Rallye avontuur weer begonnen Franse equipe reed 19.000 km om in Oslo te komen De zending op Nieuw-Guinea ssistente Eerste strafpunten reeds uitgedeeld Voor de derde maal Blackpool-Luton DOKTERS Ronkende motoren razen door Europa Andersen hangt schaatsen aan de wilgen De athleten bereiden zich voor op Bern Argentijnse voetballers naar Amsterdam Fangio zegevierde in Argentinië GRAFISCHE BEURS TE DUSSELDORF Pim, Pam Pom en de graafmachine GEESTELIJK LEVEN Historie van Christendom op Groninger scholen ADELAIDE HUMPHRIES Ds Westerdijk overleden Luister eens naar Radioprogramma DINSDAG 19 JANUARI 1954 HET GROTE RALLYE avontuur is begonnen. Vanuit Glasgow, Palermo, Athene, Oslo, Lissabon en Stockholm, Belgrado, Münehen en uiteraard Monte Carlo, trokken sportieve automobilisten het ongewisse tegemoet, allen optimistisch gestemd, vol goede moed en vol vertrou wen. De Franse equipe Duvey-Michel ziet deze tocht kris-kras door Europa waarschijnlijk als een peuleschilletje. Deze heren vertrokken namelijk 28 dagen geleden uit.... Kaapstad om hun startplaats Oslo op tijd te kunnen bereiken. Zij legden in deze tijd ruim 19.000 km af, een afstand waarvoor hun kleine Citroen bijna 900 liter benzine verbruikte. Bij de start te Monte Carlo bestond zeer grote belangstelling. Om zeven minuten voor vier drukte onze landge noot Blansjaar het gaspedaal van zijn DKW in, toegejuichd door duizenden belangstellenden. Blansjaar was de eer ste rijder die het Vorstendom verliet. Na Blansjaar vertrokken de deelne mers met tussenruimte van een mi nuut, een prima organisatie stond borg voor een geruisloos verloop van de start. De berichten voor het eerste ge deelte van de Monte Carlo-route, wel ke over Grasse, Digne, Chamberynaar Genéve leidde, waren niet slecht. De sneeuw, die nog geen week geleden de wegen in de Alpen onberijdbaar had gemaakt, was gesmolten en alleen aan de Noordelijke zijde van enkele lastige klims in de buurt van Digne en Bar- reme kon men nog wat van het witte goedje bespeuren. De Col des Laques, waar de lastige snelheids- en regel- matigheidsproef op de terugweg wordt gehouden, was vrijwel kurkdroog, al blijft het bijna 1200 meter hoge bergje ook voor een geroutineerde Rallye rijder nog uiterst lastig. Dertien Ne derlandse equipes hadden Monte Carlo tot startplaats uitverkoren en allen zijn Maandagmiddag of -avond vertrokken. Natuurlijk startte de bekende cou reur Louis Chiron, onderdaan van het vorstendom, ook te Monte Carlo. En der traditie getrouw vertrouwde hij enkele Franse verslaggevers toe, dat hij dit keer met zijn Lancia de Rallye ging winnen, waarbij wij slechts wil len aantekenen, dat Chiron reeds tien keer in de Rallye is uitgekomen, dat hij even zovele malen deze verkla ring voor het vertrek heeft afgelegd, maar dat nij geen enkele keer de Rallye heefï gewonnen, netgeen de weinige betrouwbaarheid van zijn prognoses en zijn zelfoverschatting duidelijk onderstrepen. Over het algemeen verkeren de we gen in Europa in behoorlijke conditie. Alleen de deelnemers die Athene tot startplaats kozen zouden weieens ern stige moeilijkheden kunnen ondervin den. De Noordelijke Italiaanse route van Triest naar de Franse grens via Padua, Milaan en Turijn, welke de deelnemers uit Athene moeten rijden is slecht. Op vele plaatsen zijn de we gen hier nl. met een spiegelende laag ijzel bedekt. Ploegen arbeiders stellen alle