De vrouw in Joegoslavië heeft een moeilijk leven BW VICTORIA Wet op vervreemding van de landbouwgronden ssistente Mossadeq: drie jaar PTT zal gevaarlijke zendingen weigeren BRANDEWIJN Bijna 56000 vrij van T.B.C. DOKTERS Oprichting van een vleesfonds? Zwaar werk in de fa brieken en op het land Slordige landbouwers Weer clandestiene zender opgespoord T WATER Luister eens naar: Radioprogramma fA Pim, Pam Pom en de wonderlamp Op 21 December treedt in werking De rundveebeslagen ADELAIDE HUMPHRIES DINSDAG 22 DECEMBER 1953 (Van een speciale verslaggever). IN een Haags hotel hebben we haar ontmoet: mevrouw Nada Bozinovic, 36 jaar, woonachtig te Belgrado en moeder van drie kinderen. Een gewone vrouw weliswaar, maar toch een met een bijzonder beroep. Want deze Joegoslavische is sinds de oorlog lid van het Oppergerechtshof van haar land; de eerste en ook enige vrouw, die in dit machtige staatslichaam zitting heeft. Bovendien heeft ze nog een adviserende stem in de Raad van het ministerie van Arbeid, die zich voornamelijk met sociale kwesties bezig houdt. En dit is dan hetgene, wat mevrouw Bozinovic op het ogenblik doet. Vroeger, of beter gezegd: tien jaar geleden, was ze actief bij de partisanenstrijd betrokken, die in Joegoslavië op grote schaal tegen de Duitse bezetter werd gestreden. Ze was écn van de voor aanstaande figuren in het vrouwen-legerkorps, dat niet minder dan honderdduizend leden telde. Ze bereikte de rang van majoor en hield zich vooral bezig met het geven van omscholingscursussen op maatschappelijk gebied. OVER de vrouwenver zetsbeweging in haar land kan mevrouw Bo zinovic nog altijd met gloed en trots vertel len. Bijna drie millioen Joegoslavische vrouwen waren gedurende de oorlog in het verzet ge organiseerd, zij het niet allemaal in uniform. Het schoeisel en de uni formen der dappere Joegoslavische partisa- nen werden, tot de kno pen en veters toe, door deze vrouwen vervaar digd. Er waren vrou welijke sabotage-groe- pen, vrouwelijke koks, vrouwelijke koeriers, verpleegsters etc. De tol, die de Joego slavische vrouwen in deze heldenstrijd moes ten betalen, was dan ook uiterst zwaar. Van de 1.800.000 mensen, die als gevolg van de oor log met Duitsland het leven lieten, waren niet minder dan zeshonderd duizend vrouwen. En nu, acht jaar na de oorlog, hoe staat het nu met de Joegosla vische vrouw? Mevrouw Bozinovic zegt het voor zichtig: „We gaan langzaam vooruit, maar ■we zijn er nog lang niet. Vergeleken met de Nederlandse vrouw b.v. heeft de Joegosla vische vrouw een zwaar leven. Ze moet veel te hard wer-1 geland, Attlee, na terugkeer van een Mevrouw Bozinovic: de partisane, die rechter werd. ken en beschikt over veel te weinig hulpmiddelen. In theorie is ze welis waar gelijkgesteld aan de man, doch in de practiik klopt hier weinig van". En dan komen er cijfers; dorre cijfers weliswaar, maar toch uiterst veelzeggend. Realiseert u zich eens goed, lezer, wat het zou betekenen, als een kwart gedeelte van de Ne derlandse fabrieksarbeiders vrouwen waren. Welnu, in Joegoslavië is dit het geval. 