De Italiaanse regering na lang onderhandelen afgetreden Pakistan Overstroomde Oostzeegebieden bijna weer watervrij Zaandamse boekhouder meldt zich bij Haarlemse politie Isabella en James wilden in Schotland trouwen Nieuwe guldens en nieuwe rijksdaalders Woensdag 6 Jan. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 4 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Onzekere politieke periode verwacht Teheran Demonstratie van schoolkinderen Jongens werden later kaalgeschoren Gratis auto voor heer in 't verkeer DE directie van de Duitse Volkswa gen-fabriek in Wolfsburg heeft een nieuw middel gevonden om de Duitse automobilisten tot grotere verkeers- discipline te prikkelen. Zij zal voortaan elke maand een'Volkswagen beschik- baa.r stellen voor „de voorzichtigste, de hoffelijkste, minst roekeloze en netste" bestuurder. De service-organisatie van de fabriek zal trachten deze iedere maand te vinden. Een op de tien Duitse automobilisten rijdt een Volkswagen en heeft dus kans op deze prijs, zo lang hij zich behoorlijk gedraagt. De minister van Verkeer van het land N oordrijn-W estfalen, Straeter, gelooft blijkbaar niet, dat zulke methode suc ces kunnen hebben in de strijd tegen de woeste rijders. Hij heeft zojuist de politie opdracht laten geven wat kor dater op te treden tegen verkeerszon- daars omdat volgens hem alleen „angst voor de politie" de wegen veiliger zal kunnen maken. Komen wij deze week nog op de schaats? WEERBERICHT Dodelijke aanrijding nabij Den Helder Zuivering bij de politie in Oost-Duitsland? Belgische treiler vergaan Helicoptère verbinding met Haarlem Na verduistering van f 44000.- Staatsloten gekocht om tekort te dekken Malversaties bij de oliefabriek Orion Schatrijke vader van het meisje verbiedt het Muntbiljetten verdwijnen Twee vrouwen voor eentractor Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1. elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 £)E ITALIAANSE regering-Pella is gisteravond afgetreden. President Einaudi heeft de premier gevraagd de zaken te blijven waarnemen tot een nieuwe regering is gevormd. Men verwacht, dat Einaudi morgen besprekingen met de partijleiders zal beginnen. De regering-Pella is vijf maanden aan het bewind geweest. Naar men aanneemt, zal de pre sident proberen de Christen-Democratische leiders te bewegen, het eens te worden over een politiek program voor korte termijn en over de man, die dit kan uitvoeren. Het is niet waarschijnlijk, dat buiten Pella's Christen-Democratische partij iemand is te vinden, die een parlementaire meerderheid achter zich kan verenigen. Pella heeft dagenlang getracht om deze kabinetscrisis te voorkomen. Een invloedrijke groep uit zijn Christen-Democratische partij verzette zich echter tegen de reorganisatieplannen van de premier, die vertegen woordigers van de rechtervleugel, o.a. voor de ministerspost van Land bouw, in zijn kabinet wilde opnemen. Ongeveer duizend schoolkinderen en studenten, tussen acht tot achttien jaar oud, hebben nabij het parlementsge bouw in Teheran gedemonstreerd uit protest tegen de aan de voormalige premier Mossadeq opgelegde gevange- nissstraf. Zij schreeuwden tegen de po litie: „Schiet ons maar neer, lang leve Mossadcq". De politie verrichtte een aantal ar restaties. De meisjes werden weer vrij gelaten, nadat haar ouders beloofd had den dat zij zich niet meer wanordelijk zouden gedragen. De jongens werden zes uur vastgehouden en vervolgens, nadat zij eerst waren kaal geschoren, eveneens op vrije voeten gesteld. Een meisjesschool, nabij het parle mentsgebouw, die beschouwd wordt als het centrum der wanordelijkheden, is op last der autoriteiten gesloten. In Perzische regeringskringen meent men, dat de (verboden) communisti sche Toedeh-partij de jongere Perzen aanzet tot verzet tegen de regering en demonstraties voor Mossadeq. De Britse Labourpartij heeft meege deeld. dat de Spaanse regering een vi sum heeft geweigerd aan twee afgevaar digden der partij, die