Salaris Gedeputeerden verhoogd van f 7500 tot f 9500 E NIEUWS Automatiekkwestie weer voor de rechter te Alkmaar Het hef schroef vlieg tuig biedt enorme mogelijkheden Nederland exporteerde in 1953 1640 millioen eieren SLOAN'S liniment VVD-voorstel tot verlaging person, belasting verworpen •mschade in I en Ierland orea-overleg ag hervat? dse coaster nog steeds komen te hulp reddingswerk )ostenrijk ring Djakarta arrestaties k slachtoffers n Italië nderingstoestand Omdat één Statenlid te laat kwam Egypte West-Friesland krijgt een industrieschap Belastingverlagingen Weinig belangstelling Nogmaals Cor Kee Autobestuurder reed op politie-agent in Twaalf jaar geëist tegen ex-koster Wegens poging tot moord op echtgenote Na de beslissing van de Hoge Raad Automaat zonder service ..een postzegelautomaat Nieuwe inzichten over opfokmethodes De minister installeerde commissie j~)E watersnood van bijna een ja$r terug heeft het hefschroefvliegtuig ook in ons land in het middelpunt der belangstelling geplaatst. Er zitten in het vervoer per hëischroefvliegtuig nog ongekende mogelijkheden, waarin Qpk wij Pbs ?ujlpn ipppten vcrdiPPCh- Daarbij dient ook de invloed van dit vervoermiddel pp het wegyervper, spoorwegvervoer, etc. onder ogpn te worden gezien. Met deze opmerkingen begon de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera., de F.edp, waarmee hij gisteren op zijn ministe rie de „commissie hefschroefvliegtui gen" installeerde. De commissie heeft opdracht de minister over het gehele probleem y^n de heliocoptères rapport en advies uii te brengen. Pluimveehouders te Alkmaar bijeen Financieel accoord met Indonesië DONDERDAG 14 JANUARI 1054 nrigeerd) stersiormen hebben op Zuid-Engeland schade vee dorpen werden da- huizen afgerukt door een snelheid van 160 reikten. De storm ging iterst zware regenval. het kanaal, dat de Dublin met de rivier jindt, zijn gisteren over twaalf kilometer be- ior een groot deel van ily is ondergelopen. De le streek konden zich jdig in veiligheid bren- ke bron te Panmoen- dat de Noordelijken voorgesteld, de voor erhandelingen over een esconferepiie op Zater- i te hervatten. Morgen lanse afgevaardigde Ed- ijn bespreking met de iderhandelaar, die een blijkt te zijn en Koe voortzetten, relingelichte zijde ver- e Indische troepen voor- ffen om binnenkort de ■>n onder hun hoede istanties toe te vertrou- en met de bewaking be- olgens genoemde zijde icht na 19 Januari kun- bergingsvaartuig „Achil- avond uit Bergen ver- het Nederlandse schip ïulp te komen, dat op 10 ije, aan de Noorse West- ien van Bergen, strandde lende lading suiker. Het ïverminderd voort. Zeven bemanning hebben het anuari verlaten. De ka- lurman en de machinist >g aan boord. hebben de lawines in 91 personen het leven SO mensen ernstige of dingen hebben opgelopen nog worden vermist, rdt het reddingswerk lijkt, doordat er in de ueden met sneeuw ver valt, hetgeen het lawine- ioet toenemen. In de loop moest de weg van Bludenz Walsertal worden afge- grote overhangende het verkeer bedreigen. Blons heeft men zeven gevonden, die per hef- zulleh worden wegge- e weersomstandigheden „.olijke deel van Oosten- talrijke spoor- en wegver- •sperd. De Brennerpas is ital nieuwe sneeuwstor- geblokkeerd. Met de jrote rotsblokken en bo- imen, waardoor het op- zeer wordt vertraagd. In rijk zijn enkele honder- loegen bezig de wegen Vele wegen in de berg- et Zuiden van dit gebied het oog op lawinegevaar uten. van de Indonesische ent heeft een regerings- itgegeven over de arresta- wordt meegedeeld, dat ecember tot op heden 18 staatsburgers, 11 Indone- tsburgers en 1 Chinese zijn gearresteerd. Zij lacht van overtreding van van het Indonesische wet- Irafrecht (het deelnemen eniging, die zich tot doel gen van misdrijven of het een verhoden verepi- noodwet 12 van 1951 iet in bezit hebben van lige stadium van onder regering geen nadere doen. Het politionele