Onze Rebusprijsvraag (3) Vragen staat vrij ^=J Eerste Lockheed „Neptune vliegtuigen voor de M.L.D. Radio-bestel Ex-ambtenaar van de griffie „ontfermde" zich over f 7900 Worden de automobilisten op onkosten gejaagd? Geen tariefsverhoging meer van electriciteit en water Vlotte overtocht uit de V.S. Hubert Cuypers kreeg een onderscheiding Na zestien jaar Russisch pianist trad op in Den Haag Zieke vrouw was vergiftigd Haagse kapper, in arrest Familie uit Noord-Holland benadeeld Registratieboek miste een bladzijde Moet ik teveel betalen De huuropzegging Geen testament Geen rentekaart Vertraging fSHFje oo-eu OPLOSSEN, UITKNIPPEN EN BEWAREN. Inzending van de rebussen in de week van 10-16 Januari a.s. Sealed Beam koplichten verdwijnen Onzekerheid over nieuwe toepassing Het lidmaatschap Eigenliefde Marie van Eysden-Vink wérd gecremeerd Waarom niet? Kan niet Waar blijft de bode? Richtingaanwij zers van rode auto's Onvoldoende zichtbaar Vrijgesproken van dood door schuld Balans Provinciale Bedrijven wijst uit: Rare huisbaas Schriftelijke cursus Het woningtekort in Noord-Holland Gedeputeerde Staten over het Prov. Orkest De mens gaat boven wins Haringvisserijbedrijf De C.A.O. opgezegd Autobus reed in de Muidertrekvaart Dader van aanslag bij Almelo gegrepen WOENSDAG 30 DECEMBER 1953 99 Gistermiddag ls het eerste van een i groep van vier voor de Marine Lucht vaart Dienst bestemde Lockheed „Nep tune" vliegtuigen op het vliegkamp Valkenburg bij Leiden geland. Enke le minuten later waren ook de andere drie onderzeebootbestrijdingsvliegtui- gen op vaderlandse bodem. Nadat de donkerblauw geschilderde machines op een rij op een der opstelplatfor men waren geformeerd en leden van de bemanningen de voorgeschreven veiligheidsmaatregelen hadden geno- i men, door het aanbrengen van klam pen e.d. aan de vliegtuigen, verzamel de de gehele groep van een-en-dertig i officieren, onderofficieren en mansohap- I pen zich terzijde van een der nieuwe machines. Daar werden zij door de com- i mandant van de groep, de Itz. der le klasse W. de Groot, voorgesteld aan de vlagofficier van de Marine Lucht- i vaart Dienst, schout-bij-nacht-vlieger i H. Schaper en aan de captain van de Marine der VS gedetacheerd te Den i Haag. Deze begroeting werd door ver- i zcheidene autoriteiten bijgewoond, i De commandant van de groep van vier „Neptune"-toestellen, de luite- nant-ter-zee-vlieger der eerste klasse W. de Groot, heeft daarna het een en ander verteld over de tocht, die de i vliegtuigen hebben gemaakt. De ge hele reis is zonder een bijzondere gebeurtenis verlopen, zo zeide hij. De i machines zijn op de 24e December, twee aan twee, op verschillende tijd stippen van de dag vertrokken van de vliegbasis Alameda van de Ameri kaanse marine in Californië. Twee vertrokken er 's ochtends en twee 's avonds. Zij vlogen nonstop naar Dallas in Texas. Van Dallas ging het naar Batuxan en vandaar in de mor gen van de 27e naar Argentia op New Foundland, de volgende dag naar de Azoren. Boven New Foundland werd op circa 2300 meter een temperatuur van veertig graden onder nul geme ten, erwerd dan ook flinke ijsafzet ting op de „Neptunes" geconstateerd. Door middel van hete luchtgeleiders, die o.a. zijn aangebracht in de vleu- gelvoorrand, werd het ijs zonder enig bezwaar gebroken. Gistermorgen om half zes Neder landse tijd steeg de eerste Nederland se „Neptune" vandaar op, met telkens een kwartier tussenruimte gevolgd door de andere drie. Toen het laatste der Nederlandse vliegtuigen het lucht ruim koos, was de eerste al enige honderden kilometers dichterbij Neder land, maar deze voorsprong en ook die van de nummers twee en drie werd later te niet gedaan toen de on derscheiden commandanten opdracht kregen te verzamelen. Tegen half vier kwamen de vier machines in formatie uft Zuidwestelijke richting op het vliegkamp Valkenburg aangestevend en bij het laag overvliegen konden de wachtenden op de