Tweede Kamer verontrust over de te grote klachten DE WONDERE WAERELT Er zijn meer leerkrachten en scholen nodig De begroting Zuiderzeefonds werd goedgekeurd Vertrekt de „Tour in uit Amsterdam? 1954 Noordhollands Philharmonisch Orkest, een goed ensemble De reacties op „Bermuda Begroting O. K. en W. 1954 Wetsontwerp in Kamer Raad voor de Kunst op komst Tweede Kamer drong aan op verbinding met Marken Gunstig advies van B. en W. Tegen tandarts negen maanden geëist Te hoge declaraties aan ziekenfondsen Adres van Kamers van Koophandel aan PTT Jongetje gleed weg en verdronk Concert voor provinciale autoriteiten Theo Olof toonde zich een brillant violist Britten gaan de „sneeuwman"zoeken Pluimveehouderij heeft een goed jaar Ontploffing in IMgische wapenfabriek WOENSDAG 9 DECEMBER 1953 (Van onze parlementaire redacteur). jpT SPANJE, Portugal en Joegoslavië heeft Nederland van de beschaafde staten de grootste schoolklachten. In alle Europese landen met uitzondering van IJsland en Joegoslavië is het ge middelde aantal leerlingen per klasse in de laatste twintig jaar gedaald ;B Nederland is het met vier gestegenIn meer dan een derde van bet aantal klassen wordt hier te lande Lager Onderwijs gegeven aan yeertig tot zestig leerlingen. Het gemiddeld aantal leerlingen per klasse I ;s in Amsterdam bij het Christelijk Onderwijs 37,6, bij het R.K. Onder- I i(ijj37.9 en bij het Openbaar Onderwijs 39,3. ER ZIJN. zelfs niettegenstaande de- it grote klassen, niet voldoende on- (ierwijzeressen te krijgen. De door de stormramp getroffen eilanden verke ren te dien aanzien in de grootste moeilijkheden. De grote steden staan er niet veel beter voor. In Amsterdam I \vas er in September 1953 in 94 geval- I ien geen reserveonderwijzer voor een door ziekte of andere oorzaak openko- mende plaats. Het aantal klassen waar voor in de week van 12 tot 17 October in Rotterdam geen onderwijzer be- I schikbaar was varieerde van 36 tot 40 I per dagDeze schrijnende toe stand, die Nederland wat de klassenbe- zetting aangaat op de op een na laat ste plaats in de rij der beschaafde vol keren heeft gesteld was bij de ingewij- I den bekend. Een grote demonstratieve I vergadering van de Nederlandse On- I derwijzers Vereniging, de Vereniging I Volksonderwijs en de Nederlandse Ouderraad bij het Openbaar Lager On derwijs, op 28 November 11. in Utrecht gehouden, heeft deze bedroevende fei- ten in het volle licht der openbaarheid geplaatst. Het spreekt vanzelf dat deze alarm toestand Dinsdagavond in de Tweede Kamer waar men met de behandeling van de begroting van Onderwijs Kun sten en Wetenschappen begon in het middelpunt van de debatten kwam te staan. Van alle kanten drukte men de ont stelende feiten en cijfers onder de neus van minister Mr Cals en die van de staatssecretaris, mej. dr De Waal, die achter de regeringstafel zaten. Nu kunnen deze beide bewindslieden j moeilijk verantwoordelijk gesteld wor- j den voor de thans bestaande situatie. De heer v. Sleen van de PvdA wierp I de schuld van het grote tekort aan leerkrachten en aan schoolgebou wen dan ook uitdrukkelijk op de j voorganger van minister Cals, nl. pro fessor Rutten en nog meer op diens i voorganger, minister Gielen. Hij j sprak zelfs vgn een nationale schande. I Hij betwijfelde? echter tevens of minister Cals wel voldoende doordrongen is van de noodtoestand. In elk geval ver wachtte hij dat de bewindsman een plan zou opstellen om op korte termijn tot een verantwoorde leerlingenschaal te komen. Niet minder dringend was de waar schuwing van mevr. Fortanierde Wit van de WD. Ook haar vervulden tfe Rij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot instelling van oen Raad voor de Kuns't. Uit de Me morie van Toelichting van de minis ter van O., K. en W. blijkt, dat de meerderheid van de Raad zal bestaan uit leden, die in hun hoedanigheid van kunstenaar worden benoemd, lan deze kunstenaars-leden zal we derom de meerderheid worden be noemd