Slechts twee en dertig uitvallers in „saaie" Rallye Monte Carlo -1Al LJ* Friese veehouder voor bedrag van f 100.000 opgelicht Kanonschoten zullen Berlijn als conferentiestad inwijden Grote Franse operatie in Indo-China P.van Tienen is neo-democraat De Zaanse équipe heeft zeer vele straf punten Met spanning wordt de uitslag van de klassementsproef verheid STUDENTENHULP „Kleine Commissie" naar Paramaribo Aantal gevallen van witte pokken blijft constant Drieling in Helmond Hij leefde als een grand seigneur Geniale oplichter in heel Europa gezocht Drie minuten stilte Maandagmorgen Profs over NB VB Rijvers c.s. zijn niet enthousiast ER„ bestaat bij de Franse clubs, welke Nederlandse profs in hun gelederen tellen enige ongerustheid ten aanzien van de oprichting van de Nederlandse Beroeps Voetbalbond. Wanneer name lijk de FIFA de NBVB niet erkent en zulks blijkt het geval te zqn en Nederlanuse prots zich bij deze bond aanslu-.en, zullen de Franse ciuhs geen cnaele schadeloosstelling kunnen eisen, omdat de hu/B aoor de inter nationale voetbal-organisatie als ecu dissidente bond wordt beschouwd. Nieuwe Russische schaatscracks Schaatsweek in Davos Tweeduizend man op de kust van Annam geland Anti-Britse betoging van Spaanse studenten Tweedie alles zullen weten St Lawrencerivier wordt uitgediept Klopjacht op wolvin in Frankrijk NESB voor Gerechtshof Schriftelijke vragen ovei spoorwegongelukken Proeven met „De Hoop" VRIJDAG 2? JANUARI 19Ó4 /77„I 111 T T 1 1 I Van een speciale verslaggever DE mimosa, de oleanders en de palmen brachten, geurend en wuivend, de mannen en vrouwen vun de 24e sterrit naar Monte Carlo, na hun vermoeiende tocht van circa 56 uur over 3300 km, een beminne lijke tvelkomstgroet. Een niet geheel wolkenloze hemel gaf aan de bergen en het rustige blauwe water van de baai wat meer relief toen gistermorgen om kwart over tien de Franse équipe Georges Houzel en Julio Quinlin als eerste deelnemer hun Alfa Romeo over de finish op de Quai Albert Premier stuurde. De natuur schonk overigens de enige compensatie voor de koele ontvangst. De tribunes waren matig bezet, slechts weinige equipes kregen bloemen aan geboden, muziek werd uit de luidsprekers geweerd, kortom het was een zakelijke, saaie, sfeerloze receptie. Met uitzondering van het bergland van Auvergne, met gladde wegen en mistbanken en de Balkan, waar de sneeuw de deelnemers parten speelde stelde deze Rallye de 363 deelnemers niet voor onoverkomenlijke moeilijkheden. Het aantal uitval lers is dan ook slechts 32. De algemene opinie van de honderden deelnemers ivas: „Nog nooit hebben wij zo'n saaie rallye meegemaakt". Indien de klasse mentsproef tussen Gap en Monte Carlo (264 km) niet ivas ingelegd, zouden honderden equipes het vorstendom zonder straf punten hebben bereikt en zou men met de handen in het haar hebben gezeten. Nu was er een selectie, al zal het leger der strafpunt- lozen nog groot genoeg zijn. Jammergenoeg zal men hierin tevergeefs de Zaanse équipe ZwartJacob, de Boer zoeken. Dit team had tussen Le Puy en Valence de meest noordelijke route gekozen. Men kwam plotseling in eén mistbank terecht, raakte door mis leiding de goede weg kwijt en na vele omzwervingen arriveerden de Noordhollander.;- 1 uur cn 13 minuten te laat aan de controle in Valence, waar een regen van strafpunten wachtte. Natuurlijk is de Opel Rekord verder gereden, want men moest toch zijn „balkje" in Monte Carlo halen. In de klassements proef heeft men het zo kalm mogelijk gedaan, zo rustig zelfs, dat bij de bestijging van de Col de Lecques Jaap Zwart zeer sportief overigens aan enkele Engelse snelheidsduivels, die achter hem aanstoven, voorrang gaf. De