De Franse overheid vreest een uitbarsting bij het volk Russisch goud helpt de Britten uit de schuld Antwoord Laniel niet langer candidaat Atoomnota van Moskou geeft hoop op ernstig gesprek Woensdag 23 Dec. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 302 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN DONAUPONT werd AANGEVAREN In mist door Fins schip Mau-Mau-generaal gedood Moskou en Djakarta gaan ambassades vestigen De Sovjets kopen textiel en schepen Diverse Engelse missies naar Moskou Ouwerkerk komt boven water Aantal stakingen neemt toe Friese kampioen stier naar Frankrijk Hij bracht f 75.000 op Treinbotsing te Nijmegen Molotov zal wel naar Berlijn komen F. Dulles sprak voor de Amerikaanse pers WEERBERICHT Directie: J.BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Te], 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3330 Postgiro 187294 TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling Weekabonnementen 0.4b per maand 2.02 per kwartaal 6.05 plus incassokosten ALKMAARSCHE COURANT In dichte mist is gisteravond circa half acht het Finse ms. „Eckera" bü de Hembrug in aanvaring gekomen met de Maandag in gebruik genomen Donaupont. De pont zat reeds voor tweederde in de haven toen het Finse schip haar met de steven raakte, waardoor een hokje waar de bemanningsleden bij slecht weer beschutting vinden, enigs zins werd ontzet. De „Eckera" kwam met stukgoed van Amsterdam en was op weg naar Hamburg. Het pontver- keer over het Noordzeekanaal heeft geen stagnatie ondervonden. Kikoejoes van de binnenlandse gar de hebben gisteren de Mau Mau „ge neraal" Matanjago gedood. Hij was lid van de oorlogsraad van „veld maarschalk" Dedan Kimathi. Drie van zijn metgezellen, onder wie zijn vrouw, zijn gevangen genomen. De gardes en politie, die zich bij het paleis van Versailles hadden opgesteld om de nieuwe president met eerbetoon naar Parijs te bege leiden, zijn evenals het publiek het wachten na zoveel vergeefse aagen ook bijzonder moe Een als keu kenwagen ingerichte jeep rijdt regelmatig langs de vermoeide en •door de kou verkleumde mannen, die zich wel iets anders hadden voorgesteld dan dit eentonige wachten Nadat van de zijde van het Indo nesische ministerie van Buitenlandse Zaken was bekend gemaakt, dat het Kremlin gunstig heeft gereageerd op een verzoek van Indonesië een am bassade in Moskou te vestigen, heeft gisteren de Russische minister Molo- tov. verklaard, dat de Sovjet-Unie bereid is met Indonesië ambassadeurs uit te wisselen. Het Italiaanse stoomschip „Versilia" heeft gisteravond geseind, dat het ten gevolge van de mist genoodzaakt was op de Noordzee voor anker te gaan. Men doet in financiële kringen te Londen opmerken, dat de Sovjet-Unie door haar grote goudverkopen aan de Bank of England in feite Engeland helpt zijn schuld aan de Ver. Staten en Canada af te lossen. Op 31 December a.s. is de Engelse regering de betaling verschuldigd van een bedrag van 180 millioen dollar als jaarlijkse aflossing en rentebetaling uit hoofde van de in 1946 van Amerika en Canada ontvangen leningen, die teza men 5 milliard dollar bedragen. De laatste weken zijn er te Londen minstens vijf Russische goudzendingen per vliegtuig aangekomen. Omtrent de waarde van deze zendingen worden van officiële zijde geen gegevens ver strekt, doch in financiële kringen ge looft men, dat de totale waarde der zendingen 55 millioen bedraagt. De mogelijkheid van nieuwe goudzendin gen vóór het einde van het jaar wordt niet uitgesloten geacht. De goud- en dollarreserves van het sterlinggebied, waaruit Engeland voor zijn schuldaflossingen moet putten, zijn in de loop van dit jaar met ongeveer 650 millioen dollar gestegen. Het tem po van de maandelijkse stijgingen is echter in de tweede helft van dit jaar aanmerkelijk langzamer geworden en zónder de hulp van het Russische goud zouden de reserves in de loop van De cember een aanzienlijke daling heb ben ondergaan. Het is duidelijk, dat de Sovjet-Unie behoefte heeft aan sterling en andere Europese deviezen voor de financie ring van haar aankopen van ver- bruiksgoederen. Met grote belangstel ling wordt te Londen opgemerkt, dat de Sovjet-Unie steeds meer koopvaar dijschepen in Westeuropese