lampekappen Zwitsaletten Vragen staat vrij KOU. GRIEP...! KNVB gaat jeugdige spelers districtsgewijs selecteren r J^ssistente DE RUSSEN WEER NAAR HASTINGS De klassiekers voor wieleramateurs De afbetaling Inderdaad Verzekering Opzeggen Wij vrezen Wie? Geen politie-zaak Hoeveel verhoging? TC streeft naar bredere basis Woningen zonder steun gebouwd O Vrije huren Een Benelux-tornooi voor jeugdige voetballers Olympische ruiters naar Rio de Janeiro? Pinis Pam Pom en de wonderlamp De bridgecompetitie Het elftal van Wacker delen Uw DOKTERS PAS OP m HUI! 3 ADELAIDE HUMPHRIES Luister eens naar: Radioprogramma WOENSDAG 16 "DECEMBER 1953 J2)E VROUW van een lezer kocht bij een colporteur een jeugd- pröjector, die een bepaald bedrag moest kosten. Twintig gulden. Deze kon worden betaald met 2.50 per maand. De vrouw tekende een con- tractje en betaalde f 2.50. Toen de man thuis kwam, bleek hij het hier niet mee eens te zijn en schreef dit direct aan de instelling. Deze dreigt thans met gerechtelijke vervolging. Een vrouw mag geen afbetalings contracten aangaan. Dat is hier nu gebeurd. Nu lezer direct schreef hiermee niet accoord te gaan, zien wij niet in op welke grond deze firma hem zou kunnen vervolgen. Wij geloven eerder dat zij die f 2.50 nog zal moeten teruggeven. {-{ET is werkelijk zo, dat de recht bank bij het opleggen van ali mentatie t.a.v. het achtergebleven gezin rekening houdt met de vraag of deze man een tweede vrouw moet onderhouden. Zelfs als hij met die tweede vrouw niet gehuwd is, zal hij dit nog doen. Nu denkt iedere rechter niet gelijk in deze zaken. Een richtlijn is dus niet te geven. Inderdaad kan eventueel loonbeslag worden gelegd, nadat de rechter uitspraak heeft gedaan. gEN LEZER schrijft: of een ver zekering zich ook aan de voor waarden moet houden en de verze kerde DUS vijf jaar verzekerd moet houden. Volgens ons zal het wel zo zijn, dat in de polis een bepaling voorkomt, die de instelling het recht geeft om ook tussentijds de verzekering op te zeggen. Lezer moet dit maar eens goed nagaan. haar dood of tot ze de woning zelf verliet. Maar, vraagt lezer nu, in het testament werd niets bepaald inzake de onderhoudskosten. Wie moet die nu betalen: de eigenbars- erven of de huishoudster? Wel, de betrokken neven zijn de eigenaars. Naar onze mening zullen zij dus voor het onderhoud aansprakelijk zijn. [)AT de zaken niet zo gelopen zijn inzake uw oorlogsschade, zoals door de ambtenaar werd gezegd, is teleurstellend. Maar uit de uitlatin gen van een ambtenaar kunt u toch* geen rechtsgrond ontlenen. Nog af gezien van het feit dat u geen enkel bewijs heeft. Dat een lagere ambte naar inzake deze materie struikelde begrijpen wij. Zelfs groter geesten zijn er wel eens naast. J7NKELE neven erfden enkele ja ren geleden tezamen het huis van een oom. Er was alleen bedon gen dat de huishoudster in de wo ning zou moeten blijven wonen tot £)AN is er een lezer die graag wil weten of een oude dame van 84 jaar, op die grond, haar inwoning kan opzeggen. Nu kan ze inwoning altijd opzeggen, maar wij vrezen dat die zich wel zal beroepen op de huurbeseherming. Leeftijd is geen grond voor opzegging. Het feit dat die inwoning ook niet geschikt is om de oude dame bij te staan als haar iets zou overkomen, is even min een grond als „een scherpe tong". Overlast zou een grond kun nen zijn, maar die zien wij er nog niet in. Een „scherpe tong" is een lastig ding, pijnlijk voor wie er door geprikt wordt. Maar wanneer is de scherpte zo. dat het overlast wordt? Men kan haar ontlopen. Er is natuurlijk een poging te wagen, maar mislukken kost geld. {?R ging een mantelpakje naar een stomerij. Het kwam terug, maar met een andere rok. Schrijven en wrijven hielp niets, de