De NAVO bereikte in Parijs een algehele overeenstemming BERIA spoedig voor de rechter Ook VS tegen deelneming van Duitsers aan „Berlijn" Noodlanding helicopter bij Heemskerk I Zes straaljagers verongelukt boven Engeland Ommezwaai van Syngman Rhee de vierweekse melkcontróle Is onbetrouwbaar? Donderdag 17 Dec. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 297 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Inlichtingen gebruik atoomwapens? Geen staking bij de Britse spoorwegen Melkbezorging tijdens de Kerstdagen Twee piloten werden gedood Ulbricht eist wel een vertegen woordiging Z. -Korea stelt mogelijke nieuwe aanval uit WEERBERICHT Lagerhuis verwierp Afrika-motie Wie is morgen Frankrijkspresident Een dode Vrachtauto botste tegen woonwagen Na zoeken naar in zee gevallen Meteor ENORM GROTE HARINGVANGST Vergadering Ned. Rundvee Stamboek Goede ontwikkeling van Stamboek Directie: J.BIJLSMA en C. KRAK. Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18,. Tel, 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 TeL 3330 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1 elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling Weekabonnementen f 0.48 per maand 2.02 per kwartaal 6.05 plus incassokosten. ieve Lagerhuis, d een motie in. eken der Brits. over de Brit- naaizone wordt i het Lagerhuis landse politiek e werd bekend, e regering had te verzekeren, id zou worden ener eventuele te over de toe kanaalzone te ertekening van en met het in- cht tot na de ston Churchill entie. De pre- de inhoud er 1 UMBIA rano, directeur oor slachtoffers Columbia, heb- andieten in het ds 3 Juni 400 verwoestten van ongeveer en verdreven uizen. ie persbureau kaanre autori- ■d aan de Rus- agen van Kras- ag. 1) (P.v.d.A.), Sta- Kort (K.V.P.) t (C.P.N.) ga- met de voor- k, doch op nog wensen, in op een te- zogenaamde n de groepen, rhogingen en buiten vielen, gen. Men nam lijk was, zoals orkomen, deze 'en oplossing, die overigens de verhoging er vrijwillige die de spoe- wetsontwerp aling van een nan én vrouw, validiteitsrente litkering ont- Dodwet-Ouder- vervallen, zo- premie ver- Rhijn deelde gelijk aan de ien aangebo- ot coördinatie verzekerings- heeft op de werknemer en ciale verzeke- ook de loon- en Werkloos- worden. De- geling voorlo- bezwaren, die ;en verhoging eopperd. £)E NAVO-RAAD heeft gisteren te Parijs zijn twaalfde zitting besloten. Na afloop is een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat er een volkomen eensgezindheid bestaat bij de veertien landen van de Noordatlantische Verdedigingsorganisatie t.a.v. de ten opzichte van de Sovjet-Unie te voeren politiek. Er is geen bewijs van enige verandering in de uiteindelijke doelstellingen van de Sovjets. Het hoofddoel van Moskou blijft een ontbinding teweeg te brengen in het Atlantische Bondgenootschap. De NAVO wil de oplossing van alle problemen ter wereld zoeken met vredelievende middelen. Men verwelkomt daarom de stappen, die door Amerika, Engeland en Frankrijk worden gedaan voor een ontmoeting met de Sovjets te Berlijn. Ook de atoomvoorstel- len van president Eisenhower worden van harte ondersteund. De mili taire commissie van de NAVO zal een studie maken van het effect van atoomwapens, alsmede de toekomstige strategie van de NAVO- landen. In de verklaring wordt geen toespeling gemaakt op de rede van Foster Dulles inzake het Europese Leger. Wel zal speciale aan dacht worden besteed aan de noodzaak Duitse troepen op te nemen in het Westelijke verdedigingsstelsel via de Europese Defensie Gemeen schap. L. BERIA