Hoe wordt de vrije tijd besteed? SCHEEP V A ARTBERICHTEN .«SSgbsSS" Kees Peil de Het is hartverheffend dat de vrije tijd wordt besteed en niet verloren gaat r j^ssistente SCHRIJVER R 12.' DE VERGETEN CATEGORIE AAN HET WOORD Verdere - liefhebberijen Minjon Een dienstmeisje aan het woord Bij rheumatiek Pim, Pam Pom en de graafmachine En nu de volgende kwestie DOKTERS Alles gaat teeter ADELAIDE HUMPHRIES Luister eens naar: Radioprogramma Met acht de Gn Gouden Kruis- in volle o Candidatentorr dammei Kentekenbewij auto's met R Met het hoofd cabineri Teyler-millioei de rechtb DONDERDAG 14 JANTJART 1954 QIMON BOEDER uit Wognum heeft ons deze vraag gesteld. We hebben haar geplaatst, al was het ver standiger geweest, het probleem anders te formuleren; b.v.; hoe behóórt de ver geten categorie zijn vrije tijd te besteden Nü geven de antwoorden een opsomming van bezighe den, die op zichzelf wel de moeite van het bestu deren waard zijn, maar geen indruk geeft van de eisen, die jonge mensen zichzelf stellen. Het ligt voor de hand, dat de meest uiteenlopende liefhebberijen worden beoefend. Daarbij blijkt, dat de een veel hoger mikt dan de ander. Er is een groot verschil in betekenis tussen het lezen van een spoorivegnovelletje zonder enige diepte, sensationeel en slecht geschreven en technisch onderzoek in de trant van de befaamde Hobby-clubs. En natuurlijk is er ook enig onder scheid in mentaliteit tus sen de jongen, die al zijn vrije tijd gebruikt voor het oplossen van kruis- woordpuzzles en het meisje, dat musicienne wil worden en 'n serie instrumenten bespeelt. Maar in het algemeen is het hartverheffend, te constateren, dat de vrije, tijd inderdaad wordt besteed en niet ver loren gaat door de dagelijkse pantoffelparade en zin neloos gezwets op de hoeken van de straat. Zij, die zich daaraan schuldig maken, schreven ons niet. J-jET EERSTE ANTWOORD, dat hier een plaats vindt, is van Hans Rein- ders, die de puntjes op de i zet: Om U de waarheid te zeggen: toen ik de vraag van deze week las, heb ik mij enigszins verbaasd. Ik heb altijd gemeend, dat de vergeten categorie in deze rubriek moest trachten de oplos sing van een probleem te vinden of haar oordeel uit moest spreken in een bepaald geval. Daarom heb ik even vreemd ge keken, toen ik de vraag van Simon Boeder onder ogen kreeg. Dit is geen probleem; dit is een zuivere nieuws- gierigheidsvraag, al neem ik onmid dellijk aan, dat de vragensteller hem niet als zodanig bedoeld heeft. Maar op dezelfde wijze zouden we aan onze medewerkers vragen kunnen stellen als: Hoevtel boterhammen eet de ver geten categorie aan het ontbijt? of: welke groenten eet de vergeten cate gorie het liefst? Dit klinkt misschien een beetje vreemd, maar toch hoop ik, dat Simon Boeder begrijpt, wat ik be doel. Wat hij stelt, is geen kwestie of probleem, maar een doodgewone en quêtevraag, zoals die ons, op de meest ongelegen momenten gewoonlijk, op alle mogelijke formulieren worden ge steld. En ter wille van de vragensteller wil ik hier dan wel iets over mijn vrjje-tijdsbesteding zeggen, hoewel ik er direct bij vermeld, dat ik niet alles memoreer, omdat ik van mening ben, dat er dingen bij zijn, die zelfs Simon Boeder niet aangaan. Mijn grote liefhebberij is schrijven, en als hoofdredacteur van een Amster damse schoolkrant, ben ik genood zaakt, het grootste gedeelte van mijn vrije tijd, die overigens vrij beperkt is, te besteden aan dit werk. Boven dien schrijf ik zo terloops ook nog wel eens een stukje voor de „Vergeten Categorie". Wat ik verder doe? Och, van alles wat: fietsen, roken, lezen, uitrusten (dus helemaal niets doen), uitgaan. Het kan best, dat ik nog er gens iets vergeten heb, maar dat moet U mij dan maar vergeven. In elk ge val laat ik mij hierover beslist niet verder uit. HANS REINDERS, Geelvinckstraat 92, Castricum Een