Beroemde toren van Dordrecht hangt ruim twee meter uit het lood DE GENIE BOUWT OP NIEUW-GUINEA EEN NIEUW MILITAIR HOSPITAAL Sijmen mag de hand op zijn zak houden Betonnen corset voorkomt nu verder toenemen van de helling Lezers spreken De strijd in Indo-China woedt nog voort Het rijk geeft ruim een half milliard prijs Nieuwe plannen voor de stichting van een centrale kliniek Het oerwoud belemmert de arbeid van de doktoren En de gewone burger? D£ ARTS in Nieuw-Guinea heeft, wel licht nog meer, dan welke andere Nederlander ook, een zwaar arbeidster rein. Het is niet alleen het klimaat dat hem dikwijls parten speelt, maar het zijn vooral het gebrek aan medische hulp- en vervoersmiddelen, die hem in de volledige uitoefening van zijn taak belemmeren. Een dokter op een buiten post moet soms dagenlang met een prauw de rivier afzakken of zich met behulp van een parang een weg door het oerwoud kappen, om zijn patiënten op te zoeken. En niet zelden overkomt het hem dan dat hij zijn patiënt moet achterlaten in de wetenschap dat hij hem niet meer levend terugziet, tenzij hij de zieke naar een hospitaal kan laten transporteren. En dat is nu meestal een onmogelijkheid. Twee jaar voor diefstal van loonzakjes De komende belastingverlaging (I) Knap herstelwerk leverde trouwe wachter aan de Merwede zich wat te twee verrassingen op Dat Voordeeltje tegenover de huurverhoging ZATERDAG 5 DECEMBER 1953 (Van een bijzondere correspondent) Y^EN MAAND OF VIER geleden werd in If ar, die soldatenstad in de omgeving van Nieuw-Guinea? s hoofdstad Hollandiaeen begin ge maakt met de bouw van een modern paviljoen voor besmettelijke ziek ten, dat zeer binnenkort aan zijn eerste patiënten onderdak zal kunnen verlenenDe projectie van dit paviljoen was geboren uit de omstandig heiddat de ziekenhuisaccomodatie in Ifar geen gelegenheid genoeg bood de besmettelijke zieken voldoende te isolerenHet werd tevens een eerste stap op de weg der ontwikkeling, die door de Militair Ge neeskundige Dienst is uitgestippeldopdat de pioniers in dit land in ieder geval de zekerheid zullen hebbendat in geval van ziekte hun medische verzorging geen wensen meer zal overlaten 'J'AL van plannen liggen nog op uit werking te wachten en heel wat idealen zullen nog moeten worden ver wezenlijkt, voordat het zover is, maar het enthousiasme en het dorzettings- vermogen, die voor het moeilijke begin zo tekenend zijn geweest, wettigen de veronderstelling dat het niet bij plan nen maken alleen blijven zal en dat wat nu nog slechts als ideaal wordt ge zien, in de toekomst realiteit zal wor den. Over een en ander hebben we dezer dagen een interessant vraaggesprek ge had met het hoofd van de Militair Ge neeskundige Dienst op Nieuw-Guinea. de dirigerend officier van gezondheid der tweede klasse R. Buisman, die ons omstandig uit de doeken deed wat wij aan medische vooruitgang in dit land zullen moeten doen. Toen Nederland, na de souvereini- tehsoverdracht aan Indonesië, in 1950 zijn belangstelling in het Oosten op Nieuw-Guinea ging concentreren, bracht dat met zich mee dat ook een troepenmacht op het enig overgebleven eiland in de gordel van smaragd werd gelegerd. Een troepenmacht die de ervaring zou het al heel spoedig uit wijzen te kampen zou krijgen met alle moeilijkheden, die zich in een woest en onontgonnen land nu een maal voordoen. Wel had de kortston dige bezetting van de Amerikanen een eerste stoot tot de opbouw gegeven, maar toen de Nederlanders er eenmaal terug waren, bleek al gauw dat de niets ontziende jungle in zeer korte tijd al weer heel wat had overwoekerd en dat eigenlijk van voren af aan moest wor den begonnen. Vliegtuig l.p.v. auto. O VERSTE BUISMAN, die niet zonder (gerechtvaardigde) trots over deze nieuwe aanwinst van zijn hospitaal spreekt, verzekerde ons dat binnen niet al te lange tijd de eerste paal in de grond gaat voor een paviljoen van een zelfde bouwstijl. Daar komen een rönt gen-, een chirurgische-, en een tand heelkundige afdeling. Zo zullen syste matisch alle afdelingen onder 'n nieuw dak worden gebracht en als de voorte kenen niet bedriegen, zal men daar vol gend jaar al mee klaar zijn. In het 45 kilometer verder gelegen Hollandia wordt bovendien ook een geheel nieuw hosnltaal gebouwd. Maar er moet meer gebeuren. En er moet noodzakelijk een centrale kliniek als snecialistisch centrum voor heel N.