is reeds zover gevor- wacht kan worden, dat irte termijn aan het par- len overgedragen. pen nacht zijn in de Ita- de eerste slachtoffers gevallen, toen jn het itonio in de Provincie Bol- Oostenrijkse grens een reegesleurd. Twee kinderen het leven. aguib van Egypte heeft uitzonderingstoestand Egypte afgekondigd, na van de Mohammedaan- ip en de arrestatie van van haar leiders. (Van één onzer redacteuren) DANK zij het Statenlid, de heer Peters (KVP) hebben de Gedepu teerden voor Noord-Holland gistermiddag met ingang van 1 Januari jl. een salarisverhoging gekregen van f 2.000,per jaar. Wanneer de heer Peters een halve minuut eerder de Provinciale vergaderzaal was binen gekomen, dan zou hij met zijn politieke vrienden, zich hebben kunnen verzetten tegen bet voorstel, dat mr de Roos (P.v.d.A.) mede natneps de fracties van de VVD en Prot. Chr. had ingediend om de jaarwedden voor de Gedeputeerden van f 7500,— tot f 9500,te ver hogen. De woordvoerder van de KVP, de heer Groen, ging dit voorstel te ver omdat volgens deze spreker het ambt van Gedeputeerde niet de gehele mens vraagt. De heer Groen koos de gulden middenweg en diende een voorstel in om de jaarwedden te verhogen niet f 1000,-—. Kariger was de heer Gortzak (CPN), die volgens zijn zeggen, geheel in de lijn van de Uniebonden, een verhoging van 6 u/o wilde geven. Het voorstel-de Roos werd aangenomen met 26-25 stemmen. (Voor P.v.d.A., VVD en Prot. Clir.; tegen de KVP en CPN). Wanneer de heer Peters tijdig aanwezig was geweest hadden de stemmen gestaakt en zou het voorstel-de Roos verworpen zijn geweest, zodat dan het voorstel- Groen een verhoging van f 1000,een redelijke kans van slagen gehad zou hebben. J-JIERVOOR was een motie-Gor'zak om bij de Regering aan te dringen op een groter bouwvolume voor Noord- Holland verworpen met 4611 stem men (voor de CPN). Eenzelfde lot on derging het voorstel-Caron om de op centen op de Personele Belasting te verlagen, welk voorstel met 391? stemmen werd verworpen en alleen de steun van de WD en de CPN kreeg. Tijdens de voortgezette begrotings behandeling van de Provinciale Staten kop Gedeputeerde Prakken gistermor gen mededelen, dat West-Friesland een Industrieschap krijgt. Althans het is de bedoeling, dat het zal worden opge- rioht. Het Industricschap West-Fries land zal een geheel ander karakter krijgen dan het Industrieschap Zaan streek, welker oprichting door Gede puteerde Staten is bevorderd. De Provincie zal f 84.000,hijdra- gen voor het ontwikkelingsgebied in West-Friesland om industrieterreinen in orde te maken. De tqtale kosten hiervan zullen voor 80 pet. door het Rijk, voor 10 pet. door de Provincie en voor 10 pet. door de gemeenten wor den gedragen. Gedeputeerde Staten zijn voornemens een gunstig klimaat te scheppen voor industrialisatie in Noord-Holland, „maar we denken er niet aan langs de bedrijven te leuren met het verzoek of men zich als-je-blieft in Noord-Hol land willen vestigen. Van dit systeem, door verschillende burgemeesters toe gepast, verwacht ik niet veel", aldus de heer Prakken, die met betrekking tot Volendam en Marken de verzeke ring g»f, dat Gcd. Staten plannen zul len ontwerpen om een oplossing voor dij zeer moeilijke vraagstuk te bren gen. Gezondheidszorg Uit het an'woord van Gedeputeerde Rustige bleek, dat Noord-Hollapd ten aanzien van de gezondheidszorg in ver gelijking met andere provincies met ere kar; worden gepoemd. Niet minder dan een derde van de Provinciale uit gayen komt ten goede aan de gezond heidszorg. Qm een einde te maken aan het zg. koppelsysteem bij subsidiëring daer het Rijk, de Provincie en de Gemeen te, had" gedeputeerde Bouwman een bespreking gevoerd in Den Haag. Het resultaat was nihil, omdat het Rijk zijn standpunt tep aanzien van deze kwes tie nog niet had bepaald. J-JET voorstel-Cpron qm de Opcenten op de Personele Belasting met 10 te verlagen, ontmoette bij de KVP, dé P.v.d.A. en de Prot.