een onderzoek wilden instellen naar de levensomstan digheden van het Spaanse volk. (Van onze weerkundige medewerker) Het begint er naar uit te zien dat de vorst ook hier in het Noord-Westen van ons land zal gaan toenemen. Het hogedruk- gebied dat over ons land en Duitsland ligt zorgt voor helder weer met Oostelijke winden. Hoe wel zich boven Noord-Scandina- vië een depressie bevindt die in Noord-N oorwegen en Noord- Zweden sneeuw veroorzaakt zal deze geen verandering brengen en kan ook komende nacht lichte tot matige vorst voorkomen. Strenge vorst is hier nog niet te verwachten daar de lucht stroomt over het nog warme water van het IJselmeer. De luchtdrukver deling is nog niet van dien aard, dat vele dagen met flinke vorst zeker zijn, maar de kans wordt toch groot dat wij deze week nog op de schaats komen. Verwachting tot morgenavond: STIJGING VAN TEMPERATUUR Veranderlijke bewolking met en kele regen-, hagel- of sneeuwbui en. Van het Noordwesten uit in tredende dooi, maar in het Zuid oosten van het land aanvankelijk nog lichte tot matige vorst. Wind in hoofdzaak tussen West en Noord, toenemend tot matig of krachtig, aan de kust mogelijk tot hard. MAANDAGAVOND had men reeds vrijwel overeenstemming bereikt over een kabinet, waarin alle belangrijke stromingen in de Christen-Democrati sche partij zouden zijn vertegenwoor digd en dat geheel de steun zou ge nieten van de sterk rechtsgeoriën teerde monarchistische partij. De fracties van de Christen-Demo craten, waarin jonge linksgeoriën teerde leden de overhand hebben, deelden de minister-president echter PELLA tegenstroom werd te sterk Dinsdagavond mee, dat zij zijn nieu we lijst van ministers niet konden aanvaarden. Zij waren in het bijzon der gekant tegen de vervanging van de linksgeoriënteerde minister van Landbouw door een vertegenwoordi ger van de rechtervleugel. Verzekerin gen, dat het uitgebreide program voor herverdeling van grond onver minderd zou worden uitgevoerd, kon den de Christen-Democratische volks vertegenwoordigers niet tot andere gedachten brengen. Hierop besloot het kabinet op een spoedbijeenkomst zijn ontslag in te dienen. In diplomatieke kringen te Lon den wordt het aftreden van de rege ring-Pella betreurJ, omdat men vreest, dat dit het begin zal zijn van een langdurige politieke onzekerheid in Italië. Het „Foreign Office" wilde zich over de kwestie niet uitlaten. (Van één onzer verslaggevers) Gistermorgen omstreeks zeven uur is op de Rijksweg tussen Den Helder en De Kooy een tot nu toe onbekend ge bleven man, die ter hoogte van de Doggersvaart plotseling de rijweg over stak, door een passerende autobus van de Koninklijke Marine gegrepen en ge dood. De verkeerspolitie te Den Helder heeft het signalement van het slacht offer verspreid, in de hoop dat aanwij zingen zullen leiden tot vaststelling van zijn identiteit. De man moet 55 a 60 jaar oud zijn geweest. Hij droeg een oud donkergrijs colbertcostuum, lage zwarte pantoffelschoenen (met in de klep de letters W. H.), pen licht blauw overhemd, dikke grijze sokken, een wollen shawl, (geel met paars) en een grijze geruite pet. De schedel was grotendeels kaal, met aan de zijkanten kortgeknipt grijs haar. Papieren wer den op het slachtoffer niet aangetrof fen. De chauffeur B. heeft aan het onge val geen schuld. Volgens te Londen ontvangen offi ciële berichten is de sterkte der Oost- duitse gekazerneerde politie in de af gelopen maanden teruggelopen van 110.000 tot 80.000. Dit heeft geruchten in het leven geroepen, dat er een zui vering in deze politiemacht (die wordt beschouwd als de kern van een even tueel Duits leger heeft plaatsgehad. De burgemeester van Ootmarsum, de heer H. F. baron S. v. d. O., is door de Almelose rechtbank schuldig bevonden aan een aanrijding op een kruispunt van wegen te Tubbergen, waarbij twee personen zwaar werden gewond. Hij werd veroordeeld tot een geldboete van f 100,subs. I maand hechtenis. Vrijwel alle gebieden langs de Duitse Oostzeekust