Stad en omgeving Twaalfjarig meisje dook in het koude water van Oudegracht Vijf en twintig executantjes in de eindronde Onderwijzers als prinsen en boze tovenaars Kleine misdaad passeerde de revue weer Om klasgenootje te redden BURGERLIJKE STAND Schaakclub VVV De Rijp De Rijp faalde weer Kind verdronken De ARB leert iedereen reddend zwemmen AGENOA Alkmaar 700 jaar Stad De verpachting van het feestterrein Bridge-drive in Victory Ook de leerlingen op het toneel Pianowedstrijd voor de jeugd JIMMY BROWN EN DE Heler veroordeeld tot een week gevangenisstraf Uitspraken van rechtbank CINEMA AMERICAN Intriges in het Oosten HARMONIE THEATER Op de bres DINSDAG 8 DECEMBER 1953 Frieda Schoehuüs had een paar dagen geleden nog tegen haar broertje gezegd, dat zij sinds 19 Augustus niet had gezwommen. Gisteren dook zij in het ijskoude, verontreinigde water van de Oudegracht om een schoolvriendinnetje van de verdrinkingsdood te redden. Een kranige daad van deze twaalfjarige, die het ■Hjj lH M - Frieda's haar was nog drijfnat toen onze fotograaf dit plaatje maakte eigenlijk zelf allemaal nogal gewoon heeft gevonden. Frieda, die in de eerste klas van het Christelijk Lyceum zit, kwam om drie uur uit de gymnastiekles aan de Oudegracht toen zü opeens een plons hoorde. Ze zag hoe haar klasgenootje Marry de Jong van het Varnebroek in het water was verdwenen, wierp haar fiets neer en schreeuwde „Kan je zwemmen?" „Nee", klonk het angstig gegilde antwoord, „help me, help". Frieda had intussen haar jas al uit getrokken, deed vliegensvlug haar jurk uit, want het was haar Zondagse, en dook in onderjurk in het kille wa ter Met een paar forse slagen was zij bij het 12-jarige drenkelingetje, dat zij om de hals greep en naar de kant bracht, waar de omstanders de beide meisjes op het droge trokken. Ze werden bij omwonenden liefderijk op genomen en in bed gestopt. Dokter Lourens, die terstond was gewaar schuwd, kon bij geen van beiden nade lige gevolgen van de koude onderdom peling constateren. Geboren: Cornelia M. F., dv. H. Pel en D. Verheugen; Jan C. D. G., z.v. G. Kes en G. Moeijes; Eddy, z.v. C. Bou- man en A. Pool- Catharina M., d.v. G. Mazereeuw en J. Bakker; Cornelia M. A., d.v. P Wokke en A. Th. Korver. Overleden: Dorothea J. C. Verheu gen, 36 j., geh. m. H. J. L. Pel. Voor de competitie N.H.S.B. speelde Maandagavond het derde tiental van VVV thuis tegen Haarlem III. Het was een zeer spannende strijd die echter slechts in vier partijen tot een beslis sing kwam. VVV IIIHaarlem III voorl. 1 -2 '4 1. G. S. GroenewoudF. Meulenbeld ViV>\ 2. A, VisT. de Jong afgebr.; 3. J. MaatsJ. Huizinga 1—0; 4. F. J. HolG. Kruup 01-; 5. J. Schuurman G. Geus afgebr.; 6. F. v. d. VlietP. v. Berken afgebr.; 7. F. FaberH. Zeilma ker afgebr.; 8. P. J. GroenenbergII. v. Bokhoven 01; 9. F. BoschB. Hal- berstadt afgebr.; 10. L. NijmanD. Hol lander afgebr. De partijen aan de borden 2, 6 en 9 zullen waarschijnlijk winst voor VVV opleveren, waardoor dan de stand 55 gelijk zou worden. Voor de onderlinge wintercompetitie werden nog gespeeld: Hoofdklasse: A. v. d. TakA. Beem- sterboer 0—1; A. W. Tegel—P. Seewald In de andere klasse werd de partij VeltmanMoedt afgebr., terwijl in de vierde klasse de volgende resultaten werden behaald: VerhoevenLansen FonteynLansen 01; Verhoe ven—mevr. de Jong 1—0; Sneek—Ob- dam 10 en DijkmanFaber 1—0, Ook in het afgelopen weekend heeft De Rijp het niet tot een overwinning kunnen brengen. In een door Vie thuis club slecht gespeelde wedstrijd heeft de voorhoede van haar onmacht tot hel maken van doelpunten blijk gegeven. Ock de achterhoede maakte geen bui tengewoon betrouwbare indruk. Voor de rust wist Monnickendam via een door een De Rijp-speler van richting veranderd sciiot de leiding te nemen en ba de lust vergrootlen de gasten hun voorsprong door een scherp genomen corner, waardoor de bal in het net be landde. Tien minuten voor het ci ide stelde