Wat de theaters brengen Zeventig jaar langs de weg Heusy en De Vet in de finale van de A-klasse Nieuws uit de Langedijk Eén tehuis of drie tehuizen voor ouden van dagen STAVENUITEB NA CO-chauffeurs onderscheiden veekeinde ensnaar: REX THEATER Verboden verhaal VICTORIA THEATER Avontuur in de Zuidzee HARMONIE THEATER Intermezzo De Alkmaarse elftallen CINEMA AMERICAN Gekke toeristen DE JOURNAALS Bekertornooi De Oude Poorter Huiberts geklopt door zijn zenuwen Propaganda-avond van 700 jaar stad JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN Langedijk staat voor een probleem Lindenlaan klaagt Kalestakenontsieren eens zo mooie laan De journalist Hommerson overleden Klaverjassen voor de wielerbaan Prof. Beek besprak modern Israël Nog 7261 wagons aar stapelproducten Geen belangstelling voor bewaarkool meer Egmond aan Zee ;t Pakkum leek zo it gelijk te krijgen, •s waren ijverig be- goede beurt te ge- narkelijk netjes. Piet kijken, was tevre- rocoladestrooisel op klaar waren. „Maar iee", zei hij. „Deze en. Ik zal jullie zo- ppen!" En dat wa» el, die de commis» d om er de graaf- dessor in op te ber- kum nu maar eerst gekekenMaar ij was er van over- eg was. vondgebed en Litur- .00 Nieuws. 23.15 !5 JANUARI 402 m.: 7 00—24.00 7.10 Operetta 's. 8.15 Gram. 9.00 Gram. 9.25 Voor de erstanden. 9.35 Gram. .15 Radio Philharmo- muziek. 12-30 •mededelingen. 12.33 2.38 Pianospel. 12.55 13.15 Mededelingen ■nenade-Orkest. 14.00 de wereld?", cause- 30 Voordracht. 14.45 15 Voor de vrouw, rie. 17.20 Gram. 17 30 17.45 Gram. 17.50 Nieuws. 18-15 Mu- Phil-Harmonicaclub. nding. 19.15 Repor- Cabaret. 19.45 Regë- dbouwrubriek. 20.00 muziek. 20-35 Caba- n piano. 21.50 Voor- 1.05 De Vier Mogend- 22.10 Gram. 22.20 24.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. 298 m.: 7.00—24.00 iws. 7.10 Gram. 7.15 muziek. 7.45 Een Nieuws en weer- 8.20 Gram. st". 8.35 Gram. 9.00 Voor de vrouw- 9.35 ndienst. 11.00 Gram. 12.25 Voor boér en - en Tuinbouwmede- ïlconcert. 12.59 Klok- 13.15 Lichte muziek. 0 Schoolradio. 14.30 vrouw. 15.15 Gram. 00 Bijbellezing. 16.30 .00 Voor de kleuters, /oor de jeugd. 17.45 Dr. L. D. Brongers- Nieuw Guinea's Mannenkoor. 18.20 18.45 Engelse les. weerbericht. 19.OO' cht. 19.10 Gitaar en en Staat", causerie. Radiokrant. 20.20 Mozart", hoorspel, ederen. 22.30 Gram. 23.00 Nieuws en 15—24.00 Gram. EST. Onder lei- ans ook in onze 'e Jan Brussen st de ouverture ■humann. Dan de- 1 Schmitz de be- van de Boer, van leus Buning. Ru- 1 schreef hierbij n zeer zware taak, xding tussen ge- muziek is ui ter- leggen. Tenslotte de hedendaagse omponist Aaron Statements (uit- xaarin een muzi- iek wordt ge ge- mensen, met wie zijn leven heeft iag 14.20 uur over m.) EEN GELD, het een hoorspel naar an van E. Philips ondag 21.05 uur I, 402 m 11NE, een nieuto Iresden. Hij noemt mie-oratorium, en synthese van bei- Er werken vijf lt, een tenor, een ■ecitante en een mede, alsmede n orkest. Dresden >t werk verleden c van de Neder- nie voor deelne- ■land aan de Prix oor deze eerste spreekt de com- te inleiding uit. ar over Hilversum IEREN. Het lied ong huismuziek, e tijd van de Ro- pisch concertstuk, t onder andere bij begint met het x coupletliederen, couplet dezelfde ongeacht de sfeer '.gen het eind van jft hij doorgecom- en; daar bepaalt rloop van de me- ramma geeft een 'Acht van de ont- andag 21.05 uur I, 402 