Bij de geboorte van de eerste P.B.O.-organen nota DE WONDERE WAERELT Ook dat nog: In kort bestek LJLl- „Groen", Kuyper, Aalberse, Talma, Nolens voorstanders Qa-va-Seul Majoor Korts van het Leger des Heils verdeelde Het begon met de Middeleeuwse gilden Organisatiegedachte was steeds aanwezig Verkoudheid DA Adres van Bromfietsbond aan Eerste Kamer Verwezenlijking van de P.B.O Waar is Eleonora Dr W. B. Huddleston Slater overleden EEN VOORTREFFELIJK MIDDEL TEGEN ASTHMA EN BRONGHIALE HOEST Uitslag prijsvraag „Voor het kind" Sympathieke wedstrijd wordt herhaald Feike Asma gewond bij een autobotsing DONDERDAG 14 JANUARI 1954 (Van onze parlementaire redacteur) QE ORGANISATIE van het bedrijfsleven, die op het punt staat in de vorm van publiekrechtelijke corporaties verwezenlijkt te worden, is niet zo nieuw als men wellicht zou denken. Ook vroeger en zelfs lang geleden heeft men organi saties gekend, die ten doel hadden min of meer bindende regelen voor het be drijfsleven vast te stellen en te handhaven en door deze regelen een behoorlijk bestaan aan de beoefenaren van een bepaald bedrijf of liever: een ambacht te verzekeren, zij het dat van een publiekrechtelijke binding in de tegenwoor dige opvatting, geen sprake was. We denken aan de gilden, die gesloten corpo raties waren met een ver doorgevoerde reglementering voor de verschillende takken van bedrijf. De zich ontwikkelende techniek, met daarmede gepaard gaande de verschijnselen van een beginnende industrialisatie, heeft de gilden doen verdwijnen, doch de gedachte aan organisatie van het bedrijfsleven heeft de wetenschapsmensen en de practici in de sociaal-economische sfeer nimmer losgelaten. Wel rekende de Franse revolutie af met elk groepsbelang en stelde zy uitdrukkelijk vast, dat er slechts particuliere belangen en het algemeen belang waren, doch de reactie op deze aan het natuurrecht ontleende denkbeel den bleef niet uit. De gehele negentiende eeuw door speelde door de hoofden van de sociaal-economen en ook van de staatsrechtsgeleerden de gedach te van een organische staats- en maatschappjjvorm, door enkelen zelfs gecon cretiseerd in de wens tot het scheppen van publiekrechtelijke regelingen in het economisch leven. QOK HIER te lande lieten sommigen zich wel in soortgelijke zin uit, o.a. Groen van Prinsterer in zijn in 1848 verschenen brochure „Vrijheid, gelijk heid en broederschap". Hij verdedigde een gematigd corporatisme. Men begreep evenwel, dat een wer kelijke evolutie naar nieuwe maat schappelijke vormen niet mogelijk zou zijn, zonder dat daarbij de arbeiders betrokken waren. Vandaar dat vooral van protestants-christelijke en katholieke zijde tot aaneensluiting van de arbeiders, die zich hun po sitie en hun potentiële macht steeds meer bewust begonnen te worden, werd aangespoord. Dat leidde ten slotte tot de opkomst en de groei van de vakbeweging, die thans (naast de vertegenwoordiging van de ondernemers) zo'n belangrijk aan deel in de publiekrechtelijke organi satie van het bedrijfsleven levert. Het heeft evenwel jaren geduurd, voordat men kwam tot de voortref felijke samenwerking van werkgevers en werknemers, zoals deze zich thans in de Stichting van de Arbeid demon streert. Aanvankelijk heeft daaraan nog wel het een en ander ontbroken. Niet dat men de wenselijkheid van de samenwerking niet inzag: in 1889 deed Abr. Kuyper, die zich in 1874 Een uit man, vrouw en vier kinde ren bestaand inheems gezin in Nairobi (Kenya) is op wreedaardige wijze door de Mau Mau vermoord. Men meent, dat deze daad is begaan omdat het ge in werkte voor een blanke familie. De gemeenteraad van West-Berlijn zal ter gelegenheid van de a.s. viermogend- hedenbesprekingen een speciale post zegel uitgeven. Drie Tunesische ver zetslieden zijn door een militair ge rechtshof te Tunis veroordeeld tot tien jaar