Kees Pellenaars reeds met Tour de France 1954 bezig Kees Broekman c.s. nam grote voorsprong op Hamar Zweefvliegopleidingen KNVVL worden uitgebreid Vijftien spoorwegambtenaren voor de rechter Met acht man naar de Giro Gouden Kruis-wedstrijden in volle omvang Candidatentornooi voor dammers Kentekenbewijzen voor auto's met R-nummer Met het hoofd door de cabineruit Teyler-millioenen voor de rechtbank Engelse bekercompetitie Huiskes komt thans beter in vorm Ronde van Frankrijk Nieuwe stunt met oude vazen Nieuwjaarsreceptie ten paleize Volgens perfect systeem drie jaar gestolen Dienstvoorwaarden N.S. weer aan de orde Electrische stroom voor verdelging van onkruid Fanfani begint zijn besprekingen Steun bij links en rechts gezocht A toombesprekingen Bemoedigende sfeer te Washington Berlijnse beer als mijlpaal Vier leiders in Brits- Guyana in vrijheid De Britse minister van Oorlog naar Kenya Indonesië aanvaardt de uitnodiging van Ceylon GEESTELIJK LEVEN Lessen uit de crisis in Oost-Afrika Werkgroep voor prot. informaties De onkerkelijkheid in Nederland BEROEPINGSWERK Kees Pellenaars, technisch di recteur van de Nederlandse ploeg van de Ronde van Frankrijk 1953, heeft een en ander meegedeeld over zijn plannen inzake de voor bereidingen van een team voor 1954. Met verschillende renners heeft Pellenaars voortdurend con tact en dezer dagen is hij naar Brussel en Parijs geweest om voor lopige afspraken te maken inzake de samenstelling van de „beman ning", welke hij voor een goed verloop nodig heeft. Op de eerste plaats kan worden medegedeeld dat de Belg Leon Sonnet bereid is wederom als soigneur op te treden. Hij zal daarbij weer geassisteerd worden door Tomas. Te Parijs heeft hij vernomen dat de chauffeur van Pellenaars, de Fransman Roger Duduyer in beginsel gaarne be reid is weer de jeep van de ploegleider te besturen. Verscheidene Nederlandse renners, waarschijnlijk een ploeg van 8 man, zul len, als de onderhandelingen slagen, deelnemen aan de Ronde van Italië, als voorbereiding voor de Tour de France. Hoewel enkele buitenlandse cracks, naar het zich laat aanzien, niet in de Ronde van Italië zullen starten als Het bestuur van de afd. Noord-Hol land van de KNVB heeft besloten de gouden kruiswedstrijden, die altijd na de competitie worden gespeeld, ook dit jaar weer in volle omvang te doen plaatsvinden. Binnenkort zullen de verenigingen inschrijfformulieren hiervoor ontvangen. Zaterdagavond 13 Februari wordt te Leiden een aanvang gemaakt met het candidatentornooi voor het wereld kampioenschap dammen, waaraan zal worden deelgenomen door Fanelli (Ita lië), Demesmaecker (België), Guig- nard (Zwitserland), King (Frankrijk), en onze landgenoot W. Huisman. Het wedstrijdrooster ziet er als volgt uit: Eerste ronde: Leiden, 13 Februari; Tweede ronde: Leiden, 15 Februari; Derde ronde: Dordrecht, 16 Februari; Vierde ronde: Dordrecht, 17 Februari; Vijfde ronde: Rotterdam, 18 Februari. Zesde ronde: Rotterdam, 19 Februari; Zevende ronde: Den Haag, 20 Febr.; Achtste ronde: Naardwijk, 22 Febr.; Negende ronde: Leiden, 23 Februari; Tiende en laatste ronde: Leiden, 24 Februari. De spelers komen tweemaal tegen elkaar uit, en de winnaar van het tornooi krijgt het recht de wereld kampioen P Roozenburg uit te dagen voor een wedstrijd om de titel. De KNAC vestigt er de aandacht op, dat voor motorrijtuigen, die onder R- nummer rijden en voor autobussen, die nog het provincienummer voeren, de nationaliteitsbewijzen zullen worden ingetrokken. Aan het hiervoor uitge vaardigde voorschrift moet met in gang van 1 Februari zijn