Herinnering aan vreselijke rampnacht Stemn DE WONDERE WAERELT Verschei Kruiser „De Ruyter in Oslo Rijper jongeling kreeg visioen Januari 1654: het trotse De Rijp ging in vlammen op Staatsmijn Beatrix in 1964 in bedrijf Welvaart verdween Ambonees wegens moord tot twaalf jaar veroordeeld VRIJDAG 22 JANUARI 1954 Directie: j. bijlsma en C. i Hoofdredacteuj H. m. k0ema1 Redactie: Achterdam 18, Tel, advertentie en abonnemen1 Voordam 11 Tel. Postgiro 18729' Ged. Staten van Limburg hebben meegedeeld, dat de nieuwe staatsmijn Beatrix in midden Limburg, naar ver wachting omstreeks het jaar 19(S4 in bedrij! zal worden genomen. £)E JONGENS van de PTT zijn toch ook aikwjjls niet te benij den. Zjj moeten de won- dcriijkste opdrachten uitvoeren. Zo s.uurue onlargs een Amerikaan, die zich in 1944 in Maastricht vele vrien den had verworven, een brief naar de Limburgse hoofdstad, met alleen de voornaam van de ge adresseerde erop, voorts een portret, dat op de enveloppe was geplakt, en de aanduiding, dat de geadresseerde in een kleine zijstraat woonde met een bordje „Verbo den te wateren". Maar de posterijen hadden er geen moeite mee, met net bezorgen. re laten lopen, omdat dan het lommerrijke plekje, waar hij iedere middag een uurtje lag te medite ren, in het gedrang zou komen. Hofstad heeft gedurende twee dag :i. in grote m gerusthe i verkeerd. On een avond miste hij na melijk zijn twee Airdale terriers, die elk f 3500,— waard zijn. De ijlings ge alarmeerde politie zocht ijverig, maar tevergeefs naar de weggelopen kost baarheden. Twee dagen later kwam het honden echtpaar echter weer aar lopen. Wij rekenen overigens bij honden lie ver met andere maatsta ven dan financiële. schilderij, dat in twee stukken is ver deeld. stelt het dorp De Rijp in volle bloei en na de hevige brand voor. Het onderschrift luidt: „Aanschouwers ziet omhoog, het Dorp eerst staat te pronken Omlaag, die Heerlijkheid in gloed en vlam verdronken. Zoo draid een storm het kruis, nog draid zoo 's werelds rad Dat nu de sterre raakt, leid morgen weder plad". Na de brand werd een vasten- en boetedag ingesteld, welke voortaan ieder jaar op 7 Januari zou worden gehouden. In het midden van de acht tiende eeuw, toen de personen, die de brand hadden meegemaakt niet meer leefden, begon men deze dag als een bezwaar te voelen. De boete- en vas tendag werd dan ook in een keur van 1768 tot gedenkdag verklaard onder de [)E RUSSEN HEBBEN een zeer modern hos pitaal in Addis Abeba, de hoofdstad van Abessinië, dat bijzonder populair is bij de Abessijnen en pro pagandistisch veel ge vaarlijker is dan welke andere Soviet-activitelten ook. Er werkt een aantal zeer goede Russische art sen en verpleegsters en alle patiënten zijn vol lof over de .behandeling. Er we, ken voorts vele man lijke en vrouwelijke Abessijnen uit alle delen van het land. Deze ge hele inheemse staf moet Russisch leren, krijgt een opleiding in de commu nistische leer en ver dwijnt dan na een jaar weer naar alle delen van het land. om te worden opgevolgd door een nieu we ploeg leergierige Abessijnen. De ingewij den worden na hun te rugkeer in hun dorp of stad beschouwd als ont wikkelde mensen, wier mening van niet onbedui dend gewicht is. Vandaar, dat de communistische invloed in Abessinië bui en kijf toeneemt, dankzij dat ziekenhuis, dat de Russen veel prestige geeft en behalve genezen men sen ook vele enthousiaste propagandisten aflevert. Men gelooft overigens niet, dat de Russen van Addis Abeba de Mau Mau-activiteiten in het aangrenzende Kenia be ïnvloeden. restrictie, dat de gedenkdag zou vallen op de eerste Zondag na 7 januari, up me gedenkdag was net verboden om te werken (het was immers toch Zor.dagi en de winkels en herbergen moesten zijn gesloten. Zelfs mocht men geen waren uitstallen. Medio de negentienue eeuw werd zelfs deze gedenkdag op geheven. Men bepaalde, dat slechts een herdenking zou plaats hebben, indien de 7 Januari op een Zondag viel. En ook die bepaling is later niet meer toe gepast. Hoewel onmiddellijk na de ramp van vele zijden hulp werd geboden, is het welvaartspeil van vóór de brand nimmer teruggekeerd. Het dorp, waar eertijds honderd haringschepen thuis voeren en vele molenwieken ten hemel rezen geraakte tot verval. De