dwangarbeid wegens een bomaan slag op een boekwinkel. Een straal jager van het type „Sabre" van de Amerikaanse luchtmacht is Dinsdag te Long Beach in Californië op vier hui zen gestort. Vijf personen, w.o. de pi loot van het vliegtuig, kwamen om het leven. Dinsdag is een geregelde postverbinding per hefschroefvliegtuig ingesteld tussen Moskou en diverse steden in de omgeving van de Russi sche hoofdstad. In Zweden zullen grote appels van een wonderlijke boom op de markt verschijnen. Deze appels bevatten tweemaal zoveel chromoso men als andere appels, doch zijn gelijk aan smaak. De vruchten zijn door een Zweedse deskundige gekweekt zonder estuiving. Goerkha's van het Britse eger hebben 65 km. van Singapore op Malakka in een gevecht met negen communistische rebellen er vijf ge- ood. Een van de gesneuvelde opstan- elingen was een 35-jarige vrouw, die erd herkend als een vooraanstaand ommunistisch leidster. Ook in Bel gië zijn nieuwe nummerplaten voor auto's ingevoerd en nog wel in drie 'erschillende soortenDe Neder landse oesterproductie bedroeg in De cember in 1953 in totaal ruim vijf en een half millioen stuks. Aan de 's Gravendijkwal te Rotterdam zal op 19 Januari een Duits zeemanshuis wor den geopend door de ambassadeur van de Westduitse Bondsrepubliek. Toen de hertog van Edinburgh in Welling ton in Nieuw-Zeeland gisteren in zijn uto wilde stappen, wierp een plotse- "ng uit de struiken komende man een undel papieren in de koninklijke agen. Daarna wtrd hij prompt in echtenis genomen. De koningin was er niet bij. Zij nam deel aan een noen maal van parlementsleden. Twintig WV-informatrices brachten gisteren ~en bezoek aan Rotterdam met het doel uitgebreid op de hoogte te wor den gesteld van de toeristische aan trekkelijkheden van deze stad. Het Jvrgentijns-Nederlands handelsverdrag Is verlengd. In 's Gravendeel zal de «denking van de watersnood waar- chijnlijk worden gecombineerd met de aarlijkse herdenking van de gevalle en in de oorlog op 4 Mei. De natio- ale federatieve raad van het voor malig verzet in Nederland zal op 20, I j en 22 Mei haar lustrumcongres hou- xim11 k°tel „Het Hof van Holland" ™versum. Circa 180 afgevaardigden Uit het gehele land en delegaties ver- petsfiguren uit Frankrijk, België en mogelijk uit Noorwegen worden op dit congres verwacht. Een groot aantal vooraanstaande Nederlanders heeft toe- gezegd in het ere-comité zitting te nemen Gisterochtend omstreeks acht uur is brand uitgebroken in de werk plaats van de carrosseriebekleder H. A. .Brands te Schoonhoven. Het pand en r?n Pers5nenauto brandden geheel uit. ue brand ontstond, omdat een jongen I £en£1!je gooide op een nog brandende tijdens de begrotingsdebatten reeds voorstander van bedrijfsorganisatie had getoond, de brochure „Handen arbeid" het licht zien, waarin hij voor bedrijfstakgewijze samenwerking en voor de gemeenschappelijke vast stelling van rechtsregels pleitte. Hij stond niet alleen. Na hem gingen Talma, Nolens en Aalberse in de zelfde richting. Talma zette zijn denk beelden in de Radenwet van 1914 in daden om. Hij creëerde de Raden van Arbeid, die echter als uitvoerders van de sociale verzekering nog mijlen ver van de tegenwoordige P.B.O. afstonden. Het ging in ons land allemaal wel heel erg voorzichtig, althans wat de medewerking van de regering be treft. De ontwikkeling was echter niet tegen te houden en buiten de overheid om vonden patroons en ar beiders elkaar op verschillend gebied. Bijvoorbeeld op dat der onderlinge ar beidsverhoudingen in collectieve ar beidsovereenkomsten. Aan pogingen van verschillende zijde tot de opstelling van plannen tot organisatie van het bedrijfsleven heeft het niet ontbroken. In het R.K. kamp heeft zich vooral prof. Veraart verdienstelijk gemaakt op dit gebied. Hij was voorstander van een publiekrechtelijke