voldaan, aan gezien de eigenaren van die datum af in het bezit van een kentekenbewijs moeten zijn. Woensdagmiddag te 4 uur reed op de Havenkade te IJmuiden een vracht auto, bestuurd door de 25-jarige Am sterdammer H. K., tegen een zware ijzeren paal. Door de schok vloog de naast hem zittende 29-jarige koopman J. V„ eveneens uit de hoofdstad, met zijn hoofd door de ruit van de cabine, tengevolge waarvan hij ernstige ver wondingen in het gelaat opliep; hij klaagde tevens over hevige pijn in de borst. Na ter plaatse te zijn verbonden, is de man naar het Antonius-zieken- huis overgebracht, waar bleek, dat hij zware inwendige verwondingen had opgelopen. Daar zijn toestand zeer ernstig was, is onmiddellijk bloed- trarsfusie toegepast. Donderdagmorgen was er nog geen verbetering ingetre den. De rechtbank te Haarlem heeft een hegin gemaakt met de behandeling .van de procedure om de Teylermillioenen. Dit proces is aanhangig gemaakt door een groep personen onder leiding van de Duitser O. W. Olthoff. Zij zullen trachten een deel van de erfenis van de in 1783 overleden P. Teyler van der Hulst toegewezen te krijgen. Het om streden legaat bedroeg op het moment van Teylers overlijden f 100.000 en zou thans, berekend naar een interest van yier procent, om en nabij de 100 mil- hoen gulden moeten bedragen. De Haarlemse rechtbank heeft de zaak veertien dagen aangehouden voor het vaststellen van de termijn, waar binnen mr J. van der Hoeven, die op treedt namens de gedaagde partij de directeuren van de Teylerstichting zijn conclusie van antwoord moet le veren. De conclusie van eis is heden door de raadsman van de eisende partij, »r S. Groen, aan de rechtbank over handigd. voorbeeld werd Hugo Koblet genoemd beschouwt Pellenaars deze Ronde meer als een aanloop voor degenen, die in aanmerking komen om in de ploeg van de Tour de France te worden opgenomen. Wim van Est, Gerrit Voor- ting, Jan Nolten en Thijs Roks de laatste heeft altijd veel kilometers no dig om in vorm te komen en wel licht ook Hein van Breenen zullen naar Italië gaan en met hen een drietal jon gere renners, waarnaar Pellenaars uit kijkt. Er gaan geruchten, dat enkele amateurs naar het professionalisme overgaan. De uitslagen van de Woensdag over gespeelde wedstrijden uit de derde bekerronde luiden: Fulham—Grimsby Town: bij rust met de stand 0-0 ge staakt wegens de gesteldheid van het terrein, dat door de zware regens door weekt was. De wedstrijd wordt 18 Jan. overgespeeld. Luton Town—Blackpool 0-0 na verlenging; Norwich CityHas tings United 3-0; Sheffield United- Sheffield Wednesday 1-3; Tottenham HotspurLeeds United 1-0; Wigan At hleticNewcastle United 2-3. In de vierde ronde op 30 Januari speelt Arsenal tegen Norwich City, Sheffield Wednesday tegen Chester field, Manchester City tegen Totten ham Hotspur en Burnley tegen New castle United. Het zijn thuiswedstrij den voor de eerst genoemde clubs. Woensdagavond is op de baan te Hamar een aanvang gemaakt met het officieuze kampioenschap van Nederland, waaraan alle leden van de kernploeg, die op het ogen blik in Noorwegen trainen, deel namen. Helaas waren de condities van ijs en weer niet zo goed. In de morgenuren scheen het zonnetje en waren de omstandigheden uitste kend, maar tegen de avond steeg de temperatuur en viel er een lichte sneeuw, waardoor de baan nogal stroef werd, hetgeen de tij den ongunstig heeft beinvloed. Maarse won de 500 meter met een tiende seconde verschil voor Magne Hval (44,6 en 44,7 sec.). Anton Huiskes De heren J. Garnault en R. Beaupuis. fezam envormend de delegatie van de