vele banden, tussen Amsterdam en De Rijp, die door de handel waren ont staan, geraakten los. Slechts de tongval van de tegen woordige Rijpers herinnert ons nog aan de verbondenheid van de twee steden. Men vindt er nog een spraak, die ons herinnert aan het dialect van de hoofdstedelingen. Ook heeft De Rijp, evenals Amsterdam, zijn Dam met raadhuis en kerk. Want de grote kerk i3 herrezen. Zij toont ons nog de vier en twintig schitterend gebrandschilder de ramen, die de steden van Holland in 1655 en 1656 bij de herbouw van de kerk schonken. Het speelwerk keerde echter niet weer; een noodspits nam de plaats in. Het uurwerk is een kostbare bijzonderheid. En hier rondom staan de oude geveltjes te dromen van de gouden tijd. De Rijp is. mét het moe derdorp Graft, thans geworden tot een dorp vol herinneringen. De beide ge meentehuizen getuigen nog van de welvaart, die hier vroeger heerste. Slechts de doortrekkende vreemdeling, die niet met onze gschiedenis bekend is, blijft verwonderd staan bij het zien van de schoonheid van beide gebou wen, en vraagt de inwoners naar de herkomst. En de dorpeling vertelt hem dan met weemoed van het vroeger zo welvarende dorp, dat als door Gods hand werd gestraft voor een al te tie rig bestaan. Getuigde Claes Bruijn hier niet van in zijn in 1732 verschenen Noordhollandse Arcadia: „Men leer ook hoe de Alwijsheid hem besnoeit Wiens wijngaard-rank hier al te welig groeit Opdat hij een gewenste vrucht mag geven Van ootmoed en een onberispelijk 'eeven Waardoor hij 't hart kan voeren naar zijn schat, Voor hem bewaard, in Sions Vredestad Die nimmer door een vuurgloed zal verteren Daar 't vroom gemoed voor eeuwig zal regeeren Op 's Heilands troon, bevrijd van ramp en druk De Almachtige vergunne ons dit geluk". De Rijp, Januari 1954 MAAR OM NOG even op die PTT terug te komen: het telegraaf kantoor te Mainz kreeg dezer dagen een tele- gram te bezorgen, dat was gericht aan de „Duitse BeroepsvoetbaL bond te Mamz". De Ne- uerlanase Beroepsbond had het afgezonden in een poging om met die organisatie contact te zoeken. Tot grote spijt van de Mainzer poste rijen moest het telegram echter met de aanteke ning „Geadresseerde on bekend" naar Amster dam worden terugge zonden. fftlNDER VLOT verliep het met de brief, wel ke een Almeloër, die het niet eens was met zijn aanslag hondenbelasting, had gezonden aan de in spectie der belastingen, afdeling bezwaarschriften honden. Inplaats van hon den lazen de postbeamb ten Londen en hierdoor werd een hoop extra werk verschaft aan de Londense PTT, aan per soneel van de Nederland se ambassade in de En gelse hoofdstad en aan deskundigen van het Britse departement van Buitenlandse Zaken. Wij hopen, dat de hond het Nederlandse antwoord op het bezwaarschrift rog zai mogen beleven. Zo erg oud worden die dieren niet 2^0ALS U ongetwijfeld weet, maakt de fa meuze New-Yorkse Broadway in Manhattan een scherpe bocht. Bq oorzaak hiervan schijnt volgens oude kronieken te zijn, dat ene Hendrïck Brevoort die daar in de achttiende eeuw een wel varende boerderij had slaan, weigerde de in aanleg zijnde straat recht uit over zijn grondgebied OVER HONDEN gespro ken, een inwoner van de ai AI7 -J* wo j~u Tengevolge van de buitengewoon stren- Ijl I J, jj, Q OT ge hygiënische eisen van de veeartse- nijkundige dienst van het Amerikaanse leger zullen de abattoirs van Amsterdam en Den Haag voorlopig geen vee meer mogen slachten voor de Amerikaanse bezettingstroepen in Duitsland. Slechts het slachthuis van Rotterdam werd door de Amerikaanse deskundigen rein genoeg geacht om verdere op drachten uit te voeren. Het gevolg is, dat men thans in allerijl in de hoofd- en hofstedelijke abattoirs verbeteringen aan het aanbrengen is. Ongetwijfeld is liet Haagse slachthuis het ernstigst door deze Amerikaanse maatregel getroffen, omdat daar veel meer voor de bezettingstroepen werd ge slacht dan elders. De militaire veterinairs bleken onder meer afgeschrikt te zijn door de afwezigheid van warm en koud water, van voortdurend schone hand doeken of electrische handendroogmachlnes en door het ontbreken van vliegen- gaas op bepaalde plaatsen. Wij Nederlanders behoeven nu niet onmiddellijk bevreesd te zijn, dat wij bedorven of besmet vlees voorgezet