grond een indruk krijgen van deze vrij grote, slanke en onderzeebootbestrijdingsvliegtuigen. Commandant De Groot liet zich niet uit over de snelheid van de „Neptu ne", maar deze heeft, met een flinke tegenwind, zoals die vandaag heerste, toch nog minstens driehonderd kilo meter per uur moeten zijn. De toestel len zijn voorzien van twee Wright „Turbo compound" motoren, waarbij de uitlaatgassen door middel van tur bines nog extra stuwkracht leveren. Deze motoren zijn elk 3500 pk sterk. De krachtbronnen drijven vierbladige verstelbare propellers aan, die, na de landing de uitloop van het vliegtuig aanmerkelijk kunnen bekorten, zoals ook bij drie der toestellen duidelijk bleek. Het vliegtuig heeft een opera tionele bemanning van negen personen. In feite is Nederland het enige land In Europa, dat thans de beschikking heeft over deze soort hypermoderne vliegtuigen. De bewapening bestaat o.a. uit vier twintig mm mitrailleurs in een koe pel in de neus en in een geschutskoe pel bbven op de romp. Aan de onder zijde van de vleugel ter weerszijden van de romp zijn rekken aangebracht, waarin in totaal zestien raketten kun nen worden medegevoerd. Voorts is de „Neptune" er op berekend diepte bommen en torpedo's mee te nemen. Het toestel heeft een groot vlieg- bereik en is daardoor geschikt om van bases van de wal af te opereren over grote afstanden, in tegenstelling tot de éénmotorige Grumman „Avenger"- onderzeebootbestrijdingsvliegtuigen, die onlangs bij de Marine Luchtvaart Dienst in dienst zijn gesteld en die zijn bestemd om van vliegdekschepen af te opereren. Binnenkort zal de groep van circa dertig man, die deze vier vliegtuigen naar Nederland heeft gevlogen nog enige keren naar de Ver. Staten gaan om daar het resterende aantal, dat ons land door middel van programma van wederzijdse militaire bijstand heeft gekregen, te gaan halen. De burgemeester van Amsterdam, mr Arn. J. d'Ailly heeft gisteravond tij dens de ere-avond in het Concertge bouw te Amsterdam ter gelegenheid van de 80ste verjaardag van Hubert Cuypers mededeli.g gedaan, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd de toonkunstenaar te bevorderen tot Of ficier in de Orde van Oranje Nassau. Deze mededeling werd door het talrij ke publiek, dat het Concertgebouwge heel vulde, met een ongekend lang ap plaus ontvangen. Het vrijwel uitverkochte „Diligentia" in Den Haag begroette gisteravond de Russische pianist Eugene Malinin, de eerste vertegenwoordiger van het mu ziekleven in de Sovjet-Unie, die na een intermezzo van 16 jaren in ons land concerteert. Het programma was ge wijd aan werken van Beethoven, Cho pin en Moussorgsky. De Russische am bassadeur en vele andere leden van het corps diplomatique bezochten dit recital. Zowel in de pauze als na afloop van het recital ontving de kunstenaar een frkaie bloemenhulde. Het publiek toon de zich zeer dankbaar en kon door het lang aanhoudend applaus de pianist be wegen tot het spelen van een toegift, een werk van Chopin. Het op last van de justitie inge stelde deskundige onderzoek naar de oorzaak der ziekteverschijnselen bij mevrouw O. te 's Gravenhage, thans opgenomen in de Ursula-kliniek te Wassenaar, heeft uitgewezen dat ver giftiging oorzaak is van de ziekte van het slachtoffer. De officier van Justi tie heeft hierin aanleiding gezien last te geven over te gaan tot de her nieuwde aanhouding van de 49-jarige kappersbediende A. A. A. van W. als verdacht van poging tot moord op deze vrouw De verdachte is na zijn aanhouding ter beschikking van de rechter-com- missaris gesteld, die het verdere on derzoek in deze zaak leidt. Van W. is inmiddels op last van laatstgenoem de functionaris opgesloten in het huis van bewaring. (Vervolg pagina 1) F)E aan de kerkgenootschappen teza- men toe te kennen zendtijd wordt bepaald op 50 procent van de totale zendtijd, dat is plm. 12 uur per week. De in het verleden gebruikelijke kop peling van