m.) ZATERDAG 23 JANUARI 1954 Een paar honderd meisjes vullen de trappen van een oud flatgebouw in Rome, allen belust op het baantje van typiste, dat in een advertentie in de plaatselijke kranten is aangeboden. Het trappenhuis blijkt tegen deze beproe ving niet bestand en stort in, waarbij ettelijke tientallen meisjes gedood of gewond worden. Welke gebeurtenis in het leven van deze jonge vrouwen dreef hen er toe, naar deze onderge schikte functie te gaan solliciteren? Ten aanzien van drie van deze slacht offers geeft de film een antwoord. De ene voelt zich uitgestoten, omdat een onverlaat haar als elfjarig kind heeft misbruikt; ze wijst er zelfs een man, die haar oprecht liefheeft voor af. De tweede is getrouwd met een rijke nietsnut, die zich op haar kosten aller lei grappen veroorlooft, ze ontvlucht hem en probeert haar eigen leven op te bouwen. Het verhaal van de derde het belangrijkste en ook het meest uitgewerkt geeft ons een beeld van een intelligente jonge vrouw, die aan verdovende middelen verslaafd is ge raakt; in feite heeft zij met de sollici terende meisjes niets te maken, maar haar verslaving heeft haar toevallig in het huis gevoerd, waar zich de cata strofe voordoet. Deze verhalen worden ons met veel Zuidelijk sentiment voorgespeeld. Dal sluit echter niet uit, dat er veel begrip wordt getoond voor psychologische nuances. De gehele ontwikkeling van elk der drie verhalen wordt ons vol komen aannemelijk gemaakt. Speciale vermelding verdient het expressieve spel van Eleonora Rossi Drago als Gianna Aragona, de hoofd figuur van het derde verhaal. Over het geheel is Verboden verhaal een film, die misschien niet overal even belangrijk is, maar die toch voor treffelijke gedeelten bevat. Wij heb ben er althans een zeer goede avond bij beleefd. De titel van deze rolprent in tech nicolor vertelt ons al, dat we van de naderende vorstperiode naar de pal men van de Zuidzee worden verplaatst waar we juist op tijd komen om Gary Cooper op het eiland Matareva te zien landen. Dat is het begin van het ro mantische verhaal, dat zich in al zijn wonderschone kleuren voor onze ogen ontrolt. Hoewel Matareva een para dijsachtige schoonheid biedt, blijkt het leven op dit koraal allerminst een ge noegen te zijn omdat er een geeste lijke is, die letterlijk en figuurlijk met de zweep regeert. Het is Gary Cooper, die het gezag van Thomas Cobett on dermijnt en wiens houding er tenslotte toe leidt, dat de bevolking rebelleert en het juk ver weg in de blauwe gol ven smijt, die rond de Matarevaanse stranden woelen. De mooie Maeva zorgt voor het liefdeselement in deze film. Hoewel Morgan (Gary Cooper) een verstokte individualist is, trekt Maeva zich niets van zijn onhebbelijk heden aan en gaat ze rustig voort met het bereiden van de maaltijden en het verstellen van de kleren van de blan ke. En hij bezwijkt uiteindelijk voor het vrouwelijk schoon, dat de gehele dag in zijn nabijheid is. Het verhaal krijgt een tragische wending wanneer Maeva in de kraam sterft. Morgan, door Cooper uitstekend gekarakteri seerd, verlaat het eiland, zijn dochter tje toevertrouwend aan een paar oude mensen. Eerst veel later en dan nog door een toevallige omstandigheid be grijpt hij, dat het meisje hem nodig heeft. Hoe de ommekeer in deze ego centrische figuur plaats vindt, kunt ge zelf in de Victoria gaan zien.Mits u van veel