25 procent van alle Joe goslavische fabrieksarbeiders behoort tot de vrouwelijke sexe. BÜ de landarbeiders ligt dit per centage nog heel wat hoger. Behoren zeven van de zeventien millioen Joegoslaven tot de landarbeidende klasse, vier millioen van deze zeven millioen zijn weer vrouwen. In Joe goslavië werken dus meer vrouwen dan mannen op het land. Zware ar beid, diè gepaard gaat met even zware arbeid in het gezin, dat van alle sanitair of andere technische hulpmiddelen verstoken is De vrouw in Joegoslavië moet niet alleen buitenshuis werken om het gezinsbudget te vergroten harde noodzaak dus maar ook al omdat m dit land arbeid van de gehuwde Vrouw als de gewoonste zaak van de Wereld wordt beschouwd. De voor vechtsters der vrouwenemancipatie vechten wanhopig tegen de tradities. Welke er in dit land bestaan. De vrouw in Joegoslavië heeft nooit meegeteld en vooral op het platte land is men nog steeds van mening, dat ze ook nu nog niet behoeft mee te tellen. DIT: de ondergeschikte plaats dus, die de vrouw in Joegoslavië ten Opzichte van de man inneemt, wordt wel op frappante wijze geïllustreerd door het in bepaalde streken nog steeds geldende gebruik, dat de vrouw niet naast de man mag lopen, doch achter de man.... De regering Stelt Weliswaar hardnekkige pogin gen in het werk om deze lelijke ge woonte te doen verdwijnen, doch yeel succes schijnt ze nog niet te hebben. Historisch schijnt in dit verband een voorval te zijn, dat wij korte tijd geleden de ex-premier van En- OPLOSSING KRU1SWOORDPUZZLE' Horizontaal: 1 kaper, 5 doods, 10 fez, 11 duo, 13 o.k., IS keg. 17 Let, 18 ma, 10 rek, 21 loper, 23 pad, 24 daar, 26 kaf, 27 alle, 28 n.a.v., 30 K.P.M., 31 valreep, 33 hek, 34 Ier, 37 Tiel, 39 z o.z., 41 loef. 43 oer. 44 Sinus, 46 bef. 47 It, 48 don, 49 sik, Sl me. 32 erf, 53 Lia, SS graaf, 56 bonus. Verticaal: 2 af, 3 pek, 4 ezel, 6 Oder, 7 Out, 8 do, 0 horde. 12 vadem, 14 Kea, 10 gok, 17 lef, 18 mal, 20 kan. 22 patroon, 23 plm., 25 Ravel. 27 appèl, 29 vak. 30 kei, 32 stolp, 33 her, 35 rob, 36 offer, 38 let, 89 zin, 40 zus, 42 Eem, 44 sofa, 48 silo, 48 dra, 50 kin, 52 en 54 au. antwoorden hersengymnastiek 1. Genoemd naar Calcutta In Voor- itidië, 'de bakermat der kalkoenen. 2. Zee-éénhoorn. 8. Schrijfster. 4. Rus sische hazewindlhond). 5. Zuid. ge deelte van Zuid-Amerika (ArgenWins grondgebied) 6. Door het inwalsen van een krijtlaag met bindmiddel 7. Op Iwoshlma 8. De Hoang-ho of Gele Rivier: herhaaldeijk overstroomd en ver- aldord van loop, waardoor grote verwoes tingen werden aangericht 9. Rechter. 10. Kleine, ronde vijl: plantje: Insecten- larve, korte vacantie in Joegoslavië, hoor den vertellen. In een streek, waar de vrouw nog altijd achter de man loopt, merkte een regeringsambte naar eens een boer op, die achter in plaats van voor zijn vrbuw liep. Toen de ambtenaar de boer met deze zo zeer gewenste breuk met het verleden wilde feliciteren, antwoord de deze laconiek: „Ik hou helemaal niet van breken met het verleden, meneerMjjn vrouw loopt al leen voorop, omdat hier nog land mijnen moeten liggen Erger dan de behandeling van een slaaf dus, maar voelt de veelal on geletterde Joegoslavische boeren vrouw dit ook zo? Mevrouw Bozino vic geeft hier een antwoord op, dat ons inziens voor zichzelf spreekt: „Ik weet van vrouwen", zegt ze, „die als goede Mohammedanen altijd bui tenshuis een sluier hebben gedragen. Toen de regering de sluier echter in 1950 verbood, nebben ze zich niet meer in het openbaar durven verto nen. Ze blijven liever hun hele ver dere leven in huis zitten, dan dat ze in het publiek hun gezicht laten zien „Holland is een rijk land", zegt mevrouw Bozinovic tenslotte. En ze illustreert dit weer met cijfers, die op zichzelf weinig zeggen, 'maar die er, in vermaterialiseerde vorm, als volgt uitzien: Voor een costuum van middel matige kwaliteit moet de gemiddel de Joegoslavische arbeider vijf we ken