het lidmaatschap aan het abonnement op het propagandablad, waarbij beide tezamen even duur zijn als het abonnement alleen, zal niet meer mogelijk zijn. Een moeilijk onderdeel van het om- roepvraagstuk is ongetwijfeld dat van de regionale omroep. Thans bestaan de regionale omroepen Noord en Zuid, terwijl zich een orgam satie heeft gevormd, die de oprichting van een regionale omroep Oost wil be vorderen. Omdat de gewestelijke om roep nog in een eerste stadium van ontwikkeling verkeert, lijkt het de on dergetekenden niet gewenst deze ge hele materie waarin nog zoveel on zekers is in bijzonderheden in de wet te regelen. Daarom is in het ont werp volstaan met enige bepalingen, die de mogelijkheid van een verdere ontwikkeling scheppen, en is de ver dere regeling overgelaten aan een al gemene maatregel van bestuur. Het bedrag van f 12.— per jaar als luistergeld stemt overeen met het be drag, dat thans geheven wordt. Dit be drag wordt redelijk geacht. De totale opbrengst van het luistergeld maakt het mogelijk de omroep op behoorlijke wijze vit te oefenen. Bijna 50 pet. van de luisteraars ver zuimen hun luistervergunning in de voorgeschreven maand in te ruilen. Aan hen moet dan een waarschuwing wor den gezonden. Daarna verzuimen we derom 50 pet. van de gewaarschuwden aan hun verplichtingen te voldoen, zo dat zij door controleurs moeten worden bezocht. De regering is van oordeel, dat deze methode niet kan worden gehandhaafd en dat aan degenen, die in verzuim zijn. de door hen veroorzaakte kosten in rekening moeten worden gebracht, waarbij voor een aanmaning f 1. wordt berekend. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen de 53-jarige voormalige chef van de griffie van het vroegere Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam, de heer J. T. B. uit Amsterdam, die terecht heeft moeten staan omdat hij een bedrag van f 7900, dat kort na de oorlog op zijn griffie was gedeponeerd, vele jaren later, toen niemand er meer naar scheen te zullen vragen, in eigen zak zou hebben gestoken. Evenals in eerste instantie de rechtbank, achtte ook het Hof het bewijs van deze verduistering, die de verdachte zelf steeds is blijven ontkennen, geleverd. Evenals de rechtbank legde ook het Hof deze ex-grifflechef één jaar gevangenis straf op. Het ging hier om f 7900, die door de Duitsers bij een familie in Noord- Holland tijdens de bezetting in beslag waren genomen. Na de bevrijding werd dit geld door een PRA-recher- cheur naar Amsterdam gebracht en op de griffie van het Bijzonder Ge rechtshof gedeponeerd. Van dezelfde familie lagen daar reeds een ring en een armband, die tezamen een waar de vertegenwoordigden van f 225.000. In 1948 kregen nabestaanden van de oorspronkelijke eigenaresse bericht, dat zij de sieraden konden ophalen. Dit geschiedde. Het geld raakte ech ter in het vergeetboekje. Pas nadat het Bijzonder Gerechtshof en dus ook de griffie was geliquideerd, vernamen dezelfde nabestaanden, dat er ook nog f 7900 aanwezig moesten zijn. In de zomer van 1952 vroeg men dit geld op bij het paleis van Justitie in A- - sterdam, waar de bescheiden van de opgeheven griffie waren opgeborgen. De enveloppe bleek toen te zijn ver dwenen. In een registratieboek van de griffie bleek de bladzijde kapot gescheurd te zijn, waarop de enve loppe was geregistreerd. De staat heeft inmiddels het geld aan de na bestaanden vergoed. £)AT is een pijnlijke geschiedenis. Wat moet een huurder doen wanneer de eigenaar-verhuurder (of de hoofdbewoner-verhuurder) een huur vraagt per 1 Januari, die evident te hoog is berekend? Per vergissing of opzettelijk fout. Wij geloven dat in dit geval de huur der kan volstaan, met betaling aan te bieden van de wettelijke huur. De verhuurder kan dan natuurlijk een procedure gaan voeren tegen de huurder, maar zal deze niet winnen. Natuurlijk kan het ook anders. De huurder betaalt de foute huur welgaat dan naar de huuradviescommissie