Gebrek aan goede ontspanning is oorzaak van de aetherpiraterij de Onderwijzers namen beleid van regering onder de loupe Stassen (V.S.): Het jaar 1953 voor vrije wereld gunstig Frankrijk breidt sterkte van luchtmacht en marine uit MEER ELECTRICITEITFrankrijk laat de zon en de zee werken De plaag van de clandestiene zenders (2) Liquidering van de zenders is slechts een kwestie van tijd Een taak voor de jeugdleiders Geen aetherpiraten Barbara Pleyer [met baby] had weer vredesboodschap Nieuwe aardbevingen in Griekenland De Russen laten een aantal Italianen vrij Ruim 600 Amerikanen met Kerstmis verongelukt Geen onverdeelde bewondering Geen toelatingsexamen Middelbare Scholen? Atjeh in Maart „veilig"? Jacob Malik naar Moskou Dodencijfer in Nieuw Zeeland iets lager Talrijke arrestaties in Frans Marokko Mechanische mensin Calif ornië McCarthy ziet het verkeerd a Een tijdelijke regering in Brits-Guyana Bech premier van Luxemburg Tsjechoslowakije De treinramp eiste 103 doden Kleine vermindering van het leger Een enorme zonneoven Rapport O.E.E.S. Engeland moet de uitvoer vergroten Positie 22.000 gevangenen in Korea nog onzeker DINSDAG 29 DECEMBER 1953 (Van een onzer verslaggevers). DE P.T.T.-ambtenaren, justitie, zowel als streekdeskundigen kun nen beslist geen antwoord geven op de vraag, waarom de plaag van de clandestiene zenders vrijwel uitsluitend in Drenthe en Over ijssel voorkomt. Een antwoord zou wellicht gezocht moeten wor den in de richting van de maatschappelijke toestanden in dat deel van ons land, dat in culturele ontwikkeling enigszins is achterge bleven bij andere streken. In deze gebieden kan men het euvel van het meestal met hartstocht beoefende clandestiene zenden verge lijken met een sociaal kwaad als b.v. het alcoholisme, een ziekte, die niet gemakkelijk is te genezen of te voorkomen. ■yyAAR in andere streken vari ons land de jeugd haar vrije tijd be steedt aan sport, toneel, muziek of andere gezonde bezigheden, daar vermaken vele jongeren tussen de 18 en 30 jaar in Z.O.-Drettthë en Overijssel zich met zelfverzorgde radio-uitzendingen. Dat het een ge brekaan goede vrije tijdsbesteding is, blijkt wel zonneklaar uit het feit, dat op enkele uitzonderingen na, steeds op Zaterdag en Zondag, maar vooral op Zondag wordt uitgezon den. En als men weet, dat bij zo'n uitzending niet alleen de zoon des huizes of m erger gevallen de va der, maar het gehele gezin in het geweer komt, dan is het wel duide lijk, dat er van Zondagsrust niet veel te bespeuren is. Altijd wel moeten enkele gezins leden, ook tijdens de voorbereidin gen al, een Oogje in het zeil houden, of de opsporingsambtenaren soms op het pad zijn. Het steeds weer angst vallig luisteren naar verdachte ge luiden, die er op zouden kunnen wijzen, dat men ae aetherpiraten op het spoor is, brengt langzaam aan n zekere angstpsychose teweeg met spanningen, die er dikwijls oorzaak van zijn, dat het tot allerlei ruzietjes komt. Het gehele gezinsleven kan er op de duur aan kapot gaan. Desastreus HET clandestiene zenden komt het meest voor in kringen van de laag-gesalarieerde arbeiders, Om toch maar vooral te kunnen zenden en zfj jagen hun doel na als een alcoholist, die het niet Meer zonder sterke drank kan stellen offeren zij al hun spaargeld er aan op en soms een deel van het weekloon, dat node gemist kan worden. En wan neer dan te langen leste de appara tuur in beslag wordt genomen, die met alle gramofoohplaten en verdere onderdelen soms een waarde van 6 a..700 gulden kan