romantiek en ruisende palmbomen houdt. In het uitgebreide voorprogram ma draait een aardig circusfilmpje, waarin we de vrijheidsdressuur door Hans Strassburger en een perche- nummer in circus Bouglione kunnen bewonderen. Voorts is er nog een aar dig tekenfilmpje. De vooroorlogse film „Intermezzo" met Leslie Howard, de bekende Engel se acteur, die gedurende de laatste wereldoorlog bij een vliegtuigongeval om het leven kwam, en de toen in op komst zijnde Ingrid Bergman als een ideaal liefdespaar doet het dikwijls ontroerende, maar over het algemeen toch wat zoete verhaal van de beroem de Zweedse violist Holger Brandt, die verliefd wordt op de pianolerares van zijn dochtertje, zijn gezin na veel twee strijd in de steek laat en met zijn ge liefde als begeleidster in het buiten land op tournee gaat. Wij kunnen u niet vertellen, hoe dit afloopt, maar het is ongetwijfeld een boeiende ge schiedenis vol muzikale schoonheid, welke zich door knap camerawerk in een wat onwezenlijke, etherische at mosfeer afspeelt. Sommige gedeelten zijn te sentimenteel of te traag, waar tegenover staat, dat Bergman en Ho ward zeer sympathieke figuren zijn op het witte doek, van wie men wel wat hebben kan. In het voorprogramma een bijzonder knap en sfeervol, hoewel nu en dan wat langdradig filmpje over een dorp in India en een Frans teken filmpje over tot leven gekomen speel goed, dat ondanks technische onvol maaktheid toch een grote bekoring heeft. De opstelling van de Alkmaarse elf tallen is voor morgen als het volgt: Alcmaria Victrix; Mooy; Maasen en Schmidt: Pilkes, Wassink en Webster; Flens, Hommes, Wielinga, De Buyzer en Genefaas. Alkmaarse Boys: Kramer; Pater en Krul; Pijper, De Ley en P. Snijders; T. Indri, S. Schipper, De Flier, C. Snij ders en H. de Graaf. Randers: Van der Kley; F. de Jong en Th. Heesbeen; J. Heesbeen, P. Kemp en H. Zevenhek; J. Teigeler, T. Schot, Clement. P. Teigeler en Th. Bakker. RKAFC: Popma; Dorresteyn en Hoe- °e; J. de Lange, Wester en J. Tijm; P- Tijm, J. Kooge, Ten Have, De Nijs en A. de Lange. Alkmaar: Blokker; Duiveman en Roos; Bakker, Zwart en Ooms; Hoo- gendijk, Schouten, De Jong, Van Ba den en Gerritsen. De bezoekers van de eerste voorstel ling van de nieuwe film van het wel bekende duo Abbott en Costello, heb ben zich gisteravond in de Cinema kos telijk geamuseerd. Voor vrolijkheid staan de namen der twee hoofdfiguren wel borg. Zij waren weer bijzonder op dreef. Wellington en Algpy zijn als chauffeur en conducteur in dienst b:j de autobusonderneming. Als Tommy Lawton hun grote auto huurt voor een reis met revuemeisjes naar Los Ange les, vergeten de twee vrienden hun baas van deze verhuur kennis te ge ven. Tot in Los Angeles worden zij door detectives gevolgd, doch Tommy brengt hen aan boord van zijn jacht, dat klaar ligt voor de wedstrijd Los Angeles-Honolulu. En dan beginnen de moeilijkheden eerst te komen. Hot jacht .bereikt z"n bestemming niet en als een orkaan opsteekt worden de passagiers gered door inboorlingen van een afgelegen eilandje. Wat zich daar dan verder afspeelt is niet in kort be stek te vertellen. Maar de vrolijkheid viert hoogtij, alleen reeds door de vele dwaasheden van het duo A. en C.. En zij verdienen de beloning die zij aan 't slot van 't inlandse opperhoofd krij gen, ook voor hun vlotte komische spel. Het voorprogramma was zeer aan trekkelijk. In