Enige nieuwe hoogtepunten van Alkmaars stadsfeest einda Havingha bevocht sterke oppositie Stad en omgeving Samenstelling bestuur van de beroepsclub Alkmaar bekend Gevangenisstraffen vanwege verzet tegen de politie Franse dichters behandeld door hun eigen uitgever Havingha-herdenking, Corso, Lucht- vaartshow en Jeugdspuitwedstrijd Verpachting van het fantasiestadje is een succes Twee gewonden bij verkeersongeval GROTE KLAVERJASDRIVE VOOR BLINDENHOND Propagandaa vond voor Stadsfeest CINEMA AMERICAIN DONDERDAG a s. 8 UUR HOFFMANN'S VERTELLINGEN A. H. vd. Hoef secr.-penningrneester De staf Is terug Glazen wassen duurder Over oud-ijzer en drank Een koffiehuis voor buspassagiers IJsclub Omval verstevigde het contact met de leden IS °/0 verhoogd zijn Monsieur P. Seghers voor „Nederland-Frankrijk BURGERLIJKE STAND Aangrijpende opvoering van „Muizen en mensen" Botsing tussen wielrijder en motorrijder dinsdag 19 januari 1954 i \\ET HOOFDCOMITÉ en de verschillende sub-commissies van de Stichting ,^ühmaar *00 jaar stad' vorderen gestaag met de voorbe reiding van het stadsfeestdat Alkmaar van 21 Juli tot 16 Augustus zal vieren. Na hetgeen wij reeds over de organisatie hebben gepubliceerd, hebben thans plannen voor nieuwe hoogtepunten van het feest vastere vormen aangenomen. Wij noemen in dit verband de herdenking van de componist Gerhardus Havingha, een Nationale Luchtvaartshow, een Bloemencorso, de uitvoering van de Negende Symphonie van Beet hoven en een grote spuitwedstrijd voor de hoogste klassen van de Alk- maar se lagere scholen. QP een nader te bepalen dag tijdens de feestweken zal in de Grote Kerk een Havingha-herdenking plaats vin den. Gerhardus Havingha werd in 1722 tot organist en klokkenist van de Gro te Kerk benoemd. Behalve organist was Havingha ook componist. Nog onlangs zijn van hem in Wenen enige composities van bijzondere kwaliteit gevonden. De organist Piet Kee, die enige maanden geleden in de St. Bavo te Haarlem een select auditorium met de uitvoering van werken van Havin gha in verrukking bracht, zal op het grote orgel composities van Havingha vertolken. Tevens ligt het in het voor nemen boven de grafzerk van de com ponist in de kerk, bij de opgang naar het kleine orgel, een gedenksteen te onthullen. De NCRV zal het concert van Piet Kee uitzenden, terwijl Brus- sel-NIR de uitzending in het kader van de Holland-week in België zal relayeren. Een andere culturele manifestatie is de uitvoering, van de Negende Sym phonie van Beethoven met slotkoor door de Nederlands Hervormde Orato riumvereniging en het Noordhollands Philharmonisch Orkest met medewer king van verschillende vooraanstaande solisten. Voorts zal Staf Neef, beiaar dier te Mechelen, worden uitgenodigd een carrillon-concert in Alkmaar te verzorgen en worden een nationaal drumbandconcours en een drumband concours voor niet-padvinders voorbe reid. Aan de zgn. Kaas-concerten in de Grote Kerk zal gedurende de feest weken uitbreiding worden gegeven. Reeds eerder meldden wij, dat het hoofdcomité van plan was iedere dag een ander muziekcorps in de stad te brengen. Reeds staat de komst van het jeugdfanfarecorps „De Kleine Schotten" uit Tilburg, gevormd door jongens tot 16 jaar in Schotse kleder dracht, vast. Contact wordt opgeno men met de bekende Heerlense Show Politiemuziekkapel, welke vooral ver maardheid geniet door het bezit van doedelzakken. Besprekingen worden gevoerd met grote groepen volksdan sers die op de muziek van het Waag- toren-carillon dansen