stomerij ont kende. Toevallig ontmoette lezeres een andere dame en zie.... die had haar rok aan. Ze gaf toe eenzelfde ervaring te hebben gehad bij die stomerij. De dames wilden nu wel ruilen, doch het mooie rokje was alle dagen gedragen en dus niet meer toonbaar. Kan men de stome rij aanspreken voor vergoeding? Dat wel. Terecht zegt de politie, het is onze zaak niet. Maar procederen over een rok op basis van de twee dehands waarde is vrij riskant. Praat eens meteen deurwaarder over deze zaak. yELEN schijnen te tobben over de vraag op welke 'manier de ver hoging nu moet worden berekend als straks met Januari de huur verhoging van kracht wordt. Als dat betreft woningen die voor de oorlog zijn gebouwd, zijn er niet zo veel moeilijkheden. De huurverhoging gaat dan vrijwel Naar wij vernemen werkt de Technische Commissie van de K.N.V.B. in nauwe samenwerking met de districts technische commissies plannen uit om op bredere basis te komen tot verbetering van het spelpeil in ons landDeze bredere basis wil men vinden in het aantrekken van jongere veelbelovende spelers uit het gehele land. Het is bekend, dat het bestuur van de K.N.V.B. in beginsel heeft ingeschreven voor deel neming aan het F.I.F..4. jeugdtornooi dat in April in West-Duitsland wordt gehouden. Aan dit F.I.F.A. jeugdtornooi mogen ploegen deel nemen, waarvan de spelers 16 tot 18 jaar zijn- Verder ligt het in de bedoeling een drielandentornooi Luxemburg - België - Nederland voor spelers van 18—20 jaar in het aanstaand voorjaar te organiseren, met 1 uit- en 1 thuiswedstrijd (enkelvoudige competitie) om de zg. Bene- luxbeker, waarvan het initiatief van Luxemburg is uitgegaan. Om zich op beide tornooien voor te bereiden en om leeftijdsbasis nog bre der te maken, wil men in zes ver schillende steden van ons land, te be ginnen in Januari a.s., elke 14 dagen jonge veelbelovende spelers van 16 tot 24 jaar tezamen laten komen voor een training, welke onder leiding van de bondsoefenmeesters zal komen te staan. De districts technische commissies zul len rapport uitbrengen, welke spelers van alle Nederlandse clubs daarvoor in aanmerking komen. Het is de bedoe ling, dat een centrum in Friesland of Groningen zal worden gesticht, verder een in Overijsel of Gelderland, een in Noord-Holland, een in Zuid-Holland, een in Brabant en een in Limburg. De velden, waarop deze trainingsbij eenkomsten worden gehouden, zullen t.z.t. definitief worden aangewezen. Een en ander hangt af van het feit, welke stad in genoemde streken het meest in het centrum ligt en of daar bovendien een veld beschikbaar is met een goede accommodatie en lichtinstallatie. In elk van de zes trainingscentra zullen 30 spelers tezamen komen. Op deze wijze krijgt de technische commissie van de KNVB dus een inzicht van de capaci teiten van 180 jongere spelers van 16 tot 24 jaar. De veertiendaagse training zal tot aan het einde van het seizoen duren. Omtrent de trainingsbijeenkomsten in de zes steden verneemt het ANP nog nader, dat de bondsoefenmeesters de 30 spelers niet tezamen zullen laten trainen. Integendeel, men wil drie groe pen van 10 spelers vormen, zoveel mo gelijk verdeeld over voorhoedespelers, middenspelers en verdedigers. Op deze wijze kan meer aandacht worden be steed aan elke spelers individueel. De training van elke groep van 10 spelers zal een uur duren, waarbij verbetering van de lichaamsconditie en de baltech niek op de voorgrond staan. Dat omgekeerd de clubs, waaruit de ze spelers zullen komen, weer profite ren van deze trainingsbijeenkomsten, spreekt welhaast vanzelf. De trainingsbijeenkomsten in Noord- Holland zullen, naar het zich laat aan zien, in Amsterdam plaats vinden, die van Zuid-Holland in Rotterdam. eender