organisatoren van de Ronde van Frankrijk, vertoeven op het ogenblik in Nederland teneinde hier besprekin gen te voeren inzake de start van de tour te Amsterdam en de eerste etappe door Nederland. Beide heren zullen Donderdag 12 uur ten stadhuize te Amsterdam door de burgemeester, mr A. J. d'Ailly, worden ontvangen in ge zelschap van de heren W. Pluygers, D. J. Bessem en dr J. C. Tetzner, vor mende tezamen het comité „Tour de France - Nederland NV". kwam met een tijd van 46,4 sec. beter voor de dag dan tijdens de wedstrij den van de afgelopen weken het geval is geweest, dit in tegenstelling met Kees Broekman, die zijn korte afstand niet zo goed reed. Daarentegen liet Broekman op de 5000 meter een prach tige tijd, voor dit ijs en weer, noteren, waarmede hij bewees, dat er op het ogenblik tussen hem en de overige Ne derlandse rijders op de lange afstand een klasse verschil bestaat. Huiskes bleek ook op de lange afstand beter in vorm te komen, want hij werd derde met een goede tijd achter Broekman en Van der Voort. In de wedstrijd tus sen Hamar en Holland heeft de Neder landse ploeg met grote voorsprong de leiding. In het klassement voor het of ficieuze nationale kampioenschap staat Broekman op de eerste plaats met Van der Voort als tweede, Gerard Maarse als derde, Huiskes als vierde, gevolgd door Henk Schuier en Wim de Graaff. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Gerard Maarse 44,6 sec.; 2 Magne Hval 44,7 sec.; 3. Wim van der Voort 45,2 sec.; 4. Strandvik 45.5 sec.; 5. Kokkie van der Eist 45,6 sec.; 6. Kare Kristiansen 45,7 sec.;, 7. Stine Boeie, Henrv Overby en Gunnar. Soern- broem, allen 45.8 sec.; 10. Frang 46 sec.; 11. Kees Broekman 46 sec.; 12. Anton Huiskes en Nico Olsthoorn, beiden 46,4 sec.; 14. Henk Schuier 46,9 sec.; verder noteerden Wervers 47.1 sec.; Van 't Oever 47,2 sec. en De Graaff 47,4 sec. Huiskes en Wervers hebben dit seizoen bovenvermelde tiiden nog niet gereden. 5000 meter: 1. Kees Broekman 8 min. 26.6 sec.; 2. Wim van der Voort 8 min. 45,5 sec.; 3. Anton Huiskes 8 min. 49.8 sec.: 4. Wim de Graaff 8 min. 51,2 sec.; 5. Henk Schuier 8 min. 51,9 sec.; 6. Gerard Maai-se 8 min. 52.4 sec.; 7. Eg- bert v. 't Oever 8 min. 53 sec.; 8. Gunnar Soernbroem 8 min. 57,8 sec.; 9. Wer vers 9 min. 5 sec.: 10. Nico Olsthoorn 9 min. 6.7 sec.; 11. Kare Kristiansen 9 min. 7 sec.; 12. Hennv Overby 9 min. 9.3 sec.; 13. Magne Hval en Kokkie van der Eist. beiden 9 min. 10 sec. Wervers hooft dit seizoen de boven genoemde tijd nog niet gereden. DAARTOE in de gelegenheid ge steld door een verhoogde sub sidieregeling van overheidswege zal de KNVVL, mede ten behoeve van de werving en voorselectie van civiele en militaire adspirant- vliegers, haar zweefvliegopleidin gen in de komende jaren een be langrijke uitbreiding geven. Te dien einde zal, zowel voor het K.N.V.V.L.-zweefvliegcentrum Teriet als voor de bij de K.N.V.V.L. aangeslo ten zweefvhegclubs, een aantal nieuwe zweefvliegtuigen moeten worden aan geschaft. Het betreft hier 2-persoons opleidingszweefvliegtuigen, 1-persoons overgangstrainers en 1-persoons presta tie-zweefvliegtuigen. Er is nog in genen dele beslist waar de orders voor deze toestellen ge plaatst zullen worden, al wordt voor opgesteld, dat de K.N.V.V.L. hier in de eerste plaats de nationale industrie een kans wil geven. Naast vliegtuigen is behoefte aan een aantal lieren en aan hangars. Zoals bekend is, heeft de K.N.V.V.L. ongeveer een jaar geleden een rapport betreffende de uitbreiding ingediend. Naar aanleiding van dit rapport wer den van overheidswege kortgeleden voor