pogingen in het werk om de hoofdweg van Skoplje naar Nisj, in midden Servië sneeuwvrij te maken, zo wordt uit Belgrado bericht. Een be stuurslid van de Zuidslavische Auto mobielclub deelde mede dat het ove rige gedeelte van de route voor het grootste gedeelte vrij van sneeuw was, en hij hoopte dat de groep-Athene geen moeilijkheden zou ondervinden. In de meeste delen van het land wa ren de temperaturen boven het vries punt gestegen en smolt de sneeuwweg. Vele mensen hadden zich bij de start plaats te Stockholm, waar de thermo meter 1 graad beneden het vriespunt wees en de zon straalde aan een diep blauwe hemel opgesteld om het ver trek van de Rallye-rijders gade ie slaan. En van de 42 wagens, die hier De uitslagen van de Maandag voor de tweede maal overgespeelde wedstrijden uit de derde bekerronde luiden: Black pool—Luton Town 1-1 (na verlenging), BrentfordHull City 2-5, Lincoln City— Walsall 2-1. In de vierde ronde (op 30 Januari) zal Hull City tegen Blackburn Rovers en Lincoln City tegen Preston Northend uit komen. Voor de derde ronde werd voorts overgespeeld de wedstrijd Fulham tegen Grimsby Town, welke in een 3-1 zege voor Fulham eindigde, In de vierde ronde ontmoet Fulham Leyton Oriënt. De ont moeting BlackpoolLuton Town zal op Maandag 25 Januari op het terrein van Wolverhampton voor de derde keer wor den overgespeeld. De Noorse schaatsenrijder Hjalmar Andersen heeft besloten na dit seizoen de schaatsen, althans wat wedstrijden aangaat, voor goed aan de wilgen te hangen. Voor de schaatssport zal hij dan evenwel nog niet geheel verloren zijn, want Hjallis heeft in een inter view te Sapporo met een speciale ver slaggever van het Noorse blad Ver densgang medegedeeld, dat hij als in structeur zal optreden. De Noorse crack, houder van het wereldrecord op de 10.000 meter, zal nog deelnemen aan de op het programma staande wed strijden. Over zijn deelneming aan de Zwitserse en Europese kampioenschap pen over veertien dagen in Davos, heeft Andersen zich echter niet positief uit gelaten. In het interview heeft An dersen erop gewezen, dat alle krachten moeten worden ingespannen voor de traning van het Olympische team, dat in 1956 naar Cortina gaat. Hij noemde deze voorbereiding veel belangrijker dan de vraag, of hij de beoefening van de schaatssport zal voortzetten. „Ik wil mij geheel opofferen voor de training van het Olympische team, dat rijders in Noorwegen", vertelde hij. vertrokken, genoot de Sunbeam Talbot van de Nederlandse equipe B. Proos Hoogendijk—G. Seitz met zijn vele nieuwe snufjes bijzonder veel belang stelling. Nog twee Nederlandse ploe gen begonnen de tocht in de Zweedse hoofdstad: J. A. DarocziF. Franken met Fiat en J. Hazemeyer met Jaguar. Uit Glasgow zijn 89 deelnemers aan de Rallye vertrokken voor het eerste stuk van hun 264 kilometer lange tocht naar Monte Carlo. Van het startpunt Palermo vertrok ken omstreeks drie uur dertien equi pes, tien Italianen, twee Fransen en een Zwitser. Om vijf minuten voor vijf vertrok de eerste equipe uit Oslo. Het was de Dyna-Veritas van de Noor Void Johan- sen. De Oriogroep bestaat uit tien No ren, drie Denen, 1 Zweed en een Fran se ploeg. Het was donker weer en er hing een lichte nevel over de Noorse hoofdstad, maar buiten Oslo was het zicht goed, dank zij de maan die aan een wolkenloze hemel stond. Van de 55 equipes, die Lissabon als startpunt hadden