dan de vorige keer. Enkele uitzonderingen daargelaten, is de klasse-indeling van de huurverho ging gelijk aan die van de noodwet ouderdomsvoorziening. Men begint de kosten van bijko mende voorzieningen van de huur af te trekken. Zijn dus kosten van waterleiding in de huur begrepen, dan moeten deze er eerst af. Even als kosten voor centrale-verwar ming, portiek-verlichting (schoon houden), glas verzekering, etc., etc. Dan blijft over de huur zoals die werd vastgesteld na de vorige huur verhoging. Op die huur wordt dan het verhogings-percentage gelegd. Dat is dan in klasse 1 17 pet., klas se 2 20 pet., klasse 3 23 pet., klasse 4 26 pet en klasse 5 29 pet. Voor tijdens de oorlog gebouwde woningen is de situatie moeilijker. Men moet daarbij namelijk nog re kening houden met de vraag of het huis al of niet met financiële steun van het Rijk werd gebouwd. QEZE GROEP moet in twee delen uiteen vallen. De eerste groep is die, welke destijds van de minister toestemming kreeg toch de 15 pet. verhoging toe te passen. Met de huurverhoging van deze Woningen wordt gehandeld als hierboven aan gegeven. Er waren ook woningen na de oorlog gebouwd zonder steun, die destijds dê eerste 15 pet verhoging niet hebben toegepast; De «huren lagen nl. al boven de 115 pet. Indien de huren van deze woningen nu beneden het nieuwe peil komen te liggen, kan de eige naar aan de minister verzoeken de huren tot het nieuwe peil te mogen optrekken. Dan komen we aan de woning wet-woningen. Woningen dus die gebouwd werden tijdens of na de oorlog, met financiële steun van de overheid. We kunnen al direct opmerken dat een heel groot deel van deze woningen niet in aanmerking komt voor verhoging, omdat de huren al boven het peil gaan dat na 1 Janu ari zal gelden. In dat geval zullen ze natuurlijk ook niet worden ver laagd. Alleen voor zover de huur prijs ligt beneden het nieuwe peil kunnen ze door de minister worden verhoogd. Hoeveel die verhoging zal zijn hangt dus af van de vraag hoeveel ze liggen beneden het nieuwe huurpeil van de oorlogs- en na-oorlogse woningen. liZ.l tezers Kannen Kas teloos antwoord -krij gen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegen heden woning-kwesties, hu welijksmoeilijkheden, opvoe dingszorgen, sociale verzeke ringswetten, assurantiezaken, persoonlijke geestelijke moei lijkheden, enz. V schrijft dan de redactie en vermeldt links op de enveloppe: Mentor Desgewenst krijgt V persoon lijk antwoord en wordt Uw brief niet in de krant behan deld. Alles wordt strikt ver trouwelijk afgedaan. £)AN is er ook nog een hele kleine groep waar de huurprijzen vol komen vrij zijn en dus een zaak tussen huurder en verhuurder. Dat zijn de woningen die werden ge- - bouwd na 1945, zonder financiële steun van het Rijk. Dan komen de vragen van de on derhuurders. Moeten die ook een huurverhoging betalen? Natuurlijk. Artikel 6 zegt immers dat de huurprijs van een gedeelte van een gebouwd onroerend goed is die, welke tot de huurprijs van het gebouwde onroerende goed in de zelfde verhouding staat als het ge- bruiksgenot van het gedeelte tot het gebruiksgenot van het geheel. Nu rekende de hoofdbewoner 20 pet. extra voor ongerief, verder extra voor de stoffering en/of meu bilering etc. Ook hier zal dus de hoofdbewoner moeten beginnen om de „naakte" huur vast te stellen. Dus al die extra bedragen, ook de 20 pet. er af te trekken en dan de verhoging berekenen. Pas daarna worden de afgetrokken sommen er weer bijgeteld. Over stoffering en meubilair etc. wordt de verhoging dus niet bere kend. Nog één punt moeten we aan voeren. De eigenaars mochten bij eenvoudige bewoning een bepaald percentage extra rekenen. Dit- vervalt. Om de naakte huur te be rekenen, was aftrek