Internationaal orgaan voor de atoomenergie Antwoord van het Westen in Moskou overhandigd Robert Schuman: Europa heeft geen tijd te verliezen „Zeg weet je nog, oudje?" Bezoeker met treeftje om het leven gebracht Vrachtauto reed op autobus Grote rede in stad Luxemburg Voorstel EISENHOWER bij de V.N. De vrees moet uit ons aller harten worden gebannen Do besluiten van Bermuda Voor rampgebied Fraaie zending uit Canada Europese paspoorten van KSG ingetrokken Drie jaar geëist tegen 37-jarige vrouw Belangrijke dag v oor Europa-burgers Grootste in ons land gebouwde tanker Vrijdag te water Minister van Pakistan in Nederland Eén dode, twintig gewonden WEERBERICHT Woensdag 9 Dec. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 290 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Directie: J.BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 PRESIDENT EISENHOWER, die van Bermuda gisteren doorvloog naar New York, heeft voor de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties voorgesteld een internationaal orgaan voor atoomenergie onder auspiciën van de V.N. in het leven te roepen. Reeds nu, zo zei hij, kunnen bepaalde stappen worden genomen om de dag naderbij te brengen, waarop vrees voor het atoom uit de gedachten van volken en regeringen in Oost en West zal beginnen te verdwijnen. Hij stelde daarom voor, dat de vnl. hiervoor in aanmerking komende regeringen, voor zover de voorzichtigheid dat toelaat, nü reeds be ginnen bij te dragen uit haar voorraden normaal uranium en splijtbaar materiaal aan een internationaal orgaan voor atoomenergie, dat onder auspiciën van de Ver. Naties zou staan. Dit orgaan zal verant woordelijk moeten zijn voor bescherming en opslag van de bijgedragen splijtbare en andere materialen. Een belangrijker taak voor het orgaan zou zijn het zoeken naar middelen om het splijtbare materiaal toe te wijzen voor vredesgebruik. De Ver. Staten zullen meer dan bereid zijn met anderen de ontwikke ling van de plannen voor vreedzaam gebruik van atoomenergie ter hand te nemen. Van deze anderen moet de Sovjet-Unie er uiteraard een zijn, zo verklaarde Eisenhower. Dit voorstel heeft, volgens de president, het grote voordeel, dat men zo ook zal kunnen komen tot het opzetten van een aanvaardbaar stelsel voor inspectie van en controle op de atoomenergie in de gehele wereld. gISENHOWER verklaarde voorts, dat hij bereid zal zijn aan het Ameri kaanse Congres „met alle hoop op goedkeuring" elk plan voor te leggen, dat A: een onderzoek in de gehele we reld naar het doelmatigste gebruik in vredestijd van splijtbaar materiaal zou aanmoedigen; B: een aanvang zou maken met ver mindering van de potentiële vernie tigende kracht van de wereldvoorraad atoomwapens: C: alle volken van alle landen zou laten zien, dat grote mogendheden, in het Oosten zowel als in het Westen, meer belang stellen in menselijke aspi raties dan in het opbouwen van bewa pening; D: dat een nieuwe weg zou openen voor vreedzame besprekingen en ten minste een nieuwe benadering zou be tekenen van de vele moeilijke vraag stukken, welke moeten worden opge lost, wil de wereld do door oorlog op gelegde traagheid afschudden en wer kelijk vorderingen maken naar vrede. Wij zullen, zo vervolgde de presi dent, de Ver. Naties blijven steunen. ....een nieuwe weg, of..., JN EEN illustratie van de gevaren van atomische wapens verklaarde de president, zich beperkend tot cijfers aan de hand van Amerikaanse erva ringen, dat sedert 16 Juli 1945 door de Ver. Staten 43 atomische ontploffingen zijn veroorzaakt. Atoombommen zijn op dit ogenblik 25 maal zo krachtig als de eerste atoomwapens en de kracht van waterstofbommen moet worden vergeleken met millioenen tonnen tro tyl. De Amerikaanse voorraad atoom wapens vertegenwoordigt een