganiseerd, waarna de buurtkampioenen elkaar op een nader te bepalen plaats in een stedelijke finale zullen ontmoeten. Ook op cultureel gebied zal iets bijzonders worden geboden. Een van de plaatselijke oratoriumverenigingen is voornemens een groot werk van Beethoven uit te voeren, waarvoor men zich belangrijke financiële offers zal getroosten. Het aantal congressen, dat gedu rende de feestweken in Alkmaar zal worden gehouden is weer met twee uitgebreid. De Internationale Vereni ging Bellamy heeft medegedeeld, dat zij de gewestelijke Landdag fn onze stad zal houden, terwijl het Historisch Genootschap „West-Friesland" de Westfriezcndag op 4 Augustus in Alk maar zal organiseren. Wat de feestplannen betreft, zou het hoofdcomité het bijzonder op prijs stellen, indien ook particulieren eventuele initiatieven, voorstellen e.d. kenbaar maken. Dit zal het stadsfeest slechts ten goed komen. Men wende zich hiervoor tot het .secretariaat, Lan- gestraat 95. O De autobestuurder de heer K. uit Alkmaar, die vorige weck Zaterdag te Limmen de bromfietsrijder Th. Buys uit Heiloo aanreed en dodelijk ver wondde is gisteren op de dag dat het slachtoffer B. ter aarde werd besteld, opnieuw een aanrijding overkomen, tengevolge waarvan de bejaarde heer N. Bak uit Heiloo is overleden. De heer Bak bevond zich op de Rijksstraatweg ter hoogte van de St Willibrordusstichting toen hij om de familie W. aan de overkant van de straat te bezoeken, plotseling de weg overstak. De heer K., die op dat mo ment met zijn auto naderde stelde alles in het werk om de voetganger te ont wijken, maar de afstand was daarvoor te kort. De heer Bak werd gegrepen en tegen het wegdek gesmakt. Hij werd met een schedelbasisfractuur naar het St Elizabeth-ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar hij dezelfde avond nog is overleden. De auto van de heer K. werd zwaar beschadigd. Tengevolge van het krach tige remmen slipte de wagen en kwam in een greppel aan de linkerkant van de weg terecht, waar een gasleiding lek sloeg. In beide gevallen heeft de auto bestuurder geen schuld gehad. VRIJDAG HARMONIE THEATER, 8 u.: Schots en scheef (a.l.). CINEMA AMERICAIN, 8 u.: The Stars are Singing (a.l.). REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Het mysterie van het leven (14 jr). VICTORIA THEATER, 8 u.: Berucht, beroemd, bemind (18 jr). WAPEN v. HEEMSKERK, 2 u.: Sint Nicolaasfeest kleuterscholen. GULDEN VLIES, 2 u.: St Nic.feest kleuterscholen. ZATERDAG HARMONIE THEATER, 7 u.: Schots en scheef (a.l.). CINEMA AMERICAIN, 7 u.: The Stars are Singing (a.l.). REX THEATER, 7 u.: Het mysterie v. h. leven (14 jr). VICTORIA THEATER, 8 u.: Berucht, beroemd, bemind (18 jr}. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek De Bever, Emmastraat 36. HOOG WATER TE BERGEN '/ZEE Vrijdag 2.28 14.41 Zaterdag 3.03 15.16 TE CAMPERDUIN hoog laag Vrijdag 2.33 14.46 20.33 8.46 Zaterdag 3.08 15.21 21.08 9.21 Tijdens het weekend worden de doktersdiensten waargenomen door de volgende artsen: ALKMAAR: E. E. M. van Gilse, Nieuwl.singel 46 (31361 en A. L. Grans- bergen, Geesterweg 12 (2294). BERGEN: H. W. J. M. Poot (2423). SCHOORL-KOEDIJK: F. H. Risse- lada te Schoorl (K 2209-360). HEILOO-LIMMEN-AKERSLOOT: P. Nijenhuis te Akersloot (K 2513-309). LANGEDIJK en ST PANCRAS: J. de Wit te Oudkarspel (K 2260-524). H.H.WAARD en OBDAM: H. B. Loh- man te Obdam (K 2265-231). DE RIJP-SCHERMER-BEEMSTER: K. J. van Welsenes te M. Beemster (K. 2998-455). Aan de voet van de Waagtoren werd vanmorgen in een