Duizenden guldens door 19-jarige verduisterd enda trends Ali Post kwam in Kaapsta Alkmaars gezin terug uit het oerwoud van N. Guinea PELS' Stad en omgeving en BISSCHOPWIJN Lezers spreken NIEUWE CURSUS Een hobby werd een beroep Drie jaar tussen de Papoea 's „Postzegelhandel als bijverdienste Nieuw Leven gaf opening van zaken Manupilatie met cijfers Verzorg vooral de waterleiding Ook dameskappers verhogen tarieven De eerste paal voor nieuw bedrijfspand BURGERLIJKE STAND HABMONÏE THEATER KVK adviseert: Instelling van twee commissies voor de middenstand Geen extra sneltreinen op Amsterdam De heer Wijekers 25 jaar bij Plantsoenen ...Hulle vreet mekaar kompleet op..> I En Piet Mulder wachtte haar Radio is de enige ontspanning UITSPRAKEN RECHTBANP Aanwinsten Leeszaal DINSDAG 29 DECEMBER 1953 Ze stonden er op het eerste gezicht zo onschuldig bij, de 19-jarige getrouwde Catharina E. W. en de eveneens 19-jarige Neeltje B., beiden uit Purmerend, en het was dan ook allemaal schijnbaar onschuldig in zijn werk gegaan. Op het Amsterdamse bedrijf, waar zij kantoorwerkzaamheden verrichtten, had Neeltje oen aardig foefje uitgevonden om, daarbij profiterend van de minder efficiënte controle in het bedrijf, geld over te houden van postzegels die zij regelmatig op het postkantoor moest kopen. Niemand merkte het en zo kwam het dat Neeltje en haar vriendin daardoor een aardig centje bijverdienden. Dat „aardige" clandestiene zakcentje was in de loop van de tijd echter uitgegroeid tot een kapitaal van zo'n slordige vier a vijf duizend gulden. Zij hadden het nauwelijks in de ga ten gehad en het grootste probleem, waarmee zij in hun maag zaten was, hoe zij tegenover hun ouders, respec tievelijk echtgenoot, hun grote uitga ven aan kleren verantwoorden moes ten. De kruik gaat net zo lang te wa ter tot zij breekt en dat was ook hier gebeurd. Gisteren stonden ze terecht voor de Alkmaarse politierechter. Ex cuses waren in deze zaak nauwelijks te vinden en toen de officier, mr R. W. Holsteyn, tegen de aanstichster, Neeltje, een gevangenisstraf van vier maanden en een voorwaardelijke straf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar vorderde en tegen Ca tharina twee maanden onvoorwaarde lijk en vier maanden voorwaardelijk, begonnen de tranen rijkelijk te vloeien. „Dat kan niet", zei de tweede ver dachte zachtjes en de rechter, die op de hoogte was van de omstandigheden van verdachte, veroordeelde haar tot een boete van 150,of 30 dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden met een proeftijd van drie jaar. Mejuffrouw B. was in zijn ogen eveneens de hoofdschuldige. Zij werd veroordeeld tot twee maan den onvoorwaardelijk en vier maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Vijf Alkmaarders en één Oudorper stonden hierna terecht, omdat zij be- HAIJTEMA>LAHGESTR-10r-TELT7<W (Advertentie, lng Med.) Plaatsing van aeze stukken oeieKem niet, dat de redactie met de mnoua instemt, Zij acht kennisneming ervan echter van algemeen belang en zij ziet ze gaarne zoveel mogelijk met volle naam ondertekend. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U een plaatsje in Uw blad voor het volgende: Naar aanleiding van het verslag van de vergadering van de Coöperatieve Zuur- koolfabriek „Nieuw Leven" te Noord- Scnarwoude in Uw blad van 23 dezer onder bovenstaand hoofd, zou ik over de cijfers, die genoemd worden, net vol gende onaer de aandacht van de belang hebbenden en belangstellenden willen brengen. Medegedeeld wordt, dat er op 1 Dec. 1953 zijn ingemaakt 2.297.980 kg witte kool (gedeeltelijk Succes), dat zijn on geveer 230 wagons. Hieruit komen