Koningin en prinsessen skiën uitstekend Nog geen fusie in Christelijk Onderwijs mogelijk wam IZET MN Marijke heeft pret met haar sleetje Als een wervelwind omlaag Opvattingen lopen niet parallel Ikrachten i sterk Onderwijzers namen motie aan Reeds de tiveede dag van hun verblijf in het Zwitserse dorpje Grindelwald wisten de vier prinsessen allo profijt te trekken uit de sneeuwval, die juist enkele dagen vóór hun aankomst het Berner Oberland met een feeëriek aandoend tapijt had overdekt. De prinsessen met de arreslede rijden door het dorpje Grindelwald. f (Van een speciale verslaggever) „Ik ben zeer verbaasd over de pres taties van de koningin, zo zeide Fritz Schluneggen, de skileraar van Hare Majesteit', toen wij hem gistermiddag aan de thee troffen, „Direct al ben ik met H. M. de Firstbahn tot Bort op gegaan en dat hebben we vanmorgen weer gedaan. Zij skiet uitstekend, voor al als men bedenkt dat men in uw land die sport niet kan beoefenen, zodat de koningin het hebben moet van de paar weken, die ze per jaar in het winter sportgebied doorbrengt." En Hans Bohren, de leraar van de oudste twee prinsessen, was wellicht nog enthousiaster over de prestaties van zijn pupillen. „Het zijn gevorder de skiloopsters", zo zeide hij. „Zij zijn zeer snel en je kunt ze laten skiën waar je wilt. Of ze nu op de piste naar oe neden gaan of in de dikke sneeuw, ze doen het voortreffelijk." Gistermorgen was hij met ze de First bahn tot en met de laatste etappe (2200 meter) opgeweest en 's middags de kleine Scheidegg. Voor de afdaling daarvan moet men een zeer geoefend skiër zijn. Maar de prinsessen speel den het klaar om de 1100 meter hoge Scheidegg-afdaling binnen het uur te doen, een tijd waar zelfs Hans trots op was. Ook de koningin daalde de Scheidegg af, weliswaar langzamer dan haar dochters (een uur en 50 min.), maar, zo zeide Schluneggen, in een uit stekende stijl en zonder een keer te vallen. „Goed werk, gezien de weersomstan digheden", zeide Fritz, terwijl hij naar buiten wees, waar de sneeuw nog in dichte vlokken viel, die de skiër vaak bij de afdaling verblindt. Want sinds Maandag sneeuwt het nog steeds in WOENSDAG 30 DECEMBER 1958 H.M. de Koningin kijkt naar het instappen van de vier prinsessen in de mooiste arreslede van Grindelwald. (Advertentie, Ing. Med.) Grindelwald en de sneeuwploegen heb ben druk werk om de wegen zo goed mogelijk vrij te houden en op de ijs baan rijdt een sneeuwploeg voortdu rend rond. De koningin maakte gisteren de rit in de tandradbahn naar de Scheidegg in het gezelschap van haar beide doch ters en Renó Roëll. Maar eenmaal op de top waren de prinsessen snel ver dwenen en als eên wervelwind gingen ze met hun skileraar naar beneden, fraaie ehristiania's draaiend om de al te snelle vaart te remmen. Margriet zal vandaag haar lessen voortzetten in de skischool boven het dorp en met het goede voorbeeld van moeder en zusters voor ogen zal ze de kunst zonder twijfel snel onder de knie hebben. Ook de kleine Marijke ver maakt zich uitstekend. Zij heeft volop pret met haar sleetje en gistermorgen, tegen het lunchuur, maakte zij met haar drie zusjes een kort ritje in de arreslee. In het hotel speelt ze meestal met haar grote en welhaast onafschei delijke pop, die zoals zij drie jaar is, waaraan ze echter onmiddellijk toe voegde „maar ik ben veel ouder hoor". Gisteravond, toen de sneeuw nog steeds viel, hebben de koningin, de oudste twee prinsessen en het gevolg de ijshockeywedstrijd OxfordCam bridge tegen Grindelwald bijgewoond en zich kennelijk met het felle spel zeer vermaakt. Prinses Irene op de fietsslede, een uitvinding van een bewoner uit het dorpje Grindelwald. Het voertuig doet denken aan een oude loopfiets. QISTEREN heeft de Unie van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen In Nederland In Utrecht