tocht werd verder regle mentair uitgereden en dat gaf tenslotte voldoening. CLECHTS één Nederlands team is uit gevallen en wel dat van prof. dr W. van Lammeren en D. v. Voorden met Porsche. Zij startten in Monte Carlo, doch zijn daar niet teruggekeerd. Goe de vrienden hadden beide heren voor hun vertrek een speelgoedtreintje ca deau gegeven, een herinnering aan het f-:t, dat prof. Van Lammeren het vo rig jaar Monte Carlo door pech niet per auto, doch wel per trein had kunnen bereiken. Dat treintje had men aan een van de zijruiten gehangen. Van zijn rienden moet men het maar heb ben, want de oorzaak, dat deze équipe weer is uitgevallen, stond in nauw ver band met de s.. oorwegen. Tussen Va lence en Gap reed de Porsche met grote snelheid over een spoorwegover gang, waar de rails een stuk boven het wegdek uitstaken. Resultaat: de wielen kregen zo'n ernstige knauw, dat men besloot de tocht te staken. Pech had ook de équipe Blansjaar— Sallies. Bij de afdeling van de Col de Lecques stak plotseling iemand de weg over. Er werd sterk geremd, waar door de oranje DKW slipte en op zijn kr.nt terecht kwam. Met enige deukjes in de carrosserie stond het wagentje weer snel op de wielen, maar het aan gehouden gemiddelde van 52 km ging door het incident verloren. Karei Ton r Heidendahl kregen na Parijs een zwevend vuiltje in de benzineleiding, waardoor men gedwongen was in de klassementsproef een gemiddelde van 45 km te draaien. Dr Beekman en v. d. Vlugt beleefden een onaangenaam avontuur, toen zij voor de keus werden gesteld hun „Kruiwagen" tegen een boom te zetten of zo scherp mogelijk een uit de tegenovergestelde richting komende vrachtauto te passeren. Dr Beekman besloot tot het laatste met als gevolg, dat de treeplank van de Franse auto de linkerkant van zijn wagen opensche- rde. Het linkervoor wiel zat vast en moest vervangen wor den en de speling in het stuur leek wel op een halve maan. Zonder risico moest men de proef uitrijden. Klaas Barendregt en les Langestraat hebben het wat de Nederlandse teams betreft, uitstekend afgebracht. Jan Flinterman en Han v. d. Heyden kibbelden wat met e'kaar over enkele seconden, welke zij wel of niet te vroeg bij enkele tijd- contröles tijdens de snelheids- en regel- matigheidsproef waren doorgekomen. Martin Duyz,. gs en Jan Hulsker kwa men met hun Fiat 1400 zo snel de finish binnen stuiven, dat zij bijna een kademuurtje ramden. „Het Kanon" had het prima gedaan, de proef was op de seconde afgelegd, doch het tweetal was 12 seconden te vroeg in Monte Carlo gearriveerd. Maus Gatsonides en Marcel Becquart speelden op weg naar Monte Carlo met een hoge inzet: van Gap naar Monte Carlo met 63.8 km gemiddeld. Een krachttoer die zq volgens eigen verklaring niet helemaal hebben vol bracht, want bij controle twee hadden zij twee en bij controle drie zelfs acht seconden verloren, hetgeen voorname lijk was veroorzaakt door een zware vrachtauto, welke het passeren vlak voor de tijdcontröle, zwaar had be moeilijkt. Maar met dit gemiddelde lag Gatsonides toch nog hoger dan Louis Chiron, die met een Lancia vol gens zijn zeggen, het gemiddelde van 60 km had genomen. De Fransen Ascione en Le Scairf liepen op het laatste traject een flink aantal strafpunten op door een inci dent, waarvoor beiden zich bij aan komst vol zelfverwijt met de vlakke hand tegen het voorhoofd sloegen. Overmand door slaap hadden zij voor Le Puy besloten even een uiltje te knappen langs de kant van de weg. „Een paar minuutjes maar om de erg ste slaap te verdrijven" hadden zij te gen elkaar gezegd, maar toen zij op een gegeven moment met schrik wak ker werden, bleken zij ruiman derhalf uur in Morpheus' armen te hebben