werken: voor een goed costuum van geïmporteerde stof zelfs vier maandenEen paar slechte schoenen kost een weekloon; een paar goede schoenen twee week lonen Alleen wonen is goedkoop, of al thans niet duurder dan in Neder land. Maar dat komt dan ook door de ook in Joegoslavië geldende huurstom die, evenals in Nederland, een subsidie van de huiseigenaren aan de huurders betekent. £)E gezondheidscommissie voor dieren van de Stichting voor de Landbouw heeft een brief ontvangen van het hoofdbestuur der PTT, waarin ge klaagd Wordt over de verpakkingen der zendingen die vaak door veehou ders aan postkantoren worden aange boden. De gezondheidsdiensten ont vangen geregeld pakketten waarvan de inhoud bestaat uit dode dieren of uit zieke organen van gestorven dieren. Volgens de PTT worden deze pakket ten meermalen in beschadigde toestand op het postkantoor van de plaats van bestemming ontvangen. De verpakking is doorgaans onvoldoende. Meestal wordt alleen pakpapier gebruikt, soms alleen maar een krant. Dit papier is dan dikwijls met bloed doortrokken. Het komt ook voor, dat delen van dode beesten door de verpakking naar bui ten steken. Door deze slechte verpakking ont staat bij het vervoer gevaar voor be smetting van andere zendingen. Ook de gezondheid van het PTT-personeel, dat met de behandeling van deze pak ketten is belast, kan hierdoor worden bedreigd. Dergelijke zendingen kunnen het beste verpakt worden in dozen van stevig karton, die aan de binnenzijde met vetvrij papier zijn beschermd. In het vervolg zullen zendingen, die niet op een afdoende manier zijn ver pakt, worden geweigerd, aldus het hoofdbestuur van de PTT. Gisteren hebben opsporingsambtena ren van PTT, in samenwerking met de Rijkspolitie te Slochteren en de ge meentepolitie te Hoogezand, te Lopper- sum de clandestine zender „Zorro" op gespoord en in beslag genomen. Proces verbaal werd opgemaakt tegen de 25- jarige schoenklompenmaker H. K. te Hoogezand, de 23-jarise loswerkman R. S. te Slochteren en de 41-jarige vis- venter J. W. te Loppersum. d u l a iv i ullt c-GE L./-» natuurlijk kron water (Advertentie. Ing Med.) Z1GEU N ERMELODIEëN VAN ANTONIN DVORAK. Wie een liefhebber is van de weemoedige en hartstochtelijke muziek van de Balkan zal aan dit programma stellig veel genoegen beleven. De liederen worden gezongen door de bekende alt Annie Woud met pianobegeleiding van Henk Bijvanc k. Woensdag 19.25 uur over Hilversum 1, 402 meter). h'AMERO SARO CONSTANTE UIT „1L RE PASTORE" van Wolfg. Amad. Mozart. De opera's van Mozart behoren tot de schoonste composities ven deze meester. Vooral de aria's zijn qua vormgeving en melodische wen dingen juweeltjes en stellen zan gers en zangeressen in de gele genheid alle vocale mogelijkheden te benutten. Bovengenoemde aria wordt gezongen door de wereld beroemde sopraan van de Weense Staatsopera Irmgard Seefried. (Woensdag 19.50 uur over Hilver sum 1 402 meter). WOENSDAG 23 DECEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 930 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Strijkkwartet. 10.30 Morgendienst, 11.00 Gram. 11.10 „Het bewijs", hoorspel. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram. 12.37 Vierde adventsstonde. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13 20 Metro- oole-Orkest en solist. 14.00 Kerkdienst voor de Kon. Nederl. Marine. 15.30 Voor de jeugd. 16.30 Kerstviering van de Ko ninklijke Familie. 17.30 Orgelconcert. 