ontplof- fingsw..arde, welke vele malen groter Is dan alle bommen en alle granaten tezamen, welke over de gehele wereld in de jaren van de tweede wereld oorlog loor vliegtuigen zijn uitgewor pen of door kanonnen afgevuurd, zo zei hij. (Zie vervolg pag. 2 kolom 1) IN gelijkluidende nota's hebben gisteren de vertegenwoordigers van de VS, Engeland en Frankrijk te Moskou hun antwoord overhandigd, waarin de Westelijke Drie zeggen accoord te gaan met'n conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier te Berlijn. Zij stellen voor deze besprekingen te beginnen op I Jan. en deze te houden in het gebouw van de geallieerde contróleraad in de Amerikaanse sec tor van Berlijn. De Westelijken verklaren zich verheugd over de be reidheid van de Sovjets een viermogendhedenconferentie te willen bij wonen en verklaren te vertrouwen, dat de besprekingen zullen leiden tot hereniging van Duitsland in vrijheid en het sluiten van een Oosten rijks staatsverdrag. Voorts hopen zij, dat zal worden bijgedragen aan het vinden van een oplossing van andere belangrijke internationale vraagstukken. Elk der deelnemers aan de Berlijnconferentie zal de kwestie van een door Moskou gewenste vijfmogendhedenconferentie met communistisch-Chiua naar voren kunnen brengen. De Westelijkjfl herhalen in de nota, dat het Atlantisch Verdrag en het voorgestelde Europese Leger van zuiver defensieve aard zijn. £)E Grote Drie zijn op Bermuda tot overeenstemming gekomen ten aan zien van de volgende punten: 1. Zij weigeren de verdeling van Europa te aanvaarden; 2. Zij hebben opnieuw hun geloof be vestigd in de noodzaak van de Europese Verdedigingsgemeenschap als onderdeel van de NAVO; 3. Zij dringen aan op een politieke 'conferentie voor Korea als de sleu tel voor de vrede in het Verre Oos ten en Zuid-Oost-Azië; 4. Zij hebben beloofd te zullen samen werken tot herstel van de vrede en het evenwicht in Indo-China; 5. Zij hebben in hun in voorzichtige bewoordingen gestelde verklaring gesteld, dat, „indien het gevaar van aggressie op het ogenblik minder dreigend lijkt, wij dit toeschrijven aan de toenemende kracht van de vrije wereld en de standvastigheid van zijn politiek". 6 Zij waren van mening, dat de be krachtiging van, het EVG zal verze keren „de nauwe en duurzame sa menwerking" tussen Britse en Ame rikaanse strijdkrachten en het Europese leger op het vasteland van Europa. 7 De grote Drie waren het erover eens, dat niets gedaan kan worden aan de bekrachtiging van het EVG vóór de bedoelingen van de Sovjet- Unie op de conferentie te Berlijn op de proef gesteld zijn. (Voor reacties op „Bermuda" zie men elders in dit blad) jy^ET de Prins Willem de Derde ls vn Torento een scheepslading van 250 tractoren, 10 combines, 10 schijfeggen en 57 kisten gereedschappen ter waarde van een en een kwart millioen gulden naar Rotterdam vertrokken. De lading is bestemd voor de landbouwers in het rampgebied en is een geschenkzending van een Canadees hulpverleningsfonds. Tijdens de plechtige overdracht van deze belangrijke goederen, zei de Ne derlandse ambassadeur in Canada, dr Lovink: „De goederen op dit schip zijn slechts een deel van hetgeen Canada dit jaar heeft geschonken. Een geschenk van hand tot hand, van hart tot hart. U^ze landbouwwerktuigen zullen wor den „ebruikt op het drooggelegde land om de welvaart terug te brengen. Ik kfr> zeggen, dat hier met een glimlach en een vrijgevig hart het geheiligd principe van internationale diem'haar- heid is gevolgd van de grondlegger van het Rode Kruis, Henri Dunant. f"t :p zal hit he* bi-imnlo'" in Rotterdam de Rode Kruis-vlag in top voeren. De Europese paspoorten, die door het Hoge Gezagsorgaan van de Europese Ko len- en Staalgemeenschap aan hoge K.S.G.