gekozen hebben drie zich definitief teruggetrokken, terwijl twee wagens, de Renault van de Fransman Sandt en de Ford-Zephyr van de Griek Manussis enkele uren voor de start nog niet in de Portugese hoofdstad waren gesignaleerd. De rijders, die Münehen als vertrek punt hadden gekozen, hadden geen al te beste vooruitzichten. De gehele dag had het in Zuid-Duitsland geregend en Van Dinsdag op Woensdag passeren het merendeel van de Rallye-equi- pes naar Monte Carlo ons land. De ploegen die zijn gestart in Monte Carlo en Glasgow leggen ruim 400 km door ons land af via Eysden, Venlo, Amsterdam, Wernhout. De ploegen die zijn gestart in Oslo, Stockholm, Münehen leggen onge veer 320 km af in ons land via Hengelo, Apeldoorn, Amsterdam, Wernhout. De kaart geeft een over zicht van de route met verschil lende controle-punten. hier en daar gesneeuwd. De Noor Veld Johansen is, voor zover bekend, de eerste deelnemer, die in de Rallye strafpunten heeft opgelopen. Hij ver scheen te laat aan de start te Oslo en had dus reeds bij zijn vertrek al geen blanco strafregister meer. Van de 13 te Palermo gestarte ploe gen heeft er al één de strijd moeten staken. De Lancia van de Italiaan Can- giottiQuattrochi kwam 50 km na de start na een slippartij in een greppel terecht. De wagen werd daarbij zoda nig beschadigd, dat de Italiaanse equipe van verdere deelneming afzag. Nog twee Lancia's geraakten op hetzelfde traject door de gladheid van de weg in moeilijkheden, doch zij konden de rit voortzetten. Verderop smolt de ijzellaag door de hevige regenbuien, welke zich boven Sicilië ontlastten. Bij de controle te Messina kwamen de twaalf overige wagens op tijd door. Van de 402 ingeschreven equipes zijn in de 8 startplaatsen in totaal 365 ploe gen vertrokken. In Monte Carlo start ten 106 van de 188. In Glasgow 90 van de 96, in Stockholm 42 van de 45, in Oslo 15 van de 16, in Palermo 13 van de 20, in Münehen 32 van de 36, in Lis sabon 52 van de 55 en in Atehene 15 van de 16. Voor de in Maart beginnende perio dieke bijeenkomsten onder leiding van de nationaal technische commissie van de K.N.A.U. in verband met de Europese kampioenschappen te Bern zijn de vol gende heren-athleten aangewezen: T. Aret, J. Fekkes (beiden D.O.S.), J. Fikkert (SISU), G. van der Hoeven (Lycurgus), P. Nederhand (ALO), J. Rem (Lycurgus), II. Rulander, Th. Saat (beiden Vlug en Lenig), W, Slijkhuis (Trekvogels), F. van der Wees (Te Wérve), A. van den Wil denberg (PSV), J. van der Zande (Olym- pia *47), C, Seeuwen, H. Visser en W. van Zeeland (allen A.A.C.). Aan de voorlopige dames-ploeg zijn Dini Hilbrandie (Sagitta) en Diny Hobers (D.O.L.) toegevoegd. De voetbalwedstrijd, welke Woens dagavond 20 Januari in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld tussen een Amsterdams elftal en de Argentijnse club Independiente, wordt geleid door A. Formanoy (IJmuiden). De grensrechters bij deze wedstrijd zijn A. Koster (Weesp) en G. Florin (Amsterdam). De Argentijnse coureur Fangio heeft de Grote Prijs van Argentinië gewonnen, de eerste van de races welke meetellen voor het wereldkampioenschap formule l. Het eindklassement luidde: 1 Fangio (Arg.) met Maserati, 340.375 km (87 ronden) in 3 uur 55.8 sec., gemiddelde snelheid 112-875 km/u.; 2 Farina (It.) met Fer rari 3 uur 2 min. 14.8 sec.; 3 Gonzalez (Arg.) met Ferrari 3 uur 2 min. 56.8 sec.; 4 Trintignant (Fr.) met Ferrari 