Laatste pachterswoning werd in gebruik genomen NOG geen nieuwe Franse president Borinage door ramp bedreigd Waarschuwing in de VS tegen „zak"-atoombommen De Wieringermeer herrezen Minister Van de Kieft huldigt de werkers Stand: Laniel 408, Naegelen 344 Massale autobotsing in Duitsland Zaterdag 19 Dec'. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 299 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Standvastige vrouwen een steun voor de mannen Hoe moeilijk het was Het sluiten der mijnen Regeringsbrochure over de huren Afkomstig uit de Sovjet-Unie Meisje ontvoerde haar onwillige verloofde Amnestie in Italië voor 25.000 gevangenen Hedenmiddag twee uur vijfde stemming Professor krijgt een week Agha Kahn wordt weer gewogen Zachte lucht met weinig regen WEERBERICHT TARIEVEN: Advertenties 16 et p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling Weekabonnementen i 0.49 per maand 2.02 per kwartaal f 6.05 plus incassokosten. Directie: J.BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187284 ALKMAARSCHE COURANT (Van een onzer verslaggevers) „IK ZOU ME NIET graag wagen aan het noemen van namen van allen, die hebben meegewerkt aan het tot standkomen van één van de grootste werken uit de periode van na de oorlog, aldus Zijne Ex cellentie de minister van Financiën, de heer Van de Kieft in de wagen- loods van de boerderij van de heer De Bont in de Wieringermeer waar een select gezelschap verzameld was, „omdat ik zo licht wensen zou vergeten, die hun deel hebben bijgedragen. Ik dank namens de regering allen, van laag tot hoog, van bouwvakarbeider tot directeur, die hebben medegewerkt aan de totstandkoming van dit gigantische werk onder de moeilijkste omstandigheden". Vlak na de drooglegging van Uw polder heb ik een tocht gemaakt door dit gebied. De chauffeur had mij gewaarschuwd, dat het geen aangename tocht zou worden, maar ik wil u wel verklaren, dat liet één van de ergste tochten is geworden. Overal een grauwe trooste loze verlatenheid. Overal gore ruïnes, skeletten die spookachtig af staken tegen de sombere lucht. Een kale wand als restant blijven staan, waartegen men iets had gebouwd, dat ik een onbewoonbaar krot zou willen noemen. En toen geschiedde het wonder. IjlT DAT onbewoonbare krot kwam een boerenvrouw met de was, die helder en wit afstak tegen al dat som bere. Dat beeld, aldus de minister, heeft mij nooit losgelaten. Een simpele vrouw, maar zo vol moed, heeft, dat moeten wij ons toch wel heel goed realiseren, het mogelijk gemaakt, dat de mannen de' wederopbouw ter hand kon den nemen. Er zal wel eens gekankerd zijn. Ook gekankerd op de regering. Maar daar naast hebt ge begrip getoond, voor wat er voor u gedaan werd. De goede God heeft vele volkeren geschapen en elk chauvinisme werp ik verre van mij. Maar toch wil ik verklaren, dat ik trots ben op dit volk, dat, kankerend, de zaak op poten heeft gezet. De indus trialisatie van ons vaderland is in ver band met de toenemende bevolking van het grootste belang. Maar diep in ons moet het besef levend blijven, dat in dit deel van Europa geen land gezond kan zijn zonder de sterke kracht van rijn landbouwende bevolking. Laten we daarom verheugd zijn ,dat we samen dit land weer hebben mogen opbou wen. Er is een streep gezet onder het verleden, wij zijn begonnen aan een nieuwe toekomst. Alvorens de minister aan het woord kwam had ir A. Ovinge de welkomst- lr Ovinge heeft in zijn begroe tingsrede gewezen op de neer slachtigheid die zich van tal van bewoners van de Wieringermeer meester had gemaakt, toen hun polder weer aan het geweld van de golven was prijsgegeven. Toen echter de dijk weer dicht was, ae Bemalen het water dag aan dag •er uitdraaiden, herleefde de moed. V/el waren de huizen verwoest, maar hoe zouden de akkers er uitzien? De akkers, waarmee de Wicringermeerbevolking zo ver knocht is. Eén van de boeren ver telde hem toen op een zekere dag, dat hij het water in gedoken was, omdat hij wilde weten, hoe de sloten er uitzagen. Dat was im mers van het grootste belang voor de toestand van de akkers. Stralend verklaarde hij, dat de sloten het hadden gehouden. Zo moeilijk zijn deze