Monn „udam de zege door een derde doelpunt veilig. Marry de Jong is in het water ge raakt doordat zij, volgens haar zeggen, al pratende tegen een lantaarnpaal reed. Zij verloor daardoor de macht over het stuur en reed met fiets en al de Oudegracht in. Het rijwiel is la ter opgevist. Toen wij Frieda Schoehuijs een paar uur later opzochten in haar ouderlijke woning, Ramen 46, zat zij met blozende wangen te genieten van de reisavonturen van Karl May. De redding zelf scheen ze al weer te zijn vergeten, ,,'t Water was ijskoud" was haar enige commentaar. Gistermorgen om half twaalf is het twee-jarig zoontje van de familie R. Musters te Heer Hugowaard in een achter het huis lopende sloot terecht gekomen en jammerlijk verdronken. De artsen Twisk en Buirma hebben lange tijd vergeefs geprobeerd de •levensgeesten van de kleine op te wekken. Iedere Donderdagavond om 9 uur is de Overdekte het domein van de Alk- maarse Reddingsbrigade. Dan wordt er door de leden van de ARB serieus ge traind om het reddend zwemmen tot in alle perfectie onder de knie te krijgen. Hoe belangrijk dat is blijkt wel uit de vele berichten, die spreken van ver- drinkingsgevallen in ons waterrijke land. De Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen is er zelfs toe overgegaan een boekje uit te geven, waarin staat hoe de automobilist moet handelen als hij met zijn wagen te water mocht raken, maar beter dan de theorie is altijd nog de practijk. En daarvoor zorgt de ARB. die dé gegadig den gratis les geeft in het reddend zwemmen. Wel is men echter de en tree tot het bad verschuldigd. DINSDAG HARMONIE I HEATER, 8 u.: Op de bres (14 jr). CINEMA AMER1CAIN, 8 u.: Intriges in het Oosten (14 jr). REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Het mysterie van het leven (14 jr). VICTORIA THEATER, 8 u.: Berucht, beroemd, bemind (18 jr). GULDEN VLIES. 8 uur: Haagse Ca- medie met „Dertien aan tafel". WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: St. Nicolaassoiree dansschool. WAAKT EN BIDT, 8 u.: Forum avond CH-jongeren. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Zoon van Niemand (14 (jr.) WOENSDAG HARMONIE THEATER, 2.30 en 8u.: Op de bres (14 jr.) CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8 u.: Intriges in het Oosten (14 jr.) REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Het mysterie van het leven. VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 u.: Berucht, beroemd, bemind (18 jr.) WAPEN VAN HEEMSKERK, 6.30 u.: Toneelavond leerlingen VGLO. BERGEN, Rustende Jager, 8 u.: Fa- rijse nachten (18 jr). DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Hartong van Ark, Langestraat 1. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 4.57 17.08 Woensdag 5.35 17.49 TE CAMPERDUIN hoog laag Dinsdag 5.02 17.13 23.02 11.13 Woensdag 5.40 .17.54 23.40 11.54 Het is gebleken, dat er een mis verstand bes aa( ten aanzien van de wijze waarop het bestuur van de stich. ting „Alkmaar 700 jaar Stad" de in schrijving voor de verpachting van het feestterrein zal behandelen. Uitdruk kelijk kan worden gemeld, dat de ver pachting zal geschieden in volgorde van binnenkomst der inschrijvings- biljeiten. Wie het eerst zijn biljet in levert, komt ook het eerst voor het verlangde etablissement op het feest terrein in aanmerking. Op Zaterdag 12 December zal in Ho tel Victory een grote bridgedrive wor den gehouden, waaraan door iedereen kan worden deelgenomen. Men behoeft dus geen lid van een bridgeclub te zijn om zich te laten inschrijven en dit is derhalve voor vele thuis-bridgers een uitgezochte gelegenheid om eens met de wedstrijdsfeer kennis te maken. Dc wedstrijd, die onder auspiciën staal van de Nederlandse Bridgebond wordt, gespeeld in groepen van acht paren, waarvoor por groep vier prijzen be schikbaar worden gesteld. De acht best geplaatste paren zullen kunnen mede dingen naar de landstitel. Deze bridge drives, die aanvankelijk