het jaar 1954 een renteloos voor schot van f 511.000 en een subsidie in de exploitatiesector van f 330.000 ver leend voor de aanschaffing van nieuwe zweefvliegtuigen, lieren, hangars en ander grondmateriaal. Over de uitvoe ring van het schema, dat in verband met deze uitbreiding is opgesteld, is nog intern overleg gaande. Van dit overleg hangt het af hoeveel zweef vliegtuigen dit jaar en de volgende ja ren kunnen worden aangeschaft. Deze man staat in een groot Parijs warenhuis, dat porcelein en aardewerk verkoopt. Hij sym boliseert het Heden, het Ver leden en de Toekomst. In zijn handen houdt hij twee grote vazen welke dateren van 200 jaar voor Christus en onlangs door een duiker bij Marseille uit zee werden opgevist. Ondanks de gestaag neerdalende mot regen stond gistermorgen toch nog een grote schare kijkers voor het paleis op de Dam, waar het Koninklijk Paar de leden van het corps diplomatique op de nieuwjaarsreceptie ontving. Vóór het paleis stond een erewacht yan 100 matrozen aangetreden en de Konink lijke, Marinierskapel met tamboer- en pijperkorps. Terzijde van de rechter ingang op het bordes stonden twee marechaussees in ceremonieel tenue met kolbak. Kort vóór elf uur zwenkte de hof- auto, voorafgegaan door motorrijders der Amsterdamse politie, het Dam plein op, en zette de kapel het Wilhel mus in. DeKoningin was gekleed in een lange lichtgrijze japon met daar overheen een korte bontmantel en de Prins droeg het admiraalsuniform met steek én cape. Juist toen de .paleisklok elf uur sloeg begon. het aanrijden der diplo maten. Onophoudelijk klonken de com mando's van de erewacht en de kapel bracht het eerbewijs, bestaande uit vier roffels en de eerste strofe van het volkslied voor de ambassadeurs er drie roffels voor de gezanten. In het Koninklijk Paleis te Amster dam werd, de Nieuwjaarsreceptie voor het corps diplomatique gehou den. H.M. de Koningin en Prins Bernhard inspecteren de erewacht. \fOOR DE Amsterdamse rechtbank zijn gisteren vijftien rangeerders en stationsarbeiders van de Nederland se Spoorwegen, allen wonende in Am sterdam, verschenen om zich te ver antwoorden voor langdurige en be langrijke diefstallen, gepleegd op de uitgebreide rangeeremplacementen de Rietlanden. Tegen de twee hoofdverdachten, de 29-jarige M.E.M.D., en de eveneens 29-jarige J. de B. eiste de officier van Justitie respectievelijk twee en een half en anderhalf jaar gevangenis straf Tegen de 24-jarige W.B., de 28- jsrige J. J. L. en de 26-jarige J. W. G. eiste de officier anderhalf jaar met af trek. Tegen de 26-jarige D. J. C. werd een jaar geëist, evenals tegen de 25-jarige J.H.A., waarvan voor de laatste vier maanden voorwaardelijk. Tegen A.S eiste de officier acht maan den, waarvan vier voorwaardelijk, te gen P.B. zes maanden, waarvan vier eveneens voorwaardelijk, tegen P. B. zes maanden, wabrvan vier eveneens voorwaardelijk. De overige ver dachten stonden allen wegens he ling terecht. Tegen ieder van hen eiste de officier zes maanden, waar van drie voorwaardelijk. De spoorwegrecherche is er slechts met veel moeite in geslaagd de orga nisatie' op te rollen, daar deze een uitgebreid waarschuwingssysteem met seinlampen had ingevoerd In Augus tus jl. echter hadden een rechercheur en een bewaker zich in een verzegel de goederenwagon laten insluiten en toen de dieven deze openbraken, wer den zij op heterdaad betrapt. Drie jaar lang had het systeem echter feil loos gewerkt Verscheidene malen wer den ook goederen ontvreemd, welke voor Zaanse en andere Noordhollandse firma's bestemd wared. De uitspraak volgt