Het Westelijk antwoord heden in Moskou overhandigd Adenauer accoord met nota Vader van slachtoffer vraagt f 180.000 schadevergoeding Prof. Zernike is gisteren naar Stockholm vertrokken Het weer in Europa is totaal van de kook De Oostduitsers zijn ontevreden Dinsdag 8 Dec. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 289 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN J. Laniel had begin van longontsteking Extra T.V. met Oudejaar Kind verdronken te Krabbendam Twee treinen bij Gent op elkaar Vier doden, 40 gewonden Hertog van Edinburgh bij Neptunus Automobilist reed meisje aan Baron toonde weinig Uitreiking Nobelprijzen Mevr. Churchill zal rede Sir Winston voorlezen Muzikale waanzin De Auto zonder benzine belangstelling Kranslegging op de Dam Afschuwelijke vondst bij drijfjacht Geen sneeuw, geen regen öf te véél regen In Oostende brandden de lantaarns gans de dag Sovjet-missie bracht een rapport uit McCarthy-post voor Eisenhower Toon Hermans gaat met „Ballot" naar België Kouder weerzonder neerslag WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187284 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod talleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling Weekabonnementen t 0.4b per maand 2.U2 per kwartaal 6.05 plus incassokosten 1VADAT de Westduitse Bondskanselier, dr Adenauer, gisteren zijn goedkeuring heeft gehecht aan het ontwerp van de antwoordnota der Westelijke Grote Drie aan Moskou en ook dr Schreiber, burgemeester van West-Berlijn, nog was geraadpleegd, is besloten, dat het Westelijk antwoord vandaag aan de Sovjets zal worden overhandigd. Zo men weet houdt dit antwoord in, dat men bereid is met de Russen in Ja nuari te Berlijn een bespreking te hebben over de Europese veiligheid met inbegrip van Duitsland. Het is nog niet duidelijk of de Berlijnse conferentie in de eerste week van Januari, dan wel na 17 Januari als de nieuwe Franse regering zal zijn gevormd, wordt gehouden. Heden avond zullen we echter meer weten dan het weinige, dat de ruim 150 persvertegenwoordigers die thans op de Bermuda's vertoeven, nu te we ten kunnen komen omtrent de besprekingen van de Westelijke Grote Drie. Verwacht wordt nl., dat de tekst van de Westelijke antwoordnota hedenmiddag hekend zal worden gemaakt. Van gezaghebbende zijde is gisteren te H; mifton (Bermuda) vernomen, dat de rranse premier, Joseph Laniel, te ziek is om nog verder aan de bespre kingen van de staatslieden der Wester se Grote Drie deel te nemen. De pre mier heeft een begin van longontste king gehad en is ernstig ziek geweest. Hii was nog te zwak als gevolg van zijn ziekte en de medicijnen, die hem van een volledige longontsteking heb ben gered, om de conferentie weer bij te wonen. Een Franse woordvoerder zei, dat de dokter nog moet beslissen wanneer Laniel in staat zal zijn de terugreis naar Frankrijk te aanvaar den. ^DENAUER werd over het antwoord geraadpleegd in overeenstemming met een langgeleden gedane toezeg ging, dat men de opinie van zijn rege ring zou inwinnen ten aanzien van kwesties met betrekking tot Duitsland, die met de Sovjet-Unie besproken "ui len worden. Gewoonlijk welingelichte bronnen te Bonn zeiden, dal de conferentie van de Grote Vier waarschijnlijk ge houden zal worden in het geallieerde contrólegebouw in de Amerikaanse sector te Berlijn, daar dit de enige plaats voor een conferentie zou zijn. die zowel voor de Sovjet-Unie als voor het Westen aanvaardbaar is. De geallieerde contröleraad voor Duitsland is sinds 1948 niet bijeen ge weest, nadat de Russen eruit wegge lopen zijn. De vlaggen van de vier bondgenoten uit de oorlog wapperen nog steeds voor het gebouw. Gisteren werd op de Bermuda's de laatste officiële bijeenkomst van de staatslieden der Grote Drie (met uit zondering van Laniel zelf) gehouden. De besprekingen waren voornamelijk gewijd aan de problemen van het Verre Oosten. Een gewoonlijk betrouwbare Franse bron deelde mede, dat president Eisenhower en premier Churchill gis ter een Frans verzoek bestudeerden, waarin gev'raagd' wordt cmi steun Vöör een verlenging van de tijdsduur van het Atlantisch Pact tot 50 jaar in plaats van 20 jaar. De Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, heeft dit verzoek Zondag ge daan tijdens de besprekingen over ds Europese