op aanbeveling van represen tatieve kunstenaarsorganisaties. Naast deze kunstenaarsleden zal een aant 1 met-kunstenaars in de Raad zitting hebben. Hiervoor zullen personen worden aangezocht, die grote belang stelling voor het kunstleven tot uit drukking brengen. De ervaring, met de in 1947 in het leven geroepen voorlopige Raad opgedaan, hebben de mening versterkt, dat een college van advies en bijstand op het terrein van de kunst bezwaarlijk kan worden ge mist. Het adviescollege wacht een veelomvattende taak: o.m. het ver strekken van adviezen over kunst manifestaties, internationale uitwisse ling, uitgaven op het gebied van de kunst, kunstonderwijs, de verlening van opdrachten. De toekenning van Prijzen, subsidies en reisbeurzen, het aankopen van kunstwerken enz. Als be ginsel wordt gesteld, dat de Raad over alle belangrijke zaken zal worden ge hoord. Voorts zal hij elk jaar bepaalde voorstellen met betrekking tot de be groting kunnen doen. kinderpakhuizen waarin van het bij brengen van kennis, laat staan van de opvoeding tot persoonlijkheid, weinig of geen sprake kan zijn, met grote zorg. In positieve zin voegde zij er aan toe dat het ambt van onderwijzer aan trekkelijker gemaakt behoort te wor den. Zij wilde weten hoe het daarmede staat en met het uitstel van eerste oefening voor de militaire dienst in urgente gevallen. Ook vroeg zij of een prognose gemaakt is omtrent de behoefte aan schoolgebouwen. Tijdens de besprekingen kwam tot uiting dat overal de getrouwde onder wijzeres weer in de school gehaald wordt, hoewel de Rijksoverheid prin cipieel tegen de arbeid van de ge huwde ambtenares gekant is. In de ge meente Emmen zijn 22 gehuwde onder wijzeressen op het totaal van ongeveer 120 leerkrachten. In advertenties waar in personeel voor Rotterdamse Open bare Lagere Scholen wordt opgeroepen, staat zelfs vermeld dat gehuwde on derwijzeressen welkom zijn Meer jongelui moeten zich geroepen gevoelen het Onderwijs te dienen. Maar dan óók een aantrekkelijke fi nanciële positie. Daarop vestigden enige afgevaardigden de aandacht. Mevr. Fortanierdé Wit (VVD) en Ds Zandt (SGP) bepleitten de afschaffing van de gemeenteclassificatie of ingrijpende wijziging daarvan, opdat daardoor een kleine verbet ring voor het platteland bereikt wordt. Eerstgenoemde hield de minister bovendien voor dat wat de verhoging van de lerarensalarissen be treft, meer spoed en tact wenselijk waren geweest. De heer Van Sleen (PvdA) had de verhoging van die sala rissen liever op 1 Januari 1952 dan op 1 Januari 1953 zien ingaan. Talrijk waren de overige onderwerpen die de sprekers op deze avond de dames Fortanierde'Wit (VVD), Ten- deloo (PvdA) en HeromaMeilink (PvdA) en de heren Zandt (SGP), Van Sleen (PvdA), Roosjen (AR), Lemaire (KNP) en Tilanus (CH) aan de orde stelden. De minister staat open voor de denk beelden omtrent de nieuwe beheers vorm van de Openbare School. Mevr. Fortanier verheugde zich erover, doch ze verklaarde er uitdrukkelijk bij, dat deze school overheidsschool dient te blijven. De heer Van Sleen was in dit opzicht wat agressiever. Hij richtte zich vooral tot de voorstanders van de Bijzondere School, aan wie hij on voldoende medewerking verweet, het geen hem een reprimande van de heer Roosjen bezorgde. Er werd voorts ge pleit voor een mindere overlading op de scholen en op de examens (maar 18 pet. der leerlingen doorloopt zonder haperen het Voorbereidend Hoger On derwijs); voor de toekenning van stu diebeurzen onafhankelijker van de overgelegde cijferlijsten; voor een leer stoel in de homoeopathia; voor meer Va derlandse Geschiedenisonderwijs; voor een betere aansluiting van het Nijver heidsonderwijs op het Lager Onder wijs; voor een onderzoek naar de beste wijze van selectie van de leerlingen van het Hoger Onderwijs en de voor opleiding; voor de hervorming van de juridische studie aan onze universi teiten. Bovendien kreeg de minister talrijke vragen voorgelegd. £)E TWEEDE