- Gtiinea worden gebouwd. Uiteraard zal een dergelijk centrum alleen maar nut kunnen afwerpen, als de genees kundige diensten die dit centrum geza menlijk gaan bestieren, kunnen be schikken over voldoende aanvoermoge- lijkheden. We zijn er evenwel niet als we, net als in Europa, gaan denken Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan echter van algemeen belang en zij ziet ze gaarne zoveel mogelijk met volle naam ondertekend. Van redenen vóór en noodzaak van de 40% toelagenverhoging der Kamer leden, na de 30% van '51 en dit met te rugwerkende kracht, zijn nu van ver schillende zijden verklaringen gegeven. Sommige doen denken aan de bekende „ivoren toren". Christelijke, socialistische en andere Kamerleden hebben deze zaak naar eer en geweten geregeld, op voorstel van Kamervoorzitter en ministers. Maar nu de gevolgen. Na de laatste verhoging ging de le vensstandaard, n'en déplaise de offi ciële statistiek, met sprongen naar bo ven. Het ligt voor de hand dat de 5% verhoging voor de gewone burger een wassen neus is. De bekende vicieuze cirkel. Het is een steeds meer verarmen van de zeer grote groep (10%?) van het Ne derlandse volk, de gepenslonneerden, kleine zelfstandigen en vooral van de duizenden niet-ambtelijk gepension- neerden. Voor hen is het geldelijke in komen in 1953 nog precies gelijk aan dat van 1938. Het is het steeds opschroeven door de regering van de levensstandaard, hetgeen het reële inkomen van deze grotpen steeds opnieuw devalueert en waar is het einde? Dit maakt deze verhoging zo onsympathiek. Mr Burger noemt dit de meest pro- gressieve regering onder welke iedere burger (kleine letter) rechtvaardigheid zal zijn. Hopelijk worden de woorden van deze fractievoorzitter nu eindelijk in daden omgezet. L. N. J. de la Lande Cremer, Graaf Dirkplein 11, Egmond a. d. Hoef. Patiënt op Nieuw-Guinea aan een goed geoutilleerde garage met een punctueel werkende ambulance dienst. Neen, zegt overste Buisman, wat in Nederland een ambulance-auto is, dat is in Nieuw-Guinea een ambulan ce-vliegtuig En er zullen dus vlieg tuigen moeten komen die de patiënten van cveral in onbegaanbaar Nieuw- Guinea, naar de centrale kliniek kun nen brengen. De artsen, en vooral de artsen op de ver afgelegen buitenposten die niet alleen aan de rand van, maar ook in 't oerwoud hun bijzonder zware medi sche taak vervullen, moeten gerugge- steund worden door het feit dat zij hun patiënten te allen tijde kunnen afvoe ren. Die ambulancedienst-door-de- lucht is allerminst overbodige luxe; hij is slechts een harde noodzakelijkheid. Zwaar arbeidsterrein Het zijn niet alleen de gouvernements maar ook de militaire artsen die der gelijke teleurstellingen op hun tour nees moeten slikken want op een post waar geen civiele dokter aanwezig is, vervult de militaire arts zijn taak. Wil men, alaus dokter Buisman, met het volk in Nieuw-Guinea iets berei ken, dan moet men in de eerste plaats zoigen dat het volk een gezond volk is. De pioniers die van Nederland of van Indonesië uit, hier hun arbeids veld hebben gevonden, moeten boven dien de zekerheid hebben, dat aan hun medische verzorging niets zal ontbreken. De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de 37-jarige los-werkman H. E. uit Amsterdam, die reeds zes von nissen wegens inbraken heeft onder gaan, twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest opgelegd, omdat hij eind Augustus had ingebro ken en uit een kantoor o.a. loonzakjes met een totaal bedrag van ruim dui zend gulden van de samenwerkende havenbedrijven had gestolen. De offi cier had tegen deze inbreker twee en een half jaar geëist. (Van onze parlementaire redacteur). ALS de Eerste Kamer de wetsontwerpen tot verlaging van ver schillende belastingen, die op het ogenblik bij haar aanhangig zijn, aanneemt na de goedkeuring door de Tweede Kamer be hoeft daaraan geen twijfel te bestaan dan zullen wij dat in 1954 in onze portemonnaie gaan voelen. Dat is maar goed ook. Het is zelfs de uitgesproken bedoeling, dat het Nederlandse volk er een voordeeltje aan zal beleven. En wel, omdat het dieper in de zak zal moeten tasten, als de huisbaas om de huurpenningen komt. De huren gaan omhoog. Daar moet