landen koopt. Men veronderstelt, dat de Sov jet-Unie door koopvaardijschepen in het buitenland te kopen beoogt haar scheepsbouwcapaciteit uitsluitend te gebruiken voor de bouw van oorlogs schepen. Voor de financiering van haar aan kopen spreekt de Sovjet-Unie niet al leen haar goudreserves aan, doch ver koopt zij ook zilver en verschillende materialen van hoge strategische waar de, zoals platina, mangaan en chroom aan het Westen. De Sovjet-Unie toont de laatste tijd grote belangstelling voor de aankoop van textielmachines. On langs heeft zij in Engeland een bestel ling ter waarde van ruim 10 millioen gulden voor dergelijke machines ge plaatst. Naar verwachting zal een de legatie van de Engelse machine industrie zich in Januari naar Moskou begeven om contracten te tekenen voor de levering van machines ter waarde van meer dan 100 millioen gul den. Tegellijkertijd zal een missie van vertegenwoordigers van andere Engel se industrieën naar Moskou gaan. Na tien maanden werd Ouiver- kerk op Duiveland uit zijn iso lement verlost. De familie Van Oeveren op de terugweg naar „huis" in het dorp, langs de sinds enige dagen drooggevallen en nog niet vrijgegeven Molen weg, die van Zierikzee naar Ouiverkerk loopt. waardiging bij het publiek. In de na bijheid van het paleis te Versailles worden troepen in reserve gehouden. Deze vrees van de overheid bleek gis teren hieruit, dat het televiseren van de rumoerige congresvergadering van gistermiddag, waarop werd besloten PREMIER JOSEPH LANIEL, die bij de tien stemmingen ter verkrij ging van een nieuwe president voor Frankrijk steeds met het hoog ste aantal stemmen uit de bus kwam (één keer was hij op 22 stemmen na zelfs over de „streep"), heeft gisteren in de loop van de dag mede gedeeld, dat hij zich zal terugtrekken als candidaat. Dit ten behoeve van een andere conservatieve candidaat, waarvan de naam nog niet bekend werd gemaakt. Laniels terugtrekking betekent, dat hij opnieuw een concessie heeft gedaan. Maandagavond zei hij, dat hij zich terug wilde trekken als alle partijen van zijn regering het eens werden over een bepaalde candidaat. Thans heeft hij zich bereid verklaard terug te tre den zonder de volledige instemming van de radicalen. Deze zijn nl. ver deeld. Sommigen willen president Auriol weer als candidaat, anderen Herriot en een ander deel Henri Queuille. Er is gisteren niet gestemd. Teneinde de partijen meer tijd te geven om een uitweg uit de impasse te zoeken, vroegen de socialisten eerst hedenmiddag weer te stemmen. Onder hevig misbaar eisten de afgevaardigden van de rechtervleugel, dat de vergadering toch 's avonds (gisteravond) zou worden voortgezet. Toen de afgevaardigden en senatoren door elkaar „voor" en „tegen" schreeuwden, kwam voorzitter Le Troquer met het compromisvoorstel nu hedenmorgen om tien uur over te gaan tot de elfde stemming, het geen werd aanvaard. jQIT ALLES geschiedde, nadat de voor zitter van de Verenigde Vergadering, André le Troquer, gistermorgen een poging had gedaan om de partijen te verzoenen. Hij probeerde een geheel nieuwe candidaat te zoeken, die ook de steun van de socialisten zou krijgen. Doch ook deze besprekingen bleven zonder succes. De socialisten zullen waarschijnlijk hun candidaat Naegelen handhaven, tenzij hun oproep om alle candidaten terug te trekken en een be roep te doen op president Auriol, ge hoor vindt. Op het paleis van Auriol in Parijs worden voortdurend ontelbaar vele brieven bezorgd, waarin de schrij vers de president verzoeken maar »an teblijven. De communisten hebben gezegd, dat zij alles zullen doen om een candidaat gekozen te krijgen, die tegen het Euro pese Legerplan is. Het merendeel der radicalen schijnt in te willen stemmen met de oproep van de socialisten be treffende Auriol. Ook de (katholieke) volksrepublikeinen en de orthodoxe gaullisten, die tot dusverre premier Laniel steunden, hadden gisteravond nog geen nieuw standpunt bepaald. CINDS vorige week Donderdag is tien maal gestemd zonder dat dus een resultaat werd bereikt. Men tracht nog een „nationale" candidaat te vinden voor de stemming van vandaag. Al die tijd waren de ministers en het gehele parlement aan Versailles gebonden en moesten de bestuurszaken door de vas