Achterstand scholenbouw wordt thans snel in gehaald Federatie van kunstenaars tegen TV-bestel Vrome a zijn DE WONDERE WAERELT Verlenging leerplicht gewenst Probleem van werkgelegenheid heeft aandacht van minister De Kamerleden willen feest van Sinterklaas vieren Hoogleraar, in haast, stompte stationsbeambte in gezicht Vandaag feest Minister Cats (0. K. en W.J over zijn begroting Plan-Rutten nog niet van de baan Standbeeld voor een eend Begroting Sociale Zaken Geen propaganda bij emigratie De Siamese tweeling in Friesland „Wij zijn ook vaders en moeders" Communistische motie verworpen Schrijven tot Tweede Kamer Eén dode bij aanrijding op Afsluitdijk Professor kon boksen Slachtoffer negen dagen duizelig Lof van de Kamer voor Rijkswaterstaat Ministersnaar Luxemburg New Yorkers missen hun krant erg Labourmotie over Brits-Guyana Succes in Indo-China VEEMARKT LEEUWARDEN Speelgoedindustrie bloeit EEN VOL Weldoener Verborgen doel Geluk D ZATERDAG 5 DECEMBER 1953 DE memorie van antwoord van minister Cals aan de Tweede Kamer over de door de leden ge maakte opmerkingen t.a.v. de be groting voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, welke zeer veel interessante mededelingen be vat, begint met toe te geven, dat ook de minister met zorg is ver vuld door de stijging van de be groting van zijn departement. Hij is ook van oordeel, dat soberheid geboden is, doch meent, dat deze soberheid bij het opstellen van de begroting inderdaad is betracht- in aanmerking genomen bet grote belang van de opvoeding van onze jeugd en in het algemeen van de versterking der geestelijke waar den in ons volk. Verheugend was wat minister Cals mededeelde over de scholenbouw. De achter stand zal in 1954 aanmerkelijk verkleind en in de komende jaren geheel teniet kunnen worden ge daan. j^ET vele leden is de minister van mening, dat de coördinatie en de afstemming van de verschillende schooltypen op elkaar te wensen over laten. Toch is het de vraag of daarin de voornaamste gebreken van ons o - derwijsstelsel schuilen. Zodra men zich bezint op verbeteringen, stuit men op andere problemen, die niet minder belangrijk zijn en waarover een beslis sing nodig is alvorens een doeltreffen de remedie tegen de gesignaleerde kwalen is te geven. Daartoe behoren o.m. de noodzakelijk geachte verschei denheid in schooltypen, de cursusduur in verband met de minimumleeftijd, waarop de jeugdige mens de maat schappij ingaat c.q. het einde van de leerplichtige leeftijd, de leeftijd waar op de overgang van het lager- naar het voortgezet onderwijs het best kan plaatsvinden. De minister en de staatssecretaris wijden hieraan hun volle aandacht. Beiden ontveinzen zich echter niet, dat het bewerkstelligen van de zo noodzakelijke harmonie in ons onder wijsbestel een van de moeilijkst op losbare vraagstukken is, mede in ver band met de zeer verscheiden menin gen, die hierover in ons volk heersen. Ook zij achten een planmatige opbouw van ons onderwijs noodzakelijk, waar bij zij gaarne uitdrukkelijk als hun mening te kennen willen geven, dat daarvoor het onderwijsplan-Rutten als een zeer waardevolle basis moet wor den beschouwd. In het algemeen kan de minister instemmen met de gedachte, dat een verlenging van de leerplicht of een plicht tot voortgezette vorming, wen selijk is. De minister deelt de mening, dat de lichamelijke opvoeding een der zwakste punten vormt van ons onder wijs. Toch mag met voldoening worden geconstateerd dat met, zij het soms gebrekkige middelen, op vele plaatsen hard wordt gewerkt. Nu in het ko mend jaar en volgende jaren de bouw van gymnastieklokalen in aanzienlijk ruimere mate kan plaats vinden, zal weldra de lichamelijke oefening op de scholen beter tot haar recht kunnen komen., Een