-Chr.fracties een zekere sympathie. De woordvoerders van deze fracties konden échter hun stem aan het voorstel niet geven, om dat men eerst de resultaten van de nieuwe belasting-regeling vqor de Pro vincie wilde afwachten. Dit laatste was dan ook het sterkste argument van Gedeputeerde v. d. Donk, die er op wees. (jat nu de Statgp- Generaal in verband met de huurver hoging besloten heeft de Personele Be lasting te verlagen de Provincie een geringere uitkering zal krijgen, terwijl nog niet bekend is, welke compensatie de Provincie hiervoor zal krijgén. Het moge voor de heer Caron een troost zijn geweest, zij het dan een schrale troost dat de andere fracties niet onwelwillend tegenover zijn voor stel stonden en dat deze houding be loften inhoudt voor een volgend jaar, wanneer een voorstel om de Personele Belasting te verlagen ongetwijfeld meer kans Van slagen zal hebben. Thans werd het voorstel-Caron, zo als in de aanhef vermeld met 39—T? stemmen verworpen. Tijdens de gistermiddag gehouden zitting van de Provinciale Staten kwa, men verschillende hoofdstukken van de begroting aan de orde, zoals Eco- nom sche Zaken, Onderwijs, Culturele Zaken enz. waarbij de Statenleden vol- op de gelegenheid kregen de spraakwa terval in werking te stellen. Gedepu teerde De Vries deelde naar aanleiding van verschillende agn het college ge stelde vragen mede dgt de werkzaam heden bij de Provinciale Waterstaat min of meer in het gedrang zijn geko men, doordat het personeel na de stormramp op Texel en op de eilanden van Zeeland cn Zuid-Holland aan de slag moest. Wat het werk van het Schouw naap Hoorn bel reft, had men gedacht te Hunnen beginnen bi) 0?st- huizen. Hier is niets van terecht geko- De Provinciale Staten hebben gisteren van 's morgens half tien tot tien minuten over zeven ver gaderd. Men heeft dit gedaan om een vooraf vastgesteld program ma af te kunnen werken. Toen het eenmaal zes uur ge worden was verdwenen er steeds meer Statenleden, niet naar de koffiekamer om daar te roken, maar om naar huis te gaan. Tegen zeven uur gaf Gedeputeerde Rus tige het sein dat er ook in de vergaderzaal gerookt mocht wor den. Hij deed dit door een for midabele sigaar aan te steken, welk voorbeeld door de weinige leden spoedig werd gevolgd, zo dat de boden direct toeschoten om de heren aan een asbak te helpen. Toen de voorzitterbaron de Vos van Steenwijk om tien over zeven de vergadering verdaagde tot vanmorgen half tien waren er van de 71 Statenleden nog slechts zestien aanwezig. De anderen hadden het reeds welletjes ge vonden. men, omdat de aannemer de zaak in de steek gelaten heeft. Gedeputeerde Prakken kon nog me dedelen dat de Economisch-Technolo- gische Dienst credieten geeft voor de aanleg van industrieterreinen, zoals bv. in West-Friesland. Het college voelt er echter niets voor als aandeel houder van de te maken industrie terreinen op te treden. Culturele leven Op een vraag van enkele Staten leden om het culturele leven ten plat- telande te stimuleren zal eerst een on derzoek moeten worden ingesteld naar wat er in deze op het platteland ge beurt, aldus Gedeputeerde Bouwman, Dit is een heel mooi werk voor de tqekoms ige commissie voor Culturele Zaken, aldus spreker. De heer Bouwman was er van over tuigd dat de salarissen van de leden var. het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest verhoogd moeten worden omdat deze vqlgens zijn zeggen op een te laag peil staan. Het stichtingsbe stuur hoopt dat nog dit jaar de kwestie van de pensioenen van de orkestleden ook in orde komt. Gedeputeerde Bouw man had goede hoop dat het culturele apparaat, zoals hij het N. Ph. O. noem de, behouden zaj blijven. Het bericht dat we Woensdag op on ze voorpagina plaatsten over Cor Kee behoeft enige aanvulling. Einde dezer week hopen we hier nader op terug te komen. Reeds nu willen we een fout recht zetten, welke