- functionarissen waren uitgereikt voor reizen van en naar K.S.G-landen. zullen ingetrokken worden en voorlopig zullen geen nieuwe passen worden uitgereikt, omdat Saarland het Europese paspoort niet wil erkennen, als het niet uitdruk kelijk als zevende K.S.G.-land op de pas sen wordt genoemd. Op 17 December zal het een halve eeuw geleden zijn, dat in Engeland het eerste door een motor gedreven vliegtuig, zij het voor een zeer korte vlucht, de lucht inging. Op onze foto een modern KLM-vliegtuig, dat wel iets langer in de lucht kan blij ven. De oude dames bij het toestel schijnen tegen elkaar te zeggen: ,J)at hadden we vijftig jaar geleden niet kunnen dromen". De officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank lieeft gisteren wegens doodslag drie jaar gevangenis straf met aftrek geëist tegen de 37-ja- rige mevrouw E. J. van H.-S. uit Wees- perkarspel, die ervan wordt beschul- EUROPA heeft geen tijd te ver liezen. Om Europa te redden zal er snel gehandeld moeten worden, want wij verkeren in een gevaarlijke positie tussen twee wereldmachten, waarvan de een naar expansie en ideologische verovering streeft, terwijl de an der de leiding heeft verworven bij de verdediging van de vrijheid, aldus de voormalige Franse pre mier en geestelijke vader van de Europese Kolen- en Staalgemeen- Het vijftigste schip, dat na de bevrijding btj de NDSM te Amsterdam werd gebouwd, zal Vrijdag te water worden gelaten. Het is de turbine-tanker „Hoyal Arrow het grootste tankschip dat ooit in ons land aeerd geWouivd. De lengte van het schip bedraagt ruim 200 meter, de breedte 26 meter. De laadruimte is verdeeld in dertig tanks met een totale inhoud van 41.600.000 liter. schap, Robert Schuman, in een re de, die hij te Luxemburg uit sprak. Onder zijn hoorders be vonden zich de leden van de mi nisterraad der KSG, welke juisl in Luxemburg vergadert en de le den van het Hoge Gezagsorgaan van de Gemeenschap. gCHUMAN schetste het ontstaan van de belemmeri *en, waarmee de Euro pese economie sinds jaren te kampen heeft. Hij memoreerde, dat er, toen hij jong was, geen paspoorten of visa no dig waren om te reizen en dat men zijn geld zonder enige moeilijkheid of koersverlies in elke vreemde valuta kon omwisselen. Hij verklaarde dat, om normaal te kunnen leven en ons normaal te kun nen ontwikkelen, wij ons nu moeten ontdoen van de economische barrières, die tijdelijk haar nut kunnen hebben gehad, maar nu verouderd zijn en al leen moeilijkheden en werkloosheid veroorzaken. Onder die barrières re kende hij ook wat hij noemde: „Het protectionisme van de vakverenigin gen", da', de vrije verplaatsing van ar beiders verhindert. Wij willen geen „uitvoer van werkloosheid" zoals som migen het noemen, zei hij, maar wij willen dat het mogelijk wordt om ar beidskrachten, die op de ene plaats overbodig zijn. op de andere plaats nuttig te gebruiken. üe tegenstanders van Europese inte gratie wees Schuman er op. dat de souvereiniteit van de afzonderlijke landen, geen gevaar loopt. „Verenigen betekent niet samensmelten", zei hij. Het Europese streven is gericht niet op het vormen van éne natie, maar op 'n samenstel van naties, op gemeen schappelijke actie van souvereine sta ten, die elk hun eigen meester zullen blijven en hun eigen verantwoordelijk heid zullen behouden. „Wij willen blijven, wat wij zijn," zei hij in het Luxemburgs. Hij noemde als voorbeeld Luxemburg zelf, dat sedert generaties een nauwe economische unie met België heeft en nu bovendien in 't Benelux-verband is opgenomen, maar toch zijn individualiteit volkomen heeft behouden. De kleine landen behoeven volgens Schuman niet te vrezen, dat hun rol onbelangrijker'zal worden in een verenigd Europa. Die rol zal in tegendeel in belangrijkheid toenemen en van versplintering van de kleinen door de groten zal dan ook geen spra ke kunnen zijn (Zie