het wereldnieuws van Gaumont ziet men deze week de enorme Britse Cornet-straalvliegtuigen, die alle ter grondige revisie uit de lucht gehaald zijn sinds de vliegramp bij Elba, voorts de opening van het parlement van Nieuw-Zeeland door koningin Eliza beth en de huiveringwekkende explo sie van de derde Britse atoombom bij Woomera in Australië. Er zijn verder opnamen van de lawineramp in Oos tenrijk, Zwitserland en Noord-Italië, van de ambtsaanvaarding van presi dent Coty en de terugkeer van ex- president Auriol naar zijn geboorte streek. Ook Polygoons wereldnieuws toont ons de grootse inhuldiging van presi dent Coty in Parijs, de Britse atoom- proef in Australië en de gevolgen van de ontzettende lawineramp. Verder zijn er opnamen van het onderzoek naar de ongevallen met de Britse Cornet-straalvliegtuigen In het nationaal Polygoon-nieuws ziet men de aankomst van de nieuwé Neptune-antiduikboot-vliegtuigen uit de Verenigde Staten voor de Marine Luchtvaart Dienst, de slotexpositie van „Kunstenaars helpen" in Amster dam en de doortocht van de Rallye rijders door Nederland. Men brengt verder een bezoek aan het ver jaars partijtje van prinses Margriet, aan de nationale turnkampioenschappen en aan twee kunstenaressen, die resp. het edelsmeedwerk beoefenen en mozaïe ken vormen uit kralen. De heer D. van Egmond uit de Forestusstraat gaat nu heus het werk neerleggen. Hij is 78 jaar en van zijn negende jaar af heeft hij het mensdom van brood voorzien. Het zou een respectabele lengte zijn als men al de broden, die Van Egmond in zijn werkzame leven heeft verhandeld achter elkaar zou leggen. We zullen het maar niet proberen uit te rekenen. Eigenlijk voelde de bijna tachtigjarige er In De Oude Poorter is gister avond uitgemaakt welk tweetal hedenavond zal mogen deelnemen aan de finale van het bekertornooi voor de A-klasse. Heusy en De Vet rekenden gisteravond met hun con currenten af en gaan hun laatste partij in, ieder met tien winstpun ten. Heusy, die dit seizoen al zo menig maal onfortuinlijk is geweest, scheen aanvan kelijk van Groot te zullen verliezen. Na twaalf beurten had hij een klein achter stand van 26 tegen 23. Toen zes beurten later de stand 53 tegen 43 in het voor deel van Heusy was, kon men nog niets van de uitslag zeggen, te méér daar Groot vijf caramboles minder moet maken. Groot kreeg echter een inzinking, bracht het in zeven beurten niet verder dan even zoveel caramboles en dat was voor Heusy voldoende om de partij ten slotte onbedreigd te kunnen winnen. Een soortgelijk verloop had de partij tussen Heusy en Jan Huiberts. Na 20 beurten stond Huiberts, die 15 caram boles minder maakt dan Heusy, aan het hoofd van 59 caramboles. Op dat mo ment kwam hij nog slechts elf punten te kort en Heusy 23. Vijf beurten verder had Huiberts nog altijd zijn 59 caram boles en had Heusy de 85 vol gemaakt- Wij konden ons niet aan de indruk ont trekken dat Huiberts de grootste strijd moest voeren tegen zenuwen. De Vet had minder moeite om zich in de finale te plaatsen. Hij behaalde een gemakkelijke overwinning op Groot, die het in 27 beur. ien niet verder dan 39 caramboles had kunnen brengen. Buitengewoon spannend was het duel tussen Vos en Vingerling, dat door laatst genoemde met een verschil van slechts één caramboles werd gewonnen. Middel beek maakte tegen Louter in 35 beurten de 80 caramboles