te ambtenaren worden afgedaan. Minis ter van Buitenlandse Zaken Bidault kon Maandag ternauwernood een paar uur vrijmaken om een nota van de Rus sische ambassadeur in ontvangst te ne men. Ambtenaren van het kabinet be wegen zich de gehele dag in ijltempo per auto tussen Parijs en Versailles om de ministers dringende stukken te laten tekenen. In regeringskringen vreest men een of andere uitbarsting van de veront- de volgende stemming tot vandaag uit te stellen, werd verboden In verschillende takken van bedrijf is ai onrust aan de dag getreden. Er zijn stakingen bij de posterijen, het vliegwezen en ook de wijnboeren worden weer opstandig, evenals van de zomer. Het publiek steekt zijn ver ontwaardiging over „het circus" van Versailles niet onder stoelen of ban ken. Een assuradeur te Lyon wekte zijn stadgenoten op de vlag halfstok te hijsen. Ook onder de parlementsleden zelf is de sfeer geladen. Over cn weer wor den felle beschuldigingen geuit. In de wandelgangen hoort men de namen Herriot en Auriol vaak noemen. Velen hopen dat een van beiden zich beschik baar zal stellen als men het over geen andere candidaat eens kan worden. Gisteravond werd vernomen, dat het (communistische) algemene vakver bond en de onafhankelijke vakvereni gingen de postbeambten hebben opge roepen onmiddellijk het werk neer te leggen en dit niet te hervatten vóór eerste Kerstdag om 20 uur. Dagenlang stond premier Laniel aan de kop bij de stemmingen voor een nieuwe Franse president. En het spreekt vanzelf, dat de familie Laniel ook in Versailles aanwezig was om het moment af te wach ten, waarop de heer Laniel tot pre sident zou worden uitgeroepen. Hun steeds stijgende verwachting is niet in vervulling gegaan. In het midden mevr. Laniel. £)IRECT na de grote najaarskeuring van het Fries Rundvee Stamboek te Leeuwarden, waarbij het puikje van Frieslands stieren in de ring verscheen en de stier „Sudhoekster Piet Eduard" van Th. J. Oostenbrug van Lieve Vrou wenparochie voor de vierde maal in successie het kampioenschap had be haald, werden onderhandelingen aan geknoopt met vertegenwoordigers van een Frans K.I.-station. Naar later be kend werd, was de stier voor nagenoeg 75 mille verkocht. Thans is het dier op reis naar zijn nieuwe vaderland. De stier wordt op de tocht naar de K.I.-vereniging te Nagelles sur Escant vergezeld door zijn verzorger, de heer S. Halbertsma. Bij de afreis werd „Sudhoekster Piet Eduard" het beste „toegewenst" door zijn baas en door de secretaris van het Fries Rundvee Stamboek, ir H. G. A. Leignes Bakhoven. Op het emplacement te Nijmegen is gisteravond de dieseltrein van 8.05 uur in de richting Den Bosch kort na het vertrek in zijdelingse aanrijding geko men met een stoomlocomotief. Van het treinstel ontspoorde het voorste draai- stel, van de locomotief een tenderas. Er kwamen geen persoonlijke onge lukken voor. De reizigers zijn met ruim een half uur vertraging met een ander treinstel vertrokken. De oorzaak van de aanrijding is nog niet bekend, doch houdt waarschijnlijk verband met de dichte mist. £)e Sovjet-regering heeft dus inder daad geantwoord op het voorstel van president Eisenhower inzake het openen van geheime of diplomatieke besprekingen om te komen tot een aan vaardbare oplossing van de atoom bewapeningswedloop. Uit de Russische antwoord-nota blijkt wel, dat ook de Sovjet-Unie het zou toejuichen, indien aan het samenstellen van atoom wapens voor massavernietiging een einde zou komen. Bij een nadere beschouwing van de woorden, welke de Sovjet-regering ge bruikt, zal men wellicht opmerken, dat Moskou nog niet geheel en al van de politiek van „eisen" is afgestapt. Dit neemt niet weg, dat wij beslist niet het recht hebben de nota al weer da delijk met wantrouwen tegemoet te treden. Wij stellen vast, dat zowel de Ver enigde Staten als de Sovjet-Unie een regeling van de atoomkwestie een eerste stap op weg naar de ware vrede achten. Menselijkerwijs gesproken zou men hieruit moeten afleiden, dat nu het doel zo duidelijk is gesteld en als begerenswaardig geschilderd op een conferentie van de betrokken lan den de middelen moeten kunnen worden gevonden om gunstig resul taat te bereiken. Misschien kan men zelfs constateren, dat het