van dit per centage reeds nodig. Men mag het er dus niet mêer bijrekenen en in de toekomst voor inwoning geen extra huur meer rekenen. Overi gens zullen we in de komende we ken nog herhaaldelijk in deze ru briek op de huurverhoging moeten terugkomen. MENTOR. Naar wij vernemen heeft het be stuur van ide KNVB besloten een uit nodiging van de Luxemburgse voet balbond te aanvaarden om in het a.s. voorjaar een jeugdwedstrijd te spelen tussen Luxemburg en Nederland, waarvoor spelers van 18 tot 20 jaar in aanmerking komen. Voor „.deze wedstrijd zou een speciale beker be schikbaar worden gesteld. Het be stuur van de KNVB heeft echter als voorwaarde gesteld, dat België ook in dit plan wordt opgenomen, zodat voor de zogenaamde Beneluxbeker een enkelvoudig jaarlijks tornooi voor jongere spelers zou kunnen worden georganiseerd tussen Luxemburg, België en Nederland. Öp het congres van het Internatio naal Olympisch Comité, dat in 1954 in Athene wordt gehouden, zal het Olympisch Comité van Brazilië zich candidaat stellen voor het organise ren van% de Olympische ruiterwedstrij- den in 1956, dit in verband met de quarantaine-kwestie, waardoor deze wedstrijden in Melbourne geen door gang zouden kunnen vinden. Hiertoe zal Rio de Janeiro een apart stadion laten bouwen. Voorts wil het Olympisch Comité van Brazilië stappen ondernemen bij het stadsbestuur van Rio alsmede bij de Braziliaanse regering, ten einde zich candidaat voor het organiseren van de Olympische Spelen in 1960 te kunnen stellen. 199. Pirn en Pom maakten niet veel kans tegen de sterke Billie. Het was waar: Billie's mond was gesnoerd door het gebraden kippetje, dat er muurvast ingeklemd zat, maar zijn beide handen kon hij nog heel goed gebruiken! De arme Pom werd dan ook meteen al met een keihardé rechtse van Billie tegen de grond geslagen, maar Pim had de strijd nog niet opgegeven. Ter wijl zijn vijand met woedende gebaren en onverstaanbaar gemompel pro beerde om Ali een opdracht te geven, gelukte het hem om Billie de wonder lamp uit de vingers te rukken. En dit ene moment was voor de slimme Pim genoeg! Meteen sprak hij een wens uit en een goeie ook! Want op het zelfde ogenblik voelde Piet Pakkum, hoe hij als het ware door een onzicht bare hand voortgedreven werd. De verschrikte brigadier wist niet, hoe hij het had, maar hij herinnerde zich, dat hij dit al eens eerder meegemaakt had, maar wanneer? Hij zou er spoedig een antwoord op krijgen, want Pim had gewenst dat hij met spoed op het to neel van de misdaad zou verschijnen enAli was maar al te blij, dat hij kon gehoorzamen! Voor de eerste maal sedert 1934 zul len Russische schaakmeesters deelne men aan het internationale schaaktor- nooi te Hastings, dat Woensdag 30 De cember aanvangt. In de eerste ronde komen de volgende spelers tegen el kaar uit. Bronstein (Rusland)Wade (G. B.), Olafson (IJsland)—Tolush (Rusland), Alexander (G. B.)O' Kel ly de Galway (België), Matanovic (Zuid-Slavië)—dr Tartakower Frank rijk) en Teschner (Duitsland)Horne (G. B.). De Stichtse Bridgeclub kon het in Amsterdam evenmin bolwerken tegen het Continentalteam met gebr. Goud smit en Cats-Kramer; de Amsterdam mers wonnen met ruim verschil. Hun enige concurrent is feitelijk nog de Bridgekring '35 (Rotterdam), die Za terdag De Oude Bond I (gebr. Kaiser, Jessurum-v.d. Helm) met 6932 naar huis terug stuurde». Alle DOB-teams schijnen thans een ernstige inzinking door te maken, want ook DOB II Amsingh-Rebattu met de dames v. Hoolwerff-Engel) leed een nederlaag, de vierde in suc cessie. Ditmaal was het Het Buiten hof dat 2 winstpunten meenam. Ver moedelijk zal de degradatie wel uit gevochten moeten worden tussen DOB II en de Stichtse en de komen de wedstrijd tussen deze