zullen uitvoeren. yOOR de orgaiiisatie van een Natio nale Luchtvaartshow in Alkmaar heeft de commissie-Aviatiek zich o.a. gewend tot de voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, die zich mede in verband met het feit, dat er dit jaar geen luchtvaartshow op Ypenburg zal wor den gehouden, enthousiast toonde over het Alkmaarse initiatief. Indien de Toen Maandagmorgen de 32-jarige S. uil Egmond aan Zee per motorrijwiel de brug aan de Omval overreed, slipte de motor waardoor een personenauo, bestuurd door de heer De Geus uit Zuid- en Noordschermer, die vlak achter hem reed plotseling moest stop pen. Hij slaagde er in de auto nog net op tijd tot stilstand te brengen, wat de achter hem rijdende auto, bestuurd door de heer Ory te Alkmaar, niet vol ledig gelukte. De auto botste tegen de achterkant van de wagen van de heer De G. Beide auto's werden belangrijk beschadigd. De motorrijder, die ver moedelijk een zware hersenschudding had bekomen, is naar het Centraal ziekenhuis vervoerd. De bestuurders van de beide auto's hadden geen letsel opgelopen. Een achtjarig zoontje van de heer O., die door de schok tegen het dashbord was gesmakt, kon na onder zoek in het ziekenhuis naar huis wor den gebracht. In hotel Het Centrum is gisteravond een begin gemaakt met een grotei kla- verjasdrive ten bate van het Blindenge- leiclehondenfonris te Amsterdam. Het is de bedoeling, uat uit de opbrengst een hond wordt aangeschaft ten behoe ve van een Alkmaarse blinde. De belangstelling voor deze drive is zeer groot. Gi^eravond en heden avond weer komen de afvaardigin gen van in totaal zeventien verenigin gen tegen elkaar in het krijt. De vol gende week Maandag en Dinsdag zal er worden gestreden om persoonlijke prijzen. De wisselprijs is een zuil, voorzien van een hond. Alle andere prijzen, te- #aocAn e.9n waarde hebbend van f 250.-—, zijn eveneens met een hond je uitgemonsterd, teneinde het doel aan te geven waarvoor deze drive wordt gehouden. Zij zijn beschikbaar gesteld door Het Centrum. VAKLERAAR HERENKAPPEN Voor het door de Vakraad voor het Kappersbedrijf afgenomen examen, slaagde onze stadgenoot, de heer J. Wessels, als vakleraar van het heren kappervak. plannen kunnen worden verwezen lijkt, zal de luchtvaartshow bestaan uit het opstijgen van een ballon van de Haagse Ballonvaartclub, het over vliegen van eskaders, demonstraties van de Nationale Luchtvaartschool en de Jeugdluchtvaartbrigade, het landen en stijgen van helicopters op het Gem. Sportpark en vermoedelijk een de monstratie parachutespringen. De luchtvaartshow zal zo mogelijk wor den opgeluisterd door het orkest van de Koninklijke Nederlandse Lucht macht. Ook de commissie-Sport bereidt plannen voor. Het programma ver meldt reeds een nationaal kegelcon cours, dat veertien dagen zal duren. Voor het Bloemencorso is bereids een datum vastgesteld. Op Vrijdag 30 Juli als tienduizenden de Kaasmarkt bezoeken en vele vacantiegangers in Alkmaar en omgeving logeren, zal het corso door de stad trekken. Een week nadat de uitnodigingen om aan het corso deel te nemen, werden verzon den, heeft men reeds 12 nummers voor het bloemencorso kunnen inschrijven. De Commissie-Optochten overweegt voorts de mogelijkheid van een gon delvaart door de Alkmaarse grachten, een défilé van Alkmaarse bedrijfs- sportverenigingen en heeft zich ge wend tot de Vereniging „De Boeren wagen" te Laren teneinde haar te in teresseren voor een défilé in Alkmaar. J eugd-spuit wedstrijd QOK de jeugd wordt niet