KAMER heeft gister middag: de begroting 1954 van het Zuiderzeefonds zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De heer En- gelbertink fKVP) betoogde, dat de Zuiderzeestcunwet aan de huidige omstandigheden diende te worden aangepast en dat met redelijke ver langens moest worden rekening ge houden. De heren De Ruiter (CH), Van der Zaal (AR), Van Dis (SG) en verscheidene anderen waren van oor deel, dat steun van de overheid nood zakelijk is om te komen tot omscha keling naar andere bedrijven van de genen, die in het IJselmeer nog de visserij bedrijven. Zij hoopten voorts, dat de studie van een vaste verbin ding van Marken en Noord-Holland spoedig voltooid zal zijn. Minister Algera wilde de studie der commissie inzake de verbinding van Marken afwachten, althans wat de financiële kant aangaat. De kwestie van de Zuiderzeesteun- wet acht de minister een belangrijk vraagstuk. Hij herinnerde er aan, dat hij een herziening van het Kon. Be sluit van 19 Mei 1932 in zake gelde lijke tegemoetkoming heeft toegezegd. Deze herziening bevorderde hij gaar ne en daarbij zou tevens de kwestie der huren onder ogen worden gezien. Met betrekking tot de Afsluitdijk zei spreker, dat de basaltzuilen- glooiïng zich het best heeft gehouden bij de storm van Februari. Zodra de indijking van de Oostelijke Flevo- polder gereed is zou spreker gaarne overleg over nieuwe inpolderingen bevorderen. De minister merkte op, dat voor medio November in de N.O.-polder steeds dispensatie van het werken op Zaterdag door de bouwvakarbeiders is gegeven. Deze is tijdelijk ingetrok ken. Het is een kwestie van werk gelegenheid op de normale dagen. De bonden gaan er mee accoord. De ar beiders zelf verzetten zich er tegen. In Februari wordt de dispensatie weer verleend. Met betrekking tot de bevolkings opbouw in de N.O.-polder merkte spr. op, dat rekening gehouden moet wor- ,99 B en W. van Amsterdam hebben gis teravond de gemeenteraad het volgen de voorstel gedaan inzake de organisa tie van het vertrek van de Tour de France 1954 uit Amsterdam. De organisatoren van de Tour de trance, die jaarlijk in Frankrijk wordt Eenouden, overwegen de start van dit wielerevenement in 1954 buiten Frank- f'jk te doen plaats vinden. Men heeft gemeend, hiervoor Nederland in aan merking te moeten doen komen. Am sterdam zou als startplaats gekozen kunnen worden, indien de hieraan ver bonden kosten, in totaal f 80.000, bij eengebracht kunnen worden. Aan de gemeente is verzocht, een deel van de kosten voor haar rekening te nemen. Ten einde het bovengenoemde be "rag bijeen te brengen, zullen de N.V maatschappij tot exploitatie van het Nederlandse Sportpark te Amsterdam (Olympisch Stadion) en de N.V. Nieuwe Rotterdamse Courant tezamen een stichting in het leven roepen. De stichting verwacht inkomsten te ver krijgen uit het verlenen van publici- teits- en reclamerechten. Aan de gemeente is verzocht, van het benodigde bedrag van f 80.000 een bedrag van 25.000 a fonds perdu te storten, terwijl de gemeente en de bei de genoemde naamloze vennootschap pen ieder garant zullen zijn voor een bedrag van 1/3 van de resterende f 55.000, d.i. f 18.333. Wij zijn van mening, dat het alles zins aanbeveling verdient, te bevorde ren, dat het onderhavige sportcvene ment, dat in Europa steeds zeer grote belangstelling geniet, in Amsterdam zijn beginpunt kan vinden. Gelet op het vorenstaande achten wij wel ter men aanwezig, het voo'*s'el om de start in Amst- t-»m te doen plaats vin den, te aanvaar" n. den met verschillende omstandighe den. Z.i. moet worden gestreefd naar een situatie, dat het totale beeld overeenstemt met het beeld, dat overig Nederland doet zien. yOORTS HEEFT de Tweede Kamer gistermiddag een aanvang gemaakt met de behandeling van de begroting 1954 van het Staatsbedrijf der PTT. De heren Engelbertink (KVP) en De Ruiter (CH) vroegen de beide lande lijke telefoongidsen te behouden, daar zij de voorgenomen uitgifte van vijf