3 uur 1 min. 40.8 sec. (86 ronden); 5 Bayol (Fr.) met Gordini 3 uur 2 min. 45-9 sec. (85 ronden); 6 Schell (V.St.) met Maserati 3 uur 2 min. 21.8 sec. (84 ronden); 7 prins Bira (Siam) met Maserati 3 uur 2 min. 20.8 sec. (83 ronden); 8 De Graffen- ried (Zwits.) met Maserati 3 uur 2 min. 41.4 sec. (83 ronden). In Dusseldorf zal dit jaar de in 1951 zozeer geslaagde beurs voor het druk kerijvak worden' herhaald. De ten toonstelling zal eens zo groot worden als in 1951 en voor tweederde deel be staan uit de jongste producten van de Duitse industrie van drukkerij-machi nes. 18. Nauwelijks was Piet Pakkum met zijn gevangenen vertrokken, of de professor sprong op. Na zich er van overtuigd te hebben, dat de brigadier hem niet meer zien kon, liep hij snel naar de kuil en opende daar zijn kof fer. „Ziezo", mompelde hij, terwijl hij zijn graafmachine te voorschijn haal de, „nu kan ik rustig proefdraaien". Even later zette hij de machine met een punt in de grond en drukte op een knop. Een licht gezoemdaar begon de machine te trillen, steentjes vlogen in het rond en.... hup, daar zakte de graafmachine langzaam weg in de bo dem van de kuil. „Dat ziet er veelbe lovend uit", riep de professor verheugd uit, „maar een beetje breder gat zou geen kwaad kunnen". Hij draaid0 aan een grote knop en nu begon de ma chine een groter gat te graven. „Pre cies goed", prevelde de geleerde. Het duurde niet lang of professor Splitser had een diep gat geboord met mooie gladde kanten. Maar omdat hij de graafmachine niet dieper kon duwen dan zijn armen lang waren, moest hij er mee ophouden. Het zendingswerk op Nieuw Guinea wordt vrijwel geheel door de Ned. Herv. Kerk („Oegstgeest") verzorgd, maar het is nog lang niet tot volle ontplooiing gekomen, aldus het a.r. dagblad Trouw in een zeer uitvoerig en zeer critisch artikel. Sedert een eeuw geleden de Duitse zendelingen Ottow en Geissler hier aan wal gin gen is er nog steeds veel te weinig gedaan en tegenwoordig is de zen ding niet alleen beneden de maat, maar vertoont zij met haar twaalf zendelingen en drie schoolbeheerders zeer ernstige gebreken. De correspon dent van dit blad is er slecht over te spreken, dat op de scholen het Maleis nog de voertaal is in plaats van het Nederlands, maar dit is geen wonder, want' er is een schreeuwend tekort aan Europese onderwijskrachten. Bo vendien, zo zegt hij, is de zending vaak te passief en doet zij niets tegen de meermalen voorkomende anti-Ne derlandse gevoelens onder de Papoea's. „Al mogen er dan zendingmensen zijn, die niet voor hun taak berekend zijn en die in capaciteiten wel heel ongunstig afsteken bij de mensen van de roomse Missie, ten slotte zijn zij ook door Nederland uitgezonden. De onaangename verstandhouding tussen Zending en Missie is overigens een zaak van veel verdriet en verwar ring. De gescheiden zendingsgebieden bestaan al lang niet meer, doch pas na de oorlog is de Missie juist in het zendingsgebied bijzonder actief gewor den. Van beide kanten zijn dingen gej'Tird, die beter achterwege hadden kunnen blijven. Het optreden van de Missie, speciaal waar het 't stichten van missiescholen betreft, die men dan levensvatbaarheid tracht te geven door „zendingskinderen" op weinig lofwaardige manier „weg te lokken", kunnen wij moeilijk in het belang van de bevolking zien. Er ontstaat door deze stille, maar felle strijd verwar ring en