organisatie. In 1936 publiceerden de R.K. standsorga nisaties een rapport „Lijnen voor de uitbouw van samenwerking onder bedrijfsgenoten tot ordening van het economisch leven", waarin in te genstelling met de opvatting van prof. Veraart de in te stellen bedrijfs organen niet met verordenende be voegdheid werden bekleed en het al gemeen verbindend verklaren van regelingen als een taak van de over heid werd beschouwd. Van socialistische zijde verscheen in 1923 een rapport „Bedrijfsorgani satie en medezeggenschap", uitge bracht door een commisie uit het N.V.V. en de S.D.A.P. en in 1931 een rapport van de S.D.A.P. „Nieuwe Organen". In deze geschriften wordt de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa- satie verdedigd als een middel om de productie en de distributie op de economisch meest verantwoorde wijze te regelen. In tegenstelling met prof. Veraart, die de bedrijfsorganisaties voornamelijk een sociale taak wilde geven, wilden de socialisten er een element van de socialisatie van ma ken. De Christelijk-Historische Unie gaf in 1937 een rapport over de ordening van het bedrijfsleven uit, waarin een gematigd standpunt werd ingenomen en de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel kwam in 1934 en 1936 met rapport over de organisaties van de samenwerking tussen de over heid en het bedrijfsleven. Het hield zich nagenoeg niet bezig met eco nomische ordening. van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met (Advertentie, Ing. Med.) De Nederlandse Bromfietsenbond heeft zich in een adres tot de Eerste Kamer gewend, waarin hij o.m. naar voren brengt, dat het bromfietsvraag- stuk bezig is, voor een groot deel van zelf op te lossen. De berijders, zo zet de Bromfiets- bond uiteen, raken met de bromfiet sen vertrouwd, evenals trouwens de andere weggebruikers. Dank zij het achterwege blijven van de verplich ting tot rijbewijzen, kentekenen, ma ximum snelheid enz. heeft de brom fiets zich de laatste tijd ontwikkeld tot een veel betrouwbaarder vervoer middel dan het oorspronkelijk rijwiel met hulpmotor, aldus de Bromfiets- bond. Uit de statistieken blijkt bovendien, dat de bromfiets het motorrijtuig is, dat relatief verreweg het minste bij ongevallen betrokken is en dat het ongevallen-percentage der bromfietsen de laatste jaren sterk dalende is. Het probleem van de rijwielpaden acht de Bromfietsbond daarentegen groeiende, aangezien deze paden niet zijn aangepast aan het intensievere en ongelijksoortige verkeer van thans. De verzekering van de minister, dat bij de aanleg van nieuwe wegen met het bromfietsverkeer rekening zal wor den gehouden, lijkt de Bromfietsbond niet voldoende. Ook de reeds bestaan de rijwielpaden behoeven dringend verbreding en andere verbeteringen. BROMFIETSERS VEHGADEREN OP 16 JANUARI TE UTRECHT De Nederlandse Bromfietsbond houdt Zaterdag 16 Januari 1954 zijn eerste algemene ledenvergadering. De bijeen komst wordt gehouden in Hotel „Pays Bas", Janskerkhof 10 te Utrecht en vangt om half vier aan. (Van onze pari. redacteur) 20ALS dezer dagen is gemeld, heeft de regering bij de Tweede Kamer ingediend een aantal wets ontwerpen tot de instelling van productschappen voor vee en vlees, voor groenten en fruit, voor siergewassen, voor tuinbouwza- den, voor margarine, vetten en oliën, voor gedistilleerde dranken, alsmede tot de instelling van pro ductschappen en een hoofdpro ductschap voor akkerbouwpro ducten. Tegelijkertijd zijn enige wetsontwerpen ingediend tot op heffing van bedrijfschappen en hoofdbedrijfschappen, zich bewe gende op hetzelfde gebied, name lijk hoofdzakelijk op dat der voedselvoorziening. Met de instelling van deze pro ductschappen wordt in de practijk een begin gemaakt met de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie de P.B.O.) zoals deze is vastgelegd en omschreven in de