en als die (wellicht na enkele maanden) de juiste huur heeft bepaald, kan die huurder eventueel een procedure gaan voeren om de teveel betaal de huur terug te krijgen. Afgezien van het feit dat hij die f 2.50 voor de huuradviescommissie kwijt is. Wij menen dan ook dat de eerste weg maar de beste is. {-JET komt momenteel voor dat, vooral huurders van bedrijfs ruimten, hun huur opgezegd krij gen. Nu moeten ze zich daarover maar niet al te zenuwachtig ma ken, want de huurbescherming is niet opgeheven. Deze opzegging is meer formeel. Voor bedrijfsruim ten (en als zodanig moet een win kelwoning altijd worden aange merkt) kan de huurverhoging al leen worden toegepast als alle par tijen daartoe 'n overeenkomst tref fen. Dit wil dus zeggen: geduren de de tijd dat een schriftelijke of mondelinge huurovereenkomst loopt, kan de eigenaar geen ver andering hierin aanbrengen. Dus zullen in bepaalde gevallen eige naars overgaan tot huuropzegging. De huurder kan hiertegen in ver zet komen. De kantonrechter zal dan eventueel wel uitmaken of een gevraagde huurverhoging billijk is of niet. Bij bedrijfsruimten kan men dus een bepaalde verhoging aannemen, maar deze verhoging mag nooit gaan boven de beken de percentages. £EN schriftelijk stuk aangaande een nalatenschap heeft niet de waarde van een testament. Indien de erven zich dus niet vrijwillig neerleggen bij een dergelijke be schikking zal de nalatenschap moeten worden afgewikkeld, alsof die beschikking niet bestond. Nu het hier een achtergelaten wedu we betreft, ontstaat er een onver deelde boedel, wanneer de kinde ren haar in het ongestoord genot hiervan laten. Maar ze mag aan die boedel niets veranderen. Dus niets weggeven of verkopen. (J bent pas op uw 43ste jaai werknemer geworden. Op dit moment bezat u nog geen rente- kaart. Deswege kunt u die thans ook niet meer krijgen. U valt nu als werknemer onder alle sociale wetten, maar men behoeft u ech ter geen rentezegel te geven. De in Centraal Overleg samenwerkende verkeers- en vervoersorganisaties: de ANWB, de KNAC, de KNMV, de EVO, de NOB, de Wegtransport en de FNOP, menen het volgende onder de aandacht van alle 'motorrijtuigb'estuurders te moe ten brengen. Zoals bekend, zal het met ingang van 1 januari 1954 verboden zijn de zgn. Sealed Beam koplichten te voeren, inge volge de laatste wijziging van het Wegen verkeersreglement zullen met ingang van die datum de koplichten van alle motor rijtuigen moeten zijn uitgerust met een gloeilamp „waarbij de niet verblindende lichtbundel wordt teweeggebracht door een gloeidraad, welke aan de onderzijde is afgeschermd door een kommetje". De practijk heeft uitgewezen, dat het door deze lampen uitgestraalde licht zo gering is, dat men slechts een meter of 40 zicht heeft. Om dus ongelukken te voorkomen, wij zen de bovengenoemde organisaties er met nadruk op, dat in verband met de remaf stand de toelaatbare rijsnelheid maximaal 50 km per uur mag bedragen. £)E vele vragen in verband met de huurverhoging en de feest dagen kunnen tezamen tot gevolg hebben, dat de beantwoording van brieven een beetje wordt ver traagd. U krijgt echter antwoord. \\(IJ kunnen best begrijpen dat het voor u een teleurstelling werd, toen de betreffende vereni ging u, na uw bedanken toch aan schreef om het lopende jaar te blij ven betalen. Nu wilt u zich beroe pen op twee feiten: a. u kende de reglementen niet; b. u heeft die nooit toegezonden gekregen. Wij vrezen dat dit niet opgaat. Want eerstens kon u wel vermoeden dat een zo grote vereniging wel een reglement heeft en tweedens te kende u een formulier, waaruit dit nadrukkelijk bleek. Dat regle ment is op aanvraag verkrijgbaar. Zodat u werkelijk in deze tot be taling verplicht is. Bedoelde ver eniging is perse voor rede vat baar, als u onmacht kunt aanto nen, daarvoor kennen wij deze vereniging te goed. {{ET komt niet vaak voor dat iemand eens nadenkt, over de vraag of hij te