onzekerheid. Doch een feit is, Enige jaren geleden had de Gro ningse Oecumenische Raad met de toenmalige wethouder van Onderwijs besprekingen gevoerd ove de invoe ring van het vak „cultuurgeschiedenis van het Christendom" op de gemeen telijke middelbare scholen. Deze be sprekingen hebben niet tot een resul taat gevoerd. Thans heeft in de Gro ningse gemeenteraad een debat plaats gevonden over ditzelfde punt. Alle fracties stemden nu in met het plei dooi van het raadslid mevrouw Hart- gerink, die om invoering van dit vak verzocht. Men mag verwachten, dat binnenkort door B. en W. voorstellen hieromtrent zullen worden gedaan. 40 Deze speciale dag zou de ongewoon ste en opwindendste zijn, die de ap partementen van de dokter ooit had den aanschouwd, zodat Betty-Jane achteraf blij was dat ze was gegaan, hoezeer ze er eerst ook tegenop had gezien. Ze wist dat niet, maar het was ook voor dokter Holbrook een dag, waar op hij alles zou hebben gegeven zijn werk te kunnen verzuimen. Want Elis- sa was de vorige avond thuisgekomen en Eric had meteen met haar ge sproken. Voor de terugkeer van zijn vrouw had hij Janice verteld, dat hij haar wilde trouwen en dat hij zijn vrouw zou vragen van hem te wil len scheiden. Janice had niet zo ver heugd of zo verbaasd over dit nieuws gedaan, als Erie in zijn verliefdheid had gehoopt. Ze had hem gevraagd of hij ér wel heel zeker van was, dat hij dat wenste en of hij ook niet dacht, dat je je eigen geluk toch niet kon kopen ten koste van het geluk van een ander. Achteraf beschouwd was Janice' niet meer geheel dezelfde geweest sinds die dag, dat ze was weggeble ven van haar werk. Niet meer zo warm en hartelijk. Het was die dag waarop Eric zich had gerealiseerd, dat hij haar wilde trouwen. „Natuurlijk ben ik daar zeker van, lieveling!" had hij uitgeroepen. „Nog nooit van mijn leven ben ik ergens zo zeker van geweest. Ik ben een ander men sinds ik van jou houd. Je bent mijn zonnetje, mijn alles, ik zou niet meer zonder je kunnen leven DOOR: Dat gesprek met Janice had hem niet helemaal bevredigd; hij vond nog steeds dat ze wel eens wat meer vreugde had kunnen tonen. Tenslotte bracht hij toch een groot offer terwille van haar. Niet, dat een dergelijk offer ooit te groot kon zijn voor een man. Hij was gaarne bereid om alles op te geven zijn vrouw, zijn huis, zijn invloedrijke vrienden, zelfs zijn grote lucratieve praktijk, als dat no dig zou zijn. Janice had misschien het gewicht van dit alles niet begrepen, maar Elissa wel. Weliswaar was ze lang niet zo verbaasd geweest als Eric had verwacht, toen hij haar die eerste avond onder het eten meedeelde, dat hij wenste te scheiden. Maar Elissa was er ook de vrouw niet naar om verbazing te tonen. Ze zou eerder een tikje geamuseerd doen. „Lieve hemel," mompelde ze, ter wijl haar violette ogen Eric over de rand van haar koffiekopje aanzagen, ,het is maar goed, dat ik ben thuis gekomen. Ik wist niet, dat het zo ver was gegaan, Eric. Een scheiding is een vrij drastische maatregel, lieverd. Het zou de doktersreputatie kunnen vernietigen de mannen hebben zich altijd zo volkomen veilig gevoeld, wanneer ze hun vrouwen naar je spreekuur zonden. Het lijkt zo jam mer om al datgene op te geven wat jij en ik in deze jaren samen hebben opgebouwd. „Dat weet ik," zei Eric. Hij was blij, dat Elissa zijn offer op de juiste waarde wist te schatten en hij was opgelucht, dat