Wet op de be drijfsorganisaties, die reeds in Januari 1950, dus nu vier jaar ge leden, door de beide Kamers der Staten-Generaal was goedgekeurd. Vier jaar lang heeft de voorbe reiding van de publiekrechtelijke bedrijfsorganen geduurd. Nu zij eindelijk tot stand zullen komen, zullen wij in een drietal artikelen de geschiedenis, de bedoeling en de betekenis van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie belich ten. Het eerste publiceren wij heden. Het bleek trouwens steeds weer gemakkelijker om tot samenwerking op sociaal dan op economisch terrein te komen: de in 1919 ingestelde Hoge Raad van Arbeid was niet meer dan een adviescollege voor de regering in sociale kwesties. De Economische Raad, die tot stand kwam in 1932, leidde door de afwezigheid van vertegenwoordigers der arbeiders niet tot een publiekrechtelijke organisatie van het bedrijfsleven. Dat neemt niet weg, dat ons land toch langzaam naar de P.B.O. toe groeide. De verbindendverklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten en de Bedrijfsraden-wet van 1933 (evenwel met te weinig bevoegdheden en met te weinig belangstelling er voor van de kant van het bedrijfs leven) droegen daartoe bij. Gedurende de bezetting tenslotte hebben de organisaties-Woltersom de Raad voor het Bedrijfsleven en ontelbare hoofdbedrijfschappen, be drijfsgroepen, vakgroepen en onder- vakgroepen door de overheid aan het bedrijfsleven opgelegd, zonder arbeidersafgevaardigden er zitting in kregen en zonder dat zij enige be moeiing hadden met sociale regelin gen, min of meer de weg tot de" te genwoordige P.B.O. geëffend. x p-/Ar wruc'V*'c roFewGFi: (Advertentie, Ing. Med.) QP 5 Januari vertrok de familie Har ding uit de Appelstraat te Den Haag naar Australië, evenwel zonder haar 19-jarige dochter Eleonora. Deze was n.l. de dag te voren uit huis ver dwenen en was niet terug, toen het schip met haar familie Nederland ver liet. Zij is verloofd met een jongeman uit Haarlem, die eveneens op 4 Januari verdwenen is uit de ouderlijke woning. De chef van de Haagse kinderpolitie verzoekt thans bekend gemaakt te worden met de verblijfplaats van Eleonora, die op 2 September 1934 in Palembang geboren is en blond haar heeft. Inlichtingen kunnen gegeven worden aan het bureau kinderpolitie te Den Haag of aan het dichtst bijge legen politiebureau. Op ruim 71-jarige leeftijd is te Rotterdam overleden de bekende arts dr W. B. Huddleston Slater, die zich o.a. veel bekendheid verwierf door zijn publicaties in het rk artsenblad, waarvan hij de hoofdredactie voerde, en door zijn boeken over huwelijk en sexuele moraal „Ja ik wil", „Ik heb geen man" en „Dokter en pu bliek". Hij trad ook meermalen als spreker voor de radio op. Dr Huddleston Sla- ter was tevens geneesheer-directeur van het sanatorium-zeehospitium „St. Jozef" te Hoek van Holland en voor zitter van de Rotterdamse commissie van rk vacantiekolonies. Als erken ning van zijn verdiensten als inspec teur van de Maltezer ^iekeninrichtin- gen ontving hij het oorlogskruis van de souvereine orde van Malta. DOOR VALLENDE PLANK GEDOOD De 28-jarige electro-monteur C. Gee- sink uit Katwijk aan Zee is gisteren in een meelfabriek te Rotterdam het slachtoffer geworden van een vallen de plank. Hij bevond zich voor werk zaamheden onder een koker op de eerste verdieping, toen onverwachts de plank uit de vijfde étage door de koker viel en hem met het uiteinde op het hoofd trof. De man was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het Zuiderziekenhuis in Rotter dam-Zuid vervoerd. Wellicht heeft U reeds talloze middelen tegen asthma en bronchiale hoest ge bruikt, zonder werkelijk verlichting te vinden. Toch bestaat er een product dat zijn doeltreffendheid bewezen heeft en dat aan tienduizenden lijders ver lichting heeft gebracht. Het zijn de Adozo tabletten. Eén