PELS' Agenda „Ringershof" opent deze maand zijn poorten Stad en omgeving St. Caecilia kan tevreden zijn over eerste donateurs-concert De Vliegende Vissen streden om de clubtitels Lezers spreken Het duo De Klijn en Heksch bracht muzikale schoonheid Elf-jarig meisje stal portemonnaies R.K. Grafische bond 40 jaar Cognac en Rhum tegen griep Concierge voor hulp in nood Volkomen homogeen samenspel BEKENDMAKING alkmaarse glazenwasserij en FA. DE BOER, GEEST 21 Ook het Vendel kwam zich presenteren JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN Veel spanning maar matige tijden Stand der werkloosheid Gita Mando speelde voor invaliden BURGERLIJKE STAND Waar blijft het asyl? Concert Kamermuziekvereniging Huisvesting voor 32 bejaarde echtparen DONDERDAG 21 JANUARI 1954 Een ingesteld onderzoek naar de dief stal van een portemonnaie met f 50, gisteren in het overdekte zwembad ge pleegd, heeft aan het licht gebracht dat een elfjarig meisje de schuldige is. Te vens bleek dat het meisje Maandag in de Vondelschool uit enige jassen eveneens enkele portemonnaies had ontvreemd. De portemonnaies waren met inhoud nog in haar bezit. De afdeling Alkmaar van de R.K. Grafische Bond geeft Zaterdag 30 Janu ari een feestavond ter gelegenheid van haar veertigjarig bestaan. Na het offici ële gedeelte zal het cabaret-gezelschap ,.De West-Frisia's" het verdere pro gramma verzorgen. Zondag a.s. zal in de St. Domlnlcus- kerk aan de Laat een H. Mis worden opgedragen, waarna de leden gezamen lijk aan een ontbjjt in café Haring zul len aanzitten. Waarom niet het aangename met het nuttige verenigen? COGNAC p. fl. f 5.15 f 6.25 f 7.25 JAMAICA-RHUM, per a f 9.20 (Advertentie, Ing. Med.) derne kleuren. De hoofdingang met de pilaren en het torentje zorgen voor een aangename onderbreking. Aardig is de windwijzer, die een bejaard echtpaar voorstelt, de man rokende, de vrouw breiende en verder een kat om het beeld te voltooien. Een leuk stukje smeedwerk, dat tevens het doel van het F. H. Ringershof syni- boliseert: huisvesting voor bejaarden. De Vereniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar", die over deze aanwinst zeker tevreden kan zijn, zal nog zor gen voor de aanleg van de voor- en achtertuinen. Het project heeft rond f 220.000.gekost. Bovenstaande foto, die de hoofdingang laat zien van het F. H. Ringershof in de Krugerstraat, toont slechts een bescheiden deel van dit nieuwe gebouw, dat aan de straatzijde een lengte heeft van ruim 75 meter en verder wordt gecom pleteerd) door een tweetal zijvleugels, die in de tuin van het hofje van Palinck en Van Foreest steken. Een deel van deze tuin is door de Vereniging voor Volks huisvesting „Alkmaar" gekocht en daarop is nu het F. H. Ringershof verrezen, dat op 30 Januari officieel wordt geopend. Twee en dertig bejaarde echtparen zullen in deze beneden- en bovenwoningen een geheel zelfstandig bestaan kunnen voeren. Zij krijgen de beschikking over een woonkamer, een slaapkamer, een keuken en alleen in de benedenwoningen een douchecel. De benedenbewoners hebben dien tengevolge ook een geyser in de keu ken, maar daar tegenover staat, dat de echtparen, die op de étage wonen een ruime bergzolder bezitten en soms ook (om het andere huis) een zolder kamertje. Speciaal voor hen is er in de woning van de concierge, die on der de hoofdpoort