vol en Vingerling bond ten slotte Jan Huiberts aan zijn zegekar. De uitslagen luiden: Heusy (85) 85 22 17 3.86 Groot (80) 50 22 17 2.27 Louter (70) 59 25 18 2.36 Middelbeek (80) 80 25 11 3.40 Heusy (85) 85 25 11 3.40 Huiberts (70) 59 25 18 2.36 Vingerling (75) 74 24 16 3.08 Vos (75) 75 24 8 3.12 Huiberts (75) 57 29 8 1.96 Vingerling (75) 75 29 16 2,58 Hedenavond worden ln „De Oude Poor ter" twee partijen gespeeld. Voor de eer ste plaats in het B-tornooi ontmoeten Frits Huiberts en Bram Berkenpas elkaar en voor de finale van het A-tornooi komen De Vet en Heusy aan de start. PROGRAMMA AVAeTEAMS Het programma voor de AVA-teams luidt als volgt: Dames: AVA 2Olym- pia (W.'waard). Heren: AVA IAHV (Adelborsten). Adsp.: AVA aVrone a en AVA bRHC. niets voor om met het broodbezor- gen op te houden, maar zijn ge zichtsvermogen is niet al te best meer en tenslotte is hij gezwicht voor de aandrang van de huis arts, die hem herhaaldelijk heeft voorgehouden, dat hij voor zich zelf en voor anderen een gevaar op de weg zou zijn. Op 1 Februari wordt de heer Van Egmond rus tend burger. Negen jaar was hij, toen hij z'n vader, een bakker in Rustenburg, hielp bij het bezorgen van de broden. In 1897 kwam hij naar Alk maar en in 1909 opende hij zijn eigen bakkerij in de Forestusstraat. Dat is precies 45 jaar geleden en dat betekent tevens, dat het echt paar Van Egmond op 11 Februari 45 jaar is getrouwd. Tot 1917 is de heer Van Egmond zelf blijven bak ken en toen is hij in dienst geko men van verschillende bakkers patroons hier ter stede. Rij Kom mer in de TuinstraatBijpost aan de Westeriveg en tenslotte bij Van de Pol, van welke firma hij ook een filiaal heeft in de Forestus straat. De laatste jaren reeds had Van Egmond de ivagen aan de kant gezet en trok hij er met de mand op uit. Precies zoals hij hier in de deur van zijn winkel staat vertrok hij elke morgen naar zijn klanten. Hij doet het nu nog. Tot 1 Febru ari. En dan is het afgelopen. Particulieren, die de Maandagavond in ,,'t Wapen van Heemskerk" te beleg gen propaganda-avond van de stichting „Alkmaar 700 jaar Stad" werfeen bij te wonen, kunnen daartoe Maandag ochtend van 9 tot 12 uur gratis toe gangskaarten afhalen aan het secreta riaat van de stichting, Langestraat 95. Zoals wij reeds meldden, zal de tech nisch adviseur de heer G. Sliepen een overzicht geven van de te organiseren feesten en zal de gedeeltelijk in kleu ren opgenomen film „Breda Oranje stad" worden vertoond. Deze film geeft de toeschouwers een indruk hoe Bre da zijn 700-jarig bestaan heeft gevierd. 59. Professor Propjes stond nu naast Jimmy naar de kolossale boomstam te Kijken. Hij had zich voorover gebogen en tuurde met volle aandacht naar een bepaald punt op de stam, waar een geheimzinnige hand een tekening had aangebrachtHij had er wel vijf minuten voor nodig, want de letter tekens waren ingewikkeld en slecht te lezen. Maar toen kende hij ook de be tekenis van de tekens. Hij zag doods bleek, toen hij oprees en Jimmy aan keekW-w-w-weet je w-wat d-daar staat, Jiramy?" vroeg hij met een tril lende stem. Jimmy haalde enigszins onverschillig zijn schouders op. „Hoe /ou ik dat weten?" vroeg hij. „Ik ken dat taaltje van uw bloedproefberen niet". De professor maakte even een geërgerde beweging. „Er staat", zei hij langzaam, terwijl zijn lippen beefden. ,.Rr staat: Thans zijt gij