wat tegenover staan. In de eerste plaats zullen de lonen met 5% stijgen en in de tweede plaats gaan, zoals gezegd enige belastingen naar beneden. De belastingverlaging heeft dus een compenserend doel. Maar zij wordt ook met andere oogmerken ingevoerd: de beperking van de consumptie, die de regering enkele jaren geleden gewild heeft, wordt geheel opge heven; de verlaging moet bovendien de stimulering van de werk gelegenheid op lange termijn tot gevolg hebben. Vandaar dat de verlagingen worden gevonden op zeer uiteenlopende terreinen van het belastinggebied. (Van onze speciale verslaggever) ffUYSDAEL EN VAN GOYEN, deze 17e eeuwse schilders, hebben zich onsterfelijke roem verworven met hun schilderingen van de Merwede bij Dordrecht. Wie de Merwe- stad van vandaag bezoekt, herkent nog altijd dat 17 eeuwse beeld. Niet door het altijd imposante en beweeglijke water, dat Dordrecht in het verleden tot leven wekte en nu nog zo'n grote betekenis geeft, maar door de afgeknotte toren, die daar stoer en massief aan de rand van de stad als het ware uit het water oprijst. De toren van Dordt's Grote of Onze Lieve Vrouwen Kerk. Tr i j i i i lioen gulden. Dat was hard nodig, omdat deze sterk naar het Noorden ging overbuigen. Hij hangt maar liefst 2.25 meter uit het lood. Dat is nog wel niet de 4.60 meter van de toren Met die toren is de laatste maanden het een en ander gebeurd. Hij heeft een nieuw voet stuk gekregen. Een voetstuk van een half mil- J*EN OOSTEN van de Noordelijke orgelkolom vonden de restaurateurs een oude waterput, die een middeleeuwse legende weer in de herinnering terug riep. van Pisa, maar zover mocht het ook niet komen. Tegen die tijd zou misschien de toren nog wel gestaan hebben, maar het stevig aan die inge- (repen. Niet om de toren weer reent re trek ken dat was ondoenlijk met 12 millioen kilo steen maar alleen om te voorkomen, dat de verzakking zich verder voort zou zetten. HOEWEL het karwei nog niet geheel voltooid is in December hoopt men ermee klaar te komen kunnen we nu al zeggen, dat het geslaagd is en een knap stuk werk mag heten. Met veel voorzorg is de fundering van zes meter dikte tot zeven meter onder het maai veld blootgelegd en heeft men deze onderaardse voet van de toren vervolgens in een betonnen corset geperst van verscheidene meters dikte. Het draagvlak is daarmee ongeveer dubbel zo groot geworden en gebracht op 700 m2. De architect en de uitvoerder van dit werk, respectievelijk dr. ir. J. Emmen uit Den Haag en de Hollandse Beton Maatschappij, namen een grote verantwoordelijkheid op zich toen ze aan dit karwei begonnen. Wat zou de hellende toren doen, wanneer men z'n fundamenten ging ont graven? Men is er niet geheel zeker van ge- weest. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen wer den getroffen om de veiligheid van de arbei ders zo goed mogelijk te waarborgen. In de toren werd een hypermoderne installa tie geplaatst door T.N.P.-Üelft, waarmee door middel van lichtstraling nauwkeurig geregis treerd werd, of verdere verzakking plaats vond. Er kwam aan het licht, dat de ontgraving de toren op zeker ogenblik twee-en-een halve centimeter meer deed hellen. Met ontgraving van de Zuidelijke fundering werd tenslotte zes millimeter terug gewonnen. WONDERLIJKE DINGEN kwamen er overi gens te voorschijn. Dan denken we niet aan de honderden jaren oude, maar nog vol komen gave. eiken balken, in dubbelgela-agd roosterwerk, waarop het ganse torengevaarte rust, en waarvan verscheidene balken door de helling waren afgeknapt. Als luciferhoutjes, zo als men gewoonlijk zegt. Nee, niet bij deze stel lig merkwaardige fundering bleven we stil- £IKEN DWARSLIGGERS van 17 X 30 cm vormden de eeuwenoude roosterfundering voor Dordt's beroemde Grote Kerk. Als luci ferhoutjes bleken vele van deze balken, ten gevolge van de torenverzakking, afgeknapt, hoewel het hout de eeuwendoor onaangetast was gebleven. staan. Wel echter bij de bron, die hier bij een der zware steunberen bleek te ontspringen, en een sterk koolzuurhoudend water van opmer kelijke helderheid aan de oppervlakte bracht. De smaak van het water was bitter, stelde de gemeente-architect van Dordrecht proefonder vindelijk vast. Dat klopte met de chemische analyce: 872 eenheden bicarbonaat. Wie deze bron bloot