vergeten. Op de avond voor de opening van de stadsfeesten zullen de leerlingen van de Alkmaarse scholen aan de rand van de stad grote vreugdevuren ont steken. Eén van de hoogtepunten voor de jeugd zal evenwel de spuitwed strijd worden. De Alkmaarse Vrijwil lige Brandweer, die dit jaar haar 75- jarig bestaan viert, zal de hoogste klassen van alle lagere scholen uit nodigen elkander te bekampen in een spuitwedstrijd, welke zal bestaan uit het uitrollen van een slang, het beves tigen van een spuitstuk, een spuitop- dracht en het opbergen van het mate riaal. De beste jeugd-spuiters zullen elkander in een finale ontmoeten waarvoor vier klasse-prijzen zullen worden beschikbaar gesteld. Voor de jeugd zijn tevens een mas sale zangdemonstratie, een jeugdsport- dag, een viswedstrijd in de Oude gracht en Wagenspelen geplanned. Te vens zal het programma op het feest terrein 's middags talrijke jeugdeve- nementen tellen. DE VERPACHTING VOOR de verpachting van de établis sementen op het feestterrein be staat een verheugende belangstelling. Van de 43 beschikbare percelen zijn reeds thans zeven maanden voor de aanvang van het feest 27 defi nitief verpacht. Van het restant moet een post worden gereserveerd voor de Rode Kruistransportcolonne, één voor de politie en één voor de geluids installatie. Op dit moment moeten dus nog slechts 13 établissementen worden verpacht over verschillende percelen worden onderhandelingen gevoerd. In de verpachte établissementen zullen o.a. worden gevestigd een exclusief wijnhuisje, twee kaaswinkeltjes, twee zaken met souvenirs, een bumpertent, een winkeltje met damesstoffen, een parfumeriezaak, een sigarentent, een cafetaria, cafébedrijven e.d. Ook het grote ontvangstcentrum van 500 m2 is verpacht. In een van de percelen van het Fantasiestadje zal een bios coop worden gevestigd. Dagelijks zal een film van de festiviteiten in de stad worden opgenomen, welke de vol gende dag in deze bioscoop zal wor den vertoond. Wat het affiche voor de Stadsfees ten betreft, heeft het comité de keuze laten vallen op een ontwerp van A. de Jong uit IJmuiden; een in geel en blauw uitgevoerd reclamebiljet voor stellende een hellebaard met op het blad twee kaasdragers. De prijsvraag welke voor het ontwerpen van het affiche was uitgeschreven, had het volgende resultaat: 1 A. de Jong, IJ muiden f 75.2 Ph. v. Dalen, Haar lem f 50.— 3 Ph. v. Dalen, Haarlem f 25.4 P. J. Postma, Alkmaar f 10.—5 F. Deckwitz, Amsterdam f 10.6 J. v. Leeuwen, Alkmaar f 10.Voor het ontwerp van een autowimpel werd geen prijs toege kend. Het fiets- en autovlaggetje zal thans worden vervaardigd door de Vlaggenindustrie „De Phoenix" te Amsterdam en zal binnenkort ver krijgbaar zijn. Op, Maandag 25 Januari zal het hoofdcomité van de stichting „Alkmaar 700 jaar stad" in het „Wapen van Heemskerk" een grote propaganda-avond voor de stads feesten beleggen. Hiervoor worden uitgenodigd de verschillende com missies, de winkelstand en voorts allen die belang stellen in het feest, dat van 21 Juli tot 16 Augustus zal worden gevierd. De technisch advi seur van de stichting, de heer G. Sliepen zal op deze avond een over zicht geven van de feestplannen. Verder zal een film gedeeltelijk in kleuren - van de feesten Breda Oranjestad" worden vertoond. De heer Sliepen zal deze rolprent van een toelichting voorzien. 