nor maal ongeveer 25.000 vaten zuurkool van 50 liter; afgeleverd, volgens het verslag, 9938 vaten, blijft een voorraad van 15.062 vaten. In de putten van Nieuw Leven kunnen opgeslagen worden ongeveer 5760 vaten; waar zijn de ontbrekende 9302 vaten, waarvan mogelijk maar een paar honderd op het terrein kunnen liggen? Mogelijk zit het daarmee wel evenals met het exploitatie-overschot van f 60.000,(zestig duizend gulden) per 31 December 1952, hetwelk volgens het verslag van de vergadering van Nieuw Leven in de krant van 10 Januari 1953 wordt vermeldt! U dankend voor Uw plaatsruimte, hoogachtend, EEN OPMERKER, die wat van zuurkoolinmaak afweet. Mijnheer de Redacteur! In het overigens uitstekend verslag van de ledenvergadering van de Coöp. Con- servenfabriek „Nieuw Leven" komt de indruk naar voren alsof de secretaris van de Prov. Commissie uit de Veilingen onze balans en rekening onder geheimhouding onder de ogen Au hebben gehad en door publicatie van cijfers in „De Wegwijzer", het veilingblad, misbruik van vertrouwen zou hebben gemaakt. Dat is niet zo; er was niets geheims met die stukken. Alleen waren in die publicatie de cijfers er ongelukkig naast, waarom ik als voor zitter van onze coöperatie moeSt rig- r.aleren, dat het misbruik van vértrou- meh is als men op een dergelijke manier met cijfers manipu'eert. Nu heeft echter de heer Vegter mij opgebeld en ver klaard dat hij zich vergist heeft, maar hij zag zich graag ontlast van de be schuldiging van uit vertrouwelijke stuk ken te hebben geklapt. Dus nogmaals: dat was in orde. Mijn dank voor de rectificatie! J. LONT Pz., Voorz. Coöp. Cons ..Nieuw Leven". L a n g e d ij k, 28 Dec. 1953. trokken waren geweest bij diefstal en heling van een paar ijzeren deuren, die zij uit enkele bunkers in de dui nen hadden gesloopt. Wegens diefstal werden J. E. en J. A. K. uit Alkmaar en J. v. S. uit Oudorp veroordeeld tot 50,of 25 dagen. P. S. uit Alkmaar, die de deu ren had vervoerd, kreeg ƒ40,of 20 dagen en J. D. en P. E. uit Alkmaar, die van de opbrengst ook wat hadden opgestreken, werden veroordeeld tot respectievelijk ƒ20,en 50, De winter mag misschien heel ver weg lijken toch kan zij ons plotseling in alle hevigheid komen overvallen. Gedachtig aan het spreekwoord „Beter voorkomen dan genezen" heeft het PWN ons een aantal goede wenken toe gezonden: Controleer reeds nu of de stopkranen goed afsluiten en draag indien no dig reeds nu zorg voor herstelling daarvan, aangezien bij vorst niet steeds tijdig fittershulp zal kunnen worden verkregen. Bevriezing kan worden tegengegaan door het afsluiten en laten leeglopen van niet in gebruik zijnde leidingge deelten en door het 's avonds afsluiten en laten leeglopen van de gehele lei ding. Bij het afsluiten en laten leeglopen van de leidingen dient men er op te letten, dat alle tapkranen worden open gezet en stortbakken worden leegge- trokken. Het is nuttig de leidingen door te blazen. Werp wat zout in de closet, potten. Bij het weer in gebruik stellen van leidingen lette men er op, dat de af tapkraan wordt gesloten. Op waterverspilling zal streng wor den gelet. Bij constatering daarvan zal zonder verdere waarschuwing onmid dellijk tot afsluiting worden overge gaan. Ook de Alkmaarse dameskappers zullen met ingang van 1 Januari hun tarieven drastisch verhogen. Onlangs besloten de herenkappers de prijzen aan te passen aan het door de gestegen kosten opgevoerde niveau en de dames kappers, die gisteren in café Haring bijeen zijn geweest, zullen dit voor beeld volgen. De verhoging bedraagt ongeveer 20 tot 25% en voor sommige permanerfis, die tegen de minimum