op 27 Januari. Daar ingaande 1 Januari 1955 de gel digheidsduur van het reglement dienst voorwaarden der Ned. Spoorwegen verstreken zal zijn, komt de eventuele herziening van dit reglement weer aan de orde. Reeds zijn de organisaties van vervoerspersoneel doende voorberei dingen te treffen voor he* opstellen van rapporten met betrekking tot ge wenste wijzigingen of aanvullingen van het reglement. Een Britse landbouwkundige ingenieur Coleman, heeft Dinsdag medegedeeld, dat zijn proeven hadden aangetoond, dat onkruid met een zwakke electri sche stroom kan worden verdelgd. Hij voorspelde, dat onkruid eens op de ze wijze zal worden gewied. Het zaï echter, zo zeide Coleman, wel een tijd rovend werk zijn om alle onkruidplant jes met een electrisch apparaat aan te raken. Fanfani, de nieuwe Italiaanse kabi netsformateur, is Woensdag begonnen zijn programma van maatschappelijke hervormingen en zijn voorgenomen buitenlandse politiek voor de leiders van alle Italiaanse partijen uiteen te zetten. Hij zal in de eerste plaats pro beren, de leiders der voornaamste stromingen in de eigen partij op zjjn hand te krijgen. Zo zal hij waarschijn lijk de invloedrijke rechtse v politicus Piccioni de portefeuille van buiten landse Zaken aanbieden. Verder verwacht men, dat hij- zal proberen steun te verkrijgen van an dere kleine democratische, groepen,, als de sociaal-democraten, de liberalen en de republikeinen. Opneming van recht se figuren in zijn kabinet zal hem waarschijnlijk de welwillende neutra liteit van de monarchisten verzekeren, zodat hij een duidelijke, maar zeer onstandvastige meerderheid zou ver krijgen. Mocht Fanfani niet slagen, dan zal Piccioni waarschijnlijk met een formatie-opdracht worden belast. De vijf-en-veertig jarige formateur is hoogleraar in de economische geschie denis te Milaan. Sinds 1947 heeft hij met een korte onderbreking deel uit gemaakt van de regeringen-De Gas- peri, resp. als minister van Arbeid, Landbouw enBinnenlandse Zaken. Hij ontwierp o.m. het plan voor de land hervorming in Zuid-Italië. „De vriendschappelijke geest, waarin de Amerikaans-Russische atoombespre kingen thans te Washington worden gevoerd, is bemoedigend", verklaarde president Eisenhower Woensdag op zijn wekelijkse persconferentie, in antwoord op vragen of er aanwijzingen beston den dat de Sovjet-Unie de inleidende besprekingen over het voorstel van de president voor het instellen van een internationale „bank" voor de atoom kracht in goed vertrouwen voert. Eisenhower wilde geen nadere toe lichting geven op hetgeen minister Fos ter Dulles Dinsdag jl. heeft gezegd over de nieuwe Amerikaanse plannen op lange termijn. Wat hij gezegd heeft was duidelijk genoeg", meende de pre sident. Op de snelverkeersweg Keulen-Frank fort heef Bondspresident Theodoor Heuss ter hoogte van Bonn een stenen schild onthuld, waarop de Berlijnse beer prijkt en de afstand van dit punt tot aan de vroegere Duitse hoofdstad wordt aangegeven. Qp tal van plaatsen langs de Westduitsé autostrada's zullen dergelijke stenen geplaatst worden ten einde de bevolking er telkens weer aan te herinneren, dat Berlijn als de eigen lijke Duitse hoofdstad moet worden be schouwd. De gedachte om op deze wijze bij te dragen aan het levendig houden van de verenigipgswil stamt van de onlangs overleden Berlijnse burgemeester Ernst Reuter. In Brits-Guyana zijn vier leiders van de progressieve partij, die in Oc tober waren gearresteerd, op vrije voeten gesteld. Het zijn Sydney King, vroeger minister van Verbindingen, Rory Westmaas, Martin Carter en Ad- jodha