wijziging van het bezoldigings besluit BRA 1948, waarin o.m. een salarisverbetering voor de hoogleraren en lectoren is opgenomen, kan dezer dagen worden verwacht. De geringe animo voor aktenstudie bij de onderwijzers is ook naar de mening van de minister een veront rustend verschijnsel. Hij heeft opdracht gegeven dit probleem in studie te ne men en hem voorstellen te doen, welke verbetering in de huidige toestand zouden kunnen brengen. De minister neemt maatregelen en heeft maatregelen genomen om de studie van a.s. leraren te bevorderen. Ook voor hen, die een maatschappe lijke werkkring hebben en die zich wensen te bekwamen om de bevoegd heid van leraar te verkrijgen, bestaat thans gelegenheid studiesiteun te ont vangen. Wat het tekort aan on erwijzerst be treft kan de minister mededelen, dat in het op 16 .September 1953 rond 45.000 leerkrachten tellende verplichte onderwijzerspersoneel 93 plaatsen on vervuld waren, terwijl voor de 1332 op die datum door ziekte, verlof, enz., afwezige onderwijzers in 96 gevallen geen plaatsvervanger aanwezig was. Om het onderwijzerscorps te verster ken zijn in de afgelopen jaren tal van maatregelen genomen. Dat deze maatregelen effect hebben gesorteerd, kan blijken uit de toene ming van het aantal geslaagden voor de onderwijzersakte. Dit aantal was in 1946: 1185, in 1953: 3184. Het vraag stuk der gehuwde onderwijzeres houdt naar de mening van de minister zo nauw verband met dat der gehuwde ambtenares, dat het niet incidenteel kan worden behandeld. De minister is van mening, dat de toelagen voor kweekschoolleerlingen herziening behoeven. Hij heeft zich met zijn ambtgenoot van Financiën terzake in verbinding gesteld. Ook de minister acht een verlaging van het aantal leerlingen per leer kracht van bijzonder belang voor vle kwaliteit van het onderwijs. En door het bevorderen van de opleidingsmo gelijkheden én door het beschikbr r stellen van meer bouwvolume wordt getracht tot een verlaging van het aantal leerlingen per docent te komen. De minister ontveinst zich echter niet, dat het nog enkele jaren zal duren, voordat de gevolgen van de ongekend grote na-oorlogse leerlingenaanwas vol ledig zullen zijn verwerkt. Het verwijt dat hij met betrekking tot het kleuteronderwijs blijk heeft gegeven van een ernstig gebrek aan voortvarendheid, acht de minister on gegrond. Met betrekking tot het over leg, dat hij met zijn ambtgenoten voert, kan hij mededelen, dat dit thans in eeri zodanig stadium is gekomen, dat hij weldra definitief zijn standpunt ten aanzien van de geuite verlangens hoopt te kunnen bepalen. Een voorziening in de leemte, dat voor tijdelijke onderwijzers geen wacht geld- en werkloosheidsregeling bestaat, is in studie genomen. gLIJKENS de verschenen memorie van antwoord van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid op het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer betreffende de begroting van zijn departe ment wil de minister gaarne bevestigen, dat hij niet zal schromen maatregelen voor te bereiden en zo nodig te treffen wanneer de ontwikkeling van de werk gelegenheid daartoe aanleiding zou geven. Door het coördinatie-college voor openbare werken is ten behoeve van de zg. zwarte gebieden een lijst van wer ken opgesteld, die in deze gebieden in uitvoering kunnen worden genomen, in dien de werkloosheid aldaar gedurende de wintermaanden opnieuw ongewenste afmetingen zou dreigen aan te nemen. De minister onderschrijft verder, dat de economische situatie van Nederland op langere termijn enige gunstige aspecten vertoont. Een werkloosheidscijfer van ruim 50.000 personen is nog altijd belang rijk. De werkloosheid kan echter nimmer tot nul worden gereduceerd. landbouwonderneming, een tuinbo onderneming en