Sterke Russische delegatie naar Berlijn Helling van Merapi werd een angstig maanlandschap Minister Sunarjo: Arrestaties staan los van nationaliteit De bouw van zweefvliegtuigen in ons land hl: Israël en Italië zenden waarnemers D® Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, fytolotov, wordt dit weekein de te Berlijn verwacht. Met hem ko men als leden van de Russische dele gatie voor ae vier-mogendhedenconfe- rentie o.a. Gromyko, eerste onder minister van Buitenlandse Zaken; Ja kob Malik ambassadeur in Londen; Zaroebin, ambassadeur in de Ver. Sta ten; Winogradov, ambassadeur in Frankrijk; Poesjkin, lid van het colle gium van het ministerie van Buiten landse Zaken,. Over het tijdstip van aankomst van de Russische delegatie, die vrij sterk is, heeft radio-Moskou verder geen nadere mededelingen ge daan. Franse maatregelen in Marokko Smaldeel naar Algerije Ook Engeland naar hogere huishuren? Brits korporaal ontkwam aan de dood... Werk op Engelse atoom stations neergelegd Engeland kiest Belgisch geweer Raakt Engeland toch economisch ten achter? ODYSSEE van een Indiase jongen Ontevredenheid over rapport-Randall Ontvoering opgehelderd in San Francisco Noodweer in Oostenrijk Thans dertig slachtoffers Ooggetuigen vertellen Eisenhower een jaar aan de macht Weer een aanhouding, nu op Borneo Duitser in de Rotterdamse haven verongelukt BESOMMINGEN IIMUID^N Proeven met KNVVL-491 vinden voortgang DE firma Schreiner en Co te 's-Gra- venhage heett zich, zoals bekend is de fabricagerechten verw rven van de Nederlandse zweefvliegtuigen T-I0 een eenpersoons-overgangstrainer en van de 1-20 een daaruit oni 't- keld tweezits-lesvliegtuig. De T-10 werd gelijk destijds Is gemeld, ontwor pen door de thans bij het KNVVL- zweefvliegcentrun: werkzame vlieg tuigbouwer J. Scnmidt en door zijn medewerker J. Akerboom, indertijd Fokker-employé en thans geëmigreerd naar de Verenigde Staten. DE. Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart heeft in de genoemde fabricage geen enkel aan deel. Over bestelling van deze of ande re typen is nog geen beslissing geno men. Het hinderlij k lawaai van bromfietsen Speciale knalpot wordt gewenst geacht Hoge aandacht De aanslag te Heer Vermoedelijke dader aangehouden „De Vrije Boer" contra gezondheidsdienst voor dieren Vierde Nederlandse begraafplaats in Duitsland Twee schepen in aanvaring bij Westkapelle Fantasierijke oplichter kreeg twee jaar Aangespoelde tandwalvis inderdaad een „botskop" DONDERDAG 31 JANUARI 1954 De Italiaanse regering heeft beslo ten, om een waarnemer naar Berlijn te zenden, die gedurende de komende conferentie aldaar aan het Italiaanse consulaat toegevoegd zal zijn. Deze waarnemer zal zijn inlichtingen echter slechts via de normale diplomatieke kanalen ontvangen. Daar D.P.A. ver neemt is de Italiaanse regering van oordeel, dat van het in Berlijn bespro kene (de Duitse en de Oostenrijkse kwesties) voor Italië van rechtstreeks belang zijn. Ratfio-Jeruzalem heeft medegedeeld, dat ook Israël een waarnemer zal zen den. De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, Mosje Sjaret, heeft medegedeeld, dat Israël de aandacht der „Grote Vier" verzocht heeft voor 't „gevaar voor een wedergeboorte van het Duitse militarisme". Israël maakt zich bezorgd over de gevolgen van een herbewapening van Duitsland, aldus Sjaret. Sjaret zeide, dat Israël gepoogd had te bewerkstelligen, dat het op de con ferentie vertegenwoordigd zou zijn, omdat Israël herstelbetaling van Oost en West-Duitsland nodig heeft. De volkspolitie in de Russische sec- Frankrijk heeft langs de Frans- Spaanse grens in Marokko militairen samen getrokken, om te voorkomen dat de bijeenkomst van Marokkaanse hoofden in Tetoean tot ongeregelhedcn zal gaan leiden. Het verl.f der Franse troepen in Marokko is ingetrokken. Volgens een bericht uit Oran is een Frans eskader onder bevel van admi raal Robin in Mers el Kebir in Algerië aangekomen. Het bestaat uit de kruiser Glorie, het vliegdekschip Lafayette, het escortevaartuig