ze het zo rustig scheen op te nemen. Maar hij was nooit helemaal zeker van Elissa. De ondervinding had hem geleerd, die opluchting nog maar een beetje te bedwingen. „Het spijt me lieverd, maar ik wil niet scheiden". Elissa zette haar kof fiekopje neer en stond van de tafel op als om te tonen, dat ze de discus sie als geëindigd beschouwde. Eric stond ook op. Hij volgde zijn vrouw naar de zitkamer. Hij was boos Elissa moest niet denken dat ze dit maar zo luchtigjes kon oplossen door hun gesprek te beëindigen, terwijl het nog nauwelijks was begonnen. Ze zonk in een diepe stoel neer en nam een boek van een laag tafeltje Eric wist, dat hem strijd stond te wachten. Misschien voelde hij zowel vrees als woede. Hij wist ook, dat in iedere vroegere strijd Elissa steeds had gewonnen. „Mag ik weten waarom je niet wilt scheiden?" Hij ging niet zitten. Het gaf een zeker voordeel om te blijven staan. Het was belachelijk dat een vrouw een man zo'n gevoel van min derwaardigheid kon geven, alleen door hem niet ernstig te nemen. „Zeker lieverd". Elissa liet het boek in haar schoot glijden en gaf hem haar beleefde, geamuseerde attentie. „Ik wil eenvoudig niet scheióen. Is dat geen steekhoudende reden?" Ze wist van niet. Maar ze wist ook hoe gemakkelijk ze hem boos kon ma ken. „Nauwelijks". Zijn lach was bitter „Er zit meer achter dan dat. En ik wil wèl scheiden. Ik ben daar vast toe besloten. Ik probeer open kaart met je te spelen, Elissa". Elissa glimlachte. „Ik ook, lieve schat Ik maak toch geen scène, wel? Ik ben zelfs bereid de schuld gedeel telijk op me te nemen wanneer ons hu welijk niet „Je weet ook wel, dat het al sinds lang geen huwelijk meer is", onder brak Eric, „We houden niet meer van elkaar. We hebben elkaar niet meer nodig". „Aha. daar leg je de vinger precies dat de Missie over mensen beschikt, die juist op organisatorisch gebied, verre de meerderen zijn van die der Zending. Na de oorlog is er een snelle instro ming gekomen van nieuwe invloeden, de Papoea wordt losgeslagen uit zijn oude samenleving, de oude banden zijn stuk en dat moet opgevangen worden. Hij raakt uit zijn evenwicht, rond de centra is er een onrustbaren de secularisatie, doch de Zending moet grotendeels toezien, omdat men de middelen niet heeft. Wat nodig is zijn een paar krachtfiguren, harde zaken- ménsen en bedrijfsleiders. Het klinkt misschien vreemd, maar de Zending moet geleid worden als een grootbe drijf. De tijd van primitieve kerste ning is voorbij, de legendarische zen deling bestaat niet meer. BEROEPINGSWFRK NED. HERV. KERK Beroepen te Abbenbroek-Heenvliet (toez.) W. F. Kuil, vic. te Hoogvliet. Benoemd tot geestelijk verzorger van de sanatoria te 's Gravenhage dr J. C. Roose, em. pred. te Groningen. Aange nomen naar Delft (toez.), (als zieken huispredikant) P. A. A. Klusener te Feyenoord. Beroepen te Veen N.Br. (toezegging): H. K. van Wingerden te Kokkenge. Aan genomen naar Antwerpen: T. C. E. da Costa te Oudenboseh. Beroepen te Rijs- sen: D, van der Ent Braat te Opheusden. Aangenomen naar Engelbert-Westerbroek: M. A. Slager, voorganger Ver. van Vrijz. Hervormden te Alblasserdam-Nieuw Lek- kerland. Bedankt voor Rotterdam-Delfs- haven: A. J. Hovy te Almelo. Benoemd tot vicaris te Vlaardingeïi: W. J. Schön- hardt, cand. te Groningen. GEREF. KERKEN Beroepen te Zuid-Beierland: M. T. Minnema te Monnikendam. Aangeno men naar New