korte, indrukwekkende plechtigheid het overlijden herdacht van de heer G. Grondsma, die de vorige week nog de khasmarkt bezocht en wiens onverwachte heengaan in Zuivelkrin- gen grote verslagenheid heeft teweeg gebracht. De directeur van het Marktwe zen, de heer W. Voorthuysen sprak de herdenkingsrede uit in tegenwoordigheid van dc heer J. Grondsma, een zoon van de overledene, de burgemeester van Alk maar. vertegenwoordigers van de Stichting tot behoud van de Kaasmarkt, de h*_ ren C W. Keysper en Tj. N. Adema, de voorzitter van de V.V.V., de heer D. J. Scheffel en de administratrice mej. J. Hillerström, vele kaashandelaren, de Kaasdragers met aan het hoofd de heer Lutjeharms en nog tientallen vrienden van de overledene. Vriend Grondsma was een krach tige persoonlijkheid, zo zei de heer Voorthuysen, zowel in zijn geloof en zijn Gods-vertrouwen, alsook in zijn beroep, het bcror van koopman. Grondsma was vóór alles koopman, geen ander beroep zou hem zo heb ben gelegen. Koopman was hij als het ware van nature. Dan kon hij zich uitleven en daarin heeft hij zijn le vensvervulling gevonden. Een koop man wiens ervari; g hem afhield van een te groot optimisme, maar ook van een te sterk pessimisme, een koopman die een tegenslag ook aanvaardde zon der veel te gaan klagen, en die ook in een neergaande conjunctuur zijn collega's moed insprak door te zeggen: Het zal wel weer veranderen ook. Een koopman die in 30 jaren een be drijf tot stand h ft gebracht, dat een zeer eervolle naam in geheel ons land heeft verkregen. Een typische nazaat van men behoeft slechts een blik in de geschiedenis te slaan het geslacht der grote kooplieden aan wie ons Vaderland zoveel heeft te danken. Een koopman met een gevoelig hart, want wat heeft hij niet velen a~n zich verplicht toen hij in de bange oorlogsjaren hulp kon verschaffen in de voedselnood Maar bovenal heeft hij zich een groot man getoond waar het ging om het behoud van onze kaasmarkt. Met alle kracht waarover zijn geest Hoewel G. Louter in het Sint Nicolaastornooi, dat deze week in café Nummer Eén wordt gespeeld, nog steeds ongeslagen is, werd hij toch van de kop verdrongen. Hij speelde gisteravond namelijk niet en HenWde Graaf kon, daar hij zo wel van Van Straalen als van Kay won, de leiding overnemen. De Graaf heeft echter een wedstrijd meer gespeeld. Henk de Graaf en Heusy hebben gis teravond wel met zwaar geschut ge schoten. De Graaf maakte zijn partij tegen Van Straalen in 18 beuirten uit. speelde dus met een moyenne van 5.55 en Heusy had tegen Kay slechts 16 beurten nodig om de 90 vol te maken. Vooral van Heusy is. dat een uitzonder lijk goede prestatie. In zijn laatste zes beurten maakte Heusy niet minder dan 59 caramboles en het laat zich begrij pen dat Kay, die tot dat moment nog ongeslagen was, het hoofd heeft moe ten buigen. Hij bracht het niet verder dan 21 caramboles, maar dat was onder deze omstandigheden geen schande. De prestatie van Nol van der Schilde viel bij deze uitvliegers in het niet. Toch Kees Manders en een groep andere revue-artisten hebben gisteravond voor het personeel van de kaashandel der fa. Eyssen een uitstekende opvoering gegeven. Naast enkele fenomenale xylophoonnummers van Diana en Daranli, nummers die weergaloos virtuoos gespeeld werden, traden op de Handy Fools, Corty dc vallende man, Claire Russell en Cas Rus, allen namen die in Neder land wel bekend zjjn en voor een deel onze cabaretreputatie in het buitenland hoog houden. was het ook van hem een voortreffe