Terrible en een aantal torpedobootjagers. Volgens een zegsman te Toulon houdt het eskader oefeningen in de Middellandse Zee. Het Lagerhuis heeft gisteravond met 291 tegen 247 stemmen de regerings- politiek ten aanzien van de woning bouw goedgekeurd. De stemming ging over een resolutie om de regering te machtigen, aan plaatselijke autoritei ten financiële steun te verlenen om af gekeurde woningen voorlopig te her stellen, totdat deze door nieuwe kun nen worden vervangen. Het Lagerhuis heeft zich reeds w beginsel accoord verklaard met een voorstel om de huiseigenaren toe stemming te geven, de huur te verho gen teneinde noodzakelijke herstel werkzaamheden te kunnen bekostigen. Op het ogenblik zijn de huren „be vroren" op het peil van 1939. Toen de Britse korporaal Sleeman bemerkte dat er iets mis was met het „Harvard'-vliegtuig, waarin hij boven het oerwoud van Kenya vloog, aar zelde hij niet, doch sprong vanaf een hoogte van ongeveer zeven meter uit het toestel. Zijn val werd door een bamboebos gebroken en hij bereikte heelhuids de begane grond. De be stuurder van de „Harvard" was min der gelukkig, hij viel met zijn toestei te pletter. Een Britse patrouille, die was uitge zonden om eventuele overlevenden va het ongeluk op te sporen, trof Sleeman na een dag en een nacht zoe- ken in het oerwoud aan. Gisteren hebben wederom 500 Britse electriciens een oproep tot staking gehad. Op drie in aanbouw zijnde proefstations vóór atoomenergie hebben de electriciens het werk voor een niet nader bepaalde periode neergelegd. Een grote voedsel- tentoonstelling in de „Olympia Exhibition Hall" te Londen werd gisteren met kaars licht geopend. Slechts de hoofdzaal was voorzien van electrisch licht. De stands moesten op andere wijze verlicht worden. Churchill heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat hij heeft ingestemd met vervanging van het nieuwe Britse geweer door het Belgische FN 20-ge- weer, (kaliber 0.3 duim), dat bij des kundig onderzoek practischer geble ken was. De NAVO-raad besloot in December 0.3 duim als kaliber voor een standaard geweer aan te nemen. De FN-30 kan afzonderlijke schoten lossen, als halfautomatisch geweer en als mitrailleur gebruikt worden. Onderhandelingen zijn gaande ln En- Selanc over de bouw van twintig treilers en zeven fabrieksschepen voor de Sovjet- Unie, de grootste opdracht van die aard ter wereld. De waarde beloopt tien tot dertiet millioen pond sterling. tor van Berlijn wordt sedert Woens dagmiddag paraat gehouden. Alle officieren en manschappen moe ten twaalf uur aan een stuk dienst doen. Deze maatregel was genomen met het oog op de a.s. vier-mogend- hedenconferentie. In de bedrijven in de Russische zone van Duitsland worden bovendien, naar gemeld wordt, „vrijwilligers" gewor ven die tijdens de vier-mogendheden- conferentie bij aankomst en vertrek van de vier ministers van Buiten landse Zaken twee rijen zullen vormen om te tonen, dat zij bereid zijn het leven van de gemachtigden van de Sovjet-Unie met hun lichaam te be schermen. Dit is het gebouw van de Russische ambassade in Oost-Berlijn, dat staat Unter .den Linden. Hier zal de tweede week van de conferentie door de ministers van de Grote Vier worden vergaderd. Lord Balfour, de president van Lloyds Bank, heeft Engeland ervoor gewaarschuwd dat dit land wederom een economische crisis te wachten staat. Hij zeide, dat tenzij Engeland het economisch veel beter doet dan thans geschiedt zelfs een lichte inzin king in de wereldhandel en dit kan in de eerstkomende jaren te eniger tijd nauwelijks worden voorkomen, acute moeilijkheden zal kunnen veroorzaken. Twee dingen zijn noodzakelijk nl. een grote stijging in productieve in vesteringen in het binnenland en vol doende inkomsten uit het buitenland teneinde een aanzienlijk overschot mo gelijk te maken. In zijn verklaring naar aanleiding van het jaarverslag der genoemde bank over 1953 merkt Lord Balfour nog op, dat Engeland ge handicapt door te zware belastingen en dreigende inflatie achter schijnt