vertegenwoordigen zijn zij hun „bedrijfskapitaal" kwijt. Maar, zoals wij in ons vorig artikel reeds schreven, met een ongelofe lijke hardnekkigheid trachten zij opnieuw de middelen te krijgen om hun zo geliefkoosd werk weer ter hand te nemen. Het behoeft geen betoog, dat een dergelijke handel wijze rampzalige gevolgen voor het hele gezin kan hebben. Strafwaardigheid JEDEREEN weet dat clandestien zenden strafbaar is, maar van 't waarom, de zg. strafwaardigheid, heeft men weinig of geen begrip. Wanneer men evenwel goed nadenkt, zal men tot de conclusie komen, dat straf moet volgen, wanneer één van de volgende feiten met het clande stiene zenden, wordt gepleegd: be dreiging van lucht- en scheepvaart Nederland is krachtens interna tionale overeenkomst verplicht, de aether. „schoon" te houden of mogelijkheid van politieke agitatie; en tenslotte hebben degenen, die hun luisterbijdrage storten, recht op een storingsvrije ontvangst. Wanneer niet strenge strafmaatre gelen bestonden op het stuk van clandestien zenden, zouden de aether piraten gaan geloven, dat het de overheid geen ernst is, om er een einde aan te maken. Trouwens, en dat is van hun kant ook wel te be grijpen, het streven van de overtre ders is er op gericht, het opsporings apparaat zoveel mogelijk om de tuin te leiden. Deze ontbindende kracht kan ern stige gevolgen hebben voor liet nor menbesef van de overigens goedwil lende burgers, die op het laatst het overheidsgezag niet ernstig zouden gaan nemen. Ook daarom moet er een einde gemaakt worden aan het euvel. Justitie weet veel WANNEER de bedrijvers van het kwaad eens een kijkje konden nemen in de bescheiden, die de justi tie over de activiteit van de clan destiene zenders ter beschikking heeft, zouden hun haren wellicht van schrik teh berge rijzen. Van vrijwel alle zenders is de golflengte bekend, de inhoud van de uitzen dingen, de kwaliteit van de ontvangst en andere gegevens. De opsporing van de zenders is dus slechts een kwestie van tijd en wan neer meer peilwagens beschikbaar ER heerst nog wel eens misver stand met betrekking tot de clandestiene zenders. Zoals bekend hebben radlo-amateürs zeer goed werk verricht ten tijde van de ramp, bv. in Zierikzee. Dit zijn echter geen clandestiene zenders, maar geschoolde en gediplo meerde radio-amateurs, die een zendvergunning hebben; een groot verschil dus met de aether piraten, die lucht- en zeevaart in gevaar brengen. waren, zou de liquidering nog Veel sneller gaan. Het is niet altijd even gemakkelijk de overtreders van de ernst van hun delict te overtuigen. Wanneer men hun de strafwaardigheid, dus de ernst van hun daden onder ogen zou weten te brengen, dan was al reeds veel gewonnen. De nog niet in het werk doorgewinterden zou men wel licht op basis van vrijwilligheid op bijeenkomsten kunnen samenbrengen en dan dit onderwerp door jeugdlei ders of predikanten laten aansnij den. Kunnen zij overtuigd worden van het misdadige in hun liefheb berij, dan staat ook de weg open voor beterschap. Maar dan mogen zij niet in de steek worden gelaten, dan moeten predikanten, pastoors, jeugdleiders, onderwijzers en allen, die maar iets met de opvoeding van de jeugd te maken hebben, op de bres staan voor betere ontspanningsmogelijk heden. Zij allen moeten zich alle moeite getroosten om deze jongens met hun ongezonde liefhebberijen aan te zetten tot sportbeoefening of andere vormen van culturele ont wikkeling. Kan dit bereikt worden, dan be tekent dit een waardevolle bijdrage tot de