en in Denemarken, die Maandag tengevolge van de storm on der water waren gelopen, zijn weer drooggevallen. Militairen en burgers zijn aan de slag gegaan om de dringend ste herstelwerkzaamheden te verrich ten. Het hoogwateralarm werd giste ren voor de meeste plaatsen aan de Duitse Oostzeekust ingetrokken. Het water heeft het normale peil weer be reikt. Hoewel er, voor zover bekend, geen slachtoffers zijn te betreuren, vreest men, dat de getroffen landerijen de ko mende drie of vier jaar niet bebouwd zullen kunnen worden. De grootste schade werd aangericht in de grote kuststeden. Op de eilanden langs de Duitse Oostzeekust hadden de boerde rijen ernstig te lijden. Bijna alle men sen, die uit de bedreigde gebieden wa ren geëvacueerd, zijn gisteravond terug gekeerd. Het Belgische schip „Prince Bau- douin" heeft geseind, dat het een opva rende heeft opgepikt van de Belgische treiler 0.137, die gistermorgen voor de Belgische kust tussen Oostende en Nieuwpoort is gezonken. Vier andere bemanningsleden worden nog vermist. Uit Cuxhaven komt het bericht, dat reddingboten 24 man hebben gered van een bij het eiland Scharhorn gestrande Griekse tanker, de „Leros". Zeven man is nog aan boord van het schip dat midscheeps is beschadigd en water maakt, gebleven. In Italië, waar een dik pak sneeuw viel, zijn duizenden arbeiders opgeroe pen om hoofdwegen en spoorlijnen speeuwvrij te maken. De burgemeester van Haarlem, mr P. O. F. M. Cremers, en de voorzitter van de Kamer van Koophandel in dit district, de heer Ch. E Visser, zullen zich Vrijdag a.s. naar Brussel begeven om aldaar met de directie van de Sabena besprekingen te voeren over de mogelijkheid de thans bestaande heli- coptèrèverbinding met Rotterdam uit te breiden naar Haarlem. Bovenstaand kaartje geeft een overzicht van het Oostzeegebied, waar de storm talrijke overstro mingen veroorzaakte. Duizenden hebben gisteren een laatste groet gebracht aan dr Albert Plesman, wiens plotselinge dood op Oudejaarsavond door de gehele wereld met grote droefheid werd betreurd. De aankomst van de lijkstoet op de Nassaulaan bij de Willemskerk, (Voor het verslag van de begrafenisplechtigheid zie men elders in dit blad.) (Van een onzer redacteuren) DE 55-jarige K. C. van L., boekhouder-kassier bij de Oliefabriek de Orion te Zaandam heeft zich Maandagmorgen ten einde raad ge meld bij de Haarlemse politie, waar hij vertelde, dat hij zich aan grote malversaties had schuldig gemaakt en ongeveer een bedrag van 50.000 zou hebben verduisterd. De politie te Haarlem stelde zich direct in ver- hinding met haar collega in Zaandam, waarna de boekhouder nog dezelfde dag naar Zaandam werd overgebracht en in het politie-bureau werd ingesloten. Uit het gisteren voortgezette onderzoek is gebleken, dat Van L. bij de oliefabriek de Orion een bedrag van ƒ17.000,en van de 79-jarige heer J. van Heijningen, de vroegere eigenaar van de Orion, die thans te Heemstede woont, een bedrag van 27.000,heeft verduisterd. De boekhouder-kassier heeft een volledige bekentenis af gelegd en verleende bij het uitgebreide onderzoek, dat ook in de komende dagen nog zal worden voortgezet, volledige medewerking. om zelf aangifte te doen bij de Zaan damse politie, vertrok hij naar Haar lem. Het tragische van het hele geval is wel, dat de beide werkgevers, hoe wel ten zeerste teleurgesteld in van L., zeker geen aangifte van de verduiste ringen zouden hebben gedaan, maar er de voorkeur aan zouden hebben gege ven, om de moeilijkheden intern op te lossen. Van L., die bijna 39 jaar bij de „Orion" werkte, zal Vrijdag voor de Officier van Justitie te Halrlem wor den geleid. "TIJDENS het onderzoek is wel geble ken, dat de man de laatste weken in grote sDanning heeft geleefd. Onge veer tien jaren had hij zich aan ver duistering schuldig gemaakt, waarbij hij bij controle van de accountants een kastekort van de Orion aanvulde met geld van de heer van Heijningen en omgekeerd ditzelfde deed, wanneer de administratie van