legden, dachten terug aan de legende, die om Dordrechts Grote Kerk verweven is. De legen de van de Heilige Sura, aan wie de bouw van de oorspronkelijke kapel op deze plaats werd toegeschreven, omtrent het midden van de elf de eeuw. Geschiedkundigen moesten vaststellen, dat de gevonden bron niet de warme geneeskrachtige bron kan zijn, die volgens de legende, ontsprong waar de op roof beluste arbeiders van het bouwwerk in vroeger eeuwen de maagdelijke Sura vermoordden, maar niettemin hebben de restaurateurs van dit ogenblik de plek gemar keerd, waar ze nu deze bron vonden. Bij de bezetting door Franse pa. rachutisten van de stad Dien Bien Phu (lndo-China) werd voor de bevoorrading en berichu geving druk gebruik gemaakt van hef schroef vliegtuigen. Rechtstreeks ter compensatie van de huurverhoging dienen de verlaging van de accijns op suiker, de afschaffing van de omzetbelastirg op huisbrand en op schoeisel en de verlaging van de personele belas ting. Als men de onderscheiding zo; willen doortrekken, dan moeten all hulpmiddelen om de laatste resten van de consumptiebeperking te doen verdwijnen genoemd worden de verlaging van de inkomstenbelas ting en van de loonbelasting en ia de toekomst verlaging van de colle gegelden en afschaffing of verla ging van bepaalde schoolgelden. Onder de fiscale maatregelen in het belang van de werkgelegenheid op langere termijn vallen ae ver vroegde afschrijving, de verminde ring van de vennootschapsbelasting, de afschaffing van de extra-inkom- stenbelasting op hogere bedrijfswin sten; de verlening van een aftrek voor investeringen, afschaffing van de speculatiewinstbelasting, compen satie van verliezen voor gevestigde ondernemingen, compensatie van aanloopverliezen voor nieuwe onder nemingen, verlichting van de liqui datie-winstbelasting, aftrek van de commissarissenbeloning voor de ven nootschapsbelasting en verlaging van de commissarissenbelasting. Een lieve duit AL deze belastingverminderingen, die dus eensdeels ten goede ko men aan Jan Sijmen die altijd betaalt en anderdeels aan het be drijfsleven, kosten het Rijk een lieve duit. Door de verlaging van de suikeraccijns daalt de belastingop brengst met 35 millioen gulden; voor de afschaffing van de omzetbelasting op schoeisel en huisbrand bedraagt de vermindering 26 millioen gulden; voor de verlaging van de personele belasting 24 millioen gulden; voor de verlaging van de inkomsten- en loonbelasting 175 millioen gulden. De verdubbeling van de kinderaf trek, die in de wijziging van de in komstenbelasting, de loonbelasting en de vermogensbelasting is opge nomen, betekent nog weer eens een offer voor het Rijk van 16 millioen gulden. De verschillende belasting tegemoetkomingen aan het bedrijfs leven kosten 234 millioen gulden, Reeds ingegaan is de afschaffing van de ,.super"-weeldebelasting, hetgeen het Rijk kwam te staan op het ver lies van 10 millioen gulden. De af schaffing, respectievelijk de verla ging van de schoolgelden, waarvoor de wetsontwerpen nog apart behan deld moeten worden, kost 20 mil lioen gulden. Het Rijk derft, als men al deze geschatte bedragen bij el kaar optelt, dus 540 millioen gulden. Verlichting HOEWEL een zeer aanzienlijk deel van deze enorme som in de sec tor van het bedrijfsleven blijft zit ten, zal de gewone burger toch op merkbare wijze de verlichting van de directe en indirecte belastingdruk voelen. Voor zover hij althans be lasting betaalt, want er zijn talrijke landgenoten met zulke lage inko mens, of zulke grote gezinnen, dat zij weinig of geen belasting behoe ven te betalen. Om van de velen, die van een sociale rente moeten leven, maar te zwijgen. Dezulken onder vinden alleen in geringe mate de prijsverlaging van suiker, van schoei sel en van huisbrand, die in 1954 te verwachten is. Volmaakt is geen enkel belasting stelsel en volledige billijkheid bij de verdeling door het Rijk van de op de bevolking drukkende lasten zal wel nimmer te bereiken zijn. Niettemin is er door de regering, in samenwerking met de Tweede Kamer, naar gestreefd zoveel moge lijk elke landgenoot het zijne te geven. In een volgend artikel zullen we in beknopte vorm aangeven, wat er met de verschillende genoemde belastingen gaat gebeuren.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 12