culturele verheffing van de jongeren. Zijn er onder hen, die een oprechte belangstelling tonen voor alles wat met radio en omroep te maken heeft, dan zijn ér ook voor hen mogelijkheden. Barbara Pleyer, die bij de aanvang van de Olympische Spelen te Helsinki een „vredesboodschap" aan de wereld wilde voorlezen, heeft aan de voor avond van Kerstmis opnieuw een vre desdemonstratie gehouden, ditmaal in eeii Oostbeijijhse protestantse kerk. Zij begon ha de dienst te Zingen, een sla pende baby in de armen dragend. Zij Werd onmiddellijk weggeleid. Barbara Pleyer is êeh vier ert twintig jarige stu dente in de rechten te Stuttgart. Op het Ionische eiland Cephalonie, dat in Augustus jl. door een ernstige aardbeving werd geteisterd, zijn in de afgelopen nacht tien aardbevingen waargenomen. Een der bevingen wordt „zeer hevig" genoemd. Verder werden aardschokken gevoeld in grote gebie den ih West-Griekenland en Noord- Pelopponnesus. De Russische ambassadeur in Italiëj Michail Kostilef, heeft de Italiaanse re gering gisteravond medegedeeld, dat 34 Italianen, dié in de Sovjet-Unie tot ge vangenisstraffen werden veroordeeld, gra tie hebben gekregen en binnenkort naar Italië worden teruggezonden. Nog nooit zijn gedurende de Kerst dagen zoveel Amerikanen bij ongeluk ken om het léven gekomen als dit jaar, nu in de periode van Donderdagmid dag tot etl met Zondag 614 personen het leven verloren. Vorig jaar was het dodencijfer 556. Tengevolge van Verkeersongevallen kwamen 453 personen om, 73 verloren het leven bij branden'en 88 personen werden gedood bij andere ongelukken. In Toledo (Ohio) kwamen vijf perso- Ueh om het leven, doordat hun auto door een bfltgleUnihg reed eh ih een rivier stortte. DE voorzitter van de Nederlandse Onderwijzersvereniging, de heer Jac. Lootsma, heeft gisteren in zijn openingsrede op de achtste algemene vergade ring, die tot en met Woensdag in Amsterdam wordt gehouden, ernstige crltlek uitgeoefend op het onderwijsbeleid der regering. „Nederland, dat vaak trots is geweest op zijn onderwijs, komt thans hopeloos achteraan. En was er nu maar enig perspectief, helaas, het tegendeel is eerder het geval", zo zeide spreker. Wij willen een behoorlijk levenspeil voor de Nederlandse onderwijzer, dat hem in staat stelt te leven in een milieu, waartoe hij krachtens zijn opleiding, ontwikkeling en het gewicht van zijn ambt behoort. Over wat hjj noemde het „ontkiilkkingsdrama" merkte spr. op, dat weliswaar de onderwijzerssalarissen zijn ontknikt, maar de onderwijzers zijn blijven zitten met het gevoel onrecht vaardig behandeld te zijn. de onderwijzers te bouwen. De ver wachting is, dat het rusthuis in het na jaar van 1955 kan worden geopend. Het bestuur der stichting Rusthuis N.O.V. ontving van de afdeling Amsterdam ter vergadering een gift van 5000 gld. Tenslotte werd een voorstel aange nomen om een commissie in te stellen die de duur en de spreiding van de schoolvacantie in ons land zal bestu deren en daarover rapport uitbren gen. De heer Lootsma noemde het „een nationale schande-', dat onderwijzers na hun pensionnering schrikbarend Worden onderbetaald. Voordien zijn zij onderbetaald „deze oud-opvoeders van de Nederlandse jeugd worden aan de rand van de armoede, ja vaak in de bitterste nood gelaten. Deze mensen verkommeren en onze regering laat dit onbewogen voortduren" en spr. ver volgde: „Wij doen nogmaals een klem mend beroep op de regering om aan deze oud-onderwijzers een extra-toeslag op de onvoldoende pensioenen te geVen, waardoor