Alkmaarse jongeling heeft een andere hobby ontdekt: ik reeds schelpenbusjes, die ik in mijn vrije tijd maakte. Ik kwam zodoende ook in aanraking met het verenigings leven, want ik was al vroeg op de ver- enigings. en zanguitvoeringen. Maar be halve dat kwam ook de sport naar mij toe. Een meisje nam mij mede naar een sportavond en ik kreeg er dadelijk zin in. Nu besteed ik: één avond voor de vereniging, één avond voor zang, twee avonden voor sport en een avond voor catechistisch onderwijs. Mijn Zaterdag middag gaat er ook bij in, want dan hebben wij de wedstrijden van de korf balsport. Nu, ik ben maar een gewoon dienstmeisje van 's morgens 8 uur tot 's avonds 6 uur en enkel een paar mid dagen vrij, en die besteed ik aan de huishouding van mijn moeder, want met zo'n groot gezin kan er altijd hulp ge bruikt worden. EEN MEISJE UIT DEN HELDER. JtjA deze getuigenissen een korte op somming van de liefhebberijen, die verder worden' genoemd: naaien, thuis helpen („ik houd niet van nietsdoen en langs de straat slenteren"), kerkgang, knutselen, musiceren, verzamelen, le zen, padvinderij („de ontspanning, die van de jeugdvereniging uitgaat con trasteert met de inspanning, en tegelij kertijd ontspanning van muziek en lite ratuur: ook hebben zij een individueel karakter"; zij versterken de „afschuw van de massa"; als compensatie geeft de padvinderij „ruim de gelegenheid andere capaciteiten aan te kweken: ge meenschapsgevoel en verantwoordelijk heidsbesef"), gymnastiek, volleybal, basket- en korfbal, voetbal, wandelen, zwemmen, bioscoop, dansen, radio, huis vlijt, „mij verdiepen in de problemen van de vergeten categorie", „de krant spellen", enz. enz. Een drietal citaten tot slot: Wim Kooiman uit Hensbroek: „In m'n vrije tijd speur ik nl. naar oude over blijfselen van menselijke bewoning in en om mijn woonplaats en soms ook ver daarbuiten. Zwervend door het veld, zoekend naar scherven en andere over blijfselen uit lang vervlogen dagen, be leef ik de mooiste en prettigste uren van HOBBY'S zijn er veie, maar de mijne heeft zich wel zeer gericht op de moderne techniek, nl. het werken voor de AVRO-jeugdomroep MINJON. MIN JON stelt zich ten doel het wekelijks radioprogramma voor de jeugd „Op de jonge Golf" te verzorgen. Daarnaast streeft MINJON er naar, jonge mensen in de gelegenheid te stellen, hun kun nen voor de microfoon ten gehore te brengen. Zoals vanzelf spreekt, accepteert de AVRO alleen de beste programma's voor de bedoelde uitzending. Onnodig te zeggen, dat dit veel voorbereiding en ernstig werken betekent, maar dat is voor de echte radio-enthousiasten geen opoffering, integendeel. MINJON-afdelingen zijn reeds in vele plaatsen van het land opgericht en de technische-, omroep-, reportage- en nieuwsdienst, alsmede de afdelingen ernstige- en lichte muziek en de hoor- speldienst tellen vele fanatiekelingen die naast de dagelijkse bezigheden en bioscoop, lezen, sport enz. een ontspan ning door inspanning zoeken in dit ge varieerde radiowerk. De afdeling ALKMAAR bezit reeds een bandopnameapparaat, zodat wij hierdoor op vele andere plaatsen een voorsprong hebben. Daarbij komt dan nog het feit, dat er aan het lidmaatschap van MINJON geen kosten verbonden zijn, terwijl het lidmaatschap van de AVRO zeker geen vereiste is Mochten' er in Alkmaar of omstreken jongelui van de vergeten categorie zijn met belangstelling voor dit werk, dan kunnen zij zich eens met mij in verbin ding stellen. Het is juist in deze hobby, dat men de gelegenheid krijgt, op velerlei gebied iets op te steken, de kunst van het sa menwerken leert en tegelijkertijd nader in contact komt met de radio en het radiowerk in het algemeen, een terrein immers waarvoor ieder modern meisje en elke jongen zich interesseert. JAN GAASTRA. Zocherstraat 42, Alkmaar. MIJN ANTWOORD op de vraag is: Ik was een