lijke prestatie om rijn partij tegen De Waard met een gemiddelde van 3.80 in zijn voordeel te beslissen. Tegen Henk de Graaf moert Kay zijn tweede ver- liespartij noteren, niettegenstaande het feit, dat De Graaf het ~.u heel wat kal mer aan deed. De Graaf had ditmaal 29 beurten nodig, ma: r toch kon T7ay het niet verder brengen dan 68 caramboles. Heusy bleef tot de kans''~hbers behoren dooir De Waard in33 beurten te verslaan. Dirk Jonker zal in dit tornooi geen rol van betekenis kunnen spelen. Hij verloor gisteravond van Kay en van Van Afraaien. Voor Van Straalen be tekende dat de eerste overwinning. De uitslagen luiden: De Graaf (100) 100 18 18 5.55 Van Straalen (100) 41 18 20 2.47 Heusy (90) 90 16 21 5.62 Kay (80) 21 16 4 1.41 Van der Schilde (80) 80 21 27 3.00 De Waard (70) 35 21 6 1.66 De Graaf (100) 100 29 34 3.44 Kay (80) 68 29 10 2.34 Heusv (90) 90 3.3 9 2.72 De Waard (70) 68 33 5 2.06 Kay (80) 80 31 14 2.58 Jonker (70) 64 31 11 2.06 Van Straalen (100) 100 30 16 3.33 D. Jonker (70) 55 30 13 1.83 De stand luidt: H. de Graaf G. Louter M. Heusy Van der Schilde J. Kay D. Jonker Van Straalen M. de Waard De kolommen betekenen: gespeeld, gewonnen, remise, verloren hoogste serie en matchpunten. De nieuwe president van Frankrijk zal door het .parlement op 17 December worden gekozen zonder debat, in ge heime stemming en bij absolute meerder heid van de verkregen uitslagen. De bezoeken die Sint Nicolaas en zijn zwarte knecht dezer dagen moe ten afleggen zijn legio. Ook de biljart club Volharden, die domicilie houdt in Het Wapen van Haarlem, werd niet vergeten. De goed Heiligman was ech ter niet gekomen om de leden van Vol harden met milde hand geschenken uit te delen. Integendeel. De Sint heeft de heren stuk voor stuk de les gelezen. Op overigens zeer sympathieke wijze heeft hij de feilen van alle leden aan het licht gebracht. Merkwaardig was dat ons telkens weer de naam van een goede oude klare in de oren klonk. Toch was het Sint Nicolaas zelf die, toen de koffie was geserveerd, het ini tiatief nam tot een andere pittiger dronk. Hij verscheen ten tonele, hand in hand met twee levensgrote flessen. Gevonden en aangegeven over het tijdvak van 26 November tot en met 2 December 1953 en te bevragen aan het bureau van politie te Alkmaar op kamer 14, le étage, iedere Maandag, Woensdag en Vrijdag van 16.3017.30 uur: Wanten, gasmasker, portemonnaies, handschoenen, ceintuurs, rijwielsleutel, pakje inh. corsage, schroevendraaier, camouflage-jas, koffiezeefje, geldsbe dragen, band, rozenkransen, haarstrik, halsketting, kindermuts, shawls, col lier, padvindersriem, broche, huissleu tels, armbanden, hoofddoek, handschoe nenklem, borstrok, speldje, wieldop, schaar, vulpennen, halssnoer, catechi- satieboekje, etui met inhoud tangetje, badgoed, ziekenfoi.dscoupon, contact sleutel, horloge, ring, kindersokje, sleutel, kinderschoentje wit. Een klein' half uur is de Berger Overweg gisterochtend voor het verkeer gesloten geweest. Een goederentrein uit Amsterdam met 59-wagons - nog net binnen Het wettelijk toelaatbare aan tal was de oorzaak van deze verkeers opstopping. Het was niet mogelijk de trein in gedeelten te rangeren en de grote lengte liet een korte pauze waar in het verkeer zou kunnen passeren niet toe. Een oorverdovend claxonlawaai uit tientallen auto's, een rij die met de mi nuut aangroeide probeerde een door braak te forceren. Maar zoals Alkmaar dat al lang gewend is trokken de N.S. weer aan het langste eind en de trein sukkelde