1 Daar verwacht mag worden, dat voor deze propaganda-avond een grote belangstelling bestaat, zullen belangstellenden op een nader te bepalen tijdstip aan het secreta riaat Langestraat 95 toegangskaar ten kunnen afhalen. Daar het „Wa pen van Heemskerk" 500 plaatsen biedt, zal de regel „wie het eerst komt, het eerst maalt" worden toe gepast. DINSDAG REX THEATER, 2.30 en 8 uur; De man die zij begeerden (18 jaar). VICTORIA THEATER, 8 u.: Susan- ne (18 jaar). CINEMA AMERICAIN, 8 u.: Schat tige vrouwtjes (18 jaar). HARMONIE THEATER, 8 u.: Vrou wen die het teken dragen (18 jr.) GULDEN VLIES, 8 u.: Cabaretavond fa. Schipper. WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 u.: Besloten voorstelling voor Genootschap tot Reclassering; 8 u.: Feestavond per soneelsvereniging Het Hooge Huys. HOTEL VICTORY, 8 u.: Lezing Oud- Alkmaar. Geto. Vrijz. Herv. 8 uur: ds Slond. BERGEN, Rustende Jager, 2.30 en 3 u.: Feest ouden van dagen. WARMENHUIZEN, café Slikker, 8 u.: ANWB-avond. WOENSDAG De REX THEATER, 2.30 en 8 uur man die zij begeerden (18 jaar). VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 u.: Susanne (18 jr.) HARMONIE THEATER, 2.30 en 8u.: Vrouwen die het teken dragen (18 jr.) CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8 u.: Schattige vrouwtjes (18 jr.) GULDEN VLIES, 8 uur: Concert Kamermuziekver. WAPEN v. HEEMSKERK, 8 uur: Donateursconcert St. Caecilia; 8 uur: Bijeenkomst AR Kiesvereniging. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Fed. van zangkoren. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Ritsevoort 5. Hoog water te Bergen aan Zee. Dinsdag 18.05 4.17 Woensdag 16.47 4.43 Te Camperduin, hoog laag Dinsdag 16.16 4.23 10.10 20.23 Woensdag 16.52 5.03 10.52 23.03 Telefoon 2609 op veler verzoek de fantastische opera van JACQUES OFFENBACH IN TECHNICOLOR. Plaatsbeispreking dringend aan bevolen. 14 jaar. (Advertentie, lng. Med.) (Van onze sportredacteur Hedenmorgen werd ons van de zijde van de beroepsvoetbalvereni ging „Alkmaar" meegedeeld, dat ook de heer A. H. van der Hoef tot liet bestuur is toegetreden. De heer Van der Hoef zal de functie van secretaris-penningmeester waarnemen. Wij vernamen dat deze function- naris heeft bedankt als lid van de vereniging Alcmaria Victrix om te voorkomen dat hij zou worden geschorst. De bestuursfuncties van de beroeps club Alkmaar zijn thans als volgt ver deeld: A. Hoogvorst, voorzitter, A. H. van der Hoef secretaris-penningmees ter, J. Dinkelberg en G. Afink, leden. De afdeling pers en propaganda wordt door de heren Dinkelberg en Hoog vorst verzorgd. Onderhandelingen zijn thans nog gaande met een vijfde be stuurslid, met de bedoeling de heer Van der Hoef van zijn dubbele functie te ontlasten. Het is ons bekend dat de samenstelling van dit bestuur slechts een voorlopig karakter draagt. Men deelde ons mede dat enkele gro tere figuren nog niet in het licht van de openbaarheid wensen te treden daar zij van mening zijn nuttiger werk voor de beroepsclub te kunnen verrichten als hun namen thans nog niet alge meen bekend zijn. 't Is dan ook zeer wel mogelijk dat in de toekomst be langrijke wijzigingen in dit bestuur zijn te verwachten. De heer A. Hoog vorst, die zich met de aanwerving van nieuwe leden blijft belasten, verzeker de ons dat de belangstelling van voet ballers uit de gehele provincie groot is. Met de regelmaat van een klok blijven de aanmeldingen binnen ko men. Zoals bekend heeft het hoofd bestuur reeds enkele weken geleden meegedeeld dat men niet van plan is meer dan twintig leden per vereniging toe te laten. Gisteren heeft het volledige brand weercorps uit Krommenie de Oterleker brandweerstaf, die