tien gidsen weinig aanlokkelijk acht ten. De heer Zegering Hadders (VVD) drukte er zijn spijt over uit, dat de minister niet had kunnen besluiten de rente van de Rijksspostspaarbank weer op 2.64 pet. te brengen. Spreker was geschrokken van het verlies van f 5.8 millioen van de radiodistributie. Hier dienden maatregelen te worden geno men om de exploitatie sluitend te ma ken. De heer Posthumus (PvdA) was met verscheidene andere sprekers van oordeel, dat de toepassing van locale posttarieven tot onbillijkheden kan leiden voor de plattelandsgemeenten. Spreker meende voorts, dat onder „ge drukte stukken" ook de producten van stencilmachines zullen moeten worden verstaan. Minister Algera zei dankbaar te zijn voor het feit, dat het werk van de PTT en anderen tijdens de rampda gen ter sprake was gebracht, en sloot zich bij de woorden van lof aan. Vanmiddag zal de minister verder het woord voeren. De officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank heeft gisteren op nieuw negen maanden gevangenisstraf geëist tegen de tandarts A. P. S. uit Rotterdam. De verdachte is ten laste gelegd, dat hij in het tijdperk Novem her 1950December 1952, toen zijn prak tijk in Bussum was gevestigd, te hoge declaraties aan de ziekenfondsen in re kening heeft gebracht. Voor de vierde maal werd de vroe gere assistente van de tandarts, mej. W. M. te V. gehoord. Alvorens zij een verklaring aflegde, wees de president haar er op, dat zij al drie maal ver schillende verklaringen heeft afgelegd. Bij de rechter-commissaris o.m. heeft zij verklaard, dat het invullen van de te hoge declaraties op haar eigen initia tief is geschied. Gisteren vertelde zij, dat het plan was uitgegaan van de tandarts. Hij had o.m. voor een zieken fondspatiënt twee vullingen laten op schrijven, tewijl de patiënt er maar één had gehad. Dit had hij laten doen, al dus getuige, omdat de patiënt een deel van de onkosten moest betalen en zei- de, dit niet te kunnen. De tandarts ontkende van twee ten laste gelegde gevallen, waarin een hal ve prothese was gegeven en een hele opgeschreven te hebben afgeweten. Wat de andere gevallen betreft, zei hij: ,,Ik heb de ziekenfondspatiënten willen helpen. Als ik het niet gedaan had, was ik nu een rijk man geweest. Er waren dagen, dat er 100 patiënten kwamen". Uitspraak op 22 December. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Oostelijk Noord-Brabant heeft een adres gericht aan het hoofdbestuur van de PTT betreffende de postbehandeling en openstelling der postkantoren gedurende de week einden. In het adres wordt betoogd, dat de huidige dienstregeling der PTT gedurende de weekeinden een groot ongemak is voor het bedrijfs leven, hetgeen de mogelijkheid van schade inhoudt. Gevraagd wordt o.m. een latere sluiting der PTT-kantoren op Zaterdagmiddag. Het adres is aan de PTT gericht mede namens de Ka mers van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, Haarlem, Hoorn, Zaan dam en vele andere plaatsen. Maandagavond kwam bij de politie te Schiedam de heer P. van der Vel den aangifte doen, dat zijn zoontje van zeven jaar nog niet was thuis gekomen. Na een ingesteld onderzoek bleek dat het jongetje met twee vriendjes langs de waterkant van de Lange Haven had gespeeld, was uitgegleden en in de diepte verdwenen. De vriendjes waren van schrik weggelopen en hadden niets gezegd. De politie is aan het dreggen gegaan en heeft enkele uren later het lijkje opgehaald. SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK Een locomotief is in de omgeving van Metz (Oost-Frankrijk) op een passa- gierstrein ingereden, als gevolg waar van 25 personen zijn gewond. Negen gewonden moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. DANK zij de medewerking van het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en de Colleges van Burgemeester en Wethouders van die ge meenten beschikt onze provincie thans over een Symphonieorkest, waarvan het bestaan ten volle gerechtvaardigd is. Niet alleen vanwege het feit, dat het bij draagt in de zo noodzakelijke cultuurspreiding, waaraan de laatste jaren meer aandacht wordt besteed, maar ook omdat dit ensemble na de bevrijding een be paalde reputatie heeft verkregen. Gisteravond vond voor bovenge noemde autoriteiten een speciaal concert plaats in het Minervatheater in Heem stede. Een concert, dat als een muzikaal gebeuren moet worden beschouwd. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat de toehoorders, van wie het voortbestaan van dit orkest afhangt stellig met de gedachte naar huis zijn gegaan, dat hun geld goed besteed is. Zowel de keuze van het pogramma als de interpretaties van het orkest waren voor de rechtgeaarde muziekliefhebber een verrassing. Verheugend is het in dit verband, dat het concert begon met de uitvoering van een Nederlands werk, nl. de ouverture Cyrano de Bergerac van Johan Wagenaar. I^EMEER is dit verheugend, omdat deze laatste een meester was van het symphonisch gedicht. De programma tisch ouverture is daar een sprekend voorbeeld van. Het is gecomponee-d vol geest en durf, hetgeen waarschijn lijk de oorzaak is van de omstandig heid, dat Mahler en Strauss door de uitvoeringen van Willem Mengelberg een stempel op het Nederlandse mu ziekleven hebben gedrukt. Verder stond het beroemde vioolconcert van Mendelssohn op het programma. Sinds de dagen van Viotti Kreutzer en Bail- lot werden er alleen nog' vioolconcer ten gecomponeerd door hen, die zelf niet virtuoos waren. Bijvoorbeeld Beet hoven en Mendelssohn. Laatstgenoemde was een kunner en kenner van het muzikale handwerk. Het demonische, tragische of mystieke was hem vreemd. Zijn scheppingen waren uitsluitend voor mensen met een gecultiveerd ge voelsleven. De avond werd besloten met de Unvollendete Symphonie van Schubert. Een grootse schepping van een fenomenaal musicus. Schuberts symphonieën worden gekenmerkt door lied- en danselementen, specifiek Ween- se wendingen en melodische doortrek kingen. In tegenstelling tot Beethoven wiens symphonieën een dramatische al lure hebben, zijn die van Schubert zeer lyrisch. Heerlijke thema's, verrukke lijke modulaties en een boeiende in strumentatie vormen het uitzonderlijk fundament, waarop Schubert zijn he laas niet voltooide, maar wel volmaak te schepping heeft gebouwd. Het werk is doordrenkt met de cultuur van één volk, maar mist toch alle programma- tiek. ^LLES bijeengenomen een muüikale schotel dus met welgekozen spijzen. Heeft Toon Verhey met zijn program ma een goede keus gedaan, zijn direc tie van gisteravond was alleszins lof waardig. Reeds in de Cyrano, dié ove rigens qua bewerking en opeenvolging van de verschillende onderdelen af wijkt van de gewone ouverturevorm, vestigde de dirigent de indruk, dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest een uitstekend afgestemd ensemble is. Door de klare toon van de trompetten en het warme timbre van fluiten en hobo kwamen de fragmenten, waarin £)E AMERIKAANSE millionnairsweduwe Estelle Auguste en de bekende oud-wereld- kampioen zwaargewicht Jack Dempsey, kondig den vorige week aan, dat zij een onverbreke lijk liefdespaar waren geworden en nog vóór Kerstmis zouden gaan trouwen. Estelle ver klaarde toen tevens, dat zij een hekel had aan Europese mannen, want als die haar de hand kusten, vroegen zij zich meteen af, hoe veel de ringen waard waren, welke zij droeg. Jack was helemaal niet zo, voegde zij er dol gelukkig aan toe. Gis teren vertelde de we duwe echter aan repor ters, dat de trouwplan nen definitief van de baan waren, omdat „olie en water zich niet vermengen". Wie de olie en wie het water is, legde zij niet uit. In ï^der geval heeft Bre- dero weer gelijk gekre gen. Misschien heeft Jack toch naar de rin gen gekeken. Hoewel wij veronderstellen dat hij zelf ook wel een fortuintje bij elkr ir geslagen zal hebben. J7EN BRITSE dokter en twee verpleeg sters uit de door de Engelsen bezette zone van