verloren. En er staat onder B B, de Grote Wreker". De professor hijgde van ontzetting. Hij keek angstig om zich heen. Jimmy liep naar de jeep terug.. „Jullie zult mij moeten helpen", riep hij. „Wè gaan kleine bomen omhakken en die leggen wij aan beide kanten tegen deze boom stam aan, 20dat er een soort brug ontstaat. En dan gaan we proberen de jeep over deze brug te rijden. Als we 't een beetje handig doen, zal het test lukken en dan zijn we binnen een dag of wat ook deze hindernis voorbij" Jackie en de professor zagen hem met open monden van verbazing aan. Maar Jimmy lette daar niet eens op. Hij was al in de jeep gedoken om zijn bijl te gaan halen. (Van onze correspondent De gemeenteraad van Langedijk staat binnen korte tijd voor de keuze een beslissing te nemen over de stich ting van één of meer tehuizen voor ouden van dagen. Het vorig jaar gaf de raad B. en W. opdracht met uitge werkte plannen te komen, althans met gegevens voor de bouw van drie nieu we tehuizen. Een en ander op verzoek van de stichtingsbesturen der onder scheidene richtingen in de gemeenten, te weten „Buitenzorg", dat reeds een tehuis in Öudkarspel exploiteert en dus al ervaring heeft opgedaan en verder van R.K. zijde en Prot. Chris telijke kant. Velen hebben zich toen al afge vraagd of het niet wenselijk zou zijn Vraag ons eens prijsopgave voor het bekleden van uw stoelen RITSEVOORT 21 Eigen Btoffeer-inrichtlng. (Advertentie, ing. Med.) De bewoners van de Lindenlaan hebben bij de gemeenteraad gepro testeerd tegen de wijze, waarop de gemeentelijke plantsoendienst de bo men in de laan heeft gesnoeid. Zij ge ven toe, dat enige maatregelen om de uitgroei van de bomen te beteugelen gerechtvaardigd was, maar spreken er hun teleurstelling over uit, dat deze maatregelen zo rigoureus zijn gebeurd, dat van de bomen nog slechts wat armetierige, kale staken over zijn, waardoor het aanzien van de laan in ernstige mate is geschaad en, zoals de adressanten schrijven, de waarde van de huizen belangrijk is gedaald. Met verwijzing naar de bomen aan het Varnebroek, die eenzelfde behan deling hebben ondergaan en nog geen enkel teken van herstel hebben gege ven, verzoeken de Lindenlaanbewo- ners de restanten van de bomen te verwijderen en door een nieuwe aan plant te vervangen. In de toelichting, die het adres vergezelt, herinneren de schrijvers eraan, dat in de oorlogstijd, toen de brandstofnood ontstellend hoog was gestegen en op vele plaatsen in de stad de bomen werden gerooid, de bewoners van de Lindenlaan zich van het kappen hebben onthouden, uitslui tend uit overweging, dat dit het aan zien van hun laan onherstelbaar zou schaden. Zij betreuren nu de schade, die door de gemeente zelf is aange richt en vragen zich af of het niet be ter zou zijn geweest als ze toch maar de bijl in de bomen hadden gezet. Dan zou er nu waarschijnlijk een nieuwe aanplant zijn geweest, die niemand van het onontbeerlijke zonlicht had beroofd. Het aantal verkeersongevallen met NACO-bussen neemt regelmatig af. Bedroeg het aantal schadegevallen in 1951 niet meer dan 157 op een to taal van 81/2 millioen kilometers, in 1952 daalde dit aantal tot 123 en 1953 tot 105. Met veel genoegen heeft de heer J. Kistemaker namens de directie van de NACO gisteravond in café Tom dan ook weer een aantal onderschei dingen uit gereikt aan enige van haar buschauffeurs die