j^ADIO-MOSKOU heeft gisteravond een verklaring uitgezonden van het bureau van de openbare aanklager, waarin wordt medegedeeld, dat het onderzoek in de zaak-Beria is voltooid. Beria werd deze zomer als minister van Binnenlandse Zaken van de Sov jet-Unie afgezet. Hij werd als een grote verrader gekenschetst. Volgens de Russische pers zal het proces tegen Beria zeer spoedig worden geopend. In de kranten verscheen de tekst van de tenlastelegging. In deze tenlastelegging wordt Beria beschuldigd van het organiseren _van een anti-Sovjetcomplot, het bedrijven van terroristische daden, actieve strijd tegen de werkende klasse en wegens samenzwering met de contra-revolu- tionnaire regering van Azerbeidsjan ten tijde van de burgeroorlog. Na de dood van Stalin had Beria zijn activi teiten nog verhoogd. En dat alles met het doel het kapitalisme te herstellen en de macht van de bourgeoisie op nieuw te vestigen. Ook enkele medewerkers van Beria zullen voor het speciale gerechtshof te recht staan. Vier andere conservatieve leden van het Britse Lagerhuis hebben besloten de mo tie van 36 conservatieven, waarin men af treking van de Brits-Egyptische onder handelingen eist, te steunen. J-JET streefbeeld van de NAVO voor 1954 voorziet in enige verhoging van de numerieke sterkte van de bestaande strijdkrachten en een zeer aanmerkelijke verbetering van haar kwaliteit en doeltreffendheid. De Raad heeft met bevrediging ken nis genomen van het plan van de pre sident van de V.S. het Congres om bevoegheid te vragen, inlichtingen over wapens gebaseerd op kernener gie te verstrekken aan bevelhebbers van de NAVO ten behoeve van de militaire plannen van de NAVO. De Amerikaanse minister van De fensie, Wilson, had nl. tijdens de ver gadering bovenstaand plan aangekon digd. De regering der V.S. zal het Congres verzoeken de zg. wet-Mac- Mahon zodanig te wijzigen, dat de V.S. hun bondgenoten in de NAVO inlichtingen kunnen geven over het gebruik van nieuwe wapens, met in begrip van atoomwapens. Presidênt Eisenhower heeft gister zelf ook nog over dit vraagstuk gesproken en bracht daarbij o.a. naar voren, dat doorvoering van dit plan gewenst is, omdat een ander land in geval van oorlog op een zeker moment met meer effect de atoomwapens "zou kunnen gebruiken dan de V.S. Wilson deed in zijn rede voorts uit komen, dat de regering van de V.S. de NAVO ais hoofdelement van de Amerikaanse defensiepolitiek be schouwt en het nationale voortbestaan van Amerika onverbrekelijk 'is ver bonden met het voortbestaan van de Atlantische gemeenschap in haar ge heel. Wilson beloofde de Raad voor 1954 meer militaire vliegtuigen, voor al van de nieuwste typen. De Franse minister van Buitenland se Zaken, Bidault, zei gister dat de besprekingen van de internationale toestand in de NAVO-raad de over eenstemming in beschouwing heeft aangetoond, hetgeen een grote voldoe ning is voor de Westerse vertegen woordigers op de a.s. conferentie met de Sovjets te Berlijn. HET gevaar voor een algehele spoorwegstaking, beginnend a.s. Zondagnacht in Engeland, is afge wend. Gisteravond is overeen stemming bereikt tussen werk gevers en werknemers. De vak bondsleiders besloten de voorge nomen staking af te lasten, nadat de werkgevers hadden verzekerd, de lonen over de gehele linie te zullen verhogen. De vakbonden zullen van hun kant alles in het werk stellen om de doelmatigheid van werken bij de spoorwegen op te voeren. Het bedrijfschap voor zuivel heeft in het belang van een goede melk- voorziening van de consumenten be paald, dat tenminste op een van de beide Kerstdagen de melkbezorging op de gebruikelijke wijze moet -ge schieden. Gister zijn zes straaljagers boven Groot-Brittannië verongelukt, hetgeen de dood veroorzaakte van twee vlie gers, terwijl een derde zwaar is ge wond. Een der verongelukte toestellen was een „Sabre" van de Canadese lucht macht, die op een veld neerstortte, waarna zich een ontploffing voordeed. De bestuurder kwam om het leven. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gister te Washington verklaard, dat de VS niet voornemens zijn een voorstel om Oost- en West- duitse vertegenwoordigers toe te la ten op de a.s. conferentie van het Westen met de Sovjets te Berlijn in behandeling te nemen. Dit zou nl. de erkenning van gelijkwaar digheid van de regering van commu nistisch Oost-Duitsland met die van West-Duitsland inhouden. Ook Aden auer had zich reeds in die geest uit gelaten en de woordvoerder zei, dat de Bondskanselier deze zaak juist had weergegeven. Intussen heeft de waarnemend pre mier van Oost-Duitsland, Ulbricht. gister in de „Volkskammer" een be roep gedaan op de Grote Vier om wel vertegenwoordigers van Oost- en West-Duitsland aan de conferentie te doen deelnemen. Voorts zei Ulbricht nog eens, dat de enige oplossing van het Duitse vraagstuk ligt in het ver hinderen van de EVG en het sluiten van een vredesverdrag. Oost-Duits land zal alles doen om de conferentie te Berlijn, de „hoofdstad van Duits land" te doen plaatsvinden in een at mosfeer van vrede en democratie. Een JJYNGMAN RHEE, de Zuidkoreaanse presideiU heeft gister de tijdsduur voor de Koreaanse wapenstilstands overeenkomst verlengd en de vrees weggenomen, dat hij op eigen houtje zou overgaan tot strijd tegen de com munisten op 27 Januari aanstaande. Hij Verklaarde dat Korea de wapenstil stand in acht zal nemen gedurende 90 dagen na het begin van een Koreaanse Verwachting tot Donderdagavond Verwachting tot morgenavond: WEINIG VERANDERING Overwegend droog weer met ver spreide opklaringen en op vele Plaatsen nevel of mist. Zwakke tot matige oostelijke wind. Over het algemeen iets lagere temperaturen met nachtvorst in het Zuiden en Oosten van het land. Vrijdag: Zon op 8.44, nder 16.29 Maan op 14.24, onder 6.43 politieke conferentie, onverschillig wanneer deze laatste bijeenkomt Deze jongste verklaring van Rhee is een algehele wijziging van zijn vroeger standpunt, dat nog Dinsdag door zijn minister van Buitenlandse Zaken werd herhaald, toen deze correspondenten mededeelde, dat er geen verandering was gekomen in de belofte van Korea om de wapenstilstand in acht te nemen gedurende slechts zes maanden na het tekenen van de wapenstilstandsover eenkomst, derhalve tot 27 Januari. De minister zeide bij die gelegenheid, dat Korea niet lijdelijk zou afwachten maar tot handelen zou overgaan. Luitenant- generaal Thimaja, de Indische voor zitter van de neutrale repatriërings commissie, heeft Woensdag te Pan- moendjon verklaard, dat hij alle nog niet-gerepatrieerde gevangenen in Ko rea op 22 Januari zou vrijlaten, tenzij de geallieerden en de communisten overeenkomen de gevangenen langer vast te houden. Na de vrijlating zou den de gevangenen zich naar Noord en Zuid-Korea kunnen begeven, al naar gelang het kamp waarin zij zich nu bevinden, zo zei hij. Op 22 Januari loopt de termijn voor uiteenzettingen aan de gevangenen, als bepaald bij de bestandsovereenkomst, at goed deel van de rede van Ulbricht was gewijd aan waarschuwingen aan het adres van Frankrijk om te waken voor herstel van het Westduitse mili tarisme. Enkele voormalige Franse verzetslieden woonden