gelegen. Nadat alle equipes, die men nog kon verwachten te Monte Carlo waren bin nengekomen, bleek, dat van de 363 equipes, welke uit de 8 verschillende steden waren vertrokken, onderweg 32 de strijd staakten, terwijl de Transen Bercut en Lamarque, met Kaiser Hen ry te Lissabon gestart, niet konden worden geklasseerd aangezien zij hun carnet hadden verloren. In totaal zal dus voor 330 deelne mers een voorlopig klassement wor den opgemaakt. ATHENE: 15 vertrokken, 4 opgege ven, 11 aangekomen. MONTE CARLO: 106 vertrokken, 4 opgegeven, 102 aangekomen. GLASGOW: 90 vertrokken, 5 opge geven. 85 aangekomen. STOCKHOLM: 52 vertrokken, 4 op gegeven. 38 anr>rt„Vnrn°n. OSLO: 16 vertrokken, 1 opgegeven 15 aangekomen. PALERMO: 13 vertrokken, 4 opgege ven. 9 aangekomen. MÜNCHEN: 32 vertrokken, 5 opge geven, 27 aangekomen. LISSABON: 49 vertrokken, 6 opge geven, 43 aangekomen. Wie na de klassementsproef in de bovenste helft van de ranglijst zal staan, is nog niet te voorspellen. Al gemeen werd er gemompeld, dat de berekeningen wel eens verrassende resultaten ten gevolge zouden kdhnen hehben. Maar dat weet men pas he denmiddag. En ook dan is pas, na de technische controle bekend, welke 100 equipes aan de stratenrace van Zater dag zullen mogen deelnemen.- Of er veel Nederlandse equipes bij zullen zijn? Men was in het Nederlandse kamp gisteravond daaromtrent niet al te hoopvol gestemd. Voor het beroemde Casino van Monte Carlo worden drukke ge sprekken gevoerd over de kansen van rijders in de Rallye. Vol be langstelling kijkt men naar route- kaarte (Van een speciale verslaggever B" Clermont Ferrand maakten verschillende studenten zich verdienstelijk door als gids en tolk op te treden, doch op de weg naar Lucon hadden hun collega's iets anders, uitgevonden. Zij had den sneeuw op de weg gebracht en daar sporen van autobanden doorgetrokken, dochde sporen leidden in een verkeerde richting, waardoor de Rallyerijders, die zich daardoor lieten beïnvloeden, in een veld terecht kwamen dat dik onder de sneeuw lag en waar zij zonder hulp van derden niet meer uit konden komen. Die hulp was direct te verkrijgen, maar daarvoor moest eerst een behoor lijke vergoeding worden betaald. Zes Britse equipes, ondervonden hierdoor tijdverlies en verloren daardoor hun kans. De „verhuizing" van de kleine com missie uit Willemstad naar Paramaribo is thans bepaald op Woensdag. Dan vertrekt de Nederlandse delegatie naar Caracas (Ven.) en vandaar reist ze Donderdag naar Suriname. De an dere groepen volgen Donderdag. Aangenomen mag worden, dat dan het gehele werkstuk van 13 .Mei 1952 diepgaand besproken is, waarna in Paramaribo definitieve besluiten kun nen worden genomen. Woensdag ontvingen minister Kern kamp, gov -erneur Struycken en de heer Jonkers een delegatie van Bo naire, die grieven tegen de eilandsre geling besprak. Vernomen wordt, dat zij geen concrete voorstellen deed. Gisteren, heeft minister Kernkamp op Curasao een gesprek gehad met het bestuurscollege van Aruba. Gisteren zijn bij één der zich in het ziekenhuis aan de Zuidwal te 's-Gra- venhage in observatie bevindende per sonen witte pokken geconstateerd. Het aantal gevallen is daardoor thans weer zeven-en-twintig. Er bevinden zich nu nog negen personen in observatie. Vier observatiegevallen konden worden ontslagen. In het Sint Antoniusziekenhuis te Helmond heeft mevrouw J. Mathei- Aarts uit Deurne Woensdagmorgen het leven aan een drieling, twee jongens en een meisje geschonken. Moeder en kinderen maken het uitstekend. Het gezin Mathei, waarvan de vader metselaar is, had reeds vier kinderen, namelijk drie meisjes en een jongen. 