een aantal andere soorten van ondernemingen. Nu be staat er verschil van mening over de vraag, of men een onderneming kan splitsen in een landbouwgedeelte en een ander gedeelte, zodanig dat alleen de personen, werkzaam in het land bouwgedeelte, onder de verplichtstel ling vallen. De kwestie is thans aan hangig bij de hoge raad. \yAT betreft de emigratie ligt het in de bedoeling van de regering aan de ontwikkeling van de emigratie ruim baan te laten en dezelfde aan dacht te schenken als aan de industria lisatie. Bij de voorlichting dient alle propaganda, venmeden te worden. - De huidige: regeling, waarbij diegenen die bij de aanm.éldingsorganen met de voorlichting zijn belast, als voorlich tingsambtenaren aan boord van emi grantenschepen meereizen, heeft in de practijk niet ten volle bevredigend gewerkt. Het verheugt de minister, dat zijn voornemen om een wetsontwerp in te dienen, dat ten doel heeft de be- drijfsarbeid voor 14-jarige meisjes te verbieden, algemene instemming heeft gevonden. Omtrent het tijdstip, waarop hjt rapport van de Sociaal Economische Raad inzake de ouderdomsverzekering kan worden tegemoet gezien, kan de minister ook thans tot zijn spijt nog geen mededelingen doen. Wat betreft het actieveld van het bedrijfspensioenfonds voor de land bouw, dit wordt in de verplichtstel- lingsbescliikking zodanig omschreven, dat verzekerd zijn bij het onderhavige fonds alle personen, die op arbeids overeenkomst werkzaam zijn in een Naar Vrijdagavond te Londen is be kend gemaakt, zijn uitvoerige gege vens betreffende de operatie, die te Londen is verricht op de Siamese twee ling uit Nigeria, naar het ziekenhuis te Leeuwarden gezonden, waar zij nauw keurig bestudeerd worden door de dokters, die de eerste Siamese twee ling in Nederland zullen opereren. Het meisje Wariboko, vier maanden oud, dat Donderdag te Londen opera tief is gescheiden van haar zusje To- monotanje, maakt het naar omstandig heden goed. De doodsoorzaak van het zusje moet nog worden vastgesteld. (Van onze parlementaire redacteur) „nj Kamerleden zijn ook vaders en moeders", zei mevrouw Fortanier- De Wit Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer tot de voorzitter dr Kortenhorst, zij willen dit weekend wel eens ge legenheid hebben voor wat huiselijk leven". Het speet deze liberale afgevaardig de, dat zij liet met een communistisch medelid, de heer Gortzak, eens moest zijn. mac1 dit keer had hij toch gelijk vond zij. De voorzitter had voorgesteld om Dinsdag a.s. met de behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te beginnen. „Van daag hebben wij de Memorie van Ant woord pas gekregen, waarin, naar we mogen verwachten, een uiteenzetting is te vinden over enkele belangrijke kwesties, die in het Voorlopig Verslag aan de orde zijn gesteld", bracht de heer Gortzak er tegenin. Hij wilde ge legenheid hebben om het stuk grondig te bestuderen. Uitstel vroeg hij niet en dat kreeg hij ook niet. HoewelDe voorzitter streek de hand over het hart en zeide, dat hij mplaats van Dinsdagmiddag a.s. Dinsdagavond met de openbare beraad slaging over de begroting zou begin nen! De heer Haken van de C.P.N. ver kortte daarop zijn de vorige avond in gediende motie, waardoor nog slechts aan de regering verzocht werd de dienstplichtige onderwijzers na hun eerste oefening met vervroegd verlof naar huis te sturen, oudat zij bij het huidige tekort aan onderwijzers zo spoedig mogelijk hun plaats in de klasse weer kunnen innemen. De heer Korthals (V.V.D.) verklaar de, dat de minister al veel meer had toegezegd dan de heer Haken vroeg ju dat hij dus tegen de motie zou stem men. Hij was lang niet de enige, die piets van 's heren Haken motie moest heb ben. Zij werd namelijk verworpen met 55 tegen 4 