gemaakt is in het „Cen traal Weekblad", waaruit „De Nieuwe Haagse" het artikel heeft overgeno men. In het bericht wordt nl. gespro ken over de „Cor Kee-groep" met haar ambten en instellingen, welke zich wil distanciëren van dè „officiële" kerk. Bedoeld was dat de Cor Kee-groep zich wil distanciëren van de „officiële" kerk met haar ambten en instellingen. Gisternacht reed de 34-jarige J. C. W. uit Utrecht met een snelheid van ongeveer zeventig km op de Hogeweg in Amersfoort met gedoofde lichten op een Amersfoortse politie-agent in. De agënt had ter controle de bestuurder door zwaaien met een rode lantaarn gesommeerd te stoppen, doch kon ter nauwernood zijn leven redden. In een andere auto, die was aangehouden, zet te de pqlitie de achtervolging in. In de binnenstad van Amersfoort kon dc on verlaat, die vergezeld was van Utrech ters A. van E., eigenaar van de auto, en R. C. aanhouden. Het bleek, dat men gepoogd had te ontkomen, omdat geen wegenbelastingskaavf kon worden getoond. De Amersfoortse politie is voornemens W. poging tot doodslag ten laste te leggen. De HamburgAmerikalijn zal in de tweede helft van Februari weer een lijn dienst naar Indonesië openen. Twaalf jaar gevangenisstraf met af trek van preventief heeft gisteravond de officier van Justitie bij de arron dissementsrechtbank te Leeuwarden, mr M. H. Gelinck. gevorderd tegen de 45-jarige W. van der W. uit Bolsward, gewezen koster van de Gereformeerde kerk en begrafenisondernemer aldaar, thans schilder van beroep, aan wie was ten laste gelegd dat hij had ge poogd zijn echtgenote te vermoorden. Op 3 Augustus van het vorige jaar werd Van der W. gearresteerd op grond van het vermoeden van poging tot moord op zijn ziekelijke vrouw. Hij zou zijn vrouw zelfs tot in het ziekenhuis met zijn moorddadige plan nen hebben achtervolgd. Voor de rechter-commissaris en de politie kwam de man, na aanvankelijk te hebben onikend, tot een bekentenis. Bijna an derhalf jaar lang zou verdachte hoe veelheden arseniêum, variërend van 36 tot 323 milligram, aan zijn vrouw heb ben toegediend, door het in het eten en in snoeperijen te brengen. Het is slechts te danken aan de omstandig heid, dat het lichaam van de vrouw aan het toedienen van het vergif ge wend is geraakt, dat de dood niet ia ingetreden. Verdachte, die algemeen bekend stond als een oppassend per soon, zou de pqging tot moord hebben willen doen om te kunnen huwen met de thans 25-jarige T. S„ die van haar man wilde scheiden. Vier en dertig personen, die zich schul dig hebben gemaakt aan vernielingen bij het Nederlandse dagblad De Vrije Pers te Surabaja, zijp veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. (Van één onzer verslaggevers) SINDS geruime tijd zijn de automatiekhouders in ons land in een con flict gewikkeld met het gerecht over de vraag of zij na sluitingstijd nog mogen voortgaan met de verkoop van consumptieartikelen via de automatiek. Ongeveer een jaar geleden begonnen enkele Zaandaujse banketbakkers zelfs een proefproces, teneinde aan een volgens lien ontoelaatbare toestand een einde te maken. Er werd daarbij van bet principe uitgegaan dat een lidmaatschap van de „Horeca" voldoende is om het automaliekbedrijf te kunnen uitoefenen, onder de voorwaar den, dat de automatiek beschut zou zijn tegen regen en wind, en dat de consumpties op de beschutte plaats genuttigd konden worden, kort om, dat de kopers de nodige service werd geboden. De Hoge Raad be sliste echter, nadat de Economische rechter in Alkmaar zich met deze lezing had verenigd, anders. Deze hepaalde, dat een lidmaatschap van de „Horeca" geen criterium vormt, De talloze portiekjes en halletjes, waarin vele banketbakkers honderden mensen tot diep in de nacht allerlei hartigheden lieten consumeren konden niet als een automa tisch restaurant worden beschouwd. Ook hier was dus de winkelslui tingswet van kracht. Als gevolg van