tegen de regelen in was meegenomen, in Alkmaar teiug- gebracht. Na de vaststelling van het nieuwe reglement zal de jacht eerst officieel worden geopend. In verband met de algemene loons verhoging en de afkondiging van de C.A.O. voor glazenwassers, hebben de Alkmaarse glazenwassers-patroons be sloten de prijzen met 15 procent te ver hogen. Gerhardus Havingha uit Appingedam. die in 1722 als organist en klokkenist in Alkmaar werd benoemd, heeft het in den beginne niet bepaald gemakkelijk gehad. Immers zijn voorgangers hielden behalve van de muziek ook van de jenever en bij organist Kempher was de liefde voor de sterke drank zelfs zó groot, dat hij in 1701 op het kleine orgel in de Grote Kerk tengevolge van overmatig drankmisbruik over leed. Egbert Enno Veldkamp, die hem opvolgde, had de bijnaam van dronken Ebbe, hetgeen al genoeg zegt. Hij overleed op 23 April 1722 en enige maanden later kwam Gerhardus Havingha, die hier een vrij sterke oppositie ontmoette. Niet omdat hij het voetspoor van zijn twee voorgangers betrad, maar omdat deze jonge organist ernstig klaagde over de verouderde inrichting en de defecte constructie van het gro te orgel en dan ook spoedig na zijn indiensttreding met het voorstel kwam Frans Casper Schnitger uit Hamburg het instrument te laten restaureren. En daarover ontstonden de moeilijkheden. Frans Schnitger was de exponent van de Duitse, moderne richting die de bouw van kerkorgels naar de nieuwste inzichten in dispositie en stemming uitvoerde, hetgeen allerminst naar da zin was van de conservatieve Noord hollanders. „Havingha vernielt het grote orgel, Alkmaars trots en Alkmaars roem", riepen zij tot ieder, die het maar wilde horen en het regende klachten bij de vroedschap over de wijze, waarop de nieuwe organist het orgel bespeelde. Van een slechte organist werd hij al gauw een orderverstoorder cn een op roermaker en het tumult, dat voorna melijk werd veroorzaakt door de win keliersstand en de doopsgezinen, nam nog grotere vormen aan toen Schnit ger inderdaad kwam en met de restau ratie van het grote orgel begon. Dat was op 7 Mei 1723. Het contract luid de, dat de herbouw van het orgel voor f 7400 zou geschieden. Intussen ging de strijd tussen IJa- vingha en de oppositie, waarin vooral de plaatselijke musicus Jacob Wognum een vooraanstaande plaats innam, in onverminderde hevigheid verder en zij noopte de organist zelfs tot het pu bliceren van een boekwerkje, dat in 1727 verscheen en tot titel kreeg „Oor- spronk en voortgang der orgelen". Het Het was een geschrift, dat speciaal be doeld was als verdediging van de bij de restauratie van het orgel in Alk maar gevolgde methode. Jacob Wog num greep echter ook naar de pen en vertelde in zijn brochure, die conser vatief Alkmaar natuurlijk gretig las, welke valse beschuldigingen Gerhar dus Havingha hem in de schoenen had geschoven. Tussen de bedrijven door had Schnitger het orgel herbouwd. Het werd Op 9 Augustus 1725 gekeurd, maar eerst veel later bleek welk een verbeteringen de Duitse orgelbouwer hier tot stand had gebracht. Eerst in 1738 werd Havingha in het openbaar in het gelijk gesteld en veranderde de critiek in bewondering voor het mees terwerk dat hier was gewrocht. In 1728 nog solliciteerde Gerhardus Havingha, na het overlijden van zijn vader, als organist van de Martini in Groningen. De strijd in Alkmaar zal hieraan wel niet vreemd zijn geweest. Hij werd echter niet benoemd en bleef in Alkmaar, waar hij zich volkomen kon uitleven op