werden geor ganiseerd door de AVRO, staan nu on der leiding van de NBB en het is het districtsbestuur van Noord-Holland ge lukt een van deze ontmoetingen in Alkmaar te doen plaats vinden. De Alkmaarse onderwijzers hebben gisteravond in een ietwat vreemd soortige uitrusting voor hun leerlingen gestaan. In plaats van in hun keurige colbertje verschenen zij tot de verrassing van de jeugd in prachtige wit sutijnen costuums, compleet met driekantige steek en kuitbroek en dat kon allemaal omdat meneer Van den Heuvel nu Prins Eringard heette en mej. Siebenga, Aleid ,de dochter van de ge mene tovenaar Roderick. Deze personen en er waren er nog veel meer kwamen voor in het toneelstuk Roderick de Tovenaar, dut door de Nederlandse Onderwijzersvereniging gisteravond in het Wapen van Heemskerk werd opgevoerd voor de vijfde en zesde klassen van de openbare lagere scholen. Der traditie getrouw mogen we hieraan toe voegen, want het is een goede gewoonte geworden, dat de onderwijzers eenmaal in het jaar het toneel beklimmen om voor de oudere klassen op te treden. Dit jaar was de keuze zeer geslaagd. Roderick de tovenaar is in de eerste plaats een costuumstuk, dat het bij de jeugd door zijn sprookjesachtige sfeer goed doet! Het heeft tegelijkertijd het karakter van een operette en dat alles vormde een gemakkelijke aanloop naar een succesvolle opvoering. Want aan het spel haperde hier en daar wel iets. maar het jónge publiek heeft dat niet grote vergevingsgezindheid geslikt. Het genoot uitbundig van de geschiedenis van Prins Eringard (De heer v. d. Heu vel) wiens troon wordt bedreigd door de boze tovenaar (de heer Kesteloo). Deze slaagt erin de Prins naar een onbewoond eiland te dirigeren, waar hij de schone prinses Hilda (mevr. Wagenborg-De Graaf) verborgen houdt. Het ziet er naar uit, dat de Prins en de Prinses hun verdere leven op het eiland zullen moeten slijten en dat Roderick zijn boze plannen kan vol voeren, als er plotseling een tover- fluitje te voorschijn komt, dat in staat is een beeldschone fee op te roepen. En de fee zou geen fee zijn als zij niet de troonopvolger naar het kasteel terug bracht, waar Roderick en zijn dochter er niet best afkwamen. Het was opvallend, dat het kwade het beste werd vertolkt. We bedoelen hiermede, dat Roderick en zijn intrigerende doch ter (mej. Siebenga) het beste spel van de avond hebben geleverd. Zij wisten in het derde bedrijf een geladen span ning op te wekken, die een plezierige ontlading vond toen de Prins met zijn gevolg binnentrad. Dat de jeugd over deze oplossing zeer verheugd en opge lucht was bleek wel uit het feit, dat allen als één „man" gingen staan om de Prins toe te juichen. De voldoening over de aftocht van de tovenaar was bijzonder groot. De pauzes, die vrij lang duurden omdat het decor drie keer moest worden omgebouwd, wer den gevuld met zang en tractaties. Het was een plezierige avond voor het jonge volkje. En dat heeft op zijn beurt weer de onderwijzers tot voldoening gestemd. De leerlingen van het yGLO voerden 's middags voor de derde en vierde klassen het toneelstukje Pinokkio op, dat door de jeugdige schare met en thousiasme werd gevolgd. Als de in het rood geklede harlekijn het wat al te bont maakte ontbrak het commentaar uit de zaal zelfs niet. Het was een aardig gegeven, dat door de school jeugd verdienstelijk werd opgevoerd. Sommigen slaagden er weliswaar, niet in hun schroom te overwinnen en ble ven zich beperken tot het opzeggen van hun rolletje, maar daar tegenover stond, dat de hoofdpersoon, Pinokkio, een goede vertolker vond. Volkomen vrij en met een waarlijk vlotte mimiek speelde hij het brutale harlekijntje, dat zich nogal eens in moeilijkheden werkt. Maar ook hier tenslotte 't „eind goed al goed". De rol van de vader van Pinokkio was eveneens in goede han den. In de pauzes zong de schooljeugd enkele canons onder leiding van de heer P. Tabak en als er niet