Adozo tablet bij het opstaan genomen verzekert U een dag zonder aanvallen; één tablet bij het naar bed gaan, een rustige nacht. Probeer de Adozo tabletten en U zult zelf zien, dat hun uitwerking wonder baarlijk is. Bij apothekers en drogisten. (Advertentie. Ing. Med.) Y^AT U BESLIST niet wist, is, dat Neder land ruim de helft van het internationale weg transport in West-Euro pa voor zijn rekening neemt. Binnen enige maanden zullen onge veer duizend vrachtau to's met ruim tweedui zend man personeel hon derd millioen gulden aan vrachtsommen, se ders begin 1947, bijeen hebben gereden. Het Nederlandse internatio nale goederenverkeer over de weg deed in 1953 tussen de 160.000 en 170.000 ritten of onge veer twintig procent meer dan in -1952. In dit, sinds 1947 verdrie voudigde vrachtvervoer, wordt thans jaarlijks meer dan twintig mil lioen kilometer afge legd. fjP EEN vissersboot te Imperia aan de Itali aanse Rivièra (welk een oord om met dit weer aan te denken!) is dezer dagen de Sovjet-vredes duif a la Picasso neerge streken. Het lieve dier had een plaatje aan de poot met een rode ster en de inscriptie „288547- Moermansk". Doch geen voorbarige vreugde, le zers! Wacht liever op 3erlijn, eind van de maand. TE ABINGDON in de Amerikaanse staat Iowa zjjn, tijdens het zingen van het luidruch tige lied „En toen gin gen ze door de vloer", in een loge van vrijmet selaars, een roodgloeien de kachel, een piano en niet te vergeten vijf-en tachtig mensen, door de vloer van de eerste ver dieping gezakt en op de zeven meter lager gele gen begane grond neer- gesmakt. Er werden slechts zestien feestvier ders gewond, van wie drie ernstig. QNDER DE 170.000 emigranten, die dit jaar in Canada zullen worden toegelaten, zal zich de millioenste sedert het einde van de tweede wereldoorlog bevinden. In de na-oorlogse jaren kwamen circa 300.000 Britten, 120.000 Duitsers, 90.000 Nederlanders en 70.000 Amerikanen /naar het land van de maple leaf. En al die regeringen maar lachen MEE, DAN in Rusland. Daar is een Oekrainse boerin, Ozjogina, na de geboorte van haar veer tiende en vijftiende kind, een tweeling, uitgeroepen tot „moeder-heldin". Deze titel brengt een maandelijkse toelage van vijfduizend roebel met zich mee. De drie graden in de orde van de „glorie van het moederschap" waren Ozjogina reèds eerder toegekend. [)E SUBSTITVUT-Offi- cier van Justitie te Zwolle heeft gisteren twee weken gevangenis straf gevorderd tegen een indringer, die hijzelf vorig jaar te Hattem in de tuin van zijn buur vrouw in de kraag had gevat. De officier was op een nacht door zijn ver schrikte buurvrouw uit bed gebeld met de ver bijsterende mededeling, dat er een man in de tuin rondsloop. Buurman ging er op af en wist in derdaad met een paar schoten in de lucht een 27-jarige fabrieksarbei der te overreden zich ter beschikking van de justi tie te stellen. De arres tant vertelde voor de politierechter, dat hij uit nieuwsgierigheid daar in die tuin had rondge lopen, maar hij kreeg toch zijn twee weken. U hebt ongetwijfeld langs onze stran den wel eens een dode vogel gevonden waarvan de veren door afgewerkte stookolie aan elkaar geplakt waren. En na die wandeling zult u bemerktheb ben, dat uw schoenen of blote voeten besmeurd waren met een bijna niet te verwijderen zwarte oliekoek. Deze stookolie vormt een steeds groter wordende plaag voor de strandende havens, de visindustrie en het zeeleven in de Britse en andere Westeuropese wateren. Daarom zullen op 20 Januari, nadat hierover internationaal overleg heeft plaats gehad, vliegtuigen van de Britse Marine in een halve cirkel ten Westen van Groot-Brittannië plastic enveloppen uit werpen, Deze halve cirkel zal een straal hebben van 2100 mijl. Het is de bedoe ling de beweging na te gaan van de van schepen afkomstige afgewerkte olie. In