deze beslissing moest de Alkmaar- se rechtbank opnieuw een vervolging tegen verscheidene betrokkenen instellen. VOOR de zoveelste keer kwam de automatiekkwestie dus gisteren weer voor de Meervoudige Economische Kamer te Alkmaar. In de eerste plaats werd de zaak be handeld van de banketbakker G. M. de G. uit Medemblik, die voor het ver kopen van kleine eetwaren naslui tingstijd, een boete tegen zich hoorde eisen van f 10,— subsidair 5 dagen en De wenselijkheid van een hogere efficiency klemt des te meer daar per 1 Aprii een liberalisatie van de Euro pese eiermarktJ te verwachten is. De consequenties hiervan werden vervol gens dqor ir A. W- Hujdekoper, se cretaris van de Ned- Pluimvee-federa tie, uit de doeken gedaan. De lezing van ir Bos werd door het nieuwe standpunt dat hij naar voren JEDER LAND heeft door zijn geaard heid, aldus de minister, zijn typische vervoerstechnische problemen. Neder land heeft bijzonder eigenaardige pro blemen, met name door zijn eilanden, zodat afkijken, wat het buitenland doet, voor ons de oplossing van het vraagstuk niet geeft. Afwachten is nog minder geboden, omdat een in het buitenland zich ontwikkelend ver keer met hefschroefvliegtuigen zal trapfcfeq zjjp iqylpéfjssfeer uit tq brei den tot over de grenzen. Het is aan U om in Uw advies tot uiting te brengen, welke houding Ne derland in de naaste toekomst ten aanzien vaq het hefschroefvjiegtqig dient in te nemen. Uw rapport kan een richtlijn, misschien wel eens een nuttige waarschuwing, geven aan die genen in den lande, die geen juiste voorstelling hebben, waartoe een hpf- schroefvliegtuig' kan worden gebruikt. De kwestie omvat ook de vraag, in hoeverre Juchtvervopr per hefscjiyqefr vliegtuig voor Nederland thans reeds van' belang is en wat van dit vervoer in de tpekoipst te vpnyachtqp is. Hieruit zullen ongetwijfeld beschou wingen volgen over een economisch verantwoorde investeringspolitiek en over datgene, wat ten aanzien van het reserveren van landingsterreinen in of nabij bepaalde steden moet worden gedaan. Van belang is eveneens, welk soort vervoer in Nederland te verwachten is, waarbij de minister dacht aan per sonen-, vracht- en postvervoer, en van welke aard dit vervoer zal zijn, waar bij de gedachten uitgaan naar het ver voer tussen steden onderling, tussen stad of landstreek en luchthaven voor intercontinentaal vervoer, tussen Ne derland en het buitenland, aanvoer voor het lange afstandsverkeer. Nadat de minister zijn verheugenis had uitgesproken over het feit, dat ir Albarda bereid is gevonden het (Van een onzer verslaggevers) T\E WERELD van de pluimveehouders ip Noord-Holland stond gistermiddag even op haar kop. Want tijdens de in het Gulden Vlies gehouden vergadering van de Nederlandse pluimveefederatie, (in combinatie met de Stichting voor de Landbouw in Noord-Holland) kwam ir K. Bos, voederexpert van bet Instituut voor moderne veevoeding, in een door hem gehouden rede tot het advies aan de pluimveefokkers, dat men, wil men tot een hogere eierproductie m Nederland geraken, het systeem van de open-fronthokken moet verlaten, omdat recente onderzoekingen in de Ver. Staten hebben aangetoond dat het systeem van de „pothokken" economischer is. bracht pp toelichtte, met grote aan dacht gevolgd. De inleider begon zijn causerie ech ter met het advies de eierproductie vooral in de periode Augustus-Decem ber zp hoog mogelijk op te vperep daar in die tijd de wereld-eierproduc- tie het kleinst is en de prijzen het hoogst liggen. Daartoe is het nodig dat men zgn. vroegbroedkuikens kweekt, die na een flinke aanlooptijd omstreeks half Augustus in volle pro ductie zijn. Het broedseizoen moet dus meer naar het voorjaar verscho ven worden. Voor de opfok heeft deze methode natuurlijk haar bijzondere gevolgen. De gunstige zijn, dat de jonge hennen eenmaal tot die staat opgegroeid, ten volle van de voorjaars- en zomer maanden