prijs werden berekend, zal ingevolge de bedrijfsregeling 30% méér moeten worden betaald. De Handelmij P. A. Jacobse, groot handel in kruidenierswaren en bakke rij grondstoffen, die haar waren thans in een vijftal in de stad verspreide percelen heeft opgeslagen zal op het industrieterrein Noord'een nieuw pand bouwen, waarin het gehele bedrijf zich concentreert. Het pand krijgt een op slagruimte van 1440 vierkante meter, kantoren, schaftlokaal en een ruimte voor de vervaardiging van bakkerij grondstoffen. Lege vrachtwagens zul len de opslagruimte vanaf de Koe dijkerstraat kunnen binnenrijden cn volgeladen het pand aan het Kwakel- pad kunnen verlaten. Het gebouw is ontworpen door architect W. A. Kees- om. Morgenochtend zal op het in dustrieterrein de eerste paal worden geslagen. Geboren: Johanna C., d.v. J. de Vet en W. Bek; Wilhelmina S„ d.v. R. Tel genhof en F. Osinga: Hendrik W„ z.v. W. Blokhuis en H. E, Nieuwboer; Wil helmus H., z.v. J. C. de Heer en C. A. van Houten. Gehuwd: Arie de Lange en Marga- retha M. I. Schols; Dirk G. M. Doeve- laar en Gre'ha H. Schaatsbergen. Overleden: Pieter Haringhuizen, 79 jaar: Barend Polak. 67 jaar, geh. met G. Polak; Alida C. J. M. Busse, 58 jaar, geh. met J. H. Habich; Maria C. Die pen, 91 jaar, wed. van G. J. Netten. Schandaal om een kind Achter deze ietwat banale titel gaat een film schuil, die veel fijne hu mor in zich verbergt en tegelijkertijd de tweedracht om het geloof aan de kaak stelt. War.t waarom mag dat lieve weesje Patsy niet door mrs. Cc Chesney worden geadopteerd? Omdat ze toevalligerwijs in een ka tholiek weeshuis is opgevoed en die zelfde mrs Mc Chesney toevallig pro testant is? Ziehier de kern waar de zaak om draait en die in het verhaal zelfs uitgroeit tot een waarmee het ganse Canadese dorpje zich gaat bemoeien. Greer Garson speelt in deze technicolor film een sublieme rol. Uit haar hele wezen straalt de warme liefde, die zii voor het vondelingetje koestert. Het is soms slechts een gebaar, de mimiek, waarmee deze actrice de puur-vrou- welijke rol tot in de finesses afwerkt Walter Pidgeon is de pleegvader, die eerst nog zijn politieke ambities bo ven de kleine Patsy stelt, maar op het critieke moment toch pal voor zijn oleegdpchter opkomt. Een verkwik kende film met een helaas enigszins bombastisch slot, dat gelukkig slechts tot de laatste meters beperkt blijft Een bijzonder aardig voorprogramma gaat aan de hoofdfilm vooraf. DINSDAG CINEMA AMERICAIN, 8 uur: De haven der hartstocht (14 jaar). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Salto des doods (14 jaar). VICTORIA THEATER, 8 uur: Mou lin Rouge (18 jaar). HARMONIE THEATER, 8 u.: Schan daal om een kind (alle leeft.) WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: Kerstavond K.A.V. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: De twee straatjongens van Parijs. - Dan cing, 8 uur: KCB. SCHOORL, 8 uur: raadsvergadering. WOENSDAG CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8 uur De haven der hartstocht (a. 1.) REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Salto des Doods (14 jr). VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 u.: Moulin Rouge (18 j.) HARMONIE THEATER, 2.30 en, 8 U.: Schandaal om een kind (a. 1.) WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur; Kerstavond K.A.V. BERGEN, Rustende Jager, 8 u.: Alles is vergeven en vergeten (18 jr). DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Kruisinga, Koorstraat 59. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 22.02 10.30 Woensdag 23.02 11.38 TE CAMPERDUIN hoog laag Dinsdag 22.07 10.35 16.07 4.35 Woensdag 23.07 11.43 17.07 5.43 Aanvang Januari DANSINSTITUUT Langestr. 