komt te wonen, een badkamer en douchecel ingericht. De bovenbewoners kunnen daar gebruik van maken. Op hun beurt mogen de benedenbewoners bij de concierge aan bellen om overtollig huisraad kwijt te raken. Hij beschikt over twee berg zolders, die speciaal voor dit doel zijn geprojecteerd. De concierge zorgt verder voor het sluiten van de deu ren en voor de verwarming van de drie-en-dertig woningen, wat centraal geschiedt. Voor het geval, dat een of meer bewoners met ziekte hebben te kampen en dus zelf niet voor het eten kunnen zorgen kan de vrouw van de concierge oplossing brengen. In de woning is een grote Bruynzeel- keuken aangebracht, waar eventueel voor meer personen kan worden ge kookt. De bewoners van het F. H. Ringershof kunnen in geval van nood dus op enige verzorging rekenen. Voor het overige zijn zij geheel zelfstandig. Ze hebben hun eigen voordeur, hun eigen bel en hun eigen brievenbus.... De deuren komen uit op een ge meenschappelijke vestibule, waarin ook de trap van de bovenbewoners uitmondt. De ingang, van de meeste huizen, een tweetal onder de hoofd poort uitgezonderd, is aan de tuinzijde en met het oog hierop is er een breed tegelpad aangelegd, waarop de leve ranciers met hun bakfietsen tot vlak bij hun klanten kunnen komen. De woonkamers kijken uit op de tuin, de zonkant, de slaapkamers op de Krugerstraat. Zij staan met het woonvertrek in directe verbinding. Van de woonkamer komt men via een glazen deur in een gangetje, waarin de WC staat en via een tweede glazen deur in het keukentje. De grootte van de vertrekken is natuurlijk be scheiden, maar zeker ruim voldoende om een gezellige inrichting mogelijk te maken. De slaapkamers, alle voorzien van een vaste wastafel zijn zo gemaakt, dat men er ook twee éénpersoons bedden kan plaatsen. De idee, dat men geheel vrij is en dat er wanneer dat nodig mocht zijn toch ook op de hulp van buitenaf kan worden gerekend zal vele bejaar de stadgenoten aantrekken. Aan de grote zijvleugel is een berg plaats voor twintig rijwielen gebouwd. Eventueel kan hier ook een invaliden wagentje of i.d. worden geplaatst. Ten gerieve van de bewoners zijn er aan alle huizen buitenlichten aan gebracht. Met het oog op de brand veiligheid zijn de woningen geschei den door brandmuren, heeft men ge- stucadoorde plafonds gekozen en zijn de vloeren gelegd van holle steen. Architect C. D. van Reyendam heeft het gebouw opgezet langs strakke, moderne lijnen en hij heeft de toe komstige bewoners een volle portie licht en lucht toebedacht. De vertrek ken hebben grote ramen en de slaap kamers openslaande deuren. Het in terieur is geschilderd in lichte, mo- Hoewel de belangstelling voor de Kamermuziek in onze stad nog niet parallel loopt met die voor de orkest-concertenwas de zaal van 't Gulden Vlies" gisteren toch zéér behoorlijk bezet en we hopen dan ook, dat de goede kentering, zoals onlangs in de krant werd beschre ven, ook bij deze concerten zal doorwerkenImmers door deze twee aspecten van de muzikale kunst wordt het publiek, in de meest ruime zin van het woord, universeel georiënteerdTerwijl de muziek van onze Nederlandse componisten, met Willem Pijper op de voorgrond, enthousiast werd ontvangen, luisterden we rustig in onze stad naar werken uit de 18e en 19e eeuw van Schubert, Beethoven en César FranckHet was geen avond van