Koninklijk gezin hartelijk Grindelwald ontvangen in Opstandelingen in Laos rukken nog verder op i Twee Russen beschoten auto van een Westduitser I Aanvaller van „Zwarte Martha" werd snel berecht Zeevissers vallen thans onder de Unie van Zeelieden Gereed! Verantwoord honorarium per verrichting Franse luchtmacht valt aan VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e jaargang No. 305 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ski- en sneeuwpret in lieflijk bergdorp Boetseerder en kok maakten een paleis Soestdijk van sneeuw Oostelijk Nederland blaast Midwinter Vreemd pakket gaf toch opluchting Worsteling in ■;en brandsteeg Gaat W.-Duitsland vissersvloot voor Russen bouwen? Haastige spoed met de dood bekocht... Luisteren met de voetzolen Weer een incident aan de grens bij Jordanië Ingangsdatum op 1 Februari Directie: J.BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, rel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 332» Postgiro 1872S4 Dinsdag 29 Dec. 1953 ALKMAABSCHE COURANT tARlEVEN Advertenties 16 ci p mrr Vraag en aanbod alleen 2e hand.» goederen tot 15 woorden t 1.— elk woord meel d cent Uitsluitend contant Abonneinentsprys bij vooruitbetaling Weekabonnementen t 0.4 per maand f 2.0i oer kwartaal 6.05 plus incassokosten NA een voorspoedige reis is Koningin Juliana uiet haar gezelschap gistermorgen omstreeks half elf in „Hotel Adler" in Grindelwald aan gekomen. De gasten arriveerden met de grote gele bus van de Posterijen uit Interlaken. Dat de Nederlandse vorstin in Zwitserland het hart van de bevolking heeft veroverd is weer eens overduidelijk tot uitdrukking gekomen. Gistermorgen vroeg in Bazel werden de Koningin om zeven uur reeds bloemen aangeboden als welkom in Zwitserland en voor de prinsessen was er chocolade. In Bern kwam Bondspresident Etter samen met de chef van het protocol. Robert Maurice, zijn opwachting maken, terwijl ook de Nederlandse gezant mr A. W. C. Baron Bentinck van Schoonbeten met zijn echtgenote Hare Majesteit kwam begroeten. Zij werden vergezeld door twee kleine meisjes, die de Koningin een ruiker aanboden. De Bondspresident en Robert Maurice werden in de nieuwe salonwagen in de zitkamer van Prins Bernbard ontvangen. In Interlaken werd Hare Majesteit ontvangen door de beer Friih, de eigenaar van „Hotel Adler" en door de plaatselijke postdirecteur. In Grindelwald was voor bet hotel mevrouw Friih ter verwelkoming aanwezig. De zesejarige Elisabeth Friih bood de Koningin een bouquet mimosa en rode anjers aan. OP het voorplein van het hotel volg de daarop een bijzondere verrassing. Een boetseerder uit het dorp had in samenwerking met de kok van het ho tel een groot natuurgetrouw model van het -paleis Soestdijk in sneeuw ge maakt. waarover de koningin zich ken nelijk verbaasd betoonde Dat 't prach tig werkstuk bijzonder in de smaak viel. blijkt wel uit de woorden: ..Wat ontzaggelijk aardig, wie heeft dat ge maakt?" De prinsesjes waren niet min der enthousiast. Prinse.- Beatrix ves tigde met een wat uk" de aandacht van haar zusjes op net kunstwerk. Het luide applaus van de omstanders, dat hierna opklonk, betekende tegelijk een hulde aan de Nederlandse vorstin en een beloning voor de vervaardiger van het kunstwerk. DE koninklijke familie heeft haar kamers op de eerste verdieping van het hotel, dat aan de achterkant uitzicht geeft op de beroemde Eigerwand, de Wetterhorn, en de Finsteraarhorh. Bij aankomst stond op de kamer van de koningin een grote bouquet rozGn van de Nederlandse gezant en tevens een grote bos „Hollandse tulpen", die ge kweekt waren in de kassen van de eigenaar van het hotel. Ook de ko ninklijke tafel was met tulpen gedeco reerd. Als skileraar voor de koningin zal optreden de 30-jarige Fritz Schlu- neggen. De skileraar Hans Bohrer (21 jaar) zal de oudste prinsessen op haar tochten begeleiden.