in bijzondere mate hebben meegeholpen het ongelukken- cijfer naar beneden te krijgen. Aan 26 chauffeurs v werd een mé daille uitgereikt wegens twee-jaar schadevrij rijden en aan 8 bestuurders een speldje omdat zij er in geslaagd waren in drie jaren geen brokken te maken. Inspecteur Haverlag die de afd. Alkmaar van Veilig Verkeer vertegen woordigde wees nog eens op de grote verantwoordelijkheid van buschauf feurs, een verantwoordelijkheid die hen dwingt extra zorg te besteden aan hun mentale en lichamelijke con ditie. De volgende chauffeurs uit Alkmaar werden onderscheiden: 2 jaar schade vrij N. A. Dekker, J. Baas, L. Blok, J. Prins, G. Tervoort, P. Kossen, A. Wetsteyn, E. Bijl, G. C. Kaay, J. v. d. Zei, C. Vennik, L. Boom, H. Nauta. 3 jaar schadevrij :v J. G. Bronshoff, K. Schagen, J. v. d. Doel, C. Droog. De journalist A. H. Hommerson is na een ernstige ziekte Zaterdagmor gen vroeg te Zaandam op 37-jarige leeftijd overleden. De heer Hommerson, die tijdens de oorlog een belangrijke rol in het ver zet heeft gespeeld, is nadien bij de illegale pers te Alkmaar werkzaam geweest. Naderhand is hij overgegaan naar de Gooise bladen en van hier uit is hij in functie getreden als redac teur bij „Het Vrije Volk". De wielrenvereniging „Alcmaria Vic trix" ijvert onvermoeid voor het fonds, waaruit zij binnen de kortst mogelijke tijd de bouw van een wielerbaan in Alkmaar wil financieren. De verkoop van de loten gaat onverminderd voort - reeds is de helft, 25.000 stuks, aan de man gebracht - en Woensdagavond is het plan een grote klaverjas-drive te houden. Voor deze wed strijd, die in café Tom wordt gehouden, is inschrijving mogelijk aan de zaal en bij de voorzitter van Alcmaria Victrix, de heer N. Boschman, Luttik Oudorp. om gezamenlijk de handen ineen te slaan, daar het niet zo eenvoudig is om tot een rendabele exploitatie te komen. Langedijk mag dan een ge meente zijn, die zich steeds uitbreidt, maar het blijft toch altijd nog bene den de negenduizend zielen. Men is, naar wij vernamen, nog be zig de plannen hierboven genoemd, nader uit te werken en de gemeente gaat daarbij zeer serieus te werk, daar B. en W. een onderzoek instellen on der de ouden van dagen, die voor op name in aanmerking komen. Hoewel ons nog geen definitieve cijfers be kend zijn, kunnen we wel zeggen, dat gezien de daadwerkelijke interesse, er waarschijnlijk aan de Langedijk wel geen drie tehuizen zullen komen. Al thans, als de gemeenteraad een besluit neemt, kon het wel eens bij één tehuis blijven. Nu gaat het er maar om, wie dit te stichten tehuis moet exploiteren. Moet de gemeente dit doen met mede werking van de stichtingsbesturen of zal men het aan „Buitenzorg" opdra gen, de stichting, welke de oudste pa pieren heeft en zeer tot genoegen van. de oudjes, die er een tehuis hebben, de exploitatie verzorgt? Dit zou mogelijk zijn. Er is o.i. ook nog een andere weg n.l. exploitatie door „Buitenzorg", in samenwerking rnet de andere bevolkingsgroepen, t.w. het R.K. en Prot. Chr. deel. Hierbij zij opgemerkt, dat „Buitenzorg" is opge richt uit de diaconieën der Hervormde gemeenten van Oudkarspel, Noord- en Zuidscharwoude. Aanvankelijk zou destijds Broek op Langendijk ook mee gewerkt hebben, maar dit is om be paalde redenen toen niet doorgegaan. Mogelijk bestaat nu de kans om wel tot samenwerking te komen en tót de bouw over te