In kort bestek DE WONDERE WAERELT Ook dat nog Nederlandse troepen krijgen vuurdoop in de Harskamp De kostprijs voor baconvarkens met f 0,04 verlaagd Uitgifte van 3,25% Nederlandse Staatslening Een verruimende tendens in Engelse maatregelen Onder het moordend vuur voorwaarts: Eerste 8000 liepen geen letsel op SLECHT „GENEES-VLEES" ZEGGEN SOMMIGE MENSEN... Met Rheumatische Pijnen moet U niet door blijven lopen. Haagse jongens vormden „roverclubje" Nieuw rapport van de L.E.I. wordt verwacht Uienmarkt door weer beïnvloed Onbevredigend seizoen voor de telers het weer is steeds een niet te ver waarlozen factor op de uienmarkt in Bruinisse. Temidden van een peri ode, die eigenlijk meer aan het voorjaar dan aan de winter deed denken, kwam een korte vorstperiode en even snel als de vorst kwam ook de opleving van de markt, die de uienprjjs van 3 Cent tot 8 cent deed stijgen. Verlofregeling voor onderwijzers Dringend verzoek om vernieuwing DE Algemene Nederlandse Onderwij zers Federatie (A.N.O.F.), bestaande uit het Katholieke Onderwijzers Ver bond, de Nederlandse Onderwijzers vereniging en de Protestants Christe lijke Federale Raad, hebben een tele gram gezonden aan de min. van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen over de nieuwe verlofregeling voor het on derwijzend personeel bij het lager on derwijs. De A.N.O.F. herinnert er aan, dat op 9 Mei 1953 de wijziging van de L.O.-wet 1920 werd afgekondigd, die deze nieuwe verlofregeling met ingang van 1 Januari 1953 nodig maakte. Nu op 18 Januari 1954 is zelfs de alge mene maatregel van bestuur, die deze verlofregeling moet bevatten, nog niet verschenen en de voorbereiding voor het verschijnen hiervan is zelfs nog niet beëindigd. De A.N.O.F. dringt ei- bij de minister met grotte klem op aan de spoedige totstandkoming van dit be sluit te bevorderen. [)IE MUIZENETER in Groot f300 mill, tegen 99 procent Mr N. J. G. Sikkel overleden Onze uitvoer naar Engeland in 1953 DE Nederlandse uitvoer naar Engeland kan over 1953 op 900 millioen gulden worden geschat. Daarvan vielen 140 millioen gulden onder de staatshandelsscotor, In de door de Engelse geliberaliseerde sector van 50 tot 55 procent 400 millioen gulden. Van de overblijvende 360 millioen gulden vallen 100 millioen gulden ender de bilaterale contingenten, 140 millioen onder de globale contingenten De rest heeft betrekking op de olieproducten. In de staatshandelsscotor war Nederland vooral geïnteresseerd in eieren, „processed milk", bacon. Deze laatste viel buiten het kader der plaats gevon den handelsbesprekingen tussen Nederlandse en Engelse delegaties. Voor amenfpn en fruit dat Per half iaar °p 1'2 miiiioen pond hogere invoerrechten mogelijk Carnaval nadert! Negen procent dividend bij Robaver DINSDAG 19 JANUARI 1954 JyJIET MINDER dan 8.000 Nederlandse militairen hebben sinds Octo ber de keiharde sfeer van een werkelijke oorlog ervaren. Zij heb ben bloot gestaan aan het moordend vuur van een aantak mitrailleurs, de grond onder zich voelen trillen bij de ontploffing van verraderlijke springladingen en in angstige spanning geluisterd naar het sinister ge huil van duikende gevechtsvliegtuigen. Onder hun gecamoufleerde helmen is menig zweetdruppeltje verschenen, met hun ogen hebben zij getuurd naar de horizon, waar de dood en verderf zaaiende mons ters door een eenvoudige druk op de knop hun vernielend werk be gonnen. Wanneer u dit leest, zal u wellicht de schrik om het hart slaan en onwillekeurig de vraag stellen, welke oorlog in ons land wordt uitgevochten. Stelt u zich gerust, van enige agressie van buiten af is geen sprake. Het betreft hier een nieuw aspect, dat aan de oplei ding van onze soldaten is