'J'EGEN tie man, naar wie aan het begin van het vorig jaar de recherche van vele Westeuropese landen lange tijd heeft gezocht tot hij tenslotte op 26 Februari in Lausanne werd gearresteerd, een man, wiens naam in ons land in de dagbladen verscheen, omdat hq een welgestelde Friese veehouder voor 100.000 had opgelicht, een man met een rijke fantasie, een goed verstand cn wat hq zelf noemde „een grootschmoez-vermogen", die volgens een rapport van een Amsterdamse psycholoog de behoefte heeft om de „grand seigneur" te spelen, tegen die man heeft de Officier bij de Amsterdamse rechtbank mr B. Kist, gisteren bq de voortgezette behandeling van het proces 2IJ jaar met aftrek van 7 maanden voorarrest geëist. „Ik heb voor f 10.000 de hand moeten leggen op een dossier", zo houdt hij vol, „en dat heeft er toe geleid, dat ik in financiële moeilijkheden ben ge raakt". Vraagt men hem echter duidelijk te zijn, dan beroept hij er zich op, dat hij als agent niets mag vertellen. Als verdediger zei mr Schut niet zonder enige aarzeling, dat hij zelf wel enig geloof heciitte aan de verhalen van verdachte over de Secret Service, „zelfs al zou ik dan de enige zijn in Amsterdam". De rechtbank zal op 4 Februari uitspraak doen. QOED gesoigneerd stond deze gebril de „geniale oplichter" (zoals de of ficier hem karakteriseerde) gisteren voor de tweede maal voor zijn rech ters. Hij is de 30-jarige belé'ggingsad- viseur H. J. de K. uit Amsterdam, die tot 1950 toe als employé van de Am sterdamse bank een eerzaam leven leidde, toen in moeilijkheden raakte en vanaf zijn ontslag een jaar later geen cent meer met eerlijk werk heeft verdiend. Verdachte gaf zich in die tijd uit als vertegenwoordiger van de Engelse filmmaatschappij Arthur Rank. Toen de grond hem te heet onder de voeten werd, nam hij de wijk naar het bui tenland, waar hij in vele hotels op brede voet leefde, maar steeds vertrok zonder zijn rekeningen te hebben vol daan. HE psycholoog dr S. P. Tammenoms Bakker, die als getuige werd ge hoord, kwam tot de conclusie, dat ver dachte toerekenvatbaar is. Hem werd nog gevraagd, wat hij geloofde van verdachte, die beweert te hebben ge werkt voor de Britse Secret Service. JYJET een eresaluut van negentien schoten zal Berlijn hedenmiddag als conferentiestad worden ingewijd. De schoten zullen op Tempelhof, in het hart van de gewonde millioenenstad gelegen vliegveld, worden gelost. Mi nister Eden en minister Dulles zullen door militaire formaties van hun lan den worden opgewacht. Ook de Franse minister Bidault arriveert vandaag in Berlijn. Molotov, de grote Russische tegenspeler zal vandaag of morgen neerstrijken op een vliegveld in het Sovjetdeel van de stad. Het gerucht gaat, dat hier ook een delegatie van communistisch China zal arriveren, die ter waarneming is gezonden. Met de voorbereiding van de confe rentie is het verder langs een leien Het Franse sportblad „L'Equipe" heeft een enquête onder de belang rijkste in Frankrijk spelende Neder landse profs gehouden. Hieruit is ge bleken dat de voor Nantes uitkomende Van Geen onmiddellijk bereid zou zijn zich bij een Nederlandse profclub aan te sluiten wanneer thans aan zeke re financiële voorwaarden zou worden voldaan. De voorzitter van de NBVB. de heer Swart, heeft hem verteld dat het in de bedoeling ligt volgens het Belgische premie-stelsel te gaan werken. De Kubbler (Bordeau) juichte de oprich ting van de Nederlandse bond toe. Op de vraag, of hij tot de gegadigden be hoort, antwoordde hij echter: „Ik weet het niet. Ik heb er nog geen mening over". Van der Hart (Rijssel) vertelde, dat hij bij zijn bezoek aan Nederland door de NBVB was benaderd. Hij had er nog niet ernstig over nagedacht. „Wanneer de FIFA de Nederlandse