Singh. Zij moeten zich twee maal per week bij de politie melden. Hun bewegingsvrijheid is beperkt. De beperking van bewegingsvrijheid geldt ook voor mevrouw Janet Jagan, de secretaris-generaal van de partij en echtgenote van Cheddi Jagan, de vroe gere premier, voorts voor Ramkarran, een lid van de ontbonden Nationale Vergadering en Eric Huntley, een lid van het door communisten gesteunde vredescomité van Guyana. Ramkarran heeft kort geleden een reis gemaakt naar landen - van het Sovjet-blok. In October, toen de arrestaties verricht werden, werd de regering ontbonden. De Britse minister van Oorlog, An thony Head, is gisteren uit Londen naar Kenya vertrokken, waar hij de toestand in ogenschouw zal nemen en maatregelen tegen de Mau Mau bestu deren. De Indonesische regering heeft de uitnodiging van Ceylon tot een infor mele conferentie van Aziatische lan den aanvaard. Er zijn twee voorwaar den gesteld: er dienen geen onderwer pen te worden besproken, die de deel nemende landen van elkaar zouden kunnen verwijderen, en de mogelijk heid dient te worden opengelaten om te spreken over een conferentie van Afrikaanse en Aziatische landen. BRITSE AMBASSADEUR TE TEHERAN De Britse regering zal Perzië agre- ment vragen voor de benoeming van haar tegenwoordige ambassadeur in Zweden, R. B. Stevens, tot ambassa deur in Teheran. De 47-jarige Stevens is voor zijn benoeming te Stockholm in 1951 ach tereenvolgens werkzaam geweest te Buenos Aires, New York, Antwerpen en Denver. Hij heeft nog nooit een standplaats in Perzië of in andere lan den van het Nabije Oosten gehad. VULKAAN OP IJSLAND WERKT Volgens in Reykjavik ontvangen be richten is een van de vulkanen in het omvangrijke Vatna Joekullgebied in Oost-IJsland in werking getreden. Er bestaat geen gevaar voor mensen levens, omdat in dit woeste gebied geen mensen wonen. De (Anglicaanse) bisschop van Cen traal Tanganyika in Afrika heeft on langs tijdens een synode gezegd, dat de zusterkerk in Kenya een tijd van ernstige beproeving doormaakt. Hij noemde zeven lessen, die er voor de huidige christenheid te leren zijn uit de troebelen in Kenya: 1. Grieven, die niet tijdig hersteld worden, doen nieuwe grieven ont staan, hetzij werkelijke of denkbeeldi ge, zij maken een oplossing steeds moei lijker en zullen, indien zij nog langer genegeerd worden, aan gewetenloze leiders het materiaal verschaffen voor opstand en bloedvergieten. 2. In een samenleving van verschil lende rassen zoals dat in' Oost-Afrika voorkomt, zijn de blanken en gekleur- den, die een diep rassenvooroordeel bezitten, de vijanden van de samenle ving en een ontbindende factor in het land. 3. Opvoeding zonder werkelijke geestelijke inhoud is geen kracht die verrijkt en wordt spoedig een vernie tigende kracht. 4. Het christendom geeft een posi tief correctief voor alle inzichten die gegrond zijn op vooroordeel en trots. Wij zijn daarom blij, dat de Kerk in dit land geen rassenscheiding erkent, dat er „noch Jood noch Griek is, dat er noch slaaf noch vrije is, dat er noch man noch vrouw is", maar dat wij al len één in Jezus Christus zijn. 5. Op het gebied van de opvoeding is het, vooral wat de financiën betreft, nodig, dat verbeteringen werden aan gebracht. 