18.00 Gram. 18.15 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 RVU: Prof. Dr. W. den Boer. „Beschou wingen over de vraag of onze beschaving haar ondergang tegemèet gaat". 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Beek- bespreking. 19.25 Zlgeunermelodlëen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Interkerkelijke Ker-.twijdlng. 21.30 Gram. 21.35 Plano- recital. 22.00 „Ervaring en perspectief", causerie. 22.15 Gram. 22 30 Twee violen en orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Kerst dienst v. d. Hongaren. 23.45—24 00 Gram. HILVERSUM II. 298 m.: 7.00 VARA. 1A00 VPRO, 10.20 VARA, 19.00 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym, 9.10 Gram. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12,00 Accordeonorkest en solist. 12.30 Land- en Tuinbouwmedede lingen 12.33 Voor he platteland. 12-38 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Ten- 'toonstellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.45 „De weg omhoog", causerie. 14.00 Voor de kinderen. 15.45 Voor de zie ken. 16.30 Kerstviering van de Ko ninklijke Familie. 17.30 Gram.muziek. 17.45 Vara-varia. 17.50 Regeringsuitzending: P. G. Wcng: „Sociale zorg in Suriname". 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Ac tualiteiten. 18.30 Lichte muziek. 18 50 Voor de kinderen. 19.00 Kerstfeest voor de kinderen. 20.00 Nieuws. 20.05 Parle mentair overzicht. 20.15 Marinierskapel. 22.50 „Moederlegende", hoorspel. 21.30 Strijkkwartet. 22.00 „Een rechte weg naar oorlog", causerie. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Vocaal dubbelkwartet. 23.00 Nieuws. MMPHR RB (Advertentie Ing. Med.) 204. Mevrouw Babbelgraag was door het dolle heen, omdat ze de wonder lamp te pakken had weten te krijgen. „Zo en nu nu zal ik jullie eens een nummertje toveren laten zien", riep ze stralend. „Allemaal goed opgelet en een beetje stilte, wat ik jullie verzoe ken mag". Nu dat was niet nodig, want niemand deed een mond open. Ze ke ken haar alleen maar aan, met ont hutste en verontwaardigde blikken. Maar daar trok de barones zich niets van aan. „Oh, daar is dat lieve jon getje weer", vervolgde ze, toen Ali voor haar stond. „Lief tovenaars mannetje, tover jij eens voor me,... ja wat eigenlijk...." De baronesse dacht even na. „Nou goed, het eerste dat me voor de mond komtik weet het aleen grote slagroom taart!" Nauwelijks had ze de woorden uitgesproken of een grote taart vloog haar midden in het gezicht, zodat de slagroom haar om de oren spatte! Ali, die er helemaal niet van hield om als tovenaarsmannetje te worden aange sproken, had de woorden van de baro nes letterlijk opgevolgd en haar een taart voor de mond getoverd! Ja, hij kon goed en.... slecht toveren, die Ali!.... De datum van inwerkingtreding van de wet op de vervreemding van land bouwgronden is bepaald op 21 Decem ber 1953. Met ingang van deze da urn heeft men voor een overeenkomst tot overdracht van landbouwgronden en van de daarbij behorende opstallen en voer een overeenkomst tot vestiging, wijziging, verlenging of overdracht van een zakelijk recht op landbouwgron den, de voorafgaande goedkeuring van de grondkamer nodig. Deze goedkeu ring heeft betrekking op de prijs, die voor het land of het zakelijk recht op het land verschuldigd is. alsmede op de landbouwkundige gevolgen van de overeenkomst. Verder breekt de wet voor land- en agrarische opstallen mei de prijsbasls 9 Mei 1940 en schrijft voor, dat voor de bepaling van de hoogst toelaatbare tegenprestatie wordt ui) gegaan van