muzikale openbaringen, maar een herbeleving van muzikale schoonheid, ons geboden door het artisten- paar Nap. de Klijn (viool) en Alice Heksch (piano). Hpt samenspel van deze kunstenaars is volkomen homogeen en in techni sche zin grijpt het als het ene tandrad in het andere. Ook de muzikale inter- SCHOONMAAKBEDRIJF maakt bekend, dat zij buiten de beslis sing staat, die genomen werd door de gezamenlijke glazenwassers betredende de 15% verhoging. (Advertentie, Ing. Med.) Voor de eerste donateurs-avond van St. Caecdia was de zaal van het Wapen van Heemskerk volledig bezet. De voorzitter heette allen welkom, In het bij zonder de geestelijke adviseur van het corps, Rector Adank. Onder leiding van dirigent Oly heeft „St. Caecilia" deze avond bewezen, wat zijn muzikale prestaties betreft, goede vorderingen te hebben gemaakt. Hoewel de stemming soms niet al te zuiver was, werd er over het algemeen muzikaal gespeeld. Het passage- werk klonk gelijker en correcter dan voorheen en dit is van geen geringe betekenis. Het programma, de marsen niet meegerekend, was vrij eenvoudig en in overeenstemming met de technische mogelijkheden. hoorzenuwen nog al zwaar beproefd, maar dat had het publiek er wel voor over. Het toonde grote instemming met de rhythmische prestaties van het Ven del. Wij voor ons zouden ook liever deze entourage van een corps in de openlucht bewonderen. Hierna werd er overgeschakeld naar het amusements-gedeelte van de avond, dat evenwel nauw verwant was aan de muziek. Het was het optreden van het Cowboy-trio „The Rio's". Dit trio ver scheen ten tonele in cowboycostumes en zong o.m. met begeleiding van castag netten Spaanse liedjes. De vaart en vi taliteit waarmede een en ander werd geserveerd had bij de aanwezigen gro te bijval. Dit was het besluit van een dona teursconcert, waarop „St. Caecilia" met grote tevredenheid kan terugzien. 'Tij dens de uit te voeren muzieknummers werd er door sommige jongelui nogal hinderlijk gesproken. Laat men toch de elementaire regels van de beleefdheid in acht nemen. AD INTERIM. Caesar en Cleopatra van Boedijn werd vitaal gespeeld, waarbij een zeer goed klankgehalte viel te constateren. Images de France van Thiry is een stuk programma-muziek, dat in de uit voering wel wat meer contrastwerking had kunnen hebben, ook was de klank soms een tikje geforceerd. Verder verdient vermelding een zeer goede reproductie van Le nouveau Seigneur de Village van Boildieu. Mis schien zou het tot de goede stijl van een concert kunnen bijdragen wanneer de marsen (in feite openluchtmuziek) in de concertzaal niet meer werden ge speeld. De aandacht van het publiek wordt dan meer geconcentreerd op mu ziek met muzikale inhoud van een ho gere potentie. Als laatste nummer vóór de pauze volgde het optreden van het Vendel o.l.v. de heer A. Langkamper. Met een dergelijk experiment worden de ge- pretatie van de beide kunstenaars is volkomen op elkaar ingesteld. Frans Schubert's duo waarmede werd begonnen, werd hier voorzover onze herinnering gaat voor het eerst uit gevoerd. De violist liet in Schuberts lyriek zijn vedel prachtig zingen en de pianiste gaf aan de soms virtuose klavier-partij een waarlijk brillant effect. Volkomen dienstbaar aan het kunstwerk speelde men vervolgens Beethoven's Sonate nr. 7 op. 30 nr. 2. De eerste Sonate voor viool en piano