de heer Van Heij ningen werd gecontroleerd. Aanvanke lijk genoot de aangehoudene maar een betrekkelijk laag salaris. Toen hij om streeks 19421943 met zijn manupila- ties begon verdiende hij f 45,per week plus vrij wonen, vuur en licht, terwijl hij voor het bijhouden van de particuliere administratie vrijwel ge heel geen vergoeding ontving. Thans verdiende hij bij de Orion ongeveer f 400,— per maand met vrij wonen, vuur en licht. Omdat hij voor zijn gezin meer geld uitgaf, dan hij verdiende nam van L. zijn toevlucht tot malversaties. OEN de tekorten ieder jaar groter werden, probeerde hij het geld terug te krijgen via de Staatsloterij. In Pur- merend kocht hij verschillende loten, sommige jaren zelfs tot een bedrag van ongeveer f 2.000,maar nimmer won hij iets, zodat het tekort steeds groter werd. Enige tijd geleden kreeg van L„ die met de hem opgedragen werkzaamhe den zeer overbelast was, een assistent. Maandagmorgen zou hij de kas van de Orion aan zijn assistent overdragen. De spanning werd de man echter te groot en omdat hij zich blijkbaar schaamde JN SCHOTLAND is het mogelijk, dat jongelui die ouder zijn dan zestien jaar zonder toestemming van de ouders kunnen trouwen. Daarvan probeerden de achttienjarige, donkerogige Isabella, dochter van de Boliviaanse tin-million- nair Don Antenor Patino, en de twin tigjarige James Goldsmith, zoon van de directeur van een hotel in Londen, gebruik te maken. De vader van Isabella heeft nl. bezwaar dat dit hu welijk reeds nu wordt gesloten, omdat hij het paar nog te jong vindt om te trouwen. Isabella en James zijn toen naar Schotland gevlucht en hebben daar bij de burgerlijke stand toch „aan getekend". Sindsdien zijn zij voor de vader, die uit Parijs in Schotland arri veerde, onvindbaar. De detectives, die op verzoek van de rijke Boliviaan da genlang naspeuringen hebben verricht, hebben daarmee geen succes gehad. Don Antenor Patino heeft het er echter niet bij laten zitten. Hij nam een advocaat in de arm en deze stelde zich in verbinding met de rechter. Het gevolg is, dat een gerechtshof gisteren tijdelijk het uitgeven van een trouw- vergunning aan het verloofde paar heeft verboden. Deze vergunning zou anders vandaag om elf uur aan het paar zijn uitgereikt. Als Isabella en James niet binnen een week beroep aantekenen tegen de uitspraak van het hof wordt het ver bod blijvend van kracht en zullen de jongelui, die elkaar in Juni van het vorige jaar bij de kroning van koningin Elizabeth in Londen voor het eerst ontmoetten, niet van de voor hen zo mooie gelegenheid tot trouwen, die de Schotse wetgever had gesteld, gebruik kunnen maken. Tenzij de vader van Isabella alsnog de hand over het hart strijkt. Dan zal ook Vrouwe Justitia in Schotland glimlachend toezien hoe twee jonge mensen het Grote Geluk gaan beleven... In de gisteren verschenen Memorie van Antwoord op het voorlopige ver slag der Tweede Kamer op het wet& ontwerp tot invoering van nieuwe rijksdaalders en guldens deelt de minister van Financiën o.m. mede, dat het voornemen bestaat de munt biljetten (biljetten van f 1.en f 2.50) geheel te doen verdwijnen en de taak van deze biljetten door de nieuwe zilveren munten te laten overnemen. Voor financiële instellingen en be drijven, die geregeld grote hoeveelhe den papieren rijksdaalders en guldens in kas hebben, zal dit een aanzienlij ke besparing betekenen, omdat ge munt geld snel en nauwkeurig machi naal kan worden geteld of gewogen. Ten aanzien van de suggestie tot het invoeren van een biljet van f 5.