maanden, deze jaren geweest, dat men reeds straalde als er maar een lichtpunt viel waar te nemen. rede uitgesproken, waarbij hij naast de minister o.m. kon begroeten de referen daris van het Departement van Finan ciën, Gedeputeerde Prakken als ver vanger van' de commissaris van de Ko ningin, de bijna voltallige besturen van gemeente en Heemraadschap, de inge nieurs Krijn en Keesman, vertegen woordigers van Landbouworganisaties, ambtenaren van domeinen en last but not least het echtpaar De Bont met kinderen. Daarnaast was er de com missie van wederopbouw, waarvan Do meinen later de taak heeft overgeno men. ir Dijkema van de Rijkélandbouw- voorlichtingsdienst. vertegenwoordi gers van PtyN, PEN, PTT, aannemers, vrouwenorganisaties en arbeidsorgani saties. Hoe moeizaam het was Ir Ovinga had de aanvulling van een film, die de verwoestingen van de Wieringermeer na de tweede droogval ling toonde, schier niet van riode, om aan te tonen, hoe lang het heeft ge duurd en hoe moeizaam het werk was. Hoe terneergeslagen de bevolking was, toen het gehele land juichte vanwege de bevrijding. Een bevrijding, die voor hen een bittere nasmaak had, omdat ze die bevrijding moesten vieren op het oude land in slechte woongelegenheden, met de wetenschap dat elke dag meer van hun huizen, van hun boerderijen werd afgeknabbeld door de nimmer rustende golven, tot er tenslotte slechts ruïnes overbleven. Naarmate echter bleek, dat er de grootst mogelijke spoed werd gemaakt met de weder- droogmaking van de polder, herleefde de hoop en al spoedig was dat merk baar uit de gesprekken, die op de noodbeurs in Winkel in zaal Laan wer den gevoerd. Veel hebben we moeten doen. Moeilijke beslissingen hebben we moeten nemen. Critiek hebben we ge had, in alle instanties en van alle kan ten. maar daarnaast waardering. En nu, op deze dag "kunnen we wel zeggen, dat minstens één moeilijke beslissing van destijds goed is geweest. De beslissing om geen noodboerderijen te gaan bou wen, want daar zouden we niet spoe dig af zijn geweest. Ir Ovinge over handigde hierna de sleutel aan Zijne Excellentie met het verzoek de pach terswoning te willen ontsluiten. Bloemen voor mevr. De Bont Burgemeester Loggers, die na de minister het woord voerde, dankte de regering en Provinciaal bestuur voor de medewerking, die ondervonden was bij de wederopbouw, waarbij hij spe ciaal ook het Rentambt in de persoon van ir Ovinge complimenteerde. Bloe men bood hij namens het gemeente bestuur aan voor mevrouw De Bont (Zie verder elders in dit blad) In de nieuwe woning werd door mevrouw De Bont, die ons ver klaarde haar vreugde niet aan te kunnen, aan de Minister een kom van Brabants aardewerk getoond, afkomstig uit haar geboorteland Noord-Brabant, waaraan ze vooral in de moeilijke jaren van na de oorlog menigmaal heeft gedacht. DULLES SPREEKT DINSDAG De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, zal Dinsdag, een rede houden voor de Amerikaanse „Nationale Persvereni- ging" die, naar men aanneemt, zal gaan over de jongste vergadering van de NooTdatlantische Raad. DE STAKING in de zeven mijnen van Cockerill in de Belgische Borinage, die met sluiting worden bedreigd, duurde gister voort. In de gehele Bo rinage heerst grote consternatie onder de mijnwerkers, vooral nu bekend is geworden, dat de betrokken mijnen reeds binnen een half jaar zullen wor den gesloten. De socialistische mijnwerkersbond heeft een manifest uitgegeven, waarin er op wordt gewezen, dat de werk loosheid van de bijna ,7000 in genoem de mijnen werkende arbeiders ellende zal brengen over een derde deel der bevolking van deze zo bekende mijn streek. De Bond roept al zijn leden in de Borinage op vanaf 21 December het werk neer te leggen indien op dat tijd stip geen maatregelen zijn genomen om de mijnen in bedrijf te houden. Te vens heeft de Bond verzocht aan de regering beslag op de mijnen te lég gen. Ook de burgemeesters van de streek hebben de bevolking opgeroe pen met alle kracht te protesteren te gen de voorgenomen sluiting. Aan de vooravond van Kerstmisver- keren duizenden mijnwerkersgezinnen in angst over de toekomst. „De tol, die de mijnwerkers dit