6. De ijver van de zendelingen kan gemakkelijk hun wijsheid te boven gaan en zij zijn dan geneigd meer te ondernemen dan zij in werkelijkheid aan kunnen, hetgeen zo gemakkelijk kan leiden tot verlaging van de maat staven en een verspilling van krach ten. Tegen dit gevaar moeten wij voort durend op onze hoede zijn. 7. Als wij niet blind zijn voor wat de geschiedenis ons leren kan, moe ten wij erkennnen, dat Oost-Afrika op een tweesprong staat en dat, als de politiek van de regering wat het on derwijs betreft faalt, er geen hoop is voor de toekomst. Op het ogenblik moeten de geringe financiële midde len van de zending voor een steeds groter gebied toereikend zijn, wat ten slotte slechts kan betekenen een on voldoende bezetting en ontevreden medewerkers. Protestantse journalisten uit verschil lende Europese landen hebben in Straats burg een werkgroep voor protestantse in formaties gevormd. Voor Nederland wa ren hierbij tegenwoordig dr E. Diemer, ris F. H. Landsman en de heer N. J. G. van Schouwenburg. Ter uitwisseling van informaties tussen de aangesloten jour nalisten zal een in drie talen uit te geven infprmatieorgaan worden opgericht, dat niet zozeer de dagelijkse berichtgeving op kerkelijk gebied zal bevatten dan wel zal dienen voor de behandeling van be langrijke vraagstukken van algemene betekenis. Verder zal worden gestreefd naar persoonlijk contact tussen de lei dingen der protestantse persdiensten in Europa en van de protestantse journa listen in het algemeen. Er is een voor lopig bureau gevestigd in Straatsburg— Bischeim (29, Rus Nationale), de uit voering der besluiten is in handen ge steld van een commissie van vier per sonen, waarvan o.m. de heer Van Schouwenburg deel uitmaakt. Deze is leider van het Persbureau der Ned. Herv. Kerk in Den Haag. Het percentage der onkerkelijken (niet tot enig kerkgenootschap beho- renden) is in deze eeuw voortdurend gestegen; omstreeks 1900 was het nog maar 2'/2 pet., in 1904 was het 4.97 pet. in 1920 was het 7.77 pet., in 1930 was het 14.42 pet., terwijl bij de in 1947 gehouden volkstelling 17.05 pet. zich als zodanig opgaf. Hoewel de stijging dus aanmerkelijk afgenomen is, gaat dit proces nog steeds door. Volgens sommigen zijn de grote steden de haarden der onkerkelijken, maar „Vrij Nederland" ontkent dit op grond van de cijfers. In de streken van Beerta en Finsterwolde en eveneens in de Zaanstreek is de helft der bevolking (en soms meer) onkerkelijk. In Fries land is Heerenveen de meest onkerke lijke gemeente (met 46.2 pet.), maar de provincies Groningen en Noord- Holland spannen de kroon. Amsterdam komt met 45.2 pet. eerst op de tiende plaats en Rotterdam en 's Gravenhage op de 40ste en 63ste plaats. Het blad vraagt zich echter af, of deze onker kelijken nu wel gelijk zijn en of men deze onrustbarende cijfers zo wel kan hanteren „Is er verschil tussen een Westzaner en een Hagenaar? Of tussen een inwo ner van Sappemeer en een van Am sterdam? Of een boer uit Schoorl en een boer uit Beerta? Friedrich Nietz sche heeft eens geschreven: Ik zou wel wensen dat de christenen er ver- loster uitzagen Ja, dan kon ik, onder zoeker naar de stand der onkerkelijk heid in Nederland tenminste wat zien. Die percentages zijn wel aardig, c.q. verschrikkelijk en misschien voor sommigen wel een openbaring. Maar wat zeggen ze nu? Wat zegt ons dat „geen kerkgenootschap"? De publi catie van het C.B.S. maakt een verde ling in vijf groepen: RK, NH, Geref., Overige, Geen kerkgenootschap. Zou een indeling in vier categorieën niet beter zijn, een indeling die dwars door de vorige heenloopt, en die zou onderscheiden in gelovige kerkelijken, ongelovige kerkelijken, ongelovige on kerkelijken en gelovige onkerkelij- gen?" Geref. kerken. Bedankt voor Coevorden, L. J. de Goede te Aalten. Geref. gemeenten. Tweetal te Zeist, M. Blok te Rotter dam-C en F. J. Dieleman te Ierseke.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 3