— Zie voorts pag. 5. burgemeester van Bolsward, de heer Bruinsma heeft dezer dagen 's avonds laai een groot, zwaar pak op de stoep van zijn woning gevonden. Een en ander vond de burgemeester nog al vreemd en dies riep hij assis tentie van de gemeentepolitie in. Het pak werd hierna behoedzaam geopend en bleek de klepel van het stad huisklokje te bevatten. Dit klokje, dat sedert de Middeleeuwen iedere avond wordt geluid, had ieeds enkele dagén gezwegen, omdat men in Bolsward niet wist, waar de klepel hing. De verdwe nen klepel is thans terecht gekomen, doch over de motieven, die aan de verdwijning ten grondslag liggen, tast men nog in het duister. Jongen van zestien jaar werd gedood Twee Russische soldaten Hebben, aldus de Westberlijnse politie. Zater dagavond het vuur geopend op een op de autosnelweg tussen V\ est-Duits- !and en West-Berlijn rijdende auto van een Westberlijnse transportonderne mer, Wosniak, waardoor zijn zestien jarige zoon werd gedood en zijn vrouw gewond. De transportondernemei oégaf zich van West-Duitsland naai VVest-Ber- lijn, toen de Russen tussen de Russi sche controleposten te Babetsberg en de Westelijke te Preilingen bij Ber lijn het vuur openden. N. de vuur stoot bracht Wosniak zijn auto op twintig meter afstand van de Weste lijke controlepost tot stilstand Wos- Bij liet in gebruik nemen van een bij Katwijk in aanbouu zijnd stoomgemaalzal een standbeeld worden onthuld van Graaf Wil lem de Verste. Deze graai heeft nl. in de geschiedenis run le waterstaat een grote rol gespeeld Het beeld werd door professor Wenckebach vervaardigd in op dracht van het Hoogheemraad schap Rijnland ter gelegenheid van zijn 7 TO-jarig bestaan. ik 4 1 i S~ i- -1 i S? .-A';, ■w - In de ook tussen Kerst en Nieuwjaar nog zo donkere dagenwordt in de omgeving van Oldenzaal weer druk de ..midwinterhoorn geblazen. De mishandeling in Den Helder De Holwarldtswci'ke ie Kiel nebben gisteren medegedeeld, dat er voort gang is gemaakt bi: de onderhande lingen, die mei de Sovjet Unie worden gevoerd ov'er de bouw van een volle dige vissersvloot. De totale 'onnage van de vloot zal 30.000 a 35.000 ton bedragen. De Holwaldtswerke zullen waar schijnlijk opdracht krijgen voor de bouw van tien fabrieksschepen voor de visserij van elk 2.500 ton. De bouw van de bijbehorende kleinere vaartui gen zal naar verwachting voor het grootste gedeelte aan een werf te Ham burg worden gegund. mak begaf zich te voet naar deze post om hulp te vragen, hetgeen echter niet werd verleend, omdat de auto op Oostduits gebied stond. De drie Westelijke bevelhebbers te Berlijn hebben bij Dengin, vertegen woordiger van het Russische Hoge Commissariaat, geprotesteerd tegen het optreden van de Russen Gistermiddag om vijf uur heeft zich in Amsterdam op de Dageraadsbrug bij de Czaar Peterstraat een ongeval voor gedaan, dat aan de 44-jarige wielrijder M P Dorrestij n uit Amsterdam het leven kostte. Een rangeerdei met rode lamp en vlag waarschuwde voor een naderende trein, die hier het kruispunt naar de Rietlanden moest passeren. De wiel rijder trachtte nog net voor de trein de rails over te steken. Vermoedelijk is hij daarbij geslipt, zodat hij onder de trein terecht kwam. De man werd zeei ernstig aan de benen gewond en bleek bij aankomst in het Wilhelmina- gasthuis. waaregn .hij was vervoerd, reeds te zijn overleden (Van onze speciale verslaggever) DAT