stemmen. Alleen de commu nisten stemden voor. Mé$lÊÊittÊÊÊÈSÊÊÈÊÊlÈÊÈÊi Door het krijsen van een eend werden 27 November 1944 vele bewoners van Freiburg tijdig gewaarschuwd voor een bom bardement. Zij redden zich; de stad iverd grotendeels in puin gelegd. In de Stadstuinen is nu een standbeeld van een eend onthuld. ,.De schepping Gods klaagt aan en vermaant", luidt het opschrift. J-Jc t hoofdbestuur van de Federatie van Beroepsverenigingen van Kun stenaars heeft zich naar aanleiding van de nota van de minister van O., K. en W. over het televisicbestel „waaruit gebleken is, dat het voornemen bestaat het tclevisiebestel vrijwel uitsluitend in handen te leggen van de omroep verenigingen" in een schrijven ge wend tot de leden der Tweede Kamer, „uit hoofde van de gezamenlijke ver antwoordelijkheid van de Nederlandse kunstenaars voor de wijze waarop dit nieuwe medium zal worden toegepast". „W(j achten aldus het adres geen dwingende reden aanwezig om het bestaande omroepbestel tot uit gangspunt en voorbeeld te nemen van de inrichting van het televisiebestei, en menen, dat zowel de geaardheid van het medi„m televisie, als Int tijd stip waarop en de omstandigheden waaronder zij in ons land definitief haar intrede doet, aanleiding geven tot de keuze van de organisatievorm, die zich van de radio onderscheidt. Het eigen karakter van de Neder landse televisie, de eigen aard van ons volk in zijn geheel weerspiegelend, zal tegenover het buitenland beter kunnen worden vertegenwoordigd door pro gramma's, verzorgd door een algemene instelling dan door programma's, ver zorgd door telkens een andere omroep vereniging. Daarbij blijve de beant woording van de vraag of de omroep verenigingen in staat zouden zijn tot een permanente reeks van uitzendin gen van hoge kwaliteit achterwege. Een klein land als het onze zal juist met het oog op de noodzakelijke kwa liteit der uitzendingen dienen te be schikken over de beste krachten. Een algemene instelling kan zulke krachten Naar wij gisteren in enkele onzer edities meldden, vond Donderdagmid dag aan het begin van de Afsluitdijk een ernstige botsing plaats tussen een auto en een motorrijwiel, waarbij de motorrijder Manneveld en zijn duo passagier Posthumus, beiden van Wie- ringen, ernstig werden gewond. Zij werden naar het Gemeente-ziekenhuis te Den Helder overgebracht, waar zoals wij nader vernemen Vrijdag morgen omstreeks vier uur de heer Posthumus aan de gevolgen van zijn verwondingen is bezweken. Pas op voor de professor! beihoort tot de zeldzaamheden, dal hoogleraren zich als boksmatadoren ontpoppen. Het zal de Leidse studenten daarom zeker met trots vervullen, dat zij een docent in hun midden hebben, die naast zijn wetenschappelijk werk ook de kunst verstaat een verantwoor de linkse directe te plaatsen, al heeft hij die kunst dan ongeveer een jaar geleden wat aj te veel misbruikt. Het betreft hier de 44-jarige Leidse pro fessor G. M. H. V., wonende te Utrecht, die op 23 Januari jl. zo'n haast had op het station te Leiden, dat toen een spoorwegbeambte hem bij het binnen gaan naar het perron aanhield, deze een vuistslag in het gezicht had ge geven. £)E AMERIKAANSE luchtmacht zal in het eerste half jaar van 1954 de eerste squadrons on bemande straalbommen- werpers naar Europa zenden. De toestellen worden met raketten af geschoten, stijgen naar grote hoogte en op een bepaald moment worden tal van besturings- en bedieningsorganen van de straalmotoren auto matisch in werking ge steld. De bommenwer pers vliegen even snel als het geluid en worden door een stuurautomaat naar elk gewenst punt gedirgeerd. Electronische navigatie-instrumenlcn geleiden het toestel naar het doel, waar weer an~, dere electronische appa ratuur als bommenrich- ter