Verdedigingsgemeenschap. Bidault heeft Churchill en Eisenhower medegedeeld, dat hij het voorstel de volgende week zou indienen bij de Atlantische Raad in Parijs. De Amerikaanse bronnen zeiden, dat het onwaarschijnlijk was, dat president Eisenhower dit voorstel zal steunen, daar het door het Congres bekrachtigd moet worden. Britse bronnen zeiden, dat Engeland Frankrijk heeft medege deeld dat het de verlenging van de NAVO tot 50 jaren zal steunen, maar dat het niet waarschijnlijk is, dat. Churchill erop zal aandringen, als het door president Eisenhower koel ontvan gen wordt. Het Oostduitse Nationale Front, waarbij alle politieke partijen en massa-organisaties zijn aangesloten heeft Maandag een beroep op zijn „voorlichtingsafdelingen" gedaan om te verzekeren, dat „de stem van het Duitse volk" wordt gehoord op de voorgestelde vier-mogendhedenbespre- king te Berlijn. Volgens het blad van het Amerikaanse Hoge-Commissariaat in Duitsland. „Neue Zeitung", zijn de communisten van plan massa-demon straties in Oost-Berlijn en „protest acties van werklozen" in West-Berlijn te organiseren. Op Oudejaarsavond zal de Ned. Te levisie Stichting een extra programma uitzenden, waarin een overzicht zal worden gegeven van hetgeen de N.T.S. aan bijzondere actualiteiten in 1953 op het scherm bracht. 'Eigen bericht) Maandagmorgen is tijdens een onbe waakt ogenblik te Krabbendam in de omgeving van de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken het twee jarig zoontje van de heer W. VV'agenaar Hoewel dr. Van Hesteren spoedig ter plaatse was en alie pogingen in het werk stelde om de levensgeesten weer op te wekken, moclit dit hem niet ge lukken. De deernis met de familie die ook een paar jaar geleden zo zwaar getroffen werd, is algemeen. Vier personen zij 11 gisteravond om het leven gekomen en ongeveer veertig gewond bij een treinbotsing tussen Gent en Brussel. De botsing deed zich voor bij Ternat, nabü Gent. Een personen trein reed in op een stilstaande trem. d'e in dichte mist wachtte voor een onveilig sein. LABOURMOTIE OVER GUYANA WERD VERWORPEN Gisteravond heeft het Britse Lager huis de Labourmotie, waarin werd verzocht het besluit tot afschaffing van de grondwet in Brits-Guyana ongedaan te maken, verworpen met 304 tegen 271 stemmen. Gisteren is prof. F. Zernike uit Gro ningen per Scandinavië-expres naar Stockholm vertrokken, waar hij Don derdag de Nobelprijs voor Natuur kunde in ontvangst zal nemen. Prof. Zernike wordt vergezeld door zijn dochter en zijn zoon en enige andere familieleden. Op 15 December zal hij voor de natuurkundige faculteit te Stockholm een rede uitspreken. Mevrouw Churchill reist vandaag in gezelschap van haar getrouwde doch ter, mevr. Soames, per vliegtuig naar Stockholm, waar zij voor haar man de hem toegekende Nobelprijs voor Let terkunde over het jaar 1953 in ont vangst zal nemen. Mevr Churchill wordt Zaterdag weer in Engeland terug verwacht. Zo men weet is Sir Win ston in verband met zijn verblijf op Bermuda verhinderd. timmanuet baes zette zich op 24 November in een café te Gent achte? de piano met het vaste voornemen hel wereldrecord uit houdingsvermogen te breken, dat op naam stond van de Duitser Heinz Arntz met 275 uur. Zondag 6' December heeft Faes. na 270 uur onafgebroken gespeeld te hebben, zijn poging echter moeien opge ven, omdat hij een instorting kreeg De dokter meent, dat hij wel meer dan 270 uur nodig zal hebben om weer de oude te wor den ivieer succes had de accordeonist K Braeckman uit Gent Hij speel de 73 uur achter elkaar op zijn instrument en wist zodoende het record dat op naam stond van de heer Schelstraète met een uur te verbeteren Mevrouw Churchill zal in Stockholm een rede houden namens haar echtge noot, door hem geschreven voor hij vertrok naar de Bermuda-conferentie Ofschoon de rede kort is, woidt zij door kringen te Londen beschreven als een rede, die met de term „gedenk waardig" bestempeld zal worden. De KLM beschikt in zijn wagenpark bij wijze van proefneming over een nieuwe personenwagen, waarin de ben zinetank, de benzinepomp en de car burateur ontbreken. Toch kan deze wagen ruim 400 km rijden, maar dan moet hij terug naar zijn basis Schiphol om bij te tanken. De wagen rijdt na melijk op propaan, een gas, dat in de Ver. Staten reeds op grote schaal voor het voeden