te zijn geraakt bij de algemene econo mische vorderingen van Europa. Het Poolse passagiersschip „Batory'" is gisteravond uit Southampton ver trokken met aan boord de 17-jarige Indiase jongen Ahmed Ali Mansoer, die reeds sinds enkele maanden tegen wil en dank met dit schip meevaart. Op 25 October verstopte Mansoer, een wees die zegt in India geen tehuis te hebben, zich in Bombay aan boord van het 14.287 ton metende schip om zich in Engeland in de schilderskunst te gaan bekwamen. Sindsdien heeft de „Batory" drie maal Engeland aange daan, zonder dat de jongen toestem ming kreeg aan land te gaan. Ook in Gdynia (Polen) en in India en Pakis tan kreeg hij geen landingsvergunning omdat hij geen papieren heeft Gedurende zijn zwerftocht, waarbij hij reeds 32.000 kilometer heeft afge legd, heeft Mansoer zich met schilder en tekenwerk bezig gehouden. De Amerikaanse regering heeft de ex port van een belangrijk overschot aan boter naar de Sovjet-Unie tegen ver laagde prijs verboden. Een commissie van tien Congresle den en zeven door president Eisenho wer aangewezen deskundigen, de com missie Randall heeft na een studie van vier maanden een rapport voltooid, waarin zij heeft Uiteengezet, hoe de Amerikaanse economische politiek te genover het buitenland er uit dient le zien. Het stuk is nog niet gepubliceerd, maar reeds komen er tal van bezwa ren en klachten los. Met name de Congresleden uit de landbouwstaten zijn zeer ontevreden. Zij menen, dat de commissie lang niet ver genoeg is gegaan bij haar voorstel len inzake de besteding van de over schotten aan landbouwproducten. Het ministerie van Landbouw moet hier voor een oplossing zoeken, menen zij. Anderen zijn van mening, dat de wet op de handelsverdragen niet nogmaals drie jaar moet worden verlengd. Even min moet president Eisenhower naar hun mening de bevoegheid behouden, in een bepaald jaar de invoerrechten te verlagen. Eind vorige week verdween in San Francisco een makelaar, de 36-jarige Moskowitch, toén hij op weg was naar een bespreking. Zijn familie ontving nadien brieven waarin een losprijs werd geëist. Eerst verlangden de ban dieten anderhalf millioen gulden, la ter namen ze met een millioen genoe gen. Gedurende twee dagen hield de Amerikaanse pers het nieuws van de ontvoering op verzoek van de federale politie zorgvuldig geheim. Intussen sloeg de recherche haar slag. Zij be trok de wacht bij het telefoontoestel in de woning van de ontvoerde en op het telefoonkantoor in zijn wijk en hield op belangrijke, punten een aan tal auto's in reserve. Dinsdag belden twee mannen het huis van Moskowitch op en dreigden, hem te zullen vermi'i- ken wanneer het losgeld niet werd betaald. Onmiddellijk rukte de politie uit. Zij slaagde er in, de bandieten in een telefooncel aan te houden. Moskowitch werd later in een onbe woond huis aangetroffen, waar de mannen hem flrie dagen hadden vast gehouden. Gisteren woedde een storm boven Oostenrijk, waarbij de wind soms een snelheid van ongeveer 125 kilometer per uur bereikte, In Wenen werden zeventig personen gewond, terwijl aan zienlijke schade werd aangericht. Op de brandweer werd 140 maal een be roep om hulp gedaan. Het aantal slachtoffers, dat tenge volge van de uitbarsting van de vul kaan de Merapi is gevallen, is geste gen tot dertig. Het cijfer 37 dat hier en daar werd genoemd, is niet juist. In het gehucht Pantjardiwur en de desa Klakah werden door de gloed- wolk zes en twintig personen gedood en drie en zeventig gewond, waarvan vier tijdens het transport naar het ziekenhuis zijn overleden. De lijken van de slachtoffers zijn nog niet ge borgen, daar de plaats nog gevaarlijk is. Tot op heden zijn honderd huizen, honderd koeien en vijfhonderd geiten verbrand. Alles wijst erop, dat de Merapi voorlopig nog actief zal blijven. Wat tot heden is geschied, is eigenlijk niet een uitbarsting, maar een „slak explosie", waardoor lavastroom uit de krater ontsnapte, gepaard met gloed- wolken. De uitbarsting kan echter nog volgen. Ooggetuigen hebben nog