twee teams is dan ook van het allergrootste be lang. Verliest Amsingh c.s. dat weer, dan is er vrijwel geen- redden meer aan. - - y Edie Früwirth, trainer van Wacker, heeft met het elftal van Wacker, dat vanmiddag in het Olympische Sta dion tegen het bondselftal uitkomt, als volgt samengesteld Pelican (1), Just (2), Kollmann (3), Schoen (4), Koslicek (5), Ploderer (6), Boken (7), Wagner (8), Brousek (9), Hinneser (10), of Chalipecky, en Haummer (11). Maandag heeft het elftal van Wacker op rustige wijze de dag te Amsterdam doorgebracht. Dinsdag, werden de spelers gemas seerd, in het Olympisch Stadion vond een lichte training plaats. 51! luJ winkeliet DIJKSTRA'S Verlichtingsornamentenfabriek N.V., HAARLEM Ziet de collectie op onze TOONZAAL! ELECTROTECHN. GROOTHANDEL W. SCHUURMAN N.V., HOFPLEIN, ALKMAAR Levering via de handel (Advertentie Ing. Med.) In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, heesheid of gezwollenheid de snelwerkende (Advertentie, Ing. Med.) 14) Eric wist nu dat dat inderdaad de reden was, dat Elissa hem met zoveel inzicht geholpen had bij het opbouwen van zijn exclusieve praktijk. Ze had het niet zozeer voor hem gedaan als voor haarzelf. Elissa moest van alles het beste hebben; materiële dingen kon ze zelf kopen, want haar vader had haar een groot vermogen nagelaten, dat ze op haar eigen slimme wijze nog had weten te verdubbelen. Wat, zo vroeg Eric zich af, terwijl hij zich gereedmaakte om zijn assistente te ontmoeten, wat had Elissa ooit in hem gezien? O, hij was niet zo be scheiden of zo dwaas om niet te weten dat hij het soort man was, waarop een vrouw heel goed verliefd kon worden. Maar hij was geen partij vqor Elisa. In wezen was hij een eenvoudige kerel en lang niet zo gecompliceerd als zijn vrouw met haar verbazingwekkende energie en haar onbarmhartig drijven. Eric kon zich nooit herinneren dat hij in de zeventien jaren van zijn huwelijk ooit een ogenblik werkelijk voor zich zelf had gehad. Buiten zijn praktijk uren had Elissa als ze thuis was ieder moment voor hem vastgelegd. Als ze niet thuis was en ze vond het heerlijk om door het land te zwerven dan volgde hij de weg, die ze voor hem had uitgestippeld; zijn club en de omgang met lieden van aanzien, wier vriendschap hij met Elissa's hulp en onder haar leiding had aangekweekt. Hij hield zichzelf niet voor de gek en wist, dat hij nooit zo hoog zou zijn ge stegen, zonder de hulp van zijn vrouw. DOOR: Deze avond was ongewoon voor hem. Om iemand te hebben uitgenodigd, die hij zelf aardig vond en helemaal op eigen initiatief iets te doen wat hij prettig vond, was iets bijzonders. Wer kelijk, terwijl hij op de afgesproken plaats op haar wachtte voelde hij zich een beetje onzeker. Hij hoopte maar, dat de avond een succes zou worden. Men zou niet denken dat hij Janice iedere dag zag, ja haar iedere dag van de laatste vier jaar had gezien. Hij nam haar dikwijls mee uit lunchen, maar dat was iets anders, dat was eenvoudig de voortzetting van hun praktijkwerk zaamheden, het bespreken van velerlei dingen en het maken van plannen, alles zuiver zakelijk. Maar vanavond had niets met de praktijk te maken; een man en een meisje die samen gingen eten om een verjaardag te vieren. Wat was er gebeurd, vroeg hij zich af, terwijl hij een meisje gadesloeg dat juist door de draaideur naar binnen was gekomen, een uitzonderlijk aan trekkelijk meisje maar toch vagelijk' bekend, wat was er gebeurd tussen hem en Elissa. Hun huwelijk was vol gens de gangbare opvattingen een suc ces en toch ontbrak er iets aan. Hij had daar nooit eerder aan gedacht. Hij had niet gedacht Hemel! Het meisje 'kwam op hem af en glimlachte alsof ze hem herkende en blij was om deze toevallige