deze mensen althans in hun laatste levensjaren nog een enigszins draaglijk bestaan krijgen." De vergadering heeft het hoofdbe stuur der N.O.V. opgedragen bij de regering aan te dringen op afschaffing van het toelatingsexamen voor H.B.S., Lyceum en Gymnasium. Het hoofdbe stuur was reeds in deze richting werkzaam. Voorts werd het hoofdbe stuur opgedragen te trachten met de andere leden van de Algemene Neder landse Onderwijzers Federatie te komen tot een gemeenschappelijke actie om het instituut van de z.g opleidings scholen te doen verdwijnen. Verder kreeg het hoofdbestuur tot taak er met alle ten dienste staande middelen voor te ijveren, dat de bevrij dingsdag 5 Mei gehandhaafd blijft als nationale feestdag vergadering besloot op voor stel van het hoofdbestuur in Ren- kum een rusthuis voor gepehsionneer- De chef-staf van het militaire com mando in Noord-Sumatra, overste Tha- lib, heeft aan de Indonesische pers meegedeeld, dat waarschijnlijk in Maart 1954 de veiligheid in geheel Atjeh zal zijn Hersteld. Hij zeide, dat de acties nog voortdu- reh tegen de opstandelingen, die zijn doorgedrongen in het bergachtige ge bied van Middeü-Atjeh, maar ook hier zal het leger spoedig de situatie mees ter zijn, aldus overste Thalib. De Sovjet-ambassadeur in Engeland. Jacob Malik, is gisteren met verlof uit Londen naar Moskou vertrokken. In diplomatieke kringen te Londen neemt men aan, dat Malik van de ge legenheid gebruik zal maken om ver slag uit te brengen over zijn bezoe- keh, die hij de vorige week heeft af gelegd bij premier Churchill en mi nister van Buitenlandse Zaken, Eden. Elf vermisle passagiers van de trein, die aan de vooravond van Kerstmis in Nieuw-Zeeland is verongelukt, zijn thans in veiligheid. Het aantal dodah en vermisten bedraagt hierdoor ï-r5 inplaats van 166. Volgens de jongste cijfers is de toestand thans als volgt: 123 personen zijn aan de dood ont snapt, 114 lijken zijn geborgen en 41 mensen worden nog vermist. De Nederlandse minister-president dr W. Drees heeft op de eerste Kerst dag telegrafisch aan de premier van Nieuw-Zeeland, de heer Sydney Hol land, zijn deelneming betuigd met de treinramp die 155 mensen het leven heeft gekost. Na een wilde jacht heeft de politie van Fez een man gearresteerd, die aan het hoofd Zou staan van een groep Ma rokkanen, welke in de afgelopen'maand in het gebied vah genoemde plaats talrijke overvallen heeft gepleegd. In Marrakesj is, volgens Franse kringen, een groot aantal verdachte elementen aangehouden bij een uitge breide razzia. Er werden documenten gevonden, waaruit bleek, dat de man nen van plan waren verscheidene open bare gebouwen op te blazen. Er wer den ook springstoffen in de woningen der arrestanten ontdekt. HAROLD STASSEN, hoofd van het Amerikaanse bureau voor werkzaam heden in het buitenland, heeft mede gedeeld, dat zijn organisatie ih het lo pende belastingjaar een milliard dollar minder zal uitgeven dan het bedrag, dat door het Congres Was toegestaan. Dit omdat, aldus Stassen, wij steeds grotere resultaten met minder geld be reiken, Stassen verklaarde dat in de door hem bij president Eisenhower ingedien de begroting wordt aangedrongen op een vermindering van de militaire en economische hulp. Voor technische hulp aan tenachtergebleven gebieden zal echter meer geld worden gevraagd. De economische en militaire hulp zou drastisch kunnen worden verminderd, omdat de Westeuropese landen hun economie hadden versterkt. Stassen noemde in dit verband 1953 „het gun stigste