het hernieuwde instru ment, dat Schnitger hem had geschon ken. Behalve een bekwaam organist was Havingha ook componist. Hij schreef een boek vol sonaten voor drie violen, ,bas en basso continuo en solo's voor fluit en viool. Bij Le Cène te Amsterdam gaf hij een muziekwerk uit, dat 8 suites voor clavecymbel be vatte. Dit werk droeg hij op aan de burgemeester van Alkmaar. Veel van de composities van Havingha is in de loop der jaren verloren gegaan. En ook de plaats waar hij in de Grote Kerk ligt begraven is niet met zeker heid bekend. Het graf ligt, zo heeft men nog kun nen nagaan, vlak bij de opgang naar het kleine orgel, op de plaats, die hij in zijn leven zo vaak voorbijging. Ge durende de stadsfeesten zal deze grote figuur uit Alkmaars geschiedenis her leven in de speciale Havingha-herden king die le zijner ere wordt gehouden.: het VERZET tegen de politiële macht wordt in ons land ernstig opgenomen, zelfs wanneer het personen betreft die onder de invloed van een teveel aan sterke drank zich weerbarstig gedragen. Gistermiddag waren het de Egmond- aan-Zeeërs A. V. en N. B. die zich deswege voor de Alkmaarse politierechter moesten verantwoorden. Alleen de eerste verdachte was verschenen. Hij trasht- te aanvankelijk te ontkennen en gaf voor, dat: hij op het moment van zijn „ar restatie" niet had kunnen tegenspartelen omdat hij een gebroken arm had. Eén van de wachtmeesters die dit zaakje op te knappen had, verklaarde echter dat de indertijd gebroken arm van de jonge man op het ogenblik van de worsteling- al hersteld was, een opmerking die het verweer van verdachte alle kracht ontnam. Hij werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van 1 maand. De officier, mr J. C. V. Meischke, had 6 weken gevor derd. De kameraad van V. was op de zitting niet verschenen, hetgeen zeker niet in zijn voordeel was. Hij werd in de desbetreffende affaire de aanstich ter genoemd en had zijn dronken vriendje uit handen van de wet trach ten te bevrijden door aan de kleren van de wachtmeesters te trekken en naar hen te schoppen. Hij had daarbij echter een paar fikse vuistslagen opge lopen en was na een paar tikken van de gummistok in vliegende ren gere tireerd. Conform de eis van de officier ver oordeelde de rechter de wegloper tot een gevangenisstraf van 6 weken. VERKEERDE KANT Jj^fstappen meneer!" Da hoor, da hoor!" „Het stuur van mijn fiets wil altijd naar links. Ik rijd altijd in de rondte. Of ik een borreltje cp heb? Nou ja, één maar. O nee niet soms? Tweeook goed. Pak weg, drie dan. Ik gun u alles meneer, maar de rechtbank is bang voor mij. Ik woon in Bergen, maar mijn fiets wil steeds maar de verkeerde kant op Hij was in de buurt van het Land- bouwhuis in „kennelijke staat" op zijn fiets aangetroffen en was er dus éér, uit velen. Hij was niet op de zitting verschenen, deze W. C. H. uit Bergen, het proces-verbaal was als een (gramo- foonlplaatje en in zijn exacte nuch terheid een reportage die de moeite waard was. De hele publieke tribune zat tenminste te schudden van het lachen. De straf was, conform de eis, f 100. boete of 40 dagen hechtenis. KWAAD IJZER PEN paar ijzeren staven, behorend tot een poldergemaal, waren op zekere dag in het bezit geraakt van de Alk maarder M. D. en dat niet op een ma nier die het burgerlijk fatsoen respect kon afdwingen. Hij had ze gestolen. En daarom kreeg hij in figuurlijke zin een pak voor z'n broek door een boete van f 25 of 10 dagen. Mijnheer Johannes A. K. uit Purmer- end, woonwagenbewoner, had