verklaard, dat Maandagochtend op 7 minuten over half 11 een gloedwolk werd uit gebraakt aan de Noordelijke zijde van de top van de Merapi. Die gloed wolk daalde af naar de vallei van Kali Abu. Binnen drie minuten be reikte de wolk, die een dodelijk ver zengende hitte had, het gehucht Djerakan,. waarvan de inwoners dan ook geen tijd meer hadden om te vluchten. Hier vielen doden. Een Ter gelegenheid van het feit, dat president Eisenhower een jaar geleden aan de macht kwam, is bij een korte plechtigheid op het Witte Huis aan het staatshoofd een kristallen bokaal overhandigd, waarop episodes uit het leven van Eisenhower, van zijn jeugd op een boerderij in Kansas af tot zijn installatie op 20 Januari 1953, staan af gebeeld. De bokaal is een geschenk van de leden van het kabinet, de leiders van de republikeinse partij en het perso neel van het Witte Huis. Te Nijeri in Kenya zijn twee Kikoejoe's die in het bezit werden gevonden van een in 1874 voor de olifanten jacht ver vaardigd geweér, veertien patronen en militaire kledingstukken, ter dood ver oordeeld. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, de heer Sunarin, heeft gisteren nog eens nadrukkelijk verklaard, dat de recente arrestaties verricht zijn in het belang van de or de en de veiligheid. „Zij werden ver richt, onafhankelijk van de nationali teit van de aangehoudenen, onder wie ook Indonesiërs en Chinezen waren en evenzeer onafhankelijk van de ont wikkeling van de Unie-, of de Irian- kwestie", zo zeide minister Sunarjo. De minister verklaarde, dat niet alleen in de pers in Indonesië ten opzichte van Nederland, maar ook in de kran ten in Nederland ten opzichte van In donesië artikelen en berichten zijn verschenen, „die niet aangenaam aan doen". Te Sambas op West-Borneo is dezer dagen een Indonesische staatsburger van Nederlandse afkomst gearresteerd. De gearresteerde, een voormalig ser geant bij de K. N. I L. is op transport naar Djakarta gesteld. tweede gloedwolk volgde tien minuten later. Deze wolk richtte zich Zuide lijker, naar de gehuchten Padelang en Taker, maar maakte geen slacht offers. Daarna volgden hevige as- regens, die de gehele helling in een maanlandschap veranderden. De kratertop groeit nog steeds. Aangenomen wordt, dat door de wer king van de laatste tijd een prop in de krater naar boven is gedrukt, waardoor een scheur in de Noorde lijke wand ontstond, welke als ventiel fungeerde. Daaruit ontsnapten lava én gloedwolken. Aan boord van het Duitse m.s. „Pa lermo", dat in de Merwehaven te Rot terdam ligt is gisternacht de 46-jarige bootsman Johannes Meijer uit Holms- seppensen/Kreis Harburg tengevolge van een ongeval dodelijk verongelukt. Hij werd getroffen door een luik van 1000 kg en zijn linkerbeen werd ter hoogte van de heup afgekneld. Daar na viel hij acht meter lager in het ruim op een lading ijzer, waardoor hij nog aan het hoofd en de rug werd ge wond. Twee uur na aankomst in het havenziekenhuis is hij overleden. AMERIKAANSE GIFT VOOR BERLIJN De plaatsvervangende Amerikaanse Ho ge Commissaris Henry Parkman heeft burgemeester Schreiber van West-Berlijn een gift in natura overgedragen ter ver deling onder behoeftige bewoners van de stad. De gift bestaat uit 1,35 millioen kg melkpoeder en 900.000 kg boter. De Amerikaanse regering is voorne mens de regeringen van bevriende lan den haar plannen voor het ruimen van overtollige landbouwproducten tot een waarde van ten hoogste één milliard dol lar uiteen te zetten, daarbij er de nadruk op leggende, dat de leveranties aan over zeese landen niet bedoeld zijn de normale markten te verstoren, zo werd gisteren van welingelichte zijde te Washington vernomen. Een ultimatum is door de Philippijnse president Magsaysay aan de opstandige Hoeks gezonden. Zij moesten zich uiter lijk in de afgelopen nacht overgeven. Daarna zou een definitief offensief be ginnen. Besommingen van Woensdag: 1 trawler f 12.400.—; IJm 20 f 25.600.—; IJm 74 4480—; IJm 53 f 4150—; KW 69 f 3120— Ro 29 f 980—; He 125 i 4030.