Nederland een land is waar de rechtspraak niet altyd zo langzaam in zijn werk behoeft te gaan bleek Maan dagmiddag voor de Alkmaarse politie rechter toen R. A. uit Den Helder te recht stond, die in de nacht van 25 op 2tt December de 24-jarige dienstbode M. H. aangevallen en zwaar mishandeld zou hebben. Tijdens de behandeling van de zaak gaf de dader toe niet bepaald eerbare bedoelingen met het slachtoffer gehad te hebben al wilde de politierechter, mr J. N. Alblas aannemen dat dit mo gelijk ook met de vrouw liet geval was geweest. In ieder geval was A. de vrouw na zijn verblijf in het Musis Sacrum ge volgd waarna hij haar in een brand- steeg aangesproken had. De vrouw zou op dat moment eveneens onder de invloed van sterke drank verkeerd hebben. Tijdens deze ontmoeting waar de vrouw aanvankelijk niet afkerig van zou zijn geweest ontstond een heftige woordenwisseling tussen beiden waar bij A. in zulk een woede was ontstoken De Japanner Lzoemi, directeur van een doven-instituut, heeft, naar hij zegt, ontdekt, dat^ doven bijzonder gevoelig zijn aan de voetzolen. Hij heeft een appa raatje van duraluminium gecon strueerd, dat onder de voetzool wordt aangebracht en geluidstril lingen overbrengt. Vele van dit apparaat voorziene doven zou den aldus in staat gesteld zijn om muziekuitvoeringen te volgen en te genieten. dat hij haai de kleren van het lijf had gescheurd. Hevig bloedend en slechts in een mantel gekleed werd de vrouw later door de politie gevonden. De ver dachte, wiens gezicht onder de bloedige krabben zat. leverde op het gebeurde geen commentaar en erkende zijn schuld. Hoewel de beklaagde in de dagvaar ding aanranding en zware mishande ling ten laste waren gelegd achtte de rechter de aanranding niet bewezen Toch kon hij zich geheel met de eis van de officier van Justitie mr A W. Holsteyn verenigen zodat de beklaag de werd veroordeeld tot een gevange nisstraf voor de tijd van zes maanden, met bevel tot onmiddellijke gevangen neming. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft verklaard, dat een Israëlische soldaat is gedood en een gewond bij twee incidenten aan de grens met Jordanië. \yiJ hebben nogal wat bewonderende woorden gehoord en gelezen over het feit. dat de Tweede Kamer „de wedloop tegen het horloge" heeft ge wonnen en erin is geslaagd de Rijks begroting 1954 vóór Kerstmis goed te keuren. De voorzitter, de heer Kor- tenhorst, heeft (met enige trots) vast gesteld, dat de Tweede Kamer van de derde Dinsdag in September tot heden niet minder dan 43 dag- en 25 avond vergaderingen, tezamen 68 vergade ringen, heeft gehouden en dat er 200 uur is gediscussieerd. Des voorzitters trots kunnen wij ons begrijpen. Maar de bewondering lijkt ons misplaatst. Bewondering zouden wij slechts kunnen koesteren, indien wij er helemaal van overtuigd waren, dat in die 200 uur de kwesties ook in derdaad volledig zouden zijn behan deld. Die indruk hebben wij helaas niet. Zeker, de voorzitter heeft in over leg met de ministers verschillende vraagstukken tot later uitgesteld, zoals de viering van de Nationale Feestdag, de Tweede Televisie Nota. de nadere Defensie Nota. de Verenigde Naties, ■maar wij kunnen ons niet onttrekken aan het gevoelen, dat de haast om voor Kerstmis met de begroting ge reed te zijn, geleid heeft tot een krampachtigheid, welke tegengesteld is aan de rust, welke de volksvertegen woordiging bij haar arbeid moet hand haven. Het Kamerwerk is de laatste jaren bijzonder ingewikkeld geworden. Het vraagt diepgaande specialisatie, maar het gevaar is niet denkbeeldig, dat ai- leen de specialisten nog maar kunnen verstaan, wat door