het Suez-kanaal zijn n ar Cairo gereisd, om het tweejarige dochtertje van de Egyp tische minister van Voorlichting Saleh Sa lem, dat ernstig ziek is, naar beste weten te behandelen. Een teder trekje in de overigens weinig tot zachtmoe dige gevoelens aanlei ding gevende verhou ding tussen de beide landen. T}E WEDUWE Hendrikje Zwiep te Nieuw Balin- ge zit goed in haar na komelingschap. Vorige week kreeg zij haar hon derdste achterkleinkind Sjoukje Maria, dochter van het echtpaar Koe koek-Van Daatselaar te Nieuweroord. Vader Koe koek zeif in het oudste kleinkind van weduwe Zwiep en de oudste van elf kinderen. Hendrikje Zwiep is zelf 89 jaar en heeft vijf kinderen en 36 kleinkinderen. De oudste van de achterkleinkinde ren is ook al weer twin tig jaar oud. Met elkaar is dat een nakomeling schap van 141 personen. Vorige week tenminste. Overgrootmoeder Zwiep zit de hele dag te tellen. pRINS CHARLES, de vijfjarige Britse troon opvolger, heeft een tweede en derde prijs, in totaal zeventien pond 180), gewonnen met twee fiere Devon stie ren op een grote vee tentoonstelling in Lon den. De stieren waren afkomstig van zijn landgoed in Cornwall. Geen geringe prestatie voor zo'n peuter. J N HET BELGISCHE Putte is een leuge naarsclub opgericht, wel ke ten doel heeft gezonde humor {de waarheid schijnt niet humoristisch te kunnen zijnter tafel te brengen op echt leu tige Vlaomse wijze. Za terdag tijdens een feest maal zullen de adspjjant- leden om tot lid te wor den aangenomen drie mi nuten aan een stuk moe ten liegen zonder in her halingen te vervallen of andere personen te kwet sen. Er mag geen waar woord over hun lippen komen. Eens per maand wordt een bijeenkomst- gehouden en wie de meeste liegpunten be haalt, krijgt een gele trui met de letter L te dra gen. Wie per jaar de meeste keren de trui be machtigt, wordt tot ko ning of koningin uitge roepen. Hiervoor is uwer een wisselbeker beschik baar gesteld. Naar wij vernemenhebben zich o.a. tal van hengelaars, jagers en journalisten als adspirant-lid aangemeld Een Engelse expeditie zal volgend jaar naar het Mount Everest- gebied vertrekken om het myste rie van de vreemde Sneeuwman tot een oplossing te brengen. Enkele leden der expeditie zijn reeds bezig voorbereidingen voor de tocht te treffen. Op de algemene vergadering van de Nederlandse Pluimvee Federatie, wel ke gisteren te Roermond werd gehou den, deelde de voorzitter, de heer M. J. Dings, mee, dat door de goede eierprij- zen en lage voederprijzen het jaar 1953 beter voor de pluimveehouderij is ge weest dan 1952. In 1953 komt men tot een productie van 500 millioen gulden. De voorzitter van de Stichting voor de Landbouw zei, dat er op 30 Novem ber voor 277 millioen gulden aan eie ren was uitgevoerd. Hij verwachtte, dat aan het einde van het jaar dit bedrag tot 300 millioen zal zijn gestegen. In 1952 bedroeg de uitvoer 280 millioen gulden. Van de in 1953 uitgevoerde 1700 milllioen eieren ging 80 procent naar West-Duitsland. De verwachtin gen van een proefleverantie naar Zuid- Amerika zijn hoopvol. De politie te 's Gravenhage heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een minderjarige loodgietersleerling. Deze had zich bij werkzaamheden in een .perceel aan de Eikstraat schuldigge maakt aan diefstal van een gouden ring en een flesje parfum. De ring had hij voor twee kwartjes verkocht aan een meisje. De parfum had hij zelf ge houden omdat hij zijn haar daarmee zo gaarne parfumeerde. sprake is van heldenmoed, liefde, poëzie en trouw volledig tot zijn recht. In het vioolconcert van Mendelssohn mochten wij luisteren naar Theo Olof als solist. Iedere keer, wanneer wij met het geniale spel van deze gerijpte kun stenaar geconfronteerd worden valt het ons op, hoe nobel zijn toon en feilloos zijn techniek is. Reeds na de eerste aanzet wordt men geboeid door zijn bijzondere stijl, die gedragen wordt door de innerlijke beleving van de kun stenaar zelf. Bij Theo Olof