fungeert en de bom men loslaat. Het toestel keert dan terug naar de basis. Het is bovendien uitgerust met electroni sche instrumenten, die de nadering van vlieg tuigen constateren en tevens vaststellen, of die van de eigen dan wel van de vijandelijke partij zijn. Dergelijke instru menten zorgen ook voor de bediening van de ge schutskoepels van deze „matador"-hommen wer pers, zij richten de wa penen en vuren de ma chinegeweren en boord- kanonncn af. Welk een kostelijke vooruitgang van de technische we tenschap. QNS onmisbare C.B.S. heeft nu eens laten zien, dat zich niet alleen in de gewoonten en ge bruiken van een volk in vrtj korte tijd verande ringen kunnen voordoen, maar ook in de soorten en hoeveelheden voedsel, welke het verbruikt. Uit de enquêtes bleek, dat wij Nederlanders nu veel minder (50 maar liefst) koffie, thee en roomboter gebruiken dan in 1937. Wij zijn sedert 1937 echter veel meer si garetten gaan roken, borrels gaan drinken en fruit gaan eten. Hier vol gen enkele cijfers over het gebruik per hoofd per jaar, resp. in 1937 en in 1952: boter 5.5 kg, 2,5 kg; margarine 6.6 kg, 17.7 kg; eieren 143 St., 100 st.; suiker 25.6 kg, 35.2 kg; groenten 67 kg, 61 kg; vers fruit 18,2 kg, 37.6 kg; thee 1.2 kg, 0.7 kg; gebrande koffie 3.6 kg, 1.8 kg; ongebrande koffie 4.4 kg. 2.2 kg; bier 14.1 liter, 11.2 liter; gedistilleerde dranken 1.45 liter, 2.23 liter; sigaren 174 st„ 79 st.; sigaretten 506 st., 913 st.; tabak 1.2 kg, 1 kg. J-jET BRITSE DAGBLAD „Daily Mail" wil nu eindelijk eens het naadje van de kous weten om trent de mysterieuze „Verschrikkelijke Sneeuwman", welke vol gens de inheemse Sher pa's de eenzame gebieden rond de Mount Everest onveilig maakt. Daarom zendt die krant er begin volgend jaar een expedi tie heen, waaraan door vooraanstaande onderzoe kers, geleerden en tech nici zal worden deelge nomen. Hoewel het be staan van de „Verschrik kelijke Sneeuwman" niet zeker is, meent de „Dai ly Mail", dat er voldoen de aanwijzingen bestaan om een dergelijk onder zoek in te stellen. Een andere expeditie heeft eens foto's van de voetaf drukken van het geheim- zinnnige wezen mee te rug genomen. £)RIE WESTBERLIJNSE vrouwen hebben een „Club der dikzakken" gevormd. De leden moe ten minstens 125 kilo gram wegen. De club werd gevormd, nadat een der vrouwen had gelezen, dat een Westbcrlijnse, die slechts 132 kilogram woog (de lezeres weegt er 141), had verklaard „de dikste van West-Berlijn" te zijn. De club stelt zich voor gezellige bijeenkomsten ie houden, onder 'iet nuttigen van boterkoek en koffie met slagroom, met het doel „de mage- ren op humoristische wijze op haar plaats te zetten en op haar tekort te wijzen" en te protes teren tegen het zingen van het lied „Jij bent te dik voor mij". JTEN MUZIEKCORPS JE van het Leger des Heils was op straat in het Engelse Ipswich zo enthousiast en vooral luid aan het musiceren, dat niemand de alarmsirene in een naburige juwe lierswinkel hoorde loeien en boze dieven zich on der dekking van de Heilsmuziek met een buit van ruim dertigduizend gulden uit de voeten kon den maken. Naar wij vernemen, is na een mi nutieus onderzoek geble ken, dat hier geen sprake was van doorgestoken kaart. De gevolgen bleven niet uit. De arme beambte kreeg een sneetje in zijn ge zicht en was gedurende negen dagen uitgeschakeld, omdat hij last van dui zeligheden had. Voorts moest - de bril van de spoorwegman het ontgelden. De politierechter had de hardhandige hoogleraar tot een onvoorwaardelijke- gevangenisstraf van zeven dagen ver oordeeld. tegen welk vonnis deze be roep had aangetekend. Gisteren heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage vernietiging van dit vonnis en opleg ging van een geldboete van f 100. subsidiair 25 