andere vakmensen ter zake van een bepaald onderwerp wordt opgemerkt. Onder deze omstan digheden is het al moeilijk de belang stelling van de andere Kamerleden le vendig te houden. Maar wat moet er terecht komen van de interesse van het Nederlandse volk? Wij menen te kun nen constateren, dat de dagelijkse be langstelling voor de arbeid van ons parlement sterk aan het verminderen is. De normale mens kan de zaken, die op het Binnenhof worden besproken, vaak niet eens volgen. Wordt dan bo vendien nog de snelheid opgevoerd, dan wordt de onverstaanbaarheid groter. Is dus op zichzelf de trots van de heer Kortenhorst aanvaardbaar, de voorzitter zal tevens moeten overwe gen. op welke wijze hij de aandacht van het publiek levendig houdt. Dit bereikt hij beslist niet alleen door genoegelijke Ronde Tafels voor rjn de radio. Heus niet. De huisartsen besluiten tot: •yTJDENS de door de Huisartsenorga nisatie van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst gehouden spoedvergade ring in Utrecht op tweede Kerstdag, waarbij afgevaardigden uit het gehele Spoedig pensioenfonds voor zeelui Een belangrijk Desluit is tijdens de jaarvergadering van de Unie van Zee lieden gevallen: behalve zeelieden ter koopvaardij. kustvaar en zeesleep vaart zul en voortaan ook de zeevis sers, leden van de Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf (N.V.V.), als leden van de Jnie van Zeelieden worden beschouwd, in aeze kring wordt de verandering logisch geacht, omdat vissers en zeelieden onder dezelfde wetgevingen, oesluilen en verzekeringen vallen. De Unie is een onderdeel van de centrale bond. Met grote voldoening hebben de aanwezigen kennis genomen van een mededeling van voorzitter A. de Boon, dat het pensioenfonds voor zeelieden binnenkort in verking zal kunnen treden. Binnen ongeveer drie maan den verwacht men het ministeriële be sluit. at dit bedrijfspensioenfonds ver plicht zal stellen. Dit zal echter niet voor de zeevisserij gelden. Het eerste plan tot het vormen van een bedrijfspensioenfonds ontstond tj 1942, toen de Nederlandse regering ie Londen toezeggingen daartoe deed. In 1946 werd op Nederlandse bodem een studiecollege gevormd, dat in 1949 voorstellen deed. In 1951 besloot het parlement voor dit fonds een bedrag van f 70.300.000.— te verstrekken. Nadien zijn statuten en reglementen opgesteld, die nog door de Soc. Econo mische Raad ter visie moeten worden gelegd, waarna advies kan worden uit gebracht. Kringen van ingewijden ver wachten geen moeilijkheden meer, zo dat in de loop van Maart de eif jaar oude plannen geëffectueerd 'iiiien kun nen worden. Dit betekent, dat zeelieden op han zestigste jaar rensioenrcchten zullen verwerven. Gedurende de 30 tot 40 jaar, waarin de pensioenen door premies zul len kunnen worden opgebouwd, zullen overgangsmaatregelen gelden, waar over wel enige tevredenheid, maar nog geen algemene voldaanheid nestaat. Tijdens de meerdaagse vergadering van de Unie van Zeelieden zullen de arbeidsvoorwaarden alsmede kwesties betreffende accofnmodatie en voeding ter visserij besproken worden. COMMUNISTISCHE colonnes zijn gisteren in Indo-China in Zuidelijke richting opgerukt in le richting van de Franse hoofdverdedigingslinie aan de rivier Mekong, nadat zq eerder Indo- China in tweeën hadden gesplitst. De communisten marcheerden op naar Sa- vannakhet en de 35 km verder naar het Oosten gelegen luchtmachtbasis, Seno. Generaal Navarre, de Franse op perbevelhebber, heeft tien km ten Noorden van Savannakbet stellingen betrokken. Vliegtuigen voerden voor raden en versterkingen voor de Fran sen aan naar de luchtbasis Seno Men