gezongen werd-dan stonden de monden nog niet stil, want de onderwijzers kwamen geregeld langs met een welkome trac- tatie. Aan het begin van de middag had de heer J. Groet zijn dank uit gesproken voor de medewerking, die het St Nicolaascomité van de Neder landse Onderwijzersvereniging ook dit jaar weer van de burgerij had onder vonden. De Nederlandse Bond van Piano- en Orgelhandeiaren en fabrikanten heeft een klavier-wedstrijd voor de jeugd georganiseerd, met het doel het beoefenen van goede huismuziek te bevorderen. Voor de musicerende jeugd uit onze stad werd gisteravond in 't Gulden Vlies de plaatselijke eindronde van Alkmaar gehouden. Van de 114 debutantjes waren er 25 uitgekozen om hun geluk op het podium te beproeven. Degenen die hiervoor niet in aanmerking kwamen, waren toch zo sportief om naar het spel van hun musicerende collega's te komen luisteren. De Alkmaarse pianohandelaren de firma's Spanjaard en Ypma, hadden de organisa tie op zich genomen voor de Alkmaarse afdeling. En het dient te worden ge zegd dat deze goed verzorgd was. Men had het podium een feestelijk aanzien verleend door het plaatsen van fraaie bloemstukken en palmen. Bovendien stonden twee eerste klas instrumenten, een vleugel en een piano ter beschikking van de jeugdige pianisten. Er zat deze avond een geladen stem ming in de zaal, want er zouden maar twee uitverkorenen zijn die op 30 De cember in 't Hof van Holland te Hil versum aan de eindstrijd zouden kun nen deelnemen. Er werd een zéér uit gebreid programma gespeeld, de jury was zo verstandig so-mmige wat uit voerige muzikale demonstraties te be korten, zodat deze voorwedstrijd nog op een redelijk tijdstip kon eindigen. Over het geheel werd er vrij goed piano gespeeld: mocht het soms niet muzikaal zijn dan was het op enkele uitzonderingen na toch technisch te waarderen. De eerste debutanten speel den correct eenvoudige instructieve Eén van de vijf en twintig debu tantjes, die gisteren hebben deelgeno men aan de pianowedstrijd voor de jeugd. Dit is Hans Bruin, die tot de twee uitverkorenen behoorde, die Alk maar op de landelijke ontmoeting zul len vertegenwoordigen. De Alkmaarse politierechter had het gistermiddag weer druk met de kleine misdaad; grote en kleine diefstallen, dronkemanszaakjes en verduisteringen. A. B. uit Alkmaar had als winkelbediende enkele zaken ontvreemd en het was misschien aan zün moeder te danken, die de rechter een respectabele vrouw noemde, dat men nog wel enig vertrouwen had in de goede voornemens van deze jonge delinquent. Hij werd veroordeeld tot een boete van 25.of 10 dagen en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. C. M. uit Heiloo, een verdachte die niet verschenen was, had zijn buurman naar aanleiding van een kinderruzie gedreigd „hardstikke dood" te slaan en hem uitgemaakt voor nog veel meer lelüke dingen. gegeven die zich tegenover de beide kinderen als de gedupeerde voordeed en hen ieder met een gulden beloonde. V. d. H. had het geld in zijn zak ge stoken, de kennis de portemonnaie in een kachelpijp verstopt en de zaak zou misschien nooit aan het licht gekomen zijn als er geen nasporingen waren ge daan. v. d. H. werd veroordeeld tot een boete van f 30 of 15 dagen en een voor waardelijke gevangenisstraf van 2 maanden met een proeftijd van drie jaar. De heler van de portemonnaie, die door de officier de auctor intellec tualis" van deze operatie werd ge noemd, kwam er minder goed af Voor hem werd het een week onvoorwaar delijke gevangenisstraf. De officier had twee wéken geëist. De diefstal waaraan twee jongelui uit Koedijk zich op 10 November hadden schuldig gemaakt vond haar oorzaak in een door de verdediger mr dr C. Berk houwer genoemde „boerse mallotig heid". Naar een borreltje in 'n café ge dronken te hebben hadden ze ergens een damestas zien liggen en deze zon der er eigenlijk bij na te denken mee genomen naar een café in Noordschar- woude, waar