dagen hechtenis gerequi- reerd. De professor had op de bewuste dag een afspraak met de vader van een patiënt in Amsterdam, die hem aan het Centraalstation zou ontmoeten. Hij ging de uitgang van het station in, hetgeen destijds oogluikend werd toe gelaten. Na de bewuste stomp zou de professor nog in het stationskantoor hebben gezegd, dat de beambte blij moest zijn, dat hef niet erger was aan gekomen, omdat hij de professor kon boksen. De procureur vond, dat verdachte hoogst laakbaar en onbe hoorlijk was opgetreden. Het Hof zal op 18 December arrest wijzen. Door het krachtig aanpakken van de buitengewone taken, waarvoor de wa tersnood hem stelde, heeft minister Algera het in hem gestelde vertrouwen bevestigd. Dit merken vele Kamerleden op in het voorlopig verslag over de be groting van Verkeer en Waterstaat. Met vreugde en dank wilde men in dit stuk getuigen over het feit, dat dank zij aller inspanning ook het laatste dijk- gat op Schouwen-Duiveland voor het invallen van de winterstormen kon worden gedicht. Zeer vele leden heb ben met belangstelling kennis geno men van een urgentieplan voor investe ringen bij Rijkswaterstaat. Op 8 December zullen de ministers Zijlstra, Luns en Van de Kieft zich naar Luxemburg begeven ter bijwoning van een bijeenkomst van het ministe rieel Benelux-comité. Aan de bespre kingen neemt ook deel ir J. A. B. Franke, directeur-generaal van de voedselvoorziening, namens minister Mansholt. WORDEN TECHNISCHE BEDRIJVEN VOOR FOKKERS GEORGANISEERD? De algemene Nederlandse Pluimvee teelt Vereniging h-eft zich in een buitengewone ledenvergadering, die gisteren te Utrecht in hotel Noord Brabant is gehouden, bezig gehouden met een voorstel van het algemeen bestuur, om, met het oog op de re sultaten van b prekingen, welke ge voerd zijn met de besturen van NVVP en NVVV medewerking te verlenen aan hèt oprichten van. een landelijke organisatie van technische bedrijven voor de fokkers, voor de vermeerde- ringsbedrijven, voor de vrije pluim veehouders en voor de selecteurs. eerder verwerven dan elke omroep, vereniging afzonderlijk. Verspreiding der deskundigen achten wij uitermate ongewenst. Daarenboven zal versnip. pering van krachten tot aanzienlijk» verhoging der kosten leiden. Mede om- dat v„or een ian<v reeks va? laren de voor de televisie benodigde gelden uit de algemene middelen van het Rijk zullen moeten worden gevoteerd, ach. ten wij het redelijk deze gelden aan een algemene instelling toe te vertrou. wen", aldus besluit de brief. Reeds enkele dagen zijn de bewoners van de stad New York van kranten verstoken. Dit omdat de cliehémakerj in staking zijn. Alle pogingen om het publiek enigermate het gemis van zijn dagelijkse courantenlectuur te vergoe den, zijn met slechts matig succes be kroond. Grote menigten verdringen zich rondom de kiosken, waar dagbla den uit andere steden worden ver. kocht, daarmee blijk gevende om het nieuws uit de krant te putten en niet via radio of televisie te ontvangen. Twee spoorwegmaatschappijen zullen haar plan een zelfgedrukt nieuwsbulle tin onder haar reizigers te verspreiden wel moeten opgeven. De kosten van het opruimen van de in de coupé's achtergelaten bladen zijn te hoog. In een restaurant wordt een nieuwsbulle. tin onder de gasten verspreid als ape ritif. Er bestond gisteren nog weinig hoop op regeling van het geschil. De Britse regering heeft bij de be handeling van de crisis in Brits-Guya. na niet ongrondwettig gehandeld, al dus een rapport van een parlementaire commissie van onderzoek, waarin zo- wel Conservatieven als Labourafgevaar- digden zitting hadden. Het Lagerhuis zal Maandag de toe stand in Brits-Guyana bespreken. De Labourpartij heeft een motie ingediend, waarin de koningin wordt verzocht het