—; Tx 33 f 910—; IJm 230 1 510—; IJm 276 f 680— IJm 229 f 610—; IJm U f 850—; KW 35 f 820—; KW 31 f 430—; KW 60 f 600—; KW 27 f 650—; KW 92 f 730—; KW 94 f 470—; KW 53 f 920—; KW 30 f 920—; KW 128 1 730.De aanvoer bedroeg 1890 kisten. De prijzen waren per 1 kg: heil- bot 280—225; tong: gr. 266—246. grm. 235—212, kim. 226-216, kl. I 191-178. kl. II 170—153; tarbot I 3—270. Per 50 kg; schol: gr. 42—34, grm. 49—34, kim. 03—56, kl. I 53—45, kl. II 54—24; bot 3526: v. haring 19501650; makreel 38; schelvis: gr. 80—79, grm 79—72, kim. 66-64, kl. I 66—62, kl. II 52—20; wijting 35—15; gul: gr. 64—62, mid. 51. kl. 36503150; kl. koolvis: zw. 31, wit 4847. Per 125 kg: gr. kabeljauw 368 234; gr. koolvis: zw. 75—69, wit 120; gr. leng 122. Het eerste prototype van de T-10 is door deze twee constructeurs in de oude Fokker-fabriek aan de Papaver weg te Amsterdam-Noord in hun vrije tijd gebouwd. Een tweede prototype werd voer rekening van Schreiner en Co vervaardigd. Deze zelfde firma Iaat thans eveneens voor eigen risico, een protoytpe van de T-20 tweezitter ver vaardigen. Het uit gelaste staalbuizen bestaande rompvoorstuk wordt voor Schreiner en Co gebouwd door de Rot terdamse NV van Driel en Van Omme ren, een dochteronderneming van de NV Koolhoven Vliegtuigen, terwiji de houtbouw 'de vleugel) wordt uitge voerd door de firma Mulder te Bos koop, een fabriek van rollend mate rieel en landbouwwerktuigen. De minister van Verkeer en Water staat heeft het Permanent Anti La waai Comité (Geluid-stichting, Tucht- unie, KNAC) medegedeeld, dat het gunstig resultaat van de zwijgend ver- keersacties dreigt te niet te worden gedaan door het sterk toegenomen lawaai Van motorfietsen, bromfietsen scooters enz., hetwelk een plaag voor weggebruikers en omwonenden be gint te worden. Het P.A.L.C. onderschrijft uiteraard deze bezwaren en meent dan ook een beroep te mogen doen op de bestuur ders van deze vervoersmiddelen zich zoveel mogelijk te houden aan de wettelijke bepaling inzake het maxi mum geluid van voertuigen, nl. 85 decibel. Hierop kan door de politie toezicht controle worden uitgeoefend met geluidsmeters, zodat het zaak is ter voorkoming van moeilijkheden hiermede rekening te houden. Wat de zg. bromfietsen aangaat is uit een reeks proeven, welke de politie te 's-Gravenhage met een groot aanta; merken heeft genomen, gebleken dat bijna alle bromfietsen beneden de door de wet gestelde grens blijven. Aangezien nochtans de geproduceerde geluiden veelal als zeer hinderlijk worden ondervonden, meent het P. A. L.C. dat het nodig is te bevorde ren dat de geluidsterkte en de ge luidskwaliteit. van de bromfietsen worden verminderd en verbeterd, hetgeen slechts kan geschieden door constructieve verbeteringen. Hiervoor zal het noodzakelijk zijn een weten schappelijke analyse te verrichten naar het door bromfietsen voortge brachte geluid, en te onderzoeken of het mogelijk is door het aanbrengen van een speciale knalpotconstructie, die het gewenste resultaat oplevert zonder nochtans de bromfietsmotor als krachtbron waardeloos te maken, de thans ondervonden hinder te ver minderen. Het P.A.L.C. heeft d? minister' van Verkeer en Waterstaat voorgesteld over te gaan tot een wetenschappe lijk onderzoek. Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburg vinden een groot onthaal bij de Nieuw-Zeelan ders, aan wie zij een bezoek brengen. Het Koninklijk paar ziet toe hoe een grote schapen- boer zijn schapen scheert. De proeven met het wel voor reke ning van de KNVVL vervaardigde prestatiezweefvliegtuig KNVVL-491, 'n ontwerp van de technische commissie zweefvliegtuigen dezer vereniging, vin- den voortgang. Zoals reeds eerder werd medege deeld, zal de KNVVL in de loop der komende jaren een aantal tweezitters, overgangstrair.ers en prestatiezweef- vliegtuigen nodig hebben voor de uit breiding van de instructie op haar zweefvliegcentrum Teriet en bij de bij haar aangesloten zweefvliegclubs. Dinsdagavond is aan het grenskan- toor Visee-Eysden aangehouden de 20- jarige A. L. uit het Witte Vrouwenveld te Maastricht, die verdacht wordt de aanslag op de 44-jarige C. P. A. H.