de vergadering als „eregasten" bij. De Sovjetrussische premier Malen- kov heeft Woensdag zijn Oostduitse collega Grotewohl ontvangen. „U kunt „panga's (messen), kogels en toverkunsten niet met moties van af keuring bestrijden", aldus verklaarde de Britse minister van Koloniën, Oli ver Lyttleton, gisteravond in het Brit se Lagerhuis n.a.v. een door de socia listische oppositie ingediende motie, waarin uiting wordt gegeven aan „ern stige bezorgdheid over de wijze, waar op de regering Afrikaanse koloniale aangelegenheden behandelt". Alle betrokken partijen zijn het er over eens, dat de koloniale voiken meer in de gelegenheid moeten worden ge steld hun eigen zaken te regelen. Er bestaat slechts verschil van inzicht over de wijze waarop en het tempo waarin dit dient te geschieden. De socialistische motie van afkeuring werd met 301 tegen 273 stemmen ver worpen. Wiens naam zal vandaag in het slot van Versailles als de nieuwe president van Frankrijk uit de stembus komen? Wie van de heren Laniel, Queuille. Delbos, Bidault, TSaegelen, Fourcade, Jaequinot en Cornu zal zich over een etmaal met deze luxe presidentiële jas mogen kleden? Morgen weten we meer. Vier straaljagers kwamen met el kander in botsing, toen zij in dichte mist in formatie vlogen. Twee der toestellen werden bij noodlandingen geheel vernield. Een der vliegers werd ernstig gewond. Het zesde verongelukte toestel was een „Vampire"-straaljager van de Havilland-vliegtuigenfabriek te Ches ter. Dit vliegtuig viel gedurende dichte mist boven Noord-Wales te pletter, waarbij de burger-vlieger om het leven kwam. Op de Rijksstraatweg te Hierden is gisteren een vrachtauto met aanhang wagen uit Groningen in botsing geko men met een woonwagen, waardoor één pei'soon werd gedood en een kind je zwaar gewond. Het paard, dat voor de woonwagen was gespannen, schrok van ander verkeer en week naar rechts uit. De bestuurder L. de Jo, wilde een botsing met een boom voorkomen en trok het dier naar links, waardoor de aanrijding met de vrachtauto ontstond. De vrachtauto, die bestuurd werd door Th. F. E. F. uit Groningen hotste, na de woonwagen te hebben geraakt, tegen een boom en werd zwaar beschadigd. De autobestuurder liep een shock op, terwijl de 53-jarige vrouw van de woonwagenbewoner zo ernstig werd gewond, dat zij ter plaatse overleed. Een ongeveer zesjarig kindje van de woonwagenbewoner moest ernstig ge wond in het Pius-gesticht te Harder wijk worden opgenomen. De ravage ter plaatse is groot, mede doordat veel van de inboedel van de zwaar gehaven de woonwagen op de weg terecht kwam. DE PRESIDENTSCANDIDAAT DER COMMUNISTEN De Franse communistische parle- ments-fractie heeft de afgevaardigde Marcel Cachin aangewezen als can- didaat voor de vandaag te houden presidentsverkiezingen in Frankrijk. Cachin is het oudste lid van de Fran se Nationale Vergadering. (Van een onzer verslaggevers) QISTERMIDDAG omstreeks een uur is een Meteor-straaljager van de vliegbasis Leeuwarden bij een oefen- vlucht ter hoogte van Medemblik in het IJselmeer gestort. De 21-ja- rige ongehuwde sergeant-vlieger A. van Vliet uit Ridderkerk is daarbij om het leven gekomen.... Een helicopter van de Marine Luchtvaart Dienst, die van het vlieg veld Valkenburg, was opgestegen ora naar de neergestorte straaljager te zoeken, heeft gistermiddag omstreeks drie uur een noodlanding gemaakt op de berm van de weg Beverwijk- Alkmaar ter hoogte Van Heemskerk, Het toestel werd overvalt n door de mist en heeft getracht de Noordzee kust te bereiken om zo naar het vlieg veld terug te keren. De