regeringsbesluit om de grondwet in te trekken ongedaan te maken. De Vietminh-post Muong Koea, 130 km ten Noorden van Loeang Prabang is door troepen van Frankrijk en Laos ingenomen. Ondersteund door B-26 bommenwer pers hebben de troepen der Franse Unie de Vietminh-bezetting verdreven uit deze post. De post is een belangrijk knooppunt van wegen, diè China verbinden met Tonkin en de hoofdstad van Laos. De inneming is het gevolg van het grote offensief, dat, in hat diepste geheim voorbereid, op 26 November jl. ontke tend is door de Unietroepen. DUITS SCHIP VERMIST Het Duitse schip Barbara Meentzen (768 brt), dat op 29 November Oslo heeft verlaten met bestemming Bre merhaven na ernstige schade te heb ben opgelopen tengevolge van een brand, is nog niet in Bremerhaven aangekomen. LEEUWARDEN, 4 Dec. Aanvoer 55 stieren, 250 vette koeien, 983 melk en kalfkoeien, 175 pinken, 462 gras kalveren, 511 nuchtere kalveren, 1013 vette weidesehapen en lammeren, 225 vette varkens, 256 biggen en lopers, 18 bokken en geiten, 98 paarden, 4046 to taal. Noteringen: Stieren 2.30—2.56 p. kg slachtgew.; koeien le kw. 2.502.71, 2e kw. 2.40—2.49, 3e kw. 2—2.39 p. kg slachtgew.; melk- en kalfkoeien 700— 1005; pinken 340565; graskalveren 150375; nuchtere kalveren 4052; vet te weidesehapen 50105; lammeren 30 —78; varkens (oude) 1.60—1.70; vette biggen 1.801.85; zouters 1.761.78; big gen 3050; lopers 51100; paarden 450 —805. LEEUWARDEN, 4 Dec. Witte tar we 2526.85; rode tarwe 2526.85; win- tergerst 21—22,75; zomergerst 1922; kleine groene erwten 4048. Stemming tarwe prijshoudend, witte haver prijs houdend, peulvruchten, groene erwten flauw. LEEUWARDEN. 4 Dec. Gouda vol vet 1.94—1.95, Edammer 40+ 1.71—1.72, broodkaas 40+ 1.731.74. Handel kalm. Nu de laatste nachten Sint Ni- colaas met nooit aflatende ijver over de daken van millioenen huizen zijn witte schimmel laat gallopperen is het wel eens aar dig te vernemen in hoeverre de Nederlandse speelgoedindustrie in dit massale geschenkenfeest een aandeel heeft. Voor de oorlog wa ren wij aangewezen op import. Deze had in 1938 een waarde van f 2,9 millioen, terwijl de uitvoer slechts f 90.000 bedroeg. Geduren de de oorlog kwam onze eigen industrie tot grote bloei. Vooral de vervaardiging van houten en kartonnen speelgoederen nam een grote vlucht. Na de bevrijding kwam daar geen verandering in. Onze export is in de eerste plaats gericht op de Belgisch-Luxem burgse Economische Unie, waar heen bijna de helft van de totale uitvoer gaat. Het grootste deel van de export bestaat uit houten speelgoed. In 1952 exporteerde Nederland bijv. nog voor een be drag van f 265.000 aan poppen en van f 300.000 aan gezelschaps spelen. Wat dit laatste betreft zou men kunnen zeggen, dat onze veelgeroemde huiselijkheid ook haar stempel tot ver over de grenzen heeft gedrukt. "YEN TIJDE van de roemvol, regeringsperiode van koning Ph lips de Tweede, die Spanje dot zijn vele oorlogen en vervolgingt> bracht tot de verarmde staat, waa, in het nu verkeert, stond in cl oude Morenstad Granada een kloo: ter, dat toebehoorde aan de ord der Dominicanen. De abt, ee. zekere Nicolaas, stammend uit ee, der aanzienlijkste adellijke geslach tenwas een man van rijzige ge slalle, met een eerbiedwaardig ge laat, omgeven door een golvend, uitte baard, waarin zijn neus ei vangen schuil gingen, maar die di ogen vrijliet, al zaten deze enigszin. verborgen achter de zware wenk biauwen. Hij ivas een vroom, wijs en goea mens geworden in de jaren, dat hij leefde in liet klooster te Granada. XJIJ had de hoogmoedige trots af gelegd, die de Spaanse adel eigen js en ging minzaam om met de handwerkslieden in de straat. Leerde hen kennen in hun simpele vreug den en al hun razende hartstochten. Hij zag