meisje van 14 jaar en was nog op school. Op school vertoonde bleken te zijn van een aardewerksoort uit het begin der middeleeuwen. Meer dan 7 jaar verzamel ik nu oudheden en ik heb aan de hand daarvan en met behulp van enkele oude handschriften een vrij volledige dorpskroniek ge schreven". Truus Kallansee uit Alkmaar; „Toen ik het onderwerp van deze week: „hoe gebruikt de vergeten categorie haar vrije tijd?" las, heb ik het voor de loi eens in procenten uitgerekend. Ik kwam tot de conclusie, dat ik 40% van mijn vrije tijd gebruik om te lezen, 35% om huiswerk te maken, 10% om te sporten, 10% om buiten te zijn, 3% om te tekenen en 2% om te handwerken en andere kleinigheidjes". A. Beek uit SchoorI, die drie oorzaken van beïnvloeding ziet bij de keuze: „persoonlijke aanleg, hoeveelheid vrije tijd en de mogelijkheid om die (nuttig) te besteden, bv. stad of dorp". Hij on derscheidt, dan drie groepen; 1, Amusement: licht amusement: bio scoop, dancing, cabaret etc. (de uit- gaanstypen); ernstiger amusement: schouwburg, toneel. 2. Sport: voetbal, zwemmen, gymnas tiek, athletiek, hockey, volleybal, zeilen en roeien zijn 't meest in zwang; wan delen en fietsen zijn meer algemeen. 3. „Binnenhuis" vrijetijdsbesteding: zij, die een „hobby" hebben (knutselaars, maar ook schakers, kaartspelers etc.), zij, die lezen (zeer velen), schrijven, muziek beoefenen, tekenen, schilderen, boetseren. Ook hier vele facetten. Verder is er nog een groep, practisch de gehele „V.G." tussen 16 en 21, die de eersie schuchtere stappen op het glib berige pad der liefde poogt te doen: om verontwaardigde protesten in de kiem te smoren, laat ik 't bij deze vage aanduiding; gun mij de opmerking dat groep 4 en groep 1 feie.daar). direct en indirect samengaan'; -«• Mijn liefhebberijen (subjectief): le zen, schrijven (o.a. in de „Vergeten Categorie tekenen, muziék, wande len en laat ik maar eerlijk zijn: ook ik behoor tót de "laatste groep (gelukkig!)" En nu hoop ik maar, dat Simon Boe der uit dat alles een goede keuze kan doen en rustig slapen zal. Voor ik onze grote groep lezers en R 12 bestrijdt rheumatische Ontste kingen en werkt snel pijnstillend. Met R 12 is het mogelijk het voor een doeltreffende behandeling van rheuma tiek benodigde aantal tabletten zonder bezwaar in te nemen. Het preparaat werkt snel, daar de actieve stof in een korte tijd in het bloed wordt opgenomen en daar zon« der onaangename of schadelijke neven verschijnselen de ontstekingshaarden bestrijdt en de ziektekiemen langs na tuurlijke weg uit het lichaam verwijdert. R 12 wordt aanbevolen tegen spier-, zenuw- en gewrichtsrheumatiek, ischias, spit, lumbago, verkoudheden en pijnen. Kuurverpakking, inh. 48 tabletten Gld3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten* (Advertentie, Ing. Med.) TWEEDE VROUWELIJKE NOTARIS IN NEDERLAND Bij K.B. is benoemd tot notaris bin nen het 'arrondissement Rotterdam, ter standplaats Rotterdam: mevr. A. M. Th. ten DoesschateVintges, can- didaat-hotaris. wonende te 's-Graven- hage. Mevr. Ten Doesschate is de tweede vrouwelijke notaris in ons land. Als eerste werd in 1950 mej. mr P. C. de Klerck benoemd tot notaris te 's-Gravenhage. 14. Maar het geploeter van Billie en Kareltje zou weldra tot het verleden behoren. Op zekere dag kwam de pro fessor weer aangestapt om naar de put te kijken. Hij droeg een koffer in de hand. „Hè, hè", zei hij, de koffer neer zettend. „Dat was een hele sjouw". „Gaat U op reis, proffie?" vroeg Billie, die dankbaar was voor de afleiding en gauw even op zijn schop leunde. „Mon den dicht!" riep Piet Pakkum. „Als er wat te vragen valt, doe i k dat! Eh gaat U op reis, prof..., ik bedoel pro fessor?" „Nee, nee, brigadier", ant woordde de professor. „Integendeel. Deze koffer heb ik voor deze twee gravers meegebracht". „Krijgen we wat?" vroeg Kareltje. „Monden dicht!" riep Piet Pakkum weer. „Krijgen ze w.