kunnen profiteren, daar het gras dan fris en vitaminerijk is en de dieren zich tegoed kunnen dpep aan insecten. De moeilijkheid is echter om de kippen tijdens de herfst- en winter maanden aan de leg te houden daar in die periode de weersomstandighe den ongunstig zijn en het er dus op aankomt dat de hokken voldoende be scherming bieden. Volgens de nieuwe inzichten moet men de temperatuur in de hokken in de hand kunnen houden, zodat grote en goed geïsoleerde hokken voor een zelfde aantal dieren de voorkeur ver diepen boven een groter aantal klei nere (en met dezelfde kosten minder goed te isoleren) hokken. Veel zorg dient voorts besteed te worden aan ventilatie, vochtigheidsgraad en aan de aanwezigheid van kunstlicht tij dens de dnnJmre dagen, die near gebleken is de eierproductie sterk ten gunste beïnvloedt. „EET MEfJR EI". De heer Huidekpper begon zijn in leiding met de illustratieve opmerking dat men met de Nederlandse eierpro ductie yan eep J'aar een 20 piete? brede autoweg van „Alkmgar tot Athene" gejieel met eieren kon beleg gen en merkfe op dat (eveneens) 20 procent van de export vap veeteelt producten doqr eieren wordt ingeno men. Nederland voerde in 1953 rqim 1640 millioen eieren uit tegen 1363 millioen in 1952. Nog steeds neernt de uitvoer naar Duitsland 85 procent van het totaal voor zijn rekening! Óf hierin een belangrijke wijziging zal komen als straks de contracten tussen Engeland en Denemarken aflo pen valt mqeilijk met zekerheid te voorspellen. Tegen é'en eventuele in Duitsland optredende concurrentie van Deense zijde staat echter weer dat pqk de Engelse markt vqor Neder- Ifet hef schroef vliegtuig schakelde ook Rotterdam weer in in het in- ternqtionale luchtvaartverkeer. voorzitterschap qp zich te nemen, ver= klaarde minister Algera de commissie voor geïnstalleerd. DE antwoord-rede werd uitgesproken door ir J. W. Albarda, oud-lid van de Raad van State en cud-minister van Waterstaat en voorzitter van de commissie „hefschroefvliegtuigen". De ze zei o.a.: Een zeer voorname plaats zou in ons midden zijn jngpnomen dqpr de héér 'Blesman, een man, die wegens zijn ongemeen rijke ervaring, zijn on geëvenaard initiatief en zijn weerga loze visie alom bewondering en gezag genoot. Zijp pyerlijden betekept ppk voor deze commissie een zeèr groot verlies. Het vraagstuk, waaromtrent de minister de adviezen der commissie wenst te vernemen, geniet thaps je- vendige belangstelling bij het Neder landse volk. Het kloeke initiatief, dat tot het tot stand komen van nieuwe verbindingen van Rotterdam en Maas tricht met Brussel heeft geleid, prik kelde volgens ir Albarda de belang stelling tot nog grotere spanning en deed in verscheidene steden en stre ken des lands de weps ontstaan, op genomen te wprden ip een nieuw systeem van luchtverblndingen. Het is de taak vgp opze commissie je onderzoeken, in hoever de nieuwe mogelijkheden voor verwezenlijking vatbaar zijn en hoe die verwgzpnlijr king dan op de beste wijze zal kunnen geschieden. De commissie zal zich volgens de heer Albarda moeten be ijveren, haar taak zq snel mpge)ijk te verrichten. land toegankelijk wordt. Het binnenlandse verbruik van eie ren vond ,de heer Huidékoper bescha mend. gij deelde mee dat binnen af zienbare tijd een propaganda-actie in gezet zal worden om meer eieren te eten. Over de cppsuipptie van slacht- kippen die in tegenstelling tot <jp Verepigde §taten hier nog in de kin derschoenen staat was de heer Huide- kppëf van pteping dat het nog we) énige jaren zal duren eer het verbruik van 4it „witte vleps" ingeburgerd is. I dag hechtenis voorwaardelijk piet een proeftijd van 1 jaar. De officier van Justitie merkte op, dat er tussen een vergunning en de bestaande toe stand wel degelijk verschil bestaat. Bij genoemde banketbakker staan de men sen bloot aap regen en wind; er is geen enkeie bescherming, zodat men moeilijk van een automatisch