bond niet erkênt, denk ik er niet over mij aan te sluiten". Rijvers (Stade Francais) dacht er hetzelfde over. „Wanneer het een dissidente bond is, komt er toch niets van terecht". Appel (Reims) en Vreken (Nantes) tonen zich geen van beiden geïnteresseerd. Na Khalida Sjegolejeva, die twee wereldrecords op de 1000 en de 3000 meter verbeterde, hebben ook de Rus sische heren zich bij de schaatswed strijden te Alma Ata niet onbetuigd gelaten. Uitstekende prestaties lever de de 18-jarige Anataly Zitov door de 500 meter in 43 sec. en 1500 m. in 2 min. 15.2 sec. te rijden. Op de 1500 meter staat hij nu met dezelfde tijd ais Kees Broekman bij de eerste twintig op de wereldranglijst. Manonov, wiens snelste tijd op de 10.000 m. 16 min. 52.2 sec. was, passeerde Kees Broekman (16.56.3) op de lijst en plaatste zich achter Hjaimar Andersen en Oleg Gon- charenko als derde. Voor de Zwitserse kampioenschap pen op 30 en 31 Januari, met interna tionale deelneming, zullen de landen in twee categorieën worden verdeeld. In de eerste komen de Zwitsers uit met de rijders uit de zwakkere landen, dus Fransen, Belgen, Italianen, Duit sers enz, In de tweede rijdt de elite: Russen, Zweden, Nederlanders, Noren en Finnen. Wat de Europese kampioenschap pen op 6 en 7 Februari aangaat staat blijkens de jongste opgaaf van de or ganisatoren de deelneming vast van rijders uit 14 landen: Noorwegen (6 rijdres), Zweden (5), Nederland (5), Rusland (3), Finland (3), Oostenrijk (3), België (3), Engeland (3), Frank rijk (3), Italië (3), Duitsland (3), Zwitserland (2 en Tjechoslowakije en Hongarije waarvan het aantal rij ders nog niet bekend is. Strijdkrachten der Franse Unie ter sterkte van tweeduizend man zijn Woensdag aan de kust van Annam, on geveer vierhonderd k.m. ten Noord oosten van Saigon, aan land gegaan. De operatie werd uitgevoerd in tegen woordigheid van de commandant van de Franse vlootstrijdkrachten in het Verre Oosten, admiraal Auboyneau. De actie, een der grootste gecombineer de offensieven van de laatste 2 jaar, heeft ten doel een permanent brugge- hoofd te vestigen voor een campagne om het communistische „bamboe-gor dijn" in Noord Indo-China terug te schuiven, ten einde drie millioen men sen, die sinds 1945 onder de bezetting van de Vietminh leven, weer onder Frans gezag te brengen. De tweeduizend militairen rukken thans op om in een wijde omsinge lingsbeweging vier regimenten van de opstandelingen in te sluiten. Men ver wacht dat deze zuiveringsoperatie ver scheidene maanden in beslag zal ne men. Gelijk bekend hebben de troepen van generaal Navarre ook in Midden- Laos weer het initiatief in handen. Woensdag heroverden zij de stad Thak- hek, waardoor de verbinding tussen Noord- en Zuid-Loas is hersteld. Men verwacht echter, dat de communisten binnenkort een grootscheepse aanval zullen openen op het Franse bolwerk Dien Bien Phoe, nabij de grens tussen Laos en Tonkin. Deze basis ligt aan de invalsweg naar de twee voornaam ste steden van Laos, nl. Vientiane en Loeang Prabang. In Granada (Spanje) hebben gisteren enige honderden studenten een betoging gehouden tegen de aanwezigheid van Britten in Gibraltar en tegen het voor genomen bezoek van koningin Eliza beth aan deze vesting. Er werden leu zen geroepen als „Gibraltar voor Span je" en „Leve Franco". De demonstratie verliep zonder incidenten. Het officiële blad van de Phalanx „Arriba" en het katholieke blad „Va" hadden Woensdag protesten aan het adres van Groot-Brittannië laten horen. Naar aanleiding van enkele in de laat ste weken voorgekomen gevallen van zeldzame ziekten, waarvoor geneesmidde len uit Amerika moesten komen, zijn suggesties gedaan om een internationaal