jaar met 200 do den hebben betaald, verdiende een be ter Kerstgeschenk", schrijft een der bladen. Het Hoge Gezagsorgaan van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal is ten zeerste verrast door de mede deling omtrent het geleidelijke sluiten van de bewuste mijnen, die deel .uit maken van de N.V. John Cockerill. Het H.G.O. was hierover niet ingelicht en het verontrust zich ten zeerste over deze plotselinge beslissing. De vrij ingewikkelde materie nopens de nieuwe huurwet, de desbetreffende uitvoeringsbesluiten en de per 1 Ja nuari 1954 ingaande nieuwe huurprij zen id voor het ministerie van Weder opbouw- en Volkshuisvesting aanlei ding geweest een brochure uit te ge ven, waarin de voornaamste uit de wet voortvloeiende vraagstukken in be knopte vorm worden behandeld. In een aanhangsel is een voorlopige lijst van de indeling der gemeenten met be trekking tot de verhogings-percentages opgenomen. De brochure zal begin vol gende week aan alle postkantoren ver krijgbaar zijn. yOLGENS de Washingtonse corres pondent van de New York Times zal de Amerikaanse regering binnen kort het publiek er van op de hoogte brengen, dat het vijandelijke agenten mogelijk is „zak"-atoombommen in Amerika binnen te smokkelen. De correspondent verklaarde, dat de regering de politieorganisaties beschrij vingen zal zenden van tenminste twee compacte atoombommen, die in een koffertje of in een diplomatieke tas vervoerd kunnen worden. Een jongeman te Potenza, Rocco Cerrone, weigerde met zijn ver loofde te trouwen. Het beledigde meisje ontvoerde, geholpen door haar moeder, de onwillige jonge man. Hij werd in de kelder van haar huis opgesloten, waar moe der en dochter, gewapend met een revolver, hem tot andere ideeën poogden te brengen. Gelukkig voor hem hadden zijn ongeruste ouders de politie gewaarschuwd, die hem uit zijn benarde positie bevrijdde. De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft gisteravond een amnestie wet goedgekeurd, waardoor 25.000 ge vangenen op vrije voeten zullen wor den gesteld voor het einde van het jaar. Zowel partisanen als fascisten on der de gevangenen zullen in vrijheid worden gesteld en een aantal dat zich thans nog schuil houdt, zal zich weer vrijelijk kunnen bewegen. Maar in het bijzonder fascistische leiders zullen buitengesloten zijn van het bekleden van openbare ambten. Een probleem, dat als nagenoeg on oplosbaar wo Tit beschouwd, is het vinden van werk voor de 25.000 per sonen ,die onder de amnestiewet vallen, gezien het feit, dat er reeds twee mil- lioen werklozen in Italië zijn. DE derde en de vierde stemming in het Paleis van Versailles ter verkiezing van een nieuwe Franse president hebben gister weer geen definitief resultaat opgeleverd, Geen der candidaten verkreeg een absolute meerderheid van stem men. Hedenmiddag om twee uur zal de vijfde stemming plaats heb ben. Bij de vierde stemming wa- De drukte in de omgeving van het Paleis te Versailles, waar de presidents verkiezingen plaats vinden Yvon Delbns een der candidaten, die een flink aantal stemmen bemachtigde op weg naai de zitting. Op de achter grond een deel van het enorme paleis. ren alleen de gematigd conserva tief, premier Laniel, en het socia listische lid van de Nationale Ver gadering Naegelen overgebleven. Laniel behaalde 408 stemmen en Naegelen 344 stemmen. De uitslag van de vierde stemming werd van nacht om twaalf uur bekend ge maakt. De vereiste absolute meer derheid was bij de laatste stem ming 460. De minister van Buiten landse Zaken, Bidault, had zich eerder op de dag als candidaat teruggetrokken. BIJ de derde stemming behaalde La niel 358 stemmen, Naegelen 313 en Del- bos 225. Bij de vierde stemming kre gen enkele andere personen nog een onbeduidend aantal stemmen. Het is nl. zo dat thans gestemd mag worden ook op personen, die niet officieel can didaat zijn gesteld. De verkiezingen hebben overigens het klassieke sta dium bereikt der Franse politiek, nl. de strijd van rechts tegen links. Nog nooit zijn, sinds de stichting der derde Franse republiek in 1871, meer dan twee stemmingen nodig geweest om een nieuwe president te kiezen Elf der vijftien