ontmoeting. Haar aardig gezichtje gloeide, haar ogen „Lieve help". T"ij deed een stap naar haar toe. „Ik herkende je niet'. Dat was onge- i twijfeld ontactvol, maar bij bad het gezegd. Juffrouw Hilary, zijn assisten te, hij kon niet geloven, dat zij het was- Het was niet mogelijk, dat iemand er zo totaal anders kon uitzien. Maar misschien lag de fout bij hem, mis schien had hij haar nooit goed aange keken. „U probeert me alweer te vleien", zei Janice, terwijl de glimlach in haar mooie grijze ogen inniger werd. Hij be sefte dat zij dacht, dat hij, haar niet herkend had vanwege haar kleren. Ze was goed gekleed, hij zou Elissa's man niet geweest zijn als hij dat niet had opgemerkt. Maar het waren niet de kleren die het grote verschil maak ten. „Ik herkende je echt niet, Janice", zei hij ernstig. „Het is net alsof ik je voor het eerst zie." Hij had haar hand in de zijne genomen bij wijze van be groeting; hij hield die nog steeds in de zijne. Ze lachte, terwijl ze dieper kleurde en trok haar hand terug. Ze stonden midden in de volle hotel-hall, maar ze hadden net zo goed alleen kunnen zijn. „Zo anders kan ik er toch met uit zien" protesteerde zij. maar haar ogen verrieden dat ze begreep wat hij be doelde. Hij stond daar als een verlegen schooljongen en wist niet wat te zeg gen. Hij had dit gevoel in zo lange tijd. niet ondervonden dat hij vergeten was, dat hij het vroeger toch wel had ge kend. Hij voelde zich warm worden van binnen en opgewonden; er moest iets in de lucht zijn, iets dat met Jani ce door de draaideur was binnengeko men. „We moeten wat bloemen voor je zien te krijgen", zei hij impulsief. „Ben ik te mooi aangekleed?" Haar grijze ogen toonden een lichte teleur stelling en toch wist ze dat ze er beel- dig uitzag, zoals ze had gehoopt. Ze zag het weerspiegeld in de donkere ogen van Eric Holbrook, ze wist dat ze hem een ogenblik onzeker van zich zelf had gemaakt; ja zelfs dat ze hem had opgeschrikt uit een pose, waarin hij zich al te lang had verscholen. Hij nam vol zelfvertrouwen haar arm; hij was weer zichzelf. „Je ziet er beeldig uit", vertelde hij haar vrolijk, „zo beel dig dat ik aan bloemen moest denken. Er is een klein winkeltje vlak om de hoek. Laten wij eens kijken of we daar iets voor je kunnen vinden". Het moest iets bizonders zijn. De korte dikke eigenaar, die zijn borste lige witte wenkbrauwen eerst in hoop volle verwachting, maar daarna teleur" gesteld optrok, kon niets te voorschijn halen dat Dokter Holbrookbeviel. „Een orchidee dan? Een heel bizon- dere orchidee? Kijkt u eens!" Hij haal de deze schat met veel vertoon tevoor schijn de prachtigste, grootste die men zich kan denken. De dokter fronste zijn fraaie wenkbrauwen en gunde de bloem nauwelijks een blik„Wat zijn dat?" Hij bukte zich om in de diep te van de enorme kast te kunnen kij ken. „Neen. neen, dat kleine bouquet- je daar helemaal achteraan. Ja juist, dat! Dat is juist wat ik zoek, tenminste als jij het ook mooi vindt. Janice?" Hij richtte zich op en hun ogen ontmoet ten elkaar. Het waren kleine, vaste, gele rozenknopjes. Janice zei, dat ze ze schattig vond. Toen er een corsage van gemaakt was, de Borstelige Wenkbrauw toonde zich een expert, stonden ze allerliefst op haar bruine bontjas. Ze zouden even lief staan op de groene jurk als ze haar jasje uit deed. Nog een accent van goud. Maar meer nog: ze waren iets dat dokter Holbrook speciaal voor haar. had uit gezocht. (Wordt vervolgd.) rillerig, lusteloos? Dan heeh de kou U te pakken! Blijf niet rondlopen, hond U warm en neem voor U naar bed gaal (Advertentie, Ing. Med.) In een vergadering van de sportcom- missie van de KNWU met afgevaardig. den van de betrokken clubs zijn de vol gende data vastgesteld voor de