de politie hen echter al gauw te pakken had. De officier eiste tegen beiden een boete van f 100 of 30 dagen. Na het pleidooi van de verdediger veroordeel de de rechter ieder tot een boete van f 50 of 25 dagen. Tenslotte werden twee Alkmaarders wegens het onder de in vloed rijden op een fiets tot f 100 .boete of 30 dagen veroordeeld. Het kwam de man te staan op f 20 boete of 10 dagen brommen. Ernstiger was de zaak tegen de Alkmaarse auto bewaker v. d. H die, toen het vriendje van zijn zoon op 4 November een por temonnaie had gevonden, deze had aan genomen onder het voorwendsel, dat hij wist wie de verliezer was. De man had de portemonnaie aan egn kennis 22. Al dwalend door de stad Calcut ta kwam Jimmy in een van die steeg jes terecht, die zo smal zijn, dat twee mensen elkaar ei nauwelijks kunnen passeren. In dat steegje waren allerlei soort winkeltjes, die er soms zo obscuur uitzagen dat een mens zich wel twee maal bedacht voordat hij er zou binnen stappen. In één dier winkeltjes lag een hele partij boeken, oude lorren die er zo morsig en verwaarloosd uitzagen, dat het onaannemelijk was dat er ooit een koper voor zou komen opdagen. Jimmy besloot toch maar eens binnen te gaan. Wie weet is er wel iets bij, dacht hij. De koopman zat achter in zijn winkeltje een beetje te dommelen. Hij keek nauwelijks op toen Jimmy een korte groet uitsprak. Jimmy be merkte dat hij wat voor zich uit zat te mompelen. Behalve boeken verkocht hij nog een hele hoop andere dingen tot papegaaienkooien toe. Jimmy be gon wat in de boeken te bladeren en reeds bij het tiende dat hij ter hand nam, had hij beetAzië's Sneeuw- woning" heette het en Jimmy wist dat de Tibetanen het Himaiaja-gebergte deze naam hadden gegeven. Het was een heel oud, beduimeld exemplaar Hier en daar stond er een plaat in en een dier afbeeldingenJimmy's hart begon toch wat sneller te kloppen stelde een vreemd monster voor dat iets weg had van een beer maar dat toch ook op een aap geleek. Alleen had het vreselijke slagtanden en heel kleine boosaardige oogjes waardoor het dier er zo afzichtelijk uitzag dat men zou hopen het nooit van z'n leven te behoeven ontmoeten.... De arrondissementsrechtbank te Alk maar heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen de chauffeur P. K. uit Broek op Langendijk, die veroor deeld werd tot twee hechtenisstraf- fen van ieder een week. Hij had wat glazen bier gedronken en was in die toestand zo kwaad geworden, dat, toen een wielrijdster niet spoedig voor hem uitweek, hij haar met zijn auto een drukkertje had gegeven. muziek van Bolck, Nieland en Burg- müller. Toen kwam een negenjarige pianist ons verrassen met een zeer muzikale interpretatie van niets meer of minder dan het Andante uit het Italiaans concert van Joh. Seb. Bach, en een uitstekend gespeelde wals van Chopin Onmiddellijk daarna hoorden we een voortreffelijk en vitaal ge speelde Sonatine van Clementi door een pianiste van ruim tien jaar. Verder waren voor de pauze vrijwel de voor naamste prestaties enkele delen uit de Engelse Suite van Bach, en Wachter lied van Grieg. Na de pauze werd met genoegen geluisterd naar de pianisti sche eigenschappen. We bedoelen hier, twee met veel verdienste gespeelde études van Heller en een Sonatine van Pleyel. Veel hebben we ook kunnen waarderen in het spel van de pianiste die zich de lang. niet gemakkelijke taak had gesteld de Sonate in F van Jos. Ha.vdn te gaan spelen. Wanneer som mige executantjes hun keuze wat een voudiger hadden gehouden, zouden er misschien nog meer muzikale ontdek kingen voor de dag zijn gekomen. Het kwam voor dat de techniek nog wel eens te veel aandacht vroeg. De kin deren hebben echter allen met vreug de en zichtbare toewijding deze avond gemusiceerd, en van z.g. plankenkoorts was zo goed als niets te bespeuren. Er was overigens geen enkele mede dinger die onbeloond huiswaarts ging, en dit was weer te danken aan