van Beethoven, waarin zijn bekende meeslepende overtuigingskracht zich voor het eerst demonstreerde. De ver tolking had waar nodig een markant rhythme en een onaflaatbare spanning in de melodie. Het werd een zeer gave Beethoven reproductie, welke niet na liet grote indruk te maken. Na de pauze volgde de Sonate voor viool en piano van César Franck. De componist schreef maar één sonate voor deze bezetting; het werd een zeer geliefd repertoirestuk, niet alleen voor het publiek maar ook voor de uitvoeren den. Het werk heeft een sterk roman tische sfeer en is af en toe geladen met een bijna hartstochtelijke emotie. De kunstenaars speelden dit werk met kennelijke voorliefde, en bij de uit voering van deze compositie werd de geest wel het meest vaardig over hun spel. De reactie van het auditorium was zeer enthousiast. Erkentelijk voor deze hulde kregen we zeer gul als toe gift een andante van Beethoven. Het is ons niet bekend of de samenstelling van de programma's uitsluitend aan de optredende kunstenaars is overge laten, of dat er in deze nog concessies mogelijk zijn. Het lijkt ons goed, dat kunstenaars van formaat, die geregeld bij de Kamermuziek-vereniging optre den, zonder het gegarandeerde ver leden te verwaarlozen, ook een plaatsje weten in te ruimen voor wat er mo menteel aan muzikale scheppingen wordt voortgebracht. Ten opzichte van de toonkunst valt er in onze stad inderdaad nog wel „iets" in te halen. Intussen is het publiek huiswaarts ge gaan met de herinnering aan een uit stekend geslaagde avond. W. SCHREURS 57. De weg begon nu te dalen. Na verloop van tijd werd het minder koud en spoedig ontwaarden de drie reizi gers weer wat plantengroei. En toen zij de boomgrens eenmaal gepasseerd waren, reden zij weldra door een prachtige bosrijke streek. De bomen werden hoger, de stammen hoe langer hoe dikker. Er stroomden ook beekjes en soms reden zij langs watervallen. Het water spoot hier en daar uit het rotsachtige gebergte. Alles ging goed. Er was echter één ding, dat Jimmy minder beviel.Het Pad bleef wel goed berijdbaar, maar het werd hoe langer hoe smaller. Soms moest Jimmy met een slakkegangetje tussen twee gewel dige boomstammen door sturen tenein de een aanrijding te voorkomen. De andere twee zaten dan met bezorgde gezichten toe te kijken, hoe hij het er af bracht. Het woud, waarin zij terecht waren gekomen was donker en woest en soms moest Jimmy zijn koplampen een ogenblik aansteken om zich beter te kunnen oriënteren. Jimmy tuurde scherp voor zich uit.... Had hij dat med gezien? Jawel hoor. Waarvoor hij. al bang was geweest, dat was gebeu- ook. Op een meter of vijftig afstand1 lag een kolossale boomstam, zo eentje die je met twee man niet kunt om spannen, dwars over het padHij keek de professor een beetje verwezen aan. „We zullen moeten stoppen", zei hij. „Daar ligt een nieuw obstakel, een om gevallen boom en ik denk dat die er niet bij toeval ligt...." (Advertentie, Ing. Med.) Gisteravond organiseerde de zwem vereniging De Vliegende Vissen in de Alkmaarse Overdekte de clubkam- pioenschappen. In de leeftijdsgroep van 12 tot en met 13 jaar behaalden Anneke Rietveld en Frans Veer de titel, bij de meisjes boven veertien jaar zegevierde Lies Berkhout en bij de jongens Harry Huiberts. Voor deze wedstrijd bestond zowel van de zijde van de ouders als van