die enveloppen bevindt zich een kaart en u wordt verzocht, wanneer u zoyn vondst doet aan het strand, de kaart na invulling op te zenden aan het Britse Nationale Instituut voor Oceanografie. U doet er een goed werk mee en boven dien krijgt u een beloning van twee shilling en sixpence, dat is zowat één gul den dertig. hoofdprijs van 10.000 gulden van de nationale Kerstprijsvraag „Voor het kind" is gisteren officieel aan de winnares, majoor W. C. Korts van het Leger des Heils, in het Naarder kin derhuis te Naarden uitgereikt. Zoals men weet, waren de prijzen, verbonden aan deze prijsvraagniet bestemd voor de winnaars zelf. Deze konden een keus doen vit de honderden kindertehuizen, £)EZER DAGEN is in de afdelin gen van de Tweede Kamer de jongste televisie-nota van de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr J. Cals, be handeld. Het lijdt geen twijfel, dat na de bespreking van deze nota in de openbare vergaderingen van de Tweede en Eerste Kamer, waar van de data nog niet bekend zijn, althans voorlopig een einde zal zijn gemaakt aan de discussie rond om de televisie in ons land. Voor een goed begrip van zaken dient te worden opgemerkt, dat al vóór de experimentele periode van twee jaar, welke in September 1953 was geëindigd, er geen overeenstem ming van inzicht bestond over de vraag of in het huidige tijdsbestel het invoe ren van televisie in ons land verant woord was. Achter de beslissing, dat met televisie in Nederland zou worden begonnen, heeft ongetwijfeld enerzijds gestaan de niet geringe aandrang van de industrie, die ook in ons land meen de een afzetgebied voor haar toestellen te kunnen vinden, en in de tweede plaats de niet ten onrechte gemaakte opmerking van ter zake deskundigen, die zeiden dat men nu eenmaal niet in staat is een bepaalde technische ont wikkeling en haar weerslag op de mens tegen te houden. 1"OEN men op grond van deze, uiter aard summier gestelde beweeg redenen, overging tot het toelaten van televisie in Nederland, lag in de lijn dat althans in de beginperiode de ver zorging van de tweemaal in de week op het beeldscherm verschijnende pro gramma's zou worden toevertrouwd aan de radio-omroepverenigingen, die bij behandeling van de technische appa ratuur en bij het regisseren van de programma's zouden worden gesteund door de staf van Philips, die al ge ruime tijd in Eindhoven met een eigen zender ervaringen met beelduitzendin gen had opgedaan. De radio-omroepverenigingen wer den aldus op twee terreinen voor een giote krachtproef gesteld. Enerzijds waren zij verplicht in zeer korte tijd vaste medewerkers aan te trekken, die zich uitsluitend met het voorbereiden en uitvoeren van televisie-programma's zouden bezighouden; van de andere kant moesten zij zich bewegen op een gebied dat principieel van de radio- omroep verschilt en dat, wilde het werkelijk met vrucht ontgonnen wor den, eigenlijk iedere binding met de radio-omroep zou moeten afslaan. En kele ambitieuze radiomensen werden voor een stoomcursus naar Engeland gestuurd en onder oppertoezicht van de inmiddels ingestelde Nederlandse Televisie Stichting werden de eerste programma's de lucht in gezonden. Wie deze eerste periode als insider heeft meegemaakt, zal met ons de over tuiging hebben gekregen, dat er in de Irene Studio in Bussum met grote ambitie, met veel liefde en dag en nacht is gewerkt. De critiek van de radiohandel, van dag- en weekbladen en van de „kijker" is zeker niet altijd redelijk geweest. Men had misschien gedacht dat de T.V. het Nederlandse volk stormender hand zou veroveren, maar de radio- handel verkocht slechts weinige toe stellen. Het bleek alras dat de tele visie, veel sterker dan bij de radio het geval is, moet kunnen putten uit een steeds fris reservoir van artistieke krachten en van goede ideeën. Het kan op dit moment