„. ach, houden jullie je mond toch!" „Jazeker, ze krijgen wat", zei de pro fessor, terwijl hij met 'n plechtig ge baar de koffer opende. „Ziehier, een vol-automatische graafmachine. Met dit apparaat zal de put binnen enkele uren op de gewenste diepte kunnen worden gebracht." „Hoera!" riepen Billie en -Kareltje uit volle borst. „Mon den dicht!" schreeuwde Piet Pakkum. „IK zal wel nee: a roepen, versta je dat? Hoera! Wat zeg ik? Niks hoera!" mijn leven. Deze hobby is maar niet zó lezeressen voor een nieuw probleem stel ontstaan, doch sproot voort uit miin liefde tot de natuur. Reeds als school jongen zwierf ik langs de wegen, alles verzamelend, wat de moeite waard was: planten, schelpen en noem maar op. En het is op een van die tochten geweest, dat ik wat grijze scherven mee naar huis bracht, die later afkomstig nog één opmerking. Wij hebben de laatste tijd te veel ruimte in de krant gevraagd en moeten ons geducht be perken. Daarom: korte, zakelijke ant woorden. Het dreigende rode potlood van de hoofdredacteur hangt ons boven het hoofd. En een gevaarlijker wapen is er in dit ondermaanse niet te vinden! IS HET NIET mogelijk, de eindexamens van de middelbare scholen, liet gymnasium en de lycea inbegrepen, af te schaffen? En zo ja, welk ander controle-middel aan het eind van de school periode moet er dan voor in de plaats komen? Vergeet bij je overdenking de concurrentie tussen de verschillende school typen niet Antivoorden uiterlijk Maandagmiddag zenden aan D. L. Daalder, Komlaan Bergen (N.-H.). Alchiba. 12-1 Fernando Noronha ge- pass. naar St Vincent (KV) Almkerk, pass. 12-1 Kaap Leeuwin naar Aden Alpherat, 12-1 van Las Palmas naar Rio de Janeiro Amerskerk, 12-1 van Syd ney naar Brisbane Amor, 13-1 van R'dam te Lissabon Amstelkroon, 12-1 te Antwerpen Annenkerk, 13-1 te Co lombo Argos, 12-1 van Napels naar Burriana Aagtekerk, pass. 12-1 Straat Messina naar Port Said Aalsum, 13-1 te Durban Abbekerk, 12-1 van Le Havre te Marseille Agamemnon, 13-1 te Philadelphia Alcyone, 13-1 van Rio de Janeiro te Vitoria Aldabi, 13-1 van Antwerpen te R'dam Algenib, pass- 12-1 Madeira naar Antwerpen Alphard, 12-1 van Las Palmas naar Recife Alu- dra, 13-1 te Santos Alwaki, 13-1 van Boston te Philadelphia Amstelbrug, 12-1 van Bremen te Hamburg Arends- kerk, 13-1 te Suez (verbetering) Al- bireo, 13-1 van R'dam naar Puerto Alegre Ariadne, 12-1 van Thessaloniki naar Mutzuna Bali, 12rl van Tandjong Friok haar Singapore Barito, 12-1 van Sibolga, l4~l te Padang verwacht Bli- tar, 13-1 n.m. van Colombo te Fremantle Bonaire, 12-1 van Barbados te Trinidad Borneo, 13-1 van Boston te New York Bosqhfontein, pass. 13-1 v.m. Guarda- fui naar Mombasa Caltex Nederland, pass. 12-1 Pantellaris naar R'dam Ce- ronia, 14-1 van Napels te Singapore ver wacht Cistula, pass. 12-1 ten noord westen v&n Northwest Cape naar Balik Papan Caltex Delft, 12-1 van Sidon te R'dam Caltex Leiden, 12-1 van R' dam naar Sidon Dalerdijk, pass. 13-1 0.40 Vlissingen naar Antwerpen Die- merdijk, 12-1 van R'dam te Londen Drente, 9-1 van Makassar naar Amurang Efuiv-endrecht, 12-1 van Hamburg te R'dam Eemland, 10-1 van Paranagua te!iV$ghtos - Friesland (SSM), 12-1 van R?.4|si& naar Hull Gadila, 17-1 van Stan. léw te Curasao verwacht Hecuba, 13-1 van Laguaria te Curagao Hestia, 12-1 te Mobile Helder, pass. 13-1 8.30 uur Vlissingen naar A'dam Hoogkerk, 12-1 van Port Swettenham naar Singapore Hydra, 13-1 van St «Mare naar Puerto Plata Jagersfontein, 12-1 265 mijl zuid zuidwest van Las Palmas naar Las Pal mas Johan van Oldenbarnevelt, 12-1 190 mijl west van Kreta naar PortSaid Jupiter, 12-1 te Limassol Kertonoso, 13-1 te Singapore Kieldrecht, 13-1 te Davao Kota Baroe, pass. 12-1 Baha mas naar Houston Kota Inten, 14-1 te New Orleans verwacht Laurenskerk, 12-1 te Bremen