luistert men ademloos toe, gebonden aan de muziek, waarvan hij alle geheimen kent. In het Allegretto non troppo was zijn spel nu eens ragfijn dan weer meeslepend hart stochtelijk. Het orkest begeleidde ge voelig en bescheiden. Na de pauze volg de dan de Unvollendete! Zowel voor de dirigent als het ensemble werd de interpretatie een glansrijk succes. Be halve de wijfelende inzet van het An- dant con moto kregenwe van deze sym phonie een vlekkeloze vertolking te ho ren. Zoals uit 't voorwoord van de heer L. Bouwman, voorz. van de Stichting en lid van Gedeputeerde Staten bleek, wil het orkest in de provincie een bre de belangstelling wekken voor de schoonheid van de symphonie. Wanneer dat op dezelfde manier gebeurt als gisteravond in Heemstede, dan kunnen wij met belangstelling de toekomst van dit ensemble tegemoet zien. Daar zal dan ook de financ'ële basis van de Stichting wel bij varen. Wij wensen het Noordhnllands Svmoh"nieorkest veel succes te met zijn prachtig streven. P. v. B. QVER de resultaten van de Bermuda conferentie en het antwoord aan Moskou inzake de bijeenkomst te Ber lijn, zijn reeds enkele reacties binnen gekomen, waarvan de hieronder vol gende de voornaamste zijn. RADIO-MOSKOU. Het antwoord van het Westen zal de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier bespoedigen. De spre ker liet het meningsverschil in Ber muda t.a.v. Frankrijks positie in de z.g, Europese Defensie. Gemeenschap doorschemeren. De Pravda beschul digt de Westelijke mogendheden in zake Oostenrijk een politiek van „uit stel en afstel" te volgen. OO^T-DUITSLAND. Het Oostduitse communistische blad „Neues Deutsch- land" zegt dat de voorwaarden, die het Westen vooraf stelt de conferen tie te Berlijn tot een mislukking zul len maken. Berichten over de confe rentie te Bermuda tonen volgens dit blad aan, welke voorwaarden Dulles en Eisenhower te Berlijn zullen stel len om de conferentie vruchteloos te maken. Zij zullen staan op de vor ming van een aggressief Westduits leger. De Sovjet-Unie is niet bereid een dictaat te aanvaarden. BONN. In Westduitse regeringskrin gen is het slotcommuniqué van Ber muda met oneewoon hartebjke woor den ontvangen. Men noemde het te Bonn zeer positief en beter dan mocht worden verwacht. Men toonde zich verheugd over de eensgezindheid van de drie Westelijke leiders. ROME. Volgens het Italiaanse rege ringsgezinde blad .,11 Messaggero" is de voorgestelde Europese Defensie Gemeenschap door de Bermuda-con ferentie verzwakt. Indien geen nieu we wegen worden gezocht, loopt de EDG gevaar. OOSTENRIJK. In regeringskringen te Wenen uitte men zijn teleurstelling, dat de Oostenrijkse kwestie in het slotcommuniqué uit Bermuda wordt behandeld als een „kwestie van min der belang". Het Oostenrijkse socia listische blad „Weltpresse" gaf het communiqué echter door met de kop „Hoop voor Oostenrijk". FRANKRIJK. Het blad „Paris Presse" schrijft: Het enige concrete resultaat van de conferentie is het antwoord op de Sovjet-nota. Het was niet no dig, om hiervoor drie regeringsleiders, enkele ministers en veertig deskun digen naar het buitenland te sturen. Het communiqué schijnt indei'daad in Frankrijk een teleurstellende in druk te hebben gemaakt. De voor zitter van de Assemblée van de Raad van Europa, de Fransman De Men- thon, zegt dat de vraagstukken inzake een verenigd Eurotia in kwestie niet schijnen te zijn benaderd. In een wapenfabriek nabij Mol. in Noord-België, heeft zich een ontplof fing voorgedaan, waardoor drie arbei ders om het leven zijn gekomen, ter wijl er zeven zwaar en ongeveer dertig licht werden gewond. 'n einde aan dat ondragelijke zuurbranden Neem een of twee Rennies, en op 't zelfde moment is dat zuur branden geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch ver lakt één voor één. Ze zijn smake lijk engemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. (Advertentie Ing Med.)

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3