46. Tel. 3750 (Advertentie, lng. Med.) Op Woensdag 6 Januari zal de Kamer van Koophandel in het stad huis alhier bijeenkomen. Uit de bij lagen blijkt o.a. dat de Kamer de gemeenteraad heeft geadviseerd een tweetal commissies voor midden- stands-aangelegenheden in te stellen, één commissie, die uitsluitend uit raadsleden bestaat en één gemengde commissie waarin alle bij de mid denstand betrokken organisaties zul len worden opgenomen. De kamer grondvest haar advies op het feit, dat een raadscommissie de middenstandsproblemen beter uit een sociaal oogpunt kan bezien dan de betrokkenen zelf. Zij kan derhal ve beter rekening houden met de be langen der kopers, werknemers en met die van andere bedrijfsgroepen, die soms nauw op de middenstand aansluiten. Als ingekomen stuk staat op de agenda een verzoek van de raad voor het grootwinkelbedrijf om te bevor deren, dat er een spreiding wordt in gevoerd van de uitbetaling der week lonen. De raad hoopt hierdoor de drukte op Zaterdagmiddag over de gehele week te kunnen verdelen, wat een rationele bedrijfsvoering der winkelbedrijven zal bevorderen. Tot het uitbreiden van het aantal sneltreinen op het baanvak Alkmaar- Amsterdam zal voorshands niet wor den overgegaan, zo heeft de directie van de N.S. medegedeeld en in de overstapgelegenheid te Uitgeest zal niets kunnen worden verbeterd, om dat er geregeld drie treinen tegelijk op het station arriveren. Verder heeft de kamer adressen ge richt inzake subsidiëring van handels dagscholen en inzake de postbehande- ling en openstelling van postkantoren gedurende de weekends. We kunnen moeilijk beweren, dat het iets bijzonders voor de heer J. J. Wijchers zal zijn als hij Zaterdag in de bloemen wordt gezet. Het is nu eenmaal een feit, dat hij er al een kwart eeuw lang midden in heeft ge zeten. En dat is wel iets bijzonders. De heer Wijchers, technisch ambte naar naar de Plantsoenendienst, viert op 2 Januari zijn 25-jarig jubileum in overheidsdienst. Een kwart eeuw heeft hij zich be moeid met het stedeschoon. Een dankbaar werk, dat veel voldoening moet schenken omdat het de natuur bij de stadsmens voor de deur brengt. En soms ook teleurstellend als de met zorg in de kas gekweekte plantjes door de ravottende jeugd onverschil lig worden vertrapt. Maar hier tegen over staan zoveel positieve resultaten, dat zij de teleurstellingen verre over vleugelen. Honderden toch genieten dagelijks van het groen en van de bloemen. De gladde gazons en de vol le perken, zij dienen er voor onze stad een vriendelijk en charmante aanblik te geven en meermalen is de jubilaris van nu reeds lof toege zwaaid voor de wijze waarop de plant soendienst zorgt voor het onderhoud van de over de gehele stad verspreid liggende stukken en stukjes groen. De heer Wijchers heeft eigenlijk van zijn hobby een beroep gemaakt. Hij heeft van jongsaf aan van bloe men en planten gehouden en het was dan ook geen wonder, dat hij in zijn woonplaats Hilversum na het MULO- diploma te hebben behaald als vo lontair in diest trad bij de gemeente lijke plantsoendienst. Daar is hij 17% jaar geweest. Hij heeft er zijn theore tische en practische opleiding vol tooid en maakte er zijn eerste grote werkstuk, een bosbeplanting van 15 ha rond de rioolwater zuiverings installatie. Later verzorgde hij de beplanting rond het Sportpark en had hij een werkzaam aandeel in de aanleg van de borders rond het stad huis. In 1946 vertrok de heer Wijchers naar Enkhuizen en vandaar kwam hij in Augustus 1949 naar Alkmaar, waar zijn opvattingen over de aanleg van de