Liseta, 9-1 van Pladju te Port Swettenham Laertes, pass. 12-1 Sabang naar Suez -r- Leuvekerk, 12-1 van R'dam naar Calcutta via Marseille Lin- dekerk, 12-1 te Antwerpen Linge, 12-1 van Libreville naar Port Gentil Loos- drecht, 12-1 van Karachi naar Bombay Maasdam, 12-1 van Port au Prince te Carthagena Manoeran, pass. 12-1 Guar- dafui naar Belawan Marisa, 15-1 van Mena alhmadi te Stanlow verwacht Matpessa, pass. 12-1 ten zuiden van Bil- liton naar Balik Papan Meerkerk, pass. 12-1 v.m. Finisterre naar Antwerpen Mitra, 17-1 van Suez te Bahrein ver wacht Modjolcerto, pass. 12-1 Aden naar Belawan Mania, pass. 12-1 Kreta naar A'dam Mariekerk, 12-1 van Durban naar East London Maasland, 13-1 van A'dam naar Hamburg Mentor, 13-1 van Valencia naar R'dam Nestor, 12-1 van Granada naar A'dam Nieuw-Am- sterdam, 13-1 te St Thomas (Virg. Ell.) Omala, 30-1 van Curagao te Brisbane verwacht Oranjefontein, 12-1 van Ant werpen te A'dam Ootmarsum, 13-1 te Mobile Orestes, 13-1 van Antwerpen te R'dam Orion, 12-1 van R'dam naar Bremen Overijsel, 12-1 van Genua naar Marseille Polydorus, 12-1 van Menado te Balik Papan Polyphemus, 13-1 te Semarang Prins Willem V, 13-1 te Valencia Perna, 11-1 te Balik Papan Prins Alexander, pass. 13-1 4.20 uur Vlissingen naar Antwerpen Prins Frederik Willem, 13-1 te Gandia Rem- pang, 13-1 van Djakarta naar Singapore Ruys, 10-1 van Port Elisabeth naar Durban Radja, 12-1 van Bombay naar Calcutta Rafaela, 11-1 te Bangkok ver wacht Rita, 13-1 van Bangkok te Sin gapore. Rondo, 12-1 van Balik Papan, 13-1 te Makassar Rotula, 15-1 Panama kanaal verwacht Rijnland, 12-1 dw. Wight naar A'dam Schie, 12-1 te Pa tras Sloterdijk, 12-1 van Antwerpen, 13-1 te R'dam Salawati. pass. 12-1 22-50 uur Vlissingen naar Hamburg Saparoea, 13-1 van Port Said naar Genua Sommelrdijk, 12-1 te Suez Stad Arnhem, 13-1 te Damman Stad Maas sluis, 13-1 van Narvik te Immingham ver wacht Straat Bali, 13-1 te St Vincent (KV) Stad Breda, pass. 12-1 Azoren naar Immingham Tara, vertr. 16-1 van R'dam naar Zuid-Amerika Tawali, 12-1 van Barcelona naar A'dam Ternate, 12-1 van Southampton naar Port Said Thalatta, 14-1 van Swansea te Mena al Ahmadi verwacht Talisse, pass. 12-1 Sabang naar Labuan TeireSias, pass. 12-1 n.m. Finisterre naar Liverpool Tibia> pass. 12-1 Socotra naar Singapore Tjisadane, 13-1 van Nagoya te Osaka Utrecht, 12-1 van Bona naar Genua Waal, 13-1 7 uur van Oran te A'dam Willemstad, 12-1 van Antwerpen te Ham burg IJssel, 12-1 van A'dam naar Le vant Zaan, 13-1 van Gefle te Zaan dam Zeeland (KRL), 12-1 van Sema rang naar Djakarta Zuiderkruis, pass. 12-1 Cape Townshead naar Wellington. De Noorse Radio-Omroep heeft Dins dag de eerste proef-televisieuitzending verzorgd. Het ligt in de bedoeling bin nenkort geregelde televisieuitzendingen te gaan verzorgen. treden "we^voo^ dlsjs faien °oüde ^^jicARPAN nieuwe maagnuddel f n dal en U bent spoedig v 9cftRPAN "f Xf wat nodig is om bevat alles w m nor_ Uw spiisveitenng^ cachet- maal te mak bubbel voor- (Advertentie, Ing. Med.) cje&JaofiuvkincC fSj (Advertentie, Ing. Med.) 36 „Als je er genoeg van krijgt om ach ter haar aan te lopen", zei Albie, ter wijl ze het spiegeltje wegstopte,, „laat het me dan weten, want ik zal ook in de buurt blijven! Met andere woorden. Ben, ik zal je nooit in de steek laten Als je mij ooit ten huwelijk vraagt, j met Janice te trouwen. Want zie je sleur ik je zo hard mee naar de Bur iiefste Ben, het zou mij ook niet kun- gerlijke Stand dat je er 'n week dui- nen schelen als jij eerst met een half als Uw stofwisseling in orde is' Niets beter dan (Advertentie, Ing. Med.) DOOR zou je liever op staande voet trouwen dan dat laten gebeuren." „Als ik geloofde dat je ciat ernst was, zou ik je eraan houden." Het aardige gezichtje werd ernstig. „En als 't niet ging tussen ons, zou ik wijken als je tenslotte toch nog