Westminster (Vancou ver, Canada): H. v. Andel te 's Graven- hage-West. Bedankt voor Surhuisterveen: T. J. Hagen te Lemelerveld. Beroepen te Bunschoten-Spakenburg: A. C. Kersten te Opperdoes. Bedankt voor Voorburg: J. van Leeuwen te Ouden Meerdum. Bedankt voor Lioessens: J. D. Kruithof te Zijldijk in Groningen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Gouda: J. H. Velema te Zwolle. Beroepen te Tholen: P. v. d. Bijl te Driebergen. Beroepen te Utrecht: C. I. de Bruyne te Hilversum. ART. 31 Beroepen te Pretoria Zuid-Afrika: C* van der Waal te Leerdam. Aangenomen naar Avereest-Dedemsvaart: F. van der Bos, cand. te 's Gravenhage, die bedank te voor Tiel, Zaltbommel en voor Zuid broek. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Veendam-Pekela mej. da J. W. Zuidema te Eerensum-Pop- pingawier. op de wonde plek", Elissa's mooie violette ogen werden groter. „Daar ligt mijn aandeel in de schuld ik dacht dat ik alles voor je had gedaan wat je nodig had. Maar ik zie nu in, dat dat niet het geval was Ik had niet zo dikwijls op reis moeten gaan. Laten we opnieuw beginnen, lieveling laten we samen ergens heengaan, naar Mexcio of „Ik wil helemaal niet naar Mexico". Hij trachtte zijn kalmte te bewaren. „Je schijnt het niet te begrijpen, Elissa. Ik houd van iemand anders en ik heb haar beloofd met haar te zullen trouwen. Ze betekent alles voor me. Zoveel zelfs dat ik niet zonder haar kan en wil leven", „Lieve hemel!" Elissa glimlachte nogmaals geamuseerd. „Was dat nu wel nodig, lieveling? Om haar te be loven met haar te trouwen voordat je vrij was om dat te doen?" „Dat was het inderdaad". Hij hoop te, dat zijn toon koel-overtuigend klonk. Hij wist dat het Elissa bekend was met wie hij wilde trouwen. Ze had iets gezegd van net bijtijds te zijn teruggekeerd. Zonder twijfel had ze iets gehoord Geruchten dwarrelden ais afgevallen bladeren in een storm wind in haar uitgaand kringetje. En sommigen waren zelfs de Atlantische Oceaan overgedwarreld. Hij wist ook, dat Elissa evenals de rest van haar kennismaking, zijn ge voelens voor Janice niet ernstig nam. Elissa vond het belachelijk om een meisje, dat bij hem in dienst was, de trouwbelofte te geven. Haar manier van doen bewees dat. Net als hun an dere vrienden beschouwde ze deze liefde voor „een ander" als iets dat mannen van een zekere leeftijd kan overkomen. Ze was verstandig genoeg om de schuld gedeeltelijk op zich te nemen, zoals ze had gezegd. Ze zou hem ook tegemoet komen, om hun verhouding weer goed te maken. (Wordt vervolgd.) In de ouderdom van 84 jaar is te Am sterdam overleden ds P. B. Westerdijk, em. pred. der Doopsgez. Broederschap, in wier midden hij in vroeger jaren een zeer vooraanstaande plaats heeft ingeno men. De overledene werd 19 Sept. 1869 te Assen geboren. Hij studeerde te Am sterdam om 27 November 1892 te Dan- tumawoude het predikambt te aanvaar den. In 1899 vertrok hij naar Enschede om 12 November 1911 te Amsterdam in trede te doen, met Joh. 21 15-17. Ds Westerdijk heeft de algemene Doopsgez, Sociëteit gediend als voorzitter en als se cretaris en was ook curator van het Doopsgez. Seminarie. Hij was lid van de commissie voor behartiging van de be langen van de Doopsgezinden in de ver strooiing, voorzitter van het weduwen- en wezenfonds, redacteur van het orgaan „De Zondagsschool" en lid van het mo- aeramen van de vergadering van moder ne theologen. In de reeks geschriften die de Ned. Prot. Bond het licht heeft doen zien publiceerde hijDe theosophie be schouwd van vrijzinnig-godsdienstig standpunt en: Ons godsdienstig-zedeiyk leven. Ook schreef hijWaarom wij in een persoonlijke onsterfelijkheid geloven. Ds L. W. KORVINUS UITGEZONDEN Zaterdagmorgen is ds L. W. Korvinus, mias.