van automotoren wordt gé bruikt. De KLM is voor zover haar deskun digen hebben kunnen nagaan de eerste maatschappij in Nederland en eveneens de enige in Europa welke een perso nenwagen op deze brandstof laat rij den. Een tank is in de wagen inge bouwd en de motor heeft een verbou wing ondergaan, die evenwel niet ir- grijpend is te noemen. Propaan is goedkoper dan benzine, bevat geen te- traethyllood, dat de motor doet ver vuilen. Het is een droog gas en mist dus de nadelen verbonden aan vloei bare brandstof. De motor kan bij lage. temperaturen onmiddellijk starten en diverse slijtageproblemen worden bii gebruik van propaan kleiner, zo niet geheel opgelost. De uitlaatgassen zijn niet giftig omdat het percentage kool- monoxydp natiweliiks aantoonbaar is AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Toen gistermorgen een bestelauto, die vanwege de mist zeer langzaam reed, een onbewaakte overweg bij Heese (N B.> passeerde, zag de be stuurder plotseling een trein uit de richting Eindhoven naderen. Hoewel hi: direct remde kon niet worden voor komen. dal de trein de auto greep. De bestelauto liep zware schade op, doch de bestuurder kwam met de schrik vrij. rechtbank te Amsterdam heeft gisteren in een civiele procedure mi A. baron van H. uit Amsterdam „voor de volle honderd procent" schul dig bevonden aan de aanrijding van het thans elfjarig meisje T. van K. uit Amstelveen. Dit kind werd ernstig ge wond en is thans nog gedeeltelijk in valide. De vader van het slachtoffer heeft een eis tot schadevergoeding te gen mr A. van H. ingediend, groot f 188.000.— Aangezien de raadsman van gedaag de, mr D. Giltay Veth, er niet in slaag de het tegenbewijs te leveren, heeft de president van de rechtbank gedaag de schuldig bevonden en besloten op 10 Januari de benoemde experts te beëdi gen, die een onderzoek zullen instellen naar de juistheid van het gevraagde schadebedrag. Mr A. van H, die door de kanton rechter en later in hoger beroep door de rechtbank tot f 100.— boete was veroordeeld, was met zijn auto nabij Amstelveen op een Zondag in Mei 1950 te veelenaar de linkerhelft van de weg gereden waardoor hij het van tegen gestelde richting komende meisje had aangereden, dat op de fiets achter haar vader reed met naast haar een oudere zuster. De auto had daarbij het stuur van de fiets gegrepen, zo had de plei ter van eiser, mr dr L. P. te Does, bij de behandeling van deze civiele proce dure het ongeval gereconstrueerd. De raadsman zeide, dat de automobilist na het ongeval wel had gestopt maar vrijwel onmiddellijk was doorgereden, De jaarlijkse kranslegging bij het Nationaal Monument op de Dam namens de Bond Oud-Strijders 7-December Divisie ter herden king van de gevallen kameraden der divisie. Opname tijdens het blazen van de taptoe. Rechts de voorzitter van de Bond, gene- raal-mujoor b. d. Diirst Britl. omdat hij haast had. Hij heeft de zwaar getroffen familie slechts eenmaal be zocht waarbij hij f 100.had achter gelaten. Pleiter merkte op dat het niet was gelukt de schade vergoed te krij gen, zodat de vader een jaar geleden had besloten een proces te gaan -oe- ren. Mr Giltay Veth betoogde, dat kort na het ongeval het er zeer slecht voor het meisje uitzag. Haar rechterarm en- been waren verlamd, haar spraak- en denkvermogen nagenoeg verdwenen „Een ingesteld doktersonderzoek had", zo verklaarde de pleiter, de blijvende uitslag gelpverd, dat alleen nog ëen hand van het kind invalide is en helaas zal blijven. Deze uiteenzetting van de toestand van 't meisje had mr te Does rooskleurig genoemd. Tijdens een drijfjacht op het grond gebied van de heer C. te Lage Vuur- se, heeft één der drijvers het in verre gaande staat van ontbinding verkerend lijk gevonden van een 47-jarige vrouw uit Amsterdam. Sectie heeft uitgewe zen, dat het daar vanaf de zomer moet hebben gelegen. Aangezien het stoffe lijk overschot zich in een zeer ontoe gankelijk terrein bevond, onderzoekt de Baarnse politie of hier van misdrijf sprake is. De vrouw had in de omge ving van de Lage Vuurse een betrek king gehad. Bij het passeren van de evenaar is aan boord van de „Gothic", het schipwaarmee hel Engelse koninklijke paar zijn wereldreis voort zet, het traditionele Neptunusfeest gevierd. De hertog van Edin burgh is er geheel op gekleed als hij