depot van zeldzame geneesmiddelen in te richten. dakje gegaan. De commissie van des kundigen der vier-mogendheden be reikte gisteren algehele overeenstem ming over de technische regeling, die o.a. inhoudt de administratie, veilig heid, verbindingen en perszaken. De vier ministers zullen hun persoonlijke lijfwacht naar alle bijeenkomsten kun nen meenemen. Bij de Russische am bassade waren enkele ordemaatrege len van de Volkspolitie te zien. De politieke sfeer is aan de vooravond van de conferentie te Berlijn uiterst rustig. Noch in het Oosten, noch in het Wes ten der stad viel naar het uiterlijk iets bijzonders waar te nemen. Het aantal rode spandoeken in Oost-Berlijn was zelfs iets minder dan gewoonlijk. De burgemeester van West-Berlijn, dr Schreiber, heeft een beroep op de Westberlijners gedaan om Maandag om half tien drie minuten stilte in acht te nemen wegens het beginnen der con ferentie. Op deze wijze kan de bevol king uiting geven aan haar vurige wens dat er in Duitsland vrije verkie zingen zullen worden gehouden en er een verenigd Duitsland tot stand zal komen. De burgemeester vroeg voorts aan zijn burgers zich van elke storende actie te onthouden. Voor zijn vertrek van het vliegveld bij Washington ver-klaarde de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, Dulles, er cp te vertrouwen, dat de Russen bezield zullen zijn van de wens voorwaarden te scheppen, waar onder de wereldvrede kan worden be vestigd en bestendigd. In dat geval zul len wij Amerikanen hen onbevooroor deeld en in opbouwende geest tegemoet treden. Wij vertrekken naar Berlijn met een moeilijke, doch hoopgevende op dracht. Het gaat thans om de toekomst van Europa Een Zweed en een Zwitser zul len alles horen, wat op de confe rentie door de vier ministers wordt afgehandeld, aldus meldt „Svenska Dagbladet", maar deze twee zullen zweren, van hetgeen zij vernomen hebben niets te zul len onthullen. Het zijn namelijk twee „neutrale" ingenieurs, die de vertalingsinstallaties moeten controleren. De Amerikaanse Senaat heeft Woens dag met 51 stemmen tegen 33 een wets ontwerp goedgekeurd, dat de V. S. machtigt met Canada samen te wer ken aan de uitvoering van het project, waarbij de St. Lawrence tot tien me ter wordt uitgediept zodat zeeschepen van de Atlantische oceaan naar de grote meren kunnen varen. Het wets ontwerp moet nog door het Huis van Afgevaardigden behandeld worden. Drieduizend jagers en militairen met radioontvangers, die door een vlieg tuig worden' geleid, zijn bezig een wolvin en haar twee kleintjes op te sporen op de besneeuwde hellingen van de Alpen in de buurt van Ly on. (Fr.) Een gepensionneerde "legerofficier uit Lyon heeft een prijs van 100.000 francs uitgeloofd voor het doden van de wolvin, die het de boeren lastig maakt. BESCHADIGINGEN AAN BOORD VAN BRITS VLIEGDEKSCHIP De Britse admiraliteit heeft gjsteren bekend gemaakt, dat zekere controle apparaten in de machinekamer van het Britse vliegkampschip „Eagle" lichte beschadigingen zijn toegebracht. In verband met deze beschadigingen is een stoker van het vliegkampschip, dat in de haven van Devonport ge meerd ligt, in hechtenis genomen. De stoker zal morgen voor de krijgsraad verschijnen. (Vervolg van pag. 1) JsJA een uiteenzetting te hehben gege- veen over zijn plannen in het ver leden en de structuur van de Europese Beweging, die volgens zijn zeggen de overkoepelende organisatie is van de in diverse landen gevestigde nationale Sociale Bewegingen, nam de president vervolgens het prae-advies door, dat door mr Wolthuis was opgesteld. „Dit gaat bedenkelijk in de richting van het neo-fascisme", zei hij. „U noemt die term er zelfs in". Verdachte