de ge zamenlijke Alkmaarse muziekhandela ren die er voor zorgden dat ieder kind een waarlijk stijlvolle prijs kreeg in de vorm van een biographie van een of andere grote componist. Tijdens deze prijsuitdeling was de jury, mevr. J. Frederikse-Hoekstra. de heer J. v.d. Boogert en mej. T. E. Verhoeff, ernstig bezig uit te maken, wie er het voor recht zou hebben in Hilversum de eer van Alkmaar hoog te houden. Toen de iury hiermede gereed was sprak de 'ieer v. d. Boogert zijn voldoening uit n"er het slagen van deze plaatselijke wedstrijd. Namens de jury zeide hij dat er over het algemeen zeer goed was gespeeld. Ook gaf hij een compli mentje aan de kinderen in de zaal die zo buitengewoon stil en aandachtig het lange programma hadden beluisterd. Toen volgde de uitslag die wel geen objectieve luisteraar zal hebben ver wonderd. Hans Bruin, 9 jaar, kwam als rela tief winnaar uit de strijd, met zijn Bach en Chopin prestaties. De effectie ve winnares was de bijna tienjarige Aty .Meulenhroek, vanwege haar per fect gespeelde Clementi Sonatine. De jeugdige winnaars verschenen op het podium om een welgemeend en ver diend applaus in ontvangst te nemen. Dat Hans en Aty in Hilersum de muzi kale eer van Alkmaar hardnekkig zul len verdedigen daar twijfelen we niet aan. De belangstelling voor deze unie ke gebeurtenis was groot, en de orga nisatoren kunnen met veel voldoening op hun werk terugzien. W. SCHREURS. Tot en met Donderdag draait in Cinema Americain „Intriges in het Oosten", een Paramount-film, welke stof ontleent aan de moeilijkheden waarmede India in de eerste dagen van zijn onafhankelijkheid te kampen had. De film van een Amerikaan, die een partij machinegeweren wil verkopen aan de door de bende van Nawab Khaa bedreigde Maharadja van Ghandahar. De rechterhand van de vorst, de idea listische Hindoe Singh, een volgeling van Ghandi, gelooft evenwel in de kracht van een geweldloze tegenstand. Hij volhardt in die houding, ook als de nood het hoogtepunt bereikt, de be volking van Ghandahar gevlucht is, de nodige doden zijn gevallen en een laatste groep Engelsen in het paleis van de Maharadja over de kling ge jaagd dreigt te worden. Tot welk be sluit Singh uiteindelijk komt, zullen wij om der wille van de spanning ver zwijgen. De gewetensstrijd van Singh een uitstekende rol van Charles Boyer is wel het leitmotiv van deze rolprent welke de mogelijkheden van het onder, werp niet volledig heeft uitgebuit. De love-scène tussen de Amerikaanse wa penhandelaar (Allan Ladd) en een blind Engels meisje (Deborah Kerr) is te gezocht en doet een te sterk be roep op het sentiment. De spanning vergoedt evenwel veel. Een gevarieerd en welverzorgd voor programma gaat aan „Intriges in het Oosten" vooraf. De nieuwe film, die thans als hoofd nummer op het Harmonie-programma voorkomt, is er één vol strijd, sensatie en romantiek. Zij zal zeker velen boeien. De geschiedenis speelt in het midden der vorige eeuw in de staat Texas, die zich dan nog steeds niet bij de Ver. Sta len heeft aangesloten. Natuurlijk zijn er twee partijen. De voorstanders van aan sluiting roepen de hulp in van Deve- reaux Burke, eens een gevreesd strijder, maar nu een welvarende veeboer, af kerig van politiek. Zijn grote tegenstan der is Tom Craden. Op weg naar de hoofdstad van Texas redt hij een man het leven. Dit blijkt Tom te zijn. Doch de vijanden kennen elkaar niet en Burke gaat met Tom mee. Daar ontmoet hij Martha Ronde, uitgeefster van een dag blad. As hij gedwongen wordt zijn ware identiteit bekend te maken, volgen sen sationele gebeurtenissen, die er tot het eind de inspanning inhouden. De rol van Burke was bij Clark Gable in de beste handen. Hij bracht de fi guren tot leven en kreeg uitnemend tegen spel van de charmante Ava Gardner als Martha en Broderick Crawford als Tom Craden. Een vlot voorprogramma leidt de hoofd film in.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5