de netto pachtwaarde. Tevens zijn er nadere algemene re gelen gekomen ten aanzien van de hoogst toelaatbare tegenprestatie. Wat de landbouwkundige toetsing betreft, door de toetsing aan een aantal in deze wet opgenomennormen wordt beoogd een verdergaande versnippering en een Begin November waren 55.998 Neder landse rundveebeslagen vrij van runder- tuberculose. Ruim 23.000 hiervan wa ren een jaar eerder gesaneerd, dan krachtens het schema verplicht was. Daarentegen waren 1864 veehouders te laat met het saneren van hun veebesla gen, zodat zij niet meer in aanmerking kwamen voor uitkering van de extra heffig of van slachtpremies. In October van dit jaar werden 12319 zieke dieren ter slachting aangeboden, waarmede het totaal sinds 20 Mei 1951 is gestegen tot 237.777. De totale inkomsten van het Natio naal Fonds TBC-bestrijding bedroegen 55.5 millioen gulden, waarvan 26 mil lioen uit de ECA-tegenwaardefondsen en de rest uit heffingen. Tot October van dit jaar is door het fonds 25,5 mil lioen voor de sanering besteed. Aan spaarheffing <55 cent per 100 kg melk) is in totaal ontvangen 17,9 millioen, waarvan ruim 7 millioen weer is uit betaald. DOOK: 19) En die had ze dan ook. Pas nadat ze hem verteld had. dat een vriendin van haar, een meisje met wie ze werkte, in moeilijkheden verkeerde en dat ze graag bad, dat Ben hen in de tearoom ontmoette, zei ze: „Je bent toch niet boos op me, is het wel Bengy?" Ze deed haar slem buitengewoon warm klin ken, zoals alleen Janice dat kon. Die die-'e oprechte warmte maakte, dat men direct partij voor haar koos. Maar hij was niet van plan zich zo maar gewonnen te geven. „Ik vond het niet leuk", zei hij. „Ik zal proberen het je uit te leg gen", begon ze Maar hij coupeerde dat door te zeggen: „doe geen moeite! Daar is het nu wel wat laat voor". Hij wist dat dat grof klonk, maar hij was et niet rouwig om. Hij was ernstig aan het denken gegaan sinds de avond dot ze hem in de Steek had gelaten. Het was niet zozeer het feit dat zijn ijdel- heid was gekwetst, als wel dat hij be sefte. dat hij eigenlijk een sukkel was Ieder kerel die in vlam stond voor een meisje en dat vuurtje brandende had gehouden, dwars door de hitte en de verschrikking van de oorlog heen er het weer mee naar huis had genomen om het aan haar voeten te leggen mtt als enig resultaat onverschilligheid Harerzijds, was een sukkel. „Dat hoop ik niet", antwoordde ze „Maar kom nu gauw hier. Bengy. dan ben je een beste. Dit is werkelijk be langrijk" Waarmee ze had opgehangen; en hij had gehoorzaam gevolg gegeven aan haar verzoek. Hi.i was niet van plan om de sukkel te blijven uithangen om gunsten te bedelen of als een hondje haar hielen te likken en ieder bevel op te volgen; maar er was iets dringends in Janice's stem geweest. Het moest wel iets belangrijks zijn. constateerde hij humorloos, wanneer Janice zich tot hem wendde om hulp Ze was zo'n zelfstandige dame gewor den gedurende de tijd, dat hij een oor log had helpen winnen, dat het wel dringend moest zijn, voordat zij een S.O.S. zou uitzenden. En dat bleek dan ook wel het gev 1. Ben was --en lam als h°t kinderen betrof en bovendien moest iedere man toch wel in ozijn hart zijn ge troffen bij het zien van dio arme moeder. Ze zag er geslagen en wan hopig uit. Hij vertelde mevrouw Mc Rae, it hij niets kon beloven, maar zijn best zou doen. „Ik heb ee.. vriend," zei Ben, „hij werkt bi; de krant en hij is geweldig Hij heeft een gave om in alle hoekjes en gaatjes te snuf