plantsoenen niet alleen in de stad maar ook daarbuiten de aandacht hebben getrokken, getuige de vele verzoeken om advies, die hem van el ders bereiken. Een van de belang rijkste werken, die de jubilaris in de laatste jaren in Alkmaar heeft tot stand gebracht is de aanleg van het nieuwe Victoriepark, dat aller waar dering heeft gevonden. (Van onze correspondent in Kaapstad) TOEN DE 21-jarige Ali Post uit Alkmaar eindelijk via de loopplo van het emigrantenschip „Watermande Kaapstadse havenkade trad, werd zij op hetzelfde moment omhelsd door haar 24-jarige v loofde Piet Mulder, die reeds meer dan drie uren zenuwachtig heen weer had gedrenteld. De Kaapse douane-beambten kunnen nu e In de enorme douane-loods, waar het bij de aankomst van een emigran ten-schip altijd urenlang gonst van de drukte, ontmoette ik het jonge paar namens het Dietse comité voojr de ont vangst van emigranten en ik vroeg wie ze waren, waar ze vandaan kwa men en waar ze heengingen. „We gaan naar Johannesburg en we gaan overmorgen trouwen!" zei Piet Mulder en hij zag er op dat moment al helemaal uit als een verheugde brui degom. En Ali Post, blozend en stra lend van blijdschap, 'n beetje over donderd door de drukte in de haven en door het geluk van de her-ontmoe ting, knikte lachend. MKT EEN VERTRAGING van zeven uur, outstaan door een motor storing te Karachi, streek in de vroege, ijzige morgen van de Tweede Kerstdag, even vóór half zeven de Constellation „Vlaardingen" op Schiphol neer. Aan boord van het vliegtuig, dat inwendig geheel was versierd, was door de 44 passagiers hoog in de wolken een plezierig Kerstfeest gevierd en waren allen met passende cadeaux bedacht. Onder deze 44 luchtreizigers bevond zich onze stadgenoot de heer J. J. Kuipers met echtgenote en kind, die na een driejarig verblijf in Nieuw-Guinea naar Alkmaar terugkeerde. J\Ja twee en een half jaar bij de Ma riniersbrigade op Java te hebben gediend, bleek de heer Kuipers zo tropen-minded, dat hij de functie van boormeester aanvaardde bij de Nieuw- Guinea Petroleum Maatschappij, een dochteronderneming van de Shell met standplaats Mogoi, waar 25 Europeanen temidden van primitieve Papoea's hun dagelijks werk verrichten. Deze in heemsen. die ook in dienst der maat schappij zijn, komen uit de bossen van het onmetelijke oerwoud en moeten geheel geciviliseerd worden, wat een even langdurige als moeilijke taak is. De heer Kuiper heeft ons er een en ander van verteld. De Papoea's bestaan uit diverse stammen, waaronder die der Mentions wel een zeer gedenegereerd en ar moedig volkje vormt. Zij verstaan uit stekend de kunst van bomen kappen, worden meestal in natura beloond en hebben alleen via hun stamhoofden contact met de Europeanen. Een sinister voorbeeld van hun pri mitiviteit bewijst het feit, dat wanneer er een enkele maal een niet op te hel deren moord wordt gepleegd, de ver dachten het lijkenvocht van de ver moorde drinken. Wie het eerst ver schijnselen van walging vertoont, wordt als de moordenaar aangewezen en dien overeenkomstig >p afschuwelijke wijze gedood. De naast bijgeleden havenplaats is Sorong aan de Halmaheira Zee, waar 250 Europeanen wonen. Daartoe moet echter eerst een afstand van Alkmaar naar Leiden per auto worden afgelegd en vervolgens een uur met een Cata- lina-vliegboot worden gevlogen. In Sorong .bevindt zich Ook het uit stekend geoutilleerde hospitaal van de N.G.P.M., waar ruim 2 jaar geleden het blonde dochtertje Liesje het levens licht aanschouwde, dank zij ook de goede zorgen van dr Jaap Bierdrager (zoon van wijlen een destijds zeer be kend Alkmaars houthandelaar) en oud leerling van