de kans kreeg om zelig van zou blijven. „Dank je wel", zei Ben weer. Hij hielp Albie van haar krukje af en hield haar zachte handje even in de zijne. „Ik zal het onthouden," zei hij, „en ik ben een sukkel, dat ik je niet op staande voet aan je woord houd. De kerel, die zo'n aardig meisje als jij krijgt, Albie, trekt een lotje uit de lo terij." „Dank je!" Haar ogen lachten hem toe maar er was toch iets triests in. „Ik weet wel, dat je op mij nooit ver liefd zult worden Ben. Maar, zoals ik al zei, maak je maar geen zorgen, ik sterf niet aan een gebroken hart. Ik wil toch in geen tijden trouwen. Niet voordat ik een geweldige carrière heb gemaakt. Tussen haakjes: ik doe de eerste van het nieuwe jaar al examen in plaats van in het voorjaar en dan ga ik een baantje zoeken en de oude haardstee verlaten. „Alsjeblieft niet!" Ben hield haar hand steviger vast. Zijn aardige blau we ogen toonden oprechte bezorgdheid. „Word jij alsjeblieft geen werkende vrouw! Het was al erg genoeg om bij mijn thuiskomst te ontdekken, dat iets dergelijks Janice was overkomen. Ik dozijn andere meisjes getrouwd was ge weest. Maar aangezien je nu eenmaal zulke tedere gevoelens voor Janice en niet voor haar kleine zusje hebt, raad ik je nogmaals aan om in de buurt te blijven en je kans af te wachten". Ben liet haar hand los of liever ge zegd, hij merkte dat Albie de zijne on opvallend had laten gaan. Zijn glim lach was iets opgewekter en zijn blau we ogen keken niet meer zo somber. „Een mens is een gewoontedier", zei hij, „dus ik denk dat ik wel in haar buurt zal blijven zolang de kans be slaat. Maar ik hoop echt dat ze het wel zal zijn En nogmaals hartelijk dank. Albie. Je hebt me geweldig geholpen, werke lijk! En denk er aan nooit een wer kende vrouw worden, hoor! Laat je werk nooit belangrijker worden dan liefde en leven." Albie was niet van plan haar car rière te stellen boven de liefde, maar ze wilde bewijzen dat ze iets waard was. Ze zou een heleboel romannetjes afwerken, besloot ze terwijl ze B6n verliet; ze zou er zoveel beleven, dat ze van de ene verliefdheid in de andere viel, tot de wet van de zwaartekracht haar tenslotte op haar bestemming zou doen belanden. En ze zou altijd aan Ben's raad denken om haar werk nooit de Liefde en het Leven zelf te laten overheersen. Dat was Janice overkomen. Albie geloofde niet dat haar zusje zo verliefd was op de dok ter als ze zelf wel dacht. Het was al erg genoeg dat dat aan één lid van de familie moest overkomen. Albie zou dat voorbeeld in haar hart bewaren als iets dat geen navolging verdiende. Mijnheer Hilary scheen hetzelfde idee over zijn dochter te hebben als Albie. Hij geloofde, dat Janice over werkt washij dacht, dat ze behoefte- had aan een verzetje. Dat vertelde hij haar tenminste op een avond toen hij er in geslaagd was haar een ogenblik alleen te spreken te krijgen. „Lieve kind, ik moet eens een woord je met je praten", zei hij en deed de deur van zijn studeerkamer dicht om niet gestoord te worden. Graham Hila ry was niet gewend veel te praten, hij vond het altijd moeilijk een persoon lijke kwestie met een van zijn kin deren te bespreken. Bovendien zo-g- de Mildred voor dergelijke dingen. In dit geval had zijn vrouw er echter bij hem op aangedrongen dat hij eens met Janice zou spreken. Ze had be weerd dat hij dat veel beter kon dan zij, hoewel hij werkelijk niet begreep waarom. „Ja, vader", antwoordde Janice ge hoorzaam, maar toch met iets vast beradens in haar houding, terwijl ze in een van de oude, leren stoelen ging zitten. Uit haar manier van doen bleek, dat ze zou luisteren naar wat hij had te zeggen, maar dat ze niet kon beloven te zullen doen wat hij zei. Hoeveel wist haar vader? Wat had haar moeder hem verteld? Want Janice liet zich niet om de tuin lei den; ze wist best dat haar moeder hier achter zat, haar