toegevoegd, nl. de vuurdoop. Reeds voor de oorlog deed men in de Harskamp een schuchtere poging om de mili tairen aan vijandelijk vuur te wennen door, terwijl ze goed beschermd lagen, enige mitrailleurstoten over hen heen te vuren. Thans gebeurt dat op drastischer wijze door de militairen op de z.g. geveclitsbaan te laten voorwaarts gaan onder het vuur door, dat door drie mitrailleurs wordt afgegeven. Zoals gezegd zijn inmiddels 8000 man op deze wijze geoefend, zonder dat iemand een schram heeft opgelopen, behalve misschien dan door de ruwheid van hel terrein. r\E, baan is een rechthoek, waarin de oefenende groep voorwaarts gaat van de uitgangsstelling aan de ene smalle zijde, naar het deel aan de over kant. In het open voorterrein dat 85 me ter diep is, zijn over de gehele breedte drie opeenvolgende hindernissen even- wydig aangebracht: een boomstammen- rij als kleine verhoging en twee maal een prikkeldraadversperring. Verspreid over het terrein is een twintigtal kui len, waarin springladingen zijn gelegd, gegraven. In het doel staat een rij van 36 pop pen, alle voorzien van een genummerde helm (nummers 1 tot en met 36) te gen een achtergrond van struiken waar in de wrakstukken staan van een bun ker, een vliegtuig en een tank. F)E oefenende groep is een gesloten rij van 36 man, die zich opstelt in de uitgangsstelling. Elke man is uitgerust met zijn persoonlijk wapen en een ge nummerde helm (1 tot en met 36), Op het bevel „voorwaarts" geven de drie mitrailleurs vuur af op een hoog te van 1.10 boven het hoogste grond- peil en dit vuur wordt aangehouden tot de groep het doel heeft bereikt. De troep gaat in sluipgang voor waarts, eerst over de verhoging, dan ruggelings onder de draadversperrin gen (die niet mogen aangeraakt) dooi en glijdt tenslotte in de eerste van de dubbele loopgraaf voor het doel. els wonden niet gemakkelijk dichtgaan. (En de kans op infectie is dan natuurlijk veel en veel groter). Maar als U Akker's Klooster- balsem gebruikt bestaat er geen langzame en moeilijke genezing meer. Een wondbalsem 'die snel geneest, wonden zuivert en nieuwe ihuidvorming bevordert, dat is Akker's Kloosterbalsem al 3 geslachten lang. Niet 'zonder reden zegt men dan ook algemeen: ;„Akker'sKloosterbalsem-geen goud zo goed" (Advertentie, Ing. Med.) De Haagse politie heeft vier scholie ren aangehouden, die twee pakken en drie rollen springstof bij zich hadden. Ze hadden het spul op het strand in een kist gevonden. Drie jonge Britse matrozen zijn veroordeeld wegens sa botage aan boord van een oorlogsschip. Bij Nizza di Sicilia is een motortrein op een goederentrein gelopen. Twintig passagiers werden gewond, een kwam om. Te Dordrecht is een hijskraan afgebroken, toen men bezig was kolen voor de gasfabriek uit een schip te los sen. Een arbeider werd verpletterd. De Oostduitse politie heeft langs de grenzen met Nedersaksen over een af stand van 155 km een versperring van prikkeldraad aangebracht. Er zijn zes tig wachttorens van tien tot twintig m. hoog en honderd vier en veertig andere controleposten. Keizer Haile Selassie heeft onlangs in Addis Abeba het In stituut Pasteur voor Ethiopië geopend. Kijkers in Straatsburg kunnen voor taan de uitzendingen uit Parijs volgen. Er is een speciale verbinding tussen beide steden tot stand gebracht. Arn hem krijgt er een nieuw beeld bij. Het wordt een afgietsel in brons van het beroemde hert van Francois Pompon. Een zeventienjarige schippersknecht uit Harderwijk is in de haven van Rot terdam over boord geslagen en verdron ken. Het kleimodel van het stand beeld van Marie de Queillerie, de vrouw van Jan van Riebeeck, is thans vrijwel gereed. De beeldhouwer Dirk Wolvers zal