-D. te Heer te hebben gepleegd. Zoals men weet werd zij vorige week Donderdag in de gang van haar woning aan de Schollstraat aangetroffen. Zij was ern stig gewond. Maandagmorgen is zij in het Sint Annadal Ziekenhuis te Maas tricht overleden. Men vermoedde dat L. de dader van de aanslag is en dat hij naar België was uitgeweken. De rijkspolitie had uitge breide maatregelen genomen om de man aan te houden en daarvoor waren Bel gische en Nederlandse politie en mare chaussee-autoriteiten eveneens gewaar schuwd. Bij zijn terugkeer uit België naar Nederland is hij aangehouden e.n naar het eerste verhoor in voorlopige bewaring gehouden. L. heeft enige tijd in een gesticht te Heiloo doorgebracht. Hieruit was hij vier maanden geleden ontslagen. De vereniging voor bedrijfsvrijheid ln de landbouw heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een telegram gezonden, waarin wantrou wen wordt uitgesproken jegens het be stuur van de gezondheidsdienst voor die ren in Gelderland. Dit wegens „praktij ken die zich in Oost-Gelderland voor deden". Deze vereniging, populair ..De Vrije Boer" genoemd, is een tegenhangster van de standsorganisaties in de landbouw. Een van haar grieven is het haars inziens eigenmachtig optreden van de gezond heidsdienst. Volgens de woordvoerder van „De Vrije Boer", mr W. J. Spanjaard uit Amsterdam, valt het te betwijfelen of de boeren wel verplicht zijn zich bij deze dienst aan te sluiten. Het zou hier slechts om een maatregel van een particuliere organisatie gaan en niet om een wet. Binnen afzienbare tijd zal de Neder landse Oorlogsgravenstichting de vierde Nederlandse .begraafplaats in Duitsland openstellen. In Hannover wordt namelijk een centrale begraafplaats ingericht voor 400 Nederlanders, die tijdens de oorlog zijn omgekomen en thans begraven zijn in verscheidene kleinere plaatsen rond Hannover. De stichting heeft, zoals men weet, reeds twee van dergelijke kerkho ven ingericht, resp. in Bremen en Ham burg, terwijl een derde in Liibeck, op de beplanting na, gereed is. De stichting on dervindt bij haar arbeid veel medewer king van de Duitse autoriteiten. Gisteren omstreeks twee uur zijn (en gevolge van de dichte mist twee schepen met elkaar in botsing geKo- men ter hoogte van het Zuiderhoofd bij Westkapelle. Het zijn de Franse trawler „Madeleine Louise" en het on geveer 2000 ton metende IJslandse schip „Godafoss". De „Madeleine Lou ise", die schade heeft opgelopen, is met een gewonde aan boord de haven van VUssingen binnengekomen. De „Goda- heeft zijn reis naar Antwerper kunnen voortzetten. De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren de 50-jarige J. V. uit Hilver sum, die zich ingenieur noemt, terza ke van vier oplichtingen voor een to taal bedrag van f 12.000 veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met af trek. De officier van Justitie had drie jaar met aftrek tegen hem geëist. V. deed zich voor als vertegenwoor diger \an de Association Maritime In ternationale te Parijs en wist van ver schillende mensen geld los te krijgen. Een hotelhouder uit Hilversum ver telde hij dat hij een perceel in Baarn wilde kopen om als ontvangstcentrum van de Association Maritime Internati onale in te richten. De hotelhouder zou een deel van het huis kunnen be wonen, waarvoor hij f 1500 moest be talen. V. deed een scheepsmakelaar uit Bussum valse voorspiegelingen in verband met bouworders voor sche pen. Een derde slachtoffer zou door V. worden ingeschakeld in een vierjaren plan, dat de aankoop inhield van hon derden nieuwe schepen. Het -Ier dat zoals gemeld dezer da gen op Schiermonnikoog is aange spoeld, blijkt inderdaad een zgn. „Buts- kop" te zijn. De butskop, wiens Zon dagse naam Hyperoodon Ampullatus luidt, behoort tot de ta.. „walvissen. Het aangespoelde exemplaar, dat 7 in lang is en onseveer 7 ton weegt, heeft o o. gebracht naar het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 7