Wolthuis beaamde dit, doch Van Tie nen prefereerde zich „neo-democraat" te noemen. „Ik zoek een vorm van staatsbestel, die als de gulden midden weg tussen de huidige z.g. democrati sche structuur van ons land en de autoritaire vorm van bestuur in staat". President: „Dat is theorie. Het is de vraag, of er een practische mogelijk heid is". Wolthuis: „Ik zie die weg. Het is het neo-fascisme". De president vroeg de verdachte ver volgens of zij het niet gevaarlijk von den. de macht vier jaar lang in de handen van een leider te leggen. „Eisenhower heeft ook vier jaar lang de macht" antwoordde Van Tienen snel, doch de president meende, dat dit wat anders was, aangezien Eisen hower rekening moet houden met het Congres. Van Tienen bestreed het be lang daarvan. Als raadsheer van Paul van Tienen betoogde mr E. F. L. Steyns o.a., dat het tenlastegelegde niet is bewezen. „Hier staat bovendien de vrijheid van meningsuiting in ons land op het spel", zei hij waarschuwend. Hij vroeg vrijspraak subs, ontslag van rechtsvervolging. J\J[R MULLER MASSIS meende, dat de tegenwoordige Sociale Beweging „hoogstens igszins in de zelfde rich ting als Musserts N. S. B. neigt". Ook hij vroeg vrijspraak subs, ontslag van rechtsvervolging. Mocht het hof de verdachten toch schuldig achten en de N. E. S. B. een verboden vereniging, dan hoopte hij, dat het een schuldig verklaring zou willen uitspreken zon der toepassing van straf. Van Tienen hoopte, dat het hof hem in geen geval gevangenisstraf zou opleggen, doch een geldboete. „Er kan over enige jaren een andere tijd aanbreken. Ik hoop nog eens in mijn burgerrechten te wor den hersteld, indien ik dan gevange nisstraf op mijn lijst heb staan, kan ik nog niet in mijn vak terugkeren". De president sloot daarna de zitting, die om 14.15 uur begonnen was, 's avonds tegen zeven uur. Het hof zal uitspraak doen op 4 Fe bruari om 10 uur. Het Eerste Kamerlid de heer De Vos van Steenwijk, heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk de volgende vragen gesteld: Heeft de minister er kennis van ge nomen, dat gedurende het laatste week einde drie spoorwegongelukken zijn voorgevallen, bij een waarvan een dode en een ernstig gewonde te be treuren waren? Is de minister niet van oordeel, dat, gelet ook op de spoorwegongelukken, die in de laatste tijd zijn voorgeko men, een onderzoek naar de oorzaken daarvan door een onpartijdig college gewenst is? Is de minister niet van oordeel, dat èen dergelijk onderzoek ter geruststel ling van het personeel en het publiek zou kunnen strekken en ook in het belang zou kunnen zqn van de Neder landse spoorwegen? Is de minister bereid te bevorderen, dat nu spoedig wordt overgegaan tot de instelling van een Raad voor de Spoorwegen, die een soortgelijk onder zoek zou kunnen instellen als waarme de thans de Raad voor de Scheepvaart en de Raad voor de Luchtvaart zijn belast voor scheepvaartrampen en on gevallen met vliegtuigen? De proeven met een model van het hospitaal-kerkschip „De Hoop", welke worden genomen in het laboratorium voor scheepsbouwkunde aan de Tech- nische Hogeschool te Delft, zijn nage noeg geëindigd. Zeer binnenkort zal aan de vereniging, welke de opdracht voor de proeven gaf, een rapport kun nen worden uitgebracht. Dit rapport zal een advies bevatten met betrek king tot de constructie van het schip. VERZONKEN ERTS AANGEKOCHT De in Den Haag gevestigde Verenigde Ertsenhandel Maatschappij zal een lading van 20.000 ton erts aankopen, welke zich bevindt-in drie tijdens de oorlog bij Nar vik (Noorwegen) gezonken schepen. Een Noorse bergingsmaatschappij wil de la ding boven water brengen.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 7