jaar voor de vrije wereld sinds de tweede wereldoorlog". Hij voorspelde, dat Frankrijk het Europese-legervërdrag zal bekrachti gen, omdat de Franse munt stabieler De gouverneur-generaal van Brits-Gu yana, sir Alfred Savage, heeft tien le den van een uitvoerende en 27 leden van ene wetgevende raad benoemd, die tezamen een tijdelijke regering van Brits-Guyana zullen vormen. In deze tijdelijke regering zitten geen verte genwoordigers van de linkse vooruit strevende volkspartij. Ook maakte Savage de instelling be kend van een economische raad, zoals door de Internationale Bank is aanbe volen. Hij is zelf voorzitter van deze raad. MEVROUW JAGAN BEBOET. Mevrouw Jagan, echtgenote van de afgezette premier van Bfits-Guyana, is Maandag veroordeeld tot een boete van vijf honderd gulden of drie maanden gevangenisstraf wegens het bijwonen van een bijeenkomst, die in het begin van deze maand zonder politievergun- ning werd gehouden. Negen personen, die met haar terecht stonden, kregen een berisping. was geworden, de productie stijgende is eii de toestand in Indo-China, zich ondahks recente tegenslagen, ih het voordeel van Frankrijk wijzigde. Stassen was het niet eens met sena tor McCarthy, dat Amerika's bondge noten oorlogsmateriaal naar communis tische landen zenden, Volgens hem is het verschil van opvatting gelegen in de omschrijving van de term „strate gische goederen". Hij achtte het Van belang ofn handel mét cörnrrtuhistisehe lahden toe te staah, omdat een volle dige blokkade de kafts óp oorlog Waar schijnlijker zou maken. De Luxemburgse minister van Bui tenlandse Zaken, Joseph Bech, is gis teren benoemd tot eerste minister als opvolger van de vorige week overle den Pierre Dupong. Bech, die ook de portefeuille -Van Landbouw zal blijven beheren, is Van 1926 tot 1937 eerste minister geweest. Hij is 76 jaar. Kort geleden zag in Califortlië de robot Garco het levenslicht. Een volhardend vliegtuigcon- strticleur wist deze mechanische mens in zijn vrije tijd te ver vaardigen van VnL oude vlieg tuigonderdelen. Garco, die is uitgerust met electronische her senen, kan zagen, boren, papier opprikken en met de ogen rollen. RadioPraag heeft gisteren gemeld, dat óp 24 December 103 persöhen bij het spoorwegongeluk bij Sakvice zijn Omgekomen ën 83 gewond. De snel trein PraagBratislava was bij Sak vice 35 km ten Züideii Van Briiö op een boemeltrein ingerêdeiï. Het ongeluk is, aldus Radio-Praag, te wijten ,,aan een ernstige inbreuk op de veiligheidsvoorschriften door een aantal spoorwegbeambten'*. In de door radio-Praag uitgezonden bekendmaking van het departement van Binnenlandse Zaken wordt ge zegd^ dat de regering, met leedwezen kennis genomen heeft van het onge luk. Kadio-Praag meldde later ook, dat et een aantal arrestaties werd verricht. De Franse Minister van Defense, Re- né Pleven, heeft Meegedeeld, dat het Franse leger iets zal worden inge krompen in 1954, Maar dat lUchtMacht en Marine zullen worden vergroot. De luchtmacht zal worden uitgebreid van 30 tot 38 squadrons aan het eind van 1954 en tot 51 squadrons eind 1955. Het personeel van de luchtmacht komt van 118.000 tot 133.000 man. Hét mari nepersoneel wordt verhoogd van 68.000 tot 71.000 man. Het leger tenslotte, wordt van 420.000 op 413.Q00 man gebracht. De (Van onze correspondent te Parijs). TkE FRANSE PROFESSOR Trombe en zijn twintig medewerkers hebben in het stadje Montlouis, dat op een hoogte van 1600 meters in de Pyreneën ligt een enorme zonne-oven gebouwd. Deze oven, die dus alleen door de zonnestralen verwarmd wordt, is in staat om in de tijd van een uur een blok ijzer van 50 kg. te doen smelten. Hiermede wil professor Trombe be wijzen dat de zonnewarmte geleidelijk in staat zal Zijn om de electriciteit te vervangen. 