een dame lelijk bij de neus genomen door haar listig te bewegen tot verkoop van een partijtje oud-ijzer, een handelsproduct dat al heel wat op zijn geweten heeft, Gelukkig werd het geweten van Johan nes een beetje ontlast: hij zal een boe te van f 20 mogen betalen of. naar ver kiezing, 10 dagen kunnen brommen. VERDUISTERING [-JET geval van de Alkmaarder Jan P. was minder fraai en. hij mocht van geluk spreken dat hij alleen maar we gens verduistering tot de orde werd ge roepen. Enige tijd geleden was hij een winkel aan de Laat binnengedrongen onder voorwendsel dat hij een briefje van vijf en twintig gulden wilde wis selen. Hij had de winkelierster na ont vangst van het wisselgeld echter een lapje van een gulden in haar hand ge stopt en was er toen als een haas van door gegaan. Het vermoeden was toen tegen hem gerezen dat hij een roof overval had willen plegen, maar door de aanwezigheid van een bezoeker in het perceel hiervan afgebracht was. „Zes weken", eiste de officier, ,,'t Spijt me verschrikkelijk" was het antwoord. „Typisch dat u het dan toch hebt ge daan", merkte de rechter op, „ik zal u veroordelen tot twee weken." De laatste zaak was die tegen H. de B. uit Beemster, die een lichtmast te pletter had gereden en er in dezelfde vaart vandoor was gegaan. Hij werd veroordeeld tot f 100 boete of 30 dagen. Nog deze maand en waarschijnlijk zelfs binnen tien dagen zal de heer Leeuwenkamp in zijn woonhuis op de hoek van de Kanaalkade en de Korte Nieuwe Sloot een koffieruimte ope nen om daarmee de buspasagiers die tot nu toe op de tochtige hoek moes ten wachten van dienst te zijn. Het idee om deze exploitatie te beginnen spruit voort uit het feit dat de fami lie Leeuwenkamp practisch iedere dag voor de ramen van haar woonkamer de wachtenden gadesloeg. Op een ver jaardagsvisite werd toen voor het eerst een concreet voorstel gedaan om van de kamer waar men zat maar een koffiehuisje te maken. .Thans is men druk bezig de ruimte op moderne wijze in te richten. De vergunning heeft de heer Leeu wenkamp reeds in zijn bezit. Dezer dagen hield de ijsclub „Om val" haar jaarlijkse feestavond in het clublokaal. De zaal was geheel bezet toen penningmeester Kluft de avond opende. Met een toepasselijk woord leidde spreker het programma in, dat ditmaal geheel door eigen leden werd verzorgd. Zij voerden, geregisseerd door de heer Kiewiet, het blijspel „De nieuwe veearts" op. En met succes. Het was een prettig gevoel naar deze (zuivere) amateurs te kijken. In aan merking genomen dat diverse mensen voor het eerst op de planken stonden, was het peil van deze uitvoering niet slecht te noemen. Zonder de anderen op de achtergrond te plaatsen hadden we bijzondere aandacht voor de heer Koster als oude meester. Met een ver loting en een gezellig bal werd deze avond die het contact tussen de leden beoogde, besloten. De gezamenlijke Alkmaarse Glazenwassers en Schoonmaak bedrijven maken bekend dat de geldende prijzen met (Advertentie, lng. Med.) Op zeer aangename wijze heeft de Franse uitgever en dichter, monsieur Pierre Seghers voor het genootschap Nederland—Frankrijk gisteren een avond ver zorgd waarop hij zijn gehoor een schetsmatige indruk heeft gegeven van de stand van zaken in de Franse dichtkunst tijdens en na de oorlog. Daar hij als uitgever van hun gedichten met vele Franse dichters in nauw contact staat of heeft gestaan kon hij op tekenende wijze ook een persoonlijke indruk van deze figuren geven, van hun wijze van leven, hun