zijn werk binnenkort in brons gaan afgieten. Het beeld is een geschenk van Nederland aan Zuid-Afri- ka. Het carnaval in hotel Hamdorff te Laren zal dit jaar. aldus een besluit van de Raad van Elf, staan in het te ken van het oerwóud. Gooise kunste naars zullen daartoe in de zalen een oerwoudsfeer scheppen. Het motto van het feest zal zijn „Rimboe"Na sinds de zomer van het vorig jaar op een rots in de Rijn bij Vallendar te hebben vastgezeten, is gisteren het Ne derlandse passagiersschip „Expres" van de rederij Zwaag in Amsterdam, vlot- gesleept, Tot voorzitter van de Kath. Nederlandse Boeren- en Tuindersbond is benoemd de heer G. Mertens, lid van het dagelijks bestuur van de Stichting voor de Landbouw. In Maassluis is door de Staatssecretaris van Sociale Zaken een werkplaats voor minder va lide arbeidskrachten geopend. Op de rivier de Ganges bij Allahabad is Maan dag een schip met pelgrims omgeslagen, waardoor, naar men vreest, twintig mannen en vrouwen om het leven zijn gekomen, De bekende geleerde en wijsgeer Bertrand Russell, zal vandaag voor een operatie in een Londens zie kenhuis worden opgenomen. Hij is 81 jaar. Lord Russell zei, dat het niets ern stigs betreft. Tijdens de sluipgang worden de springladingen in de kuilen geleidelijk tot ontploffing gebracht en tevens ver spreidt een geluidsinstallatie het ge raas van vliegtuigen in duikaanval. Via dwarsgangen gaat de troep van de loopgraaf vlak voor het doel naar de vlak daarachter liggende. Hier stelt elke man zich op in het vak dat ge merkt is met zijn nummer en werpt op bevel een handgranaat in het doel. Op het volgende bevel gaat de troep in stormaanval het doel binnen en elke man attaqueert met de bajo net de pop die zijn nummer draagt. J-JET voorterrein ligt geheel in de hand van do leider: geen kogel ver laat een mitrailleur en geen lading ont springt in een kuil, voordat de leider in de controletoren de betrokken scha kelaar van de vol-electrische bedie ning raakt, en met één vingerbeweging stopt hij de oefening direct. Bij het opstellen van de mitrailleurs en het aanbrengen van de ladingen worden bijzondere maatregelen geno men, zoals het verankeren van de af fuiten waardoor mogelijke fouten worden voorkomen of opgeheven. Roei ze uit, met wortel en tak. Neem Kruschen. Jaar-in, jaar-uit en al tientallen jaren lang, vonden tienduizenden baat en verlichting bij Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet het. Juist omdat Kruschen regelmaxig gebruikt wordt, stimuleert het de bloedzuiverende organen en geeft ze de regelmaat van een klok. Kruschen is geen wondermiddel. De zes minerale zouten hebben ieder hun eigen functie en gezamenlijk brengen ze Uw lede maten die bevrijding van stramheid en pijn. (Advertentie, Ing. Med.) De politite te 's Gravenhage heeft zeven minderjarige jongens aangehou den in de leeftijd van 15 tot 20 jaar. Deze jongens, die een clubje vormden, gingen herhaaldelijk op roof uit. Bij een hunner werd de buit in een schuur tje in de tuin opgeslagen. Daar wer den ook de gestolen goederen ver deeld. Het veelbelovende zevental had op het Seinpostduin een petroleumka chel, een deken en een braadpan buit gemaakt. Elders namen zij een ver sterker en een luidspreker weg, maak ten zij zich meester van kratten coca cola en gedistilleerd en stalen zij een partij koffie en thee. Ook rijwieldyna mo's vielen in de smaak van de „he ren", evenals flesjes melk, yoghurt, pap, kaas, worst en sigaretten uit ge parkeerde auto's. Een van de „club lieden" nam bovendien bij de werkne mer van zijn kameraad ƒ600,weg. Aan de Gevers Deynootweg voorzagen zij zich twee nachten achtereen van levensmiddelen. De jongens, onder wie zich scholie