de deelnemers een zeer grote belangstel ling. Aan spanning heeft het niet ont broken. Talloze duels werden met mi nimale verschillen beslist. De tijden vielen niet mee. Deze jeugdige vereni ging heeft nog niet de beschikking over zwemmers en zwemsters die door een goede stijl uitblinken. Voor het bestuur moge het echter een gerust stelling zijn dat de aanleg bij verschil lende zwemmers en zwemsters be paald aanwezig is. Het eerste zevental van Vliegende Vissen speelde tot slot een waterpolowedstrijd tegen Nereus 4. De Alkmaarders wonnen deze com petitiewedstrijd met 31. De voornaamste uitslagen luiden: 25 m. vrije slag t/m 11 j. Meisjes; le Ria Buur 21,2e Gemma Arnold 22,4 en 3e Anneke Hoebe 23,2. Jongens: le Kees Rijper 20,2, 2e en 3e Ed Thoes en A. Warland 21,2. 50 m. rugslag, 12 en 13 jaar. Meisjes: le Vera Meyering 48.7, 2e Annexe Rietveld 50.2 en 3e Ans Stavenuiter 51.1. Jongens: le Peter Olsthonrn 45.6, 2e Rob Diercks 48,en 3e Gerard Rij per 48.4. 50 m. schoolslag 12 en 13 jaar. Meis jes: le Anneke Rietveld 45.8 (nieuw cl.rec.), 2e Anneke de Vreede 48.3 en 3e Ans Stavenuiter 48.9. Jongens: le Frans Veer 47,—, 2e Jan Terpstra 48.6 en 3e Ko Wagemaker 49.4. 50 m. vrije slag, 12 en 13 jaar. Meis jes: le Anneke Rietveld 45.1, 2e Ans Roetink 46,6 en 3e Annie Sanders 46.8. Jongens: le Peter Olsthoorn 39.2e Rob Diercks 39.8 en 3e Frans Veer 40.1. Clubkampioen 12 en 13 jaar. Meisjes: le Anneke Rietveld 2.21,1, 2e Vera Meyering 2.26,3 en 3e Ans Stavenuiter 2.29,5. Jongens: le Frans Veer 2.15,7, 2e Rob Diercks 2.18,2 en 3e Peter Olst hoorn 2.21,7. 50 m. rugs'—g 14 jaar en ouder. Meis jes: le Tinie Molenkamp 48,3, 2e Ans Aan de gegevens van het Geweste lijk Arbeidsbureau Alkmaar over het aantal geregistreerde werkzoekenden in het ressort van dit bureau per 16 Januari 1954 is het volgende te ont lenen Ingeschreven mannelijke werkzoe kenden: 1159 (per 31 December 1953: 985); van wie werkloos 838 (705), nog werkend 23 (25), werkzaam in de DUW 195 (153) en werkzaam in Gemeente lijke Werkobjecten 103 (102). Ingeschreven vrouwelijke arbeids krachten 93 (91), van wie werkloos 73 (69) en nog werkend 20 (22). De openstaande aanvragen van werk- ge\ers betroffen 76 (63 mannelijke en .J8 (50) vrouwelijke arbeidskrach ten. In öi period^ van 1 t/m 16 Januari werden 140 ingeschreven werkzoeken den (120 mannen en 20 vrouwen) door bemiddeling, van het Arbeidsbureau geplaatst. Schouten 48.8 en 3e Lies Berkhout 49.2. Jongens: le Harry Huibers 40.4 (nw. cl.rec.), 2e Henk van Amsterdam 41,9 en 3e Leo de Vreede 42.9. 50 m. schoolslag, 14 j. en ouder: Meisjes: le Lies Berkhout 46.5, 2e Ans Schouten 47.5 en 3e Ria van Os 48.2. Jongens: le Frans Nijpels 41.2 (nw. cl. ree.), 2e Leo de Vreede 41.9 en 3e Harry Huibers 42.8. 50 m. vrije slag, 14 j. en ouder. Meisjes: le Lies Berkhout 39.2 (nw. cl.rec.), 2e Tiny Molenkamp 43,en 3e Ans Schouten 43.1. Jongens: le Hans Overtoom 35.1 (nw. cl.rec.), 2e Rob Rietveld 35,2 en 3e Harry Huibers 35.5. Clubkampioen, 14 jaar en ouder. Meisjes: le Lies Berkhout 2.14,9, 2e Ans Schouten 2.19,4 en 3e Ria van Os 2.23,4. Jongens: le Harry Huibers 1.58,7, 2e Leo de Vreede 2.02,en 3e Hans Overtoom 2.03,5. De mandolinevereniging Gita Mando heeft de Alkmaarse invaliden een ple zierige avond bezorgd door voor hen in het gebouw „Ons Honk" aan de Landdwartsstraat