'Dit is voor een land ais Frankrijk van het allergrootste belang. Zoals bijna in alle landen hebben ook de Fransen behoefte aan steeds meer electriciteit. Het Verbruik bedroeg in 1939 twintig milliard kilowatt; het is nu gestegen tot veertig milliard kilowatt. En wanneer men rekent dat er hier veertien millioen boeren zijn die nog geen electriciteit hebben, dan ligt het voor de hand dat de electriciteitsbehoefte zal blijven stijgen. de Franse staat een heel nieuw dorp gekregen. Er bestaat nu een nieuw nlan, waarmede men in 1954 zal beginnen en dat de zee wil gebruiken om electriciteit op te wekken. Aan de Bretonse kust, niet ver van het totaal ver woeste stadje St. Malo be draagt het verschil tussen eb en vloed namelijk niet minder dan dertien meter Nu wil men een dam gaan bouwen in de twintig kilo meters diepe inham, die het riviertje de Rance in Bretagne heeft uitgesle- Den. Legt men hier eeh stuwdam in dan ontstaat er aan de landzijde een kunstmatig meer, waar van het niveau bij laag water dertien meter hoger zal zijn dan dat van de zee. Bij opkomende vloed opent men dus de schui ven in de dam. Is de hoog ste stand bereikt dan wor den ze gesloten. Aan de zeezijde begint het water nu te zakken. Na een be- oaalde tijd opent men de schuiven opnieuw, waar bij het met kracht terug- DE energiebedrijven moe ten dus alles op alles zetten om er voor te blij ven zorgen dat zij aan de stijgende behoefte kunnen voldoen. Daartoe heeft men in de Rhone en in andere snelstromende ri vieren enorme stuwdam men gelegd. Deze dam men zetten hele dalen on der water en met de zo gevormde waterreserves fabriceert men grote hoe veelheden electriciteit. Dat dit vaak met ernstige moeilijkheden gepaard gaat heeft het drama van Tignes bewezen. Men her innert zich zeker nog, dat Tignes een stadje was dal midden in zo'n veroor deeld dal lag en dat de bewoners daar tot het laatste moment geweigerd hebben hun woningen te verlaten. Nu ligt Tignes enkele tientallen meters onder water en de vroe gere bewoners hebben van stromende water dè aati- §ebrachte turbines doet raaien. Deze centrale zal jaarlijks 550 millioen kilo watt kunnen fabriceren. De dam wordt 800 meter lang en 47 meter breed. 2000 Arbeiders zullen er vijf jaar aan moeten Wer ken. Men zoekt echter ook naar heel andere moge lijkheden om energie te doen ontstaan. Men wil niet alleen de zee gaan gebruiken, maar ook meer van de zonnewarmte gaan profiteren. Het was na tuurlijk al eeuwenlang be kend, dat men via de zon nestralen een enorme hitte kon doen ontstaan. Men zegt dat Archimedos met behulp van eeh stel spie gels, waarin hij de zonne stralen opving en concen treerde de vloot die Syra cuse belegerde in brand heeft gestoken. Een zekere meneer Buffon, die om streeks 1800 leefde heeft zijn tijdgenoten verwon derd door met vergroot glazen en spiegels een stuk hout, dat 60 meters van zijn spiegels lag, te doen ontvlammen. Deze experimenten had- ien echter geen practische esultaten opgeleverd. Pro fessor Trombe heeft het probleem nog eens geheel opnieuw bestudeerd. Aan de hand van zijn studies heeft hij in eeh fort bij het stadje Montlouis een zonneoven gebouwd. Dit eigenlijk heel eenvoudipe apparaat bestaat uit een „oriëntator" van 120 vier kante meters, die