felen. En ik beloof t' mevrouw Mc Rae, dat hij er zijn mond over zal houden Hij is het soort kerel, waai je op kunt rekenen." Eileen Mc Rae scheen genoeg te hebben aan Ben's woorden Misschien was het zijn gezicht Alleen door naai hem te kijken wist je al, dat i open kaart speelde met iedereen Er was niets geniepig' in hem „Prachtig," zei Eileen, „dank u wel." De hoop Was nog niet in haar ogen weergekec-a naar ze kon ten minste haar hoofd weer oprichten „Bedankt u m? nog niet," zei Ben ernstig „Zo iemand Ëdia-Mae kan vinden dan het Ben," Janice. „Het best een tijdje duren, maar ik wist wel dat jij zou weten hoe je het moest aanpakken." Ze dankte hem ook met haar ogen. Dat is het nu juist, dacht hij, ze weet niet wat ze een man aandoet door zo naar hem te kijken Juist het feit dat ze het niet wist, deed het 'm. Maar haar d; nkbetuiging wilde hij ook niet aanvaarden, alvorens hem te hebben verdiend. Hij was er echtei blij om en voelde zich een beetje in zijn eer hersteld, doordat Janice en dat Ierse meisje vertrouwen in he toonden. Toch was hij niet van plan weer een sukkel te gaan worden en zich te laten vermurwen. „Ik \-eet nog niet, hoe ik zal be ginnen," bekende hij. „We moeten echter ergens beginnen en Ed dat is die krantenvriend van wie ik jul lie vertelde is een even goed uit gangspunt als welk ook Misschien krijg ik nog een helder idee Misschien ook niet. Maar tijd zal het zeker kosten Hij keek Eileen Mc ae aan. „Kop op," zei hij met zijr brede, vertrouwenwekk- .de gliml""h, die zelfs aan de meest troosteloze nog moed zou hebben g-schonken. „Zodra ik kan, zal ik contact met u zoeken." Eileen slaagde erin flauwtjes te glimlachen. Ze hield nog steeds een vochtig vodje van een zakdoek, haai door Janice gegeven, in haar hand geklemd, maar ze uilde niet meer „Ik 'al het proberen Het was de belofte van haar kant om haar uiter ste best te doen Samen wandelden ze naar de toegang tot de onder grondse waai E'leei. zo't afdalen om een trein naar de buitenwijken te te men Ze trachtte r g iets te zeggen voor ze hem v rliet, maar ze kon hel met Han ogen zich iet *ra- n'en en de woorden kwamen haai dichtgesnoerde keel r'"t i Janice schudde haar hoofd en streelde .lean's hand „Hindert niet," zei ze „Ik ver cht je morgen hij de d -kter." voegde zij erbij en ze et het klinken als een bevel Ze 1st dat het betel voer Eileen was om de dagelijkse routine te blijven volgen. Nadat Eileen een poging tot een knikje en een glimlach had gedaan en de ondergrondse haar had ver zwolgen, zei Janice tot Ben: „Arme stakker. Ik wist wel dat ze dapper was; ze zal zich wel redden, wanneer ze uit deze ellende ontsnapt is. Eigen lijk is zo'n schok een goed ding; het verdooft je zintuigen. Je gaat verder als een slaapwandelaar, beweegt je automatisch. Pas wanneer het voorbij is ontwaak je en begint te voelen. Dan wordt het pas echt naar". ..„Hoe weet je dat?" vroeg Ben langs zijn neus weg. Hij paste zijn lange stappen aan de hare aan toen ze zich omdraaiden om naar haar straat terug te lopen. „Ik ben verpleegster",- hielp Janice hem herinneren. „Ik wist wel dat een verpleegster verstandig moest zijn, maar ik dacht dat je zó verstandig niet kon zijn zon der bittere eigen ervaring" Janice vertelde hem niet of eigen ervaring haar kennis had verrijkt of niet. Ze sloegen haar straat in en ze zei: „Ik zou je wel vragen om bin nen te komen. Ben, maar „Heb geen tijd", onderbrak hij. „het zal moeite genoeg kosten om Ed te pakken te krijgen