moeder, die er steeds op uit was op de een of andere wijze te helpen. „Hum", mijnheer Hilary schraapte zijn keel, terwijl hij in zijn stoel ging zitten en zijn voeten op het daarvoor bestemde bankje legde. Mildred had hem wel gezegd, wat hij moest zeggen, maar niet hoe. Ze had hem zelfs de reden voor dit alles niet opgegeven, ze had hem alleen maar gezegd, dat ze er zeer gegronde redenen voor had en dat haar intuïtie (dat wonderlijke „iets" dat vrouwen schenen te bezitten) haar deze weg wees. „Ja, vader", zei Janice nogmaals als een gehoorzame dochter. Ze dacht wat het ook mag zijn dat moeder hem wil laten zeggen, laat het alsje blieft kort zijn. Ik kan hem eigenlijk net zo goed de waarheid vertellen, die moeten ze vroeg of laat tóch ho ren Bovendien had ze genoeg van alle bedrog- én geheimzinnigheid. Alles was nu immers in orde? Eric zou het zijn vrouw vertellen. Janice moest het haar vader zeggen. „Weet je", Graham Hilary schraapte zijn keel nog eens en bedacht, dat het wel wat belachelijk was, dat een man bang was voor zijn eigen doch tertje. Want Janice zag er in het lamplicht even verschrikt en ongeluk kig uit als een klein meisje dat een standje krijgt, al deed ze dapper haar best het niet te laten merken. „Zou je wat voor me willen doen voor mij en voor je moeder?" „Graag, als ik kan". Maar in plaats daarvan ga ik jullie pijn doen, dacht Janice. Terwijl ze naar haar vader keek, wiens gezicht half in de scha duw was gehuld, dacht ze: hij wordt oudAls hij mijn vader niet was en ik hem niet zo goed kende en ik zou hem als een vreemde bekijken, zou ik hem zien als een oude man. Zijn haar was wit, en het was dun gewor den, zodat zijn voorhoofd hoger en breder scheen Uit zijn vriendelijke blauwe ogen spraken tegenslag en vermoeidheid: er waren meer diepe groeven in zijn gezicht dan Janice ooit had opgemerkt. (Wordt vervolgd.) MACBETH, opera van Verdi. Thans worden de derde en de vierde acte uitgezonden. De eerste en de tweede waren Woensdag avond te beluisteren (Vrijdag 21.00 over Hilversum I, 402 m). OPERETTEMUZIEK. Een kort programma van bekende operette muziek. Zo horen we fragmenten uit The Geisha, van Jones, Les Cloches de Corneville, van Plan- quette, The Vagabond-King, van Friml, en uit enkele operettes van Do stal. Solisten, koor en orkest zullen dit melodieuze geheel voor hun rekening nemen. (Vrijdag 10.00 over Hilversum II, 298 m). DE BARBIER VAN SÈVILLA, opera van Rossini, uitgevoerd door de Nederlandse Opera te Amster dam. De tekst is helaas niet ver taald, zodat men van het verloop van de handeling weinig zal kun nen volgen. Aan de andere kant schrijft Rossini zulk een pittige en boeiende muziek, dat men zich niet behoeft te vervelen. (Vrijdag 22.00 over Hilversum II, 298 m). VRIJDAG 15 JANUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram,. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.30 Water stand. 9.45 Schoolradio. 10 00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Klein koor en koper ensemble. 11.00 Voordracht. 11.20 Gram- 11.35 Orgel en zang. 12.00 Metropole- Orkest. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram. 13.30 Amus.-muziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Viool en Mozartvleu- gel. 14.50 Voordracht. 15.10 Alt en piano. 15.30 Lichte muziek. 16-00 Gram. 16.30 Muzikale causerie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Verzoekprogramma. 18.45 „De haverkist", hoorspel. 19.00 Kinderliedjes. 19.10 Meis- jeskoor. 19.30 „Mensen en conflicten:: Anarchie der Waarden", hoorspel. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Twee piano's. 20.30 Benelux. 20.40 „Hoe ont stond de beweging voor Vrouwenkies recht", gesprek. 21.00 „Macbeth", opera. 22.05 Buitenlands weekoverzicht. 22.20 Instrumentaal kwartet en solist. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.5324.00 Gram .muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7-30 Gram. 7.45 Morgengebed en Lit. kalender. 8 00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.45 Schoolradio. 10.00 Sympho- nette-Orkest, klein koor en sol. 10.35 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Radio Philharmonisch Orkest. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land- en Tuin- bouwmededelingen.) 12.33 -.Amus.Orkest en solist. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Piano-duo. 13.45 Voor de vrouw. 1.400 Franse mu ziek. 14.30 Hier Vrij Europa. 15.00 School radio. 15-30 Mezzo-sopraan en piano. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Vqor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Gevar. muziek. 18.00 Gram. 18.10 Amus.-muziek. 18.40 Vragenbeantwoording. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: „Verklaring en Toelichting". 19.30 Gram. 20-25 De gewone man. 20.30 Politiek- Forum. 21.00 Gevar. muziek. 21.30 Bra bants halfuur. 22.00 Tweede acte „II Bar- biere di Siviglia", opera. 22.45 Godsd.- causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. Televisie-programma. NCRV. 2015 Journaal en weerbericht; 20.30 Wedstrijd in kijken en peinzen; 21.00 Frans fimpje; 21.15 Zigeunermuziek; 21.35—21.45 Dag- sluiting. Kees Pellenaars recteur van de We van de Ronde van heeft een en anc over zijn plannen bereidingen van 1954. Met verscii heeft Pellenaars tact en dezer dag Brussel en Parijs lopige afspraken de samenstelling ning", welke hij verloop nodig hei plaats kan worden dat de Belg Leon wederom als soigneur Hij zal daarbij weei worden door Tomas Te Parijs heeft hij chauffeur van Pellena; Roger Duduyer in bei reid is weer de jeep te besturen. Verscheidene Ned waarschijnlijk een plc len, als de onderha deelnemen aan de Rc voorbereiding voor de Hoewel enkele buiten naar het zich laat aanz Ronde van Italië zullen Het bestuur van d( land van de KNVB gouden kruiswedstrijd na de competitie wordei dit jaar weer in doen plaatsvinden. 1 de verenigingen in hiervoor ontvangen. Zaterdagavond 13 Fet Leiden een aanvang candidatentornooi voor kampioenschap dammen worden deelgenomen lië), Demesmaecker nard (Zwitserland), 1 en onze landgenoot wedstrijdrooster ziet Eerste ronde: Leiden Tweede ronde: Leidei Derde ronde: Dordrecl Vierde ronde: Dordrec Vijfde ronde: Rotterda Zesde ronde: Rotterdai Zevende ronde: Den Achtste ronde: Naard legende ronde: Leide Tiende en laatste ror Februari. De spelers tegen elkaar uit, en het tornooi krijgt het kampioen P Roozenbur voor een wedstrijd om De KNAC vestigt er dat voor motorrijtuigen nummer rijden en voor nog het provincienumn nationaliteitsbewijzen ingetrokken. Aan het vaardigde voorschrift gang van 1 Februari z: gezien de eigenaren af in het bezit van een moeten zijn. Woensdagmiddag te 4 Havenkade te IJmuide auto, bestuurd door de sterdammer H. K„ teg ijzeren paal. Door de naast hem zittende 29 J. V., eveneens uit de zijn hoofd door de ruit tengevolge waarvan hij wondingen in het gel klaagde tevens over he borst. Na ter plaatse te is de man naar het I huis overgebracht, waai zware inwendige ver\ opgelopen. Daar zijn ern.-tig was, is onmi trarsfusie toegepast. D< war er nog geen verbe den. De rechtbank te Ha begin gemaakt met de de procedure om de T Dit proces is aanhangij een groep personen on de Duitser O. W. Oltl trachten een deel van de in 1783 overleden P ■Hulst toegewezen te k streden legaat bedroeg van Teylers overlijden thans, berekend naar e vier procent, om en ni Roen gulden moeten bt De Haarlemse recht zaak veertien dagen aa het vaststellen van de binnen mr J. van der treedt namens de gedaa directeuren van de Te zijn conclusie van ant veren. De conclusie va door de raadsman van sar S. Groen, aan de handigd.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 2