ren, een visbewerker, een loopjongen en een leerling-meubelmaker bevon den, hadden het bovengenoemde schuurtje, dat hun „hoofdkwartier" vormde, gezellig ingericht. Er stond daar onder andere een gramophoon met platen. Sedert Maandagochtend vroeg is de scheepvaart op de Rijn weer ongehinderd mogelijk. Daarmede is definitief een ein de gekomen aan de ergste laagwater- periode sedert 1947. MET ingang van 10 Jauuar" 1954 heeft, zoals bekend is, de twee-maande lijkse herziening van de kostprijs voor baconvarkens door het L.E.I. haar beslag gekregen Volgens de berekening van het Landbouw-Economisch Instituut is de kostprijs mei f 0.0a verlaagd, te weten van f 1.89 tot f 1.85 per kg geslacht gewicht. Deze verlaging is, naar de Stichting voor de Land bouw mededeelt, een gevolg van een daling van de prijzen der mengvoeders in de maanden November <n December. Deze daling is enerzijds veroorzaakt door een kleine daling van de prijzen der grondstoffen, doch anderzijds vooral door hei feit, dat bet L.E.I. voor deze herberekening is uitgegaan van de nieuwe C.L.O.-samt nstflllïng van 18 September 1953, welke is aangepast aan de in de loop van 3.953 gewijzigde prijsverhouding tussen de verschillende grondstoffen voor de mengvoeders. QVEREENKOMSTIG de genoemde kostprijsverlaging is, gelijk men weet, met ingang van heden ook de richtprijs voor tweede kwaliteit bacon varkens verlaagd van f 2.24 tot f 2.20 per kg geslacht gewicht. De prijsuit- slag van f 0.10 boven de richtprijs blijft gehandhaafd, zodat de nieuwe over nameprijs zal zijn f 2.30 per kg ge slacht gewicht. De hoofdafdeling veehouderij van de Stichting voor de Landbouw heeft in haar onlangs gehouden vergadering gesproken over de bestaande prijsuit- slag van f 0,10 boven de richtprijs van baconvarkens. Op dat moment was het resultaat van de twee-maandelijkse herberekening van de kostprijs van varkensvlees door het LEI uiteraard nog niet bekend. De hoofdafdeling veehouderij was echter van oordeel, dat, hoe het resultaat van deze herbe rekening ook zou zijn, de bestaande prijsuitslag van f 0.10 boven de richt prijs voor baconvarkens vooralsnog diende te worden gehandhaafd, Het seizoen 1953/1954 is tot dusver voor ne telers onbevredigend ge weest, daar de prijs begin December daalde tot 3 cent per kg. Bij de lage prijs komt dan nog het grote percentage uitval, dat dikwijls meer dan 60 pet. bedraagt. De houd baarheid blijkt gering te zijn, waar schijnlijk doordat veel uien zijn uitge zaaid op daarvoor minder geschikte grond. Een voorzichtige schatting raamt de nog aanwezige voorraden op ongeveer 40 millioen kg. De totale export bedroeg per 31 December ruim 54 millioen kg. In December '53 werden bijna 16'A mil lioen kg geëxporteerd. Hiervan gingen naar Engeland 6.475.000 kg, naar Duits land 3.857.000 kg, naar Hongarije 3.844.000 kg, naar West-Indië 660.000 kg en naar Zweden 530.000 kg. De rest ging naar Afrika, Frankrijk, Hongkong, de Britse bezettingstroepen in Duits land, Zwitserland, IJsland en enige andere landen. HONDERD DAGEN NA AUTO-ONGE LUK OVERLEDEN Gisternacht is in het Provinciaal Zie kenhuis te Santpoort overleden de bouwkundige aannemer G. Krelage uit Amsterdam. Op 8 October 1953 werd de heer Krelage in het Maria-Paviljoen te Amsterdam opgenomen na een hem overkomen ernstig auto-ongeluk op de Amstelveense weg nabij Buitenveldert. In het begin van dit jaar was hij naar 't Provinciaal Ziekenhuis overgebracht. Sedert het ongeluk is hij nimmer volle, dig bij bewustzijn geweest. f OEN KONING Haakon van Noorwegen on langs erg incognito door een van de parken van Oslo een wandeling maakte zoals hij im mers zo dikwijls doet werd hij herkend door twee kleine