haar 57e algeme ne vergadering gehouden. De voorzitter, de heer T. Bos, van Utrecht knoopte in zijn openingswoord aan bij de Kerstboodschap van H. M. de Koningin t.a.v. dé traditie toen hij de vraag behandelde of de Unie zal moeten blijven bestaan in de tegenwoordige vorm of niet. Spr. wees er op dat de zaak van de fusie met „de grote" nog lang niet rond is. In 1954 zal de kogel naar sprekers mening echter door de kerk moeten en de voorbereidingen zijn dan ook in volle gang. Onze houding bepalen is echter niet zo simpel, meende spr., want onze opvattingen lopen niet parallel. De vraag is in hoever wij zullen moeten toegeven aan de sugges ties van anderen. Spr. hoopte van har te dat een buitengewone algemene vergadering nog voor December 1954 aan dit onderwerp gewijd zal kunnen worden. DIJ de discussie werd gevraagd of de Unie geen plaats kan bieden aan Chr. onderwijzers bij het openbaar on derwijs. Anderzijds werd gepleit voor aan sluiting bij het C.N.V. Het zijn ten slotte de vakcentrales die ook voor ons het spit afbijten. Een andere spreker pleitte ervoor dat niet verschillende vormen van onderwijs (bijv. B.L.O.) in de watten moeten worden gelegd tot groot nadeel van het echte volksonder wijs. Ook werd een stem gehoord die meer dan voor fusie met „de grote" een lans brak voor fusie met de N.O.V. De secretaris W. Fieggen zeide o.m. dat een Christelijk onderwijzer, die naar het openbaar onderwijs overgaat in de Unie kan blijven, mits hij Christelijk onder wijzer blijft. De voorzitter noemde het niet geheel ln orde dat het demonstratief congres een ,og- blik oor ran- FIE als ind. nent voor aan* itsland oetr dat volg®1] tduitse strija- le van I954 ag te George- het hoofdkwar ide volfcsP*™1 product maken? meest wijze dit be- aor Uw ie in courant sen. U lan een te Utrecht slechts georganiseerd werd mede door een der partners uit de A.N. O.F. De moeilijkheid is echter, dat een algemeen demonstratief congres toch wel niet te verwezenlijken zou blijken. Maar spreker blijft de gang van zaken betreuren. Fusering met de N.O.V. is niet zo heel gek, al zag spreker er de mogelijkheid niet direct van. De prinsessen bij de twee paarden die de arreslede door Grindelwald sullen trekken. DE algemene vergadering van de Nederlandse Onderwijzersvereniging - die tot en met Woensdag in Amster dam wordt gehouden - heeft vandaag een motie aangenomen waarin het hoofdbestuur tot opdracht kreeg: „Met alle middelen het besef bij ons volk te wekken en te versterken, dat verho ging van het peil der volksontwikke ling en versterking van de geestelijke volkskracht onmisbare voorwaarden zijn voor de harmonische ontwikke ling van elk individu, opdat het onder wijs een zaak van gans het volk wor de en het de zorg, verzorging en waar dering verkrijge, die het verdient". In de motie wferd voorts opgemerkt, dat het inzicht in de betekenis van het onderwijs voor het individu en de ge meenschap groeiende is, maar aan het onderwijs nog steeds niet de juiste plaats in het maatschappelijk bestel is toegekend. Uit kortzichtige, financiële en economische overwegingen worden de belangen van de cultuur, en daar mede die van het onderwijs nog altijd onvoldoende behartigd. Voorts werd een voorstel aangeno men waarbij het hoofdbestuur werd opgedragen een onderzoek in te stel len hoe in de verschillende gemeenten het onderwijs aan kinderen, die gerui me tijd (bijv. langer dan 2 maanden) ziek zijn, geregeld is. Hiervan op de vergadering in 1954 rapport uit te brengen en zonodig met voorstellen te komen, die beogen dit onderwijs meer algemeen te doen verstrekken. Diep weggezonken in een behaaglijke vacht gingen de prinsessen met een arreslede de winterse omgeving verkennen. V.l.n.r.: Prinses Irene, Margriet, Marijke en Beatrix.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7