vervolg pag. 2 kolom 1) ROBERT SCHUMAN Europa-pionier digd op 3 Juli 1953 een buurman, de 63-jarige G. v. d. R. met een treeftje van een driepits-oliestel om het leven te hebben gebracht. De verdachte deed ter zitting een be roep op noodweer. De buurman zou, toen hij bij haar op bezoek was, oneer bare voorstellen hebben gedaan. Zij zou deze hebben afgewezen, waarna hij haar zou hebben vastgegrepen. Zij had er toen met het treeftje op losgeslagen. Het lichaam van de man had zij ver borgen in een gat or#ler de gangvloer. Eerst 's avonds had zij haar echtgenoot het gebeurde verteld. Een zoon van het slachtoffer vertelde, dat zijn vader altijd een portemonnaie bij zich droeg, welke na het gebeuren echter niet werd teruggevonden. Verdachte verklaarde verder, dat Van der R„ toen hij bij haar op bezoek was, een pakje bank biljetten uit zijn binnenzak had ge haald en haar daarvan wat had willen geven, hetgeen zij had geweigerd. Na de vechtpartij zou zij f 2200,op de vloer hebben teruggevonden en bij het lichaam in het gat hebben gegooid, waar het later werd teruggevonden. Volgens zijn zoon had de man echter meer geld bij zich gehad. De raadsman achtte roofmoord uitgesloten en vroeg ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 22 December. Gisteravond om half negen is met een KLM-toestel uit Stuttgart op Schiphol aangekomen de heer Abdul Qaiyum Khan, minister van Industrie en Landbouw van Pakistan, die op uitnodiging van de Nederlandse rege ring vier dagen in Nederland zal ver blijven. Minister Khan zal in ons land be sprekingen voeren o.m. met de minis ter van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening ad interim, en de mi nister van Economische Zaken en zal enige grote bedrijven, o.m. Werkspoor en Philips bezoeken. Donderdagmor gen zal de minister door H.M. de Ko ningin op paleis Soestdijk worden ontvangen Een u>t Waarde komende autobus die arbeiders naar hun woningen in Roosendaal cn omgeving zou terug brengen, is gistermiddag omstreeks vijf uur op de Rijksweg nabij Rilland-Bath door een veeauto uit Nieuwiand (Wal cheren) aangereden. Bij dit ongeluk werd een inzittende van de autobus gedood en hebben acht andere inzit tenden zware verwondingen opgelop°n. Twaalf arbeiders werden licht gewond. De snelrijdende veeauto die bestuurd werd door de eigenaar, Klap uit Niéuw- land, heeft de autobus in de flank aan gereden, vlak achter de bestuurders zitplaats. De ene zijde van de bus werd geheel opengereten. Behalve de bus werd ook de veewagen ernstig bescha digd. De bestuurder van de bus, Wie- rings uit Wouw kwam met de schrik vrij, evenals de bestuurder van de vee auto, die na het ongeluk echter op de vlucht sloeg. Hij werd later in een lege sloot gevonden. Van de inzittenden van de autobus werd de arbeider Machiei- sen uit Wouw, vader van zeven kinde ren gedood, terwijl de arbeiders E. Vught uit Bergen op Zoom, A. Roks, J. van Oostvogel en J. van Veldhoven, allen uit Roosendaal, levensgevaarlijk werden gewond. A. Voeten uit Bergen op Zoom, G. Valkenburg, J. van Oost vogel (een zoon van eerstgenoemde) en P. Verbraak, alle uit Roosendaal werden ernstig gewond. De staking der clichémakers te New York is geëindigd. Zij krijgen enige loons verhoging. De kranten zullen vandaag weer verschijnen. Weersverwachting tot Donder dagavond. RUSTIG WEER Zwaar bewolkt met verspreide ■pklaringen en plaatselijk mist. Weinig verandering in tempera tuur. Zwakke wind. Donderdag: Zon op 8.37, onder 16.29 Maan op 11.36, onder 20.53 TARIEVEN Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod talleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling Weekabonnementen f U.4t per maand 2.02 per kwartaal f 6.05 plus incassokosten ALKMAARSCHE COURANT

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1