meisjes, die hem vol eerbied groetten. Nauwelijks was h\j ech ter voorbij, of de een zei verbaasd tegen de ander: „Goeie genade, wat is hij oud en rimpelig in zijn gezicht!" Koning Haakon draaide zich hierop om en zei royaal glimla chend: „Ja, dat is waar, maar hij heeft nog beste oren." Begrijpt u na zo'n charmant verhaaltje nu, dat er nog mensen tégen de koningshuizen zijn? Nijmegen zit ons nog steeds dwars. Nu moeten wij u weer vertellen, dat het proces-verbaal, dat over die smulpartij was opgemaakt, niet door gaat, omdat gebleken is, dat de man de muis met één hap de kop heeft afge beten. Dat heet namelijk geen dierenmishandeling. Zouden wij antipathieke medemensen ook onge straft op die manier de kop mogen afbijten? £)E BRITSE beveili gingskrachten in Ma- lekka werpen deze da gen duizenden hartelijke nieuwjaarsgroeten uit bo ven de oerwouden, waar de communistische ver zetstrijders zich ophou den. Als nieuwjaarsge schenk, zo staat er in die blijde boodschap, kan een verzetsman zo'n klei ne tweehonderd gulden verdienen, wanneer hij zich overgeeft. En als hij een brengun meeneemt, krijgt hij er nog eens twee keer zoveel bij. De Engelsen hopen, dat ve len, vertederd door deze sympathieke geste, zich voor het begin van het Chinese nieuwjaar, op 3 Februari, zullen overge ven. JN FRANS GUINEA zijn vier inheemsen aange houden, die er van wor den verdacht op aanwij zing van een medicijn man een zesjarig inheems meisje te hebben ge wurgd en opgegeten. Zij zouden hierdoor van al lerlei boze geesten verlost zijn. Dan houden wij het toeli maar liever op mui zen. yOLGENS ONS lijfblad „Literatoernaja Ga zette" heeft de Russi sche professor Smoro- dintse een vaccine en een serum uitgevonden tegen de griep. Dit nieuwe vaccine is polyva lent en is gebaseerd op de bestrijding van de drie griepvira a, i en b. Het Sovjet-ministerie van Gezondheid heeft de massaproductie van dit geneesmiddel gelast. En de griepende, van koorts rillende mensheid wacht in spanning op dit nieu we wonder. Tot dusver heeft de griep het aldoor gewonnen, maar je kunt nooit weten, DER SLOT MOET je die Russen niet uitvlak ken. Iwan Koftoenenko, een Sovjet-kweker, heeft verklaard een roos te hebben gekweekt, welke verscheidene malen van kleuren is veranderd en tenslotte lichtrood is ge worden. Net een tover bal. Iwan noemt de roos „Overwinning van de vrede". Vooral dat licht rood is aardig. De secre taris van de Britse ver eniging van rozenkwe- kers reageerde op dit be richt kort en krachtig met: „Onmogelijk!" Niet subtiel van die Engels man. Lijkt wel een Ame rikaan. Het roomskatholieke Weekblad „Salvo" voor roomskatholieke militairen (dat overigens ook door talloze niet-katho- lieke landsverdedigers druk wordt gelezen) heeft iets o zo doms gedaan. Het blad bevatte vorige week op zijn voorpagina nota bene een ingezonden stuk onder de kop „Exerceren maakt van de mens een houten Klaas". Een jonge soldaat vertelt in dit opstandig artikeltje, dat het exerceren als een willoos dier haat tegen deze maatschappij kweekt. Hij noemt de parade een circus in het groot en protesteert er tegen, dat hij iedere officier domweg vol respect moet groeten Enfin, in deze toonaard gaat dat zo nog even door en ook al heeft de hoofd redacteur-aalmoezenier verklaard, dat het schrijven alleen maar is afgedrukt om tegenspraak van lezers uit te lokkentoch heeft de regimentscommandant en kazerne-commandant van de luchtvaarttroepen te Nijmegen alle in zijn kazerne verspreide nummers van „Salvo", waarin het gewraakte stuk stondin beslag doen nemen. Hij acht het psychologisch onjuist de onlangs gearriveerde recruten dergelijke lectuur zonder meer te laten lezen. Er mag