doodgemoedereerd heen en weer'heen en weer. Het is verbazingwekkend wat twee mensen met vier xylophoons kunnen klaarspelen. Het nummer, gespeeld op een tafel met wijnglazen, was weer een andere sensatie en ware het niet dat onze oren nog niet aan deze „muziek" gewend zijn, wij zouden het ronduit mooi gevonden hebben. Cas Rus, die de accompagnateur van het gezelschap was, verzorgde met de piano ook hier een stijlvolle muzikale achtergrond. Het applaus dat deze drie artisten ten deel viel was dan ook overweldigend. Kees Manders is nog altijd de zelf verzekerde conférencier, die precies weet hoe ver hij gaan kan. Men ver geeft hem dat ook hij in zijn grollen niet altijd „gentleman" is, want zijn optreden en zijn praatjes zijn over het algemeen doorspekt met een gekruide humor die iedereen graag slikt. „De Handy Fools'~waren een komisch stel dat elkaar over het toneel smeet en jongleerde en een nummer vormde van eenzelfde karakter als dat van de hu- moritstische Corty, de vallende man. Claire Russell zong met grappige cole- ratuur enkele liedjes. De kaaskapel opende deze avond met de kruidkaas- en geitendroppolka. 19. Toen de koopman bemerkte dat Jimmy verontwaardigd wegliep, holde hij hem achterna en trok hem aan z'n jas. „Edele Heer", riep hij uit: „Ik ben bereid om u te gerieven er 100 gulden af te doen." Jimmy liep door.... Edele Heer, het is een auto uit het wagenpark van de Radjah, een onver slijtbaar karretje. Ik doe er nog vijf honderd gulden af". Toen wendde Jim my zich onverschillig om. „Doe je er vijf honderd gulden af?" vroeg hij. „Laat ik je dan zeggen dat ik er met meer dan 500 gulden voor wens te be talen en dat is nog de helft teveel voor dat ouwe afgerammelde lor". De koop man deed of hij van louter veront waardiging aan een beroerte ten prooi viel. Hij stak zijn handen de lucht in, begon met zijn ogen te rollen en hief een geweeklaag aan dat de prolessor door merg en been ging. Jimmy haalde zijn beurs te voorschijn, trok er zes bankjes van honderd uit en zei: „Hier pak maar aan. Dat Is alles wat ik voor dat oude beestje over heb. Als je 't niet gauw aanneemt ben ik verdwenen en zie je me nooit meer terug". De koop man wierp een begerige blik op het geld. Even overlegde hij met zich zelt of hij nog zou proberen er een lapje van honderd bij te krijgen Toen greep hij het geld en zei: „Dat deze koop u alleen maar geluk zal mogen brengen, Edele Heer. Deze prachtige wagen behoort u toe1'. en zijn lichaam en vaak ook zijn krach tige stem beschikten, heeft hij niet n»- gelaten haar roem te verkondigen en haar noodzakelijkheid te bepleiten. Hij deed zulks niet alleen uit liefde voor deze stad, neen, hij was de overtuiging toegedaan, dat de waarde van deze markt veel verder ging dan de grenzen van deze gemeente. Met zijn eerbied voor traditie, zag hij deze markt ook als hef symbool van de herwonnen vrij heid toen na het beleg van de Span jaarden aan Alkmaar de stadsrechten, werden geschonken waaraan deze markt haar ontslaan heeft te danken. Maar bovenal zag hij in. dat de markt als reclame voor het Noordhollandse product zijn weerga niet had. De brede visie die hij bezat van het economisch herstel na de oorlog, paste bij zijn for maat als koopman, een visie die hem vertrouwen deed stellen in een lang zaam herstel van de vrije handel, waarbij hij de markt als een noodza kelijk centrum zag. Zozeer had dit beeld bezit van hem genomen, dat hij op zijn buitenlandse zakenreizen steeds de films van deze markt bij zich droeg