thans de plicht is van de staatshoofden en diplomaten een op lossing te vinden en dat zij tot in de diepste diepte falen, indien zij niet zouden slagen. Dat zij zich zouden kenmerken als waardeloze stakkerds, indien het nu gelegde fundament met hecht genoeg zou blijken om de vrede op te bouwen, of dat zijgeen vrede voor allen zouden wensen. Bij vorige gelegenheden hebben wij al eens opgemerkt, dat grote zaken nimmer tot stand komen op een basis van wantrouwen. De grootste diplo maat is niet hij, die achter een pro bleem steeds een andere kwestie ziet, maar die het vertrouwen kan op brengen, dat alle mensen ter wereld een grondige afschuw van oorlog en vernietiging hebben. Wie (als wij) gelegenheid heeft ge had eens ver in de wereld rond te kijken; wie de kans heeft benut met tallozen van verschillend ras en poli tieke jovertuiging van gedachten te 'wiss'ëleri o'vêr tie" vraagstukken, welke' ons beroeren, dievzal naar huis terug gekeerd zijn met de zekerheid, dat er meer onderling begrip, meer gevoel voor eikaars standpunt, meer ver draagzaamheid in de wereld leven dan de politieke geschillen zouden doen denken. In de weken, dat wij het Verre Oosten bereisden, stoof ook de vice-president der Verenigde Staten, Nixon, langs de hoofdsteden van de wereld. Zijn opmerkingen aan het slot van zijn reis aangaande het ge loof van alle mensen in een betere samenleving kunnen wij volledig tot de onze maken. Op grond hiervan zouden wij slechts willen verklaren, dat het antwoord van de Sovjet-Unie aan president Eisen hower zeker een nieuwe kans biedt. Wie zich realiseert hoeveel werke lijke kansen men ongebruikt heeft laten voorbijgaan, kan niet anders dan hopen, dat de staatslieden nu eens ue goede woorden, de goede gedachten en de goede voorstellen vinden om te bereiken wat de mensheid wil. Trouwens, dat is hun eerste en ,17") enige taak.~v [}E SOVJET-UNIE heeft nu, na jaren van nietszeggend cn ontwijkend de bat over atoomwapens van haar zijde, tenminste te verstaan gegeven, bereid te zijn vertrouwelijke en naar wij hopen ernstige besprekingen over dit vraag stuk te houden, aldus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Fos ter Dulles, in een rede, die hü gisteren hield voor de Amerikaanse Persvereni ging. Op de vraag of het Sovjet-voorstel geen val inhield, antwoordde Dulles niet van mening te zijn, dat er iets in de Sovjet-nota was, dat, bij aanvaar ding door Amerika, een gevaar voor Eisenhowers' plan zou inhouden. Uiter aard poogde de Sovjet-Unie reeds vóór een conferentie een voor haar gunstige toestand te scheppen. De Sovjet-Unie is van mening, zo vervolgde hij, dat wij zo gaarne een conferentie willen hebben, dat wij be reid zijn de prijs te betalen van het geven van voordelen aan de Sovjet- Unie, welke groter zijn dan die, welke zij np de conferentie (zélf) zou kun nen behalen. Wij zullen echter niet van te voren de dingen weggeven, welke wij op de conferentie hopen te bereiken, zo voegde hij hieraan toe. In antwoord op een desbetreffende vraag zeide hij, dat president Eisenhower in zijn voor stel niet het verbod van atoomwapens bij name had genoemd. De president had gezegd, dat Amerika aan een con ferentie wenste deel te nemen, welke gericht was op het opheffen van het gevaar van een atoomoorlog. Hij, de president, had zijn voorstel niet be perkt tot de bespreking van zijn eigen plan alleen (de instelling van een atoombank). Omtrent de voorgestelde besprekin gen in Berlijn zeide de minister nog, dat het er thans naar uitzag, dat de Sovjet-Unie bereid was onderhande lingen te voeren over de hereniging van Duitsland en Oostenrijk. Er was nog geen officieel antwoord gekomen °.P hel v°orstel, om 4 Januari te Ber lijn bijeen te komen. In de Maandag ontvangen Sovjet-verklaring werd echter gesproken over de „komende conferentie in Berlijn". Weersverwachting, tot Donder dagavond ZACHT WEER Half tot zwaar bewolkt met in de avond en nacht plaatselijk mist en morgen overdag enige regen of motregen. Matige, aan de Wad- denkust tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Zacht voor de tijd van het jaar. Donderdag; Zon op 8.47, onder 16.32 Maan op 21.21, onder 11,02

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1