een uitvoering te geven van populaire melodieën. Het programma werd door de aanwezigen zeer op prijs gesteld, zoals ook bleek uit de dankwoorden, die de voorzitter van de invalidenbond aan 't slot van de avond tot de leden van Gito Mando richtte. Geboren: Annigje A., d. van D. J. Muis en J. M. de Jongh. Getrouwd Paulus J. Molenaar en c. A. van 't Voort. Klaas C. Slot en Sophia W. E. Hartland. Overleden Johan D. Ninck Blok, 72 jaar, gehuwd met E. Kuiper. Plaatsing van deze stukken betekent nietdat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan echter van algemeen belang en zij ziet ze gaarne zoveel mogelijk met volle naam ondertekend. Onlangs gingen er stemmen op voor het bouwen van een nieuwe Schouw burg. Op zich zelf genomen een mooi ding, want in Alkmaar, dat zich steeds uitbreidt en een belangrijke omgeving heeft, bestaat hieraan zeker behoefte. Doch nu moet mij toch iets van 't hart. Reeds 20 jaar geleden hebben vele dierenvrienden en ik zelf moeite ge daan en honderden loten verkocht ten •bate van het te bouwen dierenasyl en nu na 20 jaar is er nog niets van ge komen. Dat is toch wel heel droevig, terwijl er voor zoveel dieren hulp no- dit is. Dat er in de oorlogsjaren niets van kon komen is begrijpelijk, doch nu is het voor zo'n vooruitstrevende plaats als Alkmaar toch heus geen luxe als wij bedenken, dat wij hiermede bij andere plaatsen ver op achter zijn. Er zijn er, die een geregelde autodienst hebben, die de dieren ophaalt en weg brengt. Laten we hopen, dat we dat hier ook nog eens mogen beleven, want het is toch een Christen- en menselijke plicht om voor de dieren te zorgen. Een dierenvriendin (Naam en adres van inzendster zijn ons bekend. Redactie.) Zó verkoop ik ROXY, direct uit het F.S. Pack. EBrpakje 100 fabriekvers. Dat merkt u aan de heerlijke geur en smaak. Dank zij deze patent-verpakking rookt u de beste Amerikaan in de beste conditie.! Geen wonder dat mijn klanten zeggerfj VRIJDAG CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Gekke toeristen (a.l.) REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Ver boden verhaal (18 jr). VICTORIA THEATER, 8 uur: Avon turen in de Zuidzee (18 jr). HARMONIE THEATER, 8 uur: In termezzo (14 jr). WAPEN v. HEEMSKERK, 8 uur: Donateursconcert St. Caecilia. GULDEN VLIES, 8 uur: Anthony van Kampen spreekt voor Schola Pu- blica. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Lovely to look at (a.l.) DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Ritsevoort 5. Hoog water te Bergen aan Zee. Donderdag 17.25 5.36 Vrijdag 18.02 6.13 Te Camperduin. hoog laag Donderdag 17.30 5.41 11.30 23.41 Vrijdag 18.07 6.18 12.07 0.18 DONDERDAG REX THEATER, 2.30 en 8 uur: De man, die zij begeerden (18 jr). VICTORIA THEATER, 8 uur: Het brandende vraagstuk (18 jr). HARMONIE THEATER, 8 uur: Vrou wen, die het teken dragen (18 jr). CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Hoff manns vertellingen (14 jr.) LANDBOUWHUIS, 7.45 uur: Bijeen komst Holl. Mij v. Landbouw. WAPEN v. HEEMSKERK, 2.30 uur: Ned. Ver. van Huisvr.; 8 uur: Dona teursconcert St. Caecilia. GULDEN VLIES, 1.30 uur: I.C.A., Helène Oosthoek, voordracht; 8 uur: Feestavond RK werknemende middenst. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Verdorven jeugd (18 jr).

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 11