en deze films zelf vertoonde wanneer er zich slechts een mogelijkheid voordeed. Hij was de Apostel van onze Kaasmarkt. En als zodanig zal hij in onze herin nering blijven voortleven. En tenslotte wil ik u allen, voordat te zijner nagedachtenis de klokken van ons carillon de zo bekende klanken van Valerius zullen spelen, klanken waar aan de overledene zo gehecht was, ver zoeken uw hoofd te buigen, opdat in de stilte van ons inn'erlijk een woord van dank moge oprijzen voor al dat goede wat hij ons heeft geschonken. De heer Voorthuysen verzocht ver volgens de heer Lutjeharms in de kaas- dragerskamer de beeltenis van de heer Grondsma een ereplaats te geven. Ter wijl de klokken van het carillon de be kende klanken van Valerius uitstrooi den werden door de aanwezigen enige ogenblikken stilte in acht genomen. Voor de plechtigheid had de Plant soendienst het spreekgestoelte omringd met palmen, waarboven de driekleur halfstok hing. Aan de vlaggemast was een omkranste foto opgehangen van de heer Grondsma tijdens het bezoek van H.M. de Koningin aan de Kaas markt. Voor toehoorders nog een beperkt aantal vrijkaarten te verkrijgen bij PIANOHANDEL SPANJAARD Koorstraat 25 en YPMA, LANGESTRAAT 77 (Advertentie, ing. Med.) In het café van de heer J. Huiberts hebben de acht biljartende en klaver jassende kasteleins gisteravond voor de vierde maal slag geleverd. Ander maal is komen vast te staan dat het Amstel-team een uitstekende kans gaat maken om het biljarttornooi te winnen. Drie partijen gingen voor Heinckcns verloren en alleen Han Hecker heeft kans gezien zijn tegen stander, Aart Martin, te verslaan. De tweede helft van deze competitie gaat in met een voorsprong van 2012 voor het Amstel-team. Daaruit zou kunnen worden geconcludeerd dat deze ploeg aanzienlijk sterk'er is, maar zo als bekend, wordt met handicap ge speeld, zodat de feitelijke krachtsver houding geen rol speelt. Wij hebben de indruk dat de handicap niet precies volgens de sterkte van de spelers is aangebracht. Wellicht zal het aanbeve ling verdienen hierin voor de tweede helft een verandering aan te brengen. Jan Huiberts heeft gisteravond met een traditie gebroken. Hij is de eerste kastelein die in eigen huis een partij, heeft gewonnen. Nu had hij het tegen Arie Ligthart, die pas van een zware kou was hërsteld, niet moeilijk. Chris Jansen is een van de spelers die men, bij het vaststellen van tie handicap kennelijk heeft onderschat. Hij moet slechts 30 caramboles maken en dat deed hij gisteravond weer eens in 19 beurten. Het is begrijpelijk dat Nieu- wendijk in die tijd geen gelegenheid kreeg de 75 vol te maken. Aart Mar tin had Han Hecker onderschat. Vóór de aanvang van de partij vertelde hij tegen een ieder die liet horen wilde dat Hecker geen schijn van kans zou krijgen, maar toen zijn tegenstander in de 26e beurt de laatste carambole maakte, was Martin nog 37 punten van de laatste verwijderd. Cor de Boer was gisteravond uitstekend op stoot. Hij speelde met een moyenne van 5.71 en tegen dat geweld was Berkenpas niet opgewassen. Een gelukkige omstandig, heid voor het Heinekens-team was dat de vier klaverjaspartijen alle werden gewonnen. De s'and is hier 22—10. De uitslagen luiden: J. Huiberts (64) 64 29 20 2.20 A Ligthart (68) 39 29 6 1.34 C. Jansen (30) 30 19 5 1.58 Nieuwendijk (75) 52 19 12 2.73 H. Hecker (57) 57 26 7 2.19 A. Martin (69) 69 26 7 1.19 Z de Boer (1201 120 21 18 5.71 B. Berkenpas (50) 35 21 10 1.67

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5