helicopter werd niet beschadigd en is onder toe zicht gesteld van de militaire politie. Vandaag zal het toestel, bij béter zicht, waarschijnlijk kunnen opstijgen. De bemanning bestond uit de luit. ter zee vlieger der eerste klasse R. J. Id- zerda en de meccano-vliegtuigmaker H. D. v. d. Berg .Op bovenstaande foto de helicopter na de noodlanding. Het is sinds mensenheugenis niet voorgekomen, dat er zo laat in het sei zoen door de treilers in het Engelse Kanaal zulke enorme hoeveelheden verse haring worden gevangen als de afgelopen dagen het geval is geweest. De schepen uit IJmuiden maken rei zen van ongeveer één week en komen met soms 2000 tot 2500 kisten, waarvan een gedeelte op het dek moet worden geborgen, naar de haven terug. Het ge volg van déze overvloedige aanvoer is echter, dat de markt al deze haring niet kan verwerken en de prijs dus in gezakt is. Dit heeft weer tot gevolg, dat grote hoeveelheden haring naar de vismeelfabrieken verdwijnen. Gisteren zijn bijna 3000 kisten verse haring „doorgedraaid". Ook in Frankrijk, waar de treilers van Boulogne in het Engelse Kanaal op haring vissen, heeft men met het zelfde probleem te kampen en er komt zelfs doorgedraaide haring uit Boulog ne naar de IJmuidense vismeelfabriek. Gister is in het woonwagenkamp te Maastricht een consultatie-bureau van het Groene Kruis geopend 'piJDENS de 81e jaarvergadering van het Nederlandse Rundvee Stam boek die gisteren in Utrecht werd gehouden, heeft de directeur van de Centrale Controledienst ir S. Y. Sy- brandy in een causerie voorlopige me dedelingen gedaan over de uitkomsten van de proef met degelijke melkcon tróle. Een al of niet meer intensieve controle dan de bestaande drie a vierweekse op de bedrijven maakt at jaren een punt van discussie uit. De voorstanders van''de handhaving van de bestaande controle zijn van mening dat de controle in hoofdzaak behoort te zijn een zaak van het verschaffen van gegevens aan de veehouder zelf. De voorstanders van een tweeweekse controle leggen de nadruk op de noodzakelijkheid van het verschaffen van gegevens ook aan anderen dan al leen de veehouders. Zij concluderen, dat aan de hand van dagelijkse controle op proefboer- derijen gebleken zou zijn, dat de be trouwbaarheid van de vierweekse co ï- tróle aanzienlijk achter staat bij die van de tweeweekse controle en 'at mogelijke verkeerde conclusies over het vetgehalte tegen het belang van de veehouderij ingaan. Tot het ver krijgen van definitieve conclusies worden sedert September 1949 op acht bedrijven koeien door zeer ervaren controleurs proef gemolken en wel dagelijks. De verkregen gegevens over twee-, drie- en vierweekse controle worden op melklijsten naar de Cen trale en de Provinciale controle ge zonden. Naag de mening van ir Sy- brandy wordt verwacht, dat deze ge gevens de basis zuilen vormen van andere methoden. Zij hebben reeds uitgewezen, dat het verloop van de melkgift niet zo sterk verschillend is, doch dat de variatie in het vetgehalte soms vrij sterk is. De definitieve re sultaten hoopt ir Sybrandy in 1954 te publiceren. Vooraf werd door de voorzitter, de heer W. de Jong nog medegedeeld, dat het afgelopen jaar voor de orga nisatie zeer gunstig is geweest. De ontwikkeling van het stamboek stemt tot grote tevredenheid. De 30.000 koe werd hier ingeschreven. Het aantal van 87.000 geboekte kalveren is '9.000 meer dan in 1952. De stand van de Nederlandse fokkerij en van het werk van het rundvee stamboek heeft in het buitenland grote belangstelling.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1