gaan op een geschikte, de mooist denkbare plaats in de ge meente. Nu het pastorieplan van de Hervormde pastorie te Zuidscharwou de van de baan is, zal het misschien mogelijk zijn een geschikte plaats uit te kiezen voor een tehuis, waarbij ook aandacht geschonken kan worden aan een ziekenafdeling. Dit zal ook bij een tehuis zeker beter exploitabel zijn, dan met drie tehuizen. Het laatste zal ze ker veel te veel geld kosten aan de gemeente, daar een groot deel der be woners gemeentelijk gesteund wordt. Het is toch zo, dat de pensionprijs minstens f 25,— per persoon en per week zal bedragen, zodat wé er wel niet ver naast zijn door te beweren, dat de meeste der toekomstige bewo ners dit niet zullen kunnen opbrengen. Het zou te wensen zijn, als de on derscheidene richtingen elkaar wisten te vinden om deze belangrijke zaak tot een goed einde te brengen. Het is ons bekend, dat B. en W. alles zullen doen om de raad volledige plannen voor te leggen, oudat een keuze, en naar wij hopen, de juiste beslissing zal worden genomen. LANGEDIJK. Op de derde bij eenkomst van de Culturele kring sprak professor M. A. Beek over het moder ne Israël. Het was een flink bezette Tivoli-zaal, die luisterde naar de uit eenzettingen over het oude Palestina, waar sinds 1948 een Joodse staat it gevormd waarvoor men niet anders dan respect kan hebben. Vooral ak- men weet dat een half millioen Joder met bloedige offers een oorlog wist tr winnen tegen vijftig millioen Arabie ren. Temidden daarvan leeft de Joodsr bevolking ln de Kibboets dorpsge meenschappen waar ze zich ee, bestaan weet te verwerven. Opmerke lijk is, dat men werkt in een Wester tempo en daarnaast de oude gebrui ken in stand houdt van 2000 jaar te rug en daarvoor. Professor Beek di een uitstekend kenner is van de his torie van de landen van het nabij Oosten en Israël zelf heeft bezoclv: lichtte zijn lezing toe met fraaie lar. taarnplaatjes. LANGEDIJK Naar wij vernemr ligt er bij de tuinders nog een ze' grote voorraad stapelproducten zod men gezien de geringe afzet en de gr te doordraai afvraagt of er dit seizoi nog brood te verdienen zal zijn in tuinbouw. Volgens „De Wegwijzer", c gaan van de vier bondsveilingen 'w de voorraad per 17 Januari in wago van 10.000 kg by de veilingen te Bro op Langendijk, Noord-Scharwoui Obdam en Warmenhuizen als volgt: Rode kool 2004 wagons. Gele kc 935 wagons, witte kool 2837 wago; uien 548 wagons, peen 618 wagons, ki ten 319 wagons, totaal 7261 wagons. Van vijf December af toen de eerr inventarisatie plaats vond zijn afgez' rode kool; 294 wagons, gele kool: wagons, witte kool: 495 wagons, ui' 111 wagons, peen; 22 wagons en k'rotc 15 wagons, totaal 1030 wagons. In percentages berekend is de voc raad nog, rode kool 87%, gele kot 91%, witte kool: 8514% uien: 83%, pe 97% en kroten 96%. De gemiddel voorrard bedraagt 87%, waaruit blij dat er nauwelijks 13% door de tui ders verkocht is. De toekomst in koolstreek wordt dan ook duister i gezien. Het vorig jaar werd er e< grote handelstransactie afgesloten do thans is het zo, dat noch Oóst'-Dml land, noch Amerika blijk geven v belangstelling voor de grote massa o, geslagen bewaarkool. doctoraal medicijnen Aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor het doctoraal examen medicijne geslaagd mej. m. K. Hartgrink.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 3