zeker niet worden gezegd, dat de experimentele periode is mislukt. Miisschien is van de aanvang af al een grote fout ge weest, dat men de televisie bij de radio omroepverenigingen heeft onderge bracht. Wij geloven evenwel niet, dat het op dat ogenblik anders mogelijk was geweest. Een gevolg van deze ge groeide situatie is uiteraard, dat de radio-omroepverenigingen n u beschik ken over mensen, die reeds geruime tijd met de TV werken en die dus een redelijke ervaring hebben opgedaan. De radio-omroepverenigingen op haar beurt zouden wel bijzonder kortzichtig hebben gehandeld, indien zij geduren de de experimentele periode niét had den geprobeerd sterke vat te krijgen op de televisie in ons land. Zij hebben dit dan ook naar de mate van haar mogelijkheid met grote kracht gedaan. Toen de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zich zette aan het opstellen van een televisie nota, moet hij zich met deze toestand „belast" hebben gevoeld. Ook een mi nister kan nu eenmaal niet het rad van een ontwikkeling terugdraaien. En al zal minister Cals, naar ons voor komt, zeker van mening zijn dat tele visie in ons land eigenlijk pas in volle mate zal kunnen slagen, indien alle daartoe aanwezige krachten in één al gemene organisatie zouden worden gebundeld, hij heeft geen kans gezien het verlangen en de wil van de radio omroepverenigingen te doorbreken. Hjj kon al niet anders dan een vorm zoeken, waarin naar de verzorging van algemene programma's zou worden ge streefd en waarin bovendien de radio- omroepverenigingen een haar toeko mend deel zouden ontvangen. De verantwoordelijkheid voor het algemene programma zal volgens de televisie-nota komen te berusten bij een TV Stichting, die voor de meer derheid is samengesteld uit de radio omroepverenigingen, voor een minder heid uit door de minister aan te wij zen personen op cultureel gebied. De samenstelling van het algemene pro gramma zal geschieden door een or gaan van de stichting, de Algemene Programma Commissie; echter slechts op die wijze, dat deze commissie kan kiezen uit voor het algemene program ma aangeboden programma's van de omroepverenigingen. De aandachtige lezer zal met ons in deze oplossing het compromis voelen. Hij zal bovendien begrijpen, dat al da delijk grote moeilijkheden rijzen, om dat verschillende omroepverenigingen zich nu eenmaal volgens de wens van de grote meerderheid van het Neder landse volk op een principieel reli gieus dan wel principieel politiek stand punt stellen. Het is, naar ons oordeel, volslagen onmogelijk een algemeen programma samen te stellen,waar alle omroep verenigingen achter staan. Wij zullen bij het overdenken van het toekom stige televisiebeleid in Nederland steeds rekening moeten houden met het feit, dat het Nederlandse volk prijs stelt op verschillende radio-omroepvereni gingen met verschillende programma's, die in haar samenslelling waken tegen wat men in een bepaalde kring „een verkeerde invloed" noemt. Op het ter rein van de televisie komt daar nog bij, dat althans voorlopig Nederland over één zender kan beschikken, zodat het lang niet zeker is, dat een Katholieke kijker zijn toestel uitschakelt bij een Christelijk of een democratisch-socia- listisch programma.... Indien het inderdaad zo is, dat een algemene overkoepelende televisie organisatie op grond van eenmaal ge groeide verhoudingen tot de onmoge lijkheden behoort en daarvan zijn wij overtuigd dan is het naar onze mening beter de gehele gedachte aan een algemeen programma te laten val len en de omroepverenigingen de vol ledige greep óók op de televisie te geven. Bovendien blijft ook in deze situatie voor ons de vraag, of de televisie in Nederland op deze wijze te financieren is. Men weet dat men zelfs in Enge land commerciële programma's heeft toegelaten. Maar afgezien van dit fi nanciële