karakters en van hun opvattingen. De heer Seghers kwam tijdens zijn causerie tot de voor Nederlanders be langrijke conclusie dat de Franse dich ters en het Franse volk tijdens de ja ren van de Duitse bezetting dichter tot elkaar waren gekomen, omdat zij tegen over „le Boche" dezelfde heftige ge voelens koesterden en de dichters zich begaven in een sfeer waarin ook het volk leefde. Dat wil niet zeggen dat deze verzets poëzie éénzijdig gekleurd was. Integen deel zelfs. Maar doordat eenzelfde geest de verschillende talentvolle dichters bezielde, ontstond tussen hen het gevoel als van eenzelfde familie te zijn. Buiten deze groep onderscheidde de heer Seghers die der individualisten van wie enkelen, naar zijn overtuiging, tot de grootste Franse poëten behoren. Lang stond de heer Seghers stil bij de figuur van Paul Eluard die hij per soonlijk had leren kennen als een bui tengewoon beminnelijk en nobel mens en die hij met een uitgesproken Franse gevoeligheid nog nader karakteriseerde. Hij rekende hem zeker tot één der grootsten. Geheel anders stond de heer Seghers tegenover Jean Cocteau, een man die, ook in zijn gedichten, nimmer zichzelf wil zijn, steeds weer zoekt naar andere vormgevingen en zich, als het in zijn kraam te pas komt, bedient van een spectaculaire trucagetechniek. De heer Seghers vertelde verder hoe de grote Franse dichters er in het da gelijks leven voorstaan. Zij hebben vaak geen geld om een taxichauffeur te be talen. Hoewel hij in een vlot tempo een tiental vertegenwoordigers der Franse dichtkunst onder de loupe nam, maakte zijn betoog door de gevoelige voordracht een diepe indruk. Verrast was men toen men enkele door de heer Seghers uitgegeven gedich ten kon bewonderen. Niet alleen qua in houd, maar vooral wat betreft typo grafische en technische verzorging. Een vouwblad van geschept papier, met frisse fantasiekleuren en voorstellingen bedrukt, dat is de manier waarop men in Frankrijk een gedicht onder het volk brengt. Een voorbeeld, dat in Neder land zeker navolging verdient Geboren: Dirk G., z.v. M. van Loon en T. Wagenaar; Harmen, z.v. H. van Gooi en J. H. Nijdam; Paulus J. N.. z.v. J. N. Stoop en M. A. Bart. Gehuwd: Willem J. Sanders en Guur- tje E. Leguit. Overleden: Gerrit Stroomberg, 58 j., geh. m. C. van de Leemkule; Jacob Govers, 69 j.; Hendrica Smit, 90 j. wed. v. J. van den Aakster. Maria van den Berg, 59 j., geh. m. J. van Schooten. Het Rotterdams Toneel heeft gister avond voor een volle zaal in het Gul den Vlies een meesterlijke opvoering gegeven van Steinbeck's diep mense lijke „Muizen en mensen". Het was de tweede maal binnen korte tijd, dat het gezelschap Alkmaar met dit stuk be zocht. Vorige maal hebben wij er reeds een uitvoerige bespreking aan gewijd. Ook thans was het publiek diep onder de indruk van het aangrijpende spel van Ko van Dijk als de simpele reus Lennie en de weinig minder .boeiende creaties van zijn collega's, voorname lijk Max Croiset en Frits van Dijk. Maandagmiddag kwam de 68-jarige heer B., wonende in de Burgemeester Bosstraat, vanaf de Noorderkade per rijwiel van zijn werk. Toen hij de Frieseweg overstak, kwam hij in aan rijding met een motorrijwiel, bestuurd door de heer Q. uit Alkmaar. Beiden kwamen te vallen. De heer B. klaagde over pijn in de rug, terwijl de motor rijder een pijnlijke heup had opgelo pen. Van het rijwiel was het voorwiel geheel vernield. Ook het motorrijwiel had tamelijke schade gekregen.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5