— merkt de ministi - op, dat in het ver leden is gebleken, dat deze coupure door het publiek niet op prijs wordt gesteld. Zowel het „gouden vijfje" als de in de eerste en tweede wereldoor log ingevoerde vijfguldenb;ljetten, zijn nooit populair geweest. Daarom acht de minister van Financiën het dan ook niet raadzaam thans tot invoe ring van een dergelijk biljet over te gaan. De dikte van de nieuwe guldens zal ongeveer 1.6 mm bedragen. Een eskimo-familie uit Zuid- Groenland heeft bij een firma in Birmingham een tractor besteld tegen betaling van twee vrouwen en (mocht dit niet voldoende ge acht worden) 100 vossenvellen. De firma heeft nog geen besluit ge nomen, doch zij heeft het advies ingewonnen van een bontfirma. j £)E felle protesten van India, zowel in het parlement als daarbuiten, tegen de mogelijkheid van het totstandkomen van een verdrag inzake militaire hulp tussen Pakistan en de Verenigde Sta ten, zijn wellicht voor vele Europeanen onbegrijpelijk. Het is goed de stand punten van India en Pakistan hier na der te beschouwen. Toen India in 1947 in twee stukken werd verdeeld, is dit gegaan ten koste van een zeer bloedige strijd. En nog altijd zijn er tussen beide nieuwe en jonge landen hevige discussies gaande over de positie van Kashmir en van de sterke Moslim-minderheid in India. India stelt, dat Pakistan in genendele door iemand wordt bedreigd en dat militaire hulp van de Verenigde Staten de koude oorlog tot de grenzen van net land zou brengen of zelfs de vrees voor terugkeer van het westerse imperialis me zou aanwakkeren. Men zegt, dat Nehru een man is van hoge politieke opvattingen en dat het Westen zonder twijfel op hem zou kunnen rekenen in tijden van een nieuw gewapend con flict. Waarom zou men zulk een man in een situatie brengen, waarin hij mm of meer verplicht is uit een oogpunt van practische politiek in de Sovjet- Unie een tegenwicht te zoeken tegen da versterking van Pakistan? Waarom de vriendschap met een volk van 370.000 000 mensen op het spel zetten om de sa menwerking met een volk van 70.000.000 zielen te winnen? Pakistan zegt, dat India bezig is het absolute overwicht, zo niet het leider schap in Zuid-Oost-Azië te verwerven. Pakistan is vergeleken met India in derdaad klein en zwak. Wat heeft In dia dan te vrezen? Pakistan is altijd een trouwe vriend van het Westen ge weest. Het vreest de Sovjet-Unieen controleert de invalspoorten naar India. Het verdrag tot militaire huip aan Pakistan zal van gelijke aard zijn al3 met tal van andere landen is gesloten. Het is uitsluitend defensief bedoeld en voorziet slechts in de levering van mi litair materiaal. Van het vestigen van Amerikaanse bases is geen sprake. De souvereiniteit van Pakistan zal in het geheel niet worden aangetast. De Amerikanen verklaren, dat India eveneens militaire hulp kan krijgen, in dien het zulks wenst. En desgevraagd meer dan Pakistan. Nehru heeft nog pas onlangs deze gedachte als afkeu renswaardig verworpen. De hierboven opgesomde punten be treffen de practijk. Maar er is een an dere gewichtige redenering, welke in de controverse tussen Pakistan en In- dia een rol speelt. De Indiase politieke leiders koesteren de wens te kunnen blijven optreden als schakel tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. De bezoeker van India zal er geen vrees voor het communisme aantreffen, om dat „communisme in flagrante strijd is met de gedachte van tolerantie, wel ke Ghandi heeft gepredikt". Het Chi nese communisme is, zo zegt men in New Delhi, van geheel andere aard dan het Russische. Is de idee wellicht gelijk, de uiterlijke verschijningsvormen zijn totaal anders. Wij zijn niet In China geweest, zodat wij deze opmerking kunnen aanvaar den of verwerpen. Een feit is, dat India deze stelling onvoorwaardelijk gelooft; waaruit tevens de houding van Nehru tegenover Mao Tse Tung kan worden verklaard. Uiteraard kan ieder vrij land met ieder ander land de overeenkomsten aangaan, welke men op een bepaald ogenblik nuttig acht. Dit recht heeft ook Pakistan. Van de andere kant die nen zowel de Verenigde Staten als Pakistan zeer ernstig na te gaan of tot standkoming van het verdrag geen si tuatie schept, welke eerder de conflic ten verscherpt dan de vrede dient. Trou wens toch; wie kans ziet de sympathie van Azië om niet te spreken van liefde - te winnen, die zal ƒ71 op de wereld de sterkste zijn.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1