vraagstuk, is het duidelijk dat het uitsluitend de kwaliteit van de programma's is, welke de hoeveelheid van de kijkers bepaalt. En dat dien tengevolge de verkoop van televisie apparaten direct samenhangt met de kwaliteit van de programma's. Al deze vraagstukken nemen niet weg, dat de televisie in Nederland er is! Wij zullen er nauwlettend op moe ten toezien, dat dit prachtige nieuwe medium niet wordt misbruikt. Ook hiervoor zijn, zonder dat wij dit nader uiteenzetten, ruime kansen aanwezig. H. M. KOEMANS. voorkomende op de verdelingslijst van het Nederlandse comité voor kinder postzegels en mochten zelf de op hun naam gevallen prijs gaan uitreiken aan de door hen gekozen instellingen. De heer J. Overwater, voorzitter van het Nederlandse Comité van kin derpostzegels, die de winnares toe sprak, zeide zeer verheugd te zijn, dat de prijs bij een majoor van het Leger des Heils is gevallen (het is niet twij felachtig, wie de prijs ten goede zal komen) gezien het vele werk, dat het Leger ook op het gebied van hulp aan kinderen in Nederland voert. Majoor Korts, die werkzaam is op de finan ciële afdeling van het hoofdkwartier in Amsterdam en dus met de finan ciële toestanden van de verschillende voogdij-inrichtingen van het Leger des Heils goed op de hoogte is, heeft met zorg een keuze gemaakt. Onder de bevoordeelde tehuizen valt ook het Naarder kinderhuis, dat een bedrag van 1500 gulden krijgt toege wezen. Het Haags kinderhuis heeft majoor Korts 5000 gulden toebedacht, het kindertehuis te Zeist 1000 gulden, het Bussumse kinderhuis 700 gulden, het Arnhemse jongenshuis 600 gulden, het Amersfoortse jongenshuis 600 en het Haarlemse jongenshuis 600 gulden. De overige prijzen zijn als volgt ge vallen: de heer P. H. Vuister uit Utrecht ƒ4000,bestemd voor het ko loniehuis „Mooi Gaasterland" te Rijs (Fr.) (RK); mej. M. W. Hakker, Leeuw arden ƒ2000,voor sanatorium „Park herstellingsoord" te Leeuwarden (neu traal); mej. J. C. van Keekum, Bus sum 1000,voor kindersanatorium „Hoog-BIaricum" te Bussum (neutraal); de heer J. Jacobs uit Hulsel (NB) ƒ500,voor RK blindeninstituut „De Wijnberg" te Grave; mej. S. G. Schou ten uit Rotterdam 500,voor Vrijz. Chr. koloniehuis „Naar buiten" te Oostvoorne; de heer L. A. Knetsch uit Ottoland (ZH) ƒ500,voor Chr. in stituut voor Doofstomme kinderen „Effatha" te Voorburg; mevrouw W. PeemanDorreman uit Rotterdam 500,voor de Johanna Stichting te Arnhem (Prot. Chr.); de heer Joh. C. v. d. Veer Jr uit Amsterdam ƒ500, voor huize „Ellinchem" te Ëllecom (Hum.); mevrouw W. J. de Knegt Redeker uit Amsterdam ƒ500,voor het Janna kinderhuis te Amsterdam (N) en de heer J. Scheenloop uit Schie dam 500,voor het St. Antoniushuis te 's Gravenhage (RK). Van de 100.000 uitgegeven deelne merskaarten zijn er ruim 50.000 bin nengekomen. Gezien dit resultaat heeft het comité voor kinderpostzegels het voornemen het volgend jaar iets der gelijks opnieuw op touw te zetten. De bekende organist Feike Asma is Maandag in Den Haag het slachtoffer van een verkeersongeval geworden, tengevolge waarvan hij met vrij ern stige verwondingen in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De heer Asma reed met een auto, bestuurd door de bekende voordrachtkunste naar Akkerhuis en een kunstredacteur van een Haags blad op de Laan vén Meerdervoort, waarbij de personen auto door de gladheid van de weg slipte en tegen een lichtmast botste. Zowel de heer Asma als de heer Ak kerhuis kreeg ernstige verwondingen. De derde passagier kon naar zijn wo ning gebracht worden. De auto werd zo goed als vernield. De staking van electriciens in Groot- Brittannië breidt zich uit. Drie oentra voor atoomonderzoek, de raffinaderijen van de Vaccum Oil Cy te Coryton en de staalfabrieken van Scunthorpe liggen thans stil.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 9