krijgen, noch be hoeven wij ons aangetast te voelen in onze nationale „bezem in de mast"-eer, want met de hygiëne in ons vaderland zit het over het algemeen heus wel goed en slaan wij internationaal beslist geen vuil figuur. Maar de Amerikaanse leger leiding is nu eenmaal zeer bezorgd voor het welzijn van de honderdduizenden aan haar toevertrouwde G.l.'s. barende ontdekking mededeling doen aan de afdeling natuurkunde van de Kon. Academie van Wetenschappen. Het gevolg hiervan is geweest, dat op 1 Juni 1860 kon worden overgegaan tot de inrichting van een stormwaar- s huwingsdienst. Daarnaast ondergin gen de magnetische metingen, in 1848 begonnen, voortdurende uitbreiding. Ook tie tweede afdeling leverde na enige jaren belangrijke gegevens. Zij waren voor de zeilvaart op Indië van eminente betekenis. Het spreekt vanzelf, dat Buys Ballot ook internationaal stimulerend werkte. In 1872 legde hij zijn denkbeelden daaromtrent vast in een publicatie „suggestions on a uniform system of meteorological observations". Het ge volg was, dat Buys Ballot te Wenen in 1873 president werd van het per manente comité der internationale meteorologische organisatie. Hieruit vloeide ook voort deelneming van de eerste grote onderneming dezer orga nisatie: het internationale pooljaar 1882/1383. Ondanks de omstandigheid dat het expeditieschip „Varna" verloren ging kon het meteorologisch deel van het programma der expeditie, onder lei ding van dr M. Snellen, toen directeur der eerste afdeling, worden uitgevoerd. Teen in 1890 Prof. ys Ballot stierf, werden de voorbereidingen tot een verplaatsing door zijn opvolger dr M. Snellen, krachtig voortgezet. In 1893 werd de hand gelegd op het landgoed „Koelenberg" in De Bilt en in 1897 op de eerste Mei kon het vernieuwde hoofdgebouw in gebruik worden ge nomen. Men was intussen reeds op 1 Nc.ember 1896 de waarnemingen in De Bilt begonnen, terwijl die op Son- neburgh nog werden voortgezet. De aldus gedurende 25 maanden parallel gedane observaties maakten een be trouwbare deductie der waarnemin genreeks van Utrecht op die van De Bilt mogelijk. De magnetische pavil joens konden in 1902 worden ingericht. In 1902 werd nogmaals een derde af deling ingericht (deze naam voor de Amsterdamse filiaal-inrichting was in middels reeds lang weer verloren ge gaan). De nieuwe afdeling werd de naam gegeven van „magnetische en seismologische waarnemingen". Eerste directeur dezer nieuwe afde ling werd dr M. Snellen, in wiens plaats dr C. H. Wind tot hoofddirec teur werd benoemd. Intussen was dr Wind, die hoogleraar te Utrecht was geworden, opgevolgd door prof. Van Everdingen die van 1907 af 31 jaar lang deze belangrijke functie vervulde. Zijn opvolgers zijn geweest prof. Ve iling Meinesz en ir Warners, welke laatste thans deze functie vervult. Hr. Ms. kruiser „De Ruyter", die 18 Januari uit Vlissingen vertrok, is gis termorgen voor een bezoek van orie dagen in Oslo aangekomen. Toen het schip de haven binnenvoer, werden van een fort saluutschoten gelest. Vice-admiraal A. de Booy, die de reis naar Oslo meemaakte, legde bij diverse autoriteiten in de Noorse hoofdstad bezoeken af, ontving aan boord en keerde in de namiddag per vliegtuig naar Nederland terug. Tijdens een persconferentie op de „De Ruyter" sprak de vice-admiraal de hoop uit, dat nog dit jaar een Noors-Nederland se vlootoefening zal kunnen worden ge houden. De oorlogsbodem zal morgen uit Os lo vertrekken om de eerste grote reis, die drie maanden zai duren, te maken. Bezocht zullen o.a. worden de Franse oorlogshaven Brest, Canada en de Ver. Staten. Aan boord bevinden zich on geveer 600 man met inbegrip van 48 officieren en de commandant. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft de 27-jarige Ambonees J.T. we gens moord op z'n echtgenote comform de eis veroordeeld tot een gevangenis straf van twaalf jaar met aftrek van het voorarrest. In October verleden jaar heeft de man zijn vrouw, nadat zij samen 's avonds een bezoek hadden gebracht aan Nijmegen, over de leuning van de Maasbrug te Grave geworpen. Het trotse gebouw van het Konink lijk Nederlands Meteorologisch In stituut in De Bilt, welk instituut op 31 Januari een eeuw bestaat.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 10