de Handelsschool, die zich niet tot de handel doch wel tot de medicijnen aangetrokken voelde. Midden in de bossen nabij de olie bronnen van Mogoi staat de ruime woning van het gezin Kuipers. Zij is gebouwd van gabba-gabba-palen, een inlandse houtsoort. Aan de achterzijde wonen de djonggo's, de Papoea-bedien den. Het huis is stevig gefundeerd, want aardschokken komen er veel en onwe- ders practisch dagelijks voor. Zij ver oorzaken een enorme regenval, waar bij hoeveelheden van 14 tot 18 centi meter geen zeldzaamheden zijn. De regen doorweekt de onverharde we gen, zodat het transport uiterst moei lijk is. Aan de andere kant is deze regen bij gebrek aan waterleiding voor de drink watervoorziening onontbeerlijk. Voor het baden en wassen gebruikt men op gepompt water uit de kali, waarin door de aanwezigheid van krokodil len niet gezwommen kan worden. Alle voedsel moet in bevroren toestand of in blik verpakt, per boot of vliegtuig worden aangevoerd, want zelfs rijst kan in dit stuk Nederlands gebied niet worden geteeld. Er groeit alleen een soort citroenen, deruk's genaamd, en ALI EN PIET: Anderhalf jaar maal geen zevenhonderd emigranten tegelijk helpen en het wachh op de gearriveerde, maar nog niet „vrijgegeven" geliefden valt vel op de kade soms bijzonder lang. Maar eindelijk was het dan ook vo hen zover! Na een scheiding van anderhalf jaar sloten de verloofd elkaar weer in de armen en hun kus was zó innig, dat een Afrikaan vriend me aanstootte en lachend zei: „Kyk man, hulle vreet meka kompleet op!" „Waar kom je vandaan, Ali?" wild we weten. „Blaeustraat 14, Alkmaar. Piet he ook in Alkmaar gewoond, maar hij anderhalf jaar geleden vooruitgega naar Zuid-Afrika". Toen ik vertelde, dat ook ik nauw lijks twee jaar geleden uit Alkmt was vertrokken en toen ik terloo de Alkmaarsehe Courant noemde toen waren we eigenlijk meteen ou vrienden. Een eenzame jongeman i Gelderland sloot zich bij ons aan, e bevriende ambtenaar klaarde met t kwame spoed de koffers en tassen en 'n kwartier later kon ik de d: jonge mensen naar mijn huis rijdt waar ze een groot deel van de d verbleven alvorens ze 's avonds een prachtige rondrit door de omg ving van Kaapstad met de nacl trein naar Johannesburg gingen. Ali en Piet hebben zich op 9 Maa 1952 in Alkmaar verloofd en op Maart vertrok Piet Mulder naar Zui Afrika, waar hij werk vond in ei automobielbedrijf in Johannesbur Het is hem voor de wind gegaan; 1 heeft werk naar zijn zin en verdie een prachtig salaris. Ali Post, die uit een gezin van e kinderen komt, was in Alkmaar 1 van de bekende turnvereniging „I Halter". Zij had een prettige reis g' had, was niet zeeziek geweest, hl aan boord van de „Waterman" ve sport beoefend en ze was opgetoge over de schoonheid van Kaapsta' „Overweldigend!" zei ze. Maar het r fantastisch!" zei ze. Maar het natuu schoon kreeg toch niet het leeuwei deel van haar aandacht; ze schoof i de auto heel dicht naast Piet en toe ze later, in de tuin bij mijn huis, s: men een wandeling maakten onder d palmen, toen kwam ons zoontje i gauw rapporteren: „Die omie en d; tannic uit Holland gee mekaar ba; soentjies!" De jongelui hebben me gevraag! familie en vrienden in Alkmaar harte lijk te groeten en Ali heeft me nt drukkelijk opgedragen een extra groe in de krant te zetten voor haar tier jarig broertje Willie. Als u dit leest zijn ze l'eeds op d huwelijksreis. Twee flinke, fikse jor gemensen, die hun weg in het zonnig nieuwe vaderland ongetwijfeld zulle vinden. de geurige oudejaarsavonddrank 2-60 (met gratis miniaturen) TELEFOON 2585 «Advertentie ing -Vlea.i ook veredelde bananenplanten zouden