restaurant kan spreken. (JITVOERIGE discussies werden ge voerd tijdens de behandeling van de zaak tegen de banketbakker J. J. H. de W. uit Alkmaar, die zich aan hetzelfde feit had schuldig gemaakt. Verdachte, die bedrijfsleider is in de zaak van zijn vader en boven de winkel woont, trok de beslissing van de Hoge Raad sterk in twijfel. Hij probeerde de heren rechters duidelijk te maken, dat door hern alle mogelijke service aan de klan ten wordt geboden. „Edelachtbare, de service, die ik in mijn beschutte auto matiek aan de mensen bied komt over een met die van een automatisch res taurant. Want let wel, een automaat zonder service (en hier wachtte hij even) is een postzegelautomaat. Er is een bank aanwezig, waar de mensen rugtig kunnen wachten en hun con sumpties kunnen opeten." President: „Ik kan me dat niet zo voorstellen. Men kap toch moeilijk van service spreken, als je bloot staat aan regen en wind in een klein portiek." Verdachte ..Ik heb maar eenvoudige mensen als klant. Edelachtbare. Ze ver langen niet veel en zijn gauw tevre den." {N zijn requisitoir merkte de officier van Justitie op: „Het portiek is maar twee meter lang en 1% meter breed. De bank voor de klanten is slechts ge schikt voor een klein kind. Is deze automatiek dan een automatisch restau rant? Het doet er niet toe, waar op het ogenblik de grens ligt. In ieder geval behoort dit geval er niet toe" aldus de officier. Hij eiste dezelfde straf als hier boven genoemd. Op de laatste woorden van de officier werd onmiddellijk ge reageerd door de raadsman van ver dachte, mr Tromp. „Het verwondert me de officier te horen zeggen, dat het er niet toe doet, te bepalen waar de grens ligt. Waar gaan we naar toe, als er in de recht spraak geen grenzen, geen normen meer worden aangenomen?" Spreker trok vervolgens een vergelijking met de eet huisjes in Amsterdam, waar het soms zo vol is, dat men buiten moet wachten en onmogelijk op service kan rekenen. Met moeite kun je er een kop koffie naar je mond brengen". Hij vervolgde: „De minister heeft gezegd, dat er ver schil bestaat tussen dienstverlening aan het publiek of verkoop zonder meer. Wanneer dit laatste niet het geval is kan er dus onmogelijk sprake zijn van een kleinhandel. Voorts heeft hij be paald. dat de ruimte, waarin de con- supiptie genqttigd worden niet gesloten behoeven te zijp. UJt dit alles blijkt toch, dat eep beschutte automatiek als een automatisch restaurant beschouwd móet. worden en buiten de winkelslui tingswet valt." Over 14 dagen zal in heide zaken uitspraak worden gedaan. besprekingen in Den Haag tussen de Nederlandse en de Indonesische minis ter van Financiën hebben er toe geleid, dat een aantal openstaande vorderin gen en sphulden, waarover reeds ge ruime tijd discussies gaande waren, tot een oplossing is gebracht. Voorts is ter zake van de kwesties van de algemene oor)pgsonaevallenregeling en de rehabi litatie-uitkeringen overeenstemming verkregen. Een procedure hierover vobr het Uniohof zal thans kunnen worden beëindigd. Voorts zal Nederland van Indonesië een aantal vorderingen op Nederlanders overnemen. Hierom trent zal zo spoedig mogelijk een over eenkomst worden gesloten. Zodra deze is ondertekend, zal de Nederlandse regering bezien, in hoe verre zij in bepaalde gevallen aan be trokkenen kwijtschelding zal kunnen verlenen. Stopzetting der invorderingen van Indonesische zijde zal zo spoedig mogelijk geschieden. Indonesië overweegt de nationalisatie van alle particuliere spoorwegonderne mingen. De exploitatie is reeds in handen van de overheid, alleen het materieel is nog particulier bezit. De genezende warmte van SLOAN'S LINIMENT dringt diep door on stuwt zui verend b'Péd naar dp Pijnlijke plaatsen. Bij spierpijn, Jicht, spit en rheumatlek geeft SLOAN'S daarom direct een langdurige verlichting. SLOAN'S doodt de pijn. (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 7