-predikant van de Geref, Kerken met de Oranje weer naar Indonesië ver trokken met bestemming Medan. Ds Kor vinus is uitgezonden door de zendende kerk van Heeg in dienst van de zending te Keboemen. HET ONTWAKEN VAN DE LENTE IN ISRAEL, een klank beeld van Milo Anstadt ter gele genheid van Tobischwat, het Nieuwjaar der Bomen. Uitzendin gen als deze zijn uitermate ge schikt, om nader te komen tot het Joodse leven. Ze zijn van uitste kende kwaliteit. (Woensdag 18.35 over Hilversum 1, 402 m.) DE POP EN DE VLINDER, een hoorspel van Lo van Hensbergen, geregisseerd door S. de Vries Jr. (Woensdag 20.50 over Hilversum I, 402 m.) PAGLIACCI (paljas) een opera van R. Leoncavallo. Het tekstboek berust op een zeer dramatisch liefdesverhaal, dat tenslotte met de dood van beide betrokkenen eindigt. Het stamt uit een tijd, dat men de heftigste effecten in de opera zocht. De muziek is even bekend als fraai. Meestal wordt het gebracht tezamen met de Cavalleria Rusticana van Mascag- ni, hoewel er geen enkel verband tussen beiden bestaat. Ditmaal kan men het alleen horen (Woens dag 13.50 over Hilversum II, 2.98 m.) WOENSDAG 20 JANUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7-13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de huis vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.30 Waterstand). 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12 00 Orgelspel. 12.30 Land en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Amu- sements-muziek. 13.45 „De weg omhoog", causerie. 14.00 Cell: en piano. 14.15 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconcert. 17.15 Dansorkest en sol. 17.50 Regeringsuitzending: J. A. Bren gers: „Rijksdelen Overzee: Hefschroef- vliegtuigen boven Nieuw-Guinea". 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actuali teiten. 18.35 Joods programma. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 „Het web", klankbeeld. 19-30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Gevar. mu ziek. 20.50 „De pop en de vlinder", hoor spel. 22.10 Lichte muziek. 22.35 „Wat is melk?", causerie. 22.50 Luitspel. 23.00 Nieuws HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 715 Gym. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 „Mozart", hoorspel. 12.00 Alt en piano. 12.30 Land- en Tuinbouwmedede lingen. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuis front. 13-20 Salonorkest. 13.50 „Pagliac- ci", opera. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgelconcert. 18.00 Militaire cause rie 18.30 Spectrum v. h. Chr. Organisa tie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weerbericht, 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gram. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gram. 2000 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch Orkest en soliste. (Pl.m. 20.40 „Een oud land In een nieuw gewaad", causerie.) 21.40 Meisjeskoor 22.00 Gram. 22.15 Gamba en claveeimbel. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuw»

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 2