dan veel tegen (én voor) het artikel te zeggen zijn, wij vinden de handelwijze van die com mandant psychologisch onjuist.. En niet alléén psychologisch. Het herinnert aan de gouden dagen van het Militair Gezag in 1945. De minister van Financiën heeft be sloten tot de uitgifte van een 3% pro cent Nederlandse Staatslening, groot f 300 millioen tegen een koers van 99 procent. De lening heeft een looptijd van ten hoogste 40 jaren, gerekend van 15 Februari 1954. Onder voorbehoud van versterkte of algehele delging zal, te beginnen in 1955, jaarlijks per 15 Fe bruari 2% procent op de lening worden afgelost. IN dezelfde vergadering heeft de hoofdafdeling veehouderij inleidende besprekingen gevoerd over het in de naaste toekomst te voeren varkens- beleid, waarover in de loop van de volgende maand met de minister over leg zal worden gepleegd. Deze bespre kingen zullen in de loop van de vol gende maand worden voortgezet aan de hand van een nieuw rapport van het LEI. Tot nog toe is het LEI voor de berekening van de kostprijs van var kensvlees uitgegaan van een rapport, dat dateert van 1950. JNMIDDELS heeft het LEI met name ten aanzien van het voederverbruik meer practijk-gegevens verkregen, zo dat een bredere basis kan worden verkregen voor de kostprijsberekening van varkensvlees. Hierdoor is het voor het LEI mogelijk een nieuw rapport op te stellen, waarin wordt nagegaan, welke invloed deze gegevens kunnen hebben op een berekening van de kostprijs van varkensvlees. Zondagavond is te Heemstede over leden mr N. J. G. Sikkel, sinds Decem ber 1949 officier van Justitie bij de Haarlemse arrondissementsrechtbank. De heer Sikkel werd op 1 September 1897 geboren. Na een opleiding aan het Gereformeerd Gymnasium te Amster dam studeerde hij rechtswetenschap pen aan de Vrije Universiteit. Tot 1938 was hij eerst als ambtenaar van het Openbaar Ministerie en later als waar nemend officier van Justitie werkzaam te Middelburg. Op 13 Juli 1938 werd hij benoemd tot substituut-officier te Haarlem. In 1945 werd mr Sikkel pro cureur-fiscaal bij het Amsterdamse Bij zonder Gerechtshof en op l December 1949 officier van Justitie bij de Haar lemse arrondissementsrechtbank. ruui yivvnien VU liuii was gesteld, verhoogd tot 2>A millioen Bij de verhoging der liberalisatie door Engeland, vallen er meer produc ten onder, zoals vlees in blik, deuren, electrotechnische producten, kaas, tex tiel, schrijfmachines. Ook zijn bepaalde contingenten ver hoogd. Zo werd het contingent appelen, pond per half jaar. (1 Januari30 Juni 1954). yOOR de peren werd het contingent van 150.000 pond per half jaar ver hoogd tot 250.000 pond. Dat betekent, dat Nederland voor de appelen '16 en voor de peren een percentge van 24 heeft. Voor carton en papier werd het globale contingent van 2 millioen met 25 voor een half jaar verhoogd. In het algemeen kan worden gezegd, dat Alom. in de lande is men druk bezig met voorbereidingen te treffen voor de viering van Car naval. Foto: een koppenver huurdermaakt goede zaken. er een verruimende tendens in de En gelse maatregelen zit. yOOR ijzer en staal in 1952 9000 ton en over 1953 24.000 ton. Met betrek king tot groenten en fruit zijn door de in Genève vastgestelde „Waver"-maat- regelen de quota restricties vervallen, maar is een verhoging van de invoer rechten mogelijk. Men weet nog niet welke gevolgen zulks voor onze uit voer zal hebben, maar van Nederland se zijde, is men van mening, dat men niet ongerust behoeft te zijn. Het be treft hier aardbeien, peen, kruisbessen, kasdruiven, komkommer, sla, tomaten, uien, gezouten bloemkool, fruitpulp en gedroogde groene erwten. Alleen met betrekking tot de ga- droogde groene erwten is afgesproken, dat bij een achteruitgaan van onze uit voer tengevolge van de „waver" maat regelen, de besprekingen zullen worden heropend. De rente gaat in op 15 Februari 1954, de dag waarop de storting op toegewe zen schuldbewijzen dient plaats te vin den. De coupons verschijnen halfjaar lijks op 15 Februari en 15 Augustus. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zul len worden afgegeven in stukken van f 1000, en f 500, terwijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregister inschrijvingen kan geschieden tot be dragen van ten minste f 100.000. De inschrijving staat open op Donder dag, 28 Januari 1954 van 9 tot 16 uur, bij het agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam. Inschrij vingen kunnen uitsluitend worden in gediend door bemiddeling van banken of commissionnairs in effecten, leden van de bedrijfsgroep effectenhandel, bij wie prospectussen en inschrijvings formulieren kosteloos verkrijgbaar zijn. De aanvragen tot inschrijving moeten zo tijdig worden opgegeven, dat zij door de bank of commissionnair op de inschrijvingsdag bij het agentschap van het ministerie van Financiën voor 16 uur kunnen worden ingediend. De toewijzing geschiedt door de mi nister van Financiën, zo spoedig mo gelijk na de sluiting van de inschrij ving. Het recht wordt voorbehouden in schrijvingen geheel of gedeeltelijk niet in aanmerking te nemen. Bij overteke- ning geschiedt de toewijzing systema tisch. De opneming van deze lening in de notering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal worden bevorderd. Reeds thans is verschenen het jaar verslag 1953 van de Rotterdamse Bank N.V. De directie schrijft, dat 1953 voor de Nederlandse economie uitermate gunstig is geweest. „Wij dienen ons er evenwel tevens ernstig van bewust te zijn, dat de positie van ons land bij zonder kwetsbaar is". De steeds groei ende bevolking eist wil Nederland zijn economische positie in de wereld handhaven: 1. het steeds weer schep pen van nieuwe werkgelegenheid, wat alleen mogelijk is door belangrijke in vesteringen; 2. het behouden en uit breiden van bestaande exportmarkten en het veroveren van nieuwe markten. Wat het eerste punt betreft stelt de directie vast, dat door fiscale en sociale maatregelen het aanbod van risicodra gend kapitaal uitermate gering is ge worden. De jongste belastingverlagin gen zijn ongetwijfeld een stap in de goede richting, maar zij gaan niet ver genoeg, aldus het verslag. Afschrik wekkend acht de directie het, dat ons fiscale stelsel het primaire recht van de ondernemer op een redelijke belo ning over het geïnvesteerde kapitaal voor de fiscus aan, zijn trek komt, in principe niet aanvaardt. Geconstateerd wordt, dat de investeringen in 1953 zijn achtergebleven bij de verwachtin gen. Op lange termijn gezien is dit uitermate schadelijk voor onze econo mie. Het totaal van de balans per 1 Jan. '54 bedr. f 1 1.200.466.390 (f 1.123.760272). deposito's op termijn f 158.916.290 (f 128.839.661), crediteuren f957.482.287 (f916.125,622), kas, kassiers en daggeld leningen f 137.769.655 (f27.356.699), Ne derlands schatkistpapier f 716,053.062 (f817.272,500), debiteuren f217.149.034 (f206.646.355). Na diverse voorzieningen, waaronder een dotatie aan de bijzondere reserve van f5 millioen (f2.5 millioen) en f6.750.000 (f7.670.000) voor belastin gen, wordt f4.5 millioen bestemd voor een dividenduitkering van 9 procent (v.j. werd hiervoor f6.250.000 uitge trokken en een dividend voorgesteld van 13 8/9 proeent, waarvan 111/9 procent in aandelen en 2 7/9 procent in contanten. Het kapitaal kwam hierdoor van f 45 millioen op f 50 millioen thans.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 7