presidenten, die sinds dien aan het hoofd van de Franse staat hebben gestaan, waren reeds bij de eerste stemming gekozen. In de vier overige gevallen waren twee stem mingen nodig. Het verloop van de stemmingen geeft wel weer welk een verdeeldheid er op het ogenblik in het Franse poli tieke partijleven heerst. Tussen de stemmingen door werd nog naarstig gespeurd naar andere candidaten voor het presidentschap. De radicalen pols ten nog eens senator Cornu voor een nieuw candidaatschap, doch hij wei gerde na overleg met enkele zijner par lementaire vrienden. De ervaren politi cus senator Henri Queuille schijnt zich tenslotte ook nog candidaat te hebben gesteld. Het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft de 44-jarige Leidse hoogleraar G. M. H. V„ wonende te Utrecht, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 7 dagen, omdat hij op 23 Januari jl., toen hij zeer gehaast het station te Lei den inliep, een spoorwegbeambte, die hem staande hield, een vuistslag in het gezicht had gegeven. De beambte had een sneetje in zijn gezicht opgelopen en had tengevolge van de vuistslag ne gen dagen lang niet gewerkt omdat hij last van duizelingen had. de procureur- generaal had een geldboete van f 100 subsidiair 25 dagen hechtenis gerequi- reerd. Volgens de correspondent neemt de regering aan, dat Rusland in staat is kleine atoomwapens te vervaardigen. Deze stap van de regering zou naar hij zeide ten doel hebben, het publiek zo veel inlichtingen over atoomwapens te verstrekken als de veiligheid toestaat. Opnieuw heeft zich een kettingbot sing voorgedaan op een Duitse snel- verkeersweg. Verscheidene personen werden Donderdag zwaargewond bij een botsing nabij Hannover, waarbij zeven personenauto's, een tankauto en een tien-tons vrachtwagen -betrokken waren. De tankauto, die in dichte mist op een auto van de posterijen was inge reden die even had stilgehouden, ont plofte, toen zij op haar beurt werd aangereden door de vrachtwagen. Bin nen enige minuten na de eerste botsing reden ook de zeven personenauto's op de ravage in. \\ET Islamietische comité te Ka- ratsji heeft gister aangekondigd, dat de Agha Khan op drie Febru ari gewogen zal worden op de spe ciaal hiervoor gemaakte ivoren weegschaal en zijn gewicht in pla tina zal ontvangen. De plechtigheid vindt plaats ter gelegenheid van de 75ste verjaar dag van zijn in functie treden als geestelijk leider van de Islamieten, Uit alle delen van de wereld zul len Islamieten bij de weging tegenwoordig zijn. De Agha Khan weegt 95 kilogram, welk gewicht in platina een waarde vertegen woordigt van ongeveer 1 millioen gulden. Koningin Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh zijn van de Fidzji-eilanden per watervliegtuig naar de Tonga-archipel vertrokken. fj ET begint er steeds meer naar uit te zien, dat December, wat de droogte betreft niet voor Octo ber en November wil onderdoen. Belangrijk meer dan 10 mm is er deze maand in onze kustprovincie nog niet gevallen. Een tweede bij zonderheid is de bovennormale temperatuur. Alle Decemberdagen zijn tot op heden nog warmer dan normaal verlopen. Een weinig ac tief regenfront waagt het weer eens om van Engeland komend de Noordzee over te steken. Dit front kan vandaag een weinig lichte regen veroorzaken. Van de Oceaan nadert weer een hoge- drukgebied, zodat het weer een rustig karakter zal bewaren. De kans op mist is bij deze weertoe- stand vrij groot. Vooral in het Oosten en Zuiden van ons land werd in de afgelopen nacht nacht vorst waargenomen. Maar de kou dere lucht wordt weer door een meer Westelijke luchtstroming verdreven. De temperatuur zal dan ook weer gaan stijgen. Al met al mogen wij van mooi winter weer spreken, al zou enige regen op vele plaatsen in ons land wor den toegejuicht. Verwachting tot morgenavond- PLAATSELIJKE OPKLARINGEN Zwaar bewolkt met aanvankelijk hier en daar nog enige regen of motregen, maar later plaatselijk opklaringen. Overwegend matige wind uit noordelijke richtingen. In de nacht en ochtend iets min der koud. Zondag: Zon op 8.45, onder 16.30 Maandag: Zon op 8.46, onder 16.30

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1