klas sieke amateur wegwedstrijden in 1954: 11 April: Ronde van Noord-Holland, 27 Mei: Ronde van Noord-West-Neder- land, 5 Juni: Provinciale kampioen- schappen, 7 Juni: Ronde van midden- Nederland, 7 Juni: Ronde van Bols- ward (elfstedentocht), 12 Juni: Bene- luxronde, 20 Juni: Ronde van Limburg; 11 Juli; om het kampioenschap van Nederland, 24—25 Juli: Ronde van het IJselmeer. LIEDEREN VAN PETER ILJITSJ TSCHAIKOWSKY. Deze Russi sche componist is de voornaamste vertegenwoordiger van de rich ting, die Russisch muzikaal senti ment wil uitspreken met de mid delen van en in aansluiting aan de grote traditie van het overige Europa. In oorspronkelijkheid kan hij zich bijvoorbeeld niet meten met Moussorgski. Zijn muziek is typisch Slavisch. Hij is een be- nadipd melodieus, die oren en harten in zijn betovering heeft, ook hen, die muzikaal niet zo sterk ontwikkeld zijn. (Donder dag 21.40 uur over Hilversum II, 298 meter). HET EPOS VAN DE VLIEGEN DE MENS. Een interessante do cumentaire over de ontwikkelin gen van de luchtvaart ter herin nering aan de eerste motorvlucht van de gebroeders Wright. Samen- stelling en productie: Willem van Veenendaal en Wim Ruth. De tekst-regie is van Emile Kelle- naars. DONDERDAG 17 DECEMBER HILVERSUM I. 402 m: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00-24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender, 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram, 9.00 Voor de huisvrouw. 9*35 Waterstan* den. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gewijde mu- ziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11*45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30—12.33 Land en Tuinbouwmededelingen. 12.33 „Wij van het land"). 12.55 „Grap niet met de griep". 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Pianovoordracht. 13.45 Gram. 14.00 Viool en piano. 14*30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Amus.muziek. 15.40 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool, alt-viool en gitaar. 17.05 Voor de jeugd. 17*35 Gram, 17.40 Voordracht. 18.00 Gram. 18.35 Raad. huispraat. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19-1" Voor de jeugd. 19.30 Gram. 20.00 Radio- krant. 20.20 Gevar. programma. 21.45 „ft denk er zo overen U?". 21.55 Amus>- muziek. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berich- ten. 23*1524.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 AVRO (7.50—8,00 VPRO). 7.00 Nieuw* 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7*30 Gram. 7.50 Dagbpening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.0J Morgenwijding. 9.15 Orgelconcert. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.50Voor de kleuters. 11.00 Metropole-Orkest. 11»*® Voordracht. 12.00 Orgelspel, 12.25 «J° spionnetje". 12.30 Land- en Tuinbouw' mededelingen. 12.33 Instr. Sextet. 12-5J „Uit het Bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram*' muziek. 13.20 Lichte muziek. 13.50 „Hooi' kapje", hoorspel. 14.30 Kamermuziek 15.00 Voor de zieken. 15.45 Gram. l800 .Tuosen vier en vijf". 16.45 Voor de jeugd* 17,30 Gram. 17.45* Regeringsuitzendn# Mr. W. J. van Balen: „Brazilië", Sun"3' me's zuiderbuur". 18.00 Nieuws. 18,1 Sportproblemen. 18.25 Reportage of 18.30 Orgelspel. 18.45 „Bill Sheriff en flj® Prairie-duivels", hoorspel. 19.00 Voor kleuters. 19.05 Gesproken brief uit Lo* den. 19.10 Lichte muziek. 19*45 prijsvraag „Voor het Kind". 20.00 Nieuw" 20.05 Radio Philharmonisch Orkest solist. 21.40 Gram. 21.50 „Het ep°s Jjj de vliegende mens", documentaire. sz' Muziek uit Equador. 22.45 Sportactuai teiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Jazzmuzie*' 23.4524.00 Gramunuziek.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2