de zon nestralen opvangt en ze op een paraoolische spie gel van 90 vierkante me ters richt. Deze spiegel concentreert de stralen tot een bundel, die de eigenlijke OVen verhit tot een temperatuur van 3500 graden. Zoals gezegd, deze hitte doet 50 kilogram ijzer in een uur tijd smel ten. Op een hoogte van 1600 meter in de Pyreneën is er zon genoeg om de oven 250 dagen per' jaar en acht tot tien uur per dag te doen werken. In Noord-Afrika waar men op warme dagen inder daad een ei op een in de zon gelegde plaat kan la ten bakken, zou de oveh zelf 300 dagen kunnen werken. Het grote voordeel van de zon als energiebron is dat men een volkomen zuivere warmte krijgt. Men neemt aah dat het mogelijk is met deze zon- ne-ovens een speciaal soort, ongekend hard staal te fabriceren terwijl men er eveneens ceramiek in kan bakken dat een zeld zaam grote Weerstand zal bezitten. Hét nadeel Van de zon ne-oven is natuurlijk, dat men afhankelijk is van het mooie weer. Dit is voor ons land natuurlijk een groot bezwaar. Maar aan gezien in Zuid-Frankrijk en in Afrika de zon gedu rende tien maanden per jaar schijnt zal daar deze oven, die gratis warmte levert, in staat zijn om een grote hoeveelheid energie te leveren. expeditiönnaire macht in Indo-China zal worden ingekrompen van 180.000 tot 163.000 man. De militaire begroting voor 1954 be draagt 829 milliard francs, tegen 836 milliard in 1953. DeZe Cijfers bevatten niet de kosten van de oorlog in Indo- China. De Amerikaanse hulp zal in 1954 320 milliard francs belopen. De Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking dringt er in een gisteren gepubliceerd rapport bij Engeland op aan te trachten op ag- gressieve wijze zijn uitvoer uit te brei den en zij waarschuwt Engeland voorts voor de gevaren van verhoging van de binnenlandse consumptie. Het zou vc'.gens de O. E. E. S. de uitvoer ten goede komen, wanneer de Engelse producenten, voor zover zij nog door invoerbeperkingen worden .beschermd, in sterkere mate aan de buitenlandse concurrentie zouden wor den blootgesteld. De O. E. E. S. ver wacht, dat het volume van de Engelse uitvoer in het lopende jaar ongeveer twee procent groter zal blijken te zijn dan het uitvoervolume van 1952. In 1954 zal een aanzienlijke stijging van de Uitvoer noodzakelijk zijn, doch het is geenszins zeker, dat dit zal worden bereikt. Hoewel de uitgaven voor de verde diging groter werden, is de economische positie vah Engeland in de afgelopen twee jaar op opmerkelijke wijze ver beterd. Na twee jaar van stagnatie is de productie zich aan het herstellen, terwijl de werkloosheid is verminderd. De Engelse Uitvoer heeft pas Ongeveer het volume van vóór de Koreaanse Oorlog heeft bereikt, terwijl het uit voervolume van de andere O.E.E.S.- lahdén met ongeveer een derde is toe genomen. Het is, aldus de OEES, Van het groot ste belang, dat Engeland één leidende rol speelt bij iedere poging om te ko nen tot een vrijere wereldhandel. Het is ten zeerste te hopen, dat Engeland in de nabije toekomst in stkat zal zijn nieuwe maatregelen te treffen, die bijdragen tot vrijmaking van de internationale handel. De neutrale repatriëringscomtniSBie ln Korea heeft de V.N. en de Noordelijken verzocht, zich ernstig te beraden over de positie van de meer dan 22.0OO gevan genen, die nog niet naar huis zyn terug gekeerd. Zoals bekend is de termijn voor het geven van „uiteenzettingen" aan wei gerachtige gevangenen op 23 December verstreken.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7