meende gisteren te weten, dat de rebellengeneraal Giap minder troepen in de strijd heeft geworpen dan men aanvankelijk dacht. Men schatte nu dat hij van 10.000 geregelde troepen en duizenden gueriflastrijders gebruik heeft gemaakt bij het offensief, dat hem in vijf dagen van de kust van de Zuidchinese zee naar de Mekong bracht, een afstand van 200 kilometer Franse bommenwerpers en jagers on dernamen hevige aanvallen op de op rukkende rebellen. Ook vielen Eranse vliegers munitieopslagplaatsen in Thakhek aan, die niet door de terug trekkende troepen waren opgeblazen, aldus deelde het Franse opperbevel mede. In welingelichte kringen te Saigon is vernomen, dat de jongste successen van de rebellen een schok teweeg heb ben gebracht onder de Vietnamese re geringsambtenaren en politici. Een aan tal nationalistische leiders, dat de ka binetsformateur. prins Buur Loc, in zijn regering wilde opnemen, zal, nu de militaire positie onbestendigd is, misschien ongaarne een Dortefeuille aanvaarden. De Cambodjaanse minister van De fensie heeft medegedeeld, dat, nu de communistische rebellen nog maar 400 km van de Cambodjaanse grens staan, -zijn regering maatregelen over weegt tegen den eventuele inval van de rebellen. Het bliksemoffensief in Laos der communistische Vietminh heeft de strijd in Indo.China weer in het middelpunt der wereldbelangstelling geplaatst. Op onze foto enkele Franse tanks m de omgeving van de thans door de communisten be zette stad Thakhek aan de rivier de Mekong. WfcüüJJERICHT Verwachting tot morgenavond: VANNACHT KOUDER Wisselenae bewolking met van avond of vannacht nog enkele verspreide buien. Zwakke tot ma tige wind, aanvankelijk noorde lijk, later krimpend naar West tot Zuidwest en geleidelijk toe nemend. Vannacht in het binnen land plaatselijk lichte vorst. Mor gen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. land aanw: Hg waren, hebben de huis artsen in verband met het feit, dat het bereiden van een bevredigend abon- nemens-honorarium zo onzeker ge worden is met algemene stemmen een besluit aangenomen, waarin gezegd wordt, dat als enige mogelijkheid over blijft over te gaan tot een verantwoord honorarium per verrichting. Daar effectuering van dit besluit op zeer korte termijn de ziekenhuizen in moeilijkheden zou kunnen brengen, hebben de huisartsen als ingangsdatum van deze gewijzigde honorering 1 Fe bruari 1954 vastgesteld. Verder hebben de huisartsen uitgesproken, dat zij met inachtneming van dit honorerings systeem, alles wensen te doen wat in hun vermogen is om mede te blijven werken aan de goede gang van zaken in het ziekenfondswezen. Zoals bekend was de reden van deze spoedvergade ring, dat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid bericht had ge zonden dat het besluit van de Zieken fondsraad van 17 December jl. door de Kroon voor 3 maanden zou worden geschorst. gIJ bedoeld besluit was een contract tussen huisartsen en ziekenfondsen goedgekeurd, dat o.m. inhield een voor schot op basis van een voorlopig ho norarium van f 7.— per hoofd per laar, onder voorbehoud van nadere verreke ning, na vaststelling van het definitieve honorarium. Dit zou gelden tot een maximum van 3000 ingeschrevenen per arts. Zowel aan dit voorschot, als aan de definitieve honorering zou terug werkende kracht tot 1 Juli 1953 wor den toegekend. Door bovengenoemde schorsing is de overeenkomst, die de vrucht was van langdurige onderhan delingen, en die gegrond was op inge wonnen adviezen van de gezamen lijke economische deskundigen van beide partijen, onuitvoerbaar geworden.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1