er wel kunnen gedijen. Terwijl men er 's nachts onder een deken moet slapen, wijst de thermometer er over dag gemiddeld 40 graden in de scha duw. Ontspanning is er bitter weinig. Des avonds kan men van 69.30 Radio Hol- landia beluisteren. De Maatschappij be zit zelf te Sorong een eigen zender, die uitsluitend gramofoonmuziek geeft en wier actie-radius juist voldoende is voor het oliegebied. Bij een goede atmospherische ge steldheid kan men ook de P. C. J- zender in Holland horen en voor de rest is men aangewezen op Radio Australië. Wie niet in staat is geweest Radio Hollandia te beluisteren, ontvangt eens per week een gestencild uittreksel van het gesproken woord. Voor het gezin Kuipers was het telkens een welkome verrassing als de „Alkmaarsehe Co i- rant" werd bezorgd, die dus ook in het oerwoud van Nieuw Guinea blijkt te worden gelezen. Toch moet men niet menen, dat men alle primitiviteit ten spijt in Mogoi niet tal van gebruiks- en andere voorwer pen zou kunnen verkrijgen, want ook hier hebben de Chinezen hun negotie gevestigd en heeft Hagemeyer's Han delmaatschappij er een grote toko ge bouwd. De aanvoer geschiedt voornamelijk per auto, die hier wegens de gesteld heid van de wegen, zonder uitzondering over een 4 wielaandrijving moet be schikken. Natuurlijk was de reis een sensatie voor de familie Kuipers. Zij vertoefde Donderdagmorgen nog in Biak op Nieuw Guinea en arriveerde Zater dagmorgen reeds op Schiphol, voorlopig gaat het gezin Kuipers ten huize van de ouders van mevrouw Kuipers (Omval 51) van een welver diende vacantie genieten. Gevraagd naar zijn verdere plannen, verklaarde onze 27-jarige stadgenoot rustig de beslissing van zijn maat schappij te willen afwachten. Gaarne zou hij in Indonesië worden tewerk gesteld, doch wie èn in de Mariniers brigade heeft gevochten èn in het door Djakarta zo fel begeerde Irian (Ned. Nieuw Guinea) heeft gewerkt, behoeft er niet op te rekenen, in het vroegere Insulinde te worden toegelaten. De exploitant van het vroeger veilinglokaal aan de Zaadmarkt J. tegen wie twee weken geleden voo de Alkmaarse rechtbank wegens vei duistering en oplichting een gevar genisstraf van anderhalf jaar wer geeist werd hedenochtend door d meervoudige kamer veroordeeld to een gevangenisstraf voor de tijd va 1 jaar plus een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een half jaar o; een proeftijd van drie jaar. De autc handelaar J. v. R. die onder de in vloed achter het stuur had gezetei werd veroordeeld tot een boete vai f 150.subs. 30 dagen en mejuffrouv K. uit Alkmaar die zich aan diefsta had schuldig gemaakt werd tot eer maand gevangenisstraf veroordeeld. 130 K32 Kerken, Van der: Het mense lijk geluk. 170 H73.3 Hoik, Van: Le venskunst. 212 L60 Lindemans: D< theosofie; haar wezen en haar waarde. 271 T27 Theunissen: Monnikenrepubliek van den berg Athos. 308 V91b Vries Reilingh, De: België. 331 N47 Nuyens Gemeenschapsleer voor het bedrijfsleven 360 K16 Kamphuis: Wat is social casework? 371.4 N48 Nijkamp: Kinc en Sint. 398 B26 BasileItaliaanse volkssprookjes 398 C34.9 Coolen Sprookjes uit alle landen. 410 H74 Holtvast (ps. van R. A. Kollewijn)Be knopte Nederlandse spraakkunst. Stz 413 Kramer: Woordentolk. Stz 413 Laag, Van der: Woordenboek voor kruiswoord puzzelaars. 460 R46 Ridder, De: Een voudig Spaans voor beginners. 600 B55 Schenk: Handboek voor woninginrichting en tuinaanleg. 600 F4i Forbes: De mens bouwt zich een wereld; 613 023 OisenBij 's levens grootste stap. 649 S 58 Seters, Van: Omgang met zieken. 657 B16.1 Bakker, P.: Het rekeningstelsel.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5