Hi.i is een gladde kerel maar misschien kan ik hem op dit uur van de dag aan een zekere bal vinden. Een rauwe tent maar Ed is dan ook een rauwe kerel" „Dat bedoelde ik ook", zei Janice Ze stonden voor het afgesloten gras perkje, dat het kleine huis wat meer naar achteren plaatste dan zijn impo sante burerl. Het perk was niet langer groen, maar de kleine dennetjes in hun potten gaven toch oen aardig, vrien delijk effect Vrolijk licht stroomoc uit de smalle hoge ramen Het was al- tijd gezellig om thuis te komen dacni Janice. Misschien had ik die arm: Eileen niet alleen terug moeten sturen naar die lege flat Ik had haar mee naar huis moeten nemen. Maar dat zou explicaties aan de familie met zich mee hebben gebracht en dat zou Ei'eei nog niet hebben kunnen verdragen (Wordt vervolgd) achteruitgang in de verkavelingstoe stand der bedrijven te voorkomen. Naast de prijs- en landbouwkundige toetsing regelt de wet het voorkeurs recht van de pachter, zowel bij onder handse als bij openbare verkoop. De georganiseerde landbouw heeft zich bij monde van het bestuur van de Stichting voor de Landbouw uitgespro ken voor het oprichten van een vlees fonds en voorstellen dienaangaande ge daan. Indien dit fonds door het Bedrijf schap van Vee en Vlees onder goed keuring van de minister van Landbouw wordt ingesteld, dan zou naar mening van de Stichting voor de Landbouw geld kunnen worden gevonden uit het verschil tussen de overname- en de richtprijzen van baconvarkens, indien de richtprijs hoger is, dan de over nameprijs. Voorts zou men middelen kunnen trekken uit eventuele heffin gen bij Invoer of uitvoer van varkens vlees in verse of verwerkte vorm, als ook van rund- of kalfsvlees. Het hoofd bestuur is van oordeel, dat het aan deel van de varkenshouderij in de op brengst van monopolieheffingen op voedergranen eveneens in het fonds zou moeten worden gestort. Over het algemeen acht de Stichting voor de Landbouw het wenselijk, in dien op varkensvlees geheven gelden ook weer aan de varkenssector ten goede zouden komen en dat dus ook de rund- en kalfsvleessector uit eigen middelen zou worden gefinancierd. Alleen als bijvoorbeeld een daling van de rundveeprijzen zodanig sterk zou zijn, dat een aanwijsbaar nadelige in vloed op de prijzen van varkensvlees zou ontstaan, dan zou overheveling van gelden mogelijk moeten zijn. Een voorstel tot het oprichten van een vleesfonds is door het hoofdbestuur aan de minister en aan het bedrijf schap voorgelegd. (Vervolg van pag. 1) Dan zal u mijnheer de openbare aan klager, die mij beklaagde nummer een „vijand nummer een van Engeland" heeft genoemd, namen, die ik als een eer beschouw, uw loon ontvangen. Ik heb naar neutraliteit gestreefd om noch het Westen, noch het Oosten een voorwendsel te verschaffen om ons land te vernietigen. En hij besloot zijn rede met de woorden: Mannen en vrou wen van Perzië, blijft uw nationale strijd voeren, ons zal de zege zijn. Allah zal ons helpen. MUH. REZA SJAH pleit voor zijn vijand Later werd bericht, dat Mossadeq zijn gevangenisstraf in eenzame opslui ting moet doorbrengen. Brigade-gene raal Uiahi werd tot twee jaar discipli naire straf ui uitzetting uit het le er veroordeeld op beschuldiging van po ging tot omverwerping van net regie® van de Sjah. De verdedigei van Mossadeq heen appèl aangetekend bij het hoog mm" tair gerechtshof. Mossedeqs hoofd zonjj in zijn schouders toen het vonnis wera uitgesproken.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2