een der „nieuwelingen" voor bereid op de Neptunus-doop. HET lente-achtige weer van de laatste weken heeft in vele delen van Europa tot nadelige gevolgen geleid. Oostenrijkse papierfabriek ken zijn gesloten wegens de droog te. De waterstand in de Rijn is zc Een Sovjet-missie, die een onderzoek heeft ingesteld naar het moreel in Oost- Duitsland, heeft zich, naar het West duitse persbureau C. P. A. mededeelt, niet tevreden verklaard over de po gingen die van officiële zijde gedaan worden om de arbeiders tot sympathie voor de regering te winnen. De missie was samengesteld uit le den van de Sovjet-parti.i en de vak verenigingen. Eén der leden, Tsjinitsjiv zeide, dat de communistische organisa ties geen kans hebben gezien de meer derheid van de arbeiders te winnen voor de vredesstrijd en voor de rege ring. Hii merkte op. dat arbeiders in fabrieken ontevreden waren over de wijze, waarop hun productienormeu plotseling verhoogd waren. Een ander lid vond, dat de commu nistische partij en de vakverenigingen er voor moeten zorgen, dat men de politieke bijeenkomsten beter bijwoont. Dat zou er toe kunnen bijdragen, zo meende hij, een tweede 17 Juni (de dag van de Oostduitse en Oostberlijnse opstand) te voorkomen. Naar de assistent perschef van het Witte Huis Maandag heeft medegedeeld, zijn er 17.629 telegrammen en een nog niet geteld aantal brieven aangekomen na de oproep, op Donderdag jl. dooi Senator McCarthy tot het Amerikaanse volk gericht, om president Eisenhower te vragen de Amerikaanse hulp te be ëindigen voor die bondgenoten die met communistisch China handel drijven Hij deelde voorts mede. dat, naar hij meende te weten, nog 1 700 telegram men op bezorging wachtten. De telegrammen waren in zulk een tempo binnengekomen, dat het onmo gelijk was geweest hen te scheiden in die telegrammen, die voor het voorstel van McCarthy zijn en die het standpunt van de president delen. Toon Hermans' ..Ballot" gaat 1 Janu ari op reis. Tot die datum bespelei Toon c.s. nog de Amsterdamse Klein- Komedie. Na de tournee door Braban eri Limburg volgt het optreden in ee reeks Belgische steden en voor de Belgische televisie. In Februari kom To'on Hermans in Den Haag In Maa worden het Oosten en Noorden van on land bezocht. laag, dat aken slechts half geladen kunnen varen en Franse hotelhou ders maken zich zorgen over het wintersportseizoen. In de Oosten rijkse Alpen ligt beneden 2.000 me ter geen sneeuw, hoewel het win tersportseizoen reeds in volle gang zou moeten zijn Radio-Boedapest heeft een beroep op de bevolking gedaan om zuinig te zijn met water. In België wordt het scheep- en luchtvaartverkeer reeds twee dagen ernstig gehinderd door dichte mist. In Oostende brandde Maandag de gehele dag de straatverlichting. Rond het meer van Genève, waar sedert 7 November geen regen meer is gevallen, hangt eveneens een hardnek kige mist. In Zwitserland hoopt men op spoedige sneeuwval, zodat het win terseizoen, dat hier in Januari begint, niet nadelig beïnvloed zal worden. Als gevolg van het uitblijven van sneeuw verwachten Franse verzekeringsmaat schappijen dit jaar minder aanspraken van skiërs. Verleden jaar kwamen in totaal 1.500 Franse wintersport-enthou siasten naar huis met een been of een arm in het gips. In Midden- en Zuid-Frankrijk regent het reeds 48 uur. Hier en daar dreigen ernstige overstromingen. Aan de periode met hoge tem peraturen kwam Zondag een on tijdig einde, toen de wind naar Oostelijke richting draaide, waar door koudere lucht werd aange voerd. De kans op vorst blijft de komende dagen klein, vooral wanneer er veel bewolking blijft overdrijven. Regen zal er deze week niet vallen. De storing bij Portugal, die o.a. in Zuid-Frank rijk zware regen en onweersbuien veroorzaakte, krijgt geen kans naar West-Europa door te breken. Veel verandering zal er dus voor lopig niet zijn te verwachten, al leen zal het aanmerkelijk kouder zijn dan wij tot heden gewend waren. Weersverwachting tot Woensdag avond: KOUDE NACHT Zwaar bewolkt met opklaringen en plaatselijk mist. Overwegend droog. Koude nacht, overigens weinig verandering in tempera tuur. Zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en Zuidoost. Woensdag: Zon op 8.36, onder 16.29 Maan op 11 11. onder 19.32

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1