hun bittere armoede als contrast tegen de overdaad en er voer hoe allen gebukt gingen onder drukkende belastingen. Hij las een geschrift over de op stand in het Noorden en hij begon zich te interesseren voor de koppige Hollanders, die de machtige koning weerstonden. Hij dacht na over dit vrije volk en zag hun handelssche pen zeilen. Zelfs reisde hij naar Lis sabon om persoonlijk te spreken met de vermetele kooplieden, die onder vreemde vlag deze haven aandeden om kostbare specerijen te bemach tigen. Hij begon sympathie te voelen met elk volk, dat in verdrukking leefde en probeerde goed te doen, waar hij vermocht. Hij deelde voedsel en geld rond aan de armen der stad en gaf bedelaars te eten aan zijn poort. Rond zijn hoofd weefde zich een aureool van heiligheid en zijn mond kon alleen maar vriendelijke dingen zeggen en zijn handen deelden kwis tig rond en de kinderen jubelden waar hij verscheen. Hij kon 't niet meer eens zijn met de politiek van Philips en had hevige disputen daar over. PENS redde hij een Moor het leven, V die sidderend voor zijn voeten viel en achtervolgd werd door de soldaten van de galei, waarvan hij ontsnapt was. En ze durfden hem niet naderen of eisen dat de abt de slaaf zou laten gaan, want zijn macht was groot en de soldaten vreesden het volk, wanneer zij de abt zouden krenken. Hij hoorde van de onderdrukking m de Republiek, las van de belas tingen, die er geheven werden en de wrede daden door Alva aan het volk bedreven. En toen, terwijl de zaak der opstandelingen slechter stond dan ooit; Willem van Oranje was vermoord en de troepen van Parma maakten steeds meer veroveringen, vatte hij het plan op, iets goed te maken van wat Spanje misdeed aan dit vrije volk. Hij voelde zich mede verantwoor delijk en wilde een deel delgen van de schuld, door elke Spanjaard op zich geladen. Hij rustte een schip tnt, een grote galjoen, volgepakt met geschenken voor de kinderen in het land, die nog niet wisten wat vijandschap was en hem argeloos zouden ontvangen. Argelozer dan de ouderen, die misschien in hem een fF'.on zouden zien, gestuurd door ■Philips, om het moreel te onder mijnen en twist en tweedracht te zaaien in de harten der Nederlan ders. UIJ wist, dat hij zich de haat en 11 ongenade op de hals zou halen van Philips en gehangen worden als een verrader, ondanks het kleed, dat hi) droeg, als het plan uitlekte. Maai de bemanning van het schip bestond uit toegewijde dienaren en ze wisten met beter of het reisdoel was Me xico, waar hij zou gaan prediken onder de Indianen, die lang het ware geloof hadden moeten ontberen en de geschenken waren voor de be keerlingen. Ook de Moor, die hij ge- ved had, nam hij mee op het schip, daar deze een verknocht dienaar was geworden, die nooit van zijn zijde i ,en bovendien niet veilig was in het klooster, wanneer de abt op reis tvas. t- "5e sehele bevolking stond aan de xade en deed haar weldoener uitge leide en zag zich nu geheel overge- E? ,aan een wrede willekeur, er, voor het vertrek bracht een speciale koerier een brief met het zegel van Philips, die hem zegen toewenste bij zijn moeilijke taak, de regels las de Bis shop de blijdschap, bevrijd te zijn van een lastige tegenstander. JJET SCHIP ging onder zeil en koerste naar het Westen, maar uiten de Straat van Gibraltar liet j icolaas koers zetten naar het Noor- in nuen vertrouwde op het geluk niet tor, S?en te vallen van de Engel- P', nog erger, in die van de woeste Watergeuzen, die elke Span aard haatten. vphm la^inE zou verbeurd worden ^0 galjoen opgebracht '=ar een van hun vluchthavens en cf,1,°bvai'énden overboord gezet. De uurman wist hen echter handig te w la Jc SC le be kï w re ki af er OL kr

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 4