veel eigenliefde heeft. Zelfs zo, dat hij zich onge rust maakt, omdat hij geen egoist Gisteren is het stoffelijk overschot van Marie van EysdenVink in het crematorium te Velsen verast. Bij degenen, die haar uitgeleide de den, waren o.m. de burgemeester van Rotterdam, mr C. van Walsum, de acteurs, en actrices Paul Steenbergen, mevr. Annie van der Lugt Melsert Van Ees, mevr. Mien van Ollefen, Magda Walden en de directeur van de Koninklijke Schouwburg in Den Haag, Bob van Leersum. wil zijn. Een filosopfische be schouwing over het feit dat dit reeds als eigenliefde kan worden beschouwd, zullen we maar ach terwege laten. Eigenliefde is vol komen natuurlijk en vanzelfspre kend. Zou men dit vanzelfspreken- de feit negeren, dan zouden er on gelukken ontstaan. Indien het niet gepaard gaat met een „te", moeten we hier verder geen acht op slaan. Alleen in dè omgang met een an der, moeten we er rekening mee houden. Ook die ander houdt het meest 'van zichzelf. Deswege moet die ander dan ook uit dit gezichts punt tegemoet worden getreden. Als we ons zelf niet op de voor grond schuiven, dan zal ook de ander ons sympathiek vinden. JvJOG even een huurvraag. Er wordt ons gevraagd of men een huis na 1 Mei 1945 door erfe nis verkregen, niet mag verhogen in huur. Waarom niet? Die erfe niszaak heeft toch verder met de huur van het huis niets te ma ken. Indien het huis daarvoor in de termen valt, kunt u rustig de huurprijs verhogen. {TEN lezer kocht een horloge op een aanlokkelijke advertentie. Postverkoop. Hij betaalde iets en kreeg het polshorloge. Na een week was het stuk. Zelfs waren er twee fouten aan. Hij stuurde het terug (dat kon, stond er in de ad vertentie) maar hoorde sindsdien niets meer. Het geld dat hij terug zou krijgen, blijft weg als de win ter. Wat nu? Nuniks. Want het bedrag is te laag om over te gaan procederen. Dergelijke din gen kan men altijd beter in een winkel kopen, zodat men ziet wat men koopt. En de service zal al licht beter kunnen zijn. U moet de strop maar nemen. zijn vier jaar geleden in een brandverzekering gegaan. Maar de laatste twee jaar verscheen er geen agent meer en betaalden we geen premie. Wij zijn nu bang, dat we niets krijgen uitgekeerd als er iets zou gebeuren. Welke raad geeft u ons? In deze toestand kunt u inderdaad niet berusten. Wij zouden u willen raden om eens naar de directie van die instelling te schrijven. U moet er buitendien rekening mee hou den, dat op veel polissen de bepa- Te betreuren valt, dat deze maatregel met ingang van 1 Januari is Ingevoerd, omdat de Internationale Verlichtings Commissie nog proeven neemt met een verbeterde Amerikaanse lamp, waarbij de bezwaren van de huidige sealed-beam lamp (verblinding van tegenliggers) wor den ondervangen, maar de verlichting van de weg veel beter is, zodat de moge lijkheid niet uitgesloten lijkt, dat eerlang ae thans ingevoerde lamp weer zal moe ten worden vervangen met de daaraan onvermijdelijk verbonden extra uitgaven. Overigens betwijfelen de samenwerken de organisaties ten sterkste of door toe passing van de lamp met het kommetje de verkeersveiligheid zal worden bevor derd. Het is een algemene klacht, dat de richtingaanwijzers op rode vrachtauto's en bestelauto's niet goed zichtbaar zijn. Weliswaar bepaalt de wet, dat in der gelijke gevallen éxtra-voorzieningen moeten worden getroffen, doch het is de A.N.W.B. gebleken, dat handhaving van dit voorschrift voor de politie buitengewoon moeilijk is, terwijl ook de gebruikelijke voorzieningen nl. het wit-omranden van de richtingaan wijzers weinig effect sorteren. De A.N.W.B. heeft daarom thans de minister van Verkeer en Waterstaat voorgesteld in dergelijke gevallen het gebruik van op en neer bewegende richtingaanwijzers verplicht te stellen. De gunstige ervaringen, welke de P.T.T. die voor haar rode postauto's dit systeem reeds volgt, hiermede heeft opgedaan, vormden voor de A.N.W.B, bij het doen van dit voorstel een be langrijk punt van overweging. De Maastrichtse rechtbank heeft gis teren de kraanmachinist J. L. C. H. uit Echt vrijgesproken van de hem ten laste gelegde dood door schuld. De eis was geweest f 100 boete subs. 50 dagen hechtenis. Verdachte zou op 3 Septem ber op het terrein van de Staatsmijn „Maurits" te Lutterade de loopkat van een kraan hebben bediend, zonder zich er van tevoren voldoende van over tuigd te hebben, dat er zich niemand op de ladder bevond, welke toegang gaf tot het bordes van de loopkat. Het gevolg was geweest ,dat de mede-ar- beider J. L. M. uit Geleen die zich daar ■bevond, toen de machine in werking kwam, zodanig werd getroffen door de loopkat, dat hij aan de gevolgen is overleden. De verdediger betoogde, dat verdach te twee minuten tevoren er zich wel van overtuigd had, dat zich niemand op de machine bevond, maar dat op het moment, dat hij zijn werkzaamhe den opnieuw aanving, de verongelukte plotseling op het bordes was versche llen zonder eerst te roepen, zoals dat gebruikelijk is. gLIJKENS de memorie van antwoord op het Algemeen Verslag der afde lingen van de Provinciale Staten van Noord-Holland betreffende de balansen en verlies- en winstrekeningen over 1952 en de begrotingen voor het jaar 1954 van de Provinciale Bedrijven, ver heugt het Gedeputeerde Staten de door vele leden gestelde vraag, of in verband met de komende loonsverhoging wordt overwogen de electriciteitstarieven en de watertarieven te verhogen, ontken nend te kunnen beantwoorden. Met het thans geldende electriciteits- tarief kunnen, dank zij een geringe da ling van de groothandelsprijzen en het te verwachten betere rendement van de Centrale, de extra-lasten, voortvloeiende ONZE lezers kunnen kos teloos antwoord krij gen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegen heden woning-kwesties, hu welijksmoeilijkheden, opvoe dingszorgen, sociale verzeke ringswetten, assurantiezaken, persoonlijke geestelijke moei lijkheden. enz. V schrijft dan de redactie en vermeldt links op de enveloppe: Mentor. Desgewenst krijgt U persoon lijk antwoord en wordt Uw brief niet in de krant behan deld. Alles wordt strikt ver trouwelijk afgedaan. ling voorkomthet aanbieden van de kwitantie geschiedt onver plicht zodat bij niet aanbieding de verzekerde zich moet wenden tot de maatschappij. yyELKE ietwat duistere redenen de eigenaar van uw woning kan hebben om u te verbieden de voorkamer opnieuw te laten be hangen en het plafond te laten re pareren (n.b. voor uw eigen reke ning) weten wij niet. Maar wij zouden maar rustig onze gang gaan. Eerstens is* hij verplicht om u te laten in het ongestoorde ge not, waartoe ook behoort het voor bewoning onderhouden van de ver trekken. Tweedens; moet u welis waar bij verlaten van de woning deze opleveren in de staat waarin u deze kreeg. Maar wij kunnen ons toch niet voorstellen dat hij (als het eens zover komt) zou zeg gen; eerst het behang er af en het plafond stukmaken. gCHRIFTELIJKE cursussen, daar wezen wij al eens vaker op, zijn nuttige dingenvoor som mige mensen. Want zo'n cursus eist nog meer wilskracht en studie dan een mondelinge. Daarbij komt dat men zich er wel van moet over tuigen, wanneer men zich voor 'n hele cursus bindt, of men dat wel kan opbrengen. Anders komt de deurwaarder. Tenslotte is het nut- tig eerst eens goed na te gaan ol de eigen basis voldoende is. Het waait u bij een schriftelijke cursus ook niet aan. Daar zult u ook voor moeten blokken. uit de met ingang van 1 Januari 1954 toe te passen verhoging van lonen en salarissen met 5 pet. worden opgevan gen. Wat de waterleidingtarieven be treft hebben Gedeputeerde Staten, zoals is medegedeeld, zich in de afgelopen zomer genoodzaakt gezien deze met in gang van 1 Jan. '54 te verhogen in ver band met de extra-lasten, welke de uit voering van de werken voor de infil tratie van het waterwingebied van het Provinciaal Waterleidingbedrijf met Lek-water reeds thans met zich bren gen. Uit de hieruit te verwachten hoge re ontvangsten zullen mede de lasten van de komende loonsverhoging kunnen worden bestreden, zodat ook hier thans een verdere tariefsverhoging achterwe ge kan blijven. Met betrekking tot de laatste ta riefsverhoging zij er op gewezen, dat deze verhoging beneden de door de minister van Economische Zaken voor gestane 25 pet. is gebleven. De nieuw vastgestelde tarieven hebben een ge middelde verhoging opgeleverd van 10 a 11 pet. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben naar aanleiding van een opmerking van leden der Provinciale Staten over de begroting van 1954 medegedeeld, dat „het woningtekort in Nrd-Holland thans valt te stellen op 42.817, d.w.z, 8.6 procent van de totale behoefte. Hiervan zijn 26.000 stuks geconcen treerd in Amsterdam, waar het tekort niet minder dan 10 procent van de be hoefte uitmaakt. „De toeneming van de woningbehoef te ten gevolge van de natuurlijke aan was is voor het komende begrotings jaar gesteld op 14.245. Tezamen is er dus naar berekening een behoefte van 57.062. Ter dekking hiervan is een volume van 27.429 woningen toegekend, waar het Rijk echter weer 3.712 wonin gen heeft afgetrokken wegens geraam de emigratie uit deze provincie." De verdeling van het nieuwe provin ciale contingent over de gemeenten zal eerstdaags geschieden. Daarbij zal geen rekening worden ge houden met ramingen van de toekom stige inwonersaantallen der gemeente, doch wel met de berekende stijging van de woningbehoeften ten gevolge van natuurlijke aanwas en met het bevor deren van de economische ontwikke ling der provincie. De mededeling, dat aan Beverwijk reeds 3.800 migratie-woningen voor de komende 3 jaren zouden zijn toegewe zen, moet op een misverstand berus ten. Het overleg met het bestuur dier gemeente over een voorschot voor mi gratie-woningen moet nog worden ge opend-, ovdr de periode 1951—1953 heeft Beverwijk volume voor 553 migratie' woningen ontvangen. Ged. Staten hebben medegedeeld, dat betreffende de financiële mede werking van gemeenten en de ffl" standhouding van het Provinciale Or kest de vroegere H.Q.V. aan gemeenten medewerking is gevraag", vijf hebben zich afzijdig gehouden. Daardoor is de toegezegde steun on geveer duizend gulden beneden de verwachting gebleven. In de totstandbrenging van een pen- sioenregeling voor het personeel van het orkest achten Ged. Staten z«® niet met een taak belast. „Deze za?» moet in de eerste plaat? de aa dacn hebben van de subsidiërende over heidslichamen." Ook de Belgische geestelijkheid hee thans stelling genomen tegen de dot de vennootschap Cockerill aangekoi digde sluiting van zeven mijnen in c Borinage, die zij niet langer rendab, acht. De bisschop van Doornik, M( Himmer, heeft nl. in de kerken va zijn bisdom een schrijven voorgeleze: waarin hij o.a. zegt, dat niets de err stige verplichting der directie va Cockerill ongedaan kan maken bij d beslissing de mijnen te sluiten, rekt ning te houden met de réchten de betrokken arbeiders. De mogelijkheid kan bestaan, dat zt wel de belangen van de arbeiders a; die der aandeelhouders het noodzake lijk maken een onderneming te sluitei zo gaat hij verder, doch het is ónaar vaardbaar, dat buiten dit geval de bt slissing hiertoe uitsluitend genomen zo kunnen worden door de „financiël dictatuur-' en zonder dat hierbij vol doende rekening wordt gehouden me de rechten der werknemers. Al te vaa wordt maar vergeten, aldus Mgr Him mer, dat in een kolenmijn de arbeider heel wat meer gevaar lopen dan d aandeelhouders. De laatsten riskere: een gedeelte van hun geld te verliezer de eersten hun broodwinning en hu: leven. Na te hebben verklaard, dat de zor voor de mens ook tot uiting dient t komen in de wijze waarop een bedreig de onderneming gered of geliquideeri moet worden, wijst Mgr Himmer erop dat hij daarom zoveel nadruk legt oi de voorrang van de mens op de wigs en van het menselijke op het stoffelij ke, omdat hij meent hiermee te beant woorden aan een van de dringendst, eisen van deze tijd. Waar in de loop der geschiedenis he individualisme steeds de ergste vijanc is geweest van het maatschappelijk, leven, is dit, zo verklaarde hij, in no; grotere mate het geval op een ogenblik De Unie-Verkeer heeft de redersver eniging voor de Nederlandse haring visserij laten weten dat zij de Collec tieve Arbeidsovereenkomst voor de ha ringvisserij voor het jaar 1954 nie wenst te verlengen. Zij zal op kortf termijn bij de redersvereniging voor stellen indienen voor eën nieuwe CAO De opzegging van de huidige CAC houdt verband met de moeilijkheden die in het haringvisserijbedrijf zijn ge rezen over de per 1 Januari in te voe ren 5 pet. looncompensatie. Volgens de bestaande CAO, die ir Mei 1951 na veel moeilijkheden dooi het college van rijksbemiddelaars were vastgesteld, hebben de vissers alleer recht op een compensatie voor de huur verhoging, op basis van het garantie loon. Daardoor zouden de visser; slechts 2 pet. compensatie ontvangen er geen compensatie als gevolg van de oj heffing van een deel van de consump tie .beperking. De Unie-Verkeer wil op dit punt eer verandering aanbrengen in de nieuwe CAO. Hangende de besprekingen hier over met de redersvereniging, heeft zi. de bestaande CAO opgezegd. Men acht het niet waarschijnlijk, dal op korte termijn, moeilijkheden zuller ontstaan omdat de haringdrijfnetvisse- rij juist is afgelopen. De nieuwe teeli begint in Mei van het volgend jaar. De trawloggers varen in Januari uit. Hel betreft dan slechts een deel van de haringvloot. Aan de trawlvisserij kar namelijk slechts worden deelgenomen door schepen met een motorvermoger dat sterk genoeg is om het trawlnet te slepen. Gistermorgen is de autobus van de Nederlandse Buurtspoorwegen, die om kwart voor acht uit Hilversum ver trok voor de dienst naar Amsterdam via de vesting Naarden, op de smalle oude verkeersweg NaardenAmster dam in de Muidertrekvaart gereden. Het ongeluk werd veroorzaakt, door dat de chauffeur van de bus, de heer N. uit Utrecht, een militaire colonne van vier auto's wilde passeren. De bus was reeds drie auto's voorbij gereden toen de chauffeur van de voorste autc naar links uitweek. Hierdoor was de buschauffeur genoodzaakt naar het meest linkse deel van de weg te sturen. Hij kon daarbij niet vermijden), dat de zware bus in de berm van de weg terecht kwam. Ondanks alle moeite van de chauffeur was de wagen niet meer te houden. Na een 50-tal meters reed de bus de trekvaart in. Gelukkig, overigens geheel onbegrij pelijk, is de bus niet gekanteld, zodat de ongeveer 20 passagiers de bus via de zijdeuren, die intussen slechts met grote moeite geopend konden worden, wisten te verlaten. Gisternacht omstreeks twaalf uur heeft een agent van de gemeentepolitie te Hellendoorn op de straatweg tussen Raalte en Nijverdal iemand aangehou den, die op een damesrijwiel reed. Het bleek H. L. S. uit Wierden te zijn, die verpleegd wordt in de Rijkspsychiatri- sche inrichting te Woensel bij Eind hoven en met proefverlof de Kerst dagen thuis had doorgebracht. Hij werd verdacht van de moordaanslag op de wachtmeester C. Barneveld. op tweede Kerstdag bij Almelo gepleegd. De 21-jarige. S. legde op het politie bureau te Nijverdal een volledige' be kentenis af e zei. de daad gepleegd te hebben met een zogenaamd Canadees kapmes van zijn broer. Hij had het in een sloot tussen Wierden en Almelo weggeworpen. Het mes is thans op aan wijzing van S. gevonden